„Koreaanse gemengde commissie verdient zorgvuldige overweging" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Koningin Zeventienhonderd politiemannen jagen op Indische bendeleider iff! tip Adenauer waarschuwt tegen Europese verdeeldheid Canadees-Amerikaanse defensie-unie bepleit Australische minister heeft eigen mening Molotov: „Men moet rekening houden met de radicale politieke ommekeer in Azië" Defensiebegroting V.S.: 28 milliard dollar Dringend beroep op Frankrijk om Saarprobleem uit de wereld te helpen Vreemde vliegtuigen boven Scandinavië Het woord is aan Geen heksenjacht in Engeland Wat er stof bombast in Britse Lagerhuis 68e JAARGANG No 247 VRIJDAG 30 APRIL 1954 298e JAARGANG No 95 Schrik der rijken en vriend der armen „Goa blijft Portugees" Door Huis van Afgevaardigden aanvaard Er zit verzoening in de Geneefse lucht Eisenhower wil schipperen in Indochina Winston Churchill: VVeerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman HET IS VANDAAG KONINGINNEDAG en onze eerbiedige gelukwensen gaan uit naar haar die de zware, veeleisende taak, ons Staatshoofd te zijn, met zo grote opge wektheid en energie en zo hoge waardig heid vervult. Binnen enkele maanden zal alweer het zesde jaar van haar regering zijn voltooid; wie zich daar rekenschap van heeft gegeven is het niet ontgaan, dat in dat tijdvak de representatieve taak van Koningin Juliana gestadig is toegenomen. Haar grote belangstelling voor al wat ons volksleven betreft moet daar wel in de hoogste mate toe hebben bijgedragen. Ieder die het voorrecht heeft gehad van een gesprek met de Koningin kent die war me, intelligente belangstelling uit ervaring en heeft daarbij beseft hoezeer zij met haar volk meeleeft en geboeid wordt door zijn veelomvattende, schier eindeloos-veel zijdige werkzaamheid. Haar redevoeringen in binnen- en buitenland, die een zo dui delijk persoonlijk kenmerk plegen te dra gen, hebben ons bovendien allen doen be grijpen hoezeer de Koningin ernaar streeft op haar hoge post het hare bij te dragen tot beter onderling begrip en duurzame goede verstandhouding tussen de volken. Hoe menigmaal heeft het koninklijk woord reeds hen, die in dezelfde richting streven, aangemoedigd en gesterkt en in hoevele publicaties en gesprekken zou het wel zijn geciteerd! Het is zonder twijfel een grote, nobele, maar tevens buitengewone toewijding ver gende taak, de Eerste van een geheel volk te zijn. Het betekent niet minder dan het grote voorbeeld te geven aan dat volk, dan steeds weer voor het voetlicht te moeten verschijnen als zijn vertegenwoordigster bij uitstek, en in rust en zelfbeheersing zich daarvan onafgebroken bewust te zijn. On ze Koningin is begaafd met die warmte en dat begrip ten aanzien van de medemens, die een sfeer van vertrouwen en vriende lijkheid scheppen. Men voelt zich in haar tegenwoordigheid rustig en spreekt onge dwongen in het bewustzijn, dat dit ver langd en verwacht wordt. Het pas voltrok ken staatsiebezoek, door Koning Frederik IX en Koningin Ingrid van Denemarken aan Koningin Juliana en Prins Bernhard gebracht, heeft ons doen gevoelen dat hier vorsten van deze tijd elkaar ontmoetten, die elkaar in opvatting van hun taak en houding zeer na staan. En wat wij ervan vernomen, gehoord en gezien hebben heeft ons opnieuw gesterkt in trots op onze Ko ningin: ook tepiidden van de wat ouder wets-aandoende praal, die zulk een offi cieel bezoek vereist: in eenvoud en op rechtheid zichzelf. Vlak tevoren had zij met haar gemaal en haar twee oudste dochters een maar heel korte vacantie in Oostenrijk genoten. V/ij zijn er ons wel bewust van hoezeer dei-gelijke rustpozen, waarin zij onbezorgd met haar gezin van vrijheid in de schone natuur genieten kan. haar toekomen die zulk een drukke dagtaak te vervullen heeft, die ook haar aandacht aan zoveel ingewikkelde aangelegenheden moet schenken en zich daarin verdiepen en die tenslotte persoonlijke beslissingen heeft te nemen, die menigmaal niet ge makkelijk zullen zijn. Onze beste wensen gaan naar de Ko ningin en haar gezin uit. Ons volk mag zich gelukkig rekenen in het bezit van een vorstin, die bewijst dat het constitutionele koningschap ook in deze tijd zijn grote rechtvaardiging heeft: bovenal in de rust, het vertrouwen en de eerbied die het, me de gesteund door de grote traditie van het Huis van Oranje, wekt. Wie vergelijking maakt met de toestand in zo menig ander land. beseft hoe hoog de waarde van deze rust en zekerheid ten aanzien van cle Eer ste in den lande is. R. P. Sterling Cole, voorzitter der Congres commissie voor de atoomkracht, heeft Don derdagavond in New York het vormen van een Noord-Amerikaanse vastelamdsver- dedigingsor g an is at ie onder één opperbevel hebber, die de beschikking zou moeten hebben over Amerikaanse en Canadese land-, zee- en luchtstrijdkrachten, bepleit. Het verdrag zou op dezelfde wijze als de Noord-Atlantische V erdragsorganisatie moeten worden ingesteld. Nog nieuwe wapens Sterling Cole vervolgde met te zeggen dat „de Amerikaanse geleerden sinds 1950 een reeks van ontdekkingen hebben ge daan, welke het aanzicht der militaire ver dedigingswetenschap evenzeer zullen ver anderen, als de atoombommen voordien hebben gedaan". Hij noemde raketten, „waaronder er zijn die op grote hoogte en met zeer grote snel heid straaljagers met zich kunnen voeren" en „kleinere atoomwapens, speciaal ont worpen om aanvallende vijandelijke vlieg tuigen te onderscheppen en te vernietigen". De Australische minister van Buiten landse Zaken, Richard Casey, heeft Don derdag op de conferentie te Genève ver klaard te hopen, dat Zuid-Korea zou in stemmen met vrije verkiezingen onder UNO-toezicht in het gehele land, als dat in liet belang van een uiteindelijke rege ling van de Koreaanse kwestie zou zijn. Casey, die als eerste niet-communis- tischc spreker op deze conferentie een dergelijk standpunt innam, vroeg de de legaties het voorstel van de Noord-Kore- aanse minister van Buitenlandse Zaken, Nam II, om een gemengde commissie uit de twee Koreaanse parlementen verkie zingen in het gehele land te laten voorbe reiden, „zorgvuldig te overwegen". Volgens Casey dienden de verkiezingen gebaseerd te zijn op eerlijke evenredige vertegenwoordiging tussen Noord en Zuid. Een vrije sfeer voor en gedurende de ver kiezingen zou door garanties moeten zijn verzekerd. Rede van Molotov De Russische minister van Buitenlandse Zaken. Molotov, zei.de in zijn rede, ver heugd te zijn over het feit dat nu voor de eerste maal sedert vele jaren de Grote Vijf, inclusief China, aan een conferentie deel nemen. Het spreekt van zelf, aldus Molo tov, dat de oplossing van het Koreaanse vraagstuk in de eerste plaats het Kore aanse volk zelf aangaat. In dit verband merkte hij op, dat in de afgelopen jaren de UNO niet een enkele maal vertegen woordigers van Noord-Korea hcel't ge hoord. Bij de behandeling van dit vraagstuk moet men rekening houden met de radi cale politieke veranderingen in de Azia tische landen sedert de tweede wereld oorlog. De imperialistische politiek van verovering van Azië, dat de helft van de totale wereldbevolking telt, behoort voor goed tot het verleden. De pogingen die nog in die richting worden aangewend lopen op een steeds duidelijker misluk king uit, aldus de Russische minister. De Geneefse conferentie zou kunnen slagen, als zij de Aziatische volken het volledige recht gaf om zelf eigen zaken te regelen. Hij verklaarde voorts dat de Verenigde Staten „de ene aggressieve daad na de andere" tegen communistisch-Chma heb ben bedreven en clat zij nu plannen maken voor een militair bondgenootschap in Zuid- Oost-Azië „onder voorwendsel van verde diging der marionettenregeringen in Indo china, hoewel geen enkele Aziatische staat van plan is daaraan deel te nemen". De leidende Amerikaanse kringen, zo ging Molotov voort, verhinderen met alle middelen dat communistisch China, waar zich niet te negeren historische wijzi gingen hebben voltrokken, zijn rechtma tige plaats in de UNO inneemt. Deze leidende kringen, die verantwoor delijk zijn voor de invasie van Formosa en die met. het Zuid-Oost-Aziatische pact China willen omsingelen, houden zich krampacshtig vast aan het koloniale ver leden. Zij steunen reactionnaire rege ringen in Azië en vormen het voornaamste struikelblok voor regeling van de huidige Aziatische vraagstukken. Bao Dal accoord In gezaghebbende kringen te Parijs wordt verklaard, dat Bao Dai. het staats hoofd van Vietnam, zal instemmen met deelneming van Vietnam en de Vietminh aan de bespreking van de Indochinese kwestie te Genève. Volgens Reuter heeft een woordvoerder van de Franse regering gezegd, dat Viet nam zich voorwaardelijk bereid heeft ver klaard tot deelneminog aan de conferentie, zelfs indien de Vietminh-opstandelingen eveneens zouden worden uitgenodigd. Onze medewerker in Genève meldt: De delegaties van de oorlogvoerende partijen in Indochina en van de Vereriigde Staten, Engeland, de Sovjet-Unie, van de Chinese Volksrepubliek en van een nog niet vastgesteld aantal andere belangheb bende landen zouden de volgende week in Genève kunnen beginnen met de bespre king van de middelen tot herstel van de vrede in Indochina, nu Bao Dai erin heeft toegestemd om met de Vietminh te onder handelen. Er bestaat nu een redelijke kans dat het Indochinese overleg in het kader In de werkplaats tot herstel van antieke textiel (onder auspiciën van de gemeenten Nijmegen, Maastricht en Haarlem) te Haarlem is een wandtapijt uit de Oude Naerden serie welk bestaat uit acht tapijten gereed gekomen. Deze tapijten zijn bestemd voor het Raadhuis van de gemeente Maastricht. Het doek dateert uit 1735. Totaal is er drie en een half jaar aan gewerkt. De grootte bedraagt vier bij vier meter. Een politiemacht van 1700 man jaagt op het ogenblik in India een bendeleider na, die „de schrik voor de rijken en de vriend van de armen" wordt genoemd. Deze bendeleider, Man Singh, wordt gezocht wegens moord, ontvoering en roverij. Hij en zijn bende, die voor een groot deel uit familieleden bestaat, opereert in een berg achtig gebied van 20.000 vierkante kilome ter in Noord-India. Tot dusver zijn alle pogingen om de bende onschadelijk te maken, mislukt. Man Singh was eens een grootgrondbe zitter en dorpshoofd in Oettar Pradesj, waar hij zowel bij de politie als bij het volk zeer geacht was. Naast hem woonde een Brahmaan, Tilafi genaamd, over wiens gedrag Man Singh gebelgd was. De vete tussen beide mannen nam een ernstige wending, toen een zoon van Man Singh Tilafi doodde. Er laaide een strijd op tus sen cle families, waarna Man Singh tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld we gens zijn aandeel in het uitschakelen van een lid van de andere partij. In de gevangenis nam hij zich voor, alle Tilafi's te doden. Veertien jaar later, in 1952, werd het laatste levende lid van de familie Tilafi, Neth Ram, doodgeschoten. Dorpelingen, die het benclehoofd hebben ontmoet, zeggen, dat het „een godvrezende, kalm sprekende en innemende oude man" is, die vrijelijk met zijn bende van dorp tot dorp trekt zonder de armen leed te doen. Hij zou hun zelfs geregeld geld ten ge schenke geven. Door de staaltjes van moed en geslepen heid is hij in de ogen van cle bevolking een legendarische figuur. In Maart van dit jaar zijn hij en zijn beide in politie-unifor- men ontkomen, toen zij omsingend waren. In Februari 1953 besloten de vier In dische staten waarin Man Singh opereert Madhya Bharat, Radjasthan, Oettar Pradesj en Vindhya Praclesj, tot een ge meenschappelijke actie tegen Man Singh en zijn volgelingen. Op het hoofd van de leider staat een prijs van 12.500 gulden. Salazar antwoordt Nehroe: De Portugese premier, prof. Salazar, heeft in een radiorede gesproken over het door India geuite verlangen, dat nu ook de drie Portugese gebiedsdelen op het vasteland van India (Goa, Damao en Diu) bij de In dische Unie zouden wórden ingelijfd. Op de door zijn Indische ambtgenoot Pandit Nehroe naar voren gebrachte argu menten antwoordde Salazar dat de drie steden reeds lang niet meer „Indisch" zijn, doch naar taal, godsdienst en levenshou ding geheel tot de Portugese sfeer zijn gaan behoren, zodat zij een gelijkwaardige provincie van Portugal vormen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft de door het ministerie van Lands verdediging ingediende begroting voor het in Juli beginnende nieuwe belastingjaar, die een eindbedrag van 28.000.000.000 dol lar aanwijst, met 377 tegen negen stem men goedgekeurd. Het ontwerp gaat thans naar de Senaat. ?XOCCCPCOX!OOOCOC*>^OOCCOOOOO3COCX^occooocoo»DOOOOCOOCOO Nader wordt uit Genève gemeld door de speciale AN P-verslaggever: In som mige Westelijke kringen alhier wordt er, naar aanleiding van de verzoenende rede van de Australische minister Casey, op gewezen, dat Casey de laatste dagen herhaaldelijk geconfereerd heeft met Eden, Pearson en Webb, respectievelijk ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, Canada en Nieuw- Zeeland, en dat de toon en inhoud van Casey's rede dus vermoedelijk wel re presentatief zijn voor het standpunt van het Britse Gemenebest. In het algemeen kan worden gezegd, dat verzoeningsgezindheid Donderdag wel een belangrijke plaats innam in de ge dachten der Westelijke gedelegeerden. Het bericht uit Washington dat Eisen hower heeft gesproken van de noodzaak van een .modus vivendi" om met de communistische landen in een wereld te kunnen leven, het bericht uit Londen dat de Labour-partij een resolutie heeft aanvaard waarin wordt aangedrongen op beëindiging van het Indochinese con flict door onderhandeling e:i tenslotte het bericht uit Cannes dat de regering van Vietnam bereid is met de leiders van de Vietmnh aan een tafel ts gaan zitten, al deze berichten plus de rede van Casey hebben hun effect op de sfeer van de conferentie vandaag niet gemist. van deze Aziatische conferentie binnen enkele dagen kan worden voorbereid. Dat dit overleg spoedig vruchten zal opleve ren, wordt hier niet algemeen verwacht. Het is voorbarig om reeds thans van offi ciële verdelingsplannen van Indochina te spreken, doch het is niet twijfelachtig dat Londen en Parijs al zulke plannen in petto hebben. Het ziet er overigens naar uit dat de Amerikanen intussen ook wat minder krijgshaftig zijn geworden dan zij een week geleden nog schenen te zijn. Onge twijfeld is dit een gevolg van hun ontdek king, dat de Westelijke samenwerking niet door dik en dun Washingtonse richtlijnen kan volhouden, wanneer die richtlijnen in gevaarlijke richting gaan. „Wij koersen tussen twee onmogelijke uitersten" President Eisenhower heeft op zijn weke lijkse persconferentie op desbetreffende vragen geantwoord, dat het Congres de re gering niet gemachtigd heeft verder te gaan dan geld en uitrusting te leveren ten behoeve van de strijd in Indochina. Hij voegde er aan toe, dat Amerika niet in een oorlog zou worden betrokken buiten de grondwettelijke procedure om. „Dit houdt uiteraard in, dat een eventuele oor log door het Congres moet worden ver klaard". Met betrekking tot de conferentie van Genève werd aan de president gevraagd wat hij bedoeld had, toen hij in een van zijn recente toespraken gezegd had, dat Amerika een modus vivendi in Indochina wenste. Hij antwoordde hierop, dat hij een koers volgde, die tussen twee uitersten leidde. Het ene uiterste was onbereikbaar en het andere onaanvaardbaar. Onaan vaardbaar was het afbrokkelen van de ge hele anticommunistische defensie in het gebied. Aan de andere kant kon men in de huidige toestand niet hopen op een vol ledig bevredigende regeling met de com munisten. „Het beste wat men kan berei ken is een modus, volgens welke men het in de praktijk met elkaar zou kunnen stel len", zei de president. Als voorbeeld haal de hij Berlijn en Duitsland aan, waar een toestand is geschapen, die in feite geba seerd is op een „practisch met elkaar over weg kunnen". Op de vraag of dit de indruk zou kun nen wekken dat Amerika de verdeling van Indochina tussen de Franse Unie en de Vietminh zou voorstaan, antwoordde Eisenhower dat hij geen specifieke voor stellen wilde doen. Hij zeide te willen ver klaren dat een volledige en betrouwbare vrede iets was dat buiten het bereik lag. De president ontweek vragen omtrent mogelijke aanvullende hulp, waarom Frankrijk gevraagd zou hebben. Hij wenste deze zaken niet te bespreken nu de confe rentie in Genève bijeen is gekomen. Met 214 tegen 37 stemmen heeft het Amerikaanse Iluis van Afgevaardigden Donderdag een voorstel verworpen tot het beperken van president Eisenhowers be voegdheid om Amerikaanse troepen naar het buitenland te zenden. Het voorstel, afkomstig van de republi kein Coudert, zou het zenden van Ameri kaanse troepen naar strijdgebieden in het buitenland zonder goedkeuring van het Congres verhinderd hebben, behalve naar landen, die de V.S. zouden moeten bij staan op grond van verdragen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S BONN (Van de ANP-correspondent) Bondskanselier dr. Adenauer heeft Don derdag in een verklaring voor de Bonds dag de opvatting uitgesproken, dat het be gin der Geneefse conferentie reeds getoond zou hebben, dat niets wijst op een vermin dering van de druk van de zijde der Sov jet-Unie. Indien het in Genève mogelijk is tot een ontspanning in Azië te komen, dan zou dat, zo verklaarde Adenauer, ook op He Europese ontwikkeling uitwerking hebben. Hij waarschuwde de Duitse be volking dat de oorlog in Indochina niet slechts een Franse zaak is. De soldaten, die daar bloed en leven offeren, doen dit niet slechts voor Frankrijk, doch ook in dienst van de vrijheid der gehele wereld. In het gezicht van de ernstige gevaren krijgt de Geneefse conferentie ook voor ons een buitengewone betekenis, aldus Adenauer. De Bondskanselier deed in deze om standigheden „een dringend beroep op het vrije Europa, zich aaneen te slui ten en de bestaande integratieplannen niet te laten vallen." Hij zei: „Ik richt deze woorden t.ot alle mensen in het vrije Europa, die van goede wil zijn en die zich bewust zijn van de ernst van deze tijd, opdat latere generaties ons niet zullen veroordelen als te zwak en te lichtvaardig. Er was vol gens Adenauer geen andere weg dan die van het samengaan van de Euro pese naties; een verder uitstel daar van zou grote gevaren met zich bren gen. Franse concessies verwacht Ten aanzien van het Saarvraagstuk her haalde Adenauer, dat de Bondsregering bereid blijft daarover op basis van het plan van jhr. mr. M. van der Goes van Naters te onderhandelen. Hij moest echter toegeven, dat er over het plan tussen Bonn en Parijs nog „geen overeenstemming in bijzonderheden" bestaat. Hij legde er de nadruk op, dat de Bondsregering in geen geval zou toestemmen in het verlenen van een definitief karakter aan de Europese status van de Saar. De oplossing moest voorlopig blijven, totdat Duitslands gren zen in een vredesverdrag werden gere geld. Adenauer sprak de hoop uit, dat de be reidheid tot een compromis, die hij door de aanvaarding van het Saarplan als grondslag had getoond, door de Franse re gering zou worden beantwoord met „con cessies van betekenis". Het zou volgens Adenauer tragisch zijn, indien het tot stand komen der Europese gemeenschap zou moeten stranden op dit vraagstuk. Anderzijds moesten de Duitsers, volgens Adenauer, begrijpen, dat het Saarprobleem niet meer uit eenzijdige nationale gezichts punten mocht worden gezien. Hij zei, dat hij bij alle internationale besprekingen de ervaring had opgedaan, dat nergens steun te vinden is voor een standpunt, dat alleen van het nationale Duitse belang uitgaat. Socialistische critiek De verklaring van Adenauer was voor afgegaan door socialistische critiek op de Saarpolitiek der regering waarin gezegd werd dat Adenauer tegen alle besluiten van de Bondsdag in „de weg van de ge- gens de socialistische woordvoerder niets meer dan een „ondeugdelijke reddings poging voor de doodzieke E.V.G." De socialisten hebben een motie inge diend, waarin zij vragen elke politieke af scheiding van cle Saar van Duitsland te veroordelen. Verzet tegen de E.V.G. Ook de woordvoerder van de liberale partij hield in het debat de regering voor, dat zij niet langer kon en mocht volhou den, dat er geen alternatief voor de E.V.G. zou bestaan. Hij vond het tijd worden, dat de bondsregering zich daarover gaat be raden. Een woordvoerder van de kleinste der regeringspartijen, de vluchtelingen- partij. verklaarde, dat zijn organisatie de gedachte aan een andere vorm van Duitse bewapening dan die der E.V.G. niet langer van de hand wilde wijzen. Regelrechte volgzaamheid jegens de door Adenauer uitgestippelde koers van het vasthouden aan de E.V.G. betoonde slechts de fractie leider van de Duitse partij, dr. von Mer- katz. Het Deense schip „Ficaria", dat op weg was tussen Esbjerg en Londen, heeft vol gens een Deens persbureau radiografisch meegedeeld dat het een Tsjecho Slowaakse bommenwerper gezien heeft, die op onge veer 30 mijl ten Zuiden van het lichtschip „Pit" boven de „Ficaria" cirkelde. De re derij heeft verklaard van het schip geen desbetreffend bericht ontvangen te heb ben. Uit Deense militaire kring-en wordt ver nomen, dat des nachts vliegtuigen boven Deens gebied zijn gehoord. Zij vlogen met de navigatielichtcn aan, doch reageerden niet op het verzoek, zich bekend te maken. Aanvankelijk had men gemeend, dat de toestellen wilden landen. Op een militair vliegveld waren de landingslichten aange draaid. Naar het geluid te oordelen had men met zware bommenwerpers te doen. Ook uit Zweden komen berichten om trent geheimzinnige vliegtuigen, die boven de Gotland en Oeland-eilanden gevlogen hebben. Het Zweedse leger heeft later beves tigd, dat niet-geïdentificeerde vreemde vliegtuigen Woensdagnacht boven Zweden hebben gevlogen. Volgens een communi qué van de legerleiding hebben straal vliegtuigen boven het district Aengelholm in Zuidwest Zweden gekruist. Er is ook melding gemaakt van nog vijf vluchten elders boven Zweeds gebied. Eer der deze week zijn in Zweden berichten ontvangen over Sovjet-Russische lucht- en vlootmanoeuvres in het Zuidelijke deel van de Oostzee. Een journalist uit Sigtuna, ten Noorden van Stockholm, heeft de politie medege deeld, Donderdagochtend vroeg een zilver achtig, stralend voorwerp gezien te hebben dat naar zijn mening een „vliegende scho tel" moest zijn. Het was „twee keer zo groot als de maan" en bewoog zich lang- Koningin Juliana: De toekomst zal geheel beheerst worden door een eenwordings proces en wij zien het aan met ontzag. (Rede in de Guildhall te Londen in 1950). biedsafstand" was opgegaan. Dat was vol- zaam van het Zuiden naar het Westen. Bestaande wetten zijn voldoende voor onze interne veiligheid (Van onze correspondent in Londen) De Britse premier Sir Winston Churchill heeft geweigerd, te voldoen aan het ver zoek van het Conservatieve Lagerhuislid Sir Waldron Smithers om een staatscom missie in te stellen voor onderzoek naar de communistische activiteit in Engeland. Churchill zeide in zijn antwoord dat er weinig landen zijn, waar de communisten zo weinig succes boeken als in Engeland. De bestaande wetten zijn voldoende tot waarborging van de interne veiligheid. Na deze verklaring van Churchill klonken luide toejuichingen, zowel van de conser vatieve als van de Labourbanken. „Als we besluiten dat wij haar niet willen hebben weet iedereen dat wij haar niet hebben" Donderdag heeft het Britse Lagerhuis met 219 tegen 63 stemmen een voorstel verworpen van een socialist, inhoudend dat Engeland geen waterstofbommen zou vervaardigen zonder eerst de goedkeuring van het parlement verkregen te hebben. Vele afgevaardigden van Labour ont hielden zich van stemming. Minister van openbare werken Eccles zeide dat als het voorstel zou worden aan genomen, iedereen zou weten dat Engeland nog geen waterstofbom had. Een poten tiële vijand zou hiermede rekening hou den. De minister zeide niet te kunnen be grijpen dat het Engeland ten voordeel zou strekken als het besloot, niet over dit wapen te zullen beschikken, of zelfs nu te zeggen of het dit wapen had of niet. Al vorens zich van een wapen in het bijzon der te ontdoen, zou Engeland er zeker van moeten zijn, dat de andere landen het zelfde zouden doen. De leider van de linkervleugel van La bour, Aneurin Bevan, bleek voor het voor stel te zijn. Hij zeide, dat de gedachte, dat de invloed van landen werd bepaald door hun vermogen om toe te slaan, meer en meer uit de tijd raakte. Een of ander land moest de morele krachten van d wereld samenbundelen. Engeland zou zijn vrijheid van handelen kunnen herkrijgen en de lei ding kunnen geven waarop de wereld wachtte. Een van Labours deskundigen op het ge bied van buitenlandse zaken Denis Healev zei, dat als Engeland niet beschikte over de waterstofbom, het voor honderd procent gebonden zou zijn aan een ander land, dat de bom wel had. Met 193 tegen 167 stemmen heeft het Lagerhuis tenslotte een wetsontwerp goed gekeurd waarbij de verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van de atoomenergie wordt overgedragen van het ministerie van Bevoorrading aan een onafhankelijk ge zagsorgaan voor kernenergie. Het wets ontwerp gaat thans naar het Hogerhuis. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand ït E-t- ZB Helsinki regen OZO 5 3 Oslo licht bew NNW 1 3 1 Stockholm motregen NW 4 3 1 Londen zwaar bew windstil 6 0 Amsterdam licht bew. Z 2 2 0 Brussel onbewolkt O 2 6 0 Parijs onbewolkt N 2 4 0 Bordeaux onbewolkt windstil 4 0 Nice regen O 4 13 2 Warschau onbewolkt windstil 8 0 Berlijn onbewolkt windstil 6 0 Frankfort zwaar bew NO 5 7 0 München nevel O 4 5 0 Zürich regen windstil 9 0.1 Genève zwaar bew. windstil 10 0 Locarno regen windstil 10 4 Wenen motregen O 4 8 2 Innsbruck regen windstil 6 0.1 Rome geheel bew windstil 14 0 Kopenhagen zwaar bew. W 10 5 Grenoble regen windstil 10 11 Neerslag laatste 24 uur MINDER KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge- maaktom 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige wind. aanvankelijk tussen Zuid en West. later veranderlijk. Minder koude nacht. Morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. 1 Mei Zon op 5.12 uur. onder 20.03 uur. Maan op 4.01 uur. onder 18.44 uur. Maanstanden 21.22 uur Nieuwe maan Eerste kwartier Volle maan Laatste kwartier 2 Mei 9 Mei 17 Mei 25 Mei 10.17 uur. 22.47 uur: 14.49 uur: Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 30 April Hoog water: 1.21 en 13.45 uur. Laag water: 9.11 en 21.49 uur. Zaterdag 1 Mei Hoog water: 2.08 en 14.30 uur. Laag water: 10.03 en 22.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1