„COVELUX PLASTICLAC" Volgens verdediger was verdachte in rechtmatige uitoefening van zijn functie Overwinning van Haarlem nederlaag van Gita Crematie S. Rijkes Vertind. „COVELINE" Expositie van „De Groep in het Huis Yan JLooy Wit-Gele Kruis gaat zich met Kleuterzorg bezighouden 7 „Ludamus" speelde klucht PALACE Nationaal concert in de Bakenesserkerk Spontane reacties WOENSDAG 5 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amateurtoneel JJ1M1 Paul Chr. van Westering en Pierre Verdonek Caféhouder gaat zaal in Oud-Schoten bouwen Bloemendaalse agent voor hof ATHLETIEKSEIZOEN GEOPEND Goede resultaten bij Suomi op Watervliet Reddingsbrigade hield onderlinge wedstrijden Dagblad in Esperanto tijdens het congres Faillissementen Nieuw gebouw van Enschedé nadert voltooiing Het zou bijzonder onhartelijk zijn om de leden van de Haarlemse vereniging •van beeldende kunstenaars „De Groep" er een verwijt van te maken dat ze voor deze voorjaarstentoonstelling, die tot 17 Mei in het Huis Van Looy gehouden wordt, met zo'n gering aantal werken voor de dag komen. De oorzaak hiervan moet immers gezocht worden in het van piëteit getuigende, sympathieke gebaar van het bestuur om de centrale zaal geheel te reserveren voor het nagelaten werk van de beeldhouwer Johan Limpers, waardoor er voor de leden van De Groep slechts wei nig expositieruimte ter beschikking bleef. Met dit gebaar dat, gezien de geringe ge legenheid tot exposeren welke in Haar lem geboden wordt, zeker grootmoedig genoemd mag worden, heeft deze jonge vereniging bewezen het algemeen cultu reel belang te willen dienen, ook als dit meebrengt zelf daarvoor een moment op de achtergrond te moeten treden. Dat sommige leden zelfs zo ver zijn ge gaan om in het geheel niet in te zenden, vind ik jammer. Juist hier kon een acte de présence als een eresaluut aan de na gedachtenis van Limpers beschouwd wor den en zo hebben de meesten dit, dunkt mij, ook gezien. Sommige leden, die wat ruimer inzonden, geven daarmee inzage van hun recent werk,waardoor de bezoe ker hun ontwikkeling goed kan volgen. Jules Chapon is vertegenwoordigd met een aantal portretten, enigszins ver- dróomd en verstild, in matte, lichte kleu ren zonder schaduwen die het modelé aangeven. Men zou wensen dat Chapon het lichtelijk gemaniëreerde van zijn tech niek eens doorbrak. Het meisjesportretje dat geheel links hangt (de titel is me he laas ontgaan) geeft met enkele fellere ac centen ook in de psychische expressie aan dat het moment, waarop wij wachten, niet ver meer is. Een delicate schakering in de door een ietwat lusteloze contour gescheiden kleurvakken kan men in vrij wel al deze portretten genieten. Wim Steyn is klaarblijkelijk nog steeds zoekende, hetgeen ik meen te mogen con stateren uit de grote verscheidenheid van voordracht, zoals die bijvoorbeeld spreekt uit het naakt en het daarnaast hangende vrouwenportret. Valt bij het naakt de na druk op de plastische bouw, die strak en toch bewogen is, in het portret is de iets te ver doorgevoerde kleurontleding in strijd met de bedoeling een zeer bepaalde uitdrukking te fixeren. Veel completer en meer van een bepaalde gezichtshoek uit Dat een goede klucht voor een avond on vervalst plezier kan zorgen, hebben George Kaufman en Moss Hart indertijd met „Je kunt het toch niet meenamen" bewezen. Een gezin, waar iedereeiWmaar doet waar hij zin in heeft, zonder .fioit de harmonie van het familieleven te.(Verstoren, is wel een heel uitzonderlijke verschijning in de maatschappij, of het nu naar Amerikaanse of Hollandse begrippen wordt gemeten. Van opa Vanderhof tot de negerbediendes, allen leven er onbekommerd op los, het geen wil zeggen, dat de materie niet telt, maar wel de geest: een geest van onderling begrip,waardering voor eikaars hobbies en liefhebberijen, respect voor de vrijheid van de mens. Natuurlijk in de praktijk niet te realiseren verhoudingen, omdat ze door de schrijvers een tikje zijn aangezet ten einde wat zij betogen sterker te maken door de contrasten. Maar in ieder geval nog zo bohémien dat men er wel in wil geloven, er graag in gelooft, omdat er bij alle pret nog wat van valt te leren. Nu heb ik nooit begrepen waarom zo'n stuk, dat het zo goed doet nog eens voor het amateurtoneel bewerkt moet worden gelijk P. Mossinkof het heeft gedaan. Zo'n bewerking beoogt een vereenvoudiging. Het resultaat is alleen dat de room van de melk is. (Heb ik onlangs niet een bewerking van Eugone O'Weill ais een daad van barbaris me moeten signaleren?) „Je kunt het toch niet meenemen" is m de bewerking bepaald grof, lang niet zo leuk als het origineel. En in de voorstelling, d'ie de R.K. Toneelver eniging „Ludamus" er Maandagavond in de schouwburg van gaf, bleef er al heel weinig te genieten over. Eerst en vooral omdat de regie zo kennelijk te kort schoot. Ja, men vroeg zich zelfs af of er eigenlijk wel een regisseur aan het werk was ge weest. De keuze van de bewerking was al fout. De enscenering, décor en costuu/ms lieten verder alles na wat ook maar eniger mate de suggestie kon wekken dat we in een „rare troep" terecht waren gekomen. Alles was zo gewoon Hollands, zo braaf netjes van aankleding en kledij, dat de fantasie geweld aan werd gedaan. In zo'n omgeving en zo in doorsnee costaimering uitgedost konden de spelers de geest nooit te pakken krijgen. Ze hebben het wel geprobeerd. Het lukte Ad Spruyt als de Russische balletmeester Kolenkhov het best. Wanneer hij opkwam zat er temperament in het spel, élan, vuur. En Clemence Dekkers als prima-ballerina in spe ging het om haar natuurlijkheid van optreden ook nog goed af. Het negerpaar wist eveneens van meekomen. Schrijfster schilderes Penelope Sycamore kreeg van Bep Lambert nog de schijn van verwarde en met heviger emoties dan huishoudelijke te kampen hebbende moeder. Maar wat van Gé Hurkmans te zeggen, die als de centrale figuur Opa Vanderhof zelfs zijn tekst niet kende en de man geen ogenblik kon uitspelen?! Wat te denken van de vertolkingen die Rein Groos en Jo Geels ons bezorgden, zuinig en zonder fantasie. En de slappe meneer de Pinna van Max Nathan? Ik weet het wel: de bewerking liet van de rollen weinig meer heel. Maar het beetje toneel dat er in zat kwam er niet uit. Dan deed de rijke Kirby Sr. het beter, die door Joop Seignette nog portuur kreeg. En Kirby Jr. (Wim de Ree) had in opzet zeer veel aannemelijks, dat echter te niet werd gedaan door een ijdel spelen op de zaal en een would-be charmeur-allure. Ida Rooyers zocht het als dochter Alice in een dramatiek, die steunde op „toontjes" en vals pathos. Spelopvattingen, welke al leen door een regisseur met harde hand zouden zijn bedwongen, maar die regisseur was er niet. Want ware hij er geweest, het vuurwerk, dat daverende slot van II, had een festijn geworden, de komst der politie was een overdonderende aangelegenheid geweest, de opvoering zou kleur, charme en warmte hebben gehad. De bewerking zou niet ge kozen zijn. „Ludamus" had mij niet zo diep teleurgesteld. .1 P. W. FRANSE. gezien is voor mijn gevoel het grote mans portret. Piet van Heerden zond een verrassend mooi portretje in. Een nieuwe figuur in dit gezelschap is C. van Baren, wiens aquarel, een staand danseresje voorstel lend, om houding en warme kleur te waarderen is. E. Verboog is zoals gewoon lijk het sterkst in zijn tekeningen. Zijn getekend landschap met de woest-bewo- gen wolkenlucht heeft dramatische kracht. Frans Funke zond stadsgezichten uit Parijs. Aan zijn aquarel „Rue Galande" geef ik de voorkeur boven de andere, waarin de figuurtjes door hun illustratief karakter iets afdoen aan het opzichzelf in teressante motief der machtige huizen blokken en straatperspectieven. Jan van Borsum Buisman verrast met een paar uitstekende tekeningen, onder meer een mansportret, krachtig voorge dragen en met veel uitdrukking. Verder moeten nog vermeld worden de consciën tieuze tekeningen van Clay, een grote compositie van Robèr, getekende portret ten van R. Klein en tenslotte een stilleven van Hans Wiesman, waaruit men zou kunnen concluderen dat deze (tijdelijk?) van het non-figuratieve tot de realiteit is teruggekeerd. Hoe dat ook zij, het leek mij een verruiming van het werkterrein, die alleen maar winst kan brengen. OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE MARLON BRANDO 1AMES MASON JOHN GIELGUD LOUIS CALHERN EDMOND O'BRIEN GREER GARSON DEBORAH KERR De landelijke herdenkingsdagen zijn waarschijnlijk voor de organist Hendrik Lasschuit aanleiding geweest tot het orga niseren van het Nationale concert dat gis teravond in de Bakenesserkerk gegeven werd. Het programma accentueerde ten dele het bijzondere karakter van deze mu ziekavond waarin de toehoorders door het zingen van het Wilhelmus en twee verzen van Psalm 42 ook een actief aandeel kregen. Hendrik Lasschuit liet melodieën van Valerius-liederen horen in orgelbewerkin gen van Jan Zwart welke nu al verbleekt zijn. Op het orgel van de Bakenesserkerk, met zijn beperkte klankenmogelijkheden, kwam de zwakheid van deze routine- muziek extra opvallend voor de dag, al be steedde de organist er veel zorg aan. En ook de Fantasie over Psalm 42 van Feike Asma kon door een goede vertolking niet gered worden van haar uiterlijke overdaad. De voordracht van Choral I van Hendrik Andriessen voldeed meer, al kon het or gel niet de majestueuze grootheid van klank geven, die dit werk vereist. De beste indruk maakte ongetwijfeld de Passacaglia en fuga over het gezang „Wie maar de goede God laat zorgen" van C. de Wolf. De Passacaglia telt behalve min der geslaagde ook uitstekende variaties en de fuga spreekt van een knappe contra- punctische beheersing. De voordracht viel te prijzen, al was het soms wel merkbaar, dat dit orgelpedaal wat ongewoon voor de organist was. De alt Bep Missetvan Andel werkte aan het concert mede met het. zingen van liederen van Valerius, Lod. de Vocht en G. H. G. von Brucken Fock. Haar mooie altstem klonk zeer expressief, maar haar zij aanbevolen het zuiverheid en verstaan baarheid bedreigende sterke vibreren te gaan onderdrukken. Jan Baard was de instrumentale solist, volgens het programma op de trompet. Maar bij zijn begeleiding van de gemeen schappelijke zang en bij het met mooie toonvorming en muzikale spanning uitvoe ren van de „Trumpet Voluntary" van H. Purcell kreeg ik de indruk, dat hij een cornet a piston bespeelde. Hendrik Lasschuit begeleidde beide so listen met zorg en met goed gekozen re gisters. P. ZWAANSWIJK. In de (bijzonder aardige) maandelijkse rubriek „Spontane reacties - discussies tus sen ervaren musici" van de Vara - kregen Zondagavond de toonkuns-tenaars Pierre Verdonek (uit Haarlem) en Paul Chris- tiaan van Westering (uit Bloemendaal) de door Rutger Schoute op gramofoonplaten voorgeschotelde raadseltjes op te lossen. De eerstgenoemde stelde zich aan het luisterend publiek voor als „de tweeling broer van Georgette Hagedoorn, althans haar begeleider en de componist van haar répertoire". Paul Chr. van Westering ver telde aanvankelijk voor de techniek te zijn opgeleid, maar niettemin een muzikale loopbaan te hebben gekozen. Natuurlijk hadden de beide heren niet de minste moeite met het soldatenkoor uit „Faust" van Gounod, doch meer problemen bracht de verwerking van het thema daar uit door een andere componist, die vrij snel als Debussy werd gesignaleerd, zonder dat men echter bleek te weten dat men met een fragment uit diens „Speelgoeddoos" te doen had. Een werkelijk verschil van mening ontstond bij een stuk balletmuziek, door Verdonek aan Ravel toegeschreven, het geen door Van Westering positief werd be streden. Het bleek inderdaad van Ravel te zijn en wel de later bij de orchestra tie van het pianowerk toegevoegde „Spinnewiel- dans" uit „De sprookjes van Moeder en Gans". Van Westering revancheerde zich door eerst snel en zonder hapering twee caden- zen (één uit een vioolconcert van Alban Berg) te herkennen en vervolgens de vraag: „Is deze fuga van Bach?" correct te beantwoorden met: „Nee, uit een sonate van Mendelssohn!" Interessant was de test op zijn hoedanig heden als muziekcriticus waaraan Rutger Schoute onze medewerker Pierre Verdonek onderwierp. Maar deze herkende op zijn beurt onmiddellijk de cadens van de grote aria uit „II re pastore" van Mozart, daarbij opmerkende dat deze door een vrouwelijke in plaats van een mannelijke sopraan en met oneigenlijke effecten werd gezongen. Met de balletmuziek bij het Kerstfeest der kinderen uit de eerste acte van „De Notenkraker" van Tsjaikofski wist geen van beiden raad, doch dat kon niet de min ste afbreuk doen aan het voortreffelijk ge halte van hun spontane, ter zake kundige reacties. Binnenkort zullen het bestuur van de Haarlemse federatie van woningbouwver enigingen, het wijkcomité Oud-Schoten en wethouder W. F. Happé met elkaar verga deren over de bouw van een wijkhuis in Delftwijk, de nieuwe tuinstad welke ten Westen van de Rijksstraatweg in de eerst komende jaren tot stand komt. Onderwerp van bespreking vormt een suggestie van de voorzitter van de woning bouwvereniging „Patrimonium", de heer J. de Braai, om dit wijkgebouw dezelfde or ganisatorische structuur te geven als het toekomstige tehuis voor bejaarden „De Blinkert" in Tuindorp-Overveen, dat im mers ook door de Federatie tezamen met enige kerkgenootschappen en de stichting „Humanitas" is opgezet. Intussen heeft ook een particulier een initiatief genomen tot de vermindering van dé zalennood in Haarlems Noordelijkste stadsdeeel. De nieuwe eigenaar van café „Kennemerland" aan de Rijksstraatweg op de hoek van de Maasstraat heeft namelijk niet alleen een restauratie van zijn bedrijf op het programma staan, maar ook de bouw van een zaal 'naast het café welke aan on geveer honder personen plaats zal bieden. Van de Buitenlandse Dienst van het. ministerie van Buitenlandse Zaken hebben de Polygoon-Profilti-studio's opdracht gekregen tot het vervaardigen van drie propa gandafilms over Nederland in kleuren. Teneinde deze opdracht tot in de finesses met alle nauwkeurigheid uit te kunnen voeren heeft Polygoon uit Engeland vier Technicolor-specialisten laten overkomen, die bij de vervaardiging van advies zullen dienen. Onder hen bevindtzich de bekende Engelse Technicolor grimeur John O'Gorman. Een kijkje in de studio's tijdens het „schieten" van een scène. \rnJn4 T TTnnf L«L1 i i Nadat de procureur-generaal mr. J. Hoef- felman tijdens de Dinsdagmiddag gehou den zitting van het Gerechtshof te Amster dam tegen de Bloemendaalse agent van politie T. W. dezelfde straf (vier maanden gevangenisstraf) als de Haarlemse recht bank destijds had opgelegd, had geëist voerde de verdediger mr. J. W. van Gelder het woord, die de tenlaste gelegde mis handeling en meineed niet bewezen achtte. Hij vroeg vrijspraak. Tijdens het verhoor van de verdachte gaf hij een uiteenzetting van de gang van zaken op de avond van 5 Juni 1952. Des nachts heeft hij een uitvoerig proces-ver- baal opgemaakt en voor de inhoud er van stond hij in. Ook deelde hij mee te blijven bij zijn verklaringen voor de Haarlemse rechtbank afgelegd. Een proces-verbaal tegen de student wegens wederspannigheid heeft hij van de corpschef niet behoeven op te maken, omdat deze het geval daar voor niet ernstig genoeg achtte. De president: „De chef was door u inge licht. U zelf vond het wel ernstig genoeg, anders had u de gummistok niet gebruikt". Verdachte: „Het slaan met de stok was een middel om de student tot andere ge dachten te brengen. Ik wilde hem theorie bijbrengen, maar dat heeft niet geholpen". President: „Daarna is de praktijk toege past". De verdachte verklaarde nog, dat zijn proces-verbaal op waarheid berust en dat de getuigen geen juist beeld hebben gege ven van het voorgevallene. De procureur-generaal zeide, dat de ver dachte ernstige feiten ten laste zijn gelegd; daarbij komt, dat het hier gaat over een politieman. Spreker was van mening, dat de mishandeling bewezen is: de meineed is er een uitvloeisel van en die achtte de pro cureur-generaal eveneens bewezen. Ver dachte kan op de bewuste avond geprik- De Nieuwe Haarlemsche Courant meldt in haar editie van Maandag, dat het be stuur van het Wit-Gele Kruis voornemens is om in Mei de kleuterzorg ter hand te nemen. Er zullen tijdelijk eens per week zittingen worden gehouden in het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst; de leiding zal in handen van de kinderarts van het Wit-Gele Kruis worden gelegd. Er bestaan zelfs plannen om in een eigen tehuis een bureau op te zetten, dat uiterst modern zal worden ingericht. Tot nu toe was de belangstelling hoofd zakelijk uitgegaan naar de zuigelingen en de schoolgaande jeugd. De kleuters kwa men wat dat betreft min of meer in het gedrang. Thans zal hierin verandering Op de winderige sintelbaan Watervliet trad bij de opening van het athletieksei- zoen Gita tegen ADA en de diamesploeg van Suomi aan. Haarlem kwam uit tegen de herenploeg van Suomi. Tegen de verwach ting in konden de Gita-meisjes het niet tot een overwinning brengen. Weliswaar ble ken zij veel te sterk voor de Suomiploeg, doch het Amsterdamse ADA bleek juist iets te sterk voor de Gitanen. De einduitslag was ADA 66 pnt.; Gita 62 pnt-, Suomi 37 pnt. Het zwakke punt bij Gita bleek de tech nische nummers te zijn en wel speciaal de werpnummers. Alleen mejuffrouw Van Deursen kon bij het speerwerpen tot een enigszins redelijke prestatie komen met een worp van 25.76 meter, die een tweede plaats opleverde. Bij de springnummers ging het wel wat beter en daar kon zelfs mejuffrouw De Vries op vèrspringen een eerste plaats veroveren met een sprong van 4.67 meter. Dezelfde athlete won in 13.5 sec. de 100 meter, waarbij de vrij sterke tegenwind wel hoofdzakelijk verantwoordelijk was voor de matige tijd. Mejuffrouw Dé Vries won de 200 meter in 28.5 sec, doch ook voor deze matige tijd kan hetzelfde excuus aangevoerd worden. Dat Gita de beide estafette-nummers, de 4 x 100 meter en de relay (200100-80-60 m) won in tijden van respectievelijk 53.7 sec. en 61.5 sec. kan ook al weer voor een groot deel op rekening geschreven worden van dé sprintzusjes De Vries, doch deze over winningen konden ADA echter niet meer van de eerste plaats verdringen. Bij „Haarlem", dat onverwacht de kogel stoter Van Zweeden en de sprinter Tem pelaar op de blessure-lijst kreeg, zal men met genoegen geconstateerd hebben, dat de lange-afstandloper Verra reeds in een be hoorlijke conditie verkeert. Een tijd op de 3000 m van 9 min. 3.7 sec. in de eerste wedstrijd van het seizoen is alleszins accep tabel, waarbij direct opgemerkt dient te worden, dat Spek van Suomi hem prachtig tegenstand bood. Ook deze loper kwam met 9 min. 5 sec. tot een prachtige pres tatie. Wat voor Verra geldt op de 3000 m, geldt voor de kleine Warmerdam op de 1500 m. Deze jeugdige loper uit Vogelenzang liet 4 min. 16.2 sec. voor zich afdrukken en ook dit is een prestatie, die bredere per spectieven opent. Hendriks vierde na een eenjarige afwezigheid zijn come-back op de sprint met een overwinning in 11.6 sec. (tegenwind), de 800 m-loper Meyboom kwam op de 400 m niet alleen tot een over winning, maar ook tot een redelijke tiid van 53.8 sec., doch Jansen moest op de 800 m zijn meerdere erkennen in de prima lopende Smit van Suomi. Smit noteerde 2 min. 1.2 sec., Jansen 2 min. 4.3 sec. Bij de technische nummers kon de nieu we „Haarlem"-aanwinst De Sanders op hoogspringen nog niet tot grote prestaties komen, 1.70 m. Hij bleek echter niet hele maal fit te zijn. reden waarom hij van de nummers polsstokhoogspringen en speer werpen afzag. Het polsstokhoogspringen was voor Jansen met 3.50 m, voor Swart, die dezelfde hoogte haalde, doch het meest verrassend was de prestatie van de jonge Wezel op dit nummer, die tot 3.20 m wist te komen. Van Durren deed uitstekend werk met de discus, die hij 37.86 m weg wist te werpen, doch de beste „Haarlem"- prestatie kwam gistermiddag van de vete raan Kluft, die met 13.56 m ver uitstak boven de andere kogelstoters en die door deze prestatie wel eens een plaats in de landenploeg veroverd kan hebben. „Haarlem" won de wedstrijd met 136 pnt. tegen Suomi 110 pnt. worden gebracht. Wijkzusters zullen, wan neer zij op dit terrein geschoold zijn, ac tief aan deze kleuterzorg meewerken. Zij zullen tijdens huisbezoeken met de moe ders verschillende moeilijkheden bespreken en advies verstrekken. De zuiver medische kwesties zullen zij natuurlijk aan de dok ter overlaten. Kinderen, die voor verder onderzoek in aanmerking komen, zullen naar het Bureau of naar de huisarts ver wezen worden. Van de verwachte kleuters hebben reeds velen zuigelingenzorg bezocht. In de loop van de volgende maanden zal men een gedeelte van deze kinderen oproepen. Men kan namelijk niet alle kinderen tegelijk toelaten, doch indien er moeders zijn, die ook zonder oproep gaarna kleuterzorg wil len bezoeken of met de wijkzuster willen praten, dan kunnen zij dit schriftelijk aan het Wit-Gele Kruis, Kenaustraat 15, op geven. Zij ontvangen dan bericht, wanneer zij kunnen komen. De kinderarts zal op 12 Mei voor het eerst zitting houden. De Bloemendaalse Reddingsbrigade heeft op het laatste oefenuur van het wintersei zoen in Stoop's Bad te Overveen onder linge wedstrijden voor de leden gehouden. Er werd gezwommen voor de volgende on derdelen: zwemmen, popduiken en ver voeren; afvalrace schoolslag. Door tijdgebrek konden de nummers bordjes duiken en onder water zwemmen niet worden gehouden. Op het nummer popduiken en vervoeren voor leden van de Brigade plaatste G. J. Neder Helman zich evenals vorig jaar als eerste. Hij maakte de zeer snelle tijd van 30.- sec. De eeuwigdurende wisselbeker van de Briga de bleef daarmee voor de tweede achter eenvolgende maal in zijn bezit. H Tolle naar werd tweede in 37 sec. Op de derde plaats eindigde G. de Boer, die er 3.5 sec. langer over deed. Op dit nummer werd mej. M. Donkelaar eerste bij de dames in 45.6 sec., gevolgd door mej. Bakker, die er 48.5 sec. over deed. De winnaars van het nummer popduiken wonnen ook de afvalrace schoolslag. Op de tweede plaats eindigden mevr. F. Jansen-De Jager en de heer J. Besse. Er werden ook wedstrijden voor de jon geren gehouden. Zij hadden een geani meerd verloop. De prijzen werden in „Stoop" uitge reikt door de heer J. G. de Vries, voor zitter van de Bloemendaalse Reddings- bx-igade. Zondag 16 Mei zal de Bloemen daalse Reddingsbrigade de stranddienst op het Bloemendaalse strand ten Noorden van de kop Zeeweg weer beginnen. Maar eerst komt de dienst van Publieke Werken van Bloemendaal in touw om de hulppost in elkaar te zetten. keld geweest zijn, maar dat mag tog geen slaan. Het optreden is verkeerd geweest, reden voor hem geweest zijn de student te Spreker eiste een gevangenisstraf van vier maanden. Pleidooi De verdediger mr. Van Gelder ging het verloop van het voorval op de bewuste avond na, waarbij hij de verklaringen van de getuigen de revue liet passeren. Daar bij deelde hij mee, dat verdachte bij zijn superieuren gunstig bekend staat; nooit is er een klacht over zijn optreden binnen gekomen. Te begrijpen is het, dat toen zijn chef op de avond van de 5e Juni 1952 de mededelingen over het voorval vernam, de heer Voerman aannam, dat W. goed was opgetreden. De chef was er bij voorbaat van overtuigd, dat verdachte in het gelijk stond. Pleiter achtte het proces-verbaal, dat verdachte kort na het voorval had op gemaakt van grote waarde. Aan de getui gen zijn later verklaringen gevraagd en toen waren er al enkele maanden verlopen. Uitvoerig ging mr. Van Gelder het optre den van een agent in het algemeen na; hij mag van wapens gebruik maken en ver dachte was gerechtigd de student mee naar het bureau van politie te nemen. Volgens pleiter heeft verdachte geen onredelijke handeling gepleegd of een onrechtmatig bevel gegeven. Dat de student „afgetuigd" is kon mr. Van Gelder niet aannemen. Hij las een verklaring van de dokter voor, waarin deze schrijft de student onderzocht te hebben; er zijn enkele lichte verschijn selen, die er op zouden kunnen wijzen, dat er geslagen is. Spreker zei, dat er geen harde klappen gegeven zijn, anders waren die waar te nemen geweest. De meineed achtte de pleiter evenmin bewezen. Men moet de tekst niet te letterlijk opnemen. Mocht het hof door de verklaring van dé getuigen de tenlaste gelegde feiten bewezen achten, dan meende pleiter, dat geen ver oordeling kan volgen. De opzet is immers niet bewezen. Tenslotte deelde hij nog mee, dat W. correct is opgetreden en dat hem geen verwijt gemaakt kan worden. De ver dachte was in zijn rechtmatige uitoefening van zijn fünctie. Mr. Van Gelder vroeg vrijspraak, supbsidiair ontslag van rechts vervolging. Het hof zal op 18 Mei uitspraak doen. Gedurende het 39e Universele Espe ranto Congres te Haarlem zal een dag blad in het Esperanto verschijnen. Deze krant zal iedere werkdag tijdens het con gres uitkomen, te beginnen op Zaterdag 31 Juli. Behalve berichten en verslagen over het congres en zijn onderdelen, zal het blad, dat om vijf uur 's middags verschijnt, het belangrijkste wereldnieuws bevatten, dat vóór 1 uur in de middag op de druk kerij is binnengekomen. De drukkerij zal ten behoeve van deze uitgave een tijde lijke telex-aansluiting op het nieuws krij gen. Dit is de eerste keer in de geschiedenis van de Universele Esperanto Congressen, dat een dergelijke uitgave tot stand komt. Bij voorgaande congressen gebeurde het wel, dat plaatselijke bladen met een pa gina nieuws in het Esperanto uitkwamen ten gerieve van de buitenlandse congres sisten. De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: C. Halff. verftechnicus, Borskistraat 7 te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N. Ree ling Brouwer. Curator: mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Zandvoort. A, Eikerbout, zonder beroep. Kloppersin gel 5 te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curatrice: mej. mr. H. Muller, advocate en procureur te Haarlem. P. van Hensbergen, bloembollenkweker en -handelaar, Loosterweg II no. 162, Hille- gom. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: Chr. A. Duyn, koopman, wonende te Be verwijk, Burgerstraat 52. Rechter-commis saris: mr C. E. Muller. Curator: mr. H. Colenbrander, advocaat en procureur te Beverwijk. Bij beschikking van de rechtbank is aan de N.V. Handel Maatschappij voorheen H. H. Obertop te Zaandijk, kantoorhoudende te Zaandam. Kalf 21, voorlopig surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. A. Bruch, advocaat en procureur të Haarlem en A. Jaquet te Aerdenhout tot bewindvoer ders; het verhoor van de schuldeisers is be paald op Maandag 28 Juni. Ook is aan W. Wegman te Aalsmeer, al daar handel drijvend onder de firma Weg man en Demper, metaalhandel, Dorpsstraat 34, voorlopig surséance van betaling ver leend, met benoeming van mr. J. C. Smit- huysen, advocaat en procureur te Haarlem tot bewindvoerder; het verhoor van de schuldeisers is bepaald op Maandag 28 Juni 1954. Velen waren Maandagmiddag in de aula van het crematorium te Westerveld bijeen gekomen om de laatste eer te bewijzen aan de heer S. Rijkes, oud-lid van de ge meenteraad van Heemstede en bestuurslid van diverse organisaties. Onder hen waren de officier van justitie mr. B. van der Burg, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, wethouder de heer H. Dissel koen, hoofdinspectieur A. Berentsen, allen te Heemstede en vertegenwoordigers van vele verenigingen, waaraan de heer Rijkes zijn krachten heeft gegeven. Toen de baar de aula werd binnenge dragen speelde de heer George Robert op het orgel Préludium F. mol van Bach. D s. C. P. Hoekema, Doopsgezind predikant, las enkele verzen uit Mattheus 25, waarna hij zeide, dat de heer Rijkes in het volle leven plots is weggeroepen. Hij wilde niet spreken over de politicus Rijkes of over de man, die in het maatschappelijke veel heeft gedaan, maar zijn aandacht wijden aan de mens Rijkes, die wist te geven, zo als hij overal was, waar hij speurde, als een medemens in nood was. Tijdens ge sprekken tussen de wijkpredikant en het gemeentelid de heer Rijkes ging het niet over het geloofsleven. Telkens ontmoeten beiden elkaar op het praktische terrein van het Christendom. De heer M. D. Scheer bracht de heer Rijkes namens de afdeling Heemstede van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie dank voor hetgeen hij in de loop der jaren voor de liberale staatspartij heeft verricht. Een aantal jaren was hij voorzitter van de plaatselijke afdeling en in die functie heeft hij zijn medebestuurs leden geactiveerd. Namens de afdeling Heemstede van de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbran ding zeide de heer W. Bulten, dat de heer Rijkes een belangstellend lid was: met woord en daad heeft hij het ideaal der vereniging uitgedragen. Ook herinnerde de heer Bulten er aan, dat de heer Rijkes voor de oorlog een belangrijk aandeel had in de werkzaamheden van de Heemsteedse commissie voor ontwikkeling en ontspan ning van werklozen. De heer J. C. Anker, oud-gezag voerder ter koopvaardij, sprak als vriend, de heer D. N. Niet dankte namens de Eerste Coöperatieve Associatie voor Uit vaartverzorging voor hetgeen de heer Rij kes als vice-voorzitter van de associatie heeft gedaan en m r. Th. F. R a e d t, voor zitter van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Genootschap tot Reclas sering, herinnerde er aan, dat de thans overledene vele jaren als penningmeester en daarna als erelid in het bestuur belang rijk werk heeft verricht. Namens bestuur, directie en patiënten van Unicum bracht de heer H o 11 i n g de dank over aan de heer Rijkes, die voor zitter is geweest en wiens stimulerend werk een voorbeeld was voor velen. De heer J. J. van D ij k sprak namens de Vrijmetselaars loge Vicit Vim Virtus, waarvan de heer Rijkes 25 jaar lid is ge weest. Als leerling, gezel en meester heeft hij de werktuigen gehanteerd en dat deed hij op voorbeeldige wijze, vol liefde en toewijding. Tenslotte bracht d r. L. S. Limborg'.i Me ij er namens de mede leden van het kapittel van Vicit Vim Vir tus een afscheidsgroet. Nadat de zoon woorden van dank had gesproken daalde onder orgelspel ADVERTENTIE Het is prettig schilderen met Vlug droog en DEKT elk OBJECT. PASTELTINTEN per M2 niet duurder dan Bazarvêrf. De Oue Saeck van de Ouegracht 95 Zoals wij reeds eerder schreven wordt het complex van de N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen uitgebreid met een nieuw gebouw, dat thans zijn voltooiing na dert aan de Bakenessergracht en de Nauwe Appelaarsteeg. Het is in zijn omvang van twaalfduizend kubieke meter bestemd voor de Rijksdienst, die belast is met de controle op de aanmaak van post- en andere rijks waarden. Deze dienst zal in de toekomst dus gescheiden werken van het eigenlijke pro ductie-apparaat. Als men het nieuwe gebouw binnentreedt krijgt men een wat rommelige indruk omdat de begane grond nog gedeeltelijk dient als opslagplaats van materiaal en werktuigen. Maar op elke verdieping bemerkt men dat het geheel al goede vorm krijgt. Alle buiten ramen zijn aangebracht en overal zit glas waar glas geprojecteerd was. Het weer kan dus geen invoed meer hebben op de werk zaamheden, zoals dat het geval was in de maanden Januari en Februari. Door de vorstperiode zijn welgeteld dertig en een halve dag verloren gegaan. Op 22 Februari is aan alle onderleveranciers medegedeeld, dat de werkzaamheden weer in volle gang werden hervat. Sedert dien heerst er op nieuw grote bedrijvigheid om de laatste spurt binnen de vastgestelde tijd te vol brengen. Een wandeling rondom en door het gebouw kan zonder gevaar geschieden want alle steigers en ladders zijn verdwenen. Aan de voorgevel van de Bakenessergracht werkt de beeldhouwer Ittman aan enkele versie ringen, die op het natuurstenen gedeelte ter hoogte van de eerste verdieping worden aan gebracht. Binnen liggen overal onderdelen van liften, Vranddeuren, die de verbindingen met de gebouwen moeten afsluiten, onder delen van ramen en stalen binnenwanden, diverse soorten tegels en houten binnen deuren. In de machinekamer van de lift liggen enkele onderdelen van electrische apparaten. Deze kamer wordt onder handen genomen wanneer het werk in de schacht klaar is. Op de vierde verdieping zijn alle binnenwanden op hun plaats, op de derde verdieping is men nog bezig met het aan brengen ervan. Op dezelfde verdieping staan thans de droogstookkachels, mer, werkt van boven naar beneden in dit geval. Op de tweede verdieping leggen de vloerbedekkers nog asphalttegels. Ook zij zijn van boven af begonnen en zullen spoedig op de eerste verdieping het stof van hun knieën kunnen slaan. De timmerman is op de tweede ver dieping nog druk met de voorbereidingen voor de betimmering van de cantine. "De metselaar is op de eerste verdieping bezig de schachtwanden van de lift aar te brengen op de pas gestelde schachtdeuren. Tevens zijn hier de toegangen tot de toiletruimten te zien. Het materiaal voor deze ruimten is reeds aanwezig, maar met de plaatsing wacht men liever tot de timmerman geheel klaar is met het verlaagde plafond om beschadiging te voorkómen. De wanden zijn overal met witte tegels bekleed. Zo'n wandeling door het gebouw geeft al een bijzonder góede indruk hoe het er zal uitzien als de laatste hand aan dit kolossale werk zal zijn gelegd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3