Verhoging van jaarwedden der wethouders aan orde gesteld Bazuingeschal en kinderzang feestelijk begin van Koninginnedag in Haarlem Kort en bondig J Trompetten schitterden op Bavotoren Heemstede Heemstedes raad bijeen Voorstel van orde maakte eind aan debat: verzoek aan G.S. uitgesteld VRIJDAG 30 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Aubade: uiting van feestvreugde Hoorde muzikanten In de buitenwijken Klokken van Haarlem in Oud-Schoten In Heemstede F eestbazuin in O verve en Onderscheiding Insluiping aan de Emmakade In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft men zich door openschuiven van een raam toegang verschaft tot een kamer van een woning aan de Emmakade. Op een tafel stond een sierkom, waarin een gouden da- mesring en een horloge lagen. Deze voor werpen, die een waarde hebben van 130, zijn verdwenen. In Aerdenhout Alle hens voor de boeg Aan onze postabonne s Scheepvaart De zware dreun van de klokslag: van half acht van de toren van de Grote Kerk weg- golvend over de stad, was nog niet in het verkeersgeruis opgelost, of er klonk reeds vanaf diezelfde toren een feestelijk bazuingeschal, dat de op dat ogenblik vrij kleine schare Haarlemmers, die zich op de Grote Markt verzameld hadden, deed opzien naar de trans van de toren, waar zij spoedig de schittering van de trompetten ge waar werden. Even later mengden zich met dit bazuingeschal de tonen van het korps van het Leger des Heils, dat door de Grote Houtstraat plechtig het centrum van de stad naderde. Het korps stelde zich in een halve cirkel op voor het met Afrikanen en groen omzoomde Stadhuis, waar zich langzamerhand een grote menigte verzamelde. Een korte tijd later werd de jeugd onder de toehoorders voor enige ogenblikken naar de andere zijde van de Markt getrokken, waar de Haarlemse Politiekapel In aantocht was. Zo begon in Haarlems hart vanmorgen onder de milde oranjezon de viering van Koninginnedag. Tets na achten verstomde de muziek van het Heilkorps doordat een bestelauto van een Haarlemse firma tegen de achterkant van een N.Z.H.-bus botste, die juist aan de halte bij het Stadhuis was gestopt om passagiers af te voeren. Onder de tonen van „Waar de blanke top der duinen" stond de chauffeur van de bus even later de (geringe) schade op te nemen. Meer botsingen met bussen zullen er vandaag op de Grote Markt waarschijnlijk niet plaats hebben aangezien kort na de bot- sihg een dienstauto van de N.Z.H. ver scheen, waarvan de chauffeur de halte- Grote Markt met een bordje voor de rest van de dag verplaatst' naar de Nassau- laan. Inmiddels hadden de leden van het mu ziekkorps van het Leger des Heils hun schreden gericht naar de Grote Kerk, waarin, na het „Wilt heden nu treden" een kerkdienst begon onder leiding van ds. A. J. van Rhijn. Wat ons vanmorgen vroeg tijdens de feestvreugde op de Grote Markt eniger mate verwonderd heeft is de volstrekte af wezigheid van de politie hetgeen niet al leen inhield, dat een lid van het Leger des Heils het drukke verkeer om zijn muziek korps moest heenleiden, doch tevens, dat de chauffeur van de N.Z.H.-bus geruime tijd moest wachten, alvorens een agent verscheen om proces-verbaal op te maken. Over de aubade schrijft onze medewer ker P. Zwaanswijk: Een van de hoogte punten van de viering van Koninginnedag in onze stad is elk jaar weer de aubade op de Grote Markt. Ook "vanmorgen hebben de ruim 3500 jongens en meisjes van de Haarlemse scholen deze massale jeugd- zangdemonstratie tot een buitengewone feestelijke gebeurtenis gemaakt. Een paar duizend toehoorders luisterden op deze stralende lentedag naar de door de heer L. J. van Mechelen geleide uitvoering van een programma van liederen, die voor het merendeel als geestelijk bezit in het hart van elke Nederlander leven, zoals de be kende Valerius-Lederen. En dan kan deze aubade er ook toe bijdragen, dat de ver tolking van minder bekende liederen, eeuwen geleden hier ontstaan en bewaard al? muzikale kleinoden een verrassende ervaring kan worden. Zo kan men de tra- ditionale aubade zien als een uiting van feestvreugde door jonge harten, maar te gelijk als een ongedwongen propaganda voor al het schone, dat wij in onze oude en ongetwijfeld toch ook in onze nieuwere liederen bezitten. Uitgaande van dit prin cipe zijn steeds de samenstelling van aubadeprogramma's ondernomen! Vanaf het bordes van het stadhuis heb ben de burgemeester en de wethouders en andere autoriteiten de kinderzang aange hoord. De begeleiding hiervan was toe vertrouwd aan de muziekvereniging „Har monie Crescendo", die op zeer loffelijke wijze haar taak heeft vervuld. Er werd welhaast voortdurend een goede eenheid bereikt met de zang der jongens en meis- jas, die begrijpelijk hun jeugdige voort varendheid meer dan eens lieten blijken. De heer Van Mechelen hield de teugels goed in handen en zo kwamen „Wilt heden nu treden", „O, Nederland, let op uw zaak" en andere liederen in die paradoxale ont roerende objectiviteit, die alleen kinder zang schijnt te kunnen bezitten, tot ons. In het bijzonder had men dit wel ervaren bij het zingen van de prachtige melodie van „Die Winter is verganghen", maar toch ook in „Mijn Nederland" en zeker niet het minst bij de slotzang, ons mooie, unieke volkslied. Aardige intermezzi waren de sleelliedjes rn met het liedje „Naar Island" werden wij herinnerd aan nu eens voor- déliger reiden naar het kabeljauw-eiland van eeuwen geleden! Na deze zeer veel voldoening gevende aubade verlieten de jongens en meisjes begeleid door enkele plaatselijke muziek korpsen in voorbeeldige orde de Grote Markt op weg naar een verdiende beloning. Uit onze jeugd, hebben wij het verlangen overgehouden om achter elk luid-musice- rend muziekcorps aan te wandelen en men begrijpt dus, dat wij vandaag een bijzon der drukke dag hadden. Van tien uur af namelijk vertrokken een tiental harmonie- de voor de muzikale omlijsting van deze plechtigheid en maakte vervolgens een mu zikale rondgang door de wijk. Om half tien waren ongeveer zeshonderd schoolkinderen voor de Sionskerk present waar ze een viertal vaderlandse liederen zongen. Daar van vormden de „Klokken van Haarlem" een hoogtepunt. Het werd driestemmig ge zongen en begeleid door de klokken van de Sionskerk. Geen geringe opgaaf voor de kinderen die geen generale repetitie had den kunnen houden, maar zij brachten het er heel goed af. Een speciale attractie bij het begin van de aubade vormden de twee bazuinblazers die op de bovenverdieping van hoekhuizen verscholen, hun bijdrage Koninginnedag op zijn best: de glundere kindergezichten en de vlaggenzee op Haarlems Grote Markt tijdens de aubade. Kennemerplein, om na een korte mars door de stad op de Grote Markt te arriveren, waar een critische jury het programma van elk corps nauwgezet beluisterde. Om klokslag tien uur vertrok het eerste gezelschap, de Amsterdamse Tramharmo nie, voorafgegaan door een van de leden van het wel bijzonder actieve Centrum Comité Koninginnedag, de heer D. J. van Ellinckhuyzen en gevolgd door een groot aantal Haarlemmers, die geen enkele noot van de gespeelde muziek wilden missen. Nu was dat niet zo bijzonder moeilijk, want de Amsterdamse trammannen blie zen er gedurende de hele tocht lustig op los. Op de Grote Markt werd de harmonie ontvangen door mr. J. A. P. C. ten Bokkel en vervolgens namen de leden van dit corps plaats in de muziektent. Als eerste nummer bliezen zij de manoeuvre-mars de lucht in en hiermede openden zij een muziekprogramma, dat pas afgelopen' zal zijn, als vanavond laat de leden van het Franse orkest van de Boys de Poissy de instrumenten in de foudralen opbergen. De feestelijkheden van de afdeling Kle verpark zijn vanmorgen begonnen met een bijeenkomst voor de jeugd in de aula van het Kennemer Lyceum. Daar waren weer velen bijeen gekomen om te genieten van een afwisselend programma, dat vermeld de pantomime en goochelen. In Haarlem-Oost werden de bewoners vanmorgen gewekt door het tamboerscorps van het Oosterkwartier, dat een wande ling door het Slachthuiskwartier maakte. De omgeving breidt zich daar steeds uit en daaraan besteedde het corps ook zijn aandacht. De schoolkinderen verzamelden zich bij het Nagtzaamplein, waarna zij naar de Grote Markt trokken om deel te nemen aan de aubade. Bij de Kleverlaan in Haarlem-Noord heerste vanmorgen een gezellige drukte; daar kwamen de kinderen van de lagere school uit de omgeving bijeen en om half- negen wandelden zij naar de Grote Markt, om deel te nemen aan de aubade. De boe- renkapel verzorgde nog een programma; zij maakte een rondgang door de wijk. In Haarlem-Zuid-West is tijdens het spelen van het Wilhelmus de Nederlandse vlag gehesen. De feestelijkheden beperk ten zich vanmorgen tot kinderspelen op het schoolterrein aan de Ohmstraat. Onder de schoonste hemel die men zich maar wensen kan, heeft ook Oud-Schoten de verjaardag van Koningin Juliana feeste lijk ingezet. Er was allereerst de réveille, die de bewoners van het Noordelijk stads deel vroeg uit de veren riep en waarbij de heer B. Steentjes namens het comité de Vereniging tot viering van Nationale Dagen Oud-Schoten de vlag in top hees. Het fan- gezelschappen uit tien provincies van het farecorps Kunstkring uit Spaarndam zorg- leverden. De ouden van dagen, die de zang- hulde bijwoonden, hadden een goede plaats in de zon gekregen en werden door ijverige padvinders op koffie en sigaren onthaald. Voor de jeugdige zangers en zangeressen volgde om half elf een filmvoorstelling in de Koningin Emmaschool, respectievelijk de R.K. school in de Eemstraat. De Kohinginnefeestën zijn te Heemstede ingezet met een massaal jeugd-appèl, het welk dit jaar een record aantal deelnemers telde. Voorafgegaan door de drie plaatse lijke muziekverenigingen en de St. Joris- band waarbij vooral de nieuwe frisse uniformen van de R.K. Harmonie „St. Michaël" een kranige indruk achterlieten marcheerden de schoolkinderen en leden der diverse, sportverenigingen en .jeugdor.-. ganisaties van verscheidene richtingen op naar het Raadhuisplein, waar zij door hopman J. Kramer als leider van het jeugd- appèl werden begroet. Deze verheugde zich over de buitengewoon grote opkomst, waar uit hij concludeerde dat aan de betekenis van koninginnedag een grote waarde wordt gehecht. Na het plechtig hijsen van de driekleur, waarbij gezamenlijk een tweetal vlaggen- liederen gezongen werd hield de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. rid der van Rappard vanaf het balcon een toespraak. Het deed spreker intens goed, dat de jeugd deze belangrijke dag door een dergelijk geslaagde réveille heeft willen openen. Hij herinnerde in dit verband nog even aan de gelukkig achter ons liggende bezettingstijd, toen hun uniformen en vlag gen in het verborgene moesten blijven. Maar nu is Oranje weer in ons midden, waarvan vooral koningin Juliana aan spraak maakt op onze warme liefde en sympathie. Spreker was er van overtuigd dat wij nimmer een vorstin bezaten, die zo diep in het hart van het Nederlandse volk geworteld was en hij eindigde zijn toespraak met de wens „God bescherme deze Koningin, die ons zo meesterlijk voor gaat!" Tenslotte werden gezamenlijk twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen, waar na het défilé plaats vond, dat door het gemeentebestuur vanaf het balcon werd gadegeslagen* De kinderen vertrokken ver volgens naar de Heemsteedse Sportparken, waar hun twee voorstellingen door het be kende „Circus Elleboog" werden aangebo den. De Amsterdamse Tramharmonie marcheert als eerste van de veertien aan de muzikale show deelnemende orkesten de binnenstad in naar de Grote Markz. In alle vier wijken van de gemeente Bloemendaal: Overveen, Aerdenhout, Bloe men daal en Vogelenzang, zijn vanmorgen na half negen de feestelijkheden begonnen voor de leerlingen der lagere scholen. Vele ouderen verleenden medewerking om de Koninginnedagviering voor de kinderen on vergetelijk te maken. In Bloemendaal ging het Christelijk muziekcorps „Sursum" vooraf aan twee aparte gecostumeerde optochten, respec tievelijk van de leerlingen der eerste en tweede klassen der lagere scholen door het Kinheimkwartier en door het Bos en Duin kwartier. Aan de costumering was zeer veel werk besteed. Behalve de min of meer uitvoerig versierde fietsjes, autopeds en andere vervoermiddelen, waren er ver verpleegsters, kabouters, koks, bakkertjes, cowboys en te veel om op te noemen. Al leraardigst was het jongetje dat, als brand wacht in een natuurgetrouwe nabootsing van een brandweerauto gezeten, direct achter het muziekcorps volgde en voor afging aan de komische uitbeelding van de eerste steenlegging van Bloemendaals nieuwe raadhuis. De later gehouden ge costumeerde optochten waren al niet an ders in hun alleraardigste vondsten. De scholieren kwamen bijeen op het veld „De Vinkebaan" aan de Donkerelaan om zich met verschillende spelen te vermaken. Voor de beste meisjes en jongens waren er prijsjes en bovendien kreeg elk kind een tractatie. Om half twaalf begon een rol- schaatswedstrijd op het asphalt van de Donkerelaan tussen Brederodelaan en Ster- reboslaan. In Overveen hadden de kinderen van de lagere school zich verzameld bij de school gebouwen, vanwaar zij tezamen ruim elfhonderd in getal met de muziek van het gezelschap „De Spaarnebazuin" voorop, BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. de Muijnck cn W. M. Schoonenberg; E. B. Vermeer en J. Krul; G. H. Riddering en A. van Wijk; W. van Pel en R. Klaassen; H. Wiggerts en D. J. Hem- minga; C. Spel en N. Meijer; M. C. Nieuwen- huizen en G. M. M. Coppens. GETROUWD: J. Poppinga en A. van der Wal; A. C. van der Putte en M. A. E. Th. van der Weiden; J. C. Leuven en F. M. van der Pluijm; W. Kieft en W. A. E. Booms; J. Lameijer en G. Kat. GEBOREN: Huberta Ellegonda, d. van F. Renssen en H. A. Tollenaar; Johannes C01-- nelis, z. van N. L. van Looij en P. Komen; Hendrika, d. van H. Visser en A. J. Koper; Karin Louise, d. van N. D. Schuitevoerder en L. Hessels; Martine Francisca Willemien, d, van M. H. Verrijn Stuart en M. J. Gewin; Cornelia Maria Thaddeus, d. van H. P. A. J. Vermeer en A. C. C. Kuhlmann. OVERLEDEN: Wed. J. H. G. Schutte— Struick, 68 j., F. A. Zwarter, 77 j.; J. H. Jochemus, 62 j.; S. Rijkes, 78 j. De eremédaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is verleend aan B. J. Klop te Haarlem, gepensionneerd adjudant-onderofficier-administrateur, thans werkzaam bij het ministerie van Oorlog in Den Haag. VAN DER ZEE EN DE EUROPESE TITEL VLIEGGEWICHT. Freddie Mills, de Lon- dense bokspromotor, heeft de Britse Boxing Board of Control voorgesteld het gevecht tussen Dia Dower (Wales) en onze landge noot Hein van der Zee te laten gelden als een eliminatie-wedstrijd De -gistermiddag gehouden zitting van de Heemsteedse raad, waarin zonder enige discussie het voor de verkeersveiligheid belangrijke besluit werd genomen om knipperlichten aan te brengen op de Zand- voortselaan, de Lanckhorstlaan, de Laan van Rozenburg en de Adriaan Pauwlaan, waar deze de Herenweg kruisen, kreeg een onverwacht slot door een op het laatste moment ingediend voorstel om de Gedepu teerde Staten te verzoeken, de wethouders salarissen te brengen van 3118,50 tot 3750 gulden. De motivering van het voorstel luidde, dat de gemeentelijke zorgen zich steeds verder uitstrekken en de taak van de wethouders omvangrijker wordt, terwijl deze ook met stijgende kosten van levens onderhoud geconfronteerd warden. De voorzitter, mr. A. G. A. ridder van Rap pard, deelde mede. dat hij over deze kwes tie zijn licht had opgestoken bij Gedepu teerden en naar aanleiding daarvan kon verwachten, dat deze geen bezwaar zou den hebben indien een verzoek om ver hoging van de wedden tot het voorgestelde bedrag zou worden ingediend De heer Reijnders (Arb.) zeide, dat dit voorstel een plan van enige raadsleden om een dergelijk voorstel in deze verga dering te doen, maar dan voor een verho ging tot f 4000, overbodig had gemaakt. Ofschoon hij zeide dit voorstel te zullen steunen, uitte hij een grief jegens Gedepu teerden; hij zeide aan het eind van het vo rig jaar een lijst van een van de ambtena ren ter griffie te hebben gezien met een aantal bedragen, die voor een reeks ge- afmarcheerden naar het gemeentelijk sportterrein aan de Vrijburglaan, waar kinderspelen werden gehouden met mede werking van cursisten van het Centraal In_ ituut voor Opleiding van Sportleiders te Overveen. Intussen hadden alleraardigst verklede en versierde kleuters zich op het Joan Mau- ritsplein gereed gemaakt, vanwaar door een deel van deze omgeving werd gewandeld. Daar werd hun een poppenkastvoorstelling aangeboden door leerlingen van de Da Cos- ta-kweekschool uit Bloemendaal onder lei ding van de heer B. Witzel. Inmiddels werd uitgemaakt welke kleuters er door de aar digste en origineelste versiering voor een prijsje in aanmerking kwamen. In de Zuidelijke wijken van de gemeente Bloemendaal was het al niet anders. In Aerdenhout begon om tien uur de gecostu meerde optocht van het Goudsbloemplein af, waarna een rondgang door een deel van Aerdenhout werd gemaakt. In de Vondel school aan de Juliana van Stolberglaan was een jury gereed om de op zijn best uitge doste kinderen een prijsje te overhandigen. Het gezamenlijk zingen van ons volkslied leidde het Koninginnedagfeest in, dat in Vogelenzang wordt gehouden. Alle school kinderen waren daartoe tezamen gekomen op de speelplaats van de Sint Jozefschool aan de Vogelenzangseweg. De oudere kleu ters kregen daarna een prettig feest aange boden in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Graaf Florislaan. De leerlingen der lagere scholen begonnen op de schoolspeel- plaats met spelen, zoals zaklopen, duikel- hardloop, theepotspel en andere voor deze kinderen zo plezierige zaken. Het „alle hens voor de boeg" klonk van morgen om tien uur op het Marinehospi taal in Overveen. Het is de gewoonte, dat op Koninginnedag op alle schepen en wal- inrichtingen van de oKninklijke Marine de bemanning des morgens om tien uur door de commandant wordt toegesproken. Dit gold dus ook voor de gehele bemanning van het Marinehospitaal in Overveen, waarvan officieren, onderofficieren en manschappen zich vanmorgen hadden op gesteld bij de vlaggenmast op het voor plein van het hospitaal. De commandant van het hospitaal, kolonel E. W. Creyghton, belichtte de waarde, die de Koningin voor ons volk vertegenwoordigt. Daarna speldde kolonel Creyghton de ve-r sierselen van de eremédaille in zilver met de zwaarden, behorende tot de Orde van Oranje-Nassau, op de revers van de ma joor-ziekenverpleger J. de Boer, een on derscheiding welke hem Donderdag was verleend. Oranjebal Aan de vooravond van de Koninginne dag kwam een groot deel van de beman ning van het Overveense Marinehospitaal met hun dames bijeen in gebouw Domi aan het Zandvoorterpad. Daar werden zij enige uren prettig bezig gehouden door het cabaretgezelschap André Carel met medewerking van Marjan van den Berg en het bekende accordeonduo De Wiko's. Zij brachten een afwisselend programma, waar de toeschouwers veel van hebben genoten. Het werd georganiseerd door de afdeling ontspanning, sport en ontwikke ling, waarvan de heer Boelhouwer de ver bindingsman is van het ministerie vaft Marine en de eerste officier, luitenant ter zee E. A. C. van Rhee, van het Marine hospitaal. Na afloop schaarden de aanwe zigen zich langs de zijkanten van de zaal en bleef de verdere ruimte open voor een groots Oranjebal, dat tot ver na midder nacht duurde. meenten de hoogte aangaven,, waartoe men met het verhogen van wethouderssalaris sen eventueel zou mogen gaan. Hij achtte het een verwerpelijk „kiekeboe"-spelen van Gedeputeerden, "dat zij dit de gemeen ten niet hebben medegedeeld, ofschoon zij wisten, dat verhoging van de jaarwedden dei- wethouders een grote urgentie had ge kregen. Hij achtte „deze onderbetaling van de wethouders een schande" en zeide er prijs op te stellen indien tegelijk met het verzoek om de voorgestelde salarisverho ging toe te staan de notulen vain deze zit ting naar G. S. te sturen. De heer Zeelenberg (VVD) zeide het salaris van de wethouders ook gaarne verder verhoogd te zien en vond dit re sultaat nogal teleurstellend. De heer Van der Linden (KVP) sprak zich eveneens voor de verho ging uit en zeide ook eventueel met het voorstel voor een verhoging tot f 4000 mee gegaan te zullen zijn, maar kon de klacht van de heer Reijnders niet geheel onder schrijven. Hij herinnerde er aan, dat de werkzaamheden door de benoeming van een vierde wethouder verlicht zijn. Op dit Chapiter ging de heer Scheer (VVD) door, die er aan herinnerde, dat hij een tegenstander van de benoeming van een vierde wethouder was geweest en voorts constateerde, dat de hoeveelheid werk per wethouder door deze uitbreiding vermin derd was. Vandaar dat hij nog wel tot f 3750 wilde gaan maar geenszins tot f^OOO. De heer Zegwaart (KVP) meen de dat er door de mededeling van de heer Reijnders een nieuw element in de zaak was gekomen. Wanneer immers het vorig jaar de Gedeputeerde Staten al bereid zou den zijn geweest met de salarisverhoging tot f 3750 te gaan, dan kon nu zijns inziens wel een verhoging tot f 4000 verlangd wor den, omdat sindsdien de vijfpercents loons verhoging heeft plaats gehad. De Voorzitter zeide van het bestaan van een lijst van eventueel te fiatteren sa larisverhogingen bij de griffie hem onbe kend was, maar de heer Reijnders zeide met grote stelligheid, dat deze hem zelf ge toond was. Daarop deed de heer Zegwaart een voorstel van orde om, gehoord de discus sie, dit voorstel van de agenda af te voeren en zich er nader over te beraden. Dit werd met zeven tegen zes stemmen aanvaard. Bouwspaarders Aan het begin van de vergadering had den verscheidene raadsleden enige aarze ling getoond voor het besluit om garanties voor hypothecaire geldleningen te ver strekken voor vijf bouwspaarders van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten. De heren Van Bruggen en Zeelenberg achtten het risico voor de gemeenten vergroot omdat de bouwspaar- dersttiu nog slechts vijftien en niet langer twintig percent van het benodigde kapitaal behoeven in te brengen. De heer R e ij n- d e r s legde het accent op de bouwspaar ders zelf, voor wie de gemeente moet wa ken, dat zij geen onvervulbare lasten op zich nemen en dit gevaar is eveneens door de verkleining van het inlegkapitaal ver groot. Wethouder Van Lent (KVP) stel de daar tegenover, dat de ervaringen met de Bouwspaarkas tot dusver uitstekend zijn en vertrouwde dat het ook zo zal blij ven. Hij gaf de verzekering dat alle geval len, waarvoor garanties worden gevraagd, nauwkeurig worden bekeken. Mevrouw VamNispcnvanWely (VVD) zei, dat zij het nemen van enig risico door de bouwspaarders juist toejuichte, omdat de ervaring haar geleerd had. dat dit jonge mensen sterk en vindingrijk maakt. De heer R e ij n d e r s antwoordde haar, dat hij toch een annuïteit van 750 tot 800 gul den 's jaars op een inkomen van drie mille werkelijk een loodzware last vond. Met het voornemen, bij het verlenen van deze garanties zeer scherp te blijven opletten besloot de raad tenslotte deze te verlenen. „Kolchosen" Verder ontspinde zich een uitgebreide discussie over het voorstel om gemeen schappelijke voortuinen van gemeente wege aan te doen leggen bij het complex van 24 en 12 woningen aan de Leghwater- laan en de Ir. Lelylaan en de bewoners voor het gemeentelijk onderhoud er van wekelijks een kwartje te vergen. De heer Weyers (KNP) achtte dit dwang en meende voorts dat deze straat er zich niet toe leende. Dit was de heer Van Brug gen niet met hem eens: juist omdat er weinig van trecht komt, wanneer de zorg voor tuintjes slechts aan de bewoners wordt overgelaten achtte hij dit een goed initiatief De heren Van d e r L i n d en (KVP) en Zeelenberg (VVD) vielen hem bij en de laatste gaf toe, dat het van overheids wege pousseren van gemeenschappelijke tuinen („kolchosen", schertste men van achter de collegetafel) tot allerlei beginsel- nhetoriek verlokte, maar dat hij dit toch niet zo gek vond. Nadat nog verscheidene andere raadsleden hier het woord over ge voerd hadden, waarbij onder meer werd geopperd, dat de jeugd veeleer respect heeft voor goed onderhouden dan voor verwaarloosd natuurschoon, bleven niette min de heren Weyersen Brink (WD) dit voorstel onaanvaardbaar vinden en met hun stemmen tegen werd het aangenomen. De overige voorstellen, over welker in houd wij reeds berichten, werden hamer stukken. BINNENLAND Half Maart verdween de 36-jarige mijn werker H. Smael uit Maastricht. Nadat hij zijn vrouw uit het ziekenhuis had afgehaald, deelde hij mede een boodschap te moeten gaan doen. Hij keerde echter niet in zijn woning terug. Enige tijd geleden ontving de vrouw een brief van haar man uit Zuid- Frankrijk, waarin hij mededeelde dat hij voor vijf jaar had getekend voor het vreem delingenlegioen in Noord-Afrika. Te Kerkrade-Spekliolzerheide verloor Donderdag de 52-jarige mevrouw M. Gold- schalk haar evenwicht, toen zij op de eerste verdieping van haar huis een raam aan het schoonmaken was. Zij viel op het trottoir en overleed even later. Deze zomer zal voor het eerst tussen Nederland en Oostenrijk een moderne vacan- tietrein rijden onder de naam Austropa- expi-ess. Het initiatief hiertoe is genomen door verscheidene reisbureaux gezamenlijk. De Austropa-express onderscheidt zich van andere treinen door een siaapaccomodatie in de coupé's en wel zo, dat elke reiziger een eigen ligplaats heeft. In het Staatsblad 161 is een besluit op genomen, waarbij een bedrijfschap voor het slagersbedrijf wordt ingesteld. Het Haagse gerechtshof heeft een viertal zaken behandeld tegen winkeliers uit Oud- Beijerland. Zij waren door de politierechter te Rotterdam vrijgesproken van het ten- lastegelegde: in strijd met de verordening sanering bakkersbedrijf uitloven van ca- deaux aan de verbruiker. Dé officier van justitie was van dit vonnis in hoger beroep gegaan. De procureur-generaal meende, dat in dit geval geen sprake was van toepassing van het cadeaustelsel, maar zuiver van een loterij ter gelegenheid van de winkelweek. Hij vroeg bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Óp 13 Mei zal het hof uitspraak doen. De Britse admiraliteit heeft haar dank betuigd jegens de gezagvoerder van het Ne derlandse schip „Phoenix" voor het aandeel in de redding van officieren en manschappen van de Britse mijnenveger, die onlangs bij Duinkerken in brand geraakte. Twee torpedobootjagers van de Ameri kaanse marine, de .Johnston," en de „Mere dith" zijn voor een bezoek van ongeveer een week in Amsterdam aangekomen. Ze kozen ligplaats aan het Stenen Hoofd nabij de benzinehaven. De Haagse rechtbank heeft de schipper van de plezierboot „De Kaag" H. B., ver oordeeld tot drie weken hechtenis. Hem was ten laste gelegd dat hij destijds op roeke loze wijze te Woubrugge onder een brug was doorgevaren, waardoor het zonnedek van de boot naar beneden stortte. Een aan tal passagiers werd gewond, van wie som migen zeer ernstig. De Haagse rechtbank heeft de ex-chef van een Delftse reisorganisatie, J. J. ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Hem was ten laste gelegd deviezen van aspirant-reizigers te hebben verduisterd door deze te besteden voor het huren van boten en de aankoop van een schip. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 15 Mei benoemd tot president-curator van de rijksuniversiteit te Utrecht jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, als opvolger van mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. HAARLEM EN OMGEVING Bij Koninklijk Besluit is aan A. W. Verdenius, hoofdaccountant-titulair bij het bureau van de rijksaccountantsdienst te Haarlem, op zijn verzoek met ingang van 1 Juni 1954 eervol ntslag uit 's rijks dienst verleend. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde de heer J. M. P. J. Verstegen te Beverwijk. De R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek in Haarlem houdt op Vrijdagavond 28 Mei een algemene ledenvergadering in de Leeszaal aan de Nieuwe Gracht 70. Als verdacht van mishandeling heeft de Haarlemse politie proces-verbaal opge maakt tegen de achtentwintigjarige R. van der S. Hij had ruzie met zijn buren en toen hij gistermiddag zijn eenenveertigjarige buurvrouw met een vriendin zag lopen heeft hij beiden geslagen. De buurvrouw is met een hersenschudding naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Aan onze abonnés, die de krant per post plegen te ontvangen, bieden wij onze excuses voor de late bezorging waarvan de reden buiten onze macht ligt. P.T.T. sloot Vrijdag haar kantoren (als op Zon dag) op wens van de regering, welke op het laatste moment kenbaar werd gemaakt. Adinda, 29 v. Pladju n. Djakarta. Aldabi, pass. 29 Recife n. Rio de Janeiro. Amstelland, 29 v. Santos te Rio de Janeiro. Artemis, 30 v. Izmir te Haifa. Aagtekerk, 29 v. Marseille n. Cadiz. Abbekerk, 30 v. Port Said n. Genua. Alamak, 29 te Le Havre. Albireo, 1 Mei te Rio de Janeiro verw. Alkaid. 29 te Rio Grande. Almdijk, 30 te Le Havre. Amerkerk, 29 v. Rotterdam n. Sydney. Andijk, 29 v. Hamburg te Rotterdam. Barendrecht, 29 v. Port Said n. Engeland. Bawean, 29 v. Khorramshar te Damman. Blitar, pass. .29 Ouessant n. Duinkerken. Boschfontein, 30 v. Suez te Port Soedan. Bloemfontein, 29 455 m. N.NW. St. Helena. Blommersdijk 29 v. New York n. R'dam. Boneira, 29 190 m. NO. Barbados. Borneo, 29 v. Bahrein n. Singapore. Boskoop, 29 v. Carthagena n. Aruba. Ceronia, 3 Mei Accra verwacht. Chama, 7 Mei te Stanlow verwacht. Cistuia, 30 v. Albany te Fremantle. Corilla, 29 v. Yokohama n. Kobe. Cory da, 29 v. Algiers h. Curasao. Ena, 29 v. Kobe n. Miri. Esso Amsterdam, pas. 29 Pantellaria n. Sidon. Esso Den Ilaag. pass. 29 Ouessant n. Antwerpen Etrema, 27 v. Piraeus n. Spezia. Eemland, 29 v. Paranagua n. Santos. Eoggano, pass. 30 n. Marseille. Friesland (KRL), 30 v. Aden te Djeddah. Faimsum, 29 te Rotterdam. Gadilla, 4 Mei v. Curasao te Stanlow verw. Ganymedes, 29 v. Oslo n. Vlissingen. Gooiland, pass. 29 Kaap Verdische eil. Ivoorkust, 29 v. Lagos n. Takoradi. Indrapoera, 30 te Belawan. Joh. v. Oldenbarnevelt, 29 v. Fremantle naar Melbourne. Jagersfontein, 29 te Antwerpen. Larenberg, 29 v. Hamburg te Antwerpen. Linge, 1 Mei te Cardiff verw. Loosdrecht, 30 te Bremen. Macuba. 29 v. Bukom n. Trincomale. Malea, 29 330 m. W.NW. Goa 10 Mei Pladju verw. Marisa, 4 Mei Thameshaven verw. Mitra, 2 Mei Port Alfred verwacht. Murena, 27 te Melbourne, daarna Hobart. Maas, 29 v. Hamburg n. Amsterdam. Maashaven, pass. 29 Fernando Noronha naar Victoria. Noordam, 3 Mei, a. d. Hoek v. Holland verw. Oranje, 1 Mei voor IJmuiden te A'dam verw. Ondina, 30 te Pladju, daarna Singapore. Ovula, 26 te Curasao, daarna Kingston. Oranjefontein, 29 v. Kaapstad n. Port Elizabeth Oranjestad, 30 te La Guaira. Perna, 27 te Rotterdam in Dok. Prins Fred. Willem, 30 te Detroit. Rempang, 30 te Manilla. Rijnkerk, pass. 29 Sabang n. Aden. Roggeveen, 29 v. Rotterdam n. Antw. Sinabang, pass. 29 Sabang n. Singapore. Sliedrecht, 29 v. port de Bouc n. Mena el Ahmadl Stad Breda 1 Mei Melbourne verwacht. Stad Vlaardingen, 29 v. Vlaardingen n. Narvik. Soestdijk, 29 v. Baltimore n. Savannah. Stad Arnhem, pass. 29 Finisterre n. Port Said. Stad Maassluis, 29 v. Safi n. Vlaardingen. Tabian, 30 v. Belawan te Colombo. Talisse, 29 v. Londen te Amsterdam. Telamon. 29 v. Le Havre n. Antwerpen. Tibia. 30 Fao verwacht daarna Balikpapan. Titus, pass. 29 Gibraltar n. Algiers. Weltevreden, 29 te Calicut. Waterman. 29 too m. N.NW. Kp. Blanco. Westerdam, 29 480 m. O. ten Z. Kp. Race. Zuiderkruis, 29 610 m. W. ten Z. Lands' End. Zij pen/berg, pass. 20 Kp. St. Vincent n. Adam.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3