Sport in het kort „Wall Street Journal" houdt Nederland ten voorbeeld .Clowntje Riek Chaos in Berlijn Klimaat voor investeringen Belg uit Veenhuizens gesticht ontsnapt Het verkeer in ons land Proef met systeembouw in drie grote steden A „Geen bureaucratie en redelijke belastingen" TIP VAN BOOTZ Auto „lichtte" hem plots uit een groep kerkgangers Voetbal Voetbalteam Boedapest naar Amsterdam? Appel naar Lausanne Wielrennen Adrie Voortmg in Ronde van Italië Motorsport Veel zijspannen bij races in Zandvoort Twintigste partij na veertig zetten afgebroken Hockey Gaat out bully bij hockey verdwijnen? F.I.H. tegen inkrimping Olympisch programma Olympische Spelen De besprekingen van het I.O.C.-bestuur A utomobilisme Europees kampioenschap groot toerisme Judo Vier Haarlemse judoërs naar Parijs Testteam van Pakistan in Engeland Volleybalcompetitie bijna afgelopen Plan van minister Witte Kerkelijk Nieuws FEUILLETON WOENSDAG 5 MEI 1954 „Van tijd tot tijd neemt een van de leden van de Economische en Sociale Raad van de UNO het woord en houdt een gloeiende rede over hoe de „welgestelde" naties haar „behoeftige" zusterlanden behoren te hel pen. En alle gedelegeerden knikken vol wijsheid ten teken van instemming. Ne derland heeft geen gedelegeerde in de raad, maar de Nederlanders doen de dingen, waarover de Raad praat", zo schrijft de Wall Street Journal, een vooraanstaand commercieel en financieel dagblad in een hoofdartikel. „In de laatste jaren is er ongeveer 40 millioen dollar particulier Amerikaans ka pitaal in Nederland geïnvesteerd door maatschappijen, als Royal Typewriter. Ge neral Tire, Borden, Curtis-Wright en nog enkele tientallen zuiver Amerikaanse on dernemingen. Door 64 andere Amerikaan se maatschappijen zijn aan Nederlandse fabrikanten licenties verleend, 17 andere hebben geld belegd in Nederlandse onder nemingen en verder worden met Ameri kaans geld fabrieken van hydraulische persen, synthetische vezels en bioscoop theaters gefinancierd. Chemische fabrie ken, fabrikanten van textiel machines en uitgevers van tijdschriften hebben ook oog voor de voordelen, welke Nederland te bieden heeft, die op zichzelf aantrekkelijk en eenvoudig zijn. Nederland wil een eind maken aan alles wat naar bureaucratie zweemt, het biedt een gunstig klimaat in zake belastingen en er heerst vrede tussen arbeiders en werkgevers. Een Amerikaanse firma, die naar Hol land gaat. weet van meet af aan, waar zij aan toe is en bovendien welke winstmoge lijkheden er zijn. In andere landen moe ten beleggers vergunningen aanvragen aan vier, vijf of zes bureaux en soms moeten zij een jaar of langer wachten, alvorens zij toestemming krijgen om met de oprichting van de zaak te beginnen. In Nederland be hoeft men slechts één enkele vergunning te hebben, die soms in een paar uur kan worden verkregen, en waarin machtiging wordt verleend tot oprichting van de maat schappij over te gaan en de winsten naai de Verenigde Staten over te maken. Win- ADVERTENT1E Dit, mensen, moet ge goed weten En wil het vooral nooit vergeten Luister toch naar mijn raad, U vindt daarbij baat, DrinOt elke dag TIP vóór het eten Inz. Heer L. P. V., Zaandam ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz* Oude Genever. Naar thans bekend is geworden, heeft de Belg J. L. A. C., die gedetineerd was in het strafgesticht „Norgerhaven" te Veenhui7en, Zondagochtend kans gezien te ontvluchten. C. behoorde tot een groep van kerk gangers, die Zondagmorgen onder bewa king na de dienst in de kerk naar het strafgesticht werden gebracht. Een per sonenauto reed de groep achterop. De wagen reed langzaam langs de stoet en toen de auto zich ter hoogte van C. be vond, werd het portier geopend en C. naar binnen getrokken. Voordat iemand ook maar enig besef had van wat er gebeurde, was de auto al snel weggereden. Onmiddellijk werd alarm geslagen. Een der gestichtswachters sommeerde een mo torrijder te stoppen, stapte op de motor en begon de vervolging. De gestichtswacht richtte nog enige schoten op de auto, doch het baatte niet. De voorsprong van de auto was inmiddels zo groot, dat men van ver dere achtervolgingen moest afzien. Gebleken is, dat de wagen bij de ont vluchting een Nederlands nummerbord had, hetwelk later voor een Belgisch bord moet zijn verwisseld. De auto is later in de gemeente Meppel gesignaleerd met een Belgisch nummerbord. De Belg is al eerder gedetineerd ge weest in Veenhuizen. Hij zag ook toen kans te ontvluchten. Ook zijn tweede po ging, waarvan de plannen voor de andere gedetineerden naar het schijnt niet vreemd waren, is gelukt want tot nu toe ontbreekt elk spoor van de voortvluchtige Belg. Een half jaar geleden zag eveneens een Belgische gedetineerde kans op deze wijze te ontvluchten. Ook toen kwam er een auto naar Veenhuizen en stapte de ge vangene in de wagen, waarna men niets meer van hem heeft gehoord. Het onder zoek is thans in handen van de officier van justitie te Assen. sten tot 10 percent van de belegging kun nen vrij in dollars worden geconverteerd voor conversie van hogere winsten is een vergunning van de regering nodig, en een maatschappij kan na verloop van drie jaar haar gehele belegging in dollars weer naar de V.S. overmaken. Ook wat betreft belastingen heeft Ne derland een sterke aantrekkingskracht voor buitenlandse beleggers. Volgens nieuwe wetsbepalingen mogen nieuwe za ken van de winst, in volgende jaren be haald de verliezen aftrekken, die in de voorgaande zes jaar geleden zijn. In andere landen bestaan misschien plannen, die net zo goed zijn, maar in Ne derland worden die plannen reeds toege past, omdat de Nederlanders beseffen, dat buitenlandse investeringen in méér dan één opzicht wenselijk is. Een land, dat in vesteringen wenst aan te trekken, moet deze aantrekkelijk weten te maken voor hen, die geld te investeren hebben en voor onredelijke regeringsinmenging behoeden. Dat is iets, wat enkele gedelegeerden, die luisteren naar redevoeringen over steun aan minder ontwikkelde gebieden, verge ten, of niet begrijpen. Voor sommigen is buitenlandsce beleggingen iets, dat eerst aangelokt en dan zwaar belast, of genatio naliseerd moet worden, zodra het winst begint af te werpen. Een dergelijk beleid is niet alleen immoreel, maar ook onge zond. Het is een wapen, dat de Nederlan ders niet nodig hebben om de concurrentie te verslaan. Naar wij vernemen zijn er onderhande lingen gaande met Hongaarse officials met de bedoeling op 17 Mei in het Olympisch stadion in Amsterdam een wedstrijd te doen spelen tussen het Amsterdams voetbalelftal en het elftal van Boedapest. Dezer dagen zal een definitieve beslissing worden genomen. Aan het eind van het huidig seizoen zal Bram Appel Reims verlaten. Met het bestuur van het Stade de Reims is hij overeen geko men dat hij dan als trainer in dienst zal kun nen treden van een andere Franse club. dan wel als speler of trainer van een club buiten Frankrijk. Volgens 1' Equipe gaat Appel naar Zwitser land. Zondag hebben twee bestuursleden van de Zwitserse eerste klasse club Lausanne Sport de wedstrijd ReimsMonaco bijge woond, na afloop waarvan zij een voorlopige overeenkomst met Appel hebben getekend. Zij zullen Zondag 9 Mei terugkomen voor de match ReimsRijssel, en waarschijnlijk zal op die dag het definitieve contract worden getekend. Pellenaars heeft in overleg met en onder goedkeuring van de sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie de Nederlandse ploeg samengesteld, die zal rijden in de Ronde van Italië. De ploeg be staat uit: Wim van Est (St. Willebrord), Wagtmans (Breda), Nolten (Geleen), Adri Voorting (Haarlem), Gerrit Voor ting (Roo sendaal), Van Breenen Amsterdam) en Roks (Zundert). De ronde begint 21 Mei in Palermo op Sicilië en eindigt 13 Juni in Milaan. De ren ners vertrekken V/oensdag 19 Mei per vlieg tuig van Schiphol. Pellenaars reist Zondag avond 16 Mei na de Nederlandse kam pioenschappen voor professionals in Val kenburg per auto naar Milaan om op de Gazetto Dello Sport, het organiserend blad van de Ronde de laatste voorbereidingen te treffen. Pellenaars zal worden vergezeld door de soigneur Leon Sonnet (België) en de Fran se mecanicien Montillot. Bij de motorraces, die op Zondag 16 Mei in Zandvoort worden gehouden, zal de wed strijd voor zijspancombinaties weer een van de hoogtepunten vormen. Het is de K.N.M.V. gelukt een groot veld zijspanrijders te bren gen, zodat het publiek een herhaling mag verwachten van de spectaculaire strijd, die een jaar geleden de spanning ten top voerde. Tot de deelnemers behoort weer het trio, dat toen tot de laatste seconde vocht voor de overwinning. Dat zijn de Belgen Deronne en Wijns, alsmede de Nederlandse zijspan- virtuoos Steman. Naast deze drie komen nu in Zandvoort ook de Zwitser Roland Bens en de Duitser O. Schmidt, die beiden een Norton berijden. Naast deze vijf deelnemers zullen er nog meerdere rijders uitkomen, want in het ge heel start een ploeg van 14 combinaties. Al die zijspanrijders starten tegelijk, zodat van begin tot eind een strijd om de leste plaat sten gevoerd zal worden. Om de wereldtitel schaken De twintigste partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Smyslov, waarin botwlnnik met wit speelde, is na 40 zetten afgebroken. De twintigste partij had het volgende verloop: Konings-Indisch Wit: Botwinnik. Zwart: Smyslov. 1. d2—d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 g7—g6; 3. g2—g3 LfSg74. Lfl—g2 0—0; 5. Pbl—c3 d7d6; 6. e2—e3 PbS—d7; 7. Pgl—e2 e7—e5; 8. b2—b3 Tf8e8; 9. Lel—a3 h7—h5; 10. h2h3 a7a6; 11. d4xe5 d6xe5; 12. e3e4 Pf6h7; 13. 0—0 h5—h5; 14. La3—cl c7—c6; 15. Lel—e3 h4xg3; 16. f2xg3 Dd8—e7; 17. Ddl—d2 b7—b5. 18. Tal—dl b5xc4; 19. b3xc4 De7—b4; 20. Tbl—cl Lg7—f8; 21. Kgl—h2 Pd7—c5; 22. Pc3bl a6—a5; 23. Dd2—c2 Lc8—e6; 24. Tfl—dl Te8fc8; 25. Lg2—fl a5—a4; 26. Le3—d2 Db4b6; 27. Ld2—e3 a4—a3; 28. Pe2c3 Db6—a5; 29. Dc2—f2 Lf8—e7: 30. Tel—c2 Ph7—f6; 31. Pbl—d2; Tb8—b2; 32. Tdl—cl Ta8d8; 33. Le3xc5 Da5xc5; 34. Df2—e2 Dc5—b4; 35.Pd2—b3 Tb2xc2; 36. Tclxc2 Pf6—e8; 37. Pc3—bl Pe8—d6; 38. Pbl—d2 Pd6b7; 39. h3—h4 Pb7—c5; 40. Pb3xc5 Db4xc5. Wit (Botwinnik): Kh2, De2, Tc2, Lfl, Pd2, a2. c4, e4, g3 en h4. Zwart (Smyslov): Kg8, Dc5, Td8, Le6, Le7, a3, c6, e5, f7 en g6. Tijdens de bestuursvergadering van de F. I. H., welke te Brussel is gehouden, werd besloten de International Hockey Board, het wetgevende lichaam op het gebied van de spelregels, de suggestie te doen de bully na het achter gaan van een bal te laten ver vallen. Tijdens de bekerwedstrijden, die in Neder land zijn gespeeld, is bij wijze van proef neming in plaats van de outbully een vrije slag van de rand van de cirkel genomen. Deze proefneming is, naar men in ons land meent, volledig geslaagd. Doordat de spe lers zich, nadat de bal de achterlijn had overschreden, niet telkens achter de bully- lijn behoefden op te stellen, werd de voort gang van het spel aanzienlijk minder belem merd. Ook in België, waar men dergelijke proefnemingen deed, vond men de nieuwe methode een verbetering. Aan de International Hockey Board, die op 28 Mei in Londen in vergadering bijeen komt, zal door het bestuur van de F.I.H. worden geadviseerd ook de andere bij de F.I.H. aangesloten landen te verzoeken proe ven met de vrije slag in plaats van de bully te doen en hun bevinden hieromtrent mede te delen. Het voorstel van het F.I.H.-bestuur zal op de vergadering van 28 Mei in Londen namens de Internationale Hockeyfederatie door de heren jhr. L. J. Quarles van Ufford en R. Franck 'België) resp. president en secretaris van de F.I.H. en mr. H. E. A. Mol- huysen, als vertegenwoordiger van de "nter- nationale Technische Commissie wurden verdedigd. Tijdens de bestuursvergadering van de Internationale Hockey Federatie, de F- I. H-, is gebleken, dat deze federatie volstrekt af wijzend staat tegenover de inkrimping van het Olympisch programma, zoals dat door een aantal sportautoriteiten wordt gepro pageerd. Besloten, werd het Internationaal Olympisch Comité voor te stellen hockey als vast onder deel op het Olympisch programma te plaat sen, in plaats van als facultatieve sport, zoals dat tot nu toe het geval is geweest. Ter ver dediging van dit voorstel zal het bestuurslid de heer A. Demaurrex (Zwitserland) de F.f.H. vertegenwoordigen op de vergadering van het I. O. C. met de internationale sport federaties, die op 4 en 5 Mei in Lausanne wordt gehouden. Na afloop van de eerste besprekingen van het bestuur van het I. O. C. met de delegaties van de Internationale federaties gaf een vooraanstaand lid van het I. O. C. als zijn mening te kennen dat de Zomerspelen van 1956 ongetwijfeld in Melbourne zullen wor den gehouden. In de ochtendbijeenkornst van Dinsdag zijn alleen de Zomerspelen ter sprake gekomen. Vernomen wordt dat de F. E. I. (de Inter nationale Hippische Sportbond) krachtige steun ondervond toen haar delegatie naar voren bracht dat het onbillijk zou zijn de hippische nummers uit het Olympisch pro gram te lichten alleen omdat Melbourne niet in staat is ze te organiseren. Verder wordt gemeld dat de F-I.N.A. het bestuur van het I. O. C, verzocht hoeft om naast het schoolslagnummer ook een vlin derslag-nummer op het program te zetten, en dat de I.Y.R.U. (de Internationale Zeil Federatie) er mee accoord ging dat, indien een nieuw nummer op het program gezet werd, een van de oude nummers zou moe ten vervallen. De Fin Erik von Frenckell deelde nog mede dat hij. on grond van kort geleden ge houden gesprekken met Russische sport leiders, er zeker van was dat Rusland in Melbourne vertegenwoordigd zou zijn. Hij dacht niet dat de Russen op het congres van het I. O. C. in Athene bezwaar zouden ma ken tegen de Australische stad, in weerwil van de zaak-Petrov. In de loop van de dag is het athletiekpro- gram voor de Soelen van 1956 in bespre king genomen. Men verwachtte niet dat het verzoek van de IAAF om een 800 meter voor dames of een damesvijfkamp op het pro gramma te zetten, zou worden ingewilligd. Anderzijds werd vernomen dat het athle- tiekprogram wellicht niet besnoeid zal worden. Na de Rallye van Monte Carlo, die van Sestrières en Groot Brittannië en de Tul- penrallye ziet het klassement voor het Europees kampioenschap groot toerisme er als volgt uit: 1—Chiron—Basadona (Monaco-Zwits.) Adams—Titterington (G. B.)Valenzano— Sposeti (It.): Wallwork (G. B.)Stasse Gendebien (Belg.) allen 10 punten; 6David Barbier (Frankr.); BrignoneMeracalli (It.); Cooper (G. B.); Guiraud—Beau (Frankr.); EngelAmbrecht (Did.), allen 9 punten; 11B'anchardLecocq (Frankrijk) Maranzana—Carlotti (It.); Harrison (G. B); Menz—Brandt (Did.), allen 8 punten. Aan het einde van de week zal een Neder landse judoploeg naar Parijs vertrekken voor een aldaar op Maandagavond 10 Mei in het Stade de Coubertin te houden landenwed- strijd tegen Frankrijk. Het Nederlandse team zal in volgorde van opstelling bestaan uit: Rapmund (Den Haag), Dasselaar (Amers foort), Konings (Amsterdam), Essink (Haar lem), Feith (Haarlem), Van de Geest (Haar lem, Dingen (Tilburg), Bakker (Haarlem), Smidjes (Utrecht) en Spel Jr. (Amsterdam). Alhoewel de reis van een ploeg van tien man al een gebeurtenis van belang is in de geschiedenis van de Nederlandse judo-sport in de regel bestaan de ploegen uit 5 of 6 man wordt de mogelijkheid overwogen van een nog grotere uitzending, waardoor de landenwedstrijd op nog bredere basis zou kunnen worden gehouden. Op het internationale programma staat voorts nog een landenwedstrijd tegen België, Zondagavond 30 Mei in Krasnapolsky in' Amsterdam. Tevens zullen die avond de ver tegenwoordigende ploegen uit de vier dis tricten, Noordholland, Zuidholland, Midden- en Noord-Nederland en Zuid-Nederland, te gen elkaar aantreden. De ploeg voor de ont moeting met België zal worden geformeerd op grond van de resultaten in nader vast te stellen selectiewedstrijden. Met zestienjarige jongen Het is niet onwaarschijnlijk dat in het teslteam van Pakistan, dat dezer dagen in Engeland aankwam, de jongste speler zal worden opgesteld die ooit in een testmatch heeft gespeeld. Als namelijk in de eerste matches die de Pakistaners in Engeland spelen vóór de eerste testmatch, die pas in Juni op Lords begint, Khalid Hassan succes heeft met zijn leg- breaks en gopglies en hij zich dus een plaats verwerft in het testteam, zal het de eerste keer zijn dat een zestienjarige jongen in een testmatch meespeelt. De Australiërs hadden verleden jaar ook een jonge knaap in de gelederen. Dat was Ian Craig Maar die was evenals de West- Indiër J. E. D. Sealy „al" zeventien jaar toen hij voor de eerste maal het veld inging voor een testinnings. Khalid Hassan studeert op het Government College in Lahore en speelde cricket voor Punjab University nog voor hij vijftien jaar was. „Ik zal hem heel wat laten bowlen", zei de captain van de Pakistaners, Hafeez Kar- dar, ,,cn ik ben ervan overtuigd dat hij vele Engelse batsmen in moeilijkheden zal bren gen". Hassan zelf, aldus de News Chronicle, had niet zo veel te zeggen. „Ik zal mijn bost doen", vertelde hij de verslaggever. „Het is mijn eerste bezoek aan Engeland en ik moet dus nog de eerste bal op een Engelse pitch bowlen". Kardar onthulde verder nog dat er nóg twee zeer jonge cricketers (onder de twintig jaar) mee gekomen waren naar Engeland. „De gemiddelde leeftijd", zei hij, „is onge veer vierentwintig jaar". Gevraagd naar de sterkte van het team, zei de 29-jarige captain Karder: „Ik hoop dat we oen redelijk peil zullen bereiken. Met een beetje geluk en goed weer komen we een heel eind in de goede richting. We zul len dan cricket laten zien dat de Engelsen zeer gaarne zien. Mijn spelers zijn gewend aan harde wickets en het zal wel even duren voor dat zij aan de vrij zachte wickets hier "wend zullen zijn. Wij zijn waarschijnlijk wel sterker rian het gemiddelde county team in Engeland". Volgende week Maandag en Woensdag zullen de laatste competitiewedstrijden in het Krelagehuis in Haarlem gespeeld wor den. We geven hieronder de ranglijsten van d>e afdelingen waarvan de kampioenen nog niet bekend zijn. In de 2de klasse A is een overwinning op De Blinkert voor Rapiditas genoeg om Maan dag de vlag te hijsen. In 2 B is de strijd nog lang niet beslecht, want zowel Santpoort als Rap. 2 hebben nog enige zware wedstrijden voor de boeg. Bij de dames is in 3 B de Meisjes HBS zo goed als zeker van de titel. In 3 A zal het wel op een beslissingswedstrijd tussen AVC en OG uitdraaien. Heren. 2e klasse A: Ran VCK HBC CIOS 2 HVS 3 PWN nvRA VCR 2 PSVH 2 Dames. de totale lengte van on ze wegen kan de aard bol omspannen pen dag wonden er ca 82 tweedehands auto's verhandeld van1900"l953 'pnkeerons naar so._. ingca.llxhetaanfaldo- denv.d. nation, ramp ge kost(n.l. 20.000) de mens is slechts aan 4 °/o v,d. verkeersonge vallen volkomen onschul dig T** de gevaarlijkste uren deverkeersongevallen blijken tussen de4-6uur bezongen ons ieder 's middags te liggenfdan uur een schade van gebeuren demeeste on- 11.000 gulden gevallen)QEEl 2e klasse B: 16 29 Santpoort 15 22 16 23 Rap. 2 15 20 15 26 De Blinkert 15 12 14 22 Soortief 16 12 15 17 CIOS 3 15 10 15 17 Ramnlaan 15 9 16 17 HBC 2 15 8 16 9 Boru 16 6 15 7 Brandweer 2 16 3 3e klasse A: 3e klasse B: MHBS 17 30 AVC 15 26 SSO 16 26 OG 15 26 D. Raeckse 4 17 18 Leonidas 17 24 Stampers 15 15 Rap. 2 17 24 Santpoort 16 13 De Blinkert 2 16 17 Spaarnestad 17 13 Gio's 17 16 OG 2 16 10 9 HVS 2 16 15 Gios 2 16 Velox 3 17 15 OVRA 2 17 8 HBC 3 17 5 HVS 3 18 0 De jongen holde lachend achter de boom vandaan en nam de benen; Bunkie rende achter hem aan. „Lopen, Bunkie", riep Rick vrolijk. „Pak 'm!" Nou, Bunkie deed zijn best, en het lukte. Hij had de ander gauw ingehaald. „Zo, ventje", zei hij, toen hij de jongen te pakken had. „Dacht je, dat je me zomaar met sneeuwballen om m'n oren kon gooien? Ik zal je eventjes wassen!" En terwijl hij de ander stevig vasthield, raapte hij 'n flinke handvol sneeuw van de grond, en daarmee wreef hij de ander flink zijn gezicht en zijn hals vol „Zohoe bevalt je dat?", lachte hij. De jongen schudde de sneeuw van zich af. Hij had er 'n heel rood gezicht van gekre gen, want die sneeuw is fris! Maar hij had toch pret. „Je stond toch maar raar te kijken, toen ik je zo mooi geraakt had!", lachte hij. Ze hielden nog een sneeuwballengevecht, met de andere schoolvriendjes op het school plein, tot de bel ging. Toen kwamen ze allemaal met blozende gezichten de klas in. En die ochtend zag Bunkie met genoegen, dat het nog steeds doorsneeuwde buiten. GEEN TOEKOMST VOOR IJSHOCKEY. Bestuursleden van de Britse ijshockey- club Streatham hebben bekend gemaakt dat zij na dit seizoen de vereniging zullen moe ten ontbinden als gevolg van financiële verliezen. Zij zijn van mening dat er voor ijshockey geen toekomst is in Engeland. MONACO—JOEGOSLAVIë (TENNIS). De Davis Cup ontmoeting Monaco—Joego slavië (eerste ronde, Europese zóne) is met 41 door Joegoslavië gewonnen. SCHMERTZER LEIDT NEDERLAND B— NOORWEGEN B. De voetbalwedstdijd tus sen de B-elftallen van Nederland en Noor wegen, die op Woensdag 16 Mei in Hengelo wordt gespeeld, zal worden geleid door de Duitse scheidsrechter Schmeitzer uit Mann heim. KIKVORSEN NAAR LUIK. Aan het op Zaterdag 22 en Zondag 23 Mei door de „Entente Liègeoise" in Luik te houden internationaal waterpolotournooi zal door een Kikvorsenploeg worden deelgenomen. Naar bekend komen voorts selectieteams uit België, Frankrijk en Italië op dit tournooi uit. HONGARIJE—NIEUW ZEELAND. De Davis Cup ontmoeting Hongarije—Nieuw Zeeland (le ronde Europese zóne) is geëin digd in een 32 overwinning voor Hongarije. WARSCHAU—BERLIJN—PRAAG. De derde étappe van de wedstrijd Warschau— Berlijn—Praag van Lodz naar Stalinogrod over een afstand van 173 km. werd gewonnen door Wladislaw Klabinski van de Poolse ploeg in 4. uur 36 min. 24 sec. Zijn broer Edward Klabinski van de Pools-Franse ploeg werd tweede voor Ruzicka (Tsj.Sl.), de Belg Verplaets, de Belg Van Kerckhoven en de Rus Chichivov, Allen in dezelfde tijd als de winnaar. In antwoord op de Rotterdamse ongerust heid over het toegekende bouwvolume, die in vragen van het Tweede Kamerlid de heer Andriessen onder de aandacht van de regering werd gebracht, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ge antwoord dat hij, om te trachten voor de grote steden in de bestaande toestand enige extra-verlichting te brengen, voornemens is om in de steden Amsterdam, 's-Graven- hage en Rotterdam een proef te nemen met het bevorderen van arbeidsbesparende „systeembouw" in deze zin, dat onder be paalde voorwaarden in „systeembouw" uitgevoerde woningen, voor wat het contin gent betreft, slechts voor driekwart in reke ning worden gebracht. De minister zegt voorts zich er van be wust te zijn, dat in het bijzonder in de grote steden, waar het woningtekort niet alleen absoluut, doch ook relatief groter is dan in de rest van het land, het woningprobleem vele zorgen baart. Verhoging van het lan delijk contingent om het woningtekort in versneld tempo in te lopen, is, gezien de situatie op de arbeidsmarkt, niet mogelijk. Conferentietafel De afgevaardigden, die zich bezig houden met de organisatie van de besprekingen over Indochina te Genève, hebben gisteren hun gedachten weer laten gaan over de vorm van de conferentietafel, zo wordt uit Franse bron vernomen. Eergisteren waren de meesten voor een V-vormige tafel, maar gisteren heeft men beslist, dat de confe- lentietafel zal bestaan uit tien rechthoekige tafels negen voor de delegaties en een voor de voorzitter geplaatst in een halve cirkel. Geref. kerken Beroepen te Anna Jacobapolder N. Ak kerman, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Deventer (3e pred.pl.), M. G. Ton te GeesterenGelselaar; voor Zuid-Beijerland W. J. de Ruiter te Schoon hoven. Beroepen te Heinkenszand G. Hengeveld, cand. te Aalten: te HijumFinkum, J. Ele- veld, cand. te Smilde; te Nederhorst den Berg, C. Mak te St. Jacobiparochie. Bedankt voor Andijk J. van Leeuwen te Qudemirdum. Examens. De classis Maastricht heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer J. E. F. Dresselhuis te Roer mond, cand. aan de V.U., die gaarne een e.v. beroep terstond in overweging zal ne men. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Delft K. G. van Smeden te Utrecht. Bedankt voor Vianen D. Driessen te Vlaardingen. Geref. gemeenten Beroepen te Meliskerke F. J. Dieleman te Yerseke, die bedankte voor Vlaardingen. Tweetal te Zeist: J. W. Kersten te Gene- muiden en A. van Stuyvenberg te Nun- speet. Ned. Herv. kerk Beroepen te Amsterdam (als jeugdpred.) H. Sondorp te Sneek. Aangenomen naar Alphen a. d. Rijn M. Hanemaayer te Kampen; naar s-Graven- hage (als ziekenhuispred) dr. M. v. d. Voet te Haarlem-N. Bedankt voor Jutphaas A. M. C. Franken te Heukelum. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Middelburg N. Bruin te Be verwijk-Santpoort. door Jean Bommart (vertaald uit het Frans) 22) En de geschiedenis der dwazen gaat ver der. ïn zijn gepantserde bunker, op twintig meter onder de ruïnes van zijn Kanselarij, leidt de almachtige meester van Duitsland de strijd tegen Russen, Amerikanen, Engel sen en Fransen. Zijn generaals Keitel, Jodl, Krebs, Koller en Christian bevelen per te lefoon spooklegers, die alleen nog maar op Hitler's kaart bestaan. Maar niemand durft het hem te vertellen! De volgende dag, of de dag daarna, hoort hij dat de troepen het is onverklaarbaar nog verder hebben moeten terugtrekken. Dan staimpt Hitler van woede, hij vloekt, dreigt, corri geert zijn aanvalsplan, stuurt niet bestaan de versterkingen, laat door een spook- Luftwaffe bombarderen, werpt spook-eska ders van tanks in de strijd! En de gene raals telefoneren weer. Dit oorlogsspelletje in deze graftombe maakt het Himmler mogelijk tijd te winnen. Het gaat er om de datum van de zevende Mei te bereiken, waarop de plotselinge dood van de Fiihrer het mogelijk zal maken zich te verbinden met de Amerikanen tegen de Russen. Geen twijfel dienaangaande is er mogelijk: de officiële astroloog heeft het gezegd! Dezelfde onfeilbare astroloog, die zich verwaardigd heeft de horoscoop van Hick mann te trekken en er een belangrijke om mekeer in zag voor Vrijdag 13 April! Na tuurlijk kan men eventueel de dood be schouwen als een belangrijke ommekeer in een bestaan. Maar al heeft die astroloog, genaamd Wulf, gemeend vrienden te kunnen maken door aan iedereen, die het horen wilde, het aanstaande overlijden van Hitier te vertel len, is hij toch niet zo gek geweest om de opvolger van de Führer aan te wijzen. Hij prefereert het zijn vrienden te houden. Allemaal! Dus berekent iedereen zijn kans op de bestijging van de troon. Himmler zal steu nen op de SS, Goering op de restanten van de „Luftwaffe", Speer op de gunst van het volk, van de industriëlen en de bankiers, Bormann op die van de generaals, die hij heeft laten benoemen. Doenitz op de vloot. Maar tezelfdertijd moet men zich verze keren van de gunst der Anglo-Amerikanen. Men pijnigt zich de hersenen om bemidde laar-s te vinden: Bernadotte, Zweden, het Roode Kruis, Argentinië, de Paus, Portu gal? Himmler laat Schallenberg met graaf Bernadotte spraten. Maar hij neemt daar na geen besluit. Is dat alleen uit angst voor Hitier? Ik vermoed denkt Sauvin een ander obstakel. Schallenberg en Schwerln zijn volkomen onbevangen aan de Zweed gaan vragen: „Als Hitler overlijdt, zullen de geallieerden Himmler dan als nieuwe Führer accepteren? Hij is volkomen bereid te capituleren". Heeft wellicht graaf Ber nadotte beleefd de mening verkondigd, dat, als men Himmler zou accepteren, dat zou zijn om hem kort en bondig op te hangen? Inmiddels zoekt Himmler kennelijk „con tact" aan een andere kant. Hij zou zich zo heeft hij gedacht weer kunnen verzoenen met Fegelein, die vroeger zijn beschermeling is geweest en die hij SS- generaal heeft gemaakt. Hij is indertijd zo onvoorzichtig geweest deze meester-intri- gant te vlug te pousseren, hem verbin dingsofficier met de Führer te maken. Als goede vleier heet't Fegelein toen Gretel Braun, de zuster van Eva, getrouwd. Nu op eigen kracht drijvend heeft hij Himmler terzijde geschoven. Waarschijnlijk op aan dringen vam Bormann. Dat alles staat .in de doesiers van het Tweede Bureau. Maar er ontbrak een be langrijk détail voor mij zo bepeinsde Sauvin waardoor ik het gevaar loop ontmaskerd en dus gefusilleerd te worden. Hickmann en Fegelein, beiden geboren in hetzelfde dorp, waren zeer goede vrienden. Die situatie ziet er voor mij niet best uit. Hoe meer ik over de geschiedenis nadenk, des te ongelukkgsr komt zij me voor. Alles ging zo goed! De onenigheid tussen Fegelein en mij was maar een „politieke" onenigheid! En toch. zijn we allebei SS-ers. Hoe kan dat nu? Ah, ik snap het al. Fegelein is onbe hoorlijk geweest legen Hitier, terwijl ik hem trouw ben gebleven Dat blijkt uit de woorden van Carlo Kersten. En nu wil de Baas zich met Fegelein verzoenen. Men kan ongetwijfeld aanne men dat het daarbij gaat om een gemeen heid, die naar Himmler hoopt vooral in samenwerking winstgevend zal zijn. Vermoedelijk weet hij iets, dat voor de anderen gevaarlijk kan zijn. Die Fegelein zou bijvoorbeeld een per soonlijk plan kunnen hebben tot het ple gen van verraad en dat zou door Himmler ontdekt kunnen zijn. De Baas heeft er wel licht allereerst over gedacht zich te wre ken. Daarna, cm er van te profiteren. De zwager vain de Führer in bedwang houden door le dreigen met een onthulling: wat eén garantie! De terughoudendheid van de brave Carlo verwondert me. Gaat het wel om een con tact met de buitenwereld? Zou Himmler niet denken aan een simpele hernieuwing van de aanslag van de 20e Juli. Als zwager vain Hitler is Fegelein beter geplaatst dan een gewone generaal en de omstandighe den zijn gunstig voor een „slecht kopje koffie" in de familiekring. Maar het plan is zeer gevaarlijk. Als het mislukt, zal Hickmann, die het contact met Fegelein legde, de enige schuldige zijn. Ontslagen uit zijn functie, heeft hij zich willen wreken, die schurftige hond, die verrader! „Nu ja, we zullen wel zien hoe het gaat en de ontmoeting maar wagen. Geen enkel middel om er aan te ontkomen". Na zo de zaak van alle kanten bekeken te hebben, rolde Sauvin zich op zijn bed in de deken en viel in een diepe slaap. Toen hij werd gewekt door een gong, die het diner aankondigde, voelde hij zijn maag knagen. Met veel wantrouwen kwam hij de ru moerige hall, waar het avondeten werd opgediend, binnen. Maar bij cle eerste oog opslag was hij al opgelucht. Er waren zo veel mensen bijeen, dat hij temidden der massa verloren ging. Drie- of vierhonderd SS-officieren zaten op banken voor tafels op schragen. Het merendeel at. als uitge hongerd de erwtensoep met worst, die in grote schalen werd opgediend, zonder dat zij een woord tegen elkaar spraken. Men wisselde slechts een korte groet bij het op staan van tafel en de vertrekkende zag dan dia-eet zijn plaats ingenomen door een an der, die een ijzeren bord, dat hij aan het buffet had gehaald, op tafel zette, bier dronk uit het glas van zijn voorganger en de schaal met worstjes naar zich toetrok. Aan enkele andere tafels daarentegen praatte men met elkaar. Men praatte daar zelfs heel luid. Sauvin scheurde een bon uit het boekje, dat Gurt hem 's morgens had gegeven, kreeg aan het buffet een bord en een cou vert en ging in de rij staan. Hij had het ge luk, dat, toen hij aan de beurt was, een twaalftal eters tegelijk opstond, zodat hij een rustige tafel kon kiezen, niet ver van een andere, waar men druk in gesprek was. Juister gezegd, men leverde er commen taar, met verontwaardigde kreten, op de onrechtvaardigheid waarvan de L.A.H., de beroemde SS-divisie „Adolf Hitier" het slachtoffer was. Na zijn Russische campagne had dit elitecorps het recht gekregen op de mouw een insigne te dragen met het monogram van Hitler. In de strijd geworpen aan de Boven-Donau op de dag en het uur dat door de Führer was uitgekozen, samen met het Vie tankleger. was het zo juist gedeci meerd. Generaal Sepp Dietrich had feite lijk de aanval moeten uitstellen, omdat een verschrikkelijk noodweer was losgebroken. Maar hij had niet van het uit Berlijn geko men bevel durven afwijken. Nadat hij was teruggetrokken in een bos, veroorzaakten Amerikanen en Fransen een geweldige slachtpartij onder de in de modder vastge lopen tanks en de SS-infanterie-kolonnes, die door een moeras baggerden. Twee der de van het Adolf Hitler Legioen was om gekomen! Toen hij van de ramp hoorde, had de Führer een woede-aanval gekregen. Hij verklaarde dat het L.A.H. een troep laf aards en overlopers was, die niet waardig waren zijn naam en zijn insigne te dragen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6