Laniel stelt over Indochina vertrouwenskwestie de Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Grote Vijand Rede van minister Luns zeer verschillend beoordeeld Van Acker ontvouwt program van zijn nieuwe regering Diepe tegenstellingen worden openbaar Actieve Amerikaanse hulp wel gevraagd, maar niet gekregen Bidault's persoonlijke stelling verzwakt Dien Bien Phoe had een rustige nacht Slagveld is een modderzee Accoord Dulles-Eden over Zuid-Oost-Azië? Het woord is aan Amerikanen prijzend, Chinezen afwijzend Streng toezicht op militaire uitgaven en beperking van dienstplichttijd Wisselvallig weer 68e JAARGANG No 251 WOENSDAG 5 MEI 1954 298e JAARGANG No 99 Malan bepleit handhaving van bases bij Suezkanaal Pakistan verwerpt Sovjet protest tegen bases Wafdistisch dagblad in Egypte verboden Vaderliefde Oorlogsinvaliden bij Prins Voorzichtig en uiterst gematigd Mijnramp in Italië kost 42 mijnwerkers het leven Duits toerisme naar Nederland afgenomen Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman NU ZOU IK over Bevrijdingsdag, negen jaar geleden, kunnen schrijven: over herin neringen die vandaag toch bij ons allen opkomen, of wij vrij van arbeid zijn of niet. Maar liever wil ik het hierbij over de Grote Vijand hebben. Niet over de vijand die toen verslagen was, maar over een grotere, die zich duizenden malen in de historie heeft doen gelden en die telkens weer is losgelaten door de mens zelf. Over de oorlog. Die vijfde Mei 1945, tot Natio nale Feestdag verheven, bracht ons immers niet slechts de bevrijding van de Duitse bezetter, maar vooral ook van de oorlog. Helaas wist niemand of dat blijvend was en helaas weet nog niemand dat op deze dag. Velen twijfelen er hard aan in een wereld, die in chaotische politieke verwar ring verkeert en waarin de oude bewape- ningswedstrijd is hervat met de aanmaak van ongekend verergerde strijdmiddelen. Het zij met nadruk gezegd: verergerde strijdmiddelen, vooral niet „verbeterde", want dat woord klinkt in deze verbinding als een domme miskenning van de werke lijkheid. Welnu, er zijn parades gehouden op Ko ninginnedag: parades in verscheidene ste den, weliswaar niet met de ergste moderne strijdmiddelen erbij, want die bezitten onze grote bondgenoten alleen, maar dan toch met geweldig gedreun van gevechtswagens, natuurlijk met veel troepenvertoon en in Rotterdam waar de vertoning het meest indrukwekkend geweest moet zijn met het overvliegen van brullende, gierende oorlogsvliegtuigen in formatie. Dat ge beurde op die andere Nationale Feestdag die ons allen ter harte gaat, op 30 April. Het was blijkbaar bedoeld als een demon stratie van de wijze waarop de honderden millioenen besteed worden, die ook ons kleine (en uiterst kwetsbare) land jaarlijks voor de defensie moet opbrengen. Het was blijkbaar ook bedoeld als een feestnum mer, anders zou men het niet op Koningin nedag hebben gedaan. Dat zeer velen het niet als zodanig hebben gewaardeerd, is wel gebleken uit de reeks brieven aan de redactie, die wij de laatste dagen hebben gepubliceerd en die protesten inhielden. Gij zoudt kunnen antwoorden dat het niet „zeer veel" brieven waren. Dat is waar. Ik leid er toch uit af dat zeer velen onder de veer tigduizend abonnés van dit blad en on der hun gezinnen dezelfde gevoelens koesteren. Want journalistieke ervaring leert, dat als verscheidene mensen zich in dezelfde zin uiten, een veel groter aantal hun mening deelt. Zij „komen er niet toe" aan de krant te schrijven, om verschillen de redenen die ik nu niet zal pogen op te sommen. Soms, geloof ik, om helemaal geen reden. Nu wil ik die brieven beantwoorden, be ginnend met te zeggen hoezeer het ons ver heugt, ze ontvangen te hebben. Wij stem men er van harte mee in. „Wie gisteren de lugubere stoet gevechtswagens voorbij zag trekken, moet zich toch zeker hebben af gevraagd, hoe een feeststemming bevorderd kan worden door voertuigen met dood en verderf brengende wapens. Wanneer zal „men" dit gaan inzien en zal de overheid een dergelijk „feestvertoon" stoppen?" Dat vroeg er een. „Dagelijks worden wij eraan herinnerd, dat de nachtmerrie „oorlog" nog niet verdwenen is. Moet er dan ook zelfs op de vreugdevolle Koninginnedag onze aandacht op gevestigd worden?" Dat vroeg een ander. „Overigens begrijp ik niet, dat terwijl er zo naar de vrede verlangd wordt er nog mensen zijn die er genoegen in vin den, naar deze wapenschouwingen te gaan kijken. Ik zou mij alleen maar ergeren. Ik luister altijd vol genoegen naar de re portages door de radio van het défilé voor H. M. de Koningin. Dit genoegen was er voor mij en ik denk voor vele anderen spoedig af door de onderbrekingen voor de reportages van de wapenschouw." Dat schreef een derde. Nu nog één citaat: „Ik had eveneens het twijfelachtige voorrecht, die droeve stoet te zien voorbijtrekken op die zonnige feestdag, 30 April." Wij hebben gisteren de doden herdacht. Dat gebeurt niet alleen in dit land. In ettelijke landen worden op verschillende data de talloze doden hei-dacht, die in de jaren '39-'45 gevallen zijn als slachtoffers van de Grote Vijand: de oorlog. Wilde de mensheid hun nagedachtenis ten beste eren dan zou zij de oorlog moeten uitroeien. Is de mens nog niet ver genoeg gevorderd om zich aan deze barbaarsheid te kunnen onttrekken, laat hij dan tenminste de oor log en zijn strijdmiddelen in het ware licht zien: als een kwaad, een ramp, een verderf. Maar niet als een feestnummer,waaraan een troep onnadenkenden zich komen vergapen zonder te beseffen wat het vertegenwoor digt. Men zal zeggen dat het helaas een noodzakelijk kwaad is. Welaan: is een noodzakelijk kwaad soms een feestelijke aangelegenheid? Van verschillende zijden is in de laatste tijd geprotesteerd tegen het maken van propaganda voor vrijwillige dienstneming in het leger op de scholen. O.a. heeft de Synode van de Ned. Hervormde Kerk daar tegen haar stem verheven en vandaag ci teren wij een beschouwing van deze strek king in een R.K. weekblad. Ook daarmee worde hier instemming betuigd. Wat weet het kind, onervaren en onontwikkeld, van hetgeen oorlog waarlijk inhoudt? „Moder ne" oorlog:, wreder dan ooit, meedogenloos, verraderlijk moordend uit onzichtbare ver ten, alleen maar onheil brengend en smart en vernietiging. Gij ziet het: ik heb toch de bevrijdings dag herdacht. Als bevrijding helaas niet definitief van de Grote Vijand Oorlog. R. P. KAAPSTAD (A.F.P.) De Zuid-Afri kaanse eerste minister Malan, heeft Maan dagavond in het parlement gepleit voor internationalisering van de Suezkanaal- zóne. De enige oplossing van het Suez- kanaalprobleem is de erkenning, dat de ge hele wereld belangen heeft in deze zone. Malan stelde de vorming voor van een in ternationale commissie van de landen, die de meeste belangen hebben bij de beveili ging van het kanaal in vredes- en oorlogs tijd. Ook Egypte moet zitting hebben in een dergelijke commissie. Zuid-Afrika is in het. bijzonder voorstander van de hand having van militaire bases in de omgeving Vin het kanaal. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse minister-president, Joseph Laniel, heeft vannacht, nadat de Nationale Vergadering gisteren voor het eerst na het Paas-reces weer bijeen was gekomen, de vertrouwens-kwestie moeten stellen naar aanleiding van een meningsverschil over de wenselijkheid van onmiddellijke debatten over de kwestie Indochina. Morgenmiddag zal worden gestemd over deze eerste vertrouwenskwestie, die Laniel tijdens de negen maanden, die hij nu al aan het bewind is, op het bureau van de Kamer deponeerde. Ofschoon het Kabinet in al zijn voegen kraakt en wel kennelijk versleten is, gelooft men over het algemeen toch dat Laniel het nog wel redden zal. Dien Bien Phoe en Genève zijn de twee sterke hoofdargumenten, waarmede de premier, zo meent men, het leven nog wel wat zal kunnen rekken. Onmiddellijk na de opening van de zit ting, gistermiddag om vijf uur, zijn cle na men Dien Bien Phoe en Genève al gevallen en toen was het tevens wel duidelijk dat, naast het Europese leger, Indochina een probleem vormde, waarover de meerder heid niet gemakkelijk tot eensgezindheid zal kunnen komen. Vooral minister Bidault moest het van vele kanten ontgelden en die critiek werd het beste samengevat door de Gaullistische franc-tireur Vallon, die de minister ver weet dat hij niet zei wat hij deed en niet deed wat hij zei. Het is een verwijt, dat stelselmatig iedere Franse minister van Buitenlandse Zaken voor de voeten wordt geworpen, zodra een meerderneid vindt dat de wacht wel weer eens mag worden afgelost. „Zonder Churchill was er", zo riep de onafhankelijke Rooms Katholiek Denis met een toespeling op het verzoek om Amerikaanse interventie nog uit, „dooi de fouten van Bidault misschien op dit mo ment al een derde wereldoorlog uitgebro ken." Verkeerde manoeuvre Zo goed en zo kwaad als hij kon trachtte Laniel zijn afwezige minister van Buiten landse Zaken te verdedigen, en een ver keerde manoeuvre is hem daarbij bijna fa taal geworden. Laniel gaf toe dat zijn re gering actieve Amerikaanse hulp had in geroepen om Dien Bien Phoe te redden. Alle motieven, die bij deze dramatische onderhandelingen een rol hadden gespeeld, kon hij echter, zo zeide de premier, op dit moment niet onthullen. Voor de oppositie, waarbij zich nu vele radicalen die niettemin tot de regerings partij behoren hadden aangesloten, was dat een aanleiding om althans te trachten een datum vast te stellen waarop de debat ten over Indochina zouden kunnen be ginnen. De radicale oud-premier René Mayer ver hief zich toen van zijn plaats en stelde 14 Mei voor. Laniel werd door dit onverwach te initiatief kennelijk overrompeld en prevelde een paar nauwelijks verstaanbare woorden, waarmee hij de indruk wekte Mayer's voorstel te aanvaarden. Naderhand, na een onderbreking van de zitting en een inderhaast bijeengeroepen kabinetsraad, kwam de premier echter weer op zijn toezegging terug. Hij stelde toen de vertrouwenskwestie om van de Ka mer gedaan te krijgen dat de debatten niet plaats zouden hebben zolang in Genève over Indochina wordt geconfereerd. Diepe tegenstellingen Het hele conflict betreft formeel dus niet meer dan een procedure-kwestie en het is onmogelijk de regering geen gelijk te ge ven als zij stelt dat Bidault's positie in Genève nog moeilijker dreigt te worden in- MOSKOU (Un. Press). Pakistan heeft de Sovjet-Russische nota van 26 Maart in houdende een protest tegen militaire sa menwerking tussen Pakistan en de Ver enigde Staten van de hand gewezen. De Sovjet-Unie beschuldigde Pakistan et van militaire bases ter beschikking van de Verenigde Staten te hebben gesteld, de eigen strijdkrachten te hebben geplaatst onder buitenlands opperbevel door het aanvaarden van de diensten van buiten landse militaire adviseurs onder wie Ame rikanen, en te hebben gedoogd dat in het Nabije Oosten en het Midden-Oosten een tegen de Sovjet-Unie en de vredelievende Aziatische volkeren gericht militair blok tot stand kwam. Op de Grote Markt zijn vandaag weer zeepkistenraces gehouden. Foto van de start. HANOI (Reuter/A.F.P.) In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een be trekkelijke rust geheerst rondom de be legerde vesting Dien Bien Phoe, aldus heeft het Franse opperbevel hedenochtend be kendgemaakt. De Vietminh-strijdkrachten hervatten hun aanvallen van Maandag nacht niet. Ook werd er geen melding ge maakt van hevige artilleriebeschietingen door de belegeraars. Gisteravond meldde de Franse legerlei ding dat een bres was geslagen in de Wes telijke stellingen van het fort, nadat een Franse tegenaanval was mislukt.. Aanhou dende regenval in de afgelopen 24 uur heeft het gevechtsterrein veranderd in een modderzee. Bij de hevige Vietminh-aan- vallen werden in loopgraven, die half onder water staan, in stromende regen gevechten van man tegen man geleverd. SAIGON (A.F.P.) Het Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, heeft Dinsdagavond een boodschap tot zijn volk gericht, waar in hij meedeelt, dat de toestand ernstig is. Hij keert zich tegen een eventuele ver deling van het land en wijst op het gevaar van uitbreiding van de oorlog, waardoor Vietnam „een geweldig slagveld zou wor den, waar de gehele vernietigende kracht dar sterkste legers der wereld zied zou concentreren," CAïRO (Reuter) De Egyptische Revo- lutionnaire Raad heeft Dinsdag de vergun ning van het veelgelezen Wafdistische blad „Al Misrih" ingetrokken. De eigenaars van deze krant, de gebroeders Fath, zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens „bevordering van corruptie." Een achtjarig knaapje uit Amsterdam, dat het blijkbaar niet langer buiten zijn vader kon stellen, meldde zich op het Zandvoortse politiebureau met. het ver zoek, hem te vertellen waar het circuit was. omdat zijn vader daar werkzaam heden verrichtte en hij hem zo graag eens zou willen zien. Om van Amster dam naar Zandvoort te komen, had het jongetje zijn autoped gebruikt. De poli tie, vol bewondering voor deze presta tie, bracht hem naar zijn vader, die deze gebeurtenis echter maar matig kon waarderen. Hij ried zijn jonge spruit aan met bekwame spoed per autoped de terugtocht naar Amsterdam te aan vaarden, hetgeen het teleurgestelde zoontje inderdaad deed en aldus des avonds weer veilig in het ouderlijk huis arriveerde. Of hij daarna nog een schrobbering heeft gekregen bij thuis komst van zijn vader, vermeldt de his torie niet. xseeeaxMJWiUMU^jbcuuoul dien het parlement tijdens zijn onderhan delingen zijn verdeeldheid manifesteren zou. Laniel had dan ook zeker geen ongelijk toen hij de Kamer toeriep dat het parle ment wel het recht had een regering op ieder moment naar huis te sturen, maar niet het recht de regering te verzwakken temidden van internationale besprekingen, waarmede het lot van Frankrijk was ge moeid. Niettemin brengt dit conflict nogmaals de diepe tegenstellingen in parlement en regering aan de dag en tevens de verzwak king van de persoonlijke stelling van Bi dault, die ook door het kabinet maar vaak heel onvoldoende wordt gesteund. Er is dan ook sprake van dat Bidault nog deze week even naar Parijs zal over komen om te trachten zijn eigen positie enigszins te herstellen, alvorens Maandag in Genève de beslissende onderhandelingen met de Vietminh een aanvang zullen ne men. NEW YORK (Reuter) In een tele gram uit Genève in de „New York Times" wordt gezegd, dat de Amerikaanse en de Britse ministers van Buitenlandse Zaken, Dulles en Eden, besloten hebben politiek- militaire besprekingen over de verdedi ging van Zuid-Oost-Azië te beginnen. Dul les zou bij Eisenhower en het Congres verslag kunnen uitbrengen van een be langrijke verbetering in de Brits-Ameri kaanse samenwerking in de laatste drie dagen. WASHINGTON (Reuter) Senator Ralph Flanders, lid van de Amerikaanse Senaatscommissie voor de Strijdkrachten, heeft Dinsdag, na met Eisenhower over de crisis in Indochina te hebben beraad slaagd, verklaard dat de president gezegd had dat geen miltaire operaties in dat ge bied zouden worden ondernomen, tenzij DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Rutebeuf: Wie alles wil houden verliest alles. dit zou geschieden met instemming van de bewoners. Volgens senator Flanders waren het de Fransen, die in de worsteling om Indoöhina de grootste moeilijkheden veroorzaakten. „Zij willen hun macht bewaren en zij wensen de oorlog te voeren, zoals hun dat goed dunkt", verklaarde hij. In antwoord op de vraag of de president voornemens was stappen nopons Indochina te doen, antwoordde Flanders: „In diplomatiek op zicht, ja. Wat er eventueel in militaire zin zal geschieden is afhankelijk van het re sultaat der diplomatieke bemoeienissen". Vijftig Belgische, twaalf Luxemburgse, twaalf Franse en Nederlandse oorlogs invaliden zijn Dinsdag door Prins Bern- hard op paleis Soestdijk ontvangen. De Prins met enigen hunner in gesprek. GENèVE (Van de A.N.P.-correspondent) De rede d'ie minister Luns Dinsdagmid dag in de voltallige vergadering van de conferentie van Genève heeft gehouden, is bij de Westelijke delegaties in zeer goede aarde gevallen. Na de zitting kwamen tal van gedelegeerden naar de Nederlandse minister toe om hem te feliciteren met zijn speech, die vooral geprezen werd om het in al zijn beknoptheid uitstekende over zicht van de historische feiten, dat er in wordt gegeven. In het algemeen waardeer de men de rede, vooral omdat, terwijl de toon ervan gematigd was, de feitelijke in houd aan scherpte niets te wensen over liet. De Franse ambassadeur Lacoste wenste minister Luns namens de Franse delegatie leider Bidault geluk met zijn rede, waarbij Lacoste opmerkte dat die rede nog beter zou zijn geweest als ze in het Frans was gehouden. De Amerikaanse delegatie had met bij zondere belangstelling geluisterd naar de passage waarin minister Luns eraan had herinnerd dat de Veiligheidsraad van de UNO op 10 November 1950 verzekerd had, dat het de politiek der UNO was, de Chi nese grens met Korea te respecteren en wettige Chinese en Koreaanse belangen in ,het grensgebied volledig te beschermen, maar dat deze resolutie, ondanks een over- (Van onze correspondent in Brussel) De regeringsverklaring van de nieuwe regering-Van Acker, welke gisteren door de socialistische premier in de Tweede Kamer eerst in het Nederlands en daarna in het Frans werd voorgelezen, bracht de verwachte concrete punten, welke de socia listen en liberalen tijdens de verkiezings campagne hadden beloofd. Het pensioen der loontrekkenden zal namelijk met 2000 francs verhoogd worden tot 28.000 francs (2150 gulden) en de militaire dienstplicht zal met 3 maanden tot 18 maanden worden ingekrompen. De vergadering nam slechts anderhalf uur in beslag, de discussies over de rege ringsverklaring, aldus zeide de nieuwe president van de Tweede Kamer, de 82- jarige Camille Huysmans, zullen vandaag en morgen worden gehouden. Intussen werden in de wandelgangen van Kamer en Senaat drukke besprekingen gevoerd. De regering behaalde een eerste politiek succes, dat echter niet tot verheu genis kan stemmen. Een eerste voorlopig onderzoek van de positie der schatkist wijst er namelijk op dat de lopende staatsbegroting 1954 een geraamd tekort van 5 a 6 milliard francs zal boeken, hetgeen de regering-Van' Acker noodzakelijkerwijs voor zware financiële en budgetaire problemen zal plaatsen. Ech ter kan zij de schuld op de vorige regering laden en meteen enkele kostbare verkie zingsbeloften, die de liberalen en socialis ten tijdens de verkiezingscampagne heb ben gedaan, voorlopig naar de ijskast ver wijzen. Het gaat hierbij om de pensioenen voor de militairen, de staatsambtenaren en voor de vrije beroepen en handelaars. Schoolstrijd begraven Van algemeen politiek standpunt uit be keken is deze regeringsverklaring voor zichtig en uiterst gematigd. Men krijgt de indruk dat de regering bijvoorbeeld alles heeft willen vermijden wat de schoolstrijd tussen het officieel onderwijs en het rooms- katholiek onderwijs opnieuw zou kunnen doen losbarsten. Met name worden de sub sidies aan het vrij rooms-katholiek middel baar onderwijs, welke door de vorige ho mogene rooms-katholieke regering werden ingesteld, niet afgeschaft. Echter moeten de rooms-katholieke middelbare scholen de controle van de staats-inspectie aan vaarden. Dit kan alleen voor enkele non nen-pensionaten vervelend zijn, daar som mige nonnen-leraressen geen universitair diploma bezitten. Uiterst gematigd is het programma van deze door een socialist geleide regering op het financieel, economisch en sociaal ge bied. Met zoveel woorden staat in de regerings verklaring te lezen, dat de belastingen niet zullen worden verhoogd! De uitgaven van de staat kunnen worden beperkt, aldus verklaarde premier Van Acker. De mili taire uitgaven mogen het evenwicht der begroting niet in het gedrang brengen. Om de werkloosheid te bestrijden zal men grotere credieten ter beschikking stel len van de gemeenten om kleine openbare werken te financieren, de woningbouw voor gezinnen met een gering inkomen zal worden aangemoedigd. Er zullen practische maatregelen worden genomen om speciaal de kolenmijnen, de staalindustrie, de textielindustrie evenais de middenstand te helpen. Om de investe ringen te bevorderen, zal de regering fis cale ontheffingen verlenen. De productivi teit van de landbouw zal worden verhoogd door een betere organisatie van het coöpe ratiewezen. In de Congo zal de vestiging van jonge Belgische gezinnen worden be vorderd. De bekwame inlanders zullen ge leidelijk in hogere functies worden ge ïnstalleerd. Nieuws voor de vrouw Tenslotte brengt de regering nog twee nieuwigheden ten voordele van de vrouw. De Belgische Eva's worden civiel-rechter- lijk volkomen gelijkgesteld met de Adam's en krijgen voor gelijk werk gelijk loon. Ten behoeve van de jeugd zullen univer siteiten worden opgericht, de sport zal worden bevorderd en huwelijksleningen zullen worden verstrekt. Kortom, de regering Van Aeker wil een dynamische politiek voeren zonder de be lastingen te verhogen, de lasten van de industrie zullen zelfs worden verlaagd, de staatsuitgaven zullen omlaag worden ge bracht. Het ziet er naar uit dat, ofwel zeer drastische besparingen gerealiseerd moe ten worden, ofwel dat de belastingen toch verhoogd zullen worden. Nederland vergeten Op het gebied der Benelux-samenwer- king bevat de regeringsverklaring geen en kel vriendelijk woord aan het adres van Nederland. Integendeel, de regeringsver klaring zegt letterlijk: „De regering zal er over waken dat de Benelux-accoorden zul len worden voortgezet met de bekommer nis om in de drie landen de voorwaarden van een evenwichtige economie tot stand te brengen." Dit is een duidelijke toespeling op recente moeilijkheden. Men zal echter moeten afwachten hoe de nieuwe Belgische ministers met hun Neder landse collega's kunnen opschieten en het is helemaal nog niet zeker dat de regering- Van Acker op den duur minder Benelux- gezind zal zijn dan het kabinet-Van Houtte. In de regeringsverklaring had echter een vriendelijk saluut aan Nederland niet mo gen ontbreken. GROSSETO (A.F.P.) Dé ingenieurs, die het reddingswerk leiden in de bruin koolmijn bij Grosseto (Midden-Italië), waar zich zoals op pagina twee onder We reldnieuws staat vermeld, Dinsdag een ontploffing heeft voorgedaan, hebben de hoop opgegeven dat de 25 mijnwerkers, die zich in de mijn bevinden, gered kunnen worden. Tot dusver zijn de stoffelijke res ten van 17 slachtoffers geborgen.' weldigende meerderheid van voorstanders, gestrand was op een Russisch veto. De Amerikaanse woordvoerder zei, dat dit wel een zeer doeltreffend antwoord was geweest op de communistische bewering dat de interventie van de UNO in Korea een bedreiging voor China had gevormd. Geheel anders was de commentaar van een Chinese woordvoerder: Enerzijds heeft de Nederlandse minister de feiten ver draaid om de Amerikaanse aggressie in Korea te verdedigen, anderzijds heeft hij nagelaten iets te zeggen over de Ameri kaanse aggressie in Taiwan (Formosa), dat Chinees grondgebied is en waar een Ame rikaanse invasie heeft plaats gehad gelijk tijdig met de aanval in Korea. Bovendien, zo ging de Chinees verder, heeft minister Luns geen woord gezegd over het terug trekken van vreemde troepen uit Korea. Hij vond de reden hiervan niet moeilijk te begrijpen, want deze was ongetwijfeld dat de UNO haar troepen niet uit Korea wil terugtrekken. Op het verwijt van minister Luns, dat China en Korea de bestands-besprekingen zo lang hadden gerekt, antwoordde de Chi nese woordvoerder, dat die besprekingen alleen zo lang hadden geduurd door de ver tragingstactiek van de Verenigde Staten. DüSSELDORF. (United Press). West- Duitse reisagentschappen hebben bekend gemaakt dat het reizen van Duitsers naar Nederland in de afgelopen dagen is afge nomen. Volgens deze reisagentschappen is dit het gevolg van de „anti-Duitse propa ganda" in Nederland. Het aantal boekingen voor de één-dags bezoeken aan de Nederlandse bollenvelden zijn belangrijk afgenomen en een autori teit van een agentschap zeide: „We moeten er rekening mee houden dat in de toekomst minder Duitsers naar Nederland zullen gaan". Een randstoring van een depressie boven het Noordelijk gedeelte van de Noordzee veroorzaakte vanmorgen in ons land weer enige regen, in hoofdzaak ten Noorden van ae grote rivieren. Bij Ierland verscheen een nieuwe en vrij actieve depressie, die in Oostelijke richting beweegt, maar later zijn koers naar het Zuid-Oosten zal afbuigen. Deze storing, zal in de loop van de avond ook het weer in ons land beïnvloeden. Het weer in onze omgeving blijft dan ook wis selvallig met af en toe wat regen. Het tem- peratuurverloop ondergaat daarbij over het algemeen maar weinig verandering. BINL (van hedenmorgen 7 uur) 60 toestand Oslo Kopenhagen Stockholm Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca 60 I c S v 3 J. -> u R - V o OW Ho Sg •S2 k* g'a2S 5c UI c regen NO 6 - - regen WZW 6 12 20 zwaar bew O 6 15 0 regen ZW 6 13 1 zwaar bew WZW 2 12 1 onbewolkt windstil 11 7 nevel W 4 12 7 half bew. NW 3 12 7 regen ONO 3 11 3 zwaar bew WNW 6 19 0 zwaar bew WZW 2 12 0,2 zwaar bew. windstil 10 3 zwaar bew. OZO 1 15 0 zwaar bew WNW 3 14 0 zwaar bew. ZZW 3 15 0 regen WNW 3 10 2 zwaar bew windstil motregen windstil zwaar bew windstil 16 0,4 zwaar bew. ONO 2 15 1 zwaar bew. WNW 2 - 0 Neerslag lastste 24 uur REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Weer toenemende bewolking met later bijna overal regen. In het Noord-Oos ten van het land iets hogere, elders weinig verandering van temperatuur. Tot matig of krachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. 6 Mei Zon op 5.02 uur. onder 20.12 uur. Maan op 7.35 uur. onder 0.04 uur. Maanstanden 9 Mei 19.17 uur: Eerste kwartier 17 Mei 22.47 uur: Volle maan 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 Mei Hoog water 5.08 en 17 36 uur. Laag water: 0.51 en 13 20 uur. Donderdag 6 Mei Hoog water: 5.56 en 18.25 uur.- j,Laag water: 1.36 en 14.05 uur. *^<>>^^>QCXXXA>joooocxxxxxxx>DOc>cxxx^xxxxiQcöScc?óccocicoor*.r%:

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1