Kleine maar interessante Landbouwbeurs in Utrecht Agenda voor Haarlem Frankrijk gaat prestige strijd van Dien Bien Phoe verliezen Britse bond van philatelisten koopt 70-jarige meestervervalser uit Overmacht van acht tegen een Herdenkingsrede van minister-president Drees Jean de Sperati's prijs was frs 10 millioen 3 Engelse romanschrijfster Marguerite Steen bezocht bollenstreek Herdenking op de Grehbeberg Rotterdamse beeldhouwer bezocht Churchill Exposanten uit elf landen; mechanisatie hoogste troef Geschil tussen Culemborg en provincie over tunnel Nieuwe regering in Jordanië Opzetjes bij aanbesteding opnieuw veroordeeld Veiligheidsraad bundelt incidenten in Palestina Billy Graham toch naar ons land Dinsdagmorgen is op de Greb'oeberg de jaarlijkse nationale herdenkingsplechtigheid gehouden. Bij het Nationale Monu ment voor de gevallenen werden kransen gelegd, o.a. door een vertegenwoordiger van de Koningin en Prins Bernhard. Op de foto van rechts naar links: luitenant-generaal A. Baretta, luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Generale Staf en Commodore Brouwer, die aanwezig was als vertegenwoordiger van de commandant Zeemacht. Van onze correspondent in Parijs) De Vietminh-generaal Giap heeft nu zijn derde grote aanval sedert twee maanden op de vesting Dien-Bien-Phoe geopend, waar de dappere generaal De Castries, of ficier van de oude Franse stempel en voor malig luitenant van maarschalk De Lattre, met zijn tienduizend manschappen omsin geld zitten. Menselijkerwijs gesproken is 't wel uitgesloten, dat het garnizoen nog kan worden gered. De Castries krijgt van tijd tot tijd nog wel aanvoer door de lucht van materiaal en parachutisten, maar daarmee zal het overwicht der aanvallers, die met zeven a acht man vechten tegen één, toch nooit kunnen worden hersteld. Een massale luchtaanval zou de Fransen wellicht tijdelijke verlichting kunnen bren gen. Alle voorradige Franse toestellen zijn echter al ingezet en de persoonlijke oproep van Bidault aan Amerika om luchtverster- king heeft geen gehoor gekregen, omdat Churchill weigerde ook zijn aandeel bij te dragen uit de gerechtvaardigde vrees voor een uitbreiding van de strijd over heel Zuid-Oost Azië. Een uitbraak zou wellicht door De Castries in overweging kunnen worden genomen om de militaire eer te redden en een onvoorwaardelijke overgave te ontlopen. Maar dan zouden de vele ge wonden moeten worden opgegeven of ge- evacueerd.. Ofschoon de Fransen onlangs een overeenkomstig verzoek van de rebel- len-general Giap direct hebben ingewil ligd, heeft Molotov in Genève tegenover Bidault zonder meer geweigerd zijn bemid deling bij de Vietminh voor een tijdelijk bestand te verlenen Onder die dramatische omstandigheden moet men helaas wel zeg gen, dat De Castries en zijn mannen als ratten in een val zitten opgesloten en wei nig anders meer kunnen doen dan met de sabels in de hand het bittere einde af te wachten Het is misschien Laniels geluk dat 't par lement tot Dinsdag met vacantia was, want de schuldvraag inzake deze militaire mas samoord houdt in Frankrijk nu iedereen bijzonder heftig bezig. Zelf zou de mi nister-president van oordeel zijn, dat zijn regering het verlies van Dien Bien Phoe niet zal kunnen overleven, trots de con ferenties van Genève, die een Franse crisis op dit ogenblik uiteraard wel zeer ongele gen zou maken. Het drama van Dien Bien Phoe stelt mo menteel inderdaad meer politieke dan zui ver militaire problemen. Strategisch is de vesting niet van beslissend belang en het garnizoen telt niet meer dan 2 a 3 procent van het totale contingent van het Franse expeditie-leger. Door de wijze echter, waarop de slag begonnen en ontketend is, heeft de strijd rond de vesting de beteke nis van een prestige-gevecht gekregen. Dien Bien Phoe was inderdaad bedoeld als middel om zo veel mogelijk rebellen naar het hoog gelegen bastion te lokken en zo veel mogelijk tegenstanders te doden. Of ficiële Franse bronnen spreken van 20.000 gesneuvelde Vietminh -soldaten, maar het is nu duidelijk geworden, dat Frankrijk de prestige-strijd verliezen gaat. Hoewel in zekere regeringskringen nog wel is gepoogd de verantwoordelijkheid van de nederlaag op het opperbevel in WOENSDAG 5 MEI City: „The Glenn Miller story", alle leeft., 2, 4.20, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sterkere banden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: ..Fanfaren der Ehe", alle leeft,, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hand langers van de dood", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Wij zijn niet bang". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Spijkers met kop pen", alle leeft., 2.30 èn 8.15 uur. Frans Hals: „De twee straatjongens van Parijs", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 6 MEI Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat: Kleurenfilm over Japan, 8 uur., City: „The Glenn Miller story", alle leeft., 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sterkere banden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en. 9.15 uur. Lido: „Fanfaren der Ehe", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hand langers van de dood", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: ..Wij zijn niet bang", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Bureau Zeden politie", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „De twee straatjongens van Parijs", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Indochina af te schuiven, kaai men betwij felen of het parlement en het publiek deze voorstelling van zaken zullen aanvaarden. Kort voor de slag heeft de minister van Oorlog Pleven een uitgebreide inspectie reis door Indochina gemaakt en bij zijn te rugkeer in Parijs heeft hij de strategische plannen vain generaal Navarre voor zijn re kening genomen. Het is dan ook niet uit gesloten, dat Pleven onder de eerste mi nisteriële slachtoffers zou kunnen worden geteld van een militaire nederlaag, die nu niet meer te vermijden lijkt. Diplomatiek gezien, moet het natuurlijk vooral Bidault wel worden, die in Genève de bittere vruchten van het verlies van de vesting te plukken zal kr ijgen. De rebellen hebben nu bewezen over een sterk en goed georganiseerd leger te beschikken, waar mee Frankrijk bij een zelf-uitgelokte veld slag werd verslagen. Zulke feiten vormen uiteraard geen gunstige basis voor vredes onderhandelingen, omdat daardoor Bidault in de penibele positie van de vragende partij gedwongen Wordt. De grootste invloed van een verlies van Dien Bien Phoe zal men vermoedelijk ech ter wel in de reacties van het Franse volk zelf kunnen waarnemen. De Franse opinie heeft zich tot voor kort nooit zo heel erg om de strijd in Indochina, die nu al acht jaren duurt, bekommerd, hoe zeer de communisten ook trachtten het pub'iex tegen deze „sale guerre", de vuile oorlog, in het geweer te brengen. De kanonnen rond Dien Bien Phoe hebben de Fransen nu echter wakker geschoten. Afgezien van enkele vuurvreters-in-de-binnenkamers en stuurlui-aan-de-wal, is er nu vrijwel niemand meer, die niet zo gauw mogelijk naar een einde van de vijandelijkheden snakt, waarvan Frankrijk toch niets meer heeft te winnen. Niets te winnen, doch zoveel meer te verliezen. Aan de kosten van de oorlog, die nu voor driekwart door de Amerikanen wor den gedragen, kan men desnoods nog stil zwijgend voorbij gaan. Onnoemelijk veel ernstiger zijn de enorme verliezen aan mensenlevens. In Indochina vechten geen recruten, doch uitsluitend vrijwilligers, onder wie vele buitenlanders en vooral Duitsers en huursoldaten. Deze manschap pen zijn echter alleen bereid zich in het vuur te storten indien hun officieren voor gaan. Alle officieren zijn echter Franse beroepssoldaten en de verliezen die zij lijden, mogen dan wel als een nationale catastrofe worden omschreven. Doodbloedend kader Enige tijd geleden rekende men nog dat ieder jaar een voltallige lichting jonge officieren uit Saint Cyr de Franse'mili taire academie in Indochina geofferd werd. Thans is dat aantal echter nog groter geworden en zonder veel overdrijving kan worden gezegd, dat het kader van het Franse leger in Indochina nu langzaam maar zeker doodbloedt.... Een militaire élite stampt men maar niet zo uit de grond en zonder kader is het natuurlijk onmogelijk een modern leger op te bouwen. En zonder leger heeft een groot land zijn recht van spreken verloren Al deze dramatische aspecten van de Indochinese oorlog zijn nu door de veld slag in Dien Bien Phoe in een verblindend fel licht geplaatst. En daarom zullen de militaire, politieke en diplomatieke conse quenties van een nederlaag veel en veel ernstiger blijken dan men oppervlakkig ge neigd zou zijn op zuiver-strategische gronden aan te nemen. De Engelse schrijfster Marguerite Steen, die in Liverpool werd geboren, heeft Nederlandse journalisten ontvangen in Kasteel Oud Wassenaar. ,,De zon is mijn noodlot" was haar eerste in het Nederlands vertaalde romen. Uit de opbrengst daarvan stelde zij 5597,34 voor het Nationaal Rampenfonds ter beschik king. Het boek speelt in Bristol, aan de Goudkust, in Cuba en in Spanje tijdens de bloeitijd van de slavenhandel. Het vervolg op deze roman zal binnenkort uitkomen onder de titel „En de zon ging onder". Na het voltooien van „De zon is mijn nood lot" heeft zij uit een oud logboek moeten constateren, dat haar bet-bet-overgroot vader ook slavenhandelaar is geweest. Behalve boeken heeft zij ook toneel stukken geschreven. Verder heeft zij lezingen gehouden over het negervraagstuk, dat zij liever het vraagstuk der menselijk heid zou willen noemen. Marguerite Steen zeide genoten te heb ben van de bloemenweelde in de bollen streek. Bij de herdenking op liet ere-kerkhof op de Grehbeberg hebben de hoofd-leger- aalmoezenier, kolonel mgr. H. J. J. M. van Straelen, en de hoofd-legerpredika nt ma joor ds. J. S. va«n de Weg, de gevallenen herdacht. Namens Koningin Juliana en Prins Bernhard legde brigadegeneraal C. F. Pahud de Mortanges een krans bij het Le- germenument. Daarna hebben de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, de chef van de Generale Staf, generaal B. R. P. F. Hasselman, vertegenwoordigers van het voormalige KNIL, van de voormalige Binnenlandse Strijdkrachten, de voormalige brigade „Prinses Irene", de Nederlandse Bond van Oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis, het Veteranenlegioen, de Bond van Oud-strijders, de Oorlogsgraven stichting en de Stichting Nationaal Leger- monument Grehbeberg eveneens bloemen bij het monument gelegd. In Baarn hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard de dodenherdenking bijge woond en bloemen gelegd bij het monu ment voer de gevallenen. In Apeldoorn heeft Prinses Wilhelmina een krans gelegd aan de voet van het gedenkteken in de Loolaan. Ter herdenking van de gevallen Neder landers in het voormalig Nederlands- Indië. er. van de Belgen, Fransen en Ita lianen, die in de strijd voor de vrijheid het leven lieten, zijn bij het voorlopig natio naal monument op de D?.m te Amsterdam drie kransen gelegd, één namens de Confe deration internationale des Anciens Pri- sonniers de Guerre, één namens de Neder- lands-Indiscne Bond van Ex-krijgsgevan genen, Geïnterneerden en Gerepatrieerden (NIBEG) en één door het Veteranen- legioen. „Herstel van normaal verkeer met Duitsland onvermijdelijk" In een radiorede ter herdenking van de Bevrijding heeft minister-president dr. W. Drees gisteravond onder meer verklaard: „Er is meningsverschil gerezen over de vraag hoe de bevrijding jaarlijks zou wor den gevierd. Ik wil met verontwaardiging afwijzen de hier en daar gegeven voorstelling alsof de Nederlandse regering bezetting en bevrij ding maar liefst vergeten zou willen zien, omdat zij het noodzakelijk acht, dat ook West-Duitsland in de samenwerking der West-Europese volkeren betrokken wordt. De herdenking der doden op 4 Mei heeft weer getuigenis afgelegd en zal ook in de toekomst getuigenis afleggen van de eer bied en de dankbaarheid, waarmede ons volk, in het bijzonder ook de Nederlandse regering, herdenkt hen, die gevallen zijn voor ons aller zaak. Herstel van een normaal verkeer met Duitsland is echter reeds door de ligging van dit land onvermijdelijk en is geboden voor de toekomst van Europa. Onmogelijk echter zou zijn samenwerking met een Duitsland, dat niet zou beseffen dat het slechts een levend deel van West-Europa kan zijn, indien het zich blijvend afwendt van de onmenselijke opvattingen, waaruit ontsproot wat in de jaren 19331945 werd misdaan. Eenheid in verdeeldheid Dr. Drees zei voorts: „Wij zijn gebleven een verdeeld volk, sterker verdeeld mis schien dan in het verzet velen hadden ge hoopt. Maar ook in het verzet spraken de verschillen in overtuiging, al traden die op de achtergrond bij de grote gemeenschap pelijke strijd. Uitingen van verdeeeldheid zijn de democratie van nature eigen. Het recht werd herwonnen voor ieder zich te uiten naar eigen beginsel, maar een sterk besef is nodig, dat die verdeeldheid haar grenzen moet hebben in het begrip van een eenheid, die ons tezamen één volk doet zijn." De Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, heeft gisteren in gezel schap van de Rotterdamse beeldhouwer Wim Verbon een bezoek gebracht aan de Engelse minister-president, Sir Winston Churchill. Dit bezoek had ten doel Chur chill het borstbeeld te tonen, dat de beeld houwer van hem gemaakt heeft en dat, naar verondersteld wordt, een plaatsje zal krijgen in het stadhuis van Rotterdam, van welke stad hij ere-raadslid is. Geruime tijd heeft de Rotterdamse kun stenaar in Londen vertoefd voor zijn arbeid. Bij de zittingen van het Britse parlement heeft hij een bijzonder plaatsje toegewezen gekregen vanwaar hij Churchill kon be studeren. (Van een verslaggever) Onenigheid in de boezem van het be drijfsleven heeft ertoe geleid dat de derde landbouwbeurs, die gisteren in Utrecht geopend werd, aanmerkelijk kleiner en minder representatief is dan haar voor gangster van verleden jaar. Had men toen rond 45.000 vierkante meter nodig om alle exposanten onder te brengen, thans kon ruimschoots worden volstaan met de 15.000 vierkante meter van de Bernhardhal, een gevolg van het feit dat verscheidene im porteurs verenigd in de Stichting Het Landbouwwerktuig ditmaal verstek laten gaan. Ook vorig jaar dreigde van die kant al een conflict, maar toen konden „de op versnippering beluste krachten" te elfder ure nog tot medewerking aan de Landbouwbeurs bewogen worden. Nu ech ter is het tot een openlijke breuk gekomen: de genoemde Stichting wil haar eigen vak beurzen organiseren en boycott daarom die van het Utrechtse Jaarbeursinstituut, welke laatste echter de Stichting voor de Landbouw èn de .grote meerderheid der vakgenoten acht zich heeft. Ondanks het verzet van de „dissidenten" zal de Jaar beursorganisatie dan ook voortgaan met het houden van landbouwshows in de toekomst waarschijnlijk zelfs tweemaal 's jaars, zo werd ons medegedeeld, maar met dat al is het laatste woord in deze controverse blijkbaar nog lang niet ge sproken. Dat neemt niet weg dat er ook op deze derde landbouwbeurs voor de vakman veel belangwekkends te zien is. Bij de ingang van de Bernhardhal expo seert Ford een imposante collectie land bouwtrekkers met aan de ene kant de Amerikaanse Ford tractoren en aan de andere zijde ds Engelse Fordson-produc- ten. Nieuw is hier een Red Tiger grond- frais-combinatie, die ondanks zijn be scheiden afmetingen tot grote prestaties in staat is. Een andere nouveauté is het Ford Industrie voorlaad-apparaat, dat op verschillende trekkers kan worden gemon teerd en een hefvermogen van 450 kg heeft. In samenwerking met de Engelse firma Bray demonstreert de Fordfabriek hier ook een speciale bulldozer met een verstel baar blad van 2.20 meter breedte, die voor alle soorten grondwerk geschikt is. De importeur van de Zweedse Bolinder Munktell landbouwmachines verscheen op de beurs met een nieuwe zelfrijdende maai dorser, die bijzonder geschikt heet voor grote en middelgrote bedrijven, maar door zijn kleine draaicirkel ook oo grondstuk ken van geringe omvang goede diensten bewijzen kan. Ook elders in de hal treft men tal van verbeterde en nog veelzijdiger landbouw- tractoren aan. onder meer van Duitse makelijk, die qua uiterlijk en prestaties wedijveren met hun Engelse en Zweedse soortgenoten. Onze Belgische Beneluxpartners tonen een reeks maaidorsers en vlasoogstmachi nes, terwijl Luxemburg ter beurze ver schenen is met mestkranen en schovenbla- zers, in welk laatste artikel overigens thans ook de Nederlandse industrieën verschil]- lende eigen constructies exposeert. Veel bekijks trekt ook een nieuwe Nederlandse oogstdroger, die de landbouwer in staat stelt, zijn gras en graangewassen op elk gewenst tijdstip en bij alle weersomsiand- heden binnen te halen. Ook in de landbouw is het plastic thans zijn zegetocht begonnen: van dit „wonder- materiaal" wordt thans b.v. gebruik ge maakt in een niéuw afdeksysteem voor groenvoersilo's, een Nederlandse vinding die op de beurs gedemonstreerd wordt. In dezelfde stand wordt een „revolution- naire" methode van inkuilen getoond, waarbij plastic materialen eveneens een belangrijke rol spelen. Zwitserland toont vooral tuinbouwwerk- tuigen van de bekende Kiinzli-fabrieken, grondfreezen, regen installaties, nevelspui ten en motor-zeisen, maar ook Frankrijk exposeert vele ook in prijs aantrekkelijke sproeiwerktuigen en verstuivingsinstalla ties. Voorts zijn er nieuwe melkmachines en insceticiden uit Engeland, hijswerktui gen uit de Verenigde Staten en stal inrichtingen van Nederlandse en Cana dese herkomst. Onze nationale landbouw nijverheid debuteert voorts met verschil lende nieuwe elevators en met een hele reeks van vernuftige sorteermachines voor fruit, waarin reeds op de eerste beurs goede zaken gedaan werden. Ook op het gebied van oogstmachines toont onze industrie in teressante contructies; wij zagen onder meer een automatische aardappelrooier die blijkens zijn conduitestaat kan concurreren met de beste buitenlandse machines en die bovendien aanmerkelijk goedkoper is. Hooibouwers vinden een veelbelovend nieuwtje in de stand van de Gebroeders Huizinga uit Leeuwarden, die een inpak- wagen geconstrueerd hebben waarin het hooi „gerolmopsd" wordt rond een koker van stalen latten en daarna met een net dichtgebonden. De aldus gevormde „rol lade" van hooi, die elk 300 kg wegen, kun nen dan na het transport zonder meer op een paal geschoven en met een waterdicht kleed bedekt worden; een doelmatige nieuwe opslagmethode waarbij broei tengevolge van de uitwasemingsmogelijk heid via de stalen koker uitgesloten zou zijn. Ook de landbouwtechnische en -organi satorische voorlichting is op deze beurs sterk vertegenwoordigd. De Stichting voor de Landbouw heeft er twee stands, waarin onder meer uitvoerige folders te krijgen zijn over doel en werking van het Land bouwschap: de Nederlandse Stikstofmest- industrie geeft advies over bemestings vraagstukken en de fruitteler kan zijn licht opsteken bij de vertegenwoordigers van het Instituut voor Tuinbouwtechniek uit Wageningen. De Rijksvoorlichtingsdienst tenslotte geeft ten behoeve der Centrale Arbeidsinspectie in woord en beeld inlich tingen omtrent de bescherming tegen be drijfsongevallen en de uitvoering van het Landbouwveiligheidsbesluit. Grote chemische industrieën als de Phi- lips-Roxane en de N.V. Insecto uit Oss ver zorgen de meer commerciëel ingerichte voorlichting inzake de bestrijding van plantenziekten volgens de laatste vorde ringen der wetenschap en ook hier valt voor vakman en leek veel te zien en te leren. Al met al geeft deze derde Landbouw beurs, waarop producten van 176 fabrikan ten uit elf landen gedemonstreerd worden, ruimschoots gelegenheid tot een brede in ternationale oriëntering op landbouwge bied, de gesignaleerde wegblijvers ten spijt. De gemeenteraad van Culemborg heeft tijdens een spoedvergadering een voorstel van B. en W. om onder een vorig jaar aan gelegde tunnel een weg aan te leggen, ver worpen. De raad is geen tegenstander van de wegaanleg, doch hij wil eerst van Ge deputeerde Staten van Utrecht een garantie hebben, dat de provincie 90 procent van de kosten voor haar rekening neemt. Het vorig jaar werd in Culemborg onder de spoorlijn UtrechtDen Bosch een tunnel aangelegd ten behoeve van de nieuwe in aanleg zijnde weg door de Betuwe. De tunnelbouw kostte 229.000 gulden, en is door de gemeente Culemborg betaald. Daarbij rekende de gemeente op een bij drage van 90 procent van de provincie, hetgeen mondeling zou zijn toegezegd. De provincie betaalde echter maar 100.000 gulden. De weg, die onder de tunnel zou worden aangelegd is echter nog steeds niet gereed. De gemeente is van mening, dat het hier een provinciale weg betreft. De provincie acht de weg evenwel van gemeentelijk be lang. In de jongste vergadering stelden B. en W. voor de weg toch maar aan te leggen, omdat de tegenwoordige toestand van een tunnel zonder weg een bespotting is en schadelijk ten aanzien van de overheid. De raad wil echter eerst een garantie, dat de provincie 90 procent betaalt. Zo niet, dan wil hij de tegenwoordige toestand besten digen, of een noodweg onder de tunnel aanleggen. Voorlopig wacht de raad echter tot 1 Juli af. AMMAN (Reuter). Aboe el Hoeda Tewfiq heeft een nieuwe Jordaanse re gering gevormd. Hij was premier voor Fawzi Moelki, die is afgetreden. AIX-LES-BAINS. (United Press). De Britse bond van philatelisten heeft on langs een bedrag van tien millioen francs neergeteld voor een collectie valse zegels en de toezegging van dc maker daarvan om zijn activiteiten voorgoed te staken. De onthulling van een van de vreemdste transacties op het gebied van de postzegel- handel is gedaan door Jean de Sperati, die er staat op maakt de knapste postzegelver valser ter wereld te zijn en w iens talenten de internationale postzegelmarkt dreigden te ontwrichten. In ruil voor deze enorme som heeft de 70-jarige meester aan de Britse bond een verzameling vaai 600 zegels overhandigd, welke onmiddellijk vernietigd zullen wor den en de Sperati heeft de plechtige belofte afgelegd, dat hij geen falsificaties meer zal maken, terwijl hij tevens toezegde niemand anders het geheim van zijn kunst mede te delen. Er is hiervan slechts een precedent be kend. In 1913 heeft namelijk de vereniging van Geneefse postzegelverzamelaars een dergelijke transactie gesloten met een Zwitserse vervalser, Fournier genaamd. De Sperati begon zijn lucratieve car rière na de eerste wereldoorlog. Zijn naam kwam op de lippen van alle postzegelver zamelaars ter wereld, toen de Portugese douane 300 zeldzame zegels onderschepte welke De Sperati naar Portugal gezonden had. Hij kreeg een boete van 300.000 francs wegens het smokkelen van schaarse goede ren naar Portugal. De meester-vervalser weigerde echter te betalen, daar volgens hem de zegels nog geen tiende van deze boete waard waren. Bekende postzegel- experts moesten dat bij een later ingesteld onderzoek bevestigen. Zij deelden toen mede, dat dit de beste vervalsingen wa ren, die zij ooit gezien hadden. Sperati's boete werd toen verlaagd tot 20.000 francs. Van toen af aan kreeg De Sperati van alle mogelijke vervalsingen de schuld. In 1948 was het haast met zijn roemrijke carrière gedaan. Een Zweedse verzame laar, Imre Vajda, beschuldigde De Sperati er van hem een gele zegel met de waarde van drie „stiller" te hebben verkocht, ter wijl hiervan nog maar één ander exem plaar bestaat, dat meer dan twee millioen francs waard is. Deze zegel behoorde voor de oorlog tot de verzameling van Koning Carol van Roe menië. De Sperati ontkende niet de zegel na gemaakt te hebben, maar wel ontkende hij hem aan de Zweedse verzamelaar verkocht te hebben. Gedurende het proces zeide De Sperati ter zijner verdediging: „Ik ben geslaagd in Een vorstelijk welkom werd de opvarenden en passagiers van het Koninklijke jacht „Brittannia" bereid, toen het tweehonderd mijl ten Zuidoosten van Malta een escorte kreeg van oorlogsschepen, die het jacht naar de Britse vlootbasis in de „Middellandse Zee begeleiden. Aan boord bevonden zich Koningin Elizabeth, de Hertog van Edin burgh en hun twee kinderen, Prins Charles en Prines Anne. In perfecte onderlinge afstand voeren de schepen aan beide zijden van de ..Brittannia". De sombere dreiging, die doorgaans van zwaar gepantserde schepen uitgaat, werd opgeheven door een vrolijke pavoisering aan de mast en het begroetingsgejuich van de aangetreden bemanning. mijn taak. Ik heb alle deskundigen in de war gebracht. Ik ben de ware schepper van een kunst der philatelic, maar daarbij ben ik tevens philantroop. Ik verschaf voor lage prijzen postzegels aan verzamelaars, die zonder mij nooit in staat zouden zijn geweest zulke zegels aan hun verzamelin gen toe te voegen. En ik beweer niet, dat deze prachtige zegels echt zijn". Hierop is een langdurige juridische strijd gevolgd, die pas kort geleden zijn beslag kreeg met de vrijspraak voor De Sperati. De Britse bond van philatelisten zag door deze vrijspraak opnieuw de wereldmarkt bedreigd en besloot het gevaar af te kopen. De Sperati die nakomeling is van een Italiaanse generaal, zal nu gaan leven als meester-vervalser in ruste in het kleine villaatje, dat hij en zijn vrouw in Aix-les- Bains bewonen. De economische politierechter te Amster dam heeft een aannemersfirma uit Weesp (firma A. en T. Bruïnekool) veroordeeld tot 275 boete wegens overtreding van de Prijsopdrijving- en Hamsterwet 1939, door het opnemen van 10.000 als „opzet" in een inschrijvingsbedrag bij een aanbesteding. Van dit bedrag kreeg de firma ƒ6150 en de andere zeven inschrijvers 550, zo was besloten op een vooraf gehouden bijeen komst der belanghebbenden. De firma uit Weesp, zo was uitgemaakt, zou het werk bij preventie worden verleend, in verband met slapte in de zaak. Een deskundige heeft uitgemaakt, dat de aannemers wegens de gemaakte onkosten, maximaal recht zouden hebben op 200. Een der aannemers had in het geheel geen bestek gemaakt en toch ingeschreven. De officier van justitie refereerde aan het arrest van de Hoge Raad, waarbij deze opzetregeling gekwalificeerd wordt als zijnde in strijd met de Prijsopdrijving- en Hamsterwet. Hij herinnerde aan de instel ling van de rijkscommissie tot onderzoek dezer regeling, waarvan de billijkheid bin nen redelijke grenzen niet door de Hoge Raad is betwist. Verdachte heeft evenwel factoren gecalculeerd, die hij niet had mogen opnemen in zijn berekening. De of ficier had 750 boete gerequireerd. NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad van de UNO heeft Dinsdag met acht tegen twee stemmen bij één onthouding besloten de Israëlisch-Jordaanse grens incidenten als één geheel te bespreken. Daarmee is een einde gekomen aan het dispuut, dat was ontstaan, omdat Libanon, gesteund door de Sovjet-Unie, afzonderlij ke bespreking eiste van de Jordaanse aan klacht, volgens welke Israel verantwoor delijk is voor een aanval op het Jordaanse dorp Nahalien, terwijl de Westelijke mo gendheden tezamen met deze klacht de Israëlische beschuldiging, dat Jordaniers een Israëlische autobus in de Schorpioen pas hadden overvallen, wilden behandelen. Libanon verzocht de raad officieel in de „krachtigste termen" de Israëlische aanval op Nahalien af te keuren. Het stelde voor, dat de raad cp de UNO-leden een beroep zou doen om sancties op Israel toe te pas sen. De Amerikaanse evangelist Billy Gra ham, die op het ogenblik nog de compagne in Engeland leidt, zal op 22 Juni in een bijeenkomst te Amsterdam voorgaan. Dit is meegedeeld door dr. R. P. Evans uit Parijs, de organisator van Grahams bezoek aan Europa. Billy Graham trekt iedere avond steeds een twaalfduizend bezoekers bij zijn evan gelisatiediensten in de Harringway-arena te Londen, zo heeft dr. Evans meegedeeld. Op zijn Europese tournee hoopt hij onder meer Stockholm, Düsseldorf, Berlijn eu Parijs aan te doen. Herdenking in West-Duitsland Ter gelegenheid van de nationale her denkingsdag hebben het personeel van de Nederlandse ambassade in Bonn en leden van de Nederlandse kolonie in de West- Duitse hoofdstad een stille tocht over het kerkhof van Siegburg gemaakt, waar een aantal in de oorlogsjaren in Duitsland om gekomen Nederlanders zijn begraven. De ambassadeur, de heer A. Th. Lamping, legde bloemen op de graven.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5