De Delft wordt bij de Orion- brug vijf meter verschoven RIJWIELEN? Consultatiebureau tegen alcoholisme boekte in 1953 gunstige resultaten 1 Twee nieuwe lokalen voor Theo Thyssen- en Van Zeggelenschooï Kort en bondig Fa E. de Graaff Uitbreiding G.G.D. bespoedigd Bloemendaal Scholen in de strijd op handbal- en voetbalveld Heemstede Amsterdamse Beurs VRIJDAG 7 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLËMSCHÉ COURANT ló Binnen drie maanden gereed R.K. Gezinszorg naar Wagenweg 23 Aankoop percelen voor nieuw politiebureau Zaal in Oud-Schoten Bijna twintig mille voor Schoolpsychologisch Bureau Werk van Johan Limpers in Frans Halsmuseum Voorstel verhoging van presentiegeld raadsleden Zes urnen bijgezet op erebegraafplaats Loenen Onderhoud grasmatten van speeltuinen J. Kuijl benoemd tot lid van verdienste van de BRB Onderwijsvoorstellen aan Haarlemse raad Ook het aannemersbedrijf V. de Vries, dat met honderdveertigduizend gulden een brug over de Delft slaat ter hoogte van de Orionweg, heeft tengevolge van de vorst periode met vertraging te werk moeten gaan, waardoor het enigszins achter is ge raakt op het bouwtijdschema. De nadelig heid van deze vertraging is voor dit bedrijf echter betrekkelijk en veel minder aan zienlijk dan voor vele andere bedrijven. Zoals men heeft kunnen opmaken uit het geen wij reeds over deze brug schreven is de voltooiing niet zo bijzonder urgent. In October van het vorige jaar stelde de commissie van Openbare Werken zich op het standpunt, dat wegens de voorlopig nog geringe behoefte aan de brug, nog geen uitvoering gegeven behoefde te worden aan het plan. B. en W. meenden, dat de brug er toch eens moest komen en bovendien de totstandkoming van het Mendel-Lyceum verplichtingen oplegde met betrekking tot de toegangswegen. B. en W. kregen gelijk zodat in Decem ber met de bouw is begonnen. De functie welke de brug moet vervul len zal een drieledige zijn: de toegang dus tot het Mendel-Lyceum, voorts de bebou wing ten Zuiden daarvan; de toegang tot de (toekomstige) sportvelden ten Noorden van het verlengde van de Orionweg en de verbinding tussen Haarlem-Noord en Bloe- mendaal. De brug zal in eerste instantie van be lang zijn voor het Mendel-Lyceum en als we nu kijken hoever deze school is gevor derd ziet het er naar uit, dat deze school niet eerder dan September gereed zal ko men. Als aan de brug normaal wordt door gewerkt zal zij finnen de drie maanden in gebruik genomen kunnen worden zodat men ondanks de achterstand op het tijd schema ruim de tijd heeft. De brug is nu zover voltooid, dat men duidelijk de overeenkomst met de Stuyve- santbrug kan zien. Uiterlijk verschilt zij slechts in een enkel opzicht. De borstwe ring van de Orionbrug is lager gebouwd, daar gebleken is, dat van de Delftlaan af uit een auto het verkeer op de Stuyvesant- brug dikwijls moeilijk te zien is. De Orion brug krijgt daartoe een lage leuning op de betonnen borstwering. „Innerlijk" verschilt deze brug ook slechts in een enkel opzicht: de constructie van de Orionbrug is geheel een betonnen constructie. De Stuyvesant- ADVERTENTIE Zag Ureeds onze enorme collectie Koninginneweg 48. Haarlem, Tel. 13609 De uitbreiding van de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst zal enigszins bespoedigd kunnen worden nu er een oplossing is gevonden voor de huisves ting van de R.K. Gezinszorg en Gezinshulp welke in het perceel Kleverpark 18 gehuis vest is. De Rooms-Katholieke instelling heeft namelijk het pand Wagenweg 23 gekocht, waarbij B. en W. medewerking hebben verleend door de raad thans te vragen de daartoe noodzakelijke lening ongeveer 25 mille te garanderen. De villa Kenaupark 18 komt dus vrij voor de huisvesting van de psychiatrische voor- en nazorgdienst, waardoor de mogelijkheid is geschapen dat het eerste deel van de nieuwe vleugel, die aan het gebouw van de G.G.D. aan de Nieuwe Gracht eerder ge bouwd kan worden dan aanvankelijk is voorzien. De aankopen van panden in het complex Raaks-Gedempte Oudegracht-Drossestraat- Zuiderstraat-Jacobstraat, om de bouw van het nieuwe Haarlemse politiebureau moge lijk te maken, gaan voort. Thans stellen B. en W. de raad voor de percelen Zuiderstraat 9 en Drosscstraat 15 te kopen, het eerste voor achtduizend gul den, het tweede voor 4200, In de onmiddellijke omgeving heeft de gemeente al enige percelen in handen, ter wijl van de andere binnenkort te verwach ten is, dat zij aangekocht kunnen worden Ons bericht over de te bouwen zaal bij café „Kennemerland" in Oud-Sohoten be hoeft in zoverre enige correctie, dat de zaal wordt gebouwd voor rekening van de vo rige eigenaar van het café. De nieuwe eigenaar zal wellicht met de exploitatie ward&n belast. brug heeft inwendig een net van stalen binten. De reden van dit verschil ligt op financieel terrein. In de loop der jaren is het staal acht tot tien maal in prijs geste gen. Het beton is er ook niet goedkoper op geworden (vroeger kon men een kubie ke meter beton voor dertig gulden kopen, thans kost deze maat honderdtachtig gul den) en misschien is deze prijs ook wel bepalend voor de kwaliteit, want, zoals ons werd medegedeeld, de kwaliteit van de Orionbrug doet niet onder voor die van de Stuyvesantbrug. Delft verschoven Tenslotte valt nog te vermelden, dat de bouw van deze brug nog een kleine ver andering voor de loop van de Delft met zich meebrengt. Deze vaart zal ter plaatse vijf meter worden „verschoven" in Weste lijke richting. Het is namelijk gebleken, dat de oprit naar de Stuyvesantbrug van de Delft af wat stijl verloopt door gebrek aan ruimte. De aanloop tot de Orionbrug zal nu dus met vijf meter worden verlengd. De breedte van de brug is tien meter plus drie meter trottoir aan weerszijden. De lengte is veertien meter. Een beeld van de Orionbrug en het Mendel-Lyceum op de achtergrond. Beide bouwwerken zullen nog dit jaar in gebruik genomen kunnen worden. Tengevolge van de verhuizing van het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting naar het Proveniershuis, heeft het Gemeen telijk Schoolpsychologisch Bureau, geves tigd in perceel Zijlstraat 70, meer ruimte te zijner beschikking gekregen, waaraan dringend behoefte bestond. De lokaliteiten werden vernieuwd, waardoor een nieuwe inrichting noodzakelijk werd. Voor de aan koop van meubilair, drie electrische klok ken, wandversiering, schrijfmachines en verdere kantoorbenodigdheden, alsmede voor het inrichten van een observatie speelkamer en een onderzoekkamer voor de jeugdpsychiater, heeft de raad B. en W. een bedrag ter beschikking gesteld van tienduizend gulden. Voor de aanschaffing van een tape-recorder, de inrichting van een wachtkamer en een zaal voor het af nemen van schriftelijke tests werd 5800 ter beschikking gesteld. Bovendien werd een bedrag van 4000 gevoteerd voor de uitbreiding van het personeel en de kosten van een graphologische analyse. Totaal werd B. en W. dus 19.800 ter beschikking gesteld voor het Gemeentelijk Schoolpsy chologisch Bureau. In het jaarvërslag van het Medisch Maat schappelijk Consultatiebureau voor Alco holisme te Haarlem wordt meegedeeld, dat de directeur, de heer J. H. Varekamp, wegens zijn gevorderde leeftijd deze functie heeft neergelegd. Na van 1927 af, met een korte onderbreking, het directeurschap te hebben waargenomen, meent hij, dat de tijd gekomen is het werk aan jongeren over te dragen. De heer Varekamp voegt aan deze mededeling toe, dat hy er prijs op stelt te verklaren, da:t de afbéid alleen tot zijn recht is kunnen komen door de toewijding van de verschillende adjunct-directeuren, achtereenvolgens de heren P. Volger, P. Kion, R. Steensma en P.. C. Blankevoort. Laatstgenoemde is thans benoemd tot di recteur en vol vertrouwen heeft de afgetre den directeur zijn functie aan hem kunnen overdragen. Uit het verslag van de werkzaamheden van het bureau blijkt, dat weer veel arbeid verricht is en over het algemeen met gun stige resultaten, al moesten er ook wel enkele mislukkingen geboekt worden. De werkzaamheden nemen steeds toe. Op de spreekuren werden niet minder dan 3148 bezoeken gebracht tegen 2940 in 1952. Zij, die deze bezoeken brachten, waren aldus het verslag gelukkig niet allen alcoholisten, al waren er wel velen onder, die gevaar liepen het te worden. In 1953 kwamen er 17 personen naar het bureau met het doel om van de drank af te komen; in 34 gevallen riepen familieleden, van drankmisbruikers de hulp van het bureau in. Er is in de laatste jaren wel enige ver andering gekomen in de werkwijze van de consultatiebureaux. Meer en meer wordt de alcoholist als een zieke beschouwd, die dan ook als zodanig behandeld moet wor den. Doch behalve deze zeker belangrijke behandeling van de zieken, is van groot belang de behandeling van hen, die alcoho list dreigen te worden. En al mogen het drankgebruik en misbruik in de loop der jaren veel verminderd zijn, de cijfers, die de statistiek aanwijst betreffende het al coholgebruik, zijn zeker nog onrustbai'end. Volgens de statistiek van 1951 bedroeg het gebruik van alcohol nog 23.147.400 liter of 2.23 liter per hoofd. Dit gebruik betekent een enorm bedrag aan kapitaal en tevens Vele andere belangrijke aanwinsten en legaten Als aanwinsten voor de moderne ver zameling van het Frans Halsmuseum heeft de gemeente Haarlem aangekocht: een bronzen kop. gemaakt door de Amster damse beeldhouwer H. M. Wezelaar, het portret in brons van professor R. N. Guar- neri door wijlen Johan Limpers (waarvan wij Zaterdag in „Erbij" een reproductie plaatsten) en een zittende vrouwenfiguur in brons door Mari Andriessen. Tevens is een grote gravure, voorstellende een Hol lands landschap, van de onlangs overleden Haarlemse kunstenaar R. Gerbrands aan deze verzameling toegevoegd. B. en W. van Haarlem hebben aan de raad voorgesteld ter plaatsing in het Frans Halsmuseum in eigendom te aanvaarden: de aquarel „Lezend vrouwtje" door Bob Buys, geschonken door een begunstiger, die onbekend wenst te blijven, twee schil derijen van wijlen mevrouw H. W. Teding van Berkhoutvan Marken, benevens enige kostbare voorwerpen uit de achttien de eeuw (gouden horloges, een schildpad den kerkboek, een grote staande klok, vijf Chinese bordjes, een Delftse schotel en een lodderijndoosje) uit het legaat van wijlen mej. Ph. H. J. Racker. Voorts heeft de gemeente voor genoemd doel aangeboden gekregen een door Kees Verwey geschilderd portret, een ingelijste crayon tekening (portret van de schrijfster Marie van Zeggelen) door Legner, een li tho van Paul Citroen, voorstellende de danseres Chaja Goldstein. een niet te schatten hoeveelheid huiselijk leed, veel ziekte en misdadigheid, die nu eenmaal niet los te maken zijn aan het alcoholmisbruik. Voorts wijdt de directeur in het verslag aandacht aan de werkzaamheden, verbon den aan het uitbrengen van rapporten aan de rechterlijke macht. Het adres van de secretaris-penningmeester is: Prins Hen driklaan 89 te Overveen (giro: 82683) en van het bureau: gebouw Geneeskundige Gezondheidsdienst, Nieuwe Gracht 124. Van acht tot twaalf gulden B. en W. stellen de gemeenteraad voor te besluiten aan Gedeputeerde Staten de vergoeding voor de leden van de raad der gemeente voor het bijwonen van de ver gaderingen van de raad met ingang van 1 Januari 1954 vast te stellen op 12 per lid voor elke bijgewoonde vergadering. Se dert 1 JanuaFi 1949 is de vergoeding ƒ8. Ter toelichting deelt het college mee, dal daar de raadsvergadering en de bestu dering van de daarin aan de orde komende stukken thans in het algemeen meer tijd vergen dan in het verleden het geval was, er naar de mening van B. en W. aanleiding bestaat om de vergoeding voor het bijwo nen van de raadsvergaderingen, evenals reeds in andere grote gemeenten is ge schied, te verhogen. Vanmiddag om kwart voor twee werden op de erebegraafplaats te Loenen zes urnen bijgezet met de stoffelijke resten van Joh. Cappel, H. K. Druijff en Konijnenburg uit Haarlem en drie Hagenaars, die op 26 Oc tober 1942 te Utrecht werden gefusilleerd. De urnen werden onlangs in Hamburg terug gevonden. Namens de Federatieve Raad van het Voormalig Verzet zullen de heren H. Cox, J. T. H. van den Boogaard en R. G. Oppe- laar er een krans leggen. De dienst van Hout- en Plantsoenen heeft de laatste jaren met toepassing van de Ge meentelijke Sociale Werkgelegenheidsregeling gewerkt aan een vernieuwing van beplanting en grasmatten van de Haarlemse speeltuinen. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat teneinde dit herstel van de tuinen blijvend te doen zijn, deskundig onderhoud vooral van de grasmatten noodzakelijk is. Voor dit onderhoud is toepassing van de G. S. W.- regeling, waardoor 90 pet. rijkssubsidie in de kosten van lonen en sociale lasten zou worden verkregen, niet mogelijk, omdat dit project behoort tot de normale onderhouds werken. De verenigingen, die het speeltuin werk behartigen, beschikken niet over het personeel met de vereiste vakkennis om het onderhoud ter hand te nemen. De directeur van Hout en Plantsoenen acht het wenselijk dat het onderhoud door zijn dienst geschied. Daarom stellen B. en W. de raad voor een bedrag van 14.000 voor het onderhoud en ven van 3500 voor de aanschaffing van gereedschappen ter beschikking te 6tellen. De heer J. Kuijl te Haarlem is op de Don derdagavond in hotel Roozendaal gehouden ledenvergadering van de Bloemendaalse Reddingsbrigade benoemd tot lid van ver dienste. De heer Kuijl is ruim twintig jaar lid van de reddingsbrigade en heeft daarin de laatste twaalfeneenhalfjaar als bestuurs lid de financiën beheerd. Ook in andere op zichten heeft de heer Kuijl zich steeds voor de brigade verdienstelijk gemaakt. De vergadering stond onder voorzitter schap van de heer J. G. de Vries, die te zamen met de heer J. van de Pol, voorzitter van de Technische Commissie, de Bloemen daalse Reddingsbrigade zal vertegenwoordi gen op de op 8 Mei. in Haarlem te houden jaarvergadering van het district Noord holland van de K. N. B. R. D. Zij zullen eveneens de algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen op 22 Mei in Utrecht bij wonen. Het jaarverslag van de secretaris de heer S. M. Renaud, maakte melding van het deel nemen door de brigadeleden aan een groot aantal evenementen, in het verenigingsjaar 1953 gehouden. Er werd tevens E. H. B. O.- assistentie verleend bij wandeltochten, Oranjefeesten en bij het sleeën op het Bloe mendaalse Kopje. De heer J. Kuijl bracht voor de laatste maal zijn verslag uit als penningmeester. Hij kon zich om persoon lijke reden niet langer voor een bestuurs functie beschikbaar stellen. In zijn plaats werd in het bestuur gekozen mevrouw F. JansenDe Jager. De heer G. J. de Boer heeft zich met het penningmeesterschap belast. Dokter C. Eenhoorn bracht verslag uit van de EHBO-cursus. Er werd verder gesproken over de stranddienst in de komende zomer op het Bloemendaalse strand ten Nooréen van de kop Zeeweg, die op Zondag 16 Mei een aanvang zal nemen. De sluitingsdag is bepaald op 12 September. In de tusschen- gelegen tijd zal elke Zaterdagmiddag en Zon dag een aantal strandwachters de dienst op het Bloemendaalse strand waarnemen ter be veiliging van baders en zwemmers. Het be stuur zal nagaan in hoeverre men tegemoet kan komen aan de wens van de vergade ring, die een lans brak voor de medische sportkeuring speciaal voor de leden van de dienstdoende strandwachtploeg. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: I. van den Klinkenberg- van Dijk, d.; Th. A. M. PieterseVerbiest, d.; D. C. Valkenberg—van Aanholt, z. ONDERTROUWD: W. van Delft en A. Beun; M. E. A. M. Kraetzer en N. E. Stoop; F. J. Kuijper en C. L. M. Groen; F. H. Kroonsberg en C. M. Hommes; N. Seijffert en J. C. Lahnemann. GEHUWD: F. H. Verhoeff en W. A. van der Bijl. OVERLEDEN: Wed. J. M. J. C. van Baarle Boomkens, 80 j., Wed. C. Poortervan der Werff, 77 j.; Wed. A. J. Noordewier—Buis kool, 85 j.; S. A. J. L. Gr. van Randwijck Baresse Taets v. Amerongen, 79 j.; B. H. J. Junger, 62 j.; B. Boelen, 73 j. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. OOOOOOOOOOOOOOOOCXXOOCOOCXX>OOOOCOCCOOOOOCKXXXX)OOOOCOOCOOl Op de Nationale feestdag is de eind- pliase gestreden om de mr. F. P., Th. Roh- lingbeker, die door t gemeentebestuur van Bloemendaal beschikbaar is gesteld voor de school voor lager onderwijs in de ge meente, die de beste prestaties op sport gebied zou leveren. Zaterdag werden voor de leerlingen uit de vijfde, zesde en zevende klassen dezer scholen al zwemwedstrijden in Stoop's bad te Overveen gehouden, waar aan door niet minder dan vier honderd kinderen werd deelgenomen. Woensdag werden op het gemeentelijk sportterrein aan de Vrijburglaan in Overveen een handbal competitie voor meisjesploegen en voetbal wedstrijden voor de jongens gehouden. Na de zwemwedstrijden had de Bornwater- school de lefding van IIV2 punt, met een punt gevolgd door de Bloemendaalse Schoolvereniging, die weer punt meer had behaald dan de Julianaschool. Woensdagmorgen bestreden de meisjes elkaar in handbalwedstrijden, wat ze dik wijls op niet onverdienstelijke wijze de den. De Bloemendaalse schoolvereniging en de Bornwaterschool wonnen alle vier wedstrijden en kregen er acht punten bij op het reeds bereikte totaal, zodat de span ning in dit schooltournooi behouden bleef. Des middags kwamen de jongens tegen elkaar in de strijd in een voetbalcompetitie. Volgens de verwachting won het sterke elftal van de Overveense St. Aloysiusschool van de Julianaschool en de Vondelschool. Het schoolelftal van eerstgenoemde school handhaafde daarmede het ongeslagen re cord tegen de Bloemendaalse scholen, te meer daar ook in de halve finale deze schoolploeg van de Bloemendaalse school vereniging won. Het was dus niet moeilijk uit te maken, dat de voetbalmédaille aan de St. Aloysiusschool werd uitgereikt. De Bornwaterschool verspeelde een punt door tegen de schoolvereniging Aerdenhout- Bentveld gelijk te spelen. In de halve- finale versloeg de Bornwaterschool de» jon gens van de Vogelenzangse St. Jozefschool met een-nul. De jongens uit Bloemendaal legden daarmede beslag op de voor de eer ste maal verspeelde wisselbeker en kregen bovendien een herinneringsmédaille. Op de tweede plaats eindigde de Bloemendaalse Schoolvereniging, waarvan de meisjes de handbalmédaille wonnen. Twee médailles voor de beste prestaties bij het zwemmen gingen naar de Julianaschool (meisjes) en de Bornwaterschool (jongens). De prijzen werden aan het einde van de middag uitgereikt door de vroegere wet houder van Onderwijs, wiens naam aan de beker gegeven is, mr. F. P. Th. Rohling. Op de hem eigen geestige wijze reikte hij de prijzen uit. Het laatste deel van deze sport dag werd behalve door mr. Rohling en echtgenote ook bijgewoond door burge meester jhr. mr. C. J. A. den Tex en me vrouw A. C. den Tex-baronesse Bentinck, door mejuffrouw dr. M. E. Nolte, wethou der van Onderwijs en de heer W. Rogge veen te Santpoort, consul vöor de lichame lijke opvoeding. Na de zwem-, handbal- en voet.balwedstri.jden is de eindstand in de sportstrijd om de mr. Rohlingbeker voor scholen van lager onderwijs in de gemeente Bloe mendaal als volgt: handballen voetballen zwemmen totaal 1. Bornwaterschool 8 5 11,5 24,5 p. 2. Bloemendaalse schoolvereniging 8 4 10,5 22,5 p. 3. Vondelschool 6 2 8,5 16,5 p. 4. Julianaschool 2 4 10 16 p. 5. Christelijke lagere school 5 3 5,5 13,5 p. 6.Koningin Wilhelminaschool 2 2 8 12 p. 7. St. Aloysiusschool 6 5 11 p. 8. Schoolver. Aerdenhout-Bentveld 2 2 5,5 9,5 p. 9. St. Antoniusschool 1 2 5,5 8,5 p. 10. Tyo v. Eegheninstituut 3 1 3,5 7,5 p. 11. St. Jozefschool 5 2 7 p. 12. St. Adelbertusschool 1 1 2 p. Met ingang van de cursus 1953-1954 is ten behoeve van de huisvesting van de Theo Thijssenschool een houten schoolgebouw met vier leslokalen gesticht aan de Piet Heinstraat 14. De huisvesting van genoemde school in dit gebouw draagt een tijdelijk karakter en zo spoedig mogelijk zal worden overgegaan tot het stichten van een definitief gebouw voor deze school. De grond hiervoor is evenwel nog niet beschik baar zodat de school nog enige jaren van de tijdelijke huisvesting gebruik zal moeten maken. Het aantal leerlingen zal met ingang van het aanstaande cursusjaar echter tot een zodanige hoogte stijgen, dat deze school de beschikking zal moeten hebben over tenminste vijf en vermoedelijk zelfs zes lokalen. Hiervoor zal een "bedrag van ten hoogste f 36.655.beschikbaar gesteld dienen te worden. In een aantal Haarlemse scholen zullen enkele voorzieningen getroffen moeten tvorden en B. en W. stellen de raad daarbij voor de volgende bedragen uit te trekken, foor het verbeteren van de kunstverlich ting in het schoolgebouw aan de Linscho- tenstraat 57 a (de Cetnrale School II) een bedrag van f 2.400.voor het vernieuwen van een ketel van de centrale verwar mingsinstallatie in de Dr. Huetschool (Prinsen Bolwerk) een bedrag van f 3500 en voor het vernieuwen van de verwar ming in de school in de Berkenstraat 60 een bedrag van ten hoogste f 4500. Haarlem-Oost Ten gevolge van de snelle voortschrij ding van de woningbouw in het gedeelte van Haarlem gelegen ten Oosten van het Spaarne zal voor de cursus 19541955 huisvesting voor ten minste 84 klassen voor gewoon- en 6 klassen voor voortge zet lager onderwijs aanwezig moeten zijn. Van de beschikbare leslokalen in Haar lem-Oost (95) zijn er vier op practische gronden, zoals afstand, niet bruikbaar als uitwijkmogelijkheid voor scholen aan welke een tekort aan huisvesting ontstaat. Daarbij komt nog, dat de R.K. school voor voortgezet lager onderwijs St. Gerardus Majella en de Teylerschool moeten kunnen beschikken over vaklokalen voor handen arbeid. Daarom moet er rekening gehou den worden met het feit, dat er in dit ge deelte van Haarlem een tekort aan twee leslokalen bestaat. In deze behoefte kan, aldus B. en W., slechts voorzien worden door de bouw van lokalen in de Van Zeg gelenschool en het college verzoekt de raad dan ook hiervoor een bedrag van f 44.680.uit te trekken. Bij de oprichting in 1946 van de school voor inbecillen, de Dr. A. van Voorthuij- senschool, zijn in de „arbeidsklasse" ge reedschappen, die dringend vervangen moeten worden en tevens zullen er enkele toestellen, noodzakelijk voor het onderwijs aangeschaft dienen te worden. B. en W. verzoeken de raad voor deze voorzieningen een bedrag van in totaal f 2600.beschik baar te willen stellen. Bij de ingekomen stukken ligt onder meer een verzoek van het bestuur van de vereniging Rehoboth tot het garanderen van een door die vereniging aan te gane geldlening voor de bouw van een kleuter school aan de Muiderslotweg. Mutaties B. en W. stellen de raad voor om ge lijkluidend aan de aanbeveling van het college van curatoren van de gemeente lijke gymnasia en lycea aan het Coornhert- lyceum te benoemen in vaste dienst van de tijdelijke leraar in de wiskunde ir. W. F. Korrelboom te Den Haag: tot leraar geschiedenis in vaste dienst, de tijdelijke docent, de heer C. Zijlstra te Aerdenhout; en tot leraar in de wiskunde de heer J. J. Wouters te Voorburg. Vervolgens hebben B. en W. de aanbe veling bij de raad ingediend tot de benoe ming Van de heer A. J. Hekkelman als directeur van de gemeentelijke handels avondschool met vijfjarige cursus. Tevens is er een voorstel tot de benoe ming van de heer D. van Veen te Haarlem tot tijdelijke leraar in de geschiedenis aan de vijfjarige H.B.S.-B ingediend. Ten slotte is de heer H. J. Scheiffert te Haar lem voorgesteld ter benoeing tot onder wijzer aan de Jan Ligthartschool op de Botermarkt. Ter benoeming van twee leerkrachten aan de Theo Thijssenschool in de Piet Heinstraat zijn de volgende voordrachten opgemaakt: eerste voordracht: 1. mejuf frouw W. Schouten te Haarlem; 2. mejuf frouw M. J. M. Bronkhorst te Haarlem; 3. mejuffrouw A. M. Mandemakers te Ha.rlem. Tweede voordracht: 1. R. E. Ver- cruijsse te Haarlem; 2. B. Roelofs te Enkhuizen; 3. J. C. Witvliet te Haarlem. Ter benoeming van een onderwijzer aan de. Tetterodeschool is de volgende voor dracht opgemaakt: 1. B. Roelofs te Enk huizen, R. E. Vercruijsse te Haarlem; 3. W. van de Brand te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. C. M. van Rutten en G. Th. Verdonkschot; N. B. J. Rooijakkers en I. Th. Bisschop. GETROUWD: H. de Muijnck en W. M. Schoonenberg. GEBOREN: Wilhelmus Johannes, z. van B. G. Kroon en H. C. de Greef; Huibert, z. van H. van den Heuvel en M. A. Vervloed; Berend Johannes, z. van J. B. Boeyinga en J. N. Alberts; Josef Willibrordus Maria, z. van A. F. H. Bergfeld en M. E. Th. van Houten; Maria Catharina Sophia, d. van H. C. Out en P. van den Bunt; Jozef Bernardus Maria, z. van B. van der Putten en C. H. Mense; Theodorus Johannes Jozef, z. van F. M. Veldhuizen en W. P. de Groot; Johanna, d. van B. de Groot en J. A. Jansen. OVERLEDEN: Wed. A. J. Noordewier Buiskool, 85 j.; F. Schlöties. 71 i.; Wed. H. A. Tollenaar—Veth, 53 j.; H. G. de Langen, 47 j.; A. C. van Galende Wolf, 66 j. 3-3V, Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 981B/i« 212% 305 300 Yk 474 Yk 97 yK 142 y, 133 125% 113% 187 174 174% 174)4 34,1/i« 63)4 53% 96 Yk 21% 45% Openings koersen 98% 214 308 303 478 97 143 133)4 124 115 187 175 174% 174% 35% 64)4 54% 97% 21)4 45* Tenslotte zijn ter benoeming van twee onderwijzeressen aan de Christiaan lluij- genssschool de volgende voordrachten op gemaakt: eerste voordracht: 1. mejuffrouw M. J. M. Bronkhorst te Haarlem; 2. mejuf frouw W. Schouten te Haarlem; 3. me vrouw H. P. Heilema te Haarlem; tweede voordracht: 1. mejuffrouw E. C. de Hondt te Haarlem; 2. mejuffrouw M. J. M. Bronk horst te Haarlem; 3. mevrouw C. C. H. Luijnenburg te Haarlem. Voorts hebben B. en W. de volgende aanbeveling ter benoeming van een leraar in de handelswetenschappen aan de Hoge re Burgerschool A met vijfjarige cursus opgemaakt: 1. P. van Waveren Hogervorst te Haarlem; 2. C. A. Koopman te Den Hel der. Wegens periodieke aftreding van de heer J. Willemse is een vacature ontstaan in het bestuur van de vereniging voor nijverheidsonderwijs in Haarlem. De heer Willemse is herkiesbaar. B. en W. ver zoeken de raad thans door benoeming van een der leden van de gemeenteraad in deze vacature te voorzien. Tenslotte is er bij B. en W. een verzoek binnengekomen voor het verlenen van ont slag als leraar aan het Coornhertlyceum van dr. J. G. Dijkman en als onderwijzer aan de Linnaeusschool van de heer P. de Zomer. BINNENLAND Met de bouw van het door Zweden ge schonken Rode Kruis Ziekenhuis, dat in Zie- rikzee zal verrijzen, zien de bewoners van Sèhouwen Duiveland een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. Donderdagmiddag heeft de Zweedse consul-generaal de heer W. E. W. Ekman de eerste van een serie palen, waarop het complex zal komen te rusten, in de grond geslagen. Twee ambtenaren van de douanepost Hoogcruts (Zuid-Limbui-g) hebben op de grensweg onder Slenaken een personenauto aangehouden, geladen met ruim 900 kilo koffie. De inzittenden, twee Duitsers, wisten op Belgisch gebied te ontkomen. Gisteren zijn zij echter door de Belgische douane ge arresteerd. De smokkelaars wilden de koffie uit België via Zuid-Limburg naar Duitsland overbrengen. Auto en koffie werden in be slag genomen. Minister mr. J. M. L. Th. Cals en de staatssecretaris van het departement van On derwijs Kunsten en Wetenschappen, mej. dr. A. de Waal hebben een werkbezoek aan Schouwen en Duiveland gebracht. Vergezeld door enkele functionarissen van het depar tement, en de inspecteur voor het lager on derwijs in de inspectie Goes, mr. L. G. Wolf bezochten zij een aantal dorpen op Schou wen, waar de door de watersnood getroffen schoolgebouwen werden bezichtigd. De hulpactie voor Schouwen-Duive- land (na de stormramp door de gemeente Amsterdam „geadopteerd") heeft f2000 bij eengebracht ten behoeve van het herstel van de Grote Kerk in Brouwershaven. Rijks monumentenzorg heeft zich verbonden dit bedrag tot het tienvoud te vermeerderen. De Delftse kistenfabriek van de firma ,,'t Mannetje" te Delft, waarvan de per soneelsbezetting reeds van 150 tot 41 man was teruggebracht is door een combinatie van kistenfabrikanten opgekocht en zal binnen kort worden opgeheven. Het personeel heeft tegen het einde van deze maand ontslag gekregen. Aangezien tevoren geen overleg was gepleegd met de vakorganisaties heb ben 29 van de 41 personeelsleden een protest ingediend. Van die 29 hebben er echter twaalf reeds ander werk gevonden. De heer B. J. Kerkhof, oprichter en oud directeur van de Kon. Mij. Wegenbouw te Utrecht, pionier van de moderne wegenbouw in Nederland, viert 7 Mei zijn 75ste ver jaardag. Hij klom op van bouwkundig op zichter tot technisch ambtenaar van de Rijkswaterstaat en ging op 1 Mei 1914 naar het particulier bedrijf over. Na de eerste wereldoorlog introduceerde zijn onderneming in Nederland asphaltwegen. In andere Europse landen werden dochteronderne mingen gesticht. De K.N.A.C. vestigt er de aandacht op dat wagens van een militaire colonne door het rode verkeerslicht mogen rijden, indien de eerste wagen van de colonne de stop- streep passeert terwijl het licht nog groen is. Deze regeling geldt ook voor begrafenis stoeten. HAARLEM EN OMGEVING B(j K. B. is aan de heer H. Vink, voor zitter van de Oranjevereniging te Zuid- Schalkwijk (gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude) verleend de eremédaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Op Zaterdag 15 Mei houdt de vereni ging „De Oosthoek" in „Dreefzicht" haar sluitingsavond van het seizoen 19531954. Opgevoerd wordt het toneelspel „En de boer ploegt voortEr is bal na. Op een byeenkomst van de afdeling Haarlem-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond op Maandag 10 Mei in het Hervormd Jeugdhuis aan de Schoterweg zal ir. E. C. M. Roderkerk een lezing met licht beelden houden over „De Kennemerduinen". De ledenvergadering van de Noord hollandse vereniging „Het Witte Kruis", af deling Bloemendaal, zal op Dinsdagavond 11 Mei worden gehouden in hotel Vreeburg aan het Kerkplein te Bloemendaal. De gemeenteraad heeft B. en W. een crediet verleend voor de aanschaffing van een zelfrijdende sproeimachine, een zoge naamde spuittax, voor een bedrag van f4785, teneinde de verouderde sproeimachine te vervangen en het werk op de sportterreinen en plantsoenen economischer te doen plaats vinden. Voor het vernieuwen van de vlampijpen van een van de verwarmingsketels in het Haarlemse stadhuis heeft de Haarlemse ge meenteraad B. en W. een bedrag van f2500 ter beschikking gesteld. Enkele van deze pijpen werden in de afgelopen winter lek en moesten buiten gebruik worden gesteld. In de jaarvergadering van de Haarlefnse Vrijwillige Brandblussersvereniging „De Tien" treedt de heer F. W. Lichtenveldt periodiek als bestuurlid af; hij heeft zich weer herkiesbaar gesteld. De kranslegging te Bloemendaal op Maandag 10 Mei zal niet 's avonds, doch 's morgens om acht uur plaats vinden. Na mens de Oud-illegaliteit zal de heer W. C. Bier, voorzitter van de afdeling Bloemendaal van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland, tevens secre taris van het landelijk bestuur van deze vereniging, een krans leggen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15