Zeven jaar na raadsbesluit heeft Heemstede uitbreidingsplan MET EEN BOEK! Gillette Gillette Alle huisvrouwen van een grote zorg bevrijd vecht tegen de duurte Kort en bondig Twee mille gevorderd wegens verbreken van trouwbelofte Maar de belangrijkste vraagstukken bleven buiten beschouwing Boekhandel VEKO Heemstede ^Brieven aan de redactie 9 Verras Moeder Zondag Merkwaardige procedure voor Haarlemse rechtbank Bijna zestig plannen nog in omloop Beperkte strekking Prognoses Haast Prijsstijgingen overal, maar DISPENSER NU SLECHTS Pakje van 5 goeie morgenbegint met Gillette Dr. C. Spoelder treedt af als voorzitter van De Tien G. Bouchette draagt voor HAARLEMSE RECHTBANK Amsterdamse Beurs L. P. Knapen veertig jaar bij het G.E.B. Uitspraken Haarlemse rechtbank H. Bank 25 jaar melk bezorger in Heemstede DONDERDAG 6 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VAN VANDAAG AF ligt voor belangstellenden op het Heemsteedse raadhuis het uitbreidingsplan-in-hoofdzaak ter visie. „Eindelijk!" zal men zeggen, indien men weet dat de Heemsteedse raad reeds in 1947 tot het laten ontwerpen van zon uitbreidingsplan, waarin de ruimtelijke ordening van de gemeente in grote trekken wordt aangegeven, besloot. Daartoe werd toen een opdracht verstrekt aan wijlen ir. Herman de Groot, die inderdaad met een plan is gekomen, een zeer fraai plan zélfs, dat van visie getuigde en dat met name voor het nieuwe dorpscentrum, dat achter Van Merlenlaan en Raad huisstraat was geprojecteerd, een royale opzet had ontworpen met een aantal openbare gebouwen, waaronder een schouwburg, rond een schone waterpartij geschaard. „Te duur", zeiden sommigen in Heemstede, waar men voorts de burgemeesters wisseling wilde afwachten, om de nieuwe burgemeester niet aan een plan te binden waaraan hij part noch deel had gehad. Er kwamen nog twee andere vertragende factoren bij: de afwijzing van de provinciale planologische dienst van enige onderdelen van het plan en het over lijden van de ontwerper. Intussen kwam men in Heemstede in grote moeilijkheden te verkeren, omdat de woningbouw gestagneerd werd door het ontbreken van terreinen waarvoor een goedgekeurd uitbreidingsplan gold. En om dat niet te voorzien viel dat met de pro vinciale planologische dienst wiens taak het immers is om de gemeentelijke uitbrei dingsplannen te toetsen op hun harmoni sche samenhang spoedig tot overeen stemming zou worden gekomen, besloot men dan maar eerst met een plan-in- hoofdzaak te komen om dat eerst goedge keurd te krijgen, om dan later over de ge- détailileerde plannen voor de afzonderlijke wijken te gaan spreken. Op deze wijze hoopt men te voorkomen, dat bijvoorbeeld de discussie met de planologische dienst over de Componistenbuurt vertragend werkt op het in de volgende raadsvergade ring te behandelen plan voor De Glip. Daartoe werd de stichting „Stad en Land schap" ingeschakeld, die op de grondslagen van ir. Herman de Groot zou voortwerken. Wie nu gedacht zou hebben, dat men vandaag, zeven jaar na het raadsbesluit tot vaststelling van het uitbreidingsplan, zou weten waar men aan toe is op het punt van de grote stedebouwkundige problemen, komt bedrogen uit. Het opvallendste kenmerk van het thans ter visie liggende plan is, dat het ons niets wijzer maakt over de belangrijkste helft van de 966 hectaren welke Heemstede groot is. Het zwijgt over de toekomstige bebou wingen van De Glip, van de Schouwbroe- kerpolder, van de Rivierenbuurt, van de Natuurkunaigenbuurt. Het zwijgt over de Oost-Westverbinding, zoals het zwijgt over de problemen van de Noord-Zuidverbin ding: het geeft geen enkel uitsluitsel over aard en wijze van de toekomstige bebou wing, zoals het geen enkele suggestie bevat omtrent het viaductenvraagstuk. ADVERTENTIE Wij hebben een rijke sortering echte ,.Moeder"-boeken, waarmee U haar blij kunt maken. ZIJLSTRAAT TELEFOON 11706 C. en A. contra A. en C. Op 1 Juni zal de Haarlemse rechtbank uitspraak doen in een civiele procedure tussen de Naamloze Vennootschap C en A. Brenninkmeijer en de Commanditaire Ven nootschap A. en C. te Haarlem C. en A. stelde in het onlangs gehouden pleidooi in deze zogenaamde korte termijnzaak bij monde van haar advocaat mr. H. F. Blaisse, dat de gedaagde door het gebruik van de lettei-s A er C misbruik maakte van de associatie bij het publiek, dat volgens eise res ver-band zou zoeken met haar eigen naam. Het door de c.v. A. en C. gebruikte uithangbord, dat in verticale stand links boven de A voert en rechts onder de C, zou volgens mr. Blaisse psychologisch het gevolg hebben dat de toeschouwer eerst dé C en dan de A leest. Mr. H. Peters, raads man van gedaagde, antwoordde: „Ik lees van boven naar beneden". Mr. Blaisse: „Chinezen niet". Mr. Peters: „Ik ben geen Chinees". Mr. Blaisse: „Maar onder het publiek zijn wel rare Chinezen". Bovendien stelde eiseres dat het door ge daagde gebruikte teken het compag nonsteken zou zijn, hetgeen door mr. Pe ters werd bestreden. De raadsman van ge daagde vond uit dat dit teken in de typo grafische wereld de „Ampersant" heette en stuitte bij dit onderzoek op een merkwaar dige geschiedenis, vermeld in het in 1936 in de V. S. gepubliceerd boekje „The Genesis of the Ampersant" van Samuel Light. De geschiedenis verhaalt hoe in 815 in een Benedictijner klooster in Hirschau een zekere broeder Andreas het hoofd was van de overschrijfafdeling. Broeder Andreas spoorde zijn schrijvers dagelijks aan tot spoed én zo kwam men tot het gebruik van afkortingen. Het Latijnse woord voor „en" is „et", nu was dit woord wel niet zo groot, maar de schrijvers ontdekten dat als mën het afkorte tot dat er dan een caricatuur ontstond van de buikige broe ders Andreas. Zo zou dit teken, aldus het boekje, de geschiedenis zijn ingegaan. Merkwaardig is nog dat het boekje ver meldt dat het verhaal uit het Nederlands werd vertaald, terwijl het dank brengt aan de professor Joost van den Vondel te Am sterdam. Een en ander is echter onopgehel derd gebleven. Mr. Peters die bij zijn on derzoekingen ook terecht kwam bij de N.V. Joh. Enschedé Zn., consulteerde daar de typograaf J. van Krimpen, die zelf in zijn handschrift het teken bezigt als „en". Hoe het ook zij, gisteren heeft de Haar lemse rechtbank medegedeeld dat zij op 1 Juni uitspraak zal doen in deze proce dure, die door insiders niet eenvoudig wordt genoemd. In 1913, toen Heemstede nog maar acht duizend inwoners telde, werd het eerste uitbreidingsplan ontworpen door de architecten Jos Cuypers en Jan Stuit. Sindsdien verschenen er 56 herzienin gen op, die vrijwel alle nog geheel en gedeeltelijk geldig zijn. Het nieuwe uitbreidingsplan bedoelt op ruiming te houden onder de warwinkel van plannen en projecten. Hèt regelt Slechts de bestemmingen van enkê-lè agrarische, industriële en recrea tieve gebieden.Hierover nu bestonden vrij wel geen meningsverschillen. Voor "bollen- dan wel weidegrond zijn terreinen aangewezen Westelijk van de Herenweg ten Zuiden van Rivierenbuurt en ten Noorden van Manpadslaan, voorts terreinen aan de Ringvaart Noordelijk van de Cruquiusweg met de toekomstige riool waterzuiveringsinstallatie als middelpunt en Oostelijk van de Glipperweg ten Noor den van de grens mét Bennebroek. Voor lichte industrie, c.q. agrarische be drijfsgebouwen als bollenschuren, is een terreintje aan de Leidsevaart naast de spoorbaan Noordelijk van het complex van de Zweedse zaadmaatschappij beschikbaar. Wat de recreatiegebieden betreft, de re gelingen hiervoor hebben betrekking op de tweehonderd hectaren aan al dan niet pu blieke buitenplaatsen. Tot de openbare lustoorden behoren uiteraard Groenendaal en Meerenberg, in de toekomst wellicht ook nog het Oostelijk deel van Berkenrode tussen Herenweg en Leidsevaart, welk buiten een prachtige overgang zou vormen tussen dè letterkundigenbuurt enerzijds en de nog te voltooien natuurkundigêhbuurt (waarvan thans alleen enkele lanen als Nobel-, Lorentz- en Asserlaan bestaan) anderzijds, waarbij ook gedacht is aan een nieuwe brug ovér de Leidsevaart ter ver krijging van een korte verbinding met het station. Aan de Leidsevaartzijde van de natuur- kundigenbuurt zou plaats komen voot flats. Wij meldden dit reeds jaren geleden en het weid ons gisteren nog op een persconferen tie door wethouder Van Lent bevestigd. Maar in het thans gepubliceerde uitbrei dingsplan wordt er met geen woord over gerept. Wel over de buitenplaatsen, als Manpad, Hartekamp, Dennenheuvel, Eikenrode, Ipenrode, Bosbeek, Mariënheuvel, Glip- hoeve. Ze moeten zoveel mogelijk in de tegenwooidige toestand blijven, met dien verstande dat bij gebruik voor sociale of culturele doeleinden hetgeen met de meeste het geval is of zal zijn anderhalf procent van de oppervlakte indien zij gro ter dan zes hectaren zijn, twee procent in dien zij beneden die oppervlakte blijven, mag worden gebruikt voor noodzakelijke dienstgebouwen en dergelijVo annexen. Intussen bevat de toelichting tot het „uit- breidingsplan-in-hoofdizaak" dat dus in feite alleen op de periferie van de bebou wing betrekking heeft en zelfs dan nog niet volledig enkele interessante bevolkings prognoses. Men hoopt de bevolkingsomvang in het niet in het onderhavige uitbreidingsplan gedétailleerde gebied te kunnen laten aan groeien tot 32 a 33.000 inwoners bij een voortzetting van de bebouwing zoals die tot nu toe in Heemstede gebruikelijk is. Dat zou dan moeten gebeuren op de onge veer honderd hectaren die nog aan bouw grond disponibel is. Daartoe zouden de 5600 woningen van thans 9000 woningen moeten worden. Dat in dit plan maximale aantal van 32.000 inwoners zou alleen gerekend naar de natuurlijke aanwas in het jaar 2000 be reikt zjjn. Schakelt men de migratiefactor in, dan wordt reeds in 1970 het maximale aantal bereikt, indien men tweehonderd niet-Heémstedenaren per jaar zou toelaten, in 1978 wanneer het er honderd per jaar zouden zijn en 1985 bij vijftig personen van buiten per jaar. Intussen heeft men aan dit uitbreidings plan niet het karakter van een „beëindi gingsplan" willen geven, waarin star vast staat hoe het allemaal zal worden. Hetgeen trouwens nogal logisch is voor een plan waarin eigenlijk niets geregeld is wat de bebouwingskem betreft. Het is ook niet zo urgent omdat elk plan in hoofdzaak iedere tien jaar herzien moet worden. De directeur van Openbare Werken, ir. Bierdrager, formuleerde deze opvatting als volgt: „Het plan mag geen harnas zijn, wel een elastisch corset waarin enige gym nastiek mogelijk is". Gymnastiek die, zo vernamen wij, een eventuele uitbreiding van het inwonertal tot 42.000 zou blaten. Intussen heeft men in Heemstede, zoals wij reeds schreven, haast met bouwen. Daarom staat men voor de noodzaak bin nenkort toch bij de provinciale planologi sche dienst aan te kloppen met een plan in onderdelen, nadat dat dan door de raad zal zijn vastgesteld.Hoewel het echter reeds in de volgende raadsvergadering zal wor den behandeld, hoorden we op de gisteren gehouden persconferentie er niets anders over dan dat allereerst De Glip aan de beurt is, waar vier- tot vijfhonderd wonin gen gebouwd zullen worden aan beide zijden van de Glipperweg, waardoor tevens de mogelijkheid tot enige kernvorming wordt geschapen. Na het' plan voor de Glip komt het plan voor de Natuurkundi?enbuurt aan de orde. Wanneer een begin kan worden gemaakt met de voor villa-, wellicht ook voor hoge bouw bestemde Schouwbroekerpolder. waarvan de grond geheel in gemeentelijke handen is. kon nog niet gezegd worden. Hetzelfde geldt voor de Provinciënbuurt en voor het dorpscentrum. Al met al kan men zeggen, dat de visie welke ontegenzeggelijk een van de grote kwaliteiten van het oorspronkelijke plan vormde van wijlen ir. Herman de Groot, in het nieuwe plan niet wordt teruggevon den. En wel voornamelijk omdat dit plan geen uitbrèid'ingsplan is. ADVERTENTIE Ga nu over op Gillette. De be roemde Blauwe Gillette mesjes hebben de scherpste snijkanten ter wereld. Zij zijn voordelig omdat ze zo lang meegaan en U scheert zich werkelijk perfect. Scheert U vol gens de moderne Gillette methode met 10 mesjes J 50 nu voor Het wereldbekende Gillette 32' scheerapparaat met 2 Blauwe Gillette mesjes: slechts f 1,10. Donderdag 13 Mei houdt de Haarlemse Vrijwillige Brandblussersvereniging „De Tien" een algemene vergadering, waarop de jaarverslagen aan de orde komen. Op deze bijeenkomst zal afscheid worden ge nomen van dr. C. Spoelder, die een groot aantal jaren voórzittèr is geweest en zich niet meer herkiesbaar stelt. Het bestuur stelt voor in de vacature van voorzitter de heer P. F. Sérné te benoemen, die thans vice-voorzitter is. Als nieuw bestuurslid wordt candidaat gesteld de heer T. Bèitsma. Ook moet worden voorzien in dé vacature- F. W. Lichtenvèldt; déze heeft zich niet meer canddaat gesteld. Na afloop van de herdenking der geval lenen op Maandag 10 Mei op de Erebe graafplaats te Overveen door de Neder landse Vereniging van Ex-politieke Gevan genen (uit de bezettingstijd) volgen ge meenschappelijke maaltijden in restaurant Brinkmann en hotel De Leeuwerik. Op deze bijeenkomsten zal de heer C. Bouchette uit Stockholm enige gedichten voordragen Deze heeft als Nederlander van Stockholm uit hèt Nederlandse verzet gediend tijdens de bezettingsjaren. Hij heeft een gedichten- bundel geschreven onder de naam Viator Na de bevrijding is hem een Koninklijke onderscheiding verleend. ADVERTENTIE SAS» Voor de Haarlemse rechtbank werden Woensdagmorgen de pleidooien gehouden in een in Nederland niet veel voorkomende zaak. Het betreft hier artikel 113 van het Burgerlijk Wetboek, waarin wordt gezegd, dat indien de aangifte van een huwelijk bij de ambtenaar van de burgelijke stand is gevolgd door de huwelijksafkondiging, het verbreken van de trouwbelofte na dat tijd stip grond op kan leveren tot het vorderen van een schadevergoeding, die de gedu peerde partij in haar vermogen heeft ge leden, zonder dat echter daarbij enig winst bejag in aanmerking kan komen. De Haarlemse rechtbank zal op 15 Juni uitspraak doen in deze zaak, waarbij een 30-jarige Haarlemmer als eiser, van een Amsterdamse mannequin een schadever goeding vordert van ongeveer 1700, omdat zij zich, nadat de huwelijksafkondiging had plaats gehad, terugtrok en zeide van haar voornemen om met de Haarlemmer in het huwelijk te treden af te zien. Op 30 Mei verleden jaar stapten beiden naar het Haarlemse stadhuis om aangifte te doen van hun huwelijk, dat op 2 Juli daar op zou plaats vinden. Op 23 Juni werden de trouwkaarten verzonden, en de dag daarop werd de acte van huwelijksvoor waarden verleden. Maar enkele dagen later liet het meisje, mannequin en verkoopster in een Amsterdams modehuis, haar toe komstige echtgenoot weten, dat zij van het huwelijk afzag. Ter zitting werd namens haar door mr. L. P. van der Does aange voerd, dat zij in die tussentijd telefonisch enige, niet zeer voor haar toekomstige ge maal pleitende mededelingen, had ont vangen, waarop mr. G. J. H. de Leeuw als raadsman van de teleurgestelde bruidegom stelde, dat de motieven die gedaagde thans opgeeft gehad te hebben vóór het verbre ken van de trouwbelofte, destijds niet door haar zijn aangevoerd. De Haarlemse jongeman, thans weer vrij gezel, die voor zijn aanstaande huwelijk reeds een flat had gehuurd tegen een prijs van 180 per maand, en waarvoor een jaarcontract werd getekend, vordert onder meer een groot deel van de totale huurprijs over die termijn, schadevergoeding voor de voorzieningen die hij in zijn bedrijf had moeten treffen om een huwelijksreis te kunnen maken, en een bedrag waarvoor hij een aantal herencostuums had aangeschaft, omdat de mannequin „als een schone en chique vrouw" geacht werd naast de best geklede man van Haarlem te lopen. Ook de kosten van de acte van huwelijksvoorwaar den en die van een dienstbode, die in ge zamenlijke dienst van de flatverhuurster en het toekomstige paar zou treden, werden in rekening gebracht. Ter zitting liet mr. G. H. J. de Leeuw enkele bedragen vallen, waaronder twee maanden huur, omdat het eiser gelukt was om de flat, die te kostbaar en te groot voor hemzelf was, aan een ander te verhuren en een borgsom die voor de huur van trouw- auto's was gestort, omdat dit bedrag terug werd ontvangen. De raadsman van gedaagde stelde dat de eis .in strijd was met de moraal en goede zeden, en achtte haar het gevolg van de zedenverwildering, die na de oorlog aan de dag was getreden. Bovendien werd het door hem merkwaardig gevonden dat in deze tijd van woningnood, het eiser niet was ge lukt om de flat eerder aan iemand anders over te doen. In de Nederlandse jurisprudentie, dit zijn dus alleen de gepubliceerde gevallen, zijn zestien processen bekend, waarbij artikel 113 van het Burgerlijk Wetboek betrokken is. Het laatste geval dateert van- 1943. In het Nederlandse recht bestond vroeger wel een trouwplicht, die zelfs reëel geëxecu teerd kon worden, maar later zwakte dit af tot een schadevergoedingsactie. Zoals be kend is. kent men in Engeland en Duitsland niet alleen deze actie, maar ook die voor een verbroken verloving. Ter zitting van de Haarlemse rechtbank werd het meest gediscussieerd over het woordje „kan" in de redactie van het wetsartikel: „kan zulks grond opleveren tot vergoeding van kos ten." Mr. De Leeuw stelde dat dit gelezen diende te worden als „zal", terwijl mr. Van der Does meende dat het ook „kan niet" impliceert. Aan de zijde van de laatste staat de Nederlandse rechtsgeleerde Pitlo. De heer L. P. Knapen heeft het feit herdacht, dat hij veertig jaar werk zaam is bij het G.E.B. De heer Knapen, die de functie van werkmeester vervult, is door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, ontvan gen, die hem de gemeentelijke oor konde voor veertig jaar trouwe dienst over handigde. 's Middags is de jubilaris gehul digd op het bedrijf. De directeur van het G.E.B., ir. J. H. Kouwenhoven, noemde enkele episoden uit de loopbaan van de heer Knapen, die in het bijzonder is belast met de zorg voor de torenuurwerken in Haarlem en bood hem daarna een bloem stuk en een verzilverde legpenning aan. Namens het jubileumfonds en het perso neel sprak de heer T. van Waveren, een der oudste collega's van de jubilaris, die hem de gebruikelijke gratificatie over handigde. De Haarlemse rechtbank heeft Donder dagmorgen uitspraak gedaan in de zaken tegen de twintigjarige betonwerker B. K. uit Haarlem en de vierentwintigjarige pak huisknecht J. IJ., eveneens uit Haarlem, die ervan verdacht werden tezamen in Haarlem een groot aantal fietsen, al of niet met hulpmotor gestolen te hebben. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman had tegen IJ. een ge vangenisstraf voor de tijd van anderhalf jaar met aftrek van het voorarrest geëist en tegen K. twaalf maanden, waarvan acht maanden onvoorwaardelijk met af trek en vijf maanden voorwaardelijk. De De Haarlemse politie heeft aangehouden de 21-jarige R. v. G. uit Haarlem, die ten nadele van een Haarlemse huishoudschool en leerlingen daarvan le\ ensmiddelen, toi letartikelen en een shawl had weggenomen. Zij heeft bekend en is ingesloten. Op de levensmiddelen na werden alle artikelen in haar huis aangetroffen. De in Haarlem, Heemstede en Bloemen- daal gehouden huis-aan-huis- en straat collecte ten behoeve van het Christelijk Militair Tehuis aan de Jansweg te Haarlem heeft opgebracht resp. f 4135,34, f 1206,01 en £778,54, in totaal f6119,89. De jaarlijkse kranslegging rondom de eerste Meidagen bij het monument voor de in de oorlog omgekomen inwoners van Bloe- mendaal achter het Hervormde Kerkgebouw te Bloemendaal zal dit jaar geschieden op Maandag 10 Mei, des avonds om acht uur, door het gemeentebestuur. De toneelgroep „Die Spaerne-Ghe- sellen" zal op Zaterdagavond 8- en Maan dagavond 10 Mei in het Jeugdhuis opvoeren het toneelspel in 3 bedrijven „de Gouden Kooij" van Hans Nesna. De heer J. A. Smit te Overveen is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen psy chologie de heer A. F. Sanders te Heemstede. De Remonstrantse Gemeente te Haar lem houdt op 6, 7 en 8 Mei in het Re monstrantenhuis, Wilhelminastraat, een bazar ten bate van haar sociale dienst. Er zullen onder meer handwerken worden ver kocht. Verder zijn er verscheidene attracties. Wegens het ontvreemden van een por- temonnaie met f 10,50 ten nadele van een personeelslid van een ziekenhuis in Haarlem is door de politie aangehouden de 26-jarige Haarlemse werkster J. M. H. Zij heeft be kend en is ingesloten. Op Vrijdagavond 7 Mei zal in het pad- vindstersclubhuis aan de Hazepaterslaan, hoek Dreef, een tentoonstelling geopend worden, die door de kabouters en padvind- sters van het Nederlandse Padvindstcrs Gil de zelf is gemaakt. De tentoonstelling, die door het hele land gaat, blijft in Haarlem tot en met 9 Mei. Op Dinsdag 11 Mei zal in de restauratie zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart de heer Jan P. Strijbos een lezing met film houden over het onderwerp: „Onbekend Spanje". rechtbank veroordeelde de betonwerker tot een jaar gevangenisstraf waarvan zeven maanden onvoorwaardelijk. De pakhuis knecht werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van één jaar en drie maanden. Voorts deed de rechtbank uitspraak in de zaken tegen de 35-jarige chauffeur van een melkrijder A. H. S., die een groot aan tal melkflessen van melkhandelaren ver duisterd zou hebben. De 45-jarige melk- handelaar J. D. zou deze flessen van de melkrijder hebben aangenomen. Beiden werden conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld: S. tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden on voorwaardelijk en drie maanden voorwaar delijk en D. tot vier maanden met aftrek van het voorarrest. Donderdag 13 Mei zal- het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de heer H. Bank als melkbezorger bij de firma P. van Stave ren aan de Camplaan te Heemstede in dienst trad. Hij begon reeds op veertien jarige leeftijd met paard en kar geheel Heemstede te doorkruisen. Zijn altijd goe de humeur heeft de heer Bank bij de cliën ten een grote populariteit bezorgd, welke in zijn wijk een welhaast ideale verhou ding heeft doen ontstaan. Sedert de melk- sa nering bedient hij uitsluitend de omge ving van de Bosboom Toussaintlaan; be halve Donderdag 13 Mei, want dan heeft de heer Bank vrijaf om zijn jubileum in de huiselijke kring te vieren. Woensdag 12 Mei, des middags van 3 tot 5 uur, biedt zijn patroon hem in de zaak aan de Camplaan een receptie aan, waar men in de gelegenheid wordt gesteld de jubilaris te complimenteren. Een gelegen heid, waarvan ongetwijfeld door talrijke cliënten en vrienden een dankbaar gebruik zal worden gemaakt. (Verkort weergegeven) Militaire Parade. „In de blik van een onbedorven kind ligt een aanklacht. Hij vraagt ons wat wij doen om een betere samenleving op te bouwen, een samen leving waarin hij zijn plaats zal kunnen innemen, waarin hij met vreugde zal kunnen arbeiden, zonder vrees, zonder ge brek-zonder oorlog." „Alle argumenten tot legitimatie van de oorlog, van het fabeltje van zelfverdediging tot het aanmatigend willen bestraffen der tegenpartij, miskennen de aanwezigheid van het schuldloze kind in deze wereld." Met deze twee citaten, respectievelijk van de heren Gunning en Bouman, sluit ik me gaarne aan bij de protesten tegen de militaire parade op Koninginnedag. Het was afschuwelijk te zien, hoe al die feeste lijk uitgedoste kinderen zich een tijdlang stonden te vergapen aan de voortdaverende oorlogsmonsters. Het was afschuwelijk om alle vragen te moeten beantwoorden van mijn eigen „schuldloze kind" van vijf, dat wilde weten, wat al dat fraais te beteke nen had. Afschuwelijk, mensonterend, en diep-droevig. M. v. H.S. ADVERTENTIE Slotkoers Openings Dinsdag koersen 3-3!4 Nederl.'47 9818/i« 98% A.K.U 212 213 302 305)4 Philips Gloeil. 297 299% Kon. Petroleum 469 475 A'dam Rubber 97 98% Holl. Amer. Lijn 142 142 N. Scheepv. Unie 133% 133 H.V.A 127 125% Deli Mij 113 114% Amsterd. Bank 184 <4 184% Ned. Handel Mij. 173% 173 Rotterd. Bank 173 173 Twentsche Bank 175 175 Anaconda Copper 34% 34% Bethlehem Steel 64 63% Republic Steel 53% 53% 97% 97 22% 21% 46 45% Moderne wetenschap verleent „huishoudelijke" diensten Nederland is een echt wol-land. Ons grillige klimaat bijvoorbeeld vereist wollen kleding en ook voor tapijten, meubelbekleding, gor dijnen enz. prefereert men hier al van ouds her wollen stoffen. MaarNederland is ook een echt motten-land! Juist al die wol maakt ons land tot ..luilekkerland" voor de vraatzuchtige motten. Dag in. dag uit bestrijden onze huisvrouwen haar aartsvijand: de mottenlarf. De moderne wetenschap schonk haar al menig goed wa pen in die strijd, zoals bijvoorbeeld TRIX. het befaamde anti-mot preparaat op D.D T.- basis van Organon-Oss, maar nog altoos wacht zij op het middel waarmee zij zélf op eenvoudige wijze al het wollen goed duur zaam motvrij kan maken. Welnu, dat middel is er. Morgen zal Organon- Oss in deze krant de jongste triomph der mo derne wetenschap bekend maken. Met haar nieuwste preparaat. TRIX-W genaamd, kan elke vrouw In een oogwenk en zonder moeite haar wollen goed voor minstens een jaar motvrij maken. Moest men tot nu toe bet impregneren aan derden overlaten, nu kan men het dus zelf doen met TRIX-W en.... „zelf gedaan is wél gedaan" zegt een oud Nederlands spreekwoord Wij raden daarom alle lezeressen aan morgen de aankondiging van Organon-Oss goed te lezën en ervan te profiteren.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7