In Haarlem begint Zaterdag het gemeentelijk ziekenvervoer LOCOMOTIEF NICO VAN SCHAGEN ZN. Feesten op Koninginnedag in Haarlem en omgeving Twee minuten stilte en vlaggen halfstok Gemeentediensten op 30 April en 5 Mei H DONDERDAG 29 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Op avond van 4 Mei: RUDGE SIMPLEX Burgerlijke Stand van Haarlem Vier dagen tot één uur tappen Teraardebestelling P. de Nobel Uitslag verkiezing Provinciale Staten Woodbrookers en „Nieuwe Koers" over humanisme Zendingsavond in de Zuiderkapel Marcel Roos sprak over Braziliaanse Indianen STADION - NIEUWTJES Stadion-Nieuwtjes Drie onderscheidingen hij N.V. Boom Ruygrok Een griezelsnel door „Vriendenkring" Bloemenmozaïek in het Openluchttheater W. F. Bloem kwart eeuw bij Van Gend cn Loos CENTRUM NOORD OOST ZUID-WEST KLEVERPARK OUD-SCHOTEN SPAARNDAM HEEMSTEDE AERDENHOUT OVERVEEN BLOEMENDAAL „Lezen - van rotswand tot micro - film" L. F. A. Born 25 jaar in de eierhandel Ballet der Lage Landen in Minerva Theater Zaterdagmorgen om acht uur zal rle gemeente Haarlem het ziekenvervoer van de firma J. T. Mathot overnemen. Er komt dan gemeentelijk ziekenvervoer. De nieuwe dienst resorteert onder de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst en als hoofdverpleger van het ziekenvervoer zal optreden de heer P. B. J. Folkerts. De gemeente heeft twee ambulancewagens en een station-car aangekocht, die Zaterdag in gebruik genomen zullen worden, Het personeel van Mathot gaat in dienst der gemeente Haarlem over. In totaal zullen een hoofdverpleger, vijf verplegers en acht chauffeurs beginnen; later zal het aantal medewerkers uitgebreid worden. Op 15 October van het vorig jaar besloot de gemeenteraad tot gemeentelijk zieken vervoer over te gaan en garages aan het Lorentzplein aan te kopen. Een eredliet werd beschikbaar gesteld voor aankoop van auto's en het overnemen van het ma teriaal van de firma Mathot. In een gesprek, dat. wij met de directeur van dieGemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, dir. W. B. Smit., hadden, deelde deze ons mee, dat zijin dienst de zaken van het ziekenvervoer regelt en ge tracht zal worden dat zo goed mogelijk te doen. De dienst is er van overtuigd, dat er grote aandacht .aam het vervoer besteed moet worden. Er kan spoedig iets gebeuren met een patiënt die naar een ziekenhuis 'vervoerd moet worden. Dr. Smit had lof voor de wijze, waarop de firma Mathot het ziekenvervoer in het verleden heeft ge regeld. Nieuwe tijden, nieuwe eisen. Nu de ge meente Haarlem begint met ziekenvervoer zijn nieuwe auto's aangeschaft: d'e oude worden gebruikt in geval van nood. Aan gekocht zijn twee ambulance-wagens en een station-car. De ambulance-auto's zijn gebouwd op een chassis van een personen auto van Ford. Het heeft een volautomati sche versnellingsbak. De carrosserie is ge bouwd door de gebroeders Visser te Leeuwarden. De afmetingen van d'e ruimte bedragen: lengte 2.70 meter, breedte 1.75 meter, hoogte 1.40 meter. De dakbedekking is uit één stuk gelast, zonder verbindings lij sten en de kleur van de a ut o is berken- grijs. De ambulance-ruimte is toegankelijk door middel van een groot achter- en een zij-portier. In de chauffeursruimte is plaats voor'drie personen (inclusief de chauffeur) en in de ambulaneeruimte twee liggende patiënten, een zittende patiënt (op roi- fauteuil) en een begeleider (op klapstool). De auto is voorzien van dtietowiige claxon, die alleen gebruikt zal wordien, als een patiënt met grote spoed vervoerd moet worden en er veel verkeer op de weg is. Verwacht wordt, dat het publiek mede werking verleent en de auto laat doorrij den. De stationcar is bestemd voor het ver voer voor zittende patiënten en enigen kunnen tegelijk vervoerd worden. De leden van het personeel van Mathot gaan in gemeentedienst over. Om de dienst zo goed mogelijk te laten functionineren zullen acht verplegers en twaalf chauffeurs aangesteld worden. Op het ogenblik zijn er vijf verplegers en acht chauffeurs. Ook zulen er des nachts leden van het perso neel in de garage zijn, zodkt als er een auto nod'iig is, men spoedig ter plaatse is. De leden van het personeel hebben een De burgemeester van Haarlem verzoekt de ingezetenen op de nationale herden kingsavond op 4 Mei om 20.00 uur twee minuten stilte in acht te nemen, ter her denking van de oorlogsgevallenen. Deze twee minuten worden aangegeven door het ontsteken der straatverlichting. Met het oog op het karakter van deze avond zal het zeer op prijs worden gesteld als de vlaggen, overal waar die in de stad zijn uitgestoken, die avond van 18.00 uur af halfstok worden gehangen, of indien dat niet mogelijk isgeheel worden ingehaald. De verlichting van de openbare gebou wen zal die avond niet worden ontstoken. Op de nationale herdenkingsavond mag in tapperijen na 18 uur geen muziek wor den gemaakt of ten gehore gebracht en geen openbare vermakelijkheden mogen worden gehouden. ADVERTENTIE Grootste keuze bij: Gierstraat 40—42 - Tel. 17768 Haarlem, 28 April 1954 ONDERTROUWD: 28 April: J. Cops en B. D. Bijl. M. J. Koese en C. M. van dei- Splinter. H. J. Hummen en .1. Hoefsmit. C- Does en A. J. P. de Mooi.j. P. H. Burger en J. G. Out. W. F. Opdam en J. M. H. Sieraad. B. Sanders en H. Godijk. J. G. van der Ven en C. de Quastenit. P. W. Moerkerk cn C. H. T. M. Prijden. P. C. Laan en G. C. M. Dijk- zeul. W. J. Schoonebeek en M. G. Wassenaar. P. L. van Krimpen en A. E. Kruidenberg. J. Th. Belt en A. M. Martens. P. N. J. Groot en M. G. J. van der Steen. J. P. Bogaard en C. C. Q. M. Th- Zwijgen. F. Zieren en P. B. A. Cornelissen. J. Bontekoe en R. J. van der Veldt. J. A. Ruys en L. A. Jetses. A. Zurhaar en W. G. M. Niessink. C. Smit en C. Appel man. G. L. Muller en C. M. de Blinde. GEHUWD: 28 April: C. Rijbroek en J. Th. M. Smits. T. Poelman en C. M. Eleveld. C. I. Capellen en G. W. Uitendaal. C. van Doorn en H. J. Nouris', H. W. Willemse en T. A. Dahmen. IJ. P. van der Zee en G. C. van der Erf. P. J. G. de Groot en A. A. Vrcene- goor. H. J. Zuidberg en .T. C. Frijn. H. M. Bakkenhoven cn A. Th. M. Snoeks. M. J. Felix en H. M. W. van Looij. G. Monriolaars en A. J. A. van Dam. P. J. Korn en S. H. C. Berkhout. C. J. Severijnse en D. L. Derr. G. F. Hinrichs en E. J. Koelemeijer. C. B. A. Witteman en A. H. Holwerda. G- Klop en G. G. Berg. W. Blinkhof en E, Handgraaf. H. J. Smit en H. J. Kuipers. J. A- de Jong en E- C. Spoor. Th. J. Wiersma en G. N. Smit. L. F. van der Sluis en M. Chr. Th. Teeuwisse. BEVALLEN van een zoon: 27 April: H. M- van BenthemHessling. W. M. M. Korstjens Goebertus. A. J. van Gorselen—Rozeboom. BEVALLEN van een dochter: 27 April: V. P. Halaerman—Rozenhart. G. R. Edam— Visser. OVERLEDEN: 26 April: H. M. C. Zand bergenBurggraeve. 61 jaar, Rozenprieel- straat. 27 April: A. M. G. van der Ven—Van der Lugt, 87 jaar, Eksterstraat. C. M. Verde- faal—Oostdam, 71 ja?»r, Kamperlaan. nieuw uniform gekregen: de chauffeurs hebben op de mouw een wieltje en de ver plegers een aesculaapteken. De Haarlemse ziekenfondsen hebben een contract met de gemeente gesloten, waar door het ziekenvervoer voor alle leden door de gemeentelijke dienst zal geschieden. Indien er zich omgevallen in de stad voordoen, moet men het bekende nummer van de Ongevaltendienst 14141 opbellen. Deze dienst waarschuwt in geval vairi nood het ziekenvervoer, dat aangesloten is onder nummer 22222. Ook kunnen medici en leden van de ongevallendienst vam dit nummer gebruik maken. De burgemeester van Haarlem brengt ter algemene kennis, dat hij voor de nachten van 30 April op 1 Mei, van 1 op 2 Mei. van 3 op 4 Mei en van 5 op 6 Mei 1954 het alge meen sluitingsuuur voor de tapperijen heeft bepaald op 1 uur. In die inrichtingen mag dan muziek wor den gemaakt of ten gehore gebracht tot uiterlijk 0.45 uur. Op de Noorderbegraafplaats is Woens dagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer Piet de Nobel, die vroeger leraar muziek is geweest aan di verse scholen. Van 1938 tot 1947 was hij ook verbonden aan de Da Costakweek- school. In de aula hebben de leden van het Ne derlands Kamerkoor waarin Felix de Nobel dirigent is, onder leiding van een der zan gers, enkele motetten gezongen. Aan de groeve heeft Felix de Nobel woorden van dank gesproken Zaterdag 1 Mei begint het gemeentelijk ziekenvervoer. De leden van het personeel hebben een speciaal uniform en nemen nieuwe ambulancewagens in gebruik. De diensten en bedrijven der gemeente Haarlem zullen in verband met de viering van de verjaardag van de Koningin op Vrijdag 30 April de gehele dag en op Woensdag 5 Mei (nationale feestdag) na des middags 12 uur gesloten zijn. Op 30 April en 5 Mei zijn echter ge opend: het kantoor van het Haven wezen aan de Koudenhorn; het gemeentelijk la boratorium voor pathologische bacterio logie (Zondagsdienst); het Frans Halsmu seum van 1017 uur eri van 2023 uur en de tentoonstellingszaal van het museum „Het Huis van Looij" (ingang Kamperlaan) van 10—17 uur. Het huisvuil wordt op Koninginnedag niet opgehaald. Het kantoor van de Gemeente-ontvanger zal op 30 April geopend zijn van 8.30 10.30 uur evenwel uitsluitend voor het be talen van vergufmings- en verlofsrecht. Het Stadhuis inzonderheid de ver lichte ridderzaal is morgenavond ook gesloten voor het publiek. Het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Noordbeiland is Woensdagmiddag on het stadhuis te Haarlem onder leiding van burgemeester mr. F. O. F. M. Cremers bij een gekomen ter vastëlling van de uitslag der verkiezing. Aangezien de heer J. de Boer te Assendelft (Partij van de Arbeid) in twee kieskringen was gekozen moest ge loot worden of mevrouw G. E. Steert- Brouwer of de heer M.. Coerts gekozen werd. Aangezien het lot uitwees, dat de heer De Boer in de kieskring Alkmaar werd gekozen kwam in aanmerking de heer M. Coerts te Alkmaar. De heer H. Gortzak was gekozen in vier kringen. Loting maakte uit, dat hij geko zen werd voor de kring Haarlem. Voor de Communistische Partij Nederland zuilen in de Provinciale Staten zitting nemen: H. Gortzak, G. de Vries, G. Maas, mevrouw E. Teeboom-Van West. B. Brandsen, C. Geugjes, J. Brandenburg, P. M. Lanser, mevrouw M. E. Lips-Odinot, H. Bodde en mr. M. Proper. Op Zaterdag 8 en Zondag 9 Mei zal dooi de arbeidersgemeenschap der Woodbroo kers in samenwerking met de jongeren groep „Nieuwe Koers" een weekendcursus worden gehouden in Bentveld, met als onderwerp: „Overeenstemmingen en ver schillen tussen consequenties van modern humanisme en christelijk humanisme ten aan zien van de maatschappij en de poli tiek." Mr. H. B. J. Waslander zal spreken over „Welke zijn de practische consequen ties van het moderne humanisme voor maatschappij en politiek?", en de heer P. J. Kapleyn zal spreken over „Welke zijn de practische consequenties van het chris telijk humanisme voor maatschappij en politiek?" Hierna zal een algemeen gesprek worden gevoerd. „De zon zal opgaan" is de titel van een kleurenfilm over Japan, die op Donderdag ii Mei in de Zuiderkapel in Haarlem zal worden vertoond ter gelegenheid van de jaarlijkse zendingsconferentie van de We reldwijde Evangelisatie Kruistocht. Dit jaar wordt deze conferentie in Nederland ge houden cn daarmee komt een groot aantal zendelingen naar ons land. In Den Haag zullen van 5 tot 8 Mei 's ochtends en 's mid dags besprekingen worden gevoerd, terwijl 's avonds in samenwerking met kerken en gemeenschappen zendingsbijeenkomsten worden belegd. De sprekers in Haarlem zullen zijn de zendelingen R. Schaffer, Mrs. E. Pettybridge en E. Perkino. De toespra ken worden vertaald Marcel Roos, een ondernemende Vla ming, die in 1949 voor handelsdoeleinden naar Zuid-Amerika trok, doch spoedig een avontuurlijk leven begon door zich aan te sluiten bij een expeditie van een ge leerde uit Gent, die in de binnenlanden van Brazilië op slangen jaagt, heeft Woens dagavond in het Gemeentelijk Concertge bouw van zijn belevenissen in den vreem de verteld. Met een typisch Vlaamse humor ver haalde de heer Roos van zijn ontmoeting met de Chavantes-Indianen, die worden beschouwd als de grootste gevaarlijke In dianenstam in Mid'd'en-Brazilië. Zij leven op voet van oorlog niet alleen met de blan ken, maar ook met andere Indianenstam men, die zij ontmoeten. Zij huizen in het gebied vam Mato Grosso en aangezien er hardnekkige geruchten de ronde doen, dat zich daar verborgen steden en goud- en diamantvelden bevinden, zijn er in de loop der jaren enige expedities uitgerust om het gebied te verkennen. Doch geen dezer expedities keerde in de bewoonde wereld terug. De expeditie, waarvan Marcel Roos als cineast deel uitmaakte, is er evenwel in geslaagd in het grensgebied vam de Cha- vantes een korte tijd met deze stam in con tact te treden, aangezien de expeditieleden meer cp de hoogte waren van de gemoeds toestand van de Indianen dan hun onfor tuinlijke collega's. De heer Roos vertoonde eerst, een film over de ontmoeting met deze wilde stam en daarna een prachtige kleurenfilm over de resten van een stadje in Peru, dat volgens de geleerden reeds eeuwen verlaten was, toen het door Inca's werd gevonden en herbevolkt. Het stadje bleef voor Spaanse vernietiging gevrijwaard, aangezien de Spaanse veroveraars het bestaan ervan niet kenden. Na de pauze vertoonde d>e Belgische cineast een interessante film over de jacht op slangen en een over de watervallen van Iguacu, volgens de spreker de grootste dei- wereld. ADVERTENTIE 'et zomerseizoen staat voor de deur. Het Olympisch Stadion opent zijn poorten voor de liefhebbers van wielerwedstrijden. Andere sporten zul len dit seizoen echter niet ontbreken. RONDE VAN NEDERLAND Zondag 2 Mei: Tijdrit Utrecht-Olym pisch Stadion Sluitstuk van onze inter nationale wielerronde. In afwachting van het tijdstip, waarop de renners ko men binnenstuiven, een speciaal pro gramma: aanvang halftwee. 9 Stayers in de baan! Wereldkampioen Verschue- ren. de Duitser Holzmann en o.a. de Nederlanders Pronk. Stakenburg. Wier stra. Voorts een landen-omnium-wed- strijd voor Amateurs. NederlandBel giëDuitsland. Voor Nederland starten Van Heusden en Hijzelendoorn. Tijdens deze wedstrijden houden speciale mo bilofoons U op de hoogte van de strijd op de weg naar de finish van de Ronde van Nederland. BEVRIJDINGS SPEL Woensdag 5 Mei: Dag der bevrijding. De Amsterdamse Jeugd Centrale brengt het Stadionspel „VRIJ" door Marius Kruyne. Duizenden kinderen zullen onze grasmat opvrolijken. Tijdens hel spel landt een helicopter op het mid denterrein! Aanvang 3 uur. Toegangs prijzen zéér laag. POPULAIRES Vrijdag 7 Mei: Voortzetting populaire wielerwedstrijden. Iedere Vrijdagavond om 8 uur kunt U zich voor 0.50 een oordeel vormen over de toekomst van de Nederlandse baansport. VOETBAL Woensdag 12 Mei: De ZwaluwenRode Duivels. Aanvang 7 uur. Voor nadere bijzonderheden, let als steeds op Vanmorgen hing bij de N.V. Boom Ruyg rok de vlag uit. De reden daarvoor was het feit dat drie in het bedrijf werkzame per sonen een koninklijke onderscheiding ten deel was gevallen. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers reikte in de can time van het bedrijf aan de chef-corrector P. Hale wijn en aan de chef-drukker W. Versteeg, die beiden vijftig jaar hun diensten aan het bedrijf hebben bewezcn.de cre-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau uit, die hen door hun echtgenotes op de borst werd gespeld. De burgemeester merkte daarbij op dat deze onderscheidin gen tevens als een eerbewijs aan hel be drijf gezien moeten worden." De heer J. M. Boom. directeur van de N.V. Room Ruyg rok, sprak vervolgens de onderscheidenen toe, en vestigde daarbij die aandacht on zijn mede-directeur, de heer K. R. v. Staal, die eveneens vandaag de onderscheiding ontving van ridder in de Orde van Oramje- Nassau. In het gebouw St. Bavo heeft de toneel vereniging „Vriendenkring" haar aan hangers Dinsdagavond vergast op een griezelspel van Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen, dat de titel draagt „Schorpi oenen en millioenen". De auteurs hebben inderdaad niets nagelaten om het publiek het volle pond aan huiveringwekifmd- heden en rariteiten mee te geven. We val len van de ene verrassing in de andere, begrijpen aanvankelijk niet waar we aan toe zijn tot gaandeweg de ganse intrige duidelijk wordt. Tegen het eind van het tweede bedrijf is het dan ook niet moei lijk meer te raden hoe de ontknoping zal zijn, al blijft de vorm waarin deze zich zal voltrekken nog een vraagteken. Voor deze constructie van het spel kan men de auteurs bewonderen en hen om hun in- j ventieve geest prijzen. Dat ze alle ele- j menten aanvoeren, die in dit genre zoal gebruikelijk zijn, lijkt eerder een farce maar het publiek neemt het zelfs zeer ernstig, ja, gaat er helemaal in op. Voor een niet gering deel werd dat bij de voor stelling van „Vriendenkring" in de hand gewerkt door het spel der toneellievende leden, die de draak sublimeerden en hem de hele avond lang fervent over het toneel deden draven. Daar waren: een door zijn eenvoud sym pathieke butler van Herman C. Souve- rein, een naar intonatie meer dan naar uiterlijk zeer aanvaardbare schurk van een Chinees, die door Herman Souverein werd gespeeld. Voorts de secretaris van Jar. Lutjenkossink wiens mimiek mij voor al beviel. Verder: een zeer afgemeten en afgebeten „verpleegster" in de uitmonste ring van een non, door Coby Valk-Bakker met de allure van een generaalse ten to nele gebracht. Tenslotte een millionnairs- doc'nter met karakter en gevoel goede speelrol van Willy Witte-le Febre een medium door Toos de Koning-De Boer zo waarschijnlijk mogelijk gemaakt, haar man, van sadistische trekken door Jaap Si- brandi voorzien en een kluizenaar, die Wim Kuyper opvoerde. Alleen de vertol ker van Joseph Schmit viel uit de toon. Het Duits als voertaal bezigen is voor iemand, die daarmee blijkbaar niet ver trouwd is. een akelige bezigheid. Zijn ver schijning werd er dan ook door gehandi capt. De vereniging „Vriendenkring" boekte succes met haar voorstelling. De regie van Henk Bakker is aan dat resultaat niet vreemd. Vooral waar men te kampen heeft met zo'n gebrekkige outillage als in de Bavo is het slagen een aanwijzing, dat regie en spelers zich op alle mogelijkheden hebben bezonnen. Voor de toekomst geldt dat de vereniging zich zal moeten bezig houden met de verdieping en uitbouw van haar spel. Dat ze met een eenvoudig répertoire daarvoor de basis legt en zeker niet aan het kortste eind trekt bewees „Schorpioe nen en millioenen". P. W. FRANSE Gedurende de laatste week wijzen drie spandoeken bij binnenkomst in de gemeen te Bloemendaal (bij de spoorwegovergang aan de Kleverlaan, bij het viaduct tussen Verspronckweg en Julianalaan en bij de spoorwegovergang aan de Bloemendaalse- weg in O verveen) de bezoeker van deze gemeente op het bloembollenfestijn in het Openluchttheater. De in November ge plante twintigduizend witte en gele narcis sen en de dertigduizend paarse en witte hyacinten beginnen in het theater langs de paden en op de hellingen kleur te krijgen. Opvallend is het, dat de Noordelijk ge plante bollen, die in de zon liggen, al bloeien, terwijl op andere plaatsen de bloemen nog slechts in knop staan. Over enkele weken zullen zich in dit kleuren- festijn ook de vijfduizend tulpen mengen. Voor de derde achtereenvolgende maal zal men in het Bloemendaalse Openlucht theater in de komende week een bloemen mozaïek kunnen aanschouwen. Het is evenals het vorige jaar een ontwerp van de dienst van Publieke Werken en leden van cleze dienst zijn er Woensdag van zeven uur in de morgen tot ruim vijf uur in de mid dag mee bezig geweest om in dit mozaïek de honderdentweeënzestig manden van ongeveer dertig kilogram bloemen te ver werken. Het mozaïek is gelegd op 't speel veld en heeft een oppervlakte van bijna honderdenvijftig vierkante meter. Het stelt een voorhistorische windmolen voor, temid den van sloten en kleurige rode, witte, licht en donkerblauwe, gele en rose bollen velden. Tijdens het komende weekeinde zal het Openluchttheater waarschijnlijk tot des avonds tien uur geopend zijn en dan zal men het fraaie bloemenmozaïek eveneens onder de schijnwerperverlichting met zijn vele mogelijkheden kunnen aanschouwen. Als er iets meer zonneschijn komt, maal ais er ook enige regen valt zal het bloe- menfestijn in het Openluchttheater zich spoedig verder kunnen ontwikkelen. Men hoopt het mozaïek tenminste een week goed te houden, hetgeen de bezoekers in de ge legenheid stelt er op Koninginnedag en de Nationale Feestdag een kijkje te komen nemen. Op 1 Mei a.s. hoopt de heer W. F. Bloem het feit te herdenken dat hij 25 jaar gele den bij de n.v. Van Gend en Loos in Haar lem in dienst trad. De heer W. F. Bloem is als kantoorbe diende in dienst gekomen en hij is opge klommen tot Chef van de afdeling „Aan komst goederen". 7.30 uur: bazuingeschal vanaf toren der Grote Kerk. 7.45 uur: koraalmuziek door het korps van het Leger des Heils op de Grote Markt. 8.15 uur: wandeling yan de Haarlemse Politiekapel. 8.15 uur: kerkdienst in de Grote Kerk o.l.v. ds. A. J. van Rhijn. 9.00 uur: aubade op de Grote Markt. 10.00, 10.45, 11.30, 14.00, 14.45, 15.30, 16.15, 17.00, 19.45, 20.30 en 21.15 uur: concert *op de Grote Markt door harmonieorkesten uit alle provin cies. (22 uur: concert door de Boys de Poissy uit Frankrijk). 11.00 uur: militaire parade op de Dreef. 14.30 uur: optreden van het kindercircus „Elleboog" in het Kenaupark. 20.00 uur: opvoering van „Grote Stadslucht" door de Letterl. Vereniging „J. J. Cremer" in de Stadsschouwburg. Kermisvermakelijkheden op het Phoenixterrein. 8.30 uur: opmars der schoolkinderen van de Kleverlaan naar de Grote Markt (aubade). 10.00 uur: rondgang boerenkapel „St. Caecilia". 10.00 uur: opening van de kermisvermakelijkheden op de Zaanenlaan. 14.15 uur: ringrijderij op de Orionweg. 20.00 uur: bal-champêtre in het Julianapark. 21.30 uur: concert door de boerenkapel „St. Caecilia". Ritten per miniatuurtrein van Zaanenlaan naar Mercuriusstraat v.v. 7.30 uur: réveille door tamboercorps „Het Oosterkwartier". 8.30 uur: opmars der kinderen van het Nagtzaamplein naar de Gi-ote Markt (aubade). 15.00 uur: wielerwedstrijd bij de Richard Holkade. 20.00 uur: concert van „De Alpenjagers" en „De Hooischelf" op het Nagtzaam plein. 9.30 uur: viaghijsen. 10.30 uur: kinderspelen op schoolterrein aan de Ohmstraat. 14.00 uur: kinderwedstrijden. 20.30 uur: opstelling lampionoptocht in de Kijkduinstraat. 10.00 uur: goochelen en pantomime in Kennemer Lyceum. 20.30 uur: ballet op de Schotersingel. 8.15 uur: viaghijsen bij de Sionskerk. 3.30 uur: rondgang door Kunstkring Spaarndam. 9.30 uur: zanghulde bij de Sionskerk. 10.30 uur: filmvoorstellingen voor de jeugd. 14.00 uur: kinderspelen in de Eksterstraat. 19.00 uur: rondgang door fanfare-corps Kunstkring. 20.00 uur: bal-champétre in de Eksterstraat. 9.00 uur: rondgang door het dox-p. 10.30 uur: aubade. 11.00 uur: kindex-spelen. 14.00 uur: wedstrijden voor meisjes en jongens. 15.00 uur: kindervoorstelling bij de muziektent op de Westkolk. 20 uur: cabax-etvoorstelling bij de muziektent. 8.00 uur: ieugdappèl od het Raadhuisplein. 10.00 uur: kinderfeest in het Heemsteedse Sportpark, kindercircus „Elleboog 14.00 uur: volksspelen in het Heemsteedse Sportpark. 20.00 uur: feestavond in het Heemsteedse Sportpark. 22.30 uur: Cranjebal op het Raadhuisplein. 10.00 uur: gecostumeerde optocht van het Goudsbloemplein af. 14.30 uur: kinderspelen op de Spiegelenburghlaan. 15.00 uur: kleutex-spëlen op terrein Vondelschool aan de Juliana van Stolberg laan. 20.00 uur: lampionoptocht van de Tramweg af. 21.15 uur: vuurwerk op terrein aan de Catslaan. 22.00 uur: dansen op de Spiegelenbux-ghlaan. 9.00 uur: afmars van schoolkinriex-en naar het sportterrein aan de Vrijburg- laan, waar kinderspelen worden gehouden. 10.00 uur: vertrek van het Johan Mauritsplein van de kleuteroptocht. 14.00 uur: aankomst van de brandwachten uit de gemeente op de Willem de Zwijger laan, waar een demonstratie wordt gehouden. 20.00 uur: zeepkisteni-aces bij het dorpsplein bij hotel Roozendaal. 21.00 uur: openluchtfilmvoorstelling op het dorpsplein. Daarna optreden van de boerenhand „De Stroodorpers" en bal-chempètre. 9.00 uur: Kinderspelen op het gemeentelijk sportterrein aan de Donkerelaan. 9.30 uur: Kinderoptocht en filmvoorstelling in het Jeugdhuis, Donkerelaan. 10.30 uur: idem. 11.30 uur: Roïschaatswedstrijd op de Donkerelaan. «OOOCODC<XOOCOCOOOOOOOOOOOOC« SCXXX>00(X000CC0CC00tX0fJ^O3CO30CX,X£)CCCC00C Woensdagmiddag is de tentoonstelling „Lezen- van rotswand tot micro-film", die ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig bestaan van het Nederlands Schoolmuseum (tegenwoordig genaamd Nederlands Cen trum voor onderwijs en opvoeding) in de raadzaal aan het Prinsenhof is ingericht, officieel geopend. De heer D. J. A. Geluk heette de gasten als voorzitter van het plaatselijk comité van voorbereiding wel kom, waarna de heer J. Rozeman, als secretaris van het. Nederlands Centrum, dank bracht aan de afdeling onderwijs van de gemeentesecretarie en de Stadsbiblio theek voor de medewerking bij de inrich ting der tentoonstelling verleend. Voor de ooi-log zijn in andere plaatsen dan Amster dam diverse tentoonstellingen gehouden: thans zullen weer exposities gehouden worden en Haarlem is de eex-ste gemeente, waar geëxposeeerd wordt. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers deelde mede x-eeds een bezoek aan de ten toonstelling te hebben gebracht en was van mening, dat zij een uitstekend beeld geeft van de uitermate belangrijke evolutie in het lezen. Het zien der expositie stemt tot dankbaarheid jegens de uitvinders van het letterschrift, jegens de paedadogen, die de meisjes en jongens in de loop der eeuwen het lezen hebben moeten leren en jegens liet schoolmuseum dat de tentoonstelling heeft voorbereid. De burgemeester hoopte, dat. men in de opzet van de tentoonstelling zal slagen en dat een groot aantal paeda- gogen en ouders een bezoek aan de raad zaal zal brengen. De tentoonstelling blijft tot 8 Mei ge opend. Vanavond spreekt Jaap Buys in de hal van het stadhuis ter gelegenheid van de tentoonstelling. Woensdag vierde de heer L. F. A. Born. Adr. Loosjesstraat 87 te Haarlem de dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma P. Wals en Zonen, Eiex-enhandel in Haax-lem. De jubilaris werd op het kan toor ontvangen, waar hij werd toegespro ken door een der firmanten en een geschenk in enveloppe van de firma in ontvangst mocht nemen. Een van de personeelsleden bood hem namens het personeel een pols horloge met inscriptie aan. Mevrouw Boi-n ontving twee bouquetten bloemen. In het Minerva Theater te Heemstede heeft het onder leiding van Mascha ter Wëeme staande Ballet der Lage Landen gisteravond een voorstelling gegeven. Op het programma stonden vele oude beken den, zoals de succesnummers „Foyer de la Dance" van Susanna Egri en „Tuinfeest" van Pieter van der Sloot, maar ook enkele voor deze omgeving nieuwe aanwinsten van het répei-toire. Eigenlijk zou het woord aanwinsten tussen aanhalingstekens moeten staan, want „Sint Sebastiaan" van laatst genoemde choreograaf is en blijft een on duidelijk compromis en „Sonatina" van dezelfde, op muziek van Gretsjaninov, heeft als „abstracte" bewegingsstudie wel bijzon der weinig om het lijf. Van de uitvoeren den wist Ine Rietstap zich enigszins te on derscheiden. Zij is de enige met snelheid en souplesse, maar zou toch bepaald haar techniek eens door een erkende deskundige moeten laten corrigeren. „De Spaanse Brabander" is er in de nieuwe bezetting niet beter op geworden. Dit oubollige genre ligt het gezelschap overigens wel, getuige het niet onaardige clansschetsje „Het mislukt aensoeck" naar het toneelstuk „Jan Klaasz" van Thomas Asselijn door Pieter van der Sloot op mu ziek van Röntgen, al kan men het niet anders dan kleinkunst noemen. De toch waarlijk zeer eenvoudige Pas de Trois Classique van Susanna Egri op muziek van Pex-golesi (mee pose dan beweging) werd saai en slap voor het voetlicht gebracht, waarbij men natuurlijk wel in aanmex-king moet nemen, dat het theater voor ballet niet bijster geschikt is. De voor de pauze aangekondigde pas-de- deux „Cygne Noir" werd vervangen door het bekende duet uit „Don Quichote" van Minkus-Petipa en daar mogen de toe schouwers dankbaar voor zijn, want de rappe soliste Angela Bayley is hier hét geschikte type en heeft er de gewenste vir- tuositeit voor en de eerste danser Pieter van der Sloot kon er zijn fx-aaie sprongen in demonstreren. Het was even een vreem de gewaarwording, toen het publiek (ove rigens gul met bijvalsbetuigingen) na het eerste deel niet applaudisseerde, maar de laatstgenoemde zorgde er wel voor dat daar na de solovariaties vex-andering in kwam. DAVID KONING.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13