Eerste Kamer bespreekt het buitenlands beleid Uitgaan in Haarlem Regeling der PBO-rechtspraak Koninklijke onderscheidingen Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Gunstiger eindpunt voor N.S.-bus in Amsterdam Prijs van eierkolen Hoe is het ontstaan?^ Radiotoespraak van minister-president VRIJDAG 30 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Economische Zaken Sociale Zaken Maatschappelijk Werk Overzeese Rijksdelen Thans zeven stopplaatsen r Dit woord: IN DE PIEPZAK Herdenkingsdienst Ned. gemeente in Londen TWEEDE KAMER Vroege tulpen in de Bollenstreek bloeien Gelijkwaardigheid van diploma's Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 29 April 1854 (Vervolg van pag. 2) Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw zijn benoemd: K, Raads heer, wonende te Bussum, directeur van de Handelsvereniging Amsterdam N.V. te Amsterdam; mr. J. van Oldenborgh, wo nende te Wassenaar, voorzitter van de On- dernemersraad voor Indonesië. Bevorderd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau: F. J. ten Kate, voorzitter van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer, te Arnhem. Tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau zijn benoemd: F. A. Drijver, wonende te Gorssel, president-directeur van de N.V. BlikembaJlagefabriek Thomassen en Drij ver te Deventer; W. Kats, directeur van het Rijksbureau voor Textiel, te Arnhem; ir. J. van Thiel de Vries, directeur van de N.V. Heesseltse Steenfabriek v.h. W. P. de Vries en Co., te Heesselt, gemeente Varik; dr. ir. J. G. Weeldenburg, wonende te Velp, gemeente Rheden, directeur van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arn hem; W. A. Frederikse, directeur van de N.V. Koninklijke Veenendaalse Sajet- en Vijfschachtfabriek v.h. Wed. D. S. van Schuppen en Zoon, te Veenendaal; ir. A. F. C. de Pont, directeur van de N.V. Neder landse Ovenbouwmaatschappij te Zeist; J. E. F. A. Alberdingk Thijm, wonende te La ren (N.-H.), directeur van de N.V. Maat schappij tot Exploitatie van de Verenigde Majanglanden, te Amsterdam; G. E. van Dalen, oud-voorzitter van het Nederlands Economisch Verbond van de Confectie In dustrie, te Amsterdam; H. Gerbracht, di recteur van de N.V. Handei-Maatschappij Güntzel Schumacher, te Amsterdam; H. Hofmeester, wonende te Blaricum, direc teur van de N.V. De Verenigde Blikfabrie- ken te Amsterdam; D. de Jong, directeur van het Nertexdands Verkoopkantoor voor Chemische Producten N.V., te Amsterdam; J. W. L. van de Linde, lid van de firma D. M. C. Watering, te Amsterdam; J. F. A. Nielsen, lid van de firma Axel P. Nielsen, te Amsterdam; ir. G. Bouwmeester, hoofd ingenieur bij de Octrooiraad, te 's-Graven- hage; R. W. van Duinen, directeur van de N.V. Vereenigde Kla'ttensche Cultuur- Maatschappij, te 's-Gravenhage; Th. van der Graaf, te Voorburg, secretaris van het Directoraat voor Scheepsbouw en -Repa ratie te 's-Gravenhage; C. M. Hage, direc teur van de N.V. Lijm- en Gelatinefa- briek Delft", te Delft; J. van der Heem, directeur van Van der Heem N.V., te Voor burg; mr. C. W. Insinger, adjunct-dii-ec- teur van de Buitenlandse Economische Be trekkingen van het Ministerie van Econo mische Zaken, te 's-Gravenhage; H. A. P. Pijnaker, wonende te Wassenaar, directeur van de N.V. Vereenigde Glasfabrieken te Schiedam; G. A. Sardemann, te 's-Gra- venhage, directeur van de N.V. Holland- Siam-Handelmaatschappij, te Amstei'dam; dr. H. M. E. Schiirmann te 's-Gravenhage; mr. H. Smits, directeur van de N.V. Caltex Pacific Petroleum Maatsch., te 's-Gx-aven- hage; ir. G. A. Tuyl Schuitemaker, te Was senaar; mr. C. T. de Vries Robbé, px-esi- dent-dii'ecteur van De Vries Robbé Co. N.V., te Gorinchem; J. P. Vrolijk, direc teur van de Economische Controledienst, te 's-Gravenhage; ir. J. Weyland, wonende te Delft, hoofdingenieur bij het Directo- raat-Genei-aal voor de Industrialisatie en Energievoorziening van het Ministerie van Economische Zaken; J. A. J. M. de Beer, directeur van de N.V. Wollenstoffenfabrie- ken Thomas de Beer, te Tilburg; C. P. Flu ij t, voorzitter van de directie van dé N.V. Philips' Vei'koopmaatschappij voor Nederland, te Eindhoven; A. Goudeket, hoofd van de Accountantsdienst bij de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, te Eindhoven; G. Nieveen, wonende te Ois- tei'wijk, directeur van de N.V. Wollenstof- fenfabrieken van L. E. van den Bergh, te Tilburg; W. A. M. Pessers, directeur van de Vellenbloterij, Wolwasserij, Pelsberei- dex-ij en Lederfabriek N.V. Bern. Pessers, te Tilburg; ir. J. G. J. H. Ex, hopfdinge- nieur, chef van de Cokesfabriek Maurits, te Gel een; ir. W. F. Fontein, hoofdinge nieur, chef van de Bouwafdeling van de Staatsmijnen in Limburg, te Heerlen; dr. A. V. M. Mey, chef van het Centraal In stituut voor Longonderzoek bij de Geza menlijke Steenkolenmijnen in Limburg, te Brunssum. Tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau zijn benoemd: A. M. Mooy, arts, ge neesheer-directeur van het Rijkskrankzin nigengesticht te Woensel; A. J. K. Binnen dijk, te Ermelo, chirurg aan het Zieken huis „Salem", aldaar; mr. J. van Doorn, te 's-Gravenhage, raadadviseur, hoofd der Afdeling Sociale Bijstand en Complemen taire'Arbeidsvoorzieningen van het Mini sterie van Sociale Zaken en Volksgezond heid; mr. H. L. Fagel, te 's-Gravenhage, raadadviseur, hoofd van de Afdeling Ar beidsverhoudingen van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid; E. E. van der Hoop, te Wassenaar, president commissaris der N.V. Koninklijke Delftsch Aardewerkfabriek „De Porceieyne Fles" v.h. Joost Thooft en Labouchère; mr. H. P. de Kanter, te Wassenaar, directeur van de Metaalbond-Werkgeversvakbond in de Metaalnijverheid; A. in 't Veld, te 's-Gra- venhage, arts, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid voor Zuidholland; dx\ J. M. van Vloten, te Voorburg, veterinair inspecteur van de volksgezondheid in al- genxene dienst; A. A. Boersma, te Amster dam, secretaris van de Nederlandse Ka tholieke Arbeidersbeweging; J. Landman, VRIJDAG 30 APRIL City: „The Glenn Miller story", alle leeft.! 2, 4.20, ,6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De twee straatjongens van Parijs", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Item- brandt: „Sterkere banden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Wij zijn niet bang", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Fan faren der Ehe", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het getatoeerde lijk", 14 jaai-, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een koningin reist om de wereld", alle leeft., 2.30 uur. „Ivoorjagers". 14 jaar,, 8.15 uur. ZATERDAG 1 MEI Stadsschouwburg: „Volpone", Het Vrije Toneel, 8 uur. City: ..The Glenn Miller story", alle leeft., 2, 4.20, 6.45 cn 9.15 uur. Frans Hals: „De twee straatjongens van. Pa rijs", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sterkere banden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Wij zxjn niet bang", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Fanfaren der Ehe", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het getatoueerde lijk", 14 jaar. 2.30. 7 en. 9.15 uur. Minerva: „Een koningin reist om de wereld", alle leeft., 2.30 uur. „Ivoorjagers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. te Amsterdam, penningmeester van het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen; E. E. Oterdoorn, ax-ts, directeur van de Ge meentelijke Geneeskundige cn Gezond heidsdienst te Hilversum en voorzitter van de Nederlandse Vex-eniging Eex-ste Hulp bij Ongelukken; mr. A. M. te Winkel, te Amsterdam, chef van de Juridische Af deling van het Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor voor de sociale verzeke ring aldaar; K. de Boer, te Groenekan, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakvex-bond in Nederland; J. A. Kolkman, te Uti'echl, financieel adviseur, tevens toe gevoegd lid van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbe weging; mr. J. T. M. de Vi-eeze, te Utx-echt, secretaris-generaal van de Nationale Fede ratie Het Wit-Gele Kruis; ir. A. J. Mark voort, te Zwolle, hoofd der inspectie Zwolle en hoofd van district II van de Rijks dienst voor de Uitvoering van Werken; mevrouw L. M. O. van AndelRipke, zenuwarts, te Groningen; dr. O. A. Dries- sen, Heerlen, distx-ictskinderarts bij de R.K. Vereniging „Het Limburgse Groene Ki-uis". Tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau zijn benoemd: drs. A. van Emden, di- x-ecteur van de Vereniging: Het Nederland- sc-he Roode Kruis, te 's-Gx-avenhage; dr. J. Th. A. H. v d. Putten, hoofd van de Af delingen Maatschappelijk Gezinswerk en Bijzondere Maatschappelijke Zorg en loco secretaris-generaal van het Ministerie van Maatschappelijk Werk; A. Middelhoven, penningmeester van de Algemene Diaco nale Raad der Nederlands Hervormde Kerk, te Veenendaal; B. Noordhoff, px-esi- dent-voogd van de Stichting „Weltevre den" te Harenei-molen, te Haren (Gr.); H. J. Plegt, lid en bestuux-der van vex'schil- lcnde organisaties op maatschappelijk ter rein, te Tubbergen; mevrouw H. G. Prins- Mantel, oud-penningmeestei-es van de Al gemene Vereniging Huisverzorging, te Hengelo (O.); mevrouw J. J. van Valken burg, geboren baronesse Mackay, o.m. pre sidente van de Sectie Gezinszoi-g en Ge- zinsverzoi-ging van de Algemene Diaconale Raad der Nederlands Hervormde Kerk, vice-pi'esidente van de Centrale Raad voor Gezinsverzorging, te Amstei'dam. Tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau is benoemd K. R. van Staal te Heem stede, secretaris van de Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen. (Verbetering van de vermelding in ons blad van giste ren.) Tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau zijn benoemd: A. W. Brakke, indus trieel, te Paramaribo, gewezen lid van het College van Algemeen Bestuur en Oud- Landsminister in Suriname; J. A. Jessu- run, lid van de Raad van Advies van Su riname; N. Makkes, Directeur van Binnen landse Zaken, ondex-voorzitter van de Raad van Diensthoofden in Nieuw-Guinea; J. G. Rozenboom, Directeur van Financiën in Nieuw-Guinea; dx\ H. J. T. Bijlmer, hoofd ambtenaar ter beschikking van de Gou- vexmeur van Nieuw-Guinea (bij bevorde- ring); dr. H. K. J. Cowan, Directeur van Sociale Zaken in Nieuw-Guinea; dr. M. W. F. Schregardus, hoofd vei'keers- en tech nische aangelegenheden van de Dienst van Economische en Technische Aangelegen heden in Nieuw-Guinea; A. Lamers, resi dent van Noord Nieuw-Guinea; C. van der Bui-g, hoofd der Posterijen, Telegrafie en Telefonie in Nieuw-Guinea; K. H. dc Boer, administrateur bij het Ministerie van Over zeese Rijksdelen; G. A. Sedee, ax-ts, te 's-Gravenhage, voorzitter van de Tropen- keuringscommissie van de Rijks Genees kundige Dienst. Op 23 Mei het begin van de zomer- dienst zal het eindpunt te Amsterdam van de N.S.-autobusdienst Amsterdam Den Haag worden verplaatst van het Su- ri/nacmeplem naar de Wibautstraat, waar ook de bussen van de Nederlandse Buurt- vervoer Maatschappij (NBM; hun eind punt, hebben. De bussen zullen Amsterdam blijven bin nenkomen over de Aalsmeerweg en de Haarlemmermeex-straat en zullen van het Surimameplein af naar de Wibautsti-aat rij den over Amstelveenseweg, Bernhard Kochstraat, Marathonweg, Olympiaweg, Apollolaan, Muzenplein, Churchilllaan, Victorieplein, Stahnlaan, mr. Treublaan. Het, aantal halten voor de bussen zal in Amsterdam worden uitgebreid tot zeven. Deze worden gevestigd in de Haarlemmer- meersti-aat bij het Iloofdd'orpplein, op de Surinameweg, in de Bernhard Kochstraat, op het Olympiaplein bij het Van Heutzmo- nument, in de Apollolaan bij de Rijksver zekeringsbank, in de Stalinlaan, het Vic torieplein. Locaal vex-keer tussen deze halten is niet mogelijk. De Commissie Vergunningen Pex-soncnvervoer heeft vergunning ver leend voor deze route wijziging, die het resultaat is van overleg tussen de gemeen te Amsterdam en de N.S. De tarieven van de N.S.-busdienst wor den ongewijzigd gehandhaafd, zij blijven gebaseerd op het treintarief Amstei-dam C.S.—Den Haag H.S. In de Staatscourant is afgekondigd een prijzenbeschikking voor eierkolen, die van 1 Mei af zal gelden. De prijsregeling onder scheidt prijzen voor eierkolen vain Neder landse, Duitse en Belgische oorsprong. Voorts kent zij twee kwaliteiten, namelijk die welke vervaardigd zijn uit aothraciet- fijn en magerfijn. De prijzen voor de grote steden zijn voor de beste kwaliteiten eierkolen uit aothra- cietfijn voor de maanden Mei cn Juni: Ne derlandse eierkolen f 5.60, Duitse f 5.75 en Belgische f 5.85. De prijzen voor de eier kolen uit magerfijn zijn: Nederlandse f5.45 Duitse f 5.60 en Belgische f 5.75. De Amerikaan George Frisbie ontwierp en bouwde dit vliegtuigje, dat hij „De Vlo" noemde. Het is 4.5 meter lang, heeft een vleugelspanwijdte van 6 meter en vliegt met een snelheid van 160 km. per uur. Wat is een piepzak? Men heeft ge dacht aan een pijpzak, een doedelzak, maar waarschijnlijk moeten wij in een andere richting zoeken. In verschillende Noordhollandse streken gebruikt men piepzak voor: oude koffie met melk en suiker (en soms ook met kaneel) opge kookt. Men zal zich afvragen hoe nu de uitdrukking in de piepzak zitten, die immers betekent: in angst zitten, daar uit verklaard kan worden. Het enige middel daartoe is de vergelijking met andere uitdrukkingen die ongeveer het zelfde betekenen. Daarvan is er een hele serie als: in de rats zitten (rats is stamp pot), in de bonen zijn, in de puree zit ten, fries yn'e brij sitten, die nog met verscheidene minder welvoeglijke kan worden uitgebreid. Het Latijn kent al: in luto in de drek. In het algemeen is dus de betekenis: in een onaangename brijachtige massa zitten, 't niet prettig hebben. i y Zoals is gemeld zal op 2 Mei a.s. de Ne derlandse gemeente in Londen een herden kingsbijeenkomst houden. Ter gelegenheid daarvan zijn 750 zwarte en witte tulpen aangeboden door de gezamenlijke Neder landse bloembollenkwekers. Deze tulpen zullen te Mill Hill door ds. Van Apeldooxm, Nederlands Hervormd predikant te Lon den, worden gelegd op de graven van de Nedexdandse militairen die gedurende de tweede wereldoorlog in Engeland hun le ven hebben verloren. In de Nederlands Hervormde kerk in Bourdonstreet zal die dag een herdenkings dienst worden gehouden die zal worden bijgewoond door de ambassadeur van Ne derland in Gxmot-Brittannië, mr. D. U. Stikker en zijn echtgenote. Het zal de laat ste herdenkingsbijeenkomst .zijn in deze Nederlands Hervormde kerk, want binnen kort zal te Londen de inwijding plaats vinden van de nieuwe Nederlandse kerk te Austin Friars. Deze plechtigheid zal door Koningin Juliana worden bijgewoond. De Eerste Kamer nam Donderdagmid dag een wetsontwerp aan tot wijziging van de boetemaxima in het strafx-echt, zulks wegens de stijging van het algemeen ioon- en prijspeil en de waardevermindering van de munteenheid. Voorts werd een aan tal wetsontwerpen tot naturalisatie van totaal 135 personen goedgekeux-d. De voorzitter deelde voorts mede, dat prof. Gerretson (C.H.) hem had medege deeld, dat diens tegenstemmen vorige week tegen het wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen der Tweede Kamerleden op een misverstand berustte. De Kamer maakte hierna een begin met de behandeling van de begroting van Bui tenlandse Zaken. De heer G e u g j e s (C.P.N.) opende het debat en keerde zich tegen de N.A.V.O. en de E.D.G., tegen de verheffing van het gezantschap te Madrid tot ambassade en tegen de vrijlating van 16 Japanse oorlogs- misdadigei's. Al maakte Pablo Picasso er geen „kruiswoord"-puzzle van, een puzzle werd het door hem geschilderde onderwerp „Femme et Chien", zeker. De Engelsen hebben op het ogenblik de gelegenheid om zich over dit en een vijfentwintigtal andere schilderijen van de beroemde Spaanse schilder het hoofd te breken, nu er te Londen een tentoonstelling van zijn werk wordt gehouden. De heer Brandenburg (C.P.N.) verweet hierna de ministers dat zij tij dens de rede van de heer Geugjes met hun duimen gedraaid hadden en van het be toog geen letter opgeschreven. Na een interruptie van de voorzitter diende de heer Brandenburg een motie van orde in, waarin de houding van de ministers in deze veroordeeld wordt. De voorzitter vond dat deze motie van orde niet voldeed aan de normale voor- waai-den die men er aan kan stellen en stelde voor haar niet in behandeling te nemen. De heer Brandenburg wilde over dit voorstel hoofdelijke stemming, waarop de voorzitter de vergadering schorste. Na een korte pauze werd het voorstel van de voorzitter, de motie-Brandenburg niet in behandeling re nemen, aangeno men met 26 tegen 2 stemmen. Prof. Gerretson (C.H.) keerde zich hierna tegen de geheime militaire over eenkomst in de E.D.G. en verweet de re gering dat zij het bestaan van dit ac eoord geheim had gehouden. Dr. Beaufort (K.V.P.) was van me ning dat Nederland een internationaal- politieke rol behoort te spelen. Deze poli tiek zal een combinatie moeten zijn van realisme en idealisme. Prof. Scherm er horn (P.v.d.A.) liet zich bitter uit over de gang van zaken in de wereld en zei dat zijn ongerustheid over de geestelijke ontwikkeling van de lei dende volken er de laatste jaren niet min der op geworden was. Komende op de E.D.G. zei hij, dat als deze eens tot stand zal zijn gekomen er zo veel détails zullen zijn geregeld, dat het de vraag is of zij integraal uitvoerbaar is. Het is in deze tijd onmogelijk alles te voorzien; men moet risico durven nemen. Hij stelde prijs op zo goed mogelijke zakelijke relaties met Indonesië. Alle andei-e sentimenten wilde hij afsnijden. Hij keerde zich voorts tegen de Duitse oppositie tegen de grenscorrecties, die hij beneden cle waardigheid van het Duitse volk achtte. De heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) besprak de verhouding met Indo nesië en verlangde dat de regering met kracht opkomt voor een lichtvaardige be handeling der Nederlandse belangen. In de avondvergadering betoogde de heer Algra (A.R.) dat eerst de houding van het bewind in Indonesië jegens Nederland en Nederlandse onderdanen moet vex-ande- ren vóórdat besprekingen worden geopend. De heer Wendelaar (V.V.D.) was het wat Indonesië betreft, met de heren Ruys de Beex-enbrouck en Algra eens. De volgende week komen de ministers aan het woord. Minister Donker is gistermiddag tegemoet gekomen aan de bezwaren, welke uit de Tweede Kamer tegen de ontwerpen tct regeling van de rechtspraak voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie waren ingebracht. Zo kon na de rede van de minister de vrede getekend worden. Alleen prof. Lemaire (K.N.P.) was niet overtuigd, dat het stelsel van het ont nemen van gevolgen aan beslissingen en uitspraken van beroep de burger voldoen de waarborgen laat om met succes voor zijn belangen op te komen. Omdat de mi nister hem ook bij de repliek niet over tuigde stemde de K.N.P.-fractie tegen. Ook de communisten, tegenstanders van de P.B.O., onthielden aan de regerinsvooi-stel- len hun steun. Minister Donker zei, dat de x-egeling geen voet mag geven aan de beleidscontrole van de i-echter. Vandaar dat er beoordelings normen zijn gesteld. De inschakeling van bijzondei-e leden naast de gewone leden, die voldoen aan de eisen voor benoembaarheid bij de rechter lijke macht, achtte de minister een goede synthese. Over de vraag of deze figuur zich verdraagt met de Grondwet concludeerde de bewindsman op grond van de ruime armslag welke ax-tikel 161 biedt, dat zij geen bezwaar maakt tegen deelneming van bijzondere leden, niet tot de rechtei-lijke macht behorend, aan de administratieve rechtspraak voor het bedrijfsleven. Hij wilde verder de ontwikkeling af wachten, alvorens te beslissen over het in stellen van een hogere beroepsinstantie. Spocd-wijziging van de Veewet Nu minister Luns zijn aandacht moet verdelen tussen Genève en de Eerste Ka mer en hij voor de behandeling van de be groting van Buitenlandse Zaken in dat col lege alleen Dondex-dag beschikbaar heeft, ging van de Veewet. Daar is haast bij, want het wijzigingsontwerp houdt verband met de hondsdolheid welke in Duitsland heerst. Om een invasie van met hondsdol heid besmette honden te kunnen tegengaan is een wettelijke voorziening nodig. Daar om zal de Kamer voor een spoedvergade ring bijeenkomen. Want, zo zei de Kamerpresident, prof. Gerbrandv, „de dolle honden staan al aan de gx-ens." Het belangrijkste bollenweekeinde staat over enkele dagen voor de deur. Bij de tere pasteltinten hebben zich de prachtige heldere kleuren van de tulpen gevoegd. In de gehele bollenstreek prijken de bloemen- mozaïeken langs de wegen. In de grote kas van de Keukenhof staan moet de behandeling van de wijziging van de tulpen nog in volle bloei en buiten TONEEL EN DANS Vrijdag 30 April, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van het Centrumcomité Koninginnedag speelt de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" het blijspel ..Gi-otestadslucht" van Blumenthal en Kadelburg onder x~egie van Henk Bakker. Vrijdag 30 April, Sportpark, Heemstede, 20 uur: Opvoering van het kinderspel „Het Geschenk" door en onder regie van Bob Jansen. Vervolgens optreden van het Sca- pino-baüet uit Amsterdam onder artistieke leiding van mevrouw Hans Snoek. Zaterdag 1 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Vrije Toneel geeft onder regie van Bob de Lange een opvoering van de comedie „Volpone" van Ben Jonson in een vrije be werking met speciaal hiervoor gecompo neerde muziek van Jurriaan Andriessen. Zaterdag 1 Mei, Concertgebouw, 20 uur: N.V.V.-bijeenkomst met medewerking van De Stem des Volks, harmonie-orkest Haarlem en het Cabaretgezelschap van Wim lbo (met Sophie Stein, Teddy cn Henk Scholten en Rijk de Gooyer als Ko- bus Rarekiek). Spreker dr. A. van Biemen. Zondag 2 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Vrije Toneel geeft een hex-haling van „Volpone" van Ben Jonson '(zie Zaterdag). De medewerkenden zijn Nel Koppen, Hen- ny Om, Tony Foletta, Wim van den Brink. Ton van Duinhoven en de regisseur Bob de Lange. Woensdag 5 Mei, Frans Halstheater, 9 uur: ..Buffalo Bill" door het Bert T~ -ugmans Marionettentheater voor de jeugd onder auspiciën van Haarlems Comité voor Na tionale Feesten. Tweede voorstelling om half elf. Woensdag 5 Meie Kenaupark. 15 uur: Op de Kattenberg vertoning van de variétérevue „Leve de Bevrijding" met Harry Bordon, Cor van Veen, Betty Visero. Claire Russel.l Eddy Schuier, Corty cn anderen (Comité voor nationale feesten). Woensdag 5 Mei, Stadsschouwburg. 20 uur: Herhaling door de lettei'lievende vereniging ,.J. J. Cremer" van het blijspel „Grote stadslucht" van Blumenthal en Kadelburg, geregisseerd door Henk Bakker. Maandag 3 Mei, Minerva-Theater, 20.15 uur: Wederom een opvoering door het toneel gezelschap „Johan Kaart" van de klucht „Potasch en Perlemoer.in textiel" van Glasz en Klein met de komieken Johan Kaart cn Johan Boskamp in de titelrollen. Vrijdag 7 Mei, Stadsschouwburg. 14 uur: Voorstelling door het onder leiding van Mascha ter Weeme staande Ballet dei- Lage Landen met Wim Franken aan de vleugel. Eei-ste solisten: Angela Bayley en Pieter van der Sloot. MUZIEK Vrijdag 30 April, Grote Kerk, 20.30 uur: Be de Garantiewet voor Burgerlijk Overheids- personeel van de agenda der Tweede Ka mer worden afgevoerd. Dat betekent, dat de Tweede Kamer, die de laatste tijd toch al enige moeite heeft met het vaststellen van een agenda, op 6 Mei niet zal ver gaderen. De Kamer zal echter op 7 Mei wel bij eenkomen, ter behandeling van een wijzi- het park is het thans een en al kleur en geur. In de boomgaai-den van de provincie Zuidholland en met name in de Krim- penerwaard en de Alblasserwaard gaat de lente nu haar intocht maken. Bij goed weer verwacht men dat de appel- en de perenbomen het aanstaande weekeinde in volle bloei zullen staan. De minister-president, dr. W. Drees. heeft hedenmiddag voor beide radiozenders de volgende toespraak gehouden ter gelegen heid van de verjaardag van de koningin. Hij herinnex-de aan het bezoek van het Deense Koningspaar, nog slechts een paar dagen geleden, dat bezoek heeft, zoals de eerste minister van Denemarken het in een intex-view uitdrukte, de betekenis gehad van een symbolische handdruk van het ene volk aan het andere. Denemax-ken en Nederland, twee kleine landen maar met een grote volkskracht. Twee vrije democratische volkeren met een constitutionele monarchie, waarin het vorstenhuis nauw met de bevolking is ver bonden en symbool is van en waai'borg voor eenheid en vrijheid. „Tijdens de bezetting is de loop der ge schiedenis ten aanzien van het vorstenhuis in Nederland een andere geweest dan in Denemax-ken. Koningin Wilhelmina, Prin ses Juliana en Prins Bernhard hebben zich aan de greep van de bezetter kunnen ont- tx-ekken. Zij hebben daardoor in vrijheid kunnen medewerken aan al wat Nederland nog kon bijdragen tot de strijd der geal lieerden en hét verzet in ons land geeste lijk kunnen sterken. Daarom ook kan de viex-ing van de verjaardag der Koningin en die van de bevrijding op natuurlijke wijze ineenvloeien, zonder de 5e Mei als hex-denkingsdag vol onuitwisbare herinne ringen in zijn waarde aan te tasten", al dus de pi-emier. Nu wij pas weer gezien hebben hoezeer een vorstelijk bezoek de aandacht kan ves tigen op het land vanwaar het bezoek komt, hoezeer het begrip kan wekken en sympathie kan versterken, moge ik ook nog eens ondex-strepen van hoeveel beteke nis voor de naam van ons land de bezoeken zijn geweest, die Koningin Juliana na haar troonsbestijging aan verschillende landen heeft gebracht, waarbij zij de harten heeft weten te winnen van velen, wier belang stelling voor Nedei-land daax-door gegroeid is. En gij weet allen hoezeer ook de Prins in vele landen in meer dan een werelddeel telkens weer ons land vex-tegenwoordigt op een wijze, die van grote betekenis is voor de ontplooiing van de Nederlandse activi teit over heel de wereld. Dr. Dx-ees besloot met de woorden: „Uit naam van het Nederlandse volk wens ik Hare Majesteit de Koningin en Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins met hun ge liefd gezin van hai-te geluk met deze dag. Moge zegen rusten op hen en op ons land". De Europese conventie betreffende ge lijkwaardigheid van diploma's die toegang geven tot universitaire instellingen, is op 20 April van kracht geworden, aldoxs een mededeling van de Raad van Europa. De conventie heeft ten doel alle mogelijke faciliteiten aan studenten te verlenen, die aan universiteiten in de leden-staten wil len studeren. speling van het orgel van Christiaan Muller in het verlichte kerkgebouw. Eveneens op Zaterdagavond en vex-der op Dinsdagavond 4 Mei van 2021 uur en op Donderdagmiddag 6 Mei van 1516 uur. Gratis toegankelijk. Zondag 2 Mei. Teylers Museum, 15.30 uur: Bespeling van het orgel met grote en kleine halve tonen door Egbex-t Vos. die werken van Purcell, Buxtehude. Walther, Bach en Mendelssohn-Bartholdy ten gehore zal brengen. Maandag 3 Mei. Hervormde kerk. Bloemen- daal, 20.15 uur: Herdenkingsbijeenkomst van de afdeling Blocmendaal van de Na tionale Federatieve Raad met medewer king van dc organist Piet Halsema en het Dubbelmannenkwartel „Harmonie" onder leiding van Anton de Beer. Maandag 3 Mei, Waalse kerk. 20 uur: Natio naal concert door Bep Missetvan Andel (zang), Jan Baard (trompet) en Leendex-t Lasschuit (orgel). Dinsdag 4 Mei, Grote Kerk, 18.45 uur: Her denking van gevallenen. Uitvoering van het. eerste deel van de cantate „Hei-boren Holland" van Jos. de Klerk op tekst van Jaap Moulijn. met vijfhonderd schoolkin deren en het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Woensdag 5 Mei, Grote Markt, 17 uur: De stadsbeiaaïdier Arie Peters bespeelt het carillon van de oude St. Bavo, eveneens op Vrijdag van 12.3013.30 uur. Woensdag 5 Mei, Grote Markt, 20.30 uur: Massale uitvoex-ing van zang en muziek met vele zangkoren en het Nooi-dhollands Philharmonisch Orkest. Onder meer wordt ten gehore gebracht „Zo zong de Gouden Eeuw" door Jos. de Klex-k, onder leiding van de componist. Vrijdag 7 Mei, Concertgebouw. 20 uur: Con cert door symphonie-orkest Haei-lem met medewerking van de Christelijke Oi-ato- x-iumvereniging. Uitgevoerd worden onder meer de Koorfantasie van Beethoven (met zes vocale solisten), het Hoboconcert in C van Cimarosa (met Arie Butter) en het Eerste Pianoconcert van Beethoven (met de dirigent Hans Bik als solist). DIVERSEN Vrijdag 30 April, Koninginnedag: Voor de hierboven nog niet. vermelde program ma's ter viering \*£n Koninginnedag en de herdenking der Bevrijding i-aadplege men de speciale agenda van Donderdag 29 April. Zaterdag 1 Mei, Frans Halsmuseum, 20.30 uur: Vertoning van de door Polygoon ver vaardigde filmstrip in kleuren van de schuttersstukken van Frans Hals. met ge sproken commentaar door de heer H. P. Baard, directeur van het museum. Bij vol doende belangstelling: herhaling om 21.30 uur. Maandag 3 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De R.K. Toneelvereniging „Ludamus" geeft een opvoering voor donateurs van het blijspel „Je kunt het toch niet mee nemen" van Geox-ge Kaufmann en Moss Hart. Donderdag 6 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De R.K. Rederijkei-skamer „Alberdingk Thijm" speelt de klucht „Hij. zij en Hot tentot" Herhaling op Vx-ijdagavond 7 Mei. TENTOONSTELINGEN Huis Van Looy: Expositie van werken van leden van de vereniging van Haarlemse beeldende kunstenaars „De Groep". Een der zalen is gewijd aan de nagedachtenis van de tien jaar geleden gefusilleex-de beeldhouwer Johan Limpei-s. Geopend tot 17 Mei van 1012.30 en van 13.3017 uur, des Zondags van 14—17 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van Schilder-séhrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uyr. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teyle-s Museum: Tekeningen van Dirk Lan- gendijk (1748—1805). Voorstellingen uit het militaire leven. Het museum is dagelijks geopend van 1117 uur, behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals. Dagelijks geopend van .017 uur, 's Zon dags van 1317 uur. Ook 's avonds van 2023 uur. Tot 18 Mei. Schotei-singel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 14—17 uur. Kunsthandel Leffelaar: ln de tuinzaal expo sitie van moderne schilderkunst uit Bali'. Geopend op werkdagen, uitgezondex-d Maandagmorgen. Tot 9 Mei. lleemsteedse Dreef 264: Tentoonstelling van werken van Heemsteedse schildex-s en beeldhouwers. Tot 26 April. Stadhuis Haarlem: Tentoonstelling „Het lezen van rotswand tot microfilm" ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Nederlands Schoolmuseum tot 8 Mei in de raadszaal van het Prinsenhof. Ge opend van 25 en van 1921.30 uur op werkdagen echter niet des avonds op 4 Mei. Tot 15 Mei iedere Vrijdag- en Zater- dagavond van 2022 uur openstelling van de met kaarsenkronen verlichte Ridder zaal. 's-GRAVENHAGE. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen de memoriën van antwoord van den minister van Justitie, betreffende de verandering der straffen op misdrijven en van den minister van Binnenl. Zaken aangaande de regeling van het armbestuur. De Regeering verklaart zich geen voor stander van de doodstraf, maar acht af schaffing daarvan het minst wenschelijk voor politieke misdrijven, vermits zelf verdediging der maatschappij als de aan nemelijke grond voor deze hoogste straf kan worden beschouwd, en verdediging der maatschappij het meest te pas komt bij staatkundige misdaden. De Regeering verklaart zich bepaaldelijk tegen het facul tatief stellen der doodstraf, als in üe meeste gevallen gelijkstaande met eene afschaffing.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5