Stille tochten door Haarlem naar drie fusilladeplaatsen Réveille zette het Bevrijdingsfeest in Duizenden eerden gevallenen bü de met bloemen getooide monumenten Kort en bondig Cantate in de Grote Kerk Stille tocht naar Erebegraafplaats *5Brieven aan de redactie Bloemendaal WOENSDAG 5 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Niet vergeten Bittere herinnering Dodenherdenking Heemstede Haarlemse P.T.T.'ers herdachten collega's Tentoonstelling N.P.G. Scheepvaart Tentoonstelling „Lezen van rotswand tot microfilm Burgerlijke Stand In de Grote Kerk speelde Klaas Bolt zacht op het orgel terwijl honderden men sen voor en terzijde van de kansel plaats namen, waarvoor een aantal bloemstukken klaar lagen om later te worden meegeno men in de stille tocht naar het monu ment op de Dreef. De heer C. Brink, hoofdbestuurder van de Nationale Fede ratieve Raad van het Voormalig Verzet, was door ernstige ziekte verhinderd en in zijn plaats sprak ds. J. van der Mije uit Zandvoort. Hij citeerde een paar regels uit een gedicht van Willem Brandt in een litte rair protest tegen het besluit, de vijfde Mei niet langer als Nationale Feestdag te hand haven, waarin deze dichter zegt: „je kunt niet eeuwig stilstaan bij het lijjen met idealen valt geen brood te snij jen". Hen, die in ernst geneigd zijn, zich af te vragen of een herdenking als deze wel zin heeft, raadde hij aan een stapje in hun herinne ring terug te gaan en zich af te vragen of dat lijden, dat vechten en dat sterven zin had gehad. Men is in staat dat na te gaan door het heden te vergelijken met de be zettingstijd. „Wij worden niet gecomman deerd om stram te staan bij een of ander „Denkmal", wij kunnen vrij discussiëren of wij de vijfde Mei al of niet moeten vie ren, ik kan de jeugd vrij oproepen om de herinnering aan de bevrijding te bewaren. In al deze dingen openbaart zich het grote verschil met de onderdrukking waaronder wij hebben geleefd en dat verschil gaf de zin aan hun strijd en aan onze herdenking", aldus ds. Van der Mije. Nadat hij ook de in de kerk aanwezige familieleden van ge vallenen had toegesproken, werd het eerste deel van de cantate „Herboren Holland" van Jos. de Klerk uitgevoerd door 500 leer lingen van Haarlemse scholen met begelei ding van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Op de achterkant van de uitgereikte pro gramma's was de tekst van de cantate, van Jaap Moulijn, afgedrukt, zodat ieder de zang, die min of meer onafhankelijk, maar in voortreffelijke harmonie met de orkest muziek weerklonk, woordelijk te volgen. Vooral de weemoedige toon bij de woorden „Hoeveel jong en bloeiend leven is voor Nederland gegeven in de zware stille strijd" en het contrast in zang en orchestratie in „De duivel heeft de haat geschapen, de liefde vloeit uit God" zal op velen indruk gemaakt hebben. Op de Dreef Om acht uur precies verstomde het klok gelui van de Bavokerk, waarna een trom petsignaal de twee minuten stilte aankon digde. Hierna sprak de voorzitter van het comité „Nationale Herdenking" sectie West, de heer F. Vink, een kort openingswoord, waarin hij zijn misnoegen uitte over het feit, dat wij in een tijd leven, waarin het geld wordt beschouwd als het beste middel om voorspoed, geluk en welvaart te berei ken, zo zelfs, dat men er de bevrijdingsdag voor wil laten wijken. Vervolgens zong het kinderkoor „Inter Nos" onder leiding van Jan Booda „Wilt heden nu treden", begeleid door het mu ziekcorps van het Leger des Heils, waarna de heer M. Philipsen, leraar en voorganger der Nederlands Israëlietische Gemeente een toespraak hield. „Deze plaats is heilige grond", zo zeide hij. „Zij is een historische plek voor de Haarlemmers en als getuigenis van het onrecht, dat hier werd begaan, staat daar het beeld van een wenende vrouw. Zij is een van de stille getuigen, opgericht op de bodem van de doodsvallei Europa, waar tien millioen onschuldige mensen werden omgebracht." „De geest, die onze gevallenen bezielde, is eeuwig. Zij getuigt tot ons, wellicht tegen ons, want wij wagen het niet de mond te openen tegen het onrecht, dat zich weer hoe langer hoe meer begint te openbaren. Wij hebben veel vergeten, wij moeten dat wel doen, anders zou het leven niet te dragen zijn, maar wij mogen nooit vergeten, hoe zij, die wij her denken, hebben geleden door de onmen selijkheden van de bezetter, want anders zouden onze gevallenen het leven hebben gelaten voor een hersenschim". Hierna speelde het muziekcorps van „Het Leger des Heils" onder meer het geestelijk lied „Blijf bij mij Heer". Mr. B. W. Stomps, voorzitter van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet zei in zijn daaropvolgende toespraak te geloven, dat Haarlem nog nimmer zulk een grote menig te ter herdenking van de gevallenen bijeen had gezien, als thans het geval was. „De offers, die de gevallenen, niet alleen in Ne derland, maar over de gehele wereld heb ben gebracht, zijn niet vergeefs geweest; zij hebben de mensheid uiteindelijk tot zegen gestrekt. Wij moeten de fakkel van hun ideaal, vrijheid en recht, brandend houden", aldus besloot mr. Stomps zijn toe spraak. Vervolgens zong het kinderkoor „Als de dag in glorie rijst", waarna de kranslegging volgde. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het Wilhelmus en een défilé langs het mpnument. Op de Jan Gijzenbrug Voor de negende keer hebben velen uit het gehele land zich verenigd om met een Stille tocht naar de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen hen te herdenken, die in de jaren 1940-1945 in het verzet zijn gevallen. Vele op deze dag gehouden her denkingen dragen een uitsluitend plaatse lijk karakter, doch de Commissie Nationale Herdenking te Bloemendaal heeft deze her denking niet plaatselijk gehouden; en men heeft^ vooral hen hierbij betrokken, voor wie de stille gang een persoonlijk herden ken is van hun op de Erebegraafplaats rus tende familieleden. Op de Erebegraafplaats zijn begraven de Nederlanders, die iin het binnenlands verzet gevallen zijn, ongeacht hun geloofsovertuiging of politieke richting en komende uit alle provincies van den lande. De stille tocht naar die Erebegraaf plaats is in zekere zin dus een nationale gebeurtenis geworden. Dit jaar heeft ook de radio-omroep dit beseft. In het kader van de reportage over plaatsen waar Nederland zijn doden her dacht werd ook een uitzending gegeven vanaf de Erebegraafplaats. Daar sprak aan het graf van wijlen de heer Walraven van Hall, een der leiders van het Nationaal Steunfonds dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie. Het Doopsgezind zangkoor onder lei ding van de heer Hans de Jong zorgde voor een muzikale omlijsting met koorzang. Toen de radio-uitzending afgelopen was, had de kop van de stoet van deelnemers aan de Stille Tocht inmiddels ongeveer de dodenakker bereikt. Voorafgegaan door tamboers van de padvinders der St. Joris- band K.V.J.B. die de dodenmars sloegen, trok een stoet van een kleine anderhalf duizend zwijgende mensen naar het duin terrein. De tocht duurde bijna een uur. Nadat een hoornblazer het „Geeft acht" had geblazen, werden de twee minuten stilte in acht genomen. Vervolgens ging de vlag van halfstok in top. In de loop van de dag hadden reeds deputaties van scho len en organisaties bloemen op de graven gelegd. Voor het begin van de Stille Tocht had een korte herdenkingsplechtigheid plaats gehad in het gebouw van Publieke Werken aan de Brouwerskolkweg, waar ruim vijf honderd nabestaanden en Bloemendaalse ingezetenen voor een ogenblik bijeen waren gekomen. Pater C. Bayer O.F.M. hield een toe spraak, waarin hij zich vooral bepaalde tot de angst die ons mensen bedreigt of waar door zij zich bedreigd gevoelen. Een angst voor het bestaan, voor de maatschappij, voor de wereld en voor het leven. Een angst, die men overal om zich heen kan waarnemen en die voortkomt uit gebrek aan geloof. Deze angst moet als onchriste lijk worden afgewezen en bestreden. Koorzang door het dubbelmannenkwar- tet „Harmonie" onder leiding van de heer Henk Arisz verhoogde de plechtigheid. De tweede spreker was dr. Ch. de Beus, hervormd predikant te Overveen. Dit sa menkomen om te gedenken het lijden en de dood van duizenden vaderlanders, die hun leven hebben gegeven, moet niet alleen zijn een vluchtig terugblikken, aldus de predikant. Dagelijks komt door radio en krant zoveel tot ons, dat lang niet is te ver werken en bij te houden. Weten we eigen lijk nog wel wat in de jaren 1940 tot 1945 gebeurde? Dat er vijf millioen Joden wer den vermoord en dat er twee millioen kin deren om werden gebracht, die volwassen vrouwen en mannen hadden kunnen wor den. Het leven en de tijd gaan voort. Er komt een nieuw geslacht, dat zich zelf op bouwt. Waarom dan steeds aan het oude herinneren? Omdat niet vergeten mag worden, aldus dr. De Beus, dat duizenden er het leven voor lieten om ons de vrijheid te brengen. Voor de nabestaanden van die gevallenen willen wij proberen naast hen te staan om dankbaar te gedenken wat hen die heengingen in strijd en offers voor ons allen hebben betekend. Namens de Commissie Nationale Her denking van de afdeling Bloemendaal van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland sprak een be stuurslid dezer vereniging, de heer J. E. van der Boon. „De "dag van morgen, aldus de heer Van der Boon, zal een dag worden van bittere herinnering. Het is de dag van de bevrij ding van Duitse brute overheersing en als zodanig een dag die tot in lengte van dagen als een feestdag, een jubelende bevrijdings dag zou moeten worden gevierd. Wij leg gen ons neer bij het voorschrift van onze hoge Overheid, maar op dit ogenblik ap pelleren wij met een woord van protest om dat wij menen, dat door krachten buiten ons bereik misbruik is gemaakt van de gelegenheid de bevrijding van Duitse over heersing te kleineren", aldus deze spreker. Ook in Heemstede heeft Dinsdagavond de jaarlijkse dodenherdenking weer een bijzonder plechtig karakter gedragen. De deelnemers aan de Stille tocht, waarvan velen een eenvoudige bloemenhulde had den meegebracht, verzamelden zich na af loop van de wijdingsdiensten op de Heem- steedse Dreef bij de Zandvaartkade, waar na de stoet zich onder een volkomen stil zwijgen in beweging zette. De opstelling was ook ditmaal weer geheel zonder enige voorkeur voor rang of stand geschied; al leen de rechtstreeks nabestaanden der ge vallen bevonden zich aan het hoofd. Bij de gedenksteen in de Jacob van Campen- straat was een sobere bloemversiering aan gebracht en een erewacht werd daar betrok ken door twee padvinders, die elk een brandende fakkel hielden opgeheven. Onder het luiden der klokken begaf de lange stoet zich op weg naar het monument op de Vrijheidsdreef, waarbij langs de aan gegeven route overal de straatverlichting was gedoofd. Hier schaarden de deelne mers aan de Stille Tocht zich rond het ge denkteken, waarna de kerkklokken zwegen en er twee minuten stilte in acht genomen werd. Nadat door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard een krans aan de voet van het monu ment was neergelegd, declameerde me- I vrouw Annie de HoogNooy het gedicht I van Adolf Snijders „Avond in de cel", dat een aangrijpende indruk maakte. De plech tigheid werd daarop besloten met het zin gen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. De ambtenaren van Haarlems postkan toor en die van het Telefoondistrict hebben gisteren op treffende wijze hun 23 in de oorlog gevallen collega's herdacht. Een ambtenaar van het bestellend per soneel opende met orgelspel de bijeenkomst waarna ir. J. M. de Vos, directeur van het telefoondistrict, in bet bijzijn van de na bestaanden een treffende toespraak hield en besloot met een gedicht tot de gevalle nen van Martinus Nijhoff: „Gij dooden, die den dag niet meer beleeft Voor ons door uw heldhaftig bloed gekocht, Gij die verbitterd in 't verborgen vocht en in een kamp of in een kerker bleeft. O laat het woord, dat uw laatste adem tocht, Opstijgend met uw ziel, gestameld heeft, Weer hooren, opdat z' ons een teeken geeft dat zelfs de dood het niet overmocht. Ziet, 't vlagdoek dat uw baar niet heeft gedekt Ontplooit zich boven ons, en 't volkslied dal U bleef onthouden zet z'n klanken in. En wij verstaan, in de onze opgewekt, Uw stem in 't feestgedruisch van veld en stad: Leev' Nederland! Leve de Koningin!" Nadat bloemen waren gelegd bij de ge denkstenen en een minuut stilte in acht was genomen, sloot het orgelspel de in drukwekkende plechtigheid. In het tijde lijke postgebouw aan de Verspronckweg had eveneens een herdenking plaats waar bij de chef, de heer P. Lalleman, de slacht offers op aangrijpende wijze herdacht en daarna hetzelfde gedicht voordroeg. HAARLEM EN OMGEVING Uitgaande van het Gewestelijk Arbeids bureau Haarlem, waarbij ook de kantoren IJmuiden, Beverwijk en Zandvoort horen, zal op Donderdag 13 Mei in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem een voor lichtingsbijeenkomst over emigratie naar Canada worden gehouden. De heer C. I. Egberts uit Leiden zal zijn ervaringen over een onlangs naar Canada gemaakte reis ver tellen. Voorts zullen enige films worden vertoond. Als makelaar in tabak heeft de Haar lemse rechtbank beëdigd de heer L. E. Root- veld, Overboschlaan 15 te Heemstede. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd: S. J. J. de Jongh te Haarlem voor het candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur en J. Wijmans te Haarlem voor het ingenieursexamen electrotechniek. Wegens de grote belangstelling voor de kleurenfilm over Japan „The sun shall rise", zal de zendelingsavond op Donderdag 6 Mei niet in de Zuiderkapel, maar in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden, aan de Jacobstraat te Haarlem worden gehouden. Jagersfontein. 4 te Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 5 80 m. ZW. Kp. Howe Kota Gede, 5 v. Beyrouth te Port Said. Karimun, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Kota Baroe, 10 Bombay verw. Laertes, 4 v. Balikpapan n. Bohikan. Langkoeas, 4 v. Suez n. Belawan. Leerdam, 6 Koewait verwacht. Leopoidskerk, 4 te Damman. Leuvekerk, 5 v. Aden n. Port Said. Larenberg, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Linge, pass. 5 Lands End n. Las Palmas. Maasdam, 4 200 m. W. Kp. Claer. Mapia, 4 te Port Said. Meerkerk. 4 v. Kaapstad n. Las Palmas. Meliskerk, pass. 4 Sabang n. Colombo. Manoeran. pass. 4 Gibraltar n. Amsterdam. Mentor, 5 te Antwerpen. Maas, 4 v. Amsterdam n- Hamburg. Madoera, 5 v. Hamburg te Amsterdam. Nestor, 4 v. Paramaribo n. Antwerpen. Overijsel, 5 te Soerabaja. Oranjefontein, 5 te Durban. Penöreeht, pass. 4 Lands End n. Einswarden. Peperkust, pass. 5 Ouessant n. Le Havre. Prins Willem George Frederik, 4 v. A'dam te Rotterdam. Roepat, 5 te Belawan. Rijndam, 4 500 m. O. ten Z. Kp. Race. Sabang, 4 v. Tj. Prlok n. Palembang. Salawati, 4 te Suez. Slamat, pass. Gibraltar n. Southampton. Sommelsdijk, 4 rede Semaran.g. Stad Rotterdam, 4 te Middlesboro. Stad Schiedam. 4 te Amsterdam. Straat Soenda, 5 te Hongkong. Sliedrecht, 4 v. Suez n. Mena el Ahmadl. Sloterdijk, 5 v. Antwerpen te New York. Stad Maassluis, pas. 5 Ouessant n. Vlaardingen. Tara, pass. 4 Finisterre n. Rio de Janeiro. Tjisadane, pass. 4 Sabang n. Singapore. Waterman, 4 600 m. N. ten O. St. Helena. Willem Ruys. 5 te Tj. Prlok. IJsel, 5 v. Famagusta te Limassol. zeeland (KRL), 5 v. New York te Halifax. Zuiderkruis, 4 v. Rotterdam n. Quebec. Zaan, verm. 5 v. Gefle n. Amsterdam. KLEINE VAART Algarve, 4 te Avonmouth verw. Att-S, 3 v. Hamburg n. Cork. Atlas, 3 te Amsterdam. Anna-b, vertr. 4 v. Londen n. Goole. Appingedam, 3 v. Virgo n. Antwerpen. Arnoudspoider, 4 v. Antwerpen n. R'dam. Batavier I pass. 3 Finisterre n. Casablanca. Batavier III, pass. 3 Kp. Mondego n. Bordeaux. Beekbergen, pass. 4 Lands End n. Garston. Blue Boy, 3 v. Bohus n. Slite. Bree Helle, 4 v. R'dam n. Londen. Bernisse, vertr. 5 v. Boness n. Newcastle. Betty, 3 v. Swansea n. La Rochelle. Birmingham. 4 te Harlngien. Betty Anne S, 3 v. Hamburg n. Amble. Bill-S, 3 te Buviken. Caland, 3 v. Cardiff n. Horsens. Catharina, 4 v. Londen n. Kingslynn. Coolhaven, 4 te Burnana. Cornelia b I 3 v. Ceuta. Claes Corpaen, 3 in St. Michaelbaai n. St Malo. Da Capo, vertr. 4 v. Antwerpen n. R'dam. Deneb, 4 v. Londen te Sunderland verw. Dollard, 4 te Rouaan. Driebergen, 3 v. Silloth n. Swansea. Duiveland, 3 te Grangemouth. Depa, 4 te Naestved. Diligentia, verm. 4 v. Dover n. Thames haven. Draco, 3 v. Messina n. Palermo. Eibergen, 4 v. Honfleur n. Barrydock. Equator, pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Frans Bohmer, verm. 4 v. Antwerpen n. Duin kerken. Gerrie S, veim. 4 v. Swansea n. Manchester. Goote, 4 v. Dakar te Libourne. Helvetia, 4 v. Middlesbro te Aberdeen. Henrica, 4 v. Lissabon te Leixoes verw. Hoflaan, verm. 4 v. Bayonne n. Dordrecht. Joost. 2 Kiel gepass n. Ostrand. Kemphaan, verm. 5 v. Riga n. Aarhus. Midas, 3 v. Oran n. Tunis. Ma rietje Bohmer, 3 120 m. ZW. Ouessant. Marjan, vertr. 4 v. Londen n. Dordrecht. Menkar N. 180 m. W. Lissabon. Merak-3 te Montevideo Myfem 3 te Helsingborg. Mypuck, 4 v. Rotterdam te Malmö. Ponza, 2 Kiel gepass n. Gefle. Pavo, 1 Kiel gepass n. Ostrand. Plato, 3 te Haderslev n Aalborg. Ton-S, verm. 4 v. Naestved n. Saxkobing. Hudson, 3 130 m. W. ten N. Kp. Ray met ss. Loire' s 160 N. Massawa met baggermolen o ue opezia met ss. Rode Zee, 3 v. R'dam n Antwerpen. Thames, 3 250 m. O. Flores met 2 tankers 7urarta "7 or-. r* - ir„ Na het gemeenschappelijk zingen van het Wilhelmus verliet de menigte de kerk en op de Oude Groenmarkt en in de Spek- straat vormde zich de stoet voor de stille tocht naar de Dreef. In de Grote Houtstraat leek het of er in elk geval veel meer men sen aan de tocht deelnamen, dan er ter zijde stonden, maar op de Dreef bleek, dat het aantal toeschouwers veel groter was. Om acht uur, toen een groot deel van de stoet Andriessens monument nog maar uit de verte zag, viel de stilte, die bij deze herdenking veelzeggender is dan toespraken. Een tram stond stil, militairen presenteerden het geweer, mannen namen hun pet af en een moe der, die juist voorover boog om het jasje van haar kind dicht te knopen, richtte zich op. Twee minuten op de ruim half millioen minuten van een jaar betekenen doorgaans niet veel maar deze twee maken door hun inhoud aan gedachten elk jaar weer diepe indruk. Om twee minuten over acht bewoog de stoet zich verder en de bloemenweelde aan de voet van het monument groeide aan. Op de Westergracht De inwoners van Haarlem-West hebben bij de fusilladeplaats aan de Westergracht een herdenkingsplechtigheid gehouden ter nagedachtenis van de gevallenen. Zij waren in een vijftal stille tochten bijeengekomen, respectievelijk van de Kamerlingh Onnes- straat, de Van Oosten de Bruynstraat, het Hasselaersplein, het Theemsplein en het Oranjeplein. Zowel van de Zuid- als van de Noord zijde van de Jan Gijzenvaart trokken hon derden op naar het monument ter nage dachtenis van de gevallenen. In de stoeten liepen talrijke kinderen mee. Kapelaan Van Zeyl vroeg zich in zijn toespraak af, of de offers, in de oorlog ge bracht, nog zin heeft voor onze tijd. Hij herinnerde aan het belang van de strijd, waarin velen zijn gevallen. Zij vochten voor de vrijheid en voor de zelfstandigheid van vele volken. In deze dag van rouw past grote dankbaarheid, voor hetgeen zij heb ben gedaan. Nadat een kranslegging had plaats gehad, waaraan zeer velen deel namen, sprak dr. H. van der Loos. „Wij staan bijeen als een stuk van het Neder landse volk en een stuk van de goede stad Haarlem", zei de spreker, „en onze gedach ten gaan uit naar het vele leed, dat geleden is in de oorlogsjaren". Dat leed is voor velen nog niet afgelopen, ook al komt na de Herdenkingsdag de vreugde van de Bevrij dingsdag. Wij hopen en bidden, dat God hen. voor wie deze dagen ieder jaar smarte- dagen zijn, moge sterken en hun smart lenigen. Met het zingen van het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten, waarna een défilé langs het monument volgde. Medewerking verleenden de Liedertafel „Haarlems Zanggenot" onder leiding vari de heer P. J. Potgiesser en de „Harmonie Crescendo" onder leiding van de heer Jac. J. Bijster. Kranslegging b\j het monument op de Dreef. DE NEDERLANDERS, die negen jaar geleden hun vrijheid hebben terug gekregen, zijn gisteravond weer in de gelegenheid geweest het voorrecht daarvan te beseften. Zij hebben bij de fusilladeplaatsen en de graven gestaan van anderen die de alleenheerschappij van het geweld niet hebben overleefd, maar stierven in de strijd ertegen of als slachtoffers ervan. In Haarlem zijn al deze mannen en vrouwen, die de hoop op de vrijheid met ons hebben gedeeld, maar de vreugde er over niet meer, op drie plaatsen herdacht, het waren alle plaatsen, waar enkelen van die zeer velen het leven lieten: zestien op de Dreef in Maart 1945, tien op de Jan Gijzenbrug in Februari 1945 en tien op de Westergracht in October 1944. Op diezelfde plaatsen, waar voorbijgangers negen of tien jaar geleden waren ge dwongen om toe te zien kwamen nu menigten, die groter waren dan het vorig jaar, vrijwillig bijeen om samen mèt die zesendertig de vele duizenden anderen te gedenken die 1 1 1 te herstellen. /•JVVII W.II "in LIIG fcLJVUUOl O »GIG UUlZiCI IUC1I cll 1 vlC/I tj I 1 over de gehele wereld zijn omgekomen in de strijd om de vrijheid De jaarlijkse stille tocht naar de Erebegraafplaats te Overveen is Dinsdagavond weer gehouden. De lange stoet door de duinen op weg. Vanmorgen is in Haarlem onder een grauwe hemel, waaruit een fijne motregen viel, de bevrijdingsdag begonnen en het Centrum Comité Koninginnedag heeft er voor gezorgd, dat al diegenen, die vanmogen een hele of halve dag vrij in het verschiet hadden, zich zeker niet zullen vervelen. Om half acht werd het feest ingezet met een grote reveille op de Grote Markt door de muziekvereniging „De Spaar ne- Bazuin" en dit was in het Centrum althans voor de Haarlemse Politiekapel het sein om tijdens een rondwandeling door de straten, waarin de vlaggen een beetje triest neerhingen, een groot aantal fikse marsen tegen de huizen op te blazen. Het tiende feest van de bevrijding van Nederland was begonnen. Ook in Haarlem-Oost werden de mensen gewekt door réveille. Het tamboer corps „Oosterkwartier" maakte een grote tocht en omstreeks negen uur waren er op het Teijlerplein reeds een groot aantal kin deren van de Oranjebond „Prinses Juliana" bijeen om gezamenlijk aan de opmars naar het Rembrandt Theater op de Grote Markt te beginnen, waar de kinderen een feest- oehtend werd aangeboden. In Noord trokken de kinderen naar het Frans Hals Theater. Bert Brugmans zorg de daar met de opvoering van de geschie denis van Buffalo Bill door zijn marionet tentheater voor twee bijzonder geslaagde voorstellingen. Uiteraard was er ook in de andere delen van de stad een uitgebreid programma voor de kinderen samengesteld. Diegenen in Noord, die niet in het Frans Hals Theater aanwezig waren, trokken naar de kermis op de Zaanenlaan, waar voor de kinderen speciale attracties waren. Om ongeveer tien uur begon op de Kat- tenberg in het Kenaupark een kinder zangconcours voor de vijfde en zesde klas sen van de lagere scholen en de kinderen zengen uit volle borst om de jury, bestaan- (Verkort weergegeven) Bezinning. Tijdens de gevallenen-her denking stelde ik mij de vraag: „heeft het zin gevallenen te herdenken, als wij nog dagelijks honderden de dood injagen en zelf afmaken." Wie geeft ons het recht Christus hierin te betrekken, als zouden wij dit met zijn toestemming doen en hierin de moed vin den om wapens te zegenen. Wie geeft ons thans nog het recht vroe gere overweldigers verwijten te maken, terwijl wij nu zelf nog onze medemens (het gekleurde ras) laten verhongeren, doodslaan en uitzuigen. Wat willen wij andere volken leren, terwijl wij zelf geestelijk dood zijn. Wie van ons heeft zoveel geestkracht als Christus, die de consequenties van zijn ge zegde: „als iemand u op de ene wang slaat, keert hem ook de andere toe," durfde te volharden; waardoor zijn lichaam ten onderging, maar zijn geest zegevierde. Laten wij leven volgens de leer die Chris tus ons gelaten heeft en niet die welke wij er van gemaakt hebben, dan is de rest bij zaak. Dan is het ook niet meer belangrijk tot welke groep wij behoren, omdat macht en eigen liefde geen kans krijgen. A. de V., Zandvoort. Militaire parade. Naar aanleiding van de protesten tegen de militaire parade op Koninginnedag zou ik het op prijs stellen, indien u de inzenders er attent op wildet maken, dat zij zonder die „gevechtswagens" en „voertuigen met dood en verderf bren gende wapens", om van de bemanningen maar niet le praten, geen kans zouden hebben vrij Koninginnedag te vieren. Men vergeet wel snel! M. W. v. d. Koog. (Wanneer inzender ervan overtuigd is, dat een nationale strijdmacht veilige waar borg is voor de vrije viering van Konin ginnedag. willen wij aan zijn verzoek wel gevolg geven, doch wij moeten daarbij met alle vorige inzenders over dit onderwerp de vraag onverminderd doen gelden, of men die strijdmacht moet. gebruiken tot verhoging van een feestelijke sfeer. Red).. De padvindersgroepen Haelu en Capre- ra te Bloemendaal, verzorgen de tentoon stelling van het Nederlands Padvindsters- gilde in het Jeugdhuis Donkerelaan, Bloe mendaal. Deze tentoonstelling heeft ten doel, zowel iedereen die zich interesseert voor de padvinderij als ieder die er niets van af weet, kennis en inzicht te verschaf fen omtrent wezen en werk van de pad- vindsters. De tentoonstelling wordt ge opend op Donderdag 13 Mei des avonds om 8 uur en zal verder geopend zijn op Vrijdag 14 Mei 's middags van 3-5 uur en 's avonds van 8-10 uur. de uit de heren O. Koop, G. Michels en P. Zwaanswijk. te vermurwen de geldprijzen, bestemd voor een schoolreisje, aan hun school toe te kennen. Kranslegging en kerkdienst Op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg verzamelden zich vanmorgen de leerlingen van alle scholen uit het Kleverpark voor een kranslegging en om negen uur begon in de Grote Kerk een oecumenische her denkingsdienst, waarin werd voorgegaan door ds. Joh. Bronsgeest, Nederlands Her vormd predikant te Haarlem en door ds. C. P. Hoekema, Doopsgezind predikant te Haarlem. Zeepkistenraces Om half elf zou, volgens het programma althans, de zeepkisten-race met levende motor op de Grote Markt beginnen, maar vanmorgen zagen wij in de Grote Hout straat al enkele in race-costuum uitgedoste jongens, die op weg waren naar het circuit op de Grote Markt, waar zij met een ern stig gezicht aan de trainingsronden begon nen. Andere coureurs deden dit meer in het geheim, in achterafgelegen straten, om vooral hun snelheid en tactiek niet aan de mededingers te verraden. Uiteraard waren de zitters en duwers, die tezamen een kop pel vormden, evenals in vorige jaren, in leeftijdsgroepen (jongens van 10 tot 12 en van i3 tot 14 jaar) verdeeld en de organi satoren, garage Brinkmann te Haarlem en de Morris-dealer te Amersfoort, die onder auspiciën van het Centrum-Comité dit feest organiseerden, hadden er voor ge zorgd, dat de „kleintjes" evenveel kans op een der prijzen hadden als de „groten". En prijzen waren er weer genoeg, want deze populaire races, die dit jaar voor de vijfde keer gehouden werden, een lustrum feest dus, kunnen niet meer uit het pro gramma van de bevrijdingsdag gemist wor den. De houder van de wisselbeker moest deze trophee weer beschikbaar stellen, maar daartegenover stond echter, dat hij er een herinneringsbeker voor terug kreeg. Pe eeste prijzen bestonden dit jaar uit vier rijwielen en verder waren er voetballen, voetbalschoenen en meer van dergelijke voor jongens onschatbare cadeaux. En toch vormen deze prijzen voor de coureurs niet het belangrijkste gedeedte van de wedstrijden, want zelfs de grootste luilak heeft er wel een paar minuten hard lopen voor over om zich de rest van het jaar „de beste zeepkisten-racer van de stad" te mogen noemen. Ter gelegenheid van de tentoonstelling „Lezen- van rotswand tot microfilm" in de raadzaal aan het Prinsenhof zal mejuffrouw I. van Soelen Donderdagavond in de hal van het Stadhuis een lezing houden. Vorige week sprak Jaap Buys Jr., en voor zijn lezing bestond grote belangstelling. HAARLEM, 4 Mei 1954 ONDERTROUWD: 4 Mei, J. Gottmer en R. Groeneveld; G. uit de Bulten en J. Drij ver; D. G. Muntinga en M. P. Hoekstra; A. J. Taling en A. C. Romp. BEVALLEN van een zoon: 2 Mei, G. M. C. NoortScholten; H. KoedijkersEleveld; 3 April, L. G. Veldhuisvan Veen; 4 April, W. de Visser—van Zanen. BEVALLEN van een dochter: 30 April, M. A. Sassen—Koopman; 2 Mei, A. W. Herto„ van Dort; 3 Mei, R. J. Scheffers—Courtial, 2 d.: P. J. Spaargaren—Wesselius; 4 Mei, M. J. Th. Veraart—Fiévez; W. Lukkien—van Dijk. OVERLEDEN: 2 Mei. M. I. Jordaande Boever. 54 j., Olycanstraat; L. H. van Em merik, 66 j., Welgelegenstraat; 3 Mei, Tj. Visser, 89 j., Jansstraat; J. M. Beezem, 77 j., Parklaan. Alcyone, 4 v. Port Alegre n. Victoria. Alphard, 4 v. Las Palmas n. Recife. Amerskerk, pass. 4 Gibraltar n. Marseille. Ampenan, 5 v. Tj. Priok te Singapore. Amstelpark, 4 v. Tj. Priok n. Cheribon. Arkeldyk, 4 v. Antwerpen n. R'dam. Artemis, pass. 4 Kreta n. Rotterdam. Aagtedijk, 5 te Norfolk. Agamemnon, 5 te New York. Alamak, 5 te Rotterdam. Albireo, 4 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aldabi, 4 v. Rio de Janeiro n. Santos. Algenib, 4 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alhena, 5 v. Breinen te Hamburg. Amsteldijk, pass. 4 Flores n. New Orleans. Ariadne, 4 v. Napels n. Malta. Arkeldijk, 4 v. Antw. te Rotterdam. Arundo, 4 v. Newport News n. Nederland. Alchiba, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Amstelstad, 30 v. Kobe te Pusan. Andijk, pass. 4 Vlissingen n. Lissabon. Banka, 4 v. Soerabaja n. Semarang. Bloemfontein, 4 300 m. N. Dakar. Blijdendijk, 5 te Rotterdam. Breda, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Britsum, 4 v. Narvik n. Amerika. Biitar, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Bosehfontein, pass. 5 Guardafui n. Mombasa. Caltex Delft. pass. 4 Ouessant n. R'dam. Corilla, 4 v. Shimonoseki n. Miri. Cronenburgh, pass. 4 Ouessant n. IJmuiden. Dalerdijk, 5 v. Londen te Curagao. Ena, pass. 4 Noordp. Luzon n. Miri. Enggano, 4 v. Marseille n. Genua. Etrema, 4 te Spezia. Friesland (KRL), 4 v. Port Said n. Roterdam Graveland, pass. 4 Ouessant n. Recife. Gaasterland, 5 te Puerto Alegre. Gadila, 4 v. Curagao te Stanlow. Ganymedes, 5 v. Dordrecht te Amsterdam. Gouwe, 5 v. Rotterdam te Hamburg. Heemskerk, 5 v. Durbin te Lorenzo Marquez. Hera, 5 v. La Guaira te Curasao Hilversum, 4 v. Port Said te Swansea. Hoogkerk. 4 v. Rotterdam n. Kobe. Hersflia, 5 v. Hamburg te Anwterpen. Ilos, 4 te Lissabon.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7