Volledige onafhankelijkheid voor de drie Indochinese staten geëist Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Rots Laniel verbiedt optreden van Sovjet-ballet in Parijs Frankrijk en Vietminh accoord over evacuatie van gewonden Vietminh stelt zware voorwaarden: Afwijzing van alle internationale toezicht Ontwapeningsberaad in Washington en Londen Hillegomse jongen overleed na aanrijding De Gasperi voorzitter van de KSG Het woord is aan Vrees voor relletjes de aanleiding Sovjet-vloot groette de Britse vorstin 68e JAARGANG No 256 DINSDAG 11 Mtl 1954 298e JAARGANG No 104 Generaal Navarre kreeg instructies De honderdduizend op 15209 Havenstaking in Australië uit vrees voor besmetting Britannia vaart vandaag uit Gibraltar weg Truman vraagt Eisenhower „leiding te geven" Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman VANDAAG zullen de jonge Koningin van Engeland en haar gemaal het voorgebergte aan d'e Spaanse Zuidikust, dat de Straat van Gibraltar en daarmee de toegang tot de Middellandse Zee beheerst, verlaten. Het korte bezoek is tot dusver vrij van inci denten geweest. Gibraltar's bevöllkinig heeft veel gejuicht en zich blijde getoond met het koninklijke bezoek. De dertienduizend Spanjaarden uit de provincie Cadix be horend tot het landschap Andalusië dde anders dagelijks in Gibraltar plegen te werken, zijn er in deze dagen niet geweest, maar niet als een demonstratie hunnerzijds, alleen als gevolg van een maatregel der autoriteiten. En een uitgebreide politie macht heeft de koninklijke bezoekers be veiligd. Als zij vertrokken zijn zal die leider van die politiemacht ongetwijfeld verlicht ademhalen: ervaring heeft immers wel be wezen dat men zelfs met de Uitvoerigste en slimst beraamde voorzorgsmaatregelen nooit absolute veiligheid kan waarborgen. Koningin Elisabeth II en de hertog van Edinburgh, sinds enkele dagen vergezeld van hun beide kinderen, zullen uit Gibral tar de thuisreis aanvaarden. Het einde van een wereldreis, waarbij zij vele landen van het Britse Gemenebest bezocht hebben en die ongeveer een half jaar geduurd heeft, is dus nabij. Het is ongetwijfeld een ver moeiende onderneming geweest, zelfs voor jonge mensen. Maar men kan zich voor stellen dat het in ieder opzicht verkieselijk is geacht om de Koningin een diergelijke reis te laten maken in die aanvang van haar regeringsperiode en nu zij de veerkracht en energie der jeugd bezit. Het uitbreken ener kinderverlammings-epidemie in West- Australië en de gespannen toestand in een deel van Afrika hebben tot bijzondere Voorzorgen en tot enige spanning bij de bezoeken aan die gebieden geleid; Gibral tar heeft de laatste spanning tijdens de reis opgeleverd. Het telt volgens een na oorlogse opgave nog geen 23.000 inwoners Spanjaarden, Joden, Voor-Indiërs en natuurlijk Engelsen, met een Engels gar nizoen van 3500 man. Dat deze kleine be volking van internationale samenstelling het hoofddoel van het bezoek gevormd zou hebben, kan men zich moeilijk voorstellen. Veeleer moet de bedoeling geweest zijn, de handhaving van net Britse bezit van Gi braltar, welks rechtmatigheid door Franco's Spaanse regering betwist wordt, te accen tueren. Een demonstratief bezoek zou het dus zijn geweest. Het kan de niet-Engels- man even verwonderen dat zoiets belang rijk genoeg werd geacht om er risico voor te nemen; het doet ook wel een beetje ouderwets aan. Misschien hebben er over wegingen bij gegolden die de buitenlander niet bevroeden kan. Maar die houden zeker geen vrees in voor de protesterende Spaan se regering en voor de relletjesmakers, die enige tijd geleden met spektakel de terug gave van de Bots hebben geëist. Engeland heeft geen reden om zich sterk te bekom meren om Spaanse protesten, hetgeen dan ook wel gebleken i - uit de ironische com mentaren daarop in Engelse dagbladen. En de Fransen, door de ligging van hun land en van hun Noord-Afrikaanse protectora ten bijzonder belanghebbend bij al wat de Middellandse Zee betreft, zijn er ongetwij feld veel meer op gesteld' dat hun Engelse bondgenoot de toegang tot die zee in han den heeft dian dat de Spanjaarden in zulk een positie zouden komen te verkeren. De Rots van Gibraltar is door een maar vijfhonderd meter brede, onbewoonde neu trale strook, La Linea, met het Spaanse vasteland verbonden. De Rots zelf is ruim 43/2 'kilometer lang, 1245 meter breed en 425 meter hoog. Er zijn grotten en druip steenholen in; er zijn galerijen in gebouwd; san de Oost- en Noordzijde zijn de rots wanden vrijwel loodrecht. Zelfs in deze tijd is het nog een indrukwekkende na tuurlijke vesting. Maar het Engelse bezit is toch door verovering ontstaan. Op 1 Augustus zal dat precies 250 jaar geleden zijn. En Nederlanders hebben ertoe mee gewerkt. Want op 1 Augustus 1704 ver scheen een geallieerde Nederlands-Engelse vloot op de rede van Gibraltar. Het zette Nederlandse en Engelse mariniers aam wal en de Spaanse bezetting capituleerde. Tien jaar later, toen de Vrede van Utrecht een eind maakte aan de Spaanse Successie Oor log, werd bij diie vrede het Engelse bezit bevestigd. In dezelfde achttiende eeuw poogden de Spanjaarden het wel weer door belegering te heroveren, maar zonder suc ces, al duurde het tweede beleg drie jaar. Een bod van twee milMoen pond sterling, dat zij voor de Rots deden, had intussen ook niet mogen baten. Sinds 1783 hebben zij haar niet meer belegerd en in de tweede wereldoorlog heeft Engeland er bijzonder nut van gehad bij de landing van Engelse en Amerikaanse strijdkrachten in Noord- Afrika. Gibraltar heeft feitelijk die invasie (in 1942) mogelijk gemaakt. Deze ervaring van de laatste tijd heeft de Engelsen zeker een extra-motief gegeven om de Rots te willen behouden; de vrije toegang tot de Middellandse Zee is voor hen trouwens van de grootste betekenis sinds het graven van het Kanaal van Suez, in 1869 voltooid, de zeeweg naar die Indische Oceaan heeft opengelegd. Zo ziet. ge wat d'e Rots voor hen betekent, al verklaart dat dan nog niet helemaal de noodzaak van het koninklijk bëzosk. R. P. H-bom perikelen GENèVE, 11 Mei. (United Press, Reuter). Pham Van Dong, leider van de Vietminh-delegatie bij de vredesbesprekingen over Indochina, heeft Frank rijk een aantal eisen tot wapenstilstand en politieke regeling van het Indo chinese probleem voorgelegd, die volgens Amerikaanse interpretatie neer komen op een „onvoorwaardelijke capitulatie". Deze harde voorstellen waren vervat in een felle rede, waarin Pham Van Dong heftig tekeer ging tegen het Westelijke kolonialisme. Hij wees alle internationale controle op de wapenstilstand en de verkiezingen af en eiste de volledige onaf hankelijkheid van alle Indochinese staten. Van Franse zijde is nog niet zo afwijzend gereageerd als van Amerikaanse, aangezien Bidault waarschijn lijk in de verschillende punten van het voorstel een aanknopingspunt voor verdere onderhandelingen wil trachten te vinden. Vandaag wordt de con ferentie voorgezet. Pham Van Dong verwierp de Franse voor stellen, die terugtrekking van alle Viet- minh-troepen uiit Laos en Cambodja had den geiëst, en stelde daar de volgende pun ten tegenover: Volledige onafhankelijkheid voor Viet nam, Khmer (Cambodja) en Path et (Laos). Terugtrekking van al'le buitenlandse troepen uit de drie Indochinese staten, met hergroepering der Franse strijdkrachten gedurende de overgangsperiode, tijdens welke niet gevuurd zal worden. Algemene verkiezingen in elk der dirie staten, kieswetten gemaakt door gemeen schappelijke commissies van communisten en niet-communisten. Inmenging van bui tenaf zal niet worden toegestaan. De coalitie-regeringen, die in elke staat worden gevormd, zullen uiteindelijk be slissen of zij binnen de Franse Unie blijven. De drie coalitie-regeringen zullen met de Fransen onderhandelen over hun economi sche en culturele betrekkingen, in over eenstemming met de principes van gelijk heid en wederzijds belang. De bestaande betrekkingen blijven ongewijzigd, hangen de de formatie van de nieuwe regeringen. Geen der beide partijen neemt représail les tegen aanhangers van de vijand. Krijgsgevangenen worden uitgewisseld. De wapenstilstandsovereenikomst zal voorzien in specifiek afgebakende gebieden voor de strijdkrachten van elk der partijen. Alle buitenlandse hulp, in mensen of ma teriaal, wordt gestaakt en de controle op het bestand wordt in handen gelegd van gemengde commissies van alleen de belli- gerenten. (Dus geen internationaal toezicht zoals door Frankrijk voorgesteld.) Tot zover het Vietminh-plan. Er was één lichtstraaltje, zegt United Press, in het laatste punt wordt gezegd dat aan de daaraan vooraf gaande voorwaarden niet voldaan be hoeft te zijn vóór de vijandelijkheden gestaakt worden, de hergroeperingszónes zijn vastgesteld en de militaire hulp van buitenaf is opgehouden en gemengde com missies gevormd zijn. Sommige Westelijke WASHINGTON (A.F.P.) Het Sovjet- antwoord op het Amerikaanse voorstel ter vorming van een internationale bank voor atoomenergie, dat president Eisenhower eind vorig jaar bij de UNO heeft ingediend, wordt op het ogenblik te Washington be studeerd, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken verklaard. Hij wilde zich niet uitlaten over de inhoud van dit antwoord. LONDEN (Reuter). Op de ontwape ningsbesprekingen van de subcommissie van de ontwapeningscommissie der UNO, die Donderdag te Londen zullen beginnen, zal een volledig plan worden opgesteld voor controle van atoom-wapens en bacteriolo gische en conventionele wapens, overeen komstig een op de Berlijnse conferentie ge nomen besluit. De bijeenkomsten zullen besloten zijn. Vanmorgen om ruim halfnegen is de achtjarige Joh. B. 3VI. van der Reep, toen hij zich naar school wilde begeven, in de Raadhuisstraat te Hillegom aangereden en kort daarop overleed hij in Maria-oord. De jongen reed per fiets in de Raadhuis straat en uit de Hofstraatnaderde een vrachtauto. Aan de kant van de weg stond een handkar en toen de jongen wilde pas seren ging ook de vrachtauto voorbij. Het achterste deel van de auto reed de fiets aan, waardoor de jongen viel en in aan raking kwam met de auto. In zorgwekken de toestand is hij naar Maria-oord te Hillegom overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. deskundigen zagen in de bewoordingen van het achtste punt een voorstel dat veel lijkt op het Franse plan. Het enige grote ver schil, zeggen zij, is dat de communisten ge mengde bestandscommissies van alleen de belligerenten wensen, terwijl de Fransen een internationale commissie willen. Invloedrijke deskundigen hebben enige hoop dat het laatste punt een basis kan verschaffen voor een formule om de oor log te stoppen, zonder dat daaraan een definitieve politieke schikking is gekoppeld, een formule dus naar het voorbeeld van het Koreaanse bestand, waarbij de partijen het eens zijn dat vrije verkiezingen moeten worden gehouden, maar nog niet kunnen besluiten over de uitvoering daarvan. Gewonnen De conferentie leverde gisteren ook een winstpunt op: de communisten stemden in met de evacuatie van ernstig gewonden uit Dien Bien Phoe. Vietminh-woordvoerder Hoang Van Hoan vertelde op een perscon ferentie dat er 1300 gewonden zijn in het ondergrondse hospitaal van dat bastion. STRAATSBURG (A.F.P.) De Ita liaanse oud-premier Alcide de Gasperi is eenstemmig bij acclamatie gekozen tot voorzitter van de Assemblée der Europese Kolen- en Staalgemeenschap (K.S.G.). Hij was de enige candidaat voor het voorzitter schap, dat Paul Henri Spaak, die nu minis ter van Buitenlandse Zaken in een nieuwe Belgische regering-Van Acker is geworden, moest neerleggen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S La Rochefoucauld: Iedereen klaagt over zijn geheu gen, maar niemand klaagt over zijn oordeel. K De afvaardiging van Communistisch China en cle Vietminh op de conferentie te Genève: links de vice-premier der Vietminh Pham Van Dong. Rechts: de leider der Chinese delegatie, de minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe En Lai, geflankeerd door zijn medewerkers. PARIJS (Reuter) Maandag hebben Vietminh-troepen in de delta van de Rode Rivier 45 km ten Zuiden van Hanoi een militaire post, bemand door Vietnamese troepen, bezet. Dit is de eerste Vietminh- actie van enige betekenis na de val van Dien Bien Phoe. De aanval was gericht tegen vier posten, waarvan drie de aan val doorstonden. Franse officieren be schouwen het verlies als een kleine tegen slag. Zij menen dat het gebied om Hanoi tot September geen gevaar loopt te wor den aangevallen. Ondanks de verliezen te Dien Bien Phoe, beschikken de opstandelingen naar schat ting nog over dertigduizend man geregelde en zeventienduizend man guerilla-troepen in de Delta. Volgens een woordvoerder van de Lao- tiaanse legatie te. Bangkok verwacht de regering van Laos elk ogenblik een nieuwe inval van de Vietminh, nu Dien Bien Phoe gevallen is. PNOM PENH (AFP) Generaal Na varre heeft het verzoek van het Cambod jaanse opperbevel ingewilligd om alle Cambodjaanse militairen, die in eenheden van het Franse leger in Vietnam zijn in gedeeld, in de nabije toekomst terug te zenden. HONGKONG (Reuter) Radio-Viet- minh meldt, dat aan de gehele Franse medische staf van Dien Bien Phoe toe stemming is gegeven naar het ondergrond se ziekenhuis terug te keren om de ge wonden te behandelen. De medische dienst van de Vietminh had onmiddellijk na de val van het fort opdracht gekregen de ge wonden te verzorgen en verbetering te brengen in hun omstandigheden. Vier duizend van de achtduizend te Dien Bien In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van f 100.000 gevallen op nummer 15209. BRISBANE (United Press) Werf- en havenarbeiders in geheel Noord-Queens- land ziin uit vrees voor mogelijke besmet ting als gevolg van Amerikaanse proef nemingen met waterstofbommen in de Stille Oceaan begonnen met een boycott van vrijwel alle geregelde scheepvaart uit Japan, Indochina en andere landen in het Verre Oosten. Zij weigeren de lading te behandelen van alle schepen die de Torresstraat ge bruiken, totdat deze schepen worden onderworpen aan wetenschappelijke proef nemingen om te bepalen of zij al dan niet vrij zijn van radio-actieve deeltjes, af komstig van de proefnemingen met de waterstofbom. De Torresstraat is een kanaal tussen de Zuidkust van Nieuw-Guinea en de Noord kust van het Cape York-schiereiland van Australië, dat de Arafoerazee met de Koreal*ee verbindt. Slechts enige muren, een schoorsteen en een aantal ovens bleven gespaard, toen een hevige brand een fabriek van dakpannen in Woerden Maandagmiddag in de as legde. Onze foto geeft een beeld van het blussingswerk. I'hoe gemaakte krijsgevangenen zijn ziek o; gewond. De zieke gevangenen, aldus radio-Vietminh, „vormen een zware last voor de overwinnaars". De gezonden zijn in een kamp ondergebracht. GENèVE (Reutel1/AFP) Frankrijk heeft inmiddels te Genève een voorstel van de Vietminh voor de wegvoering van ern stig gewonde leden van het garnizoen van Dien Bien Phoe aanvaard. Bidault stelde twee weken geleden hetzelfde voor. „Het is duidelijk, dat de communistische dele gaties de val van Dien Bien Phoe wilden afwachten", aldus een Franse woordvoer der. De Franse regering heeft generaal Henri Navarre, opperbevelhebber der Franse- Unie-strijdkraehten in Indochina, de nodige lastgevingen verstrekt voor evacu atie der gewonden, zodra de Vietminh- voorstellen te Parijs bekend waren. LONDEN (United Press). Radio-Mos kou heeft gemeld dat een Russische wal- visvloot, op weg naar huis via de Middel landse Zee, Koningin Elizabeth gegroet heeft toen zij passeerde op de Britannia. Nabij Bizerte passeerden wij het Britse koninklijke jacht Britannia dat door ver scheidene vaartuigen vergezeld werd. Aaii boord van het jacht was Koningin Elizabeth op weg naar Gibraltar. De Russische sche pen hebben het hoofd van de Britse staat begroet in overeenstemming met het ge accepteerde gebruik, zo meldde de walvis- vloot. Koningin Elizabeth, de hertog van Edin burgh en hun twee kinderen, zijn gisteren de in het zonlicht badende haven van Gibraltar binnengevaren. Gibraltar is de laatste plaats, waaraan de koningin na haar reis om de wereld een bezoek brengt voor zij naar Londen terugkeert. Het wemelt in Gibraltar van politie in burger en alle grensovergangen naar Span je worden nauwkeurig in het oog gehou den. Slechts een klein aantal personen mag Gibraltar binnen komen zonder een spe ciale vergunning. Zij worden grondig ge fouilleerd en ondervraagd. Extreme Spaanse groeperingen hebben scherp geprotesteerd tegen dit koninklijke bezoek en hebben betoogd, dat het een smadelijke belediging jegens Spanje is. In Madrid hingen vlaggen halfstok als teken van rouw over het feit, dat de Britten 250 jaar geleden „onrechtmatig hezit hebben genomen" van Gibraltar. De Spaanse pers zwijgt het bezoek opzettelijk dood. De „Britannia" zal heden koers naar Engeland zetten, waar de jonge koningin een grootse ontvangst wacht. WASHINGTON (United Press) Ex- president Truman heeft een beroep ge daan op president Eisenhower duidelijke leiding te geven in de buitenlandse poli tiek van het land. In een rede voor de Na tional Press Club" zei Truman dat recente gebeurtenissen een illustratie vormden van zijn klacht dat de officiële uitspraken over de Amerikaanse buitenlandse en mi litaire politieke gedragslijnen zeer ver ward zijn geweest. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft gistermiddag ten tweede male en ditmaal „voor onbe paalde tijd" de voorstellingen afgelast, welke het Sovjet-Russische ballet in de Parijse Opéra zou geven. Premier Laniel had in de middag de Russische ambassa deur Vinogradov bij zich ontboden om hem de redenen van deze beslissing uiteen te zetten. Officieel zijn die redenen niet onthuld, maar het is duidelijk dat de rege ring, die na de val van Dien Bien Phoe momenteel weer erg zwak staat, bevreesd is voor nieuwe incidenten en politieke com plicaties en daarom maar liever bij voor baat voor eventuele oproerkraaiers heeft gecapituleerd. Zoals men weet was dit ballet, dat voor het eerst buiten Rusland zou optreden, en waarvoor in internationale kunstkringen zeer grote belangstelling bestaat, op in stigatie van de Franse regering naar Pa rijs gekomen om daar zestien voorstellin gen te geven. Vorige maand heeft de troep van de Comédie Frangaise in ruil voor dit optreden der Sovjet-dansers een tournée door Rusland gemaakt, die volgens alle berichten een grootse triomftocht is ge worden. Afgezien van de overweging dat het niet zeer beleefd is iemand uit te nodigen zon der hem te ontvangen, kan men zich af vragen of Laniel ook politiek gezien, niet weer eens een weinig handige zet heeft gedaan. Wij waren gistermiddag in de zaal van de Opéra om een repetitie onder de Russische dirigent bij te wonen, toen de directeur van d>e Opéra de leider van de Russische balletten, Tsjoelaki, het besluit van de regering kwam meedelen. De repe titie werd direct afgelast en de musici mochten naar huis. Maar die extra morgen „vrij" werd. tegen de gewoonte in. zonder enige geestdrift ontvangen. Men was eer der onthutst over het gebrek aan hoffe lijkheid en over de verwardheid, die blijk baar in de hoofden van de ministers moet heersen, die hun politieke zorgen nu op deze danseressen en dansers trachten te verhalen. Bloemen van het publiek De ontsteltenis onder het publiek, dat 's avonds niettemin in vrij grote getale voor de Opéra verscheen, was nog groter en wij zagen hoe dames in avondikleding bloemen gingen kopen, om die daarna aan het hotel waar de Russische artisten zijn ondergebracht, aan te bieden. Dat de voorstellingen helemaal rustig zouden verlopen, kon tevoren natuurlijk niemand absoluut garanderen. Maar een eventuele rel zou zeker slechts door èen heel kleine minderheid zijn uitgelokt en de Franse politie is mans genoeg een paar belhamels geruisloos uit de zaal te ver wijderen. Wij ziin persoonlijk Zondag op de Place de l'Etoile geweest, waar De Gaulle zwijgend een krans heeft neerge legd ter herdenking van de Duitse capitu latie. De politie is er toen voorbeeldig in geslaagd een volksmenigte van een 20.009 koppen in bedwang te houden. Dat de regering het risico van manifestaties bij De Gaulle wel en in de Opéra niet durfde lopen, kan temeer verbazing wekken waar het publiek, dat kaartjes voor dde balletten had gekocht, zich toch wel in de eerste plaats voor de danskunst en niet voor de politiek interesseert. Het. geval zal vermoedelijk vandaag nog wel in het parlement ter sprake komen, doch wat er ook verder gebeurt, de twin tigduizend ballettomanen of ballettopa- then, zoals zij door sommigen venijnig worden genoemd die allen gemiddeld al een dag in de queue hadden gestaan om hun dure kaartjes te bemachtigen, kunnen van vandaag af opnieuw in een rij voor de Opéra gaan staan om hun geld terug te krijgen. De liefde voor de danskunst moet bij hen wel diep geworteld zijn. Onze kunstredacteur seinde vanmorgen uit Parijs: In de Franse hoofdstad heerst thans de grootst denkbare verwarring aangaande het al dan niet doorgaan van de voorstel lingen door de gecombineerde Sovjet-bal letten uit Moskou en Leningrad in de Opéra. De ochtendbladen publiceerden ge ruchten als zou de gehele tournée worden verdaagd hoewel alle sterren van het Bolsjoi-theater en het Kirov-theater (het vroegere Maryinski) zich reeds met het corps de ballet en het orkest van de Opéra zouden hebben voorbereid op wat alge meen genoemd werd „de grootste artistie ke gebeurtenis in Europa sinds de tweede wereldoorlog". Alleen het blad Dimanche had mee te delen dat het Sovjet-ballet het verwende Parijse publiek veroverd had. „Wij hebben Zaterdag", zo begint de recensent zijn verslag, „een minuut van onvergetelijke betekenis in de geschiede nis van de dans beleefdMen staat verbijsterd over zoveel discipline". Verder wordt dan bericht, dat „heel Parijs" in de zaal aanwezig was en dat de criticus in de wandelgangen gesprekken had beluisterd, die zich voornamelijk bezig hielden met gissingen naar de leeftijd van Galina Oelanova, de prima ballerina, hetgeen verwonderlijk mag heten, want iedereen zou kunnen weten, dat zij op tien Januari 1910 is geboren. Dit terzijde als een ver makelijk staaltje van Franse journalistiek. Maandagmiddag om een uur gaf minister president Laniel zijn communiqué uit, waarin gezegd werd dat de voorstellingen verdaagd zouden worden „tot nader or der". De leiders van de dienst voor culturele uitwisseling van het ministerie van Bui tenlandse Zaken verzekerden ons echter, dat dit uitstel geen afstel behoefde te be tekenen. Intussen heeft de directie van de Opéra eveneens een communiqué uitgege ven. waarin vermeld staat dat het theater in ieder geval tot 15 Mei gesloten blijft. Op die dag echter, zo wordt er aan toegevoegd, heeft de uitvoering van Rigoletto plaats, op 16 Mei van La Traviata en op 17 Mei van Lohengrin „Franc-Tireur" zegt hierover, dat de heer Tsjoelaki, directeur van het Sovjet ballet, gepoogd zou hebben het theater l'Empire te huren, doch dat hem dit onmo gelijk was gemaakt. Ik heb hem gisteravond opgezocht in het bijzonder luxueuze hotel Com modore aan de Boulevard Haussmann, waar het gehele gezelschap in weelderige vertrekken logeert. Door tussenkomst van een tolk deelde hij mede dat er'nog geen beslissing was gevallen of hij het eerste vliegtuig zou nemen den wel op een nadere gelegenheid tot optreden zou wachten. Blijkbaar denkt het publiek minder politiek dan de regering, zo verklaarde hij rustig glimlachend, want de stormloop om plaat sen houdt aan en onze solisten ontvangen nog dagelijks indrukwekkende huldebetui gingen in de vorm van bloemen en ovaties waar zij zich ook in „burger" vertonen. De eerste dagbladcommentaren zeggen over het algemeen dat er verschil moet worden gemaakt tussen een Stalinorgel en enthou siaste danseressen die nooit in Indochina zijn geweest. De Russische ambassade was minder toeschietelijk met het verstrekken van gegevens. Nadat wij telefonisch een onderhoud hadden aangevraagd aan de attaché van perszaken, werd ons te ver staan gegeven dat er niemand aanwezig was, waarop zonder nadere aankondiging de verbinding werd verbroken. De Sovjet dansers waren intussen onvindba^f. Naar de bioscoop, aldus de chef de reception. In de lounge van hötel Commodore za gen wij echter een vrouw zitten, die alle uiterlijke kenmerken van een Russische ballerina vertoonde. Daarin bleken wij ons niet vergist te hebben, want het was Fioletta Prokhorova, die na haar intussen ontbonden huwelijk met de Engelse diplo maat Elvin, in 1945 naar Londen kwam, en sindsdien eerste soliste van het Sadler's Wells Ballet is. Zij vervult daar afwisse lend met Margot Fontevn de grote rollen uit het klassieke répertoire. „Ik kreeg tranen in mijn ogen", zo ver telde zij, „toen ik op de affiches hier al die namen las van medeleerlingen van vroeger uit de balletschool van Semjonov, maar de ontroering heeft, plaats gemaakt voor ver driet nu het optreden niet doorgaat"' Fioletta Elvin vertelde mij dat zij niet met het Sadler's Wells Ballet naar Neder land zal komen waar zij in het Holland Festival onder meer de dubbelrol Odette- Odile in het „Zwahenmeer" zou vervullen. Zij heeft tijdens een Amerikaanse tournée een spier gescheurd en haar blessure is nog niet zodanig hersteld, dat zij zich voortdurend op het toneel mag begeven. (van hedenmorgen 7 uur) cveers- toestand cm C 'Oü Cf S« 52 55 3 es no -f3 ic 8*3» 2.5 Stockholm onbewolkt O 2 20 0 Oslo onbewolkt windstil 20 0 Kopenhagen on bewolkt NO 5 18 0 Amsterdam onbewolkt O 6 25 0 Londen onbewolkt ZW 1 23 0 Luxemburg zwaar bew NO 4 25 0 Parijs licht bew. NW 3 23 0 Bordeaux mist NO 3 21 0 Grenoble zwaar bew windstil 25 0 Locarno licht bew. windstil 24 0 Berlijn onbewolkt NNO 2 24 0 Frankfort licht bew. NO 2 27 0 Miinchen licht bew. windstil 20 0 Wenen zwaar bew WNW 2 22 3 Innsbruck zwaar bew. windstil 20 0 Rome onbewolkt NNO 2 22 0 Neerslag laatste 24 uui OVERWEGEND ZONNIG Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt 1e 10 uur: Droog en overwegend zonnig weer Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen Iets lagere temperaturen dan vandaag. 12 Mei Zon op 4.52 uur. onder 20.21 uur. Maan óp 14.57 uur. onder 2.33 uur. Maanstanden 17 Mei 22.47 uur: Volle maan 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmtiiden Dinsdag II Mei Hoog water: 10.56 en 23.34 uur Laag water: 6.03 en 18-52 uur. Woensdag 12 Mei Hoog water: 12.06 en uur. Laag water: 7.14 en 20.07 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1