Koninklijke onderscheidingen PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Wereldnieuws RR De radio geeft Zaterdag J m Toch ló het zo VRIJDAG 30 APRIL 1954 2 Buitenlandse Zaken Justitie Sociale Zaken en Volksge zondheid Binnenlandse Zaken Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Financiën Oorlog Marine Wederopbouw en V olkshuisvesting N\ Verkeer en W at er staat Landbouw, Visserij en V oedselvoorziening r Het Mausoleum J "C'EN HEDEN VERSCHENEN Buitengewone Staatscourant bevat de namen van hen, die ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zijn onderscheiden. Deze Staatscourant bestaat uit twintig pagina's. Daar onze plaats ruimte niet toelaat alle gedecoreerden te vermelden laten wij hier een verkorte lijst volgen. De inwoners van Haarlem en van omliggende gemeenten, die een onderscheiding ontvingen, zijn allen tezamen afzonderlijk vermeld. Benoemd zijn: Tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau (bij bevordering): mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, bui tengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Parijs; tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: A. M. L. Winkelman, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Canber ra; dr. H. R. van Houten, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Mexi co; mr. W. Cnoop Koopmans, buitengewoon gezant en gevolmachtigd monaster te Cairo; G. M. Bijvanck, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bo gota; G. J. H. de Graaft, raadadviseur met de persoonlijke titel van gevolmachtigd minister, gedetacheerd bij de Gecombi neerde Nederlandse Permanente Vertegen woordiging bij de N.A.V.O. te Parijs; mon seigneur G. P. B. Cobben, titulair Bisschop van Amethusia, Apostolisch Vicaris van Finland; ir. A. baron van Styrum, directeur der Deli Spoorweg Maatschappij N.V., te Amsterdam; J. H. van der Laan, president der Factorij van de Nederlandsche Handel- Maatschappij N.V., te Djakarta; D. Iken, president-directeur der N.V. Koninklijke Aaketvaart-Maatsehappij, te Djakarta; tot officier in de Orde van Oranje-Nassau (bij bevordering): John Steketee, consul der Nederlanden te Grand Rapids; tot officier in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden (bij bevordering): K. Drost, reserve-kolonel dier infanterie b.d. van het voormalig K.N.I.L.; tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: jhr. mr. G. R. G. van Swinderen, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter te Monrovia; mr. J. C. van Beusekom, zaakgelastigde der Nederlanden te Karachi; dr. J. H. Zeeman, ambassaderaad; dr. K. E. van der Mandele, consul-generaal der Ne derlanden te Hongkong; A. J. Jurgens, con sul-generaal der Nederlanden te Kleef; dr. L. I. Graf, eerste-secretaris, verbonden aan het Hoge Commissariaat der Nederlanden te Djakarta; C. W. Brand, voormalig con sul, belast met de waarneming van het consulaat-generaal der Nederlanden te Kobe; mr. P. V. Niermans, administrateur A, chef van de afdeling Comptabiliteit van het ministerie van Buitenlandse Zaken: jhr. mr. H. F. van Pawhuys, administrateur, plaatsvervangend juridisch adviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken; mr. J. Rookmaker, administrateur, chef van de Directie Oosten, tevens chef van de Directie Beleidszaken Indonesië van het ministerie van Buitenlandse Zaken; H. Th. Kiaer, vice-consul der Nederlanden te Frederik- stad; J. Mamburg, consul der Nederlanden te Stavanger; dr. E. R. Ad-Ier, gedelegeerd commissaris van de Koninklijke Leder- fabriek „Oisterwijk" N.V., te New York; C. Chr. Bernard, directeur van La Seda Barcelona S.A., te Prat Llobregat; F. Dijk stra, directeur der N.V. Volker Aanneming Maatschappij, te Djakarta; E. H. Hellen- doorn, adviseur van thee- en kina-onder nemingen te Bandung: A. Kaas. secretaris generaal van Philips S.A., te Parijs: W. H. N. van Lieshout, te Caï-ro; A. W. Mees, lid van de hoofddirectie der Franse Unilever, technisch directeur der Unilever fabrieken „Astra", „Ca-lvé" en „Toutaliment" in Frankrijk; G. de Nie, agent van de Neder landsche Hamöel-Maatscha ppij te Singa pore, inspecteur voor het Verre Oosten; K. A. Schaffer, directeur der Borneo-Suma tra Handelmaatschappij, te Djakarta; prof. mr. L. G. A. Schlichtimg, voormalig direc teur van het Nederlands Informatie Bureau te Montreal; ir. D. C. Schumm, technisch directeur van de Lampenfabriek van Phi lips, te Alpignano; dr. ir. C. B. van Straaten van Nes, algemeen landbouwkundig advi- HILVERSUM, I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Marialiederen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade orkest en solist. (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.50 Ronde van Neder land. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Symphonette-orkest en solist. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Platen. 15,30 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.00 Platen. 16.10 Sport. 16.40 Platen. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Ronde van Nederland. 18.10 Voor de jeugd. 18.20 Journalistiek week overzicht. 18.30 Platen. 18.40 Regeringsuit zending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlemen tair overzicht. 19.30 Platen. 20.00 Lof. 21.00 De betekenis van de arbeid voor de mens naar katholieke opvatting, causerie. 21.10 Gevarieerd programma. 22.30 Ziedaar uw Moeder, klankbeeld. Hierna: Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Maastrichts Stedelijk orkest. 23.50—24.00 Platen. HILVERSUM I, 298 M. 7.00 Socialistisch strijdlied. 7.03 Openings toespraak. 7.10 Nieuws. 7.20 Platen. 8.03 Openingstoespraak. 8.10 Nieuws. 8.25 Orgel. 8.50 Voor de jeugd. 9.25 Platen. 9.50 Repor tage. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Chansons. 11.15 Voordracht. 11.35 Arm- vedel, kleine harp, blokfluit, gamba en luit. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Hammondorgel. 12.45 Gitaar ensemble. 13.00 Toespraak. 13.15 Nieuws. 13.30 Promenade-orkest en klein koor. 14.15 1 Mei viering in het buitenland. 14.45 Zwit serse klanken. 15.00 Thomas More, treur spel. 16.00 Platen. 17.10 Voor de jeugd. 17.35 Joegoslavisch octet. 18.00 Nieuws. 18.15 Or kest. 18.45 1-Mei viering in het buitenland. 19.05 Pianorecital. 19.35 Dansmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Stad aan de Westerschelde, klankbeeld. 20.15 De 1 Mei viering in Ter- neuzen. 21.10 Gevarieerd programma. 22.00 Voordracht. 22.30 Internationale samenzang. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 1 Mei viering in het buitenlnad. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 1 Mei-programma. BRUSSEL, 324 M. 11.30 Koor, orkest en solist. 12.30 Weer bericht. 12.34 Verzoekprogramma. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor de soldaten. 14.00 Platen. 15.00 Klankbeeld. 15.15 Platen. 16.00 Accordeonmuziek. (16.15—16.30 Platen). 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Koor, orkest en solist. 18.00 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerd concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 m.). seur van de N.V. Nederlandsche Handel Maatschappij, Factorij Djakarta; ir. J. S. Voliema, voormalig directeur van de Land>- bouwkundige afdeling West-Java en Zuid en West-Sumatra van de Proefstations dei- Centrale Proefstations Vereniging, te Bo- gor; E. M. Vorstman, algemeen vertegen woordiger der N.V. Verenigde Deli Maat schappij, te Medan; dr. P. J. Zuidema, arts, te Djocja, lector in de interne geneeskun de aan de Gadjah Mada Universiteit, te Djocja; Tot ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw zijn benoemd: mr. T. Y. Boltjes, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlan den te 's-Gravenhage; mr. A. N. Kuhn, president van de arrondissements-recht- bank te 's-Gravenhage; mr. J. van Vollen hoven, president van de arrondissements rechtbank te Rotterdam; mr. J. E. Th. C. baron Speyart van Woerden, officier van justitie bij de arrondissements-reehtbank te Arnhem; mr. H. W. Nieuwhuis, oud- kantonrechter te Delft, wonende te Rijs wijk (Z.H.); mr. A. Bosman, voorzitter van de Raad van Beroep (S.V.), te Amsterdam; mr. A. F. Visser van IJzendoorn, advocaat en procureur, deken van de Nederlandse Orde van Advocaten, te 's-Gravenhage; mr. P. S. Noyon, advocaat en procureur, deken van de Orde van Advocaten in het arron dissement Almelo, wonende te Enschedé, mgr. prof. dr. A. J. M. Mulders, hoogleraar aan de R.K. Universiteit, te Nijmegen; mr. W. G. Belinfante, raadadviseur in alge mene dienst bij het Ministerie van Justitie, te 's-Gravenhage; A. F. J. Penders, Alge meen Inspecteur van Rijkspolitie, te 's-Gravenhage; prof. mr. G. H. Chr. Boden- hausen, advocaat en procureur, buitenge woon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wonende te 's-Gravenhage. Bij bevordering zijn benoemd: tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: ds. E. van den Berg, emeritus-pre dikant en oud-zendeling, te 's-Gravenhage; ds. K. O. Finkensieper, president-directeur van de Heldringgestichten, te Zetten (ge meente Valburg). Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau zijn benoemd: mr. J. C. Th. Pull ter Gunne, griffier van de arrondissements rechtbank te Rotterdam; J. J. M. van Su- sante, kanunnik «en plebaan van de Kathe drale Basiliek van St. Jan, te 's-Hertogen bosch: dr. H. J. Hak, predikant van de Her vormde Gemeente te Arnhem; dr. H. J. Honders, predikant van de Hervormde Ge meente te Wassenaar; ds. A. W. M. Odé, predikant van de Hervormde Gemeente te Goes; ds. S. W. Bos, emeritus-predikant van de Gereformeerde Kerk te Leeuwar den; C. J. ten Cate, notaris te Deventer; mr. A. H. H. A. Krootjes, notaris te Bergen op Zoom; mr. dr. D. A. Hoogenraad, secretaris van de Reclasseringsraad te Rotterdam, wonende te Voorburg; mr. C. G. Polvliet, oud-lste-secretaris van de Afdeling Effec tenregistratie van de Raad voor Rechtsher stel, te Amsterdam; mr. P. J. H. J. Stule- meijer, secretaris van de Afdeling Effec tenregistratie van de Raad voor het Rechtsherstel, te Amsterdam; mr. P. J. H. J. Stulemeijer, secretaris van de Afdeling Effectenregistratie van de Raad voor het Rechtsherstel, te Amsterdam; dr. R. van der Hoek, directeur van de Algemene Friese Levensverzekering Maatschappij en van de Groot-Noordhollandsche van 1845, te Leeuwarden. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw is benoemd mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, Bisschop-Coadjutor van Roermond. Tot grootofficier in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd (bij bevordering): dr. A. A. L. Rutgers, lid van de Raad van State, te Wassenaar; tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: mr. C. J. A. M. ten Hagen, lid van de Tweede Kamer, te Nijmegen; J. de Rui ter, lid van de Tweede Kamer, te Heeren veen; mejuffrouw mr. N. S. C. Tendeloo, lid van de Tweede Kamer, te Wassenaar; mr. G. J. C. Schilthuis, lid van Gedepu teerde Staten van Zuidholland, te Rotter dam; H. Rottinghuis, lid van Gedeputeerde Staten van Groningen, te Groningen; Chr. G. Matser, burgemeester van Arnhem; mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rot terdam. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau (bevordering) is benoemd: P. H. van Kempen, lid van Provinciale Staten van Limburg, te Echt; en tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: E. B. W. Schuitema, voorzitter van de Commissie van Deskundigen van de Stichting Bevor dering Bescherming Bevolking, te Baarn; F. A. J. van Oers, burgemeester van Oos terhout; mr. Ph. I. E. van Woensel, secre taris der gemeente Breda; J. A. J. M. Kirch, te 's-Hertogenbosch; W. J. Teitsma, administrateur ter provinciale griffie van Gelderland, te Arnhem; ir. L. van den Honert, directeur van het gas-, electrici- teits- en vervoerbedrijf der gemeente Arnhem: C. van der Linden, secretaris der gemeente Vlaardingen; P. Noordenbos, di*- recteur van het registratuurbureau der Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, te Wassenaar: J. C. van Dam, directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, te Amsterdam: ir. F. E. Samson, hoofd ingenieur bij het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht te Amsterdam; G. H. Kuperus, burgemeester van Heerenveen; mr. A. Kleijn, burgemeester van Meppel; J. H. Martin, burgemeester van Hoens- broek. Tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd: prof. dr. F. Zernike, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. Tot ridder in de Orde van die Nederlandse Leeuw zijn benoemd: prof. dr. W. R. Heere, hoogleraar aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg: prof. dir. F. Kögl, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; prof. dr. A. Charlotte Ruijs, echt genote van M. A. A. A. Defresne, hoog leraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam; prof. dr. ir. H. I. Water man, hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft; prof. dr. G. G. J. Radie- maker, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; prof. ir. F. M. Roeterink, advi seur bij de N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken, te Eindhoven; prof. dr. G. J. van Oordt, voorzitter van de Natuurweten schappelijke Commissie van de Voorlopige Natuurbeschermingsraad, te BiOthoven. Tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau zijn benoemd: dir. C. L. Walther Boer, inspecteur voor het muziekonderwijs, te 's-Gravenhage (bij bevordering)Ch. A. Cocheret, docent aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotterdam; dir. P. H. van Cittert, beheerder van het Univer siteitsmuseum te Utrecht; dir. J. van Heuig- ten S.J., moderator van de Unie van Ka tholieke Studentenverenigingen in Neder land, te Amsterdam; D. J. Timmers, direc teur der gemeentelijke Dalton H.B.S., te 's-Gravenhage: dr. W. H. Beuken, rector van het R.K. Lyceum ,,St. Carolus Borro- meus" te Helmond; dr. W. Snelileman, rec tor van het Chr. Lyceum te Zeist; mejuf frouw W. G. Kernkamp, directrice van de gemeentelijke middelbare school voor meis jes, te Amsterdam; C. Kuiper, oud-inspec teur van het lager onderwijs in de inspec tie Goes; J. van der Worp, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Hoorn, te Alkmaar; dr. H. Schiln, directeur van de Prot. Christelijke Kweekschool te Leiden: mejuffrouw Chr. M. Hamper, oud-direc trice van de R.K. Kweekschool voor onder wijzeressen, te Maastricht; ir. A. G. van den Hoek, inspecteur van het nijverheids onderwijs, te Rotterdam; J. C. Piek, direc teur van de School voor Scheepswerktuig- kundigen, te Rotterdam; prof. dr. W. J. M. A. Assélbergs (Anton van Duinkerken) letterkundige, te Nijmegen; jhr. dr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, te 's-Gravenhage; dr. W. D. van Wijngaar den. directeur van het Rijksmuseum van Oudheden, te Leiden; mr. A. P. van Schilf- gaarde, rijksarchivaris in de provincie Gel derland, te Arnhem; dr. H. J. Prafcke, voor zitter van het Drents Genootschap, te As sen: mr. Ph. de Vries, adjunct-regerings commissaris voor het Radiowezen, te Hil versum; J. J. van Mechelen, voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten, te Amsterdam; J. H. Ph. van der Zant. ad ministrateur bij het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen; D. van der STuiis, accountant 1ste klasse bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau is benoemd dr. M. W. Holtrop, pre sident van De Nederlandsche Bank N.V, te Amsterdam. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw zijn benoemd: prof. dr. H. M. H. A. van der Valk, plaatsvervangend directeur van het Internationale Monetaire Fonds te Washington; jhr. mr. E. van Lennep, the saurier-generaal; mr. T. J. B. van der Mey- den, directeur van 's Rijks belastingen en domeinen te Groningen. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau zijn benoemd: dr. J. R. A. Buning, secretaris van de Nederlandse Spaarbank- bond; F. A. J. C. M. Laane, directeur van de provinciale kantoren van de Rotterdam- sche Bank N.V., te Rotterdam; Ph. Keiler, gewezen controlerend accountant-generaal van de Koninklijke Nederlandse Regering te New York, in buitengewone dienst; uu. P. Plantenga, gewezen directeur van de Stichting Nationaal Steun Fonds; dr. M. J. Denijs, directeur van het Rijksinkoop- bureau; drs. J. M. Fehmers, financieel raad bij Hr. Ms. ambassade te Londen; W. H. van Ulsen, hoofdinspecteur bij de Afdeling inspectie der Rijksfinanciën van het Minis terie van Financiën; J. P. H. Reyne, hoofd inspecteur van 's Rijks belastingen bij het Ministerie van Financiën; T. de Jong, hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen bij de Afdeling Verbruiksbelastingen en Douanewetgeving van het Ministerie van Financiën; J. A. Pieterse, secretaris van de schade-enquête-commissie te Middelburg; Chr. H. Revelman, hoofdinspecteur-titulair der domeinen te Dordrecht; A. Sissingh, hoofd van de Fiscale Inlichtingen en Op sporingsdienst te Amsterdam; W. F. H. Goedeljee, hoofd van de inspectie der in voerrechten en accijnsen Rotterdam, te Rotterdam; H. P. Brasser, hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen te Wageningen; C. K. Versteegden, hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen, hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Eind hoven; H. van Santen, hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen ter directie van 's Rijks belastingen en domeinen te Arnhem; J. Touw, hoofdaccountant bij de Rijksaccoun tantsdienst, hoofd van het bureau te Leiden, mr. Ph. C. M. van Campen, directeur van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw zijn benoemd S. D. Duijverman, Directeur-Generaal van Oorlog; generaal- majoor J. G. Warringa, van het wapen der infanterie; generaal-majoor G. J. M. C. van Nijnatten, van het wapen der artillerie; de generaal-majoor H. M. G. J. Lentz, van het wapen der infanterie. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau met de zwaarden zijn henoemd de luitenants-kolonel P. H. Donck, T. H. Bak ker en J. H. Heimei, van de generale staf; luitenant-kolonel B. C. Mante, van de mili tair-juridische dienst; kolonels J. L. H. A. Antoni, W. van Hinte en B. Klomp, van het wapen der infanterie; de reserve-luite nant-kolonel A. G. van Deth, van het wa pen der infanterie; kolonel B. A. de Veer en luitenant-kolonel L. N. van der Minne, van het wapen der cavalerie; de kolonels ir. J. C. Kok, A. J. Kuijl en J. T. Winkel, van het wapen der artillerie; de kolonel H. T. J. M. Lohmeijer, van het wapen der genie; de luitenants-kolonel L. A. Punt en E. Erke- lens, van het wapen van de verbindings dienst; de luitenants-kolonel A. A. F. Mau- renbrecher en ir. L. W. C. Adank, van het dienstvak van de technische dienst; de kolonel J. van Waning, van het wapen der Koninklijke marechaussee; de dirigerend officier van gezondheid der 1ste klasse F. H. A. Kothe; de kolonel-vlieger A. P. M. van Rooij, van de Koninklijke luchtmacht; de luitenant-kolonel-vlieger (tijdelijk kolo nel) C. J. M. Nass, van de Koninklijke luchtmacht. Tot officier in de orde van Oranje-Nas sau zijn benoemd: de administrateur A bij het Ministerie van Oorlog W. van Erkel; de aalmoezenier met de rang van luitenant kolonel P. J. M. Richelle. Voorts is toegekend: de titulaire rang van generaal aan de gepensionneerde lui tenant-generaal jhr. W. Röell; de titulaire rang van kolonel aan de gepensionneerde luitenant-kolonel der infanterie W. G. A. Schoenmakers; de titulaire rang van re serve-kolonel aan: de gepensionneerde re serve-luitenant-kolonel der infanterie J. P. Boots; de gepensionneerde reserve luitenant-kolonel der artillerie J. Tack en de reserve-luitenant-kolonel voor alge mene dienst dr. C. L. Walther Boer. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw is benoemd de schout-bij- nacht van administratie T. R. Deelder. Tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau met de zwaarden zijn benoemd: de kapiteins ter zee S. Dobbenga, J. Lugten burg en mr. N. B. Spoor; de kapiteins lui tenant-ter-zee D. B. van Heuven, M. J. Vos, A. van Strien, H. M. L. F. E. van Oostrom Soede, E. J. Gallas, P. W. C. de Vos, de kapitein-luitenant-ter-zee-vlieger A. J. de Bruijn, de luitenant-kolonel der mariniers H. P. Arends; de kapiteins luite- nant-ter-zee J. van Sandwijk, P. J. van der Burgh en K. H. Schilp. Tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau zijn benoemd: de vlootpredikant ds. L. J. Schalekamp; de accountant 1ste kilasse bij het Ministerie van Marine C. J. Vis. Voorts is aan de schout-bij-nacht-titulair bij de K.M.R. C. W. Heringa de titulaire rang verleend van vice-admiraal bij de K.M.R. en is aan de luitenant-ter-zee van speciale diensten der 2de klasse bij de K.M.R. W. N. van de Poll de titulaire rang verleend van luitenant-ter-zee van spe ciale diensten der 1ste klasse bij de K.M.R. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw zijn benoemd: dr. A. H. Günther, te 's-Gravenhage, raadadviseur in algemene dienst bij het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting; ir. E. H. A. Kraayvanger, te Rotterdam, civiel ingenieur en architect B.N.A. Tot officier in de Orde van Oranje- 28. De alchemist was niet iemand, die erg zachtzinnig met keukengerei omsprong. De keuken zag er dan ook zeer wanordelijk uit, toen hij eindelijk met zijn brouwsel klaar was. De kok, die dit alles niet meer kon aanzien, stond luid wenend in een hoek van zijn ontredderd domein. Dit was na tuurlijk wel zielig voor die kok, maar de alchemist had geen tijd om zich met diens gevoelens bezig te houden. „Alzo", zei hij, het gereedgekomen brouwsel in een fles gietend, „hiermee zal het zwaard des ko- nings harder worden dan staal". „Nu we toch bezig zijn", merkte Panda op, „zou u misschien een middeltje kunnen maken tegen de stijve nek van Jolliepop". „Een geneesmiddel voor de trouwe knecht mompelde de alchemist peinzend, „hm, komaan, ook dat zal gaan". Hij haalde enige flesjes en retortjes uit zijn gordeltas en mengde de inhoud ervan in een grote pot. „Dat is fluks geschied", zei hij, „doch ter bevordering van de geneeskracht, dien Nassau zijn benoemd: J. W. van Borselen, te Rotterdam, administrateur bij het Mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuis vesting; ir. P. W. Deerns, te Voorschoten, directeur van het Adviesbureau P. W. Deerns, te 's-Gravenhage; D. Huurman jr., te Doorn, directeur van de Rijnlandsche Betonbouw Maatschappij N.V., te Delft; J. de Jonge, te Rotterdam, architect B.N. A.; J. J. Meurkens, te Breda, directeur van de N.V. Intexmationale Gewapendbe- ton-Bouw, te Breda; mr. J. Vink, te 's-Gravenhage, directeur van het Bureau van de Rijksdienst voor het Nationale Plan; ir. F. S. A. van der Werf, te Breda, directeur van de N.V. „Albouw", te Breda. Tot Broeder in de Orde van de Neder landse Leeuw is benoemd J. Bakker Gzn., te Texel, oud-schipper van de redding boot. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw zijn benoemd: H. Meijer Drees, te Rotterdam, oud-directeur van het Telefoondistrict Rotterdam; ir. M. Ie Cosquino de Bussy, te 's-Gravenhage, hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat; ir. E. M. H. Schaank, te Velp, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat; ir. G. L. Walther, te Leeuwarden, hoofdingenieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat van Friesland. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau zijn benoemd: H. Ch. van de Ven, te 's-Hertogenbosch, oud-directeur van het Post- en Telegraafkantoor te 's-Hertogen bosch; W. M. Grevelink, te Arnhem, di recteur van het Post- en Telegraafkan toor; W. Hammer, te Deventer, directeur van het Post- en Telegraafkantoor; J. Ch. Smith, te 's-Gravenhage, directeur van het Telegraafkantoor; H. Hesling, te Zwolle, inspecteur in algemene dienst der PTT, belast met de functie van afdelingsinspec teur; A. P. van Leeuwen, te 's-Graven hage, inspecteur in algemene dienst der PTT, belast met de functie van afdelings inspecteur; M. Koster, te Willemstad (Cu rasao), directeur Westindisoh Bedrijf van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V.; J. C. van der Kloot, te Warmond, onderdirecteur Middengroep van de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V.; ir. A. F. Spruijt, te Roermond, hoofdinge nieur A van de Rijkswaterstaat; ir. F. J. Ribbius, te Rijswijk, hoofdingenieur bij het Rijksinstituut voor Zuivering van Af valwater; ir. J. Aberson, te Utrecht, hoofd ingenieur der N.V. Nederlandsche Spoor wegen; ir. E. Maas Geesteranus, te Utrecht, hoofdingenieur der N.V. Neder landsche Spoorwegen; C. C. Vermeer, te Amsterdam, directeur van de N.V. „Tot Voortzetting van de Koninklijke Holland- sche Lloyd"; A. Steen, te Hilversum, nau tisch inspecteur bij de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland"; mr. A. Scha- dee, te Rotterdam, adviseur van de Ne derlandse Redersvereniging; ir. E. Smit Fzn., te Voorburg, scheepsbouwkundig ad viseur bij de Scheepvaartinspectie; C. van Beek, te Voorhout, oud-commodore bij de N.V. Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart Maatschappij „HollandAmerika Lijn". Tot officier in de orde van Oranje-Nas sau is benoemd ir. P. A. den Engelse, te 's-Gravenhage, inspecteur van de land bouw (bij bevordering). Tot officier in de orde van Oranje-Nas sau zijn benoemd: dr. R. L. Beukenkamp, landbouwattaché bij de Nederlandse am bassade te Washington; K. W. Boonstra, te 's-Gravenhage, hoofd van de Afdeling Fi nanciële Zaken van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en directeur van het Landbouwegalisatie- fonds; H. Dekker, te Nijeveen, voorzitter van het Coöp. Melkproductenbedrijf D.O. M.O. (Drentse Ondermelk Organisatie), te Beilen; D. J. van Dijk, ec. drs., te Wasse naar, voorzirier-directeur van het Bedrijf schap voor Visserijproducten; ir. F. W. Ho nig, te 's-Gravenhage, directeur van de tuinbouw; dr. B. de Hoogh, te Winters wijk, directeur van de Rijkslandbouwwin- terschool, aldaar; ir. W. Kaars Sijpesteijn, te Krommenie, directeur van de N.V. Ver enigde Textiel- en Oliefabrieken P. H. Kaars Sijpesteijn; ir. G. J. Lienesch, te 's-Gravenhage, directeur van de visserijen; ir. A. Rienks, te Bilthoven (gemeente de Bilt), plaatsvervangend directeur van de Cultuurtechnische Dienst; J. Roseboom, te Nederhemert, voorzitter en bestuurslid van landbouworganisaties en van commis sies op agrarisch gebied; mr. R. A. van den Wall Bake, te 's-Gravenhage, direc teur voor sociaal-economische en algemene zaken; J. M. Zegers, te Schaijk, voorzitter van de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond (N.C.B.) (Vervolg op pag. 3). Bezoek. Admiraal John Howard Cassady opperbevelhebber van die Amerikaanse marinestrijdkrachten iin het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee, en zijn plaatsvervan ger en stafchef, schout bij naeht Robert Burns Pirie, zullen Zaterdagmiddag op het vliegveld Valkenburg aankomen voor een bezoek van drie dagen aan Nederland. Zij zullen worden vergezeld door hun echtgenoten. Maandag zullen zij een officieel bezoek afleggen bij vice-adaniraal H. C.W. Moorman, staats secretaris van Marine op het ministerie van Marine. Man Mau. Ruim 2000 Britse militairen hebben Donderdag, gesteund door poli tie, bij een razzia in de industriewijken van Nairobi, de hoofdstad van Kenya, ongeveer duizend Kikoejoe-, Emboe- en Meroestaimleden aangehouden. Zij zijn, verdacht van Man Ma-u-activiteit, voor een nader verhoor doorgezonden naar een onderzoekingskamp buiten de stad. De operatie was een onderdeel van de grote actie, welke Zaterdag j.l. begon, en waarbij men hoopt het gebied van Nairobi van misdadige en verzetsele- menten te kunnen zuiveren. Tot dusver zijn ongeveer 14.000 stamleden en hun gezinnen uit de stad verwijderd. 9000 personen worden nog nader onder vraagd. Huiswaarts. Donderdagavond its de staf van de Australische ambassade in de Sovjet-Unie uit Moskou vertrokken. De reis naar Helsinki werd per trein ge maakt. Aanvankelijk was het nog even de vraag of de treinkaartjes gereed zou. den komen, doch in de namiddag belde „Intourist" het Sovjet-Russisch reis bureau op, dat alles in orde wais. Atoomartillerie. Het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger iin Heidelberg heeft meegedeeld, dat zich op het ogen blik vijf bataljons atoomartilllerie in West-Dui'tsland bevinden, die in totaal dertig stukken geschut omvatten. De batterijen zijn daar „blijvend gesta tion neerd". Asyl. Negenendertig van die 88 krijgsge vangenen uit de Koreaanse oorlog die in een kamp nabij Nieuw Delhi verblijven, hebben de wens te kennen gegeven, zich in India te vestigen. Zij zullen tijdelijke verblijfsvergunningen krijgen, diie pe riodiek verlengd kunnen worden. De 88 gevangenen (74 Noord-Korean en, twee Zuid-Koreanen en twaalf Chinezen) hadden repatriëring geweigerd en ver zocht, naar een neutraal land te wor den gezonden. Beroep. De internationale commissie van het Rode Kruis heeft tot de opperbevel hebbers van de Vietminh en van de Franse strijdkrachten in Indochina een dringend beroep gericht om rechtmatig onder het Rode Kruisteken gestelde personen te beschermen. Das. Volgens Amerikaanse functionaris sen ziet minister Molotov er bij de hui. dige besprekingen in Genève „opgewek ter" uit dan bij de in Januari en Fe. bruari van dit jaar gehouden coriferen tie te Berlijn. Een Amerikaanse woord voerder formuleerde het als volgt: „De das van de heer Molotov is beter ge strikt dan dit te Berlijn het geval was. Hij ziet er over het algemeen voorjaars achtig uit". Lijfwacht. Senator Joseph McCarthy laat zich tijdens de behandeling van het ge schil tussen hem en het Amerikaanse leger voor de subcommissie van onder zoek uit de Senaat bewaken door een politie! ij fwacht. Twee rechercheurs in burger volgen McCarthy in het gebouw van de Senaat op de voet. Hun opdracht, McCarthy te beschermen, geldt voor de duur van het onderzoek. (Un. Press) Attaché. De Sovjet-Russische autoriteiten hebben de Noorse regering doen weten, dat de attaché voor Culturele Zaken te O^o, Mesjevitinof, die zich op het ogen blik te Moskou bevindt, niet naar Oslo zal terugkeren. De diplomaat is betrok ken bij een in Februari van dit jaar in Oslo ontdekte spionnagezaak. (AFP) ADVERTENTIE Wl&fyim TTfl füü SSTR DAMES - HEREN BADKLEDING IN verschillende opzichten zijn de Romei nen destijds weinig origineel geweest. Moesten wij onlangs constateren, dat zij in de oudheid elke vuurtoren een pharus noemden omdat de alom bekende vuurto ren bij de haven van Alexandria Pharos heette, precies hetzelfde gebrek aan fan tasie hebben de Romeinen ten toon ge spreid bij het gebruik van het woord „mau- voorwaarden voor een romantisch sprookje aanwezig waren. We moeten echter de sfeer even versto ren, door te vertellen dat Carië in die da gen onder toezicht van Perzië stond en dat Mausolos eigenlijk een satraap was. Ten opzichte van het verhaal doet dit weinig terzake, maar er blijkt toch wel uit, dat de werkelijkheid nooit zö sprookjesachtig soleum". waarmede een monumentaal kan zijn dat de boosheid van het leven ik nu nog ene lange zwarte haar in het mengsel te koken", „Een lange, zwarte haar?", herhaalde Panda verbaasd. „Ge wis", antwoordde de alchemist, „in haar steekt levenskracht. Ei zie, op ginds gelaat groeit juist, wat ik van node heb". Met deze woorden liep hij op de kok af en. trok hem ijskoud een haar uit zijn baard! „Parbleu!", hijgde de geterge keukenmees ter, dit is de scheut, die de emmer doet overdroppelen! Ik ga mij beklagen! Bij de koning!! Nog DEZE minuut!!" praagraf wrrd aangeduid. De Romeinen spraken over het mausoleum van Augustus, het mausoleum van Hadrianus, het mausoleum van Caecilia Me- tella aan de Via Appia, kortom, zij gebruikten deze benaming voor indrukwekkende praal- V graven, zoals ook wij deze term zijn gaan bezigen voor het grafmonument van koningin Victoria en haar gemaal, of voor dat van Friedrich Wilhelm III en zijn echtgenote. Maar hèt Mausoleum, was oorspronkelijk uitsluitend en alleen het pr a af gr af dat werd opgericht voor Mausolos, die in de 4de eeuw v. Chr. koning was van Carië, het Z.W. deel van Klein-Azië, dat thans tot Turkije behoort. Dit Mausoleum werd gerekend tot de zeven klassieke wereld wonderen, maar omdat de naam niet wet telijk beschermd was, heeft, alle namaak in volgende eeuwen zich met dit merk kunnen sieren. Vandaar dat we monumen tale graven als mausolea betitelen, hoewel ze met koning Mausolos niets uitstaande hebben. Maar goed, laten we terugkeren tot het bergachtige Carië dat destijds rijk aan wouden was, vruchtbare vlakten telde die koren, wijn en olie leverden, en op welks bergweiden de schapen in talrijke kudden graasden. Over dit gebied regeerde de jonge koning Mausolos, die de schone, ko ningin Artemisia huwde, waardoor alle A er geheel achter schuil gaat. Het huwelijk van koning Mausolos en koningin Arte misia moet bijzonder ge lukkig zijn geweest, want toen in het jaar 353 v. Chr. de koning op nog zeer jeugdige leeftijd stierf, gaf zijn treurende weduwe op dracht voor hem een grafmonument op te richten dat in pracht zijns gelijke niet had. De vervulling van deze wens was in de oudheid, toen vorstelijke graven met vele kostbaarheden werden opgesierd, geen kleinigheid en voor de uitvoering hiervan moest dan ook een beroep ■worden gedaan op beroemde Griekse bouwmeesters, zoals Satyros en Pytheos, terwijl het beeldhouw werk werd vervaardigd door grote kunste naars als Skopas, Bryaxis, Leochares en Timetheos. Koningin Artemisia heeft de voltooiing van het grafmonument niet kunnen bele ven, want zij stierf twee jaar na de dood van Mausolos, waarschijnlijk van verdriet. De kunstenaars besloten echter de taak te voleindigen, „uit liefde voor hun vak, ter wille van eigen roem, en als getuigenis van hun kunde". Nu, het vjerk dat zij afleverden, mocht er inderdaad zijn, en het heeft zestien eeu wen getrotseerd! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2