„De Ondergrondse Pers Nationale Herdenking in de Ridderzaal PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST 7 Wereldnieuws Publicatie van Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie De radio geeft Donderdag Scandinavische vissers in de Oostzee beschoten A UIT ANDERE BLADEN Toch ió Aet zo j 2 Gevangenen ontsnapt uit Columbiaanse gevangenis Nadere verhoging van pensioenen Luitenant-kolonel Christan onderscheiden Hoofdambtenaar voor de rechtbank Nieuw schip voor de Oranjelijn Aanvaring maakt een einde aan schoolreisje Geen tegerpropaganda op school Fermat's berekeningen WOENSDAG 5 MEI 1954 ff Ter gelegenheid van de negende her denking der Bevrijding is als zesde uitgave in de serie monografieën van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie versche nen: „De ondergrondse pers 19401945." In dit ruim vierhonderd pagina's tellen de, geïllustreerde boek, samengesteld door mejuffrouw L. E. Winkel, wordt in de in leiding de totstandkoming en de werkwijze van de illegale pers behandeld. Het grootste deel van de uitgave omvat een beknopte geschiedenis van de bijna twaalfhonderd bladen, waarvan het bestaan aan het In stituut bekend is geworden de historie van de voornaamste illegale organen is uit voeriger beschreven. Het boek is een tegen hanger van „Het woord als wapen keur uit de Nederlandse ondergrondse pers 1940 —1945". „De Nederlandse illgale pers is een deel geweest van het Europees verzet en heeft daarin dat menen wfl wel te mogen po neren kwantitatief en kwalitatief een uitstekend figuur geslagen. Kwantitatief door het aantal bladen, kwalitatief door de betrouwbaarheid bij de weergeving van het oorlogsnieuws en door het principieel, fier- strijdbaar karakter van zo menige redac tionele beschouwing. Ons volk mag trots zijn op wat de illegale pers gepresteerd heeft. De bezettingstijd zonder haar is on denkbaar" zo zegt het directorium van het Instituut in zijn woord vooraf. In bepaalde delen van het land hebben oorlogshandelingen het behoud van onder grondse lectuur bemoeilijkt of onmogelijk gemaakt. Duizenden personen hebben door het geven van informaties bijgedragen aan het tot stand komen van de uitgave. „De enige uitzondering op zoveel bereidwillig heid werd gevormd door het bestuur van de Communistische Partij Nederland dat, met voor het eerst, aan het Instituut alle medewerking weigerde, als gevolg waarvan het historische beeld dat wij van De Waar heid hadden willen schetsen, meer lacunes vertoont dan nodig was," zo wordt in het voorwoord meegedeeld. Mejuffrouw Winkel stond tijdens de be zetting in contact met een der oprichters van het Rijksinstituut, prof. dr. N. W. Pos thumus, en begon in diens opdracht met het aanleggen van een verzameling illegale ge schriften. Het Instituut heeft een verzame ling van vijftigduizend Nederlandse onder grondse bladen, een collectie, die uniek is in de wereld. Zij, het hoofd van deze af deling, kreeg in 1949 opdracht een over zicht van de ondergrondse pers samen te stellen. Daartoe heeft zij met ongeveer drieduizend personen mondeling en schrif telijk contact opgenomen. Het begon in Haarlem Op de dag waarop in Rijsoord, na vijf dagen strijd, de capitulatie-overeenkomst ADVERTENTIE BARTELJORISSTK. HAARLEM TEL. 13439 FfRD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 DAMES - HEREN BADKLEDING) BOGOTA (Reuter) Ongeveer 80 ge vangenen uit de gevangenis van Cali in West-Colombia zijn Zondagavond, na ge bruik van binnengesmokkelde alcoholica en verdovende middelen en ongeregeld heden, die vier uur duurden, uitgebroken. Aan de wanordelijkheden namen 300 ge vangenen deel. De politie had Maandag avond van de 80 uitbrekers slechts vijf man gegrepen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.03 Gewijde mu ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus 12.03 Lunch concert. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Mezzo sopraan en piano. Intermezzo: piano. 13.45 Platen. 14.00 Bondsdag van de Nederlands Christelijke Vrouwenbond. 14,45 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Platen. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Viool, altviool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voor dracht. 18.00 Een goed woord voor een goede zaak. 18.05 Lichte muziek. 18.35 Raadhuis praat. 18.45 Leger des Heilsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Orgel. 19.55 Ga mee naar Jubo II, causerie. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 21.50 Ik denk er zo over en U? 22.00 Platen, 22.10 Reportage. 20.20 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM I, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geeste lijke liederen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.30 Jaarverslag Hervormde Vrouwengroep C.J.V.F. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Hammondorgel. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Platen. 13.40 Amusementsmuziek, 14.10 De man van Hatton Garden, hoorspel. 14.30 Serenaden. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Pla ten. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Zakenbezoek uit de Nederlandse Antillen, door R. A. C. Henriquez. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Platen. 18.55 Reportage of pla ten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gespro ken brief uit Londen. 19.10 Platen. 19.15 Ne derlanders in Zuid-Afrika. causerie. 19.30 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Voor dracht met muziek. 20.15 Kamerorkest én solist. 20.35 Disco-causerie. 21.20 Beschou wing over de Conferente in Genève. 21.25 Amusementsmuziek. 22.00 Interview over rei zen in Zwitserland. 22.15 Cabaret. 22.45 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Jazz muziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Koorzang. 15.30 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kin deren. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije poli tieke triubune. 20.00 Platen. 20.15 Strijk kwartet, 20.55 Platen. 21.15 Strijkkwartet. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Vérzoek programma. 22.55—23.00 Niéuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste Allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). van het Nederlandse leger werd onderte kend, verscheen het eerste illegale blad. Het was een met de hand geschreven stuk, opgesteld door Bernardus IJzerdraat, die kort voor de Meidagen uit Dinxperlo naar het Westen was verhuisd en die, toen de Duitse inval kwam, als gobelin-restaura teur in het Frans Halsmuseum te Haarlem werkzaam was. Toen zeer velen op 14 Mei 1940 dachten, dat „nu alles voorbij" was, begreep hij dat het pas begon. Gedreven door de behoefte zijn landgenoten de ogen te openen voor de gevaren die hen be dreigden, greep hij de pen en schreef op 15 Mei 1940 bericht no. 1 van een actie, waarvoor hij de trotse historische naam De Geuzen koos. Uit deze actie groeide de Geuzen-orga nisatie, die zich het plegen van sabotage daden ten doel stelde. In November van het eerste oorlogsjaar werd de groep „op gerold" en op 13 Maart 1941 werden vijf tien Geuzen, onder wie IJzerdraat, door de Duitsers gefusilleerd. Voorzover bekend is, bleef het verschijnsel illegale pers onge veer een maand lang beperkt tot de sim pele berichten van de Geuzenactie, die van Haarlfem uit in vijf exemplaren het land in gezonden werden, in de hoop dat deze door de ontvangers als een sneeuwbal ver menigvuldigd zouden worden. In het eerste deel van de inleiding wor den de oprichting en de motieven daartoe van verscheidene illegale bladen beschre ven. In het tweede deel van de inleiding behan delt mej. Winkel de Garing van het nieuws door middel van het beluisteren der radio nieuwsuitzendingen van de BBC en andere stations, alsmede het verkrijgen van in lichtingen bij betrouwbare bronnen in Nederland, voorts de grote moeilijkheden die kwamen toen de electrische stroom uitviel en later het Westen van ons land werd geïsoleerd. Het was juist in deze periode dat, hoe dan ook, de „nieuws honger" van het hongerende Westen moest worden bevredigd. Amsterdam was, on danks de decentralisatie in de laatste be- zettingswinter, het hart van de illegale pers. Verder wordt uitvoerig aandacht ge schonken aan de papiervoorziening, de vervaardiging, de verspreiding en samen werking der bladen. Telkens moest de or ganisatie worden gewijzigd en de tactiek veranderd als de bezetter een bres in de gelederen had geslagen. Naarmate de Duit sers, die wel degelijk beseften welk een gevaarlijk wapen de illegale pers vormde, feller werden, des te vindingrijker werd de ondergedoken koningin der aarde. Groot was het legioen der onbekende mannen en vrouwen, ja zelfs kinderen, die het woord als wapen hanteerden. Dat in deze strijd ook het komische ele ment niet ontbrak, moge blijken uit het feit dat de naam van generaal Hodges werd verstaan als „Hotjazz" en die van Truman als „Froomen". Van allen, die bij de illegale pers be trokken waren, liepen de zetters en druk kers het grootste risico. Zij waren de kwetsbaarste punten in de organisatie, daar hun drukkerijen en machines niet mo biel waren. Ook aan de titels en typografie der bladen zijn enkele pagina's gewijd, evenals aan de bijzondere uitgaven, waar van een aantal fascimilés in het boek is opgenomen. Een der merkwaardigste is wel het bevrijdingsnummer van: Mijn schild ende betrouwen, Oranjenieuws voor en door blind Nederland, dat (natuurlijk in braille) in Utrecht werd uitgegeven. Aan het slot van het boek (uitgegeven door de N.V. Martinus Nijhoff's boekhan del en uitgeversmaatschappij in Den Haag) is een samenvatting in het Engels opgenomen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ter nadere verhoging van pen sioenen met een toeslag. Bij de voorbereiding van het ontwerp is er in de eerste plaats van uitgegaan, dat de toestand, waarin velen van de zo genaamde oud-gepensionneerden ten ge volge van de stijging van de kosten van het levensonderhoud zijn komen te ver keren, het noodzakelijk maakt, dat op zo kort mogelijke termijn een voorziening wordt getroffen en dat in verband hier mede niet minutieus moet worden nage gaan hoeveel iedere gepensionneerde in verhouding tot de huidige pensioenen te kort komt. De regering heeft er naar gestreefd te komen tot gemiddelde verhogingsnercerita- ges, die wel verschillen naar gelang van het jaar, waarin het ontslag of het over lijden heeft plaats gehad, maar die in be ginsel gelijk zijn voor de verschillende ge wezen overheids- en semi-overheids-die- naren. De regering heeft de percentagereeksen op een zódanige hoogte gesteld, dat zij geen ruimte meer laten voor een afzon derlijke huurtoeslag op de aanpassings toeslag. De aan dit voorstel verbonden kosten worden vóór het jaar 1954 geraamd op on geveer 19 millioen. ADVERTENTIE ENMODE Regenjassen 59.50 1 jaar garantie BARTEUORISSTR 24 HAARLEM TEL. 20420 Bij Koninklijk Besluit is toegekend de Bronzen Leeuw aan de luitenant-kolonel van de generale staf G. H. Christan, oud commandant van het Nederlands vrijwilli gers détachement in Korea. In de moti vering wordt onder meer gezegd dat luite nant-kolonel Christan zich door het be drijven van bijzonder moedige en beleid volle daden in de strijd tegenover de vijand heeft onderscheiden door als com mandant van het Nederlandse Détachement Verenigde Naties in Korea, gedurende de periode van 7 November 1951 tot 20 Augus tus 1952, uit te munten door nauwgezette plichtsbetrachting en heldhaftig optreden in gevechten met de vijand, waardoor hij een ieder, die onder hem diende, inspi reerde. Bij voortduring was hij te allen tijde in het gevecht bij de troep aanwezig, ook wan neer de uitvoering van de gevechtsopdracht was toevertrouwd aan een zijner onderge schikte officieren, om de troep aan te spo ren en te bezielen. KOPENHAGEN (Reuter) Een Deen se visser heeft de autoriteiten te Bornholm medegedeeeld, dat een klein Russisch ma rinevaartuig waarschuwingsschoten afge vuurd had op Deense en Zweedse vissers boten binnen de 12-mijlszöne bij Pilau aan de Poolse kust. Ongeveer 20 Deense en Zweedse kotters, aldus de visser, waren Vrijdag bij Pilau aan het vissen toen het oorlogsschip zon der waarschuwing begon te schieten. De kotters verlieten terstond het gebied, en kele met achterlating van hun netten. Het oorlogsschip vuurde niet meer en deed geen poging om de vissersboten op te bren gen. In zijn kantoor in het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Londen werd deze foto gemaakt van de heer Paul Mason, die kortgeleden werd benoemd tot nieuwe Britse ambassadeur in Den Haag als opvolger van Sir Neville Butler. „Het is jammer, dat aan deze mooie car rière op deze wijze een einde is gekomen", zei de officier van justitie te Rotterdam tot de 40-jarige J. D. uit Oudewater, die zich had te verantwoorden voor de rechtbank, omdat hij misbruik gemaakt zou hebben van zijn functie als directeur van de ge meentebedrijven te Oudewater. Hij zou zich een partijtje oud metaal hebben toe geëigend en de opbrengst voor zich zelf hebben gébruikt. Ook zou hij een tweetal rekeningen hebben geparafeerd, waardoor de gemeentekas belast zou zijn met onge veer f 200. Voor dit geld had hij privé- reisjes gemaakt. Volgens de president zou het werk de verdachte boven het hoofd zijn gegroeid en zou hij aan de drank zijn geraakt. De officier eiste een gevangenisstraf van tien maanden. De verdediger, mr. J. J. Naeff meende dat de fouten in een roes gepleegd zijn. Hij vroeg, gezien de vijf maanden voorar rest, de onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. De rechtbank wees dit verzoek af en be paalde de uitspraak op 18 Mei. „Wanneer wij wederom hier onze doden herdenken, vervuld van eerbiedige dank baarheid voor het offer door hen gebracht, dan rijst de vraag, wat hebben wij in de loop der jaren gedaan met de vrijheid, welke mede dank zij hen ons weer ten deel gevallen is? Uiterst gemengde gevoelens beheersen het antwoord op deze vraag. Aan de ene kant kunnen wij met voldoening wijzen op Nederlands in menig opzicht won derbaarlijke herrijzenis. Aan de andere kant zien wij ons betrokken in een veront rustende verdere ontwikkeling der wereldgeschiedenis, waarbij wij rekening houden met de mogelijkheid van een derde wereldoorlog in nabije toekomst". Deze woorden sprak gistermiddag de voorzitter der Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, in de Ridderzaal, waar voor de achtste maal de nationale herdenking werd gehouden, gewijd aan de nagedachtenis van hen, die tijdens de tweede wereldoorlog het hoogste offer voor de vrijheid brach ten. De plechtigheid werd bijgewoond door jhr. D. G. de Graeff, die de Koningin ver tegenwoordigde, vele ministers, leden van de Raad van State, leden van het corps diplomatique en van het Internationaal Gerechtshof, vele Kamerleden, burgerlijke en militaire autoriteiten en door vele na bestaanden van gevallenen. „Het stemt ons tot grote voldoening" zei mr. Jonkman, „dat ditmaal vele leden van het corps diplomatique deze plechtigheid bijwonen. Onze doden herdenkende, ver geten wij hun doden niet. Van ganser harte geven wij hun de verzekering, ten volle ons ervan bewust te zijn, dat tot vestiging van een vreedzaam statenverkeer en tot bevor dering van stoffelijke en geestelijke wel vaart over de gehele wereld, velerlei goed georganiseerde internationale samenwer king verschillend naar vorm en omvang noodzakelijk is. Tot die samenwerking zijn wij als immer en voortdurend bereid, en dat met vriend en vijand uit de oorlog, met mede- en tegenstanders in de wereld politiek van vandaag. Daarbij beamen wij, wat wijlen prof. Huizinga in 1943 tijdens de bezetting schreef: „De rol der kleine staten is niet uitgespeeld, integendeel, zij begint pas". De opperrabbijn van de Nederlands- Israelitische hoofdsynagoge te Amsterdam, de heer J. Tal, hield hierna een rede, waar in hij speciaal de honderdduizenden Joden herdacht, die onder eindeloze smarten het leven hebben gelaten. Hij herdacht ook de verzetsstrijders, die een edele strijd hebben gestreden: de strijd voor de vrijheid van anderen. „Doch nu zien we, een kXn aantal jaren na die strijd, om ons heen. Onze blik glijdt langzaam over landen en volkeren. En dan vragen we bitter: waar is dat ideaal geble ven van de vrijheid-van-anderen? Ellende zien we en oorlog. De zucht naar macht heerst. De vrijheid is vaak verloren. En voor de vrijheid van anderen strijden wei nigen. Maar," zo zei opperrabijn Tal, „vol gens de Talmoed zijn de natuurkrachten boden en herauten van God. Niet vernieti gend en verwoestend zijn de krachten in de wereldhistorie, die ons alleen maar ter vernietiging schijnen te werken. Wij zien ze vernietigend maar boden en dienaren Gods zijn het, die de belemmeringen op de weg van Gods Majesteit wegvagen en het bezoedelende stof neerslaan en wegspoelen. En duurt ook het bestaan der belemme ringen lang en vatten wij, mensenkinderen, de wegen en gangen der geschiedenis naar haar einddoel niet, Hem behoren de gan gen der naar het eeuwige leidende historie". De plechtigheid werd omlijst door zang van Giovanni Boyer en het Chr. Haags Knapenkoor. Tijdens de vaart van Amsterdam jar Rotterdam is in volle zee het m.s. „Prins Willem George Frederik" door de Amster damse Droogdok Maatschappij overgedra gen aan de Maatschappij Zeetransport N.V. (Oranjelijn) te Rotterdam. Dit schip meet 1599 b.r.t., heeft accommo datie voor acht passagiers en zal gebruikt worden voor de lijndienst van deze maat schappij tussen Rotterdam en Montreal. Zestig leerlingen van de Julianaschool in Bus9um hebben op de tweede dag vam hun schoolreisje per boot door Nederland, een minder aangenaam avontuur beleefd. Hun schip de „Ermelo" van de Holland-Veluwe- lijn, is op de IJsel bij Doesburg in aanva ring gekomen met de 349 ton metende en met steenkolen geladen „St. Antonius" uit Millingen. De „Ermelo" kreeg een gat aan stuurboordzijde. De „St. Antonius" kreeg een groot gat aan bakboordzijde, waardoor het voorschip binnen enkele minuten zonik. De schipper, zijn echtgenote, zijn twèe kinderen en een knecht konden zich in vei ligheid stellen na nog kans te hebben ge zien wat kleding en meubilair te redden. De „Ermelo" was eergisteden de reis, die een week zou duren, begonnen. 32. De verwisseling van de twee brouw sels dreigde ernstige gevolgen te hebben. Jolliepop was stijf en hard geworden, ter wijl het zwaard de zachte soepelheid had verkregen, die voor Jolliepöps hals be doeld was. En vooral over dat zwaard maakte de koning zich erg kwaad. „Knoeiers!", riep hij, „alchemische prut sers! Ik geef jullie één uur de tijd, om van dit lodderige ding weer een gezond zwaard te maken en wee uwer, indien het u bin nen die tijd niet lukt!" „Wij zullen het stante pede volbrengen Majesteit", ant woordde de alchemist, „doch sta ons toe dan nog éénmaal uw keuken te gebruiken". Bij het horen van dit verzoek uitte Louis de keukenmeester een smartelijke angst kreet. „Nee. Nee! Parbleu! Nee, niet!", riep hij. „Sire, ik smeken u, laat nooit niet geen vandalen meer mijn keuken bezwad deren! Mon Dieu, ik kan niet verdragen meer dergelijken!" „Goed, Louis", zei de koning, „dan zullen ze hun brouwsels in hun eigen heksenkeuken m.öeteh maken. Uit mijn ogen jullie twee en neem die hou ten klaas mee!!" En wee jullie gebeentè, als jullie niet binnen het uur met het juiste brouwsel terugkomen!" In het onafhankelijk-katholieke week blad „De nieuwe eeuw" schrijft Observer: In allerlei kranten en vakbladen, en zelfs bij de begrotingsdebatten in de Tweede Kamer is ter sprake gekomen de kwestie van de legervoorlichting op de scholen en de daaraan verbonden jeugdlegerdagen. De minister van Onderwijs heeft n.l. aan diverse scholen voor voortgezet onderwijs een circulaire gezonden, waai'in gewezen wordt op de mogelijkheid voor jongelui die in het bezit zijn van het Mulo-diploma of het diploma van een lagere technische school, om dienst te nemen als beroeps militair. Tevens wordt aangespoord om desbetreffende affiches in de scholen op te hangen en brochures onder de leerlin gen van de hoogste klassen te verspreiden. Op de scholen kan bovendien vanwege het Ministerie van Oorlog mondelinge voor lichting omtrent dienstneming worden ge geven, terwijl de leerlingen daarna kun nen worden uitgenodigd tot een excursie naar een of ander legeronderdeel. Tegen dit soort propaganda is, en naar onze mening terecht, van verschillende zijden bezwaar gemaakt. Wij moeten ons afvragen, of het belang van het leger opweegt tegen de vele be zwaren welke dit soort propaganda met zich meebrengt. Het gaat op de ulo- en ambachtsscholen om jongens van 16 17 jaar. Zijn knapen van deze leeftijd rijp om een beslissing te nemen van zo ver strekkende betekenis als het aangaan van een verbintenis bij leger of luchtmacht? Wij betwijfelen dit sterk. De laatste oorlog heeft ons ook in dit opzicht het een en ander geleerd. En vooral het bezoek aan een legeronderdeel kan bij deze jongens, die juist in hun „ro mantische periode" zijn, gemakkelijk de indruk wekken, dat dienstneming in het leger hun verwachtingen zal bevredigen, omdat zij op zo'n dag slechts de aardige, interessante zijden van de militaire dienst onder ogen krijgen en niet beseffen, dat een verbintenis ook op een teleurstelling kan uitlopen. De taaie der school is o.m. de kinderen te doen deelhebben aan de cultuurwaar den van onze Westerse beschaving. Dat deze cultuur verdedigd moet worden, ook dat moet onze kinderen worden bijge bracht, maar laat dan de nadruk vallen op het verschrikkelijke, het mensonteren de van een moderne oorlog. Op de speciale legerdagen voor de jeugd gebeurt dit zeker niet; daar wordt vanzelf het militaire be drijf te romantisch voorgesteld en wordt dé nadruk gelegd op het interessante en het attractieve van het militaire beroep. Ook de wijze waarop de voorlichting op school wordt gegeven bergt een ge vaar in zich voor de eenheid in de ge zinnen. Weliswaar dienen de ouders van de betrokken leerlingen toestemming te geven tot het bezoek aan het leger, maar eer het zover is kunnen de hoofden der knapen reeds op hol zijn gebracht door de intensieve propaganda, welke daaraan is vooraf gegaan. En als in zo'n geval de ouders hun toestemming weigeren, wat zijn daarvan dan de gevolgen? Men moge er over twisten welke taken al dan niet tot het terrein van de school moeten worden gerekend, zeker hoort daar niet toe het scheppen van mogelijkheden om spanningen tussen ouders en kinderen in de hand te werken. We zijn het dan ook volkomen eens met degenen die beweren, dat door bovengenoemde circulaire de school een taak wordt opgelegd, die niet de hare is en het ook niet kan zijn. Dat dan ook de R.K. Schoolraad tegen deze propaganda bezwaren heeft, behoeft nie mand te verwonderen. Zo heeft het ons dan ook niet verbaasd, dat de Generale Synode der Ned. Her vormde Kerk eveneens een ernstige waar schuwing tegen deze voorlichting heeft laten horen. Uiteraard kan niemand er bezwaren tegen hebben dat de legerleiding, gebon den als zij is aan internationale beloften en afspraken, pogingen in het werk stelt om het zo onmisbare kader te krijgen. De politieke spanningen maken een snelle en doeltreffende opbouw van goed geënca dreerde strijdkrachten helaas onvermijde lijk. De slagzinnen: „Het is zó bij het le ger" en „Zorg, dat je er bij komt", zullen ongetwijfeld hun uitwerking niet missen. Maar dat deze propaganda gevoerd wordt via de school, daartegen moeten we ern stig waarschuwen. Voor een goed en doeltreffend onder wijs is rust in de school een eerste ver eiste. Een rust, die vaak niet aanwezig kan zijn door allerlei activiteiten, waarin zowel het onderwijzend personeel als de leerlingen worden betrokken. In dit ver band slaakte het hoofd van een grote volks- Werkloze intellectuelen. Werkloosheid on der hoofdarbeiders en arbeidsomstan digheden van onderwijzers zullen de twee hoofdpunten van bespreking .vor men op de bijeenkomst van de advies commissie voor hoofdarbeiders en vrije beroepen van de internationale arbeids organisatie, welke van 10 tot 22 Mei te Genève wordt gehouden. Twintig lan den zullen vertegenwoordigd zijn door afvaardigingen, die elk uit twee rege ringsvertegenwoordigers, twee werk gevers en twee werknemers zullen be staan. Een dertigtal internationale niet gouvernementele organisaties zal waar nemers zenden. Gezondheid. Televisie is niet schadelijk voor de gezondheid, zo heeft de afdeling televisie van de organisatie der Duitse electro-industrie verklaard. De televisie- deskundigen keerden zich tegen be weringen als zou het langdurig zien naar televisie-uitzendingen gevaar voor ogen en hart opleveren door de straling, die van de televisiebuizen uitgaat. Vol gens de verklaring heeft een onderzoek van het radiologisch instituut van de universiteit van Freiburg bewezen, dat op een afstand van twee meter van het televisiescherm geen straling meer op treedt en dat daarom het zien naar televisie volkomen ongevaarlijk is. De straling, die van het televisiescherm uitgaat, is volgens het onderzoek aan merkelijk geringer dan die van de lichtgevende cijfers van een polshorloge. Versnelling. Een Vietnamees journalist, die verklaarde noch voor de Vietnamese regering, noch voor de Vietminh te zijn, heeft Maandagavond een tent opgesla gen in de tuin bij het paleis der UNO, waar hij in hongerstaking wil gaan, „opdat de Geneefse besprekingen snel ler mogen vorderen." De journalist rekent er op acht tot tien dagen in zijn tent te zullen blijven. Hij heeft vergun ning voor zijn kamperen gekregen. Lustrum. Vandaag 5 Mei is het vijf jaar geleden, dat het statuut van de Raad van Europa te Westminster getekend werd. Bij gelegenheid van dit lustrum feest wordt door alle ministers van Bui tenlandse Zakem der vijftien leden- staten voor hun nationale radio-omroep het woord gevoerd. De rede van minis ter Beyen vindt men elders in dit num mer weergegeven. Mijn. In een bruinikoolmijn nabij Crosseto, in Midden-Italië, heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor vijftien mijn werkers om het leven zijn gekomen, terwijl er twintig werden gewond. In de mijn bevonden zich negentig mijn werkers. Een veertigtal slachtoffers is bedolven. Tegen. De leiders van de Britse „Amal gamated Engineering Union" heeft een beroep gedaan op alle leden van Britse vakverenigingen, om tot actie over te gaan, teneinde het verbieden van de waterstofbom te bewerkstelligen. Zij zeggen in een desbetreffende resolutie, dat de waterstofbom de dreiging van de ondergang van het menselijk ras in houdt. De resolutie roept op tot het bij eenroepen van een conferentie van de Sovjet-Unie, Frankrijk, Amerika, com munistisch China, Groot-Brittannië en India ter verbieding van het gebruik dér waterstofbom. Ziekelijk. De Zuid-Afrikaanse premier, dr. D. F. Malan, heeft Dinsdag in het parlement gezegd, dat „Nehroe de vijand van de blanken is, die wil dat de blanken uit Afrika zouden worden verdreven." Malen noemde drie ge varen op, die het Afrikaanse werelddeel bedreigen, in de eerste plaats directe of indirecte inmenging door de UNO, ten tweede het communisme, tenslotte India. Er zou een psychologische revolutie moeten plaats vinden om deze gevaren het hoofd te kunnen bieden, meende Malan. „Er wordt in de wereld in het algemeen en in het bijzonder in Enge land een ziekelijke sentimentaliteit voor de zwarten gevonden." ADVERTENTIE lil- B illtllt helpen promptt school eens de verzuchting: „De school vraagt tegenwoordig zoveel tijd voor aller lei zaken, die met de school niets hebben uit te staan, dat ik bijna niet meer weet, waneer ik de kinderen lezen, schrijven en rekenen moet leren". Deze uitspraak moge dan wat overdreven zijn, ze bevat zeer zeker een kern van waarheid. We zouden de Overheid dan ook ernstig willen vragen haar standpunt terzake te herzien. Is propaganda voor het leger nodig, hqt zij zo, maar laat de school er buiten. Zij heeft een andere taak. HET zal ook u wel èens zijn opgevallen, dat de mening van de ene mens zoveel meer gehoor vindt dan precies dezelfde mening van een ander. Zouden u en ik morgen naar de Leidse Sterrenwacht stap pen om daar te vertellen dat de zon een draaiende kubus is, dan komen we niet verder dan de portier, die ons haastig zal wegwerken. Maar zou prof. J. H. Oort de zelfde mening verkondigen, dan zal hij die zelfde avond nog op een stamp volle zaal met een belangstel lend wetenschappelijk audito rium kunnen rekenen. Dit is misschien wel wat onbillijk tegenover ons, maar toch wel begrijpelijk. Wanneer u dit begrijpelijk vindt, m.oet u zich ook kunnen voorstellen waarom mathematici aan de beweringen van Fermat zoveel aandacht hebben besteed. Zouden in de nalatenschap van een willekeurig mens wat losse aan tekeningen en wiskundige stellingen zon der enig bewijs worden aangetroffen, dan is de pru.llem.and daar goed voor. Maar de aantekeningen en onbewezen stellingen van Fermat hebben hele generaties van wis kundigen in beroering gebracht. Daar was alle reden voor, want Fermat was een wiskundige van formaat. Maar góed, Fermat meende in 1640 een formule te hebben ontdekt, waarmee tot in het oneindige de priemgetallen zouden kunnen worden opgespoord. Zij zag er nogal eenvoudig uit: 2-n 1 waarbij voor de letter n achtereenvolgens de gehele getallen 1, 2, 3, 4, 5, enz. kunnen N worden ingevuld. Deze formule geeft in derdaad de priemgetallen 5,17, 257 en 65537 te zien, wanneer voor n resp. 1, 2, 3 of 4 wordt ingevuld. Maar een eeuw later wist de grote wiskundige Euler aan te tonen dat de formule al spaak loopt bij het getal n 5, want dat levert 4294 967297 op. een product van de getallen 641 en 6 700417, dus géén priemgetal. Een andere formule, n.l. n2 n -f 41 bleek na dien eveneens bruik baar, althans wanneer n klei ner is dan 41. Want bij n 41 loopt de zaak scheef. Nog een andere merkwaar dige formule kan met succes worden beproefd, t.w. n2 79n -f 1601, die priemgetallen op levert voor alle waarden van n beneden 80. Maar voor n 80 gaat zij niet op. Al m.et al: een algemeen geldende for mule voor berekening van priemgetallen is niet gevonden. Misschien iets voor ama teurs? Dan zullen we t.z.t. beslist niet onver meld laten de 100.000 Mark die te ver dienen vallen door het bewijs te leveren op de grote stelling van Fermat, de man waarmee we vandaag aanvingen en die tevens als sluitstuk dient. Maar eerst zullen we eens spreken over de beloning die ééns door Nederland werd uitgeloofd maar die niet werd uitgekeerd toen het op betaling aankwam. Ja, zo zijn wij! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON;

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2