Laniel stelt zijn lot opnieuw in de waagschaal Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In eigen huis Groeiende oppositie tot het uiterste geprikkeld Vruchteloos debat over Korea op de Dinsdag-zitting te Genève Amerikanen vergapen zich aan het duel McCarthy-Stevens Onhandig verweer voorspelt weinig goeds Frans-Indisch overleg over vier „factorijen" Het woord is aan Midden-Oosten telt nog een millioen slaven Operatie-gewonden kan beginnen Het blijft warm 68e JAARGANG No 257 I WOENSDAG 12 MEI 1954 298e JAARGANG No 105 Pseudo-vogelpest in Oldebroek - r - -- Geen nieuwe gezichtspunten Leeftijdsgrens voor federale rechters in Amerika Aardbevingen in de Peloponnesus Nieuw Frans Saarplan Belachelijke poppenkast in Washington Hoofdzaak verdrinkt in zee van futiliteiten Generaal Giap nodigt Franse vertegenwoordigers uit Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem'-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman HET MOET IEDEREEN, die de tijdingen omtrent het verloop van de conferentie in Genève volgt, wel opvallen dat de ver tegenwoordigers van het communistische Oosten een aaneengesloten front vormen, de vertegenwoordigers van het democrati sche Westen daarentegen allerminst. Niet alleen voeren de laatsten op de achtergrond een luidruchtig debat over het te volgen beleid, maar bovendien treedt duidelijk aan den dag dat de belangrijkste figuren in eigen land met moeilijk-berekenbare tegen stand rekening hebben te houden. Dit geldt in de hoogste mate voor de Fransen, in an dere maar niettemin bijzonder belangrijke m3te voor de Amerikanen en tenslotte ook voor de Engelsen. Molotov en Tsjoe En Lai zijn natuurlijk vertegenwoordigers van autocratische régimes, zodat zij geen last van een actieve oppositie in eigen land hebben. Maar bovendien trekken zij samen één lijn; uit hun oogpunt beschouwd voe ren zij zeer zeker een wereldpolitiek, het geen het Westen niet doet. Als de democra tie niet in staat is, zelfs in zulk een critieke, over de toekomst beslissende ontwikkeling als waarin de wereld nu verkeert, om een aaneengesloten beleid te voeren en daarbij bovendien door haar nationale geschillen geremd wordt, schiet zij deerlijk tekort. In dien dit tekort alleen door een voorsprong in de productie van atoombommen dus door een dreigende superioriteit in bewa pening opgevangen wordt is dat een „vergoeding" zonder ideologische waarde, een gevaar in zichzelf en tenslotte ook nog maar een tijdelijk voordeel. Geen wonder dat Molotov, Tsjoe En Lai en hun mede werkers maar met de vaak-vermelde on doorgrondelijke gezichten, de gesloten maskers van de Oosterling, eisen blijven stellen in de blijkbare overtuiging, dat zij geen haast hebben en dat de tijd in hun voordeel werkt. Achter diie onbewogen facies hebben zij ongetwijfeld zitten grin niken toen Foster Dulles, met een onuit voerbare opdracht naar Europa gekomen, op verzet bij de bondgenoten stuitte en ge noodzaakt was naar Washington terug te keren. Opnieuw moeten zij gegrinnikt heb ben nu de val van Dien Bien Phoe het kabinet-Laniel binnen één week tijds op nieuw in gevaar heeft gebracht. Het ge harrewar over de Europese Defensie Ge meenschap. over het gehele plan tot vor ming van Europese eenheid, moet hen wel doen denken: die lieden van het Westen zijn te klein in hun gezichtsveld, zij ver liezen zich in redetwisten, zij zijn geen baas in eigen huis. Die uitdrukking heeft de Amerikaanse ex-president Harry Truman ook gebezigd in een beroep, dat bij op zijn opvolger heeft gedaan. Hij heeft president Eisen hower bezworen zich als baas in eigen huis te handhaven, een eind te maken aan ..de toenemende hysterie in de Verenigde Sta ten ten aanzien van het communisme" en „de dreiging van een dictatuur door de wetgevende macht" af te wenden. Hij heeft de senator MacCarthy niet genoemd, maar voorspeld dat bij uitblijven van een krach tige houding van de president de wetgeven de macht zich steeds meer zal gaan be wegen op terrein, dat aan de uitvoerende macht is voorbehouden. Men kan het natuurlijk minder formeel uitdrukken. Het geen de ex-president heeft gezegd houdt eenvoudig in, dat als d'e regering niet krachtig genoeg regeert zekere elementen in de volksvertegenwoordiging vrij spel krijgen om, werkend met demagogische methoden en populariteit bij een deel van de massa, zelf de uitvoerende macht in handen te nemen. Hetgeen niet minder zou betekenen dan een ondermijning van he régime, met alle gevaren van dien. De Waarschuwing van Trom an houdt dus een hieuwe bevestiging in van de ongerustheid, die zoveel kun dice Europese waarnemers van de ontwikkeling van zaken in Ameri ka al sinds jaren tonen en die zeker in de faatsie tijd veeleer toegenomen dan ver minderd is. Als een ex-president een der gelijk beroep op zijn opvolger doet, mag dat zelfs in Amerika, waar in zulke ver houdingen meer loslippigheid bestaat dan in Europa, een belangrijk geval heten. Dit temeer omdat president Truman, hoeveel srVtiek ook hij te verduren had, tijdens zijn bijna achtjarige ambtsvervulling zeker be wezen heeft dat hij niet van zins was, zich de teugels uit handen te laten nemen. President Eisenhower heeft MacCarthv en zijn aanhang bij de republikeinse rech tervleugel ontzien. Hij heeft nauwelijks een meerderheid in het parlement en er zijn verkiezingen in November op til. Hii en zijn raadgevers wensen blijkbaar de mogelijkheid te ontgaan, dat in samenwer king met de democratische oppositie ver der geregeerd zou moeten worden. Mis schien zal dit door het huidige beleid niet eens vermeden worden, omdat de regerine juist door haar voorzichtigheid jegens Mac Carthy stemmen zou kunnen verspelen. Maar hoe het ook zij: dit is nationale partij politiek en geen wereldpolitiek. Als die laatste hiervoor wijken moet, er ook maar door geremd wordt, verzwakt dit de po sitie van het Westen, evenals die verzwakt wordt door de politieke ontwrichting in Frankrijk. Zou de Westerse democratie de moed. hét inzicht en de zelfoverwinning opbren gen om andere wegen in te slaan, om voor al en in de eerste plaats te tonen welke ontwikkeling tot groeiende eenheid zij op kan brengen bijvoorbeeld in Europa dan zou dit de glimlach achter de geslotèn maskers van Molotov en Tsjoe En Lai doen besterven. Dan zouden zij het initiatief kwijt zijn en ten-volle rekening moeten houden met de wensen en inzichten van een wederpartij, die niet alleen maar meer atoombommen heeft, maar die de toekomst en het welslagen van de vrije wereld zou hebben verzekerd. Een toekomst en een welslagen die nu zeer onzeker lijken. R. P. Onder de pluimveestapels van twee landbouwers in de buurtschap 't Loo bij Oldebroek is pseudo-vogelpest geconsta teerd. Beide pluimveestapels, bestaande uit 550 k ippen en 600 jong» hanen, zijn afge maakt. - (Van onze correspondent in Parijs) Premier Laniel heeft gisteravond opnieuw de vertrouwenskwestie moeten stellen om aan een onmiddellijk debat over Indochina te ontkomen, een debat, dat de rege ring op dat moment zeker niet zou hebben overleefd. Des middags waren van ver schillende kanten van uiterst links tot uiterst rechts interpellatie-verzoeken inge diend, en de korte motiveringen daarvan bleken even zovele aanvallen op Laniel en zijn ministers Bidault en Pleven aanvallen, waaronder de premier in zijn regerings- bank zichtbaar zat te suizebollen. De vinnigste stormloop werd nog wel door de jonge links-radicale leider en Laniel's eigen oud-minister, Mitterrand, ondernomen, die met een felle uitval opmertke dat de regering getoond had even slecht oorlogs als vredes-onderhandelingen te kunnen voeren. Ondanks de aggressiviteit, die de oppo sitie ontplooide, had Laniel zich vermoede lijk nog wel kunnen redden indien hij over iets meer scherpzinnigheid en meegaand heid had beschikt. Want de stelling van de regering heeft ook na de val van Dien Bien Phoe weinig van haar kracht verloren. Die stelling luidt, dat het een onvergetelijke fout, zo geen nationale ramp zou kunnen betekenen, indien men tijdens de Geneefse conferentie de Franse onenigheid ging demonstreren. De regering kan bezwaarlijk in het openbaar haar argumenten en troe ven in het diplomatieke spel onthullen. De doofpot Inplaats echter van op dit aambeeld te slaan, kwam Laniel met een voorstel voor de dag, dat de schijn wekte, dat hij de hele Indochinese kwestie in de doofpot wilde laten verdwijnen. De premier stelde, naar het schijnt op volstrekt persoonlijk initiatief, en achter de ruggen van zijn ministers om, voor het dossier van Dien Bien Phoe en in het alge meen de Indochinese oorlog toe te vertrou wen aan een parlementaire enquête-com missie, waaruit de communisten zouden worden geweerd. Als er echter één land is, dat niets dan kwalijke herinneringen aan parlementaire enquête-commissies heeft, dan is het wel Frankrijk. Men behoeft maar aan de menigvuldige na-oorlogse schan dalen, generaalscomplot, en wijn-schan daal te denken om te weten dat een parle mentscommissie onmachtig is ooit enige klaarheid te verschaffen. Dezelfde regie In grote lijnen heeft men gisteren dezelfde regie gevolgd als de vorige week, toen er ook parlementaire stemmen waren opge gaan om de Indochinese kwestie uit de doeken te doen. En de Kamer ziet zich eveneens voor dezelfde keus gesteld. Dat de regering in ontbinding verkeert en in het bijzonder Bidault het vertrouwen heeft verloren, kan nauwelijks meer aan twijfel onderhevig zijn. De vraag is slechts of men er wijs aan doet op dit moment de paarden te verwisselen. Het antwoord zou nog posi tief kunnen luiden indien er enige zeker heid bestond dat de verwisseling van het ministeriële span met enige vlotheid ge paard zou kunnen gaan. Een onderbreking van enige dagen van de conferentie te Genève zou nog niet dadelijk een catastrophe behoeven te zijn. Er bestaat echter geen enkele zekerheid dat een crisis onder de huidige gespannen om standigheden binnen afzienbare tijd zou zijn bijgelegd en een langdurige crisis zou hoogst waarschijnlijk de bodem inslaan van de bescheiden hoop, dat Bidault met de Vietminh toch nog een compromis kan be reiken. Een verwachting, die juist gisteren tijdens een speciale persconferentie van Biriault's woordvoerder in Genève nog eens nadrukkelijk werd gesteld en onderstreept. Onverklaarbare onhandigheid Het is dan ook een bijna onverklaarbare onhandigheid dat Laniel de handschoen r.iet heeft opgeraapt, die zijn minister van Buitenlandse Zaken hem uit Genève had toegeworpen. In het bijzonder de socialisten zou hij daarmede gemakkelijk op zijn hand hebben kunnen krijgen, zo goed als alle andere afgevaardigden, die één vogel 'in de hand verkiezen boven een tiental in de lucht. De zaak van Laniel is misschien nog niet reddeloos verloren. Doch wel kan men voorspellen dat hij nog maar weinig ver gissingen behoeft te maken om zijn eigen kabinet in de grond te boren. Morgenmid dag om drie uur zal over zijn lot worden beslist. (Reuter) In politieke kringen te Parijs gaf men Dinsdagavond de regering-Laniel met veel kans de stemming over de ver trouwenskwestie te overleven. Gedrukte stemming Na het debat heerste er in Franse poli tieke kringen een algemeen gevoel van ontmoediging. Men had de indruk, dat achterLaniels terughoudendheid over de piannen in Indochina meer militaire moei lijkheden verborgen gaan. De sfeer van gedruktheid werd in aan zienlijke mate versterkt door de verklaring van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles op een persconferentie te Washington, dat Indochina niet essen tieel was voor de beveiliging van Zuid- Oost-Azië. Franse ministers, die niet met name genoemd wilden worden, zeiden, dat Dulles' verklaring uitermate ondiplomatiek is en de taak van minister Bidault te Genève bijna onmogelijk maakt. Men ver wacht dat Parijs opheldering zal vragen. (United Press) Autoriteiten van het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken hebben hun spijt betuigd dat Dulles' opmerkingen in sommige kringen verkeerd zijn uitgelegd. Zij geven toe dat Dulles gezegd heeft dat de rest van Zuid- Oost-Azië behouden kan worden, zelfs in dien Indochina zou vallen, maar zij wezen er op dat hij alleen maar een hypotetische vraag beantwoord heeft. De speciale A.N.P.-correspondent meldt uit Genève, dat de Franse delegatie heeft verklaard, dat zij de Vietminh-voorstellen voor het staken van de vijandelijkheden, gevolgd door een politieke regeling voor Indochina, bij alle kritiek die zij op die voorstellen heeft, toch wel als een basis voor onderhandelingen beschouwt. GENèVE (door de correspondent van het A.N.P.) De zitting van de conferen tie van Genève was Dinsdagmiddag weer gewijd aan Korea, een onderwerp dat de laatste dagen door de gebeurtenissen in Indochina en door het begin van het Indo chinese deel der conferentie nogal op de achtergrond was geraakt. De drie redevoe ringen van deze zitting hebben geen enkel nieuw gezichtspunt naar voren gebracht. Sprekers waren de Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotov, de Belgische Snaak en de Zuid-Koreaanse Pjoen Joeng Tai. Molotov's rede, die een uur duurde, be stond uit de reeds zo dikwijls gehoorde communistische versie van de Koreaanse geschiedenis sedert 1945. Daarbij voegde Molotov een scherpe veroordeling van het Amerikaanse plan voor een „Stille-Oceaan verdrag" en van de Europese Verdedügings- De lente heeft ons land met zomerse temperaturen overvallen. Hoe warm het gisteren was op het Waterlooplein in Amsterdam demonstreerde deze marktkoop man. Hij knapte rustig een uiltje, schier hangend in zijn fauteuiltje. PARIJS (Reuter) Vrijdag beginnen te Parijs besprekingen over de toekomst van de vier Franse nederzettingen in India. De onderhandelaars zullen trachten uit te maken of, wanneer en hoe 300.000 inwo ners van Pondicherry, Karikal, Mahé en Yanaon Indische onderdanen zullen wor den. Frankrijk is niet gekant tegen aan sluiting van de „factorijen" bij India, mits de inwoners vrij hun mening mogen uiten door middel van een referendum. Volgens India is een eerlijk referendum onmoge lijk door de Franse „onderdrukking". De Indische onderhandelaar is R. K. Nehroe,-een familielid van premier Nehroe. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse Senaat heeft een amendement op de gronwet goedgekeurd op grond waarvan alle federale rechters niet langer dan tot hun 75ste levensjaar hun ambt mogen uit oefenen. Het amendement wil pogingen verhinderen om het Oppergerechtshof „vol te stoppen" met politieke candidaten. Als het amendement in het Huis van Afgevaardigden een meerderheid van twee derden krijgt, zal het naar de wetgevende vergaderingen der staten gaan. Om in de grondwet te kunnen worden opgenomen, moet. het binnen zeven jaar door 36 staten bekrachtigd zijn. gemeenschap. Tenslotte kwam hij nog even terug op zijn eigen plan voor een Europees verdrag voor wederkerige verdediging. Spaak's' rede was kort en dus in over eenstemming met zijn eigen aanbeveling aan de conferentie, geen tijd te verliezen met lange en doelloze redevoeringen. „Wij moeten er aan. denken, dat diplo matie iets anders is dan propaganda", ver klaarde Spaak. Met de woorden „laten we pogen elkaar een beetje te vertrouwen en laten we pro beren practisch te zijn" eindigde Spaak zijn rede, die door Nederlandse gedelegeer den geprezen werd als een „rustige, goede samenvatting van het Westelijke standpunt en een realistische uiteenzetting van wat de conferentie tracht te bereiken." De Nederlandse minister Luns was Dins dagavond de gast van het hoofd van de Amerikaanse delegatie op de conferentie van Genève, onder-minister van Buiten landse Zaken Walther Bedell Smith. Reeds eerder had een gesprek tussen minister Luns en generaal Bedell Smith plaatsgevonden, waarbij de situatie in Zuid-Oost-Azië en andere kwesties van actueel politiek belang de voornaamste onderwerpen van gesprek vormden. Bij die gelegenheid heeft Bedell Smith tegenover appreciatie van de Amerikaanse regering voor „de hoogst consciemtieuse en loyale wijze waarop Nederland zijn bondgenoot schap met de Verenigde Staten opvat." Met betrekking tot. de vijf minuten du rende ontmoeting, die minister Luns met de premier van communistisch China Tsjoe En Lai heeft gehad, zeide een lid van de Nederlandse delegatie, dat de heer Luns zijn wens voor een ontmoeting ken- baar het gemaakt da de gebruikelijke ka- nalen. De ontmoeting werd gearrangeerd I :n de lounge voor gedelegeerden in het Palais des Nations. Minister Luns sprak in het Engels, ter- wijl de Chinese premier gebruik maakte van een tolk. De heer Luns zeide later, dat Tsjoe En Lai op hem de indruk had ge maakt een „bijzonder intelligent man te zijn, die precies weet, wat hij wil". Hij kon in het. korte bestek van vijf minuten echter niet een voldoende goede indruk van de Chinese minister krijgen. Minister Luns deelde aan Tsjoe En Lai mede, dat de di- nlomatieke vertegenwoordiger van Neder- 'and in Peking in de afgelopen vier jaar bad getracht formele diplomatieke betrek kingen op te zetten, maar dat hij blijkbaar weinig vorderingen in deze maakte. Tsjoe gaf toe, dat de Nederlands-Chinese betrek kingen versterkt moesten worden en hij beloofde zijn aandacht aan deze kwestie te zullen wijden. ATHENE. (Reuter). Aardbevingen van middelmatige kracht hebben Woensdagoch tend vroeg de steden Patras, Tripolis en Pirgos in de Peloponnesus geteisterd, aldus meldt het Atheense observatorium. Volgens de eerste berichten zijn er on gevallen. Er is ook schade aangericht. Het centrum van de beringen is het gebied rondom Pirgos. PARIJS (Reuter) De Franse staats secretaris voor Buitenlandse Zaken, Mau rice Schuman, heeft Dinsdag aan zijn West-Duitse collega, Walter Hallstein, een nieuw voorstel overhandigd voor een rege ling van de Saarkwestie. Schuman had een bespreking van twee uren met Hall stein. De inhoud van het voorstel is niet bekend gemaakt. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S André de la Roche: Er is meer geest toe nodig dan men denkt, om soms niet al zijn geest te laten blijken. Na twaalf dagen van overleg tussen de hoogste officieren van het Leger des Heils werd Wilfred Kitching gekozen tot opvol ger van de thans 67-jarige generaal Albert Osborne. Wilfred Kitching was een van de Britse leden van de Hoge Raad 1954 van het Leger des Heils. LONDEN (AFP). Er zijn nog onge veer een millioen slaven in het Midden- Oosten: 500.000 in Arabië en even zovelen in Ethiopië, aldus de schatting van fregat kapitein Thomas- Fox-Pitt, secretaris van de Britse vereniging tegen slavernij. Een slavin is 700 a 1000 waard en een slaaf 250 a 700. Mannen zijn goedkoper, om dat zij zich dikwijls aan slavernij weten te onttrekken door werk aan te nemen bij olie-winning. Sjeiks en Emirs houden voor al uit prestige-overwegingen slaven. Het gemiddelde voor een rijk man is een dozijn. In Juli zal een aanvullende conventie tegep slavernij ter bekrachtiging aan de UNÖ worden voorgelegd. (Van onze correspondent in Washington) In een periode van internationale span ning, waarin de Amerikaanse diplomatie met bedenkelijk weinig succes ruggegraad tracht te geven aan de vrije wereld, heeft het grote Amerikaanse publiek alleen aan dacht voor de belachelijke poppenkast, waarin het conflict tussen senator McCar thy en het leger dreigt te ontaarden. Deze bespottelijk wordende vertoning in het Capitool, waarbij de hoofdzaak tendele door opzet, maar ook door slechte leiding en organisatie verdronken wordt in een zee van futiliteiten, schaadt Amerika's reputatie, vertraagt de wetgeving en. geeft aan McCarthy en de zijnen de kans „luctor et emergo" te spelen, dat wil zeggen: om te worstelen en politiek niet al te zeer toege takeld weer op te duiken. Is McCarthy over de schreef gegaan, heeft hij door loos alarm de reputatie van het leger geschaad en heeft hij onge rechtvaardigde pressie uitgeoefend om zijn medewerker Schine voorrechten te bezor gen in de militaire dienst? Een duidelijk antwoord op die vragen zou het aanzien van McCarthy een flinke, en door vele weidenkenden gewenste, klap kunnen toebrengen. Helaas wordt het onderzoek verkaveld en vertroebeld door een stroom van bijkomstigheden. Het is nu wel duidelijk geworden, dat Stevens, de minister voor het Leger, zich in principe verzet heeft tegen McCarthy's acties, maar tevens heeft deze minister uit tactische overwegingen en ook op last van de uitvoerende macht een zekere loyale medewerking aan McCarthy ver leend. Het deed wéinig terzake, maar McCar thy liet een foto ter tafel brengen, die moest aantonen dat Stevens helemaal niet zo anti-Schine was geweest. Deze foto. die Schine en Stevens tezamen afbeeldde, heeft veel deining verwekt. Waarom eigen- SAIGON (Reuter). De commandant van de Vietminh, generaal Giap, heeft per radio de Franse commandant in Indochina, generaal Navarre, uitgenodigd per hef- schroefvliegtuig vertegenwoordigers naar Dien Bien Phoe te zenden om te spreken over de evacuatie van gewonden. A.F.P. verneemt te Saigon dat het overleg niet voor morgenochtend kan beginnen. Giap geeft in zijn boodschap machtiging tot de evacuatie van de zwaargewonden. Deze uitnodiging kwam als antwoord op een boodschap, die Navarre per parachute in Dien Bien Phoe had laten werpen, zulks op last, van zijn regering. De generaal had zich ook al per radio tot generaal Giap gewend. Franse piloten hebben medicamenten en blokjes ijs boven Dien Bien Phoe uitgewor pen. Zij zeiden, dat de Vietminh troepen een gi-oot kruis van parachutes hadden ge vormd. Daaromheen waren groepjes tenten te zien. Radio-Vietminh heeft gemeld, dat „Fi-anse artsen en verpleegsters na de val van het fort naar de ondergrondse ziekenzalen mochten terugkeren. De medische dienst van de Vietminh deed al het mogelijke om de omstandigheden voor de gewonden te verbeteren. PARIJS. De communisten vergroten hun druk langs de 100 km lange Westelijke rand van de delta van de Rode Rivier en hebben een post veroverd, die slechts 10 km van Hanoi verwijderd is. In Franse mili taire kringen gelooft men echter niet, dat spoedig een grootscheepse aanval op Hanoi zal worden ingezet. Twee Franse kruisers, de „Gloire" en de „Montcalm", die in Toulon liggen kunnen, „indien de omstandigheden het vereisen", onmiddellijk naar Indochina vertrekken, aldus heeft de Franse admiraliteit meege deeld. Opperste patriarch overleden De opperste patriarch der Armenische kerk, Katolikos Georg VI, is na een ern stige ziekte op 87-jarige leeftijd gestorven. De begrafenis is vastgesteld tegen 23 Mei in de Echmiadzin kathedraal. Radio Mos kou prees de ontslapene. Hij was een vurig strijder voor de vrede en heeft veel gedaan voor de organisatie van patriottische activi teit gedurende de grote vaderlandse oorlog'. lijk? Bij iedere gelegenheid flitsen in Amerika de lampen van fotografen en filmopnemers. Bijna ieder is „tuk" op publiciteit en laat zich bijna met iedereen glimlachend fotograferen of filmen. Heel Amerikaans is het eigenlijk, dat de minister toestaat, of zelfs aanmoedigt, dat men hem fotografeert met een dienstplich tige, over wiens behandeling enige wrijving bestaat. Ais Stevens het goed gevonden zou heb ben dat zulk een foto werd genomen, dan zou dat geheel passen in de Amerikaanse samenleving die geolied wordt met glim lachen en vertoon van goedwillendheid. De jurist, die de zaak van het leger ver dedigt, heeft aangetoond, dat de partij van McCarthy twee figuren van de oorspron kelijke foto heeft doen verdwijnen. Over zulke onbelangrijke dingen wint het Amerikaanse publiek zich dus op in een periode, waarin de regering meer dan ooit de aandacht en het begrip van de publieke opinie zou behoeven, teneinde niet al te zwak te staan in de grote ideologische strijd van deze eeuw. Het K.N.M.I. deelt mede: In.de afgelopen dagen heeft het weer in ons land onder invloed gestaan van een gebied, van hoge luchtdruk, dat zich boven Scandinavië bevindt. Het veroorzaakte in ons land .Oostelijke winden en zonneschijn waardoor de temperaturen tot voor de tijd van het jaar zeer hoge waarden opliepen. Op vele plaatsen werden gisteren tem peraturen van 28 en 29 graden gemeten. In Utrecht en Noord-Brabant kwamen tengevolge van de warmte enkele onweers buien tot ontwikkeling. Intussen komt in de thans heersende weerstoestand maar heel weinig verande ring. Weliswaar is in Polen en Duitsland iets minder warme lucht binnengestroomd en komt uit de richting Finland nog kou dere lucht naar midden-Europa, maar door de krachtige zonneschijn wordt deze weer snel verwarmd. Hoewel een kleine daling van de tempe ratuur in de komende dagen waarschijnlijk lijkt, zal deze toch niet van grote betekenis zijn. Afgezien van enkele zeer plaatselijke buitjes moet op aanhouden van het droge weer worden gerekend. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort Mtinchen Wenen Innsbruck Rome Ajaccio onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt regen onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew -èo sz Is SP N 4 ONO 4 NNO 6 O 2 WNW 1 NNO 4 NNW 2 windstil windstil NW 2 windstil windstil windstil NO 4 O 2 windstil NW 4 windstil NO 2 O 2 Cf ci si -ge ti E'S Z5 21 0 23 0 17 0 25 0 24 0 24 0 26 0 23 0 24 2 18 1 22 0.1 23 0 24 3 24 0 26 1 21 0 24 0 23 0 23 4 20 0 Neerslag laatste 24 uur DROOG EN ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog en morgen overdag zonnig weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen dan vandaag. 13 Mei Zon op 4.50 uur. onder 20.23 uur. Maan op 16 05 uur. onder 2.46 uur. Maanstanden 17 Mei 22.47 uur: Volle maan 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuideD Woensdag 12 Mei Hoog water: 12.06 en uur. Laag water: 7.14 en 20.07 uur. Donderdag 13 Mei Hoog water: 0.39 en 13.08 uur. Laag water: 8.24 en 21.08 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1