Flora liet ontroerende erfenis na Agenda voor Haarlem Mullens' viermaster herbergt een groots programma KELLER MACP 0NALD B. en W. stellen maandelijkse subsidie van twee mille voor Aantal Haarlemmers in beroep tegen besluit gemeenteraad Wandeling door Groenendaal thans een feest '"Brieven aan de redactie Kort en bondig Voor zendingen MAiSQN MARCEL SLEUTEL WEG Tegen mogelijkheid van processies op voorplein van St. Bavo HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Kleurig, ernstig en luimig Huidgenezing Zó boeiend is nu PANORAMA Falcon Tweedjassen 59,50 H" ZIJLSTR.56 REINIGT NU UW VERWARMING Burgerlijke Stand van Haarlem Nachtdienst apotheken Maatschappelijk zverk in Haarlem A. B. C. K. R. van Staal door Expogé's gehuldigd Permanent de Luxe f 11. Onze Puzzle „DE SLEUTELSPECIALIST" HET CIRCUS met al zijn bonte kleuren, zijn heerlijke paarden, zijn nonsens en zijn ingespannen ernst als de muziek zwijgt, omdat er in de nok iets gebeurt, dat net niet verkeerd afloopt dit hele wereldje van klatergoud is weer te gast op het Phoenix-terrein. Over de voorstelling in IJmuiden, waar het circus de twee afgelopen dagen te gast was, schrijft onze verslaggever aldaar: Mullens is niet meer een paardespul alleen, daar is het circus te groot voor ge worden. maar de familie heeft niettemin de cavalerie hoog gehouden en de acht ongezadelde Kaukasiërs, waarmee Willy in de arena kwam, brachten dat gewemel van bruine, slanke lijven binnen de piste bij de gratie waarvan het circus bestaat het klotsen der hoeven tegen de houten ring rondom en het opstuivende zaagsel tot in de loges. Paarden ook waren het, die de drie kinderen-Mullens samen voorgeleidden: José, de blonde dochter, Willy en Henry, gedrieën met een edele Lippizaner en daarbij een kleine pony, die in perfect samenspel naar hun meesters' pijpen dansten. Twaalf edele paardjes heeft Willy na de pauze laten draven in de cirkel van de felbeschenen middenpiste: twaalf kostbare dieren, die hun meester hadden gevonden in die gedrongen gestalte in het centrum en feilloos hebben zij hun nummer ge bracht tot en met die koppige bruine, die de baas wel eens even uit de tent zou wer ken. Omdat hij het zo goed deed, was er een extra klontje voor hem. Maar Mullens is geen paardespul zon der meer het is een variété geworden van allure. Twee Oswino's en twee Sawadas kunnen er het bewijs van leveren. Zij liggen op hun rug en balanceren de meest wonder lijke zaken op hun voeten met voorbijzien van alle bekende wetten der zwaarte kracht. Drie Holma's bouwen een rekstok in een vierkant op en gaan daaraan met hun lenige lichaam slingeren en midde lerwijl ook nog gek doen, dat het bewon dering en een schaterlach tegelijkertijd afdwingt. En in evenwicht gehouden door een achteraf dood-vermoeide meneer pres teert een aanminnige blonde juffrouw het om met een fiets over de kop te gaan in de lucht. Opwindend ook is juffrouw Karina, die vlak na de pauze boven de nog niet afgebroken leeuwenkooi aan een touw bengelt en elk ogenblik haar nek kan breken maar het toch maar niet doet. Opwindend zijn de Marino's met hun tram- polino's twee hechtdoortimmerde spi raalmatrassen, waar zij gezessen op bui telen, dat het wel Zondagmorgen in de kinderkamer lijkt. Maar dan georganiseerd en tot in de perfectie afgewerkt, zodat nie mand ooit op de ander stuitert. Zoals ook de vijf Vigano's met twee wipplanken van leer trekken, dat de mond u er van open blijft staan. Dubbele salto's, of het geen geid kost. Aan het eind van al dit variété een won derlijk kleine man, die zich opvouwt in een aluminium kogel netjes op slot om dan tegen een steile spiraal omhoog te rol len en even later weer naar beneden te komen. Dé lichten zijn uit en als een won- derbal 'rolt dat glimmende ding hoger en hoger. Als Richard Hardner er beneden weer uit stapt transpireert hij erg. Maar hij lacht tegen het publiek, want dit num mer is enig ter wereld. En het publiek klapt, hard en lang. Ge wilt wat over de clowns horen? Mul lens heeft ze, al zijn het geen Grocks. Bar- raceta is ogenschijnlijk een dom manne- ADVERTEh'TIE Huidzuiverheid- Huidgezondheid ZATERDAG 8 MEI Stadsschouwburg: „Waaier patience", Rot terdams Toneel, 8 uur. Phoenixterrein: cir cus Jos Mullens, 8 uur. Frans Hals: „Let's do it again", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Vijf dagen schrikbewind", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Hol- iiday", alle leeft., 7 c.< 9.15 uur. Lido: „Invasie", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. „Veertien bange uren", 18 jaar, 23.30 uur. Koxy: „Het monster uit verloren tijden". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Julius Caesar", 14 jaar. 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Moulin Rouge" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 9 MEI Stadsschouwburg: „Antigone", Rotterdams Toneel, 8 uur. Zuiderkapel: Joh. v. Oostveen, 10 uur; ds. Visser. 5 uur. Cultura: Ned. Ver. v. spir. „Harmonia", wijdingsmorgen, 10.30 uur. Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 3 en 8 uur. Frans Hals: ..Let's do it again". 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: „Vijf dagen schrikbewind", 14 jaar, 2.15, 4.30. 7 en"9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: Jeugdprogramma, tekenfilms. 11 uur. J „Roman Holiday", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en I 9.15 uur, Lido: „Song to remember", alle leeft., 11 uur. „Invasie", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het monster uit verlo ren tijden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Julius Caesar", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Moulin Rouge", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 10 MEI Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 8 uur. Begijnhofkapel: Herman Zaiss Comité, bij eenkomst, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bij eenkomst. van „De grotere Wereld". 8 uur. Frans Hals: ..Let's do it again", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Invasie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het monster uit verloren tijden", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Julius Caesar", 14 jaar, 1.4a. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Moulin Rouge", 18 jaar, 8.15 uur. tje, dat in de Spaanse stad Malaga in 1920 werd geboren uit een artistengeslacht. Hij spreekt Duits, Frans, Nederlands een beetje en Engels en speelt bovendien mei zijn blote voeten op een wrakke piano. Het is een wonderlijk en lachwekkend geval, die kleine, droevige man op een hoge kruk, met zijn tenen over de toetsen strijkend en raak. Dan is er een dwaas onderdeel met twee kolderende knapen, die samen gaan goochelen: van een papiertje even een ei maken. Bij de één lukt het, de ander moet echt aan de leg raken, maar produceert dan meteen ook maar een heel nest vol. Er zijn wilde beesten ook bij Mullens: zes Atlas-leeuwen, die door de zweep van Captain Roberts onder de duim worden gehouden, maar af en toe toch een uit val naar zijn hoofd wagen. Ze zien er onbetrouwbaar genoeg uit. maar één rloet onder de prestaties van zijn rasgeno ten door onveranderlijk een behaaglijk dutje tegen de tralies. We moeten nog even terug naar het variété, naar de kinderen, die over de ver schillende pistes verdeeld ongelooflijke kunstgrepen met hun lichaampjes uitha len. Balancerend op verchroomde fietsen spannen zij zich tot het uiterste in en ze zijn echt een beetje zielig met hun magere lijfjes, die al lang onder de wol hadden moeten liggen. Ze dragen er avondkleding bij. Het zijn de kleine tragische kantjes van het circusleven. Overigens zijn het veel belovende kinderen, lijkt ons, al zien wij ADVERTENTIE ze liever gewoon op straat met een ijsje. We moeten nog even terug ook naar de paarden en dan speciaal naar die witte hengst van comte Jean Yves, die samen met een Spaans danseresje optreedt: Im- perio Salas. Dat, samenspel van de kleine Spaanse en haar castagnetten en het sta tige paard, dat zo ernstig meedoet met het dansende rode figuurtje onder de schijn werpers is een fraai stukje dressuur. Het is een feestelijk geheel bij Mullens. Met zijn heerlijke paarden, zijn nonsens en zijn ingespannen ernst. J. F. Gisteren kwamen op het goederenstation aan de Westergracht twee zeldzame, uit Zuid-Siberië afkomstige, witte kamelen aan. Zij zijn bestemd voor het circus Jos Mullens, maar voordat zij zullen optreden, moeten zij enige tijd in quarantaine door brengen. Het circus hoopt binnenkort nog twee dwerg-olifantjes uit Calcutta te ont vangen. Deze miniatuur dieren zijn 95 cm. hoog. ADVERTENTIE BARtELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 Verleden jaar, omstreeks deze tijd, stroomden dagelijks nog vele bezoekers naar de Flora. Neeriands bloementuin, door vele vakkundige handen in Heemstede aan gelegd. Duizenden buitenlanders maakten even zoveel kiekjes rond en in de bollen en keerden verzadigd van de narcissen- en hyacintengeur naar hun woonsteden terug. Nu is Groenendaal weer van ons. En het is ons eens zo lief geworden, omdat de stilte en de vogels er weer zijn en omdat we geen feestneus-achtige lieden meer voorbij zien rijden op de ponywagen, die hen zo echt het gevoel moest geven echt uit te zijn. Dezer dagen maakten wij eens een klei ne voettocht langs de Vrijheidsdreef onder de overdekte galerij van jong en licht groen kastanjeloof, langs Mari Andriessens schepping waarvoor met een verstild gebaar nog bloemen staan, de vierde Mei door ontroerde handen neergelegd Groenendaals's wandelbos in. En zonder dat we het wisten werd onze voettocht een bedevaart. Waarom? Misschien hebt ge als man wel eens, als klein symptoom van uw genegenheid voor de moeder uwer kinde ren, zo'n heel klein zakdoekje gekocht, waarvan ge eigenlijk liiet wist waarvoor het diende. Ge herinnert u wellicht hoe ge, toch min of meer gecharmeerd door de kleine cequetterie. keek naar de ragfijne borduurseltjes die zich ergens, in een van de hoeken ophielden. Welaan, met een zelfde coquetterie, en met eenzelfde pa troon treedt Groenedaal u deze maand te gemoet. Als duizenden iele borduurseltjes, staan er wijd en zijd tussen het gras, langs het water en op de glooiende hellingen, die kleine creaties van de Schepper: nar cissen, tulpen, blauwe druifjes en forsy thia's in milde tooi. Ge treft er in noncha lante, maar bevriende wanorde combina ties aan. die ge niet tezamen in een vaas zoudt schikken, maar die niettemin de be tovering van simpele schoonheid voor iede re aandachtige toeschouwer hebben. Een groepje kleine witte narcissen met oranje harten bloemrijk converserend met twee, of drie rode tulpen. Wat blauwe druifjes bedeesd opkijkend naar langbenige parkiettulpen, die zich ogenschijnlijk hooghartig afwendden. Maar ADVERTENTIE HAARLEM, 7 Mei 1954 GEHUWD: 7 Mei J. Beenders en P. D. de Keizer; C Roos en J. A. van Egmond. BEVALEN van een zoon: 6 Mei. D. Chr. Wempevan Reeden; A. de Vosden Her tog; A. M. J. BeerenVerduin; J. Penvan Excel. BEVALLEN van een dochter: 4 Mei, J. M. BoomsPaffen; 5 Mei, W. A. van der Veen van Dellen. OVERLEDEN: 6 Mei, H. J. E. Dyserinck Engelberts. 80 j„ Kleine Houtweg; H. Th. Kuijper, 55 j„ Schoterweg; E. Blom, 77 j„ Rozenstraat. vergis u niet, want de ..tale der blomme" kent geen woorden als strijd en oorlog, en ieder menselijk ressentiment is haar vreemd. Ons pad werd gekruist door talrijke eek hoorns, die zich deze royale erfenis van de Flora tot een geurig boudoir hebben geko zen en die ons bekeken, zoals wij degene zouden aanzien, die ongevraagd onze kleed kamer binnen zou treden. Met een late Meizon over de hellingen, zagen wij hoe witte narcissen op doorschijnend porcelein kunnen lijken, kleine porceleinen geschulp te bakjes op een hoog voetje. Maar het meest van alles trok de uitgestrekte, door het bos omzoomde, weide onze aandacht. Tussen het scheutig opschietende gras stonden, als in een ongecultiveerd gazon, her en der verspreid, in groepjes of geheel alleen, honderden bloemen in verrukke lijke bloei. Ons kwamen helgekleurde prentbriefkaarten in de herinnering, van buitenlandse heuvels overdekt met bloe men, die wij destijds verwierpen als kitsch. Wij hebben ingezien dat ons oordeel licht vaardig was. Wij prezen ons gelukkig dat iedere schoonheidsontroering onafhankelijk be staat van ter zake deskundigheid, want wat weten wij van de narcis Ornatus, He lios of Golden Harvest, of van de tulp Kor- neforis en Bartigon? Wij hebben ons wel in bescheiden verwondering afgevraagt hoe de tulp Willem Drees, Doris Day en Mad. Lefeber het maakten in de wei, of zij wel licht wat eenzaam waren, zo zonder pu blieke belangstelling, of zou hen het isole ment na jaren populariteit zeer welgeval lig zijn? Flora's nalatenschap, restant van een expositie van Holland's kleur en geur. in achteloze vergeetachtigheid van de kweker Heemstede ten deel gevallen, wandele men eerbiedig en ontroerd voorbij. Het arran gement der natuur zegeviert, er over iedere, van tevoren op papier ontworpen en ver volgens met zorg uitgewerkte, tuinaanleg. Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30. tel. 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. Teyeler-apotheek, Teylerplein 79, tele foon 17946. Bridgedrive ten bate van Adoptie-commissie bejaarden Ten bate van de Adoptie-commissie be jaarden is Donderdagavond in Dreefzicht een bridgedrive gehouden. Aan de commis sie is een bedrag van 500 afgedragen en bridgers hebben toegezegd, dat zij het vol gend jaar bereid zijn medewerking aan een drive te verlenen. Honderdvijl'tig dames en heren namen aan de bridgedrive deel. De heer M. A. J. Daniëls, lid van de commissie van aanbe veling en de heer J. W. Th. Fibbe, voor zitter van de commissie, hebben het woord gevoerd en de bridgers dank gezegd voor hun medewerking. Ook sprak de achten zeventig jarige heer Lindeman, die herinne ringen ophaalde aan de geslaagde feest avond en de wens uitsprak, dat meer bij eenkomsten zullen volgen. Er bestaan reeds plannen een feest te houden en wel op 5 Juli in restaurant Dreefzicht waar een groot aantal bejaarden verwacht wordt. In ons blad van Woensdag 17 Februari hebben wij reeds melding gemaakt van het voornemen van het gemeentebestuur een flinke subsidie ter beschikking te stellen van het maatschappelijk werk in Haarlem, inzonderheid het Club- en Buurthuiswerk. Begonnen werd reeds in het stadsdeel ten Oosten van het Spaarne en ten Noorden van de spoorlijn Amsterdam-Haarlem. Wij deelden tóen reeds mede, dat het in de bedoeling lag een subsidie van tweedui zend gulden per maand te verlenen, voor namelijk voor de bezoldiging van twee maatschappelijke werksters en twee gedi plomeerde jeugdleidsters, waarvan er één werkzaam zal zijn ten dienste van de Rooms-Katholieke en één ten dienste van de niet-Rooms Katholieke organisaties. Thans is het daartoe strekkende voorstel aan de gemeenteraad verschenen. De organisatorische opzet hebben wij al in het genoemde artikel uiteengezet. Uit de toelichting van B. en W. aan de raad citeren wij nog: Momenteel zijn sinds enige maanden reeds twee krachten, maat schappelijke werksters werkzaam, namelijk één vanwege de Katholieke Sociale Jeugd zorg en één vanwege de Stichting Club- en Buurthuizen. Daar deze beiden zijn gedeta cheerd van haar bases is thans nog geen strikte scheiding te maken tussen het werk in de wijk en het werk voor het eigen club huis. B. en W. hebben gemeend, hoezeer ook overtuigd van de urgentie van de ter hand te nemen taak, dat het nodig was deze zaak nog nader in studie te nemen en zich op Op grond van het bovenstaande is met de initiatiefnemers opnieuw overleg gepleegd teneinde na te gaan in hoeverre het con crete werkplan in te voegen zou zijn in een bredere en in de toekomst nog aanmerke lijk uit te breiden opzet. Het gevolg hiervan is geweest, dat een bredere taakomschrijving is opgesteld en dat inmiddels een stichting in het leven is geroepen, welke zich de uitvoering van deze taak ten doel stelt. Het in het leven roepen van deze stich ting is door B. en W. bovendien bevorderd, omdat het B. en W. gewenst leek met het oog op de toekenning en uitbetaling van de I subsidiebedragen een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam te hebben met meer con tinuïteit dan bij een eenvoudig comité van (Verkort weergegeven) Dank. Als ik aan het begin van het week end zie, hoe er langs de grote wegen van Nederland militairen op een „lift" staan te wachten is dit voor mij het bewijs, dat velen van deze manier gebruik maken om zonder veel reiskosten, de Zondag toch thuis door te brengen. Mag ik daarom eens vanaf deze plaats dank brengen aan onze gastheren (èn -vrouwen!), die ons zelfs vaak met siga- de hoogte te stellen van de wijze waarop vetten en een versnapering verwennen? deze taak tot uitvoering moet worden ge- Want hoewel er veel tegen het liften bracht en van de organisatievorm van het geschreven is blijken er toch elke week BINNENLAND Tot burgemeester van de gemeente Haelen is benoemd de heer M. A. E. A. Honée, thans gemeentesecretaris van. Meerssen. HAARLEM EN OMGEVING Het kerkkoor der Hervormde gemeente te Spaarndam onder leiding van mejuffrouw Willy van Eldik zal Zondagmorgen mede werking verlenen aan de dienst in de Her vormde kerk te Spaarndam, waarin voorgaat ds. J. Kroon. Voor de benoeming van een hoofd aan de gemeentelijke school voor voorbereidend lager onderwijs no. 2 (Smedestraat 33) heb ben B. en W. de volgende aanbeveling op gemaakt: 1. mejuffrouw P. L. Corstius te Heemstede: 2. mevrouw N. WijtsmaOver steegen te Haarlem. Op deze school is een vacature ontstaan door het vertrek van me juffrouw A. van Aken. De R.K. Middenstandsvereniging in Haar lem zal op Donderdagavond 13 Mei een bij eenkomst houden in Brinkmann, waarbij de voormalige G. A. kapelaan H. P. Balestra zal spreken over „De boodschap van Fa- tima". Zijn lezing zal hij illustreren met lichtbeelden. Er zal verder nog muzikale medewerking worden verleend door het zangkoortje „Musica-Laïca". De beer H. Sonnemans. wonende Voor uitgangstraat 11, hoopt op 15 Mei de dag te vieren, dat hij veertig jaar werkzaam is bij de N.V. Gebroeders Merens aan het Zuider Buiten Spaarne. De oud-wezenvereniging Neerbosch houdt op Hemelvaartsdag haar traditionele Toogdag naar de wezeninrichting Neerbosch bij Nijmegen. Eventuele aanmeldingen M. v. Heemskerkstraat 67 rood. hiervoor in te stellen verantwoordelijke lichaam. Tevens hebben zij zich terzake verstaan met het ministerie van maatschappelijk werk, enerzijds met het oog op de mogelijk heid van rijkssubsidie voor dit project, maar anderzijds ook voornamelijk om na te gaan welke ervaringen elders met dit on derwerp zijn opgedaan. Het resuitaat van deze nadere onderzoe kingen is in zoverre vruchtbaar geweest., dat zij tot het inzicht zijn gekomen, dat de taak van het maatschappelijk werk breder j en veelzijdiger gezien moet worden dan bij de aanvankelijke opzet gedacht was. Het hiervoor noodzakelijke preliminaire sociologische en sociaal-psychologische on derzoek zou eigenlijk moeten voorafgaan aan de uitvoerende maatregelen tot maat schappelijke opheffing en verbetering van de onmaatschappelijke situaties. B. en W. zijn evenwel van mening, dat i - - - deze onderzoekingen een zo_geruime tijd te krachUm zuUct zullen vergen, dat het toch niet juist zou zijn de uitvoering van een concrete taak, waarvoor zich een initiatief van samen werking op een gelukkige manier heeft aangeboden, hierop te laten wachten. weer vele mensen te zijn die de daad boven het woord verkiezen! Dpi. sld. HOEKENDIJK Vragen. Aan de voorstanders van mili taire parades zou ik het volgende willen vragen: Vindt u het fijngevoelig op de verjaar dag van een moeder speciaal te herin neren aan werktuigen die gemaakt zijn om kinderen van moeders te vernieti gen? Acht u het in 't algemeen juist om te demonstreren met dingen die voor ieder weldenkend mens een reden tot grote droefheid zijn? Gelooft u dat de voor gewelddemonstra- ties zo licht ontvlambare jeugd door een militaire parade ten goede wordt geleid? Gelooft u dat de weg naar de vrede werkelijk over het geweld gaat, of gelooft gij diep in uw hart. dat alleen de zach- ADVERTENT1E groot of klein is BESTELDIENST ABC niet te evenaren BARREVOETESTRAAT 2 HAARLEM Tel. 18128 - na 6 uur 14810 - 14155 Gisteravond heeft de afdeling Haarlem van de Expogé in de Sociëteit, aan de Zijl- weg haar voorzitter de heer K. R. van Staal, gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij onitangs koninklijk werd on derscheiden. Nadat hij met zijn vrouw in de met bloemen versierde zaal was binnen geleid, werd hij allereerst toegesproken door mr. P. J. Prinsen Geerligs, die hem gelukwenste met de hem toegekende on derscheiding. welke hij in alile opzichten verdiend achtte. Spreker schetste de capa citeiten van de onderscheidene op sociaal eri maatschappelijk terrein en vooral zijn welgemeende zorg voor de nagelaten be trekkingen van de verzetsstrijders. Hij be trok ook mevrouw Van Staal in zijn geluk wensen en bood namens de afdeling Haar lem enige toepasselijke geschenken aan. Vervolgens sprak de voorzitter van de Sociëteit, dr. A. J. van Ravenswaay, die namens de Sociëteit zijn gelukwensen aan bood en aan mevrouw Van Staal bloemen overhandigde. Ook de heer K. J. van Kampen, secreta ris van de afdeling Haarlem, bracht zijn gelukwensen over en bood namens de leden een antieke Friese klok voor de So ciëteit alsmede een voorzittershamer aan. Ook mr. G. Ch. A alders, voorzitter van het hoofdbestuur, diie het echtpaar Van Staal toesprak als „vader en moeder van de Expogé" en de heer K. Roosjen, diie tevens een herdenkingsrede hield, boden hun gelukwensen aan. De avond werd opgeluisterd met muziek en gedichten door mevrouw Agatha Sligting uit Amsterdam. ADVERTENTIE Geen watzen, maar winnen Als U MAÏZENA DURYEA gebruikt is er van „wagen" geen sprake. U bent dan altijd zeker van een goed resultaat. Er bestaat geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Bij gebruik hiervan zijn mislukkingen bij voorbaat uitgesloten. Getuigden de belangrijke woorden, door onze Koningin gesproken op vele plaatsen ter wereld, niet van haar geloof in de overwinnende mogelijkheden van de „zachte krachten"? Laten we dan voortaan waardiger Koninginnedag vieren. d.N. Vrede. Over militaire parade op Ko ninginnedag graag nog het volgende. Zijn wij werkelijk zo vredelievend als wij ons voordoen, want het begin van al die ellende begint niet in die parades. „Die grote vij and" woont in feite in ons aller hart. Van uit die „vesting" bewerkt hij haat, nijd en ergernis en al onze goede bedoelingen baten niets, wanneer wij ons niet overgeven aan een geestelijke macht die sterker is dan die boze macht. Gij naar vrede hunkerende mens, zoekt dan de vrede waar die te vin den is. Lezers van vandaag, leest ook eens het evangelie van die grote hartenzuiveraar Jezus Christus en laat Hem eens aan bet woord in uw ziel en gehoorzaamt Hem dan, dan pas zal het vrede worden in uw gezin, met de mensen mei wie u samen woont, met uw buren, uw familie en de voiken rondom u. Abonné J. d. R, Militaire parade. Hierbij een scherp protest tegen het afkeurenswaardig gedoe op Koninginnedag. Dat men denkt er een leger op na te moeten houden, is al een teken dat de menselijke beschaving op een zeer laag niveau staat. Maar dat men op een feestdag een parade houdt, te koop loopt met iets waarvoor ieder beschaafd mens minachting heeft, dat is blijk geven van een Pruisische mentaliteit waar we hier niet van gediend zijn. TH. G. v. d. LEER ADVERTENTIE Met aandacht en met smaak wordt Uw coiffure in onze salons verzorgd H. WAKKER - ex-chef kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98. Tel. 20837 Horizontaal: 1 poel, 5 vette vloeistof, 8 vogel, 11 gemeente in Utrecht, 13 noodge- schreeuw, 15 vriend (Frans), 17 afkorting voor selenium, 18 grove wollen stof, 20 voegwoord, 21 zangstem, 23 gebergte op de grens van Bondowoso, 25 slot, 27 fel plagend, 29 werk van Ibsen, 30 vogel, Verticaal: 2 afkorting van een gods dienst, 3 schaapkameel, 4 meisjesnaam, 5 lichaamsdeel, 6 meisjesnaam, 7 voorzetsel, 9 Portigees eilandje ten Noorden van Dilli op Timor, 10 landschap ten Oosten van de Jordaan, 12 tandvormig bovendeel van een kasteelmuur, 14 deel van het oor, 16 bijwoord, 19 gifslangetje onzer veenstre- ken, 22 taaie zwartbruine vloeistof, 24 stad in Thuringen, 26 personificatie van de toom, 27 meisjesnaam, 28 motorletter teken van Danzig. Om mee te dingen naar de drie geld prijzen ad f 7.50, f 5,en f 2,50 moeten oplossingen onder de aanduiding „Oplos sing Puzzle" uiterlijk Dinsdag 17 uur ont vangen zijn aan een van onze kantoren in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soenda- plein 37 of IJmuiden: Kennemerlaan 186. Winnaars van de vorige puzzle zijn: A. Hoekstra-Noordzij, Oosterduinweg 42, IJmuiden f 7,50; S. A. Hoes, Olieslagers laan 13, Haarlem f 5,mejuffrouw D. J. de Wolf, Bronsteeweg 21 Heemstede f 2,50. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1. Karei, 3 sabel, 7 snoepen, 9 Eems, 10 raad, 11 ore, 13 kram, 14 doel, 16 are. 19 aker, 21 eend, 22 legeren, 23 trans, 24 stier. Verticaal: 1 kever, 2 eens, 4 Amer, 5 linde, 6 veer, 7 smergel, 8 nagelen, 11 oma, 12 Ede, 15 Maart, 17 roet, 18 adder, 20 rein, 21 eelt. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Een aantal Haarlemse ingezetenen, leden van de Centrale kerkeraad van de Neder lands Hervormde gemeente van Haarlem, heeft bij Gedeputeerde Staten van Noord- holland een bezwaarschrift ingediend tegen het besluit van de Haariemse gemeenteraad een grondruil met het Rooms-Katholieke Bisdom Haarlem aan te gaan. Het betreft hier het voorplein van de Kathedrale Basiliek van St. Bavo, waarbij liet Bisdom zich het recht heeft voorbe houden deze voor openbaar gebruik be stemde grond.welke op gemeentekosten be straat en verlicht zal worden, twaalf dagen per jaar af te sluiten voor het houden van processies. Deze constructie werd gekozen om de grondwettelijke beperking van het hou den van processies te ontgaan. In de gemeenteraad stemde alleen de heer W e n s i n g (C.H.U.) tegen het voor stel; van anti-revolutionnaire en socialis tische zijde werd aangevoerd, dat in feite door dit raadsbesluit niets verandert: ook thans worden reeds op het voorplein van de Basiliek processies gehouden. Het bezwaarschrift over de daarin aangevoerde argumenten en motieven wei gerden de opstellers ons inlichtingen te verstrekken zal te zijner tijd door Ge deputeerde Staten in openbare zitting wor den behandeld. Nog een bezwaarschrift tegen grondruiltransactie Gedeputeerde Staten zullen nog een tweede bezwaarschrift moeten behandelen tegen een grondfcransactie in Haarlem. De heer E. F. Albrecht is namelijk in be roep gegaan van het besluit van de Haar lemse raad om een strook grond aan de Kerkhofstraat aan een betonfabriek te ver kopen. De Partij van de Arbeid verzette zich tegen die verkoop, omdat zij zich op het standpunt stelde, dat de gemeente dat terrein in de toekomst dringend nodig zou kunnen hebben voor de uitvoering van een saneringsplan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5