Aantal werkzoekenden in Haarlem was minder dan vorig jaar Wereldnieuws j „Scheidsmuren tussen onderwijs en bedrijfsleven nog te hoog" y'Y"" PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST A De radio geeft Donderdag Radio-reparatie Reusachtige hulp voor alle huisvrouwen WOENSDAG 12 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Daling van bijna duizend s.9 Neem 'n AKKERTJE J. J. Rohdens veertig jaar bij de N.S. Braderie in de Generaal Cronjéstraat Burgerlijke Stand Dr. S- Elzinga sprak zijn cursisten toe H. J. MAERTENS N.V. J. de Jong jubileerde Verzending van zeepost Dierenbescherming in 1953 <=j3rieven aan die. redactie Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Kapt.-luit. ter zee-vlieger R. J. Mulder overleden Velsense raad bezorgd voor bedreigde tuinders Sportcolberts en -pantalons ^joch ió Uet zo Zilveren lepel in glas heet water Ook in de afgelopen maand is het aantal werkzoekenden, dat ingeschreven staat op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem afgenomen en het totaal aantail was bijna duizend minder dan aan het einde van April van vorig jaar. Eind Maart waren er 1854 werkzoekenden ingeschreven, ednd April 1432 en het vorig jaar 2401. In April is het aantal dus met 422 verminderd. Deze gunstige ontwikkeling deed zich in alle sectoren voor. Er is op het ogenblik nog grote vraag naar werkkrachten, maar men beschikt niet over mensen met voldoende vakkennis. Voorts zijn er onder hen die reeds op leeftijd zijn en daardoor niet zo gemakkelijk aan de slag kunnen komen. In de bouwnijverheid diaalde het aantal ingeschrevenen van 173 tot 125, een ver schil dus van 48. Vorig jaar was het aantal omstreeks dezelfde tijd 299. Men beschikt op de arbeidsbeurs niet meer over namen van vakmensen; daardoor wordt er af en toe minder hoge eisen van vakbekwaam heid aan de arbeiders gesteld dan vroeger. De bouwactiviteit zowel in als buiten het gewest is groot en daardoor daalde het aantal werkzoekenden. In de metaalnijverheid zette de conjunc tuurverbetering zich voort, hetgeen bete kende een daling van 183 tot 169: vorig jaar was het getal 335. Daar men niet over voldoende vakmensen beschikte werden krachten aangenomen met minder vakken nis in metaalwaren fabrieken; ook zijn er te werk gesteld om montage werkzaamheden te verrichten. Door de komst van vele toeristen in de maand April moesten er grote bestellingen afgeleverd worden in de afdeling voedings- en genotmiddelenindustrie. Het aanbod daalde van 50 tot 33. Bij de dialipg bij de landbouw (van 78 tot 54) speelde de late winter nog een rol. Hu het weer warm geworden is, zal op nieuw een daling ontstaan, omdat er dan een grote vraag is naar werkkrachten, die het onkruid bestrijden. De groei is in April door de koude gestagneerd, maar hierin komt nu een grote verandering. Men gaat zich tevens voorbereiden op het binnen halen van de oogst, waarbij het arbeids bureau samenwerkt met diverse organisa ties. Het is dan van belang om over vol doend aantal werkkrachten te beschikken. De opleving in het productieproces be tekende een grotere vraag naar reizigers, handelsagenten enzovoort, dlie onderge bracht zijn onder handel. Het aantal daal de van 97 tot 76 en vorig jaar was het aan tal 128. Een sterke daling was waar te nemen in het hotelpersoneel. Dat is te begrijpen, om dat vele toeristen ons land bezoeken in de bollentijd en hotel- en restauranthouders een grote vraag hebben naar kellners, koks en keukenpersoneel. De daling was het sterkst bij de losse arbeiders, namelijk van 617 tot 450 (vorig jaar 748). Velen werden tijdelijk te werk -gesteld bij werkzaamheden van de Hoog ovens te IJmuiöen; bij de papierfabriek te Velsen kwamen vele boten binnen die ge lost moesten worden, waarvoor personeel nodig was. Deze bedrijven konden losse ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor en soliste. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Alt en pia no. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.25 Kamermuziek 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Instrumentaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kamer orkest. 18.15 Vocaal ensemble. 18.35 Raad huispraat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Kerk-orgelconcert. 19.55 Ga mee naar Jubo II. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Platen. 21.50 Ik denk er zo overen U? 22.00 Platen. 22.10 Militaire reportage. 22.20 Orgel. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geeste lijke liederen. 9.30 Voor de vrouw. 9._5 Pla ten. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Uit de schuifla. 11.45 Voordracht. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gevarieerde mu ziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Cabaret. 14.30 Fagot en klarinet. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.15 Tuinbouwpraatje. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Indrukken uit Turkije. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Reportage of platen. 18.45 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazz-Sociëteit. 19.40 Rondetafelparlement. 20.20 Nieuws. 20.05 Voordracht en muziek. 20.15 Omroep-orkest en solist. 21.15 Intervieuw over reizen in België. 21.30 Lichte muziek. 22.00 De confe rentie in Genève. 22.05 Vierhandig-piano. 22.30 Platen. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 16.00 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Kinder liederen. 18.30 voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 20.30 Wat is dat? 20.45 Verzoekprogramma. 21.15 Ethnologische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste Allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). krachten gebruiken evenals de bouwmate- rialenfabrieken. Een gedeelte van de losse arbeiders vond emplooi als ijscoventers. De vraag naar huishoudelijk personeel was im de schoonmaaktijd groot; zij steeg van 297 tot 308. Ook was er grote vraag naar vrouwelijk kantoorpersoneel, speciaal jongste bedienden; de vraag steeg vam 59 tut 101. Het aanbod bij de vrouwen daalde van 107 tot 91. Het aantal jeugdige werk zoekenden liep terug van 33 tot 23 (vorig jaar 36). ADVERTENTIE De heer J. J. Rohdens, draaier eerste klasse, was Dinsdag veertig jaar werkzaam bij de Spoorwegen. Hij werd ontvangen door de plaatsvervangend chef van de Centrale Werkplaats ir. J. Roosenschoon, die hem, na een toespraak, een gratificatie overhandigde. Van het jubileumfonds van het personeel van de draaierij en de gereedschapsafdeling ontving de jubilaris een geschenk in couvert. De winkeliersvereniging van de Generaal Cronjéstraat heeft aan de gemeenteraad het verzoek gericht om ten behoeve van de op 14, 15 en 16 Juni te houden braderie ont heffing te veidenen van de bepalingen van de Winkelsluitingswet voor de avonduren. B. en W. hebben hierover het oordeel gevraagd van de Adviescommissie Winkel sluitingswet en van de Commissie Economi sche Aangelegenheden. De meerderheid in deze commissies en ook de Haarlemse Mid denstandscentrale staan afwijzend tegen over het verzoek op grond van de over weging dat bjj inwilliging daarvan deze groep van winkeliers in een voor hen gun stige uitzonderingspositie zou komen. B. en W. menen echter, dat hier een be lang in het geding is dat zich verder uit strekt dan tot bedoelde winkeliersgroep. Door dergelijke activiteiten biedt Haarlem een attractie niet alleen aan stadgenoten, maar ook aan bezoekers uit omliggende ge meenten, Zonder ontheffing van de winkel sluiting voor de avonduren zou de braderie grotendeels haar attractie en betekenis missen. Op grond hiervan stellen B. en W. de raad voor de gevraagde ontheffing te ver lenen. HAARLEM, 11 Mei 1954 ONDERTROUWD: 11 Mei, A. L. Guliker en J. Bruinenberg; E, N. Guliker en J. J. A. Versterre. BEVALLEN van een zoon: 10 Mei, C. M. van Schaick—van Wieringen; P. H. Houben Thomas. BEVALLEN van een dochter: 10 Mei, Chr. du Puisvan der Grift; A. van Barenvan Huis; J. Kuiper—Bouterse; 11 Mei, A. W. Maasdam—Haak; D. F. Groenewegen— Volkers. OVERLEDEN: 8 Mei, C. H. Farber—Kub- be, 77 j„ Zomervaart; 9 Mei, H. Huizinga, 89 j., Schotersingel; E. Chr. de Boo, 6 j., Jephtastraat; D. van der Velden, 59 j., Rol landstraat; 10 Mei, N. A. Baldenbach, 72 j., Westerhoutstraat; W. H. Baron van Heecke- ren van Walien, 81 j., Wilhelminastraat; H. vain DalenBoon, 75 j., Planetenlaan. De cursus 1953'54 vain de A.cademie van Voortgezet Economisch Onderwijs werd gisteravond in de H.B.S.-A gesloten met een bijeenkomst van cursisten en do centen die bijgewoond werd door de presi dent-curator mr. A. Bruch. Gewoontegetrouw hield de rector, dr. S. Elzinga, een toespraak, waartoe hij deze keer de samenwerking tussen onderwijs en bedrijfsleven als onderwerp had gekozen. Hij betreurde, dat. er tussen deze beide nog altijd zulke hoge scheidsmuren staan. Het bedrijfsleven kan niet goed function- neren, wanneer het geen mensen heeft, die voor hun taak berekend zijn. De Gouden Eeuw vergelijkend met de huidige tijd, zeide de spreker, dat toen het goud in han den van een heel klein groepje was en dat de arbeidsproductiviteit zeer gering was. Nederland had toen nog geen twee mülioen inwoners, een aantail dat inmiddels vijf maal zo groot is geworden. Toch is die hui dige welvaart veel groter dan toen. Dr. Elzinga gaf als zijn mening te ken nen dat het onderwijs dit bewerkstelligd heeft. Men kan andere factoren als ratio nalisatie en mechanisatie aanwijzen, maar die zijn in wezen vruchten van het onder wijs. Vooral bij het onderwijs ontbreekt het besef van de nauwe band met het bedrijfs leven en daardoor heeft het zo'n achter stand gekregen bij de industriële revolutie, die zich ging voltrekken. Het Tweede Ka merlid Gerhard heeft hierover eens opge merkt, dat wanneer een onderwijsman uit 1896 in onze samenleving rond zou kijken, hij verbijsterd zou staan en zich niet zou weten te redden. Hij zou echter volkomen tot rust komen wanneer hij een school bin nenging, omdat hij daar alles nog vrijwel hetzelfde zou vinden." „De wereld staat thans aan de voor avond van een nieuwe ontwikkeling. De toepassing van de atoomkracht lijkt nog wel ver van ons af, maar in Ame rika is de eerste duikboot gereed ge komen, die door deze nieuwe energie wordt aangedreven en het wordt niet uitgesloten geacht, dat over vijf jaar de helft van de Amerikaanse industrie op atoomkracht zal draaien. De komsit van de mechanisatie bracht een ver andering voor de gehele samenleving met zich mee: zij luidde het groot kapitalisme in. Ook de huidige ontwik keling van de techniek zal grote ver anderingen in de sociologische struc tuur teweegbrengen". Onderwijs en bedrijfsleven zullen de handen ineen moeten slaan om gezamenlijk deze ontwikkeling op te vangen. Na de oorlog is er weliswaar een opmerkelijke ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 vernieuwing in het onderwijs gekomen, maar men zal zich naar de overtuiging van de spreker radicaal moeten bezinnen op de vraag wat het onderwijs in wezen is en zich er rekenschap van moeten geven,waar vóór het opleidt. Vooral het bedrijfsleven werkt hier, naar hij zeide, in de goede richting. Hij noemde instituten als „Nijenrode" en het Studie centrum voor het Bedrijfsleven, die het zélf, zonder enige overheidssteun finan ciert. Ook deze Academie zou er zomdier de actieve belangstelling van het bedrijfs leven niet geweest zijn. Na deze toespraak werd nog even het woord gevoerd door een oud-cursist, die ■uit eigen ervaring het belang van. deze op leiding beschreef. Dinsdag heeft de heer J. de Jong het feit herdacht dat hij veertig jaar in dienst is bij werf Conrad en Stork Hijsch N-V. Gisteren is hij door de directeur ir. C. H. Holgen, toe gesproken, die hem een radiotoestel, een médaille voor veertig jaar trouwe dienst, benevens een geschenk in couvert overhan digde. Daarna werd hij gehuldigd door de voorzitter van het jubileumfonds de heer C. van Leeuwen, die namens het personeel een dresso'- en een tafelkleed aanbood. Voor mevrouw De Jong waren er bloemen. Verder werd hij onder meer nog toegesproken door de bedrijfsleider de heer K. A. Siekman, van wie hij een fotomap ontving en door de heer H. Texer, die sprak namens de collega's. ADVERTENTIE l i<l '"«M* helpen promptt Met volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld- Voor Indonesië: ss. „Maron" (15 Mei) en ms. „Modjokerto" (20 Mei); voor Ned. Nw.- Guinea: ss. „Maron" (15 Mei) en ms. „Mod jokerto" (20 Mei); voor Nederl- Antillen: ms. „Artemis" (20 Mei); voor Suriname: ms. „Nestor" (22 Mei); voor Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: ms. „Pretoria Castle" (15 Mei) en ms. Blitar" (19 Mei)); voor Canada: ms. „Prins Willem George Frederik" (17 Mei) en ms. „Westerdam" (20 Mei); voor Zuid- Amerika: ss. Eva Peron" (17 Mei); voor Australië: ss. „Strathmore" (14 Mei); voor Nieuw Zeeland: via Engeland (15 Mei). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Orgelconcert op Donderdagmiddag Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdagmiddag van 34 uur, door George Robert luidt: Chromatische Fantasie, J. P. Sweelinck; Pavane, W. Byrd; a. Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit; b. Christe, aller Welt Trost; c. Kyrie, Gott, heiliger Geist (koraalvoorspe len met koraal), J. S. Bach; Passacalles, J. Cabanilles; Pièces d' orgue sur les Psaumes huguenots; a. Ps. 24: la terre appartient au Seigneur; b. Ps. 25: a Toi, mom Dieu, mon coeur mante; c. Ps. 29: La voix du Seigneur tonnant, va sur les eaux résonnant, Henri Gagnebin; Chaconne, J. Pachelbel. ADVERTENTIE Tl/TET twee kleine kinderen is er -L'-*- altijd wat, dus ik met Castella Parels aan de slag. Nu, dat waren zeker geen parels voor de zwijnen. Het resultaat is enorm. Ik vind het pertinent beter dan alles wat er be staat. U moogt bet gerust in de krant zettenhet goed wordt mooier dan als het nieuw is. Deze wonderbaar lijke vinding is 'n reusachtige hulp voor alle huisvrou- U vliegt nu door de was heen wen. Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij De Vereniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en omstreken heeft in hötel De Leeuwerik haar jaarvergade ring gehouden. Het zeer uitvoerige jaar verslag gaf een overzicht van het vele werk dat de Vereniging in 1953 ten behoeve van de dieren heeft verricht. In het Dieren tehuis in de Ridderstraat werden vele zwer vers en gewonde dieren opgenomen en goed verzorgd. Voor niet minder dan 1100 dieren werd een goed tehuis gevonden. Het aan tal personen die met hun dieren de polikli niek voor minvermogenden bezocht, was niet minder dan 1300. Een grote aanwinst voor de vereniging is de goed uitgeruste ambulanceauto voor het ophalen van die ren. Controle werd uitgeoefend op de vee- en slachtveetransporten, op oogkleppen en tuig van paarden, kettinghonden, dieren markten, hertenkampen, kinderboerderijen, woonwagenkampen, circussen en kermis sen. Klachten over ernstige wreedheden kwamen niet binnen, echter wel ontelbare meldingen van minder goede behandeling van huisdieren. Geen klacht wordt veron achtzaamd. Vele dieren in nood werden geholpen, waarbij gemeente-instanties dik wijls behulpzaam waren. Ook maakt het verslag melding van de hulp in het waters- noodgebied door de afdeling Haarlem, die daarin zo'n groot aandeel heeft gehad. In 1953 vierde de vereniging haar 80- jarig bestaan met een propagandaweek. Het gehele jaar werd met film en gesproken woord de dierenbeschermingsgedachte zo veel mogelijk onder de aandacht van het publiek gebracht. In Hoofddorp hield de Haarlemse Dierenbescherming een propa gandafilmdag. De gevederde vrienden werden door de vereniging niet vergeten; zij plaatste en onderhield nestkastjes, voederde de vogels bij koud weer en nam gewonde en uitge putte vogels op. Uit alles bleek dat het dierenhuis in de Ridderstraat ook in 1953 weer een toe vluchtsoord voor het dier is geweest en een raadgevend en opvoedend instituut voor het publiek. Uit het verslag blijkt helaas ook hoe treurig het is gesteld met het verantwoor delijkheidsbesef van de mensen jegens de dieren in het algemeen en ook jegens eigen huisdieren. Aan het slot van het jaarverslag merkt de secretaresse op dat het dier cp uitermate gebrekkige wijze door de wetgeving wordt beschermd. Slechts een dierenwet kan het lot der dieren in ons land dragelijker maken. De zware taak van Dierenbescher ming zal daardoor wellicht wat worden verlicht. (Verkort weergegeven) Militaire parade. Met „Abonné J. d. R.", van wie u Zaterdag j.l. een stukje plaatste, ben ik het volkomen eens, dat „de grote vijand" in ons aller hart woont en dat wij, willen wij een betere wereld krij gen, ons moeten laten leiden door de Geest van Christus. Alleen geloof ik, dat, wan neer wij daar werkelijk naar trachten, het niet anders kan of wij zullen een afkeer krijgen van het geweld en alles wat daar mee samenhangt. Het militairisme en de oorlog zijn alleen maar uitingen van ons zondige hart, waar voor wij ons slechts kunnen schamen. Aan een spectaculair schouwspel, zoals J. E. Voet in uw blad van 7 dezer de militaire parade noemt, kan ik niet anders dan het begrip „oorlog" vastkoppelen, evenals ik bij een brandweer-demonstratie aan „brand" moet denken. Immers, indien de oorlog niet bestond, zou een militaire pa rade zinloos zijn, evenals een brandweer demonstratie, wanneer het uitbreken van brand onmogelijk zou zijn. Daarom ga ik niet naar een militaire parade. E. J. ABSPOEL. „Deutsche nicht erwünscht". Ter aan vulling van een vorig schrijven: Tussen de Duitse touristen zullen er zeker vele zijn, die daadwerkelijk, evenals andere natio naliteiten, bij de Februariramp hun steun verleend hebben; daarom moeten wij cor rect zijn tegenover iedere vreemdeling, on verschillig welke nationaliteit. De B. ADVERTENTIE Haarlem 38. Bewaakt door soldaten betraden Pan da en de alchemist de troonzaal, waar de vorst hen ongeduldig opwachtte. „Zo, zei hij, terwijl hij de alchemist het slap neer- bungelende zwaard in de handen duwde, „thans geef ik u een laatste kans om het kwaad te herstellen. Wee uwer, indien ge dit lodderige ding niet tot een hard, fier zwaard kunt omvormen!" Bedrukt ont kurkte de alchemist de fles en goot het brouwsel over het slappe zwaard. „Zou het helpen?", fluisterde Panda bezorgd. „Jon ker Panda", antwoordde de alchemist, „ik bezit niet de flauwste idee!" Onder invloed van het bijtend vocht ontstonden er gele vlekjes op het metaal. Zorgelijk keek Pan da toe, hoe deze vlekjes zich meer en meer uitbreidden, tot het hele zwaard geelachtig glansde. „Het is mislukt", dacht hij, „hard staal heeft een blauwachtige glans, terwijl dit.dit lijkt wel.Opeens drong het tot hem door, welk een wonderbaar lijke verandering er had plaats gegrepen. „Kijk! Kijk!", riep hij, het geelglanzende wapen opheffend, „het is veranderd in GOUD!!!" bereiken met Castella Parels, het wasmid del van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Al met al betekent dit een geweldige tijdsbesparing. U vliegt nu door de was heen En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit wonderwas- middel. Bovendien vindt U in Castella Parels (47 ct.) een uiterst veilig was middel, waaraan U alle textielweefsels met een gerust hart kunt toevertrouwen. Volg de beste raad. die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels in huis! In het Marinehospitaal te Overveen is overleden kapitein-luitenant ter zee vlieger R. J. Mulder, hoofd van de psychotech nisch afdeling van het Vliegmedisch Cen trum te Soesterberg. De heer Mulder be reikte de leeftijd van 54 jaar. Hij was rid der in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De heer Mulder, die in 1899 werd geboren, begon zijn militaire loop baan op 28 Februari Ï920 als reserve tweede luitenant der infanterie. Hij volgde zijn vliegersopleiding op de voormalige viiegschool te Soesterberg onder leiding van de toenmalige kapitein-vlieger W. C. J. Versteegh. In 1927 ging de heer Mulder over naar de Marinedienst. Kapitein-luitenant ter zee vlieger Mul der, die in dé oorlogsjaren in een Japans kamp verbleef, was voor de oorlog onder meer invlieger van de Dorniervliegboten voor de Marine Luchtvaartdienst. Het tragische lot van de Kennemer tuin der, al zo vaak het onderwerp van verga deringen, besprekingen en goedwillende maatregelen heeft Velscns raad gisteren geruime tijd beziggehouden en al kwam er dan geen bescherming tegen de steeds ver der opdringende woningbouw, industriali satie en in dit speciale geval de con sequenties van de tunnelaanleg uit de bus, zowel bet college als de raad waren una niem begaan met de kweker, die steeds verder wijken moet voor de onontkoombare drang van stadsuitbreiding en kunstwerken. Waarmee de vergadering rijp was gewor den voor wat het hoofdpunt van deze avond zou worden: het uitbreidingsplan-in-hoofd- zaak voor Velsen-Noord. Nog geen moeilijkheden Wethouder Visser was blij, dat niemand bezwaren had gemaakt tegen het plan op zichzelf en hij kon zich heel wel in de ge dachten van degenen verplaatsen, die be gaan zijn met het lot der tuinders. Maar toch maakte hij de raad attent op het feit, dat er met aanneming van dit plan nog niets is gebeurd: later komen pas de koop- of onteigeningsproblemen ter sprake en de raad heeft dan nog het volste recht bepaal de onderdelen te wijzigen ten gunste van de tuinders. Bovendien is de kans er altijd nog, dat de drie-gemeenten-commissie ver vangende grond vindt. Toch kan er niets beloofd worden in dit opzicht, verklaarde de wethouder met grote nadruk. Geen last? Dat de tuinders voorlopig geen last zullen hebben van de toekomst, die Velsen-Noord tegemoet gaat kon de heer Nijssen in de tweede ronde niet helemaal aannemen: ze mogen nu immers al geen kassen meer op de door hen gepachte percelen zetten. Ove rigens wees hij er terloops op, dat er nog een mooi stukje vervangende grond te vin den is in de bocht van de Hagelingerweg onder de gemeente Santpoort, een stuk van twee hectare, dat eigendom is van de ge meente. Er werd over de schadeloosstelling nog even gediscussieerd en de heer Van Leu- sen (Arbeid) zette de puntjes op de i wat de eventuele toezeggingen aan de tuinders over vervangende gronden betreft, door met nadruk te verkondigen, dat uit de woorden van wethouder Visser niemand ook maar de geringste positieve conclusie zal mogen trekken: maak deze mensen vooral niet blij met een dode mus. De raad is tenslotte verantwoorelijk voor de hulp, die er geboden moet worden, merkte de heer Van Leusen verder óp, waarmee de wethouder het van harte eens kon zijn: volgens hem is de bezorgdheid van de raad over de toekomst der tuinders in 'zoverre nu al goed, dat er bij hogere in stanties wellicht iets door te bereiken valt. En daarmee was de inleiding tot het drama voltooid: het raadsstuk over het uit breidingsplan is zonder hoofdelijke stem ming aangenomen en het wachten is nu op de afwikkeling der grondkwesties. Bcvan berust. De Labour-rebel Aneurin Bevan heeft afgezien van hoger beroep tegen een veroordeling van de snel heidsbepalingen en zijn rijbewijs inge leverd. Hij werd veroordeeld tot 25 pond boete. De rechter ontzegde hem verder voor de duur van drie maanden de be voegdheid een auto te besturen. Bevan had gevaarlijk gereden en was na een ongeval doorgereden. Hij moest ook de proceskosten, 34 pond, betalen. Brandende kwestie. Dominee Rufus T. Bi- vens uit Houston had Zondag helemaal niet het oogmerk zijn preek over de hel zo realistisch te doen verlopen. Hij preekte in de methodistische kerk en in het vuur van zijn betoog had hij zich hard op zijn dij geslagen. Blijkbaar ont vlamde hierdoor een doosje lucifers en een ogenblik later stond zijn broek in brand. 200.000 maal vergroot. De Rockefeller- stichting heeft aan het Stockholms Ka- rolinskaya-instituut een electronen-mi- croscoop geschonken, die twee maal zo krachtig is als de thans bestaande types. Foto's die worden genomen met de automatische camera van het instru ment kunnen worden vergroot tot 200.000 maal de ware grootte. (Dit houdt in dat een dubbeltje een middel lijn zou krijgen van meer dan drie kilo meter). Het apparaat zal worden ge bruikt voor de bestudering van cel weefsel, waarvoor het Zweedse instituut beroemdheid geniet. Liefdesrol. Soldaat Daniel A. Reiss uit Brooklyn, New York, heeft sedert zijn 21ste verjaardag iedere minuut vrije tijd moeten besteden aan het lezen van de yerjaarsbriéf, die zijn verloofde hem had geschreven een epistel van 960 meter lang. Zijn verloofde schreef hem dat het haar een maand had gekost en dat ze er ieder ogenblikje tussen de middag en thuis voor had benut. Als papier had ze rollen genomen die ge woonlijk bestemd zijn voor boekhoud machines. Uitvinders exposeren. In Wiesbaden stel len uitvinders 700 scheppingen van hun vernuft ten toon. De huisvrouwen ionen veel interesse voor een anti-snurk-vin- ding, die bestaat uit twee conische bui zen die in de neusvleugels van de lawaaierige slaper worden bevestigd. Als je mijn vinding gebruikt, slaap je zo geluidloos als een bloempje, beweert de uitvinder. Oude bekende. Het /.Hamburger Frem- denblatt", een van de bekendste dag bladen uit het vooroorlogse Duitsland, zal op 1 September opnieuw verschij nen. Als hoofdredacteur zal optreden dr. Karl Willy Beer, vroeger hoofdredac teur van het liberale „Berliner Tage- blatt" en de conservatieve „Deutsche Allgemeine Zeitung." Nylon plaagt zeelui. De Nieuw-Zeelandse regering heeft verklaard, dat onderzoe kingen van het ministerie van Marine tot de ontdekking hebben geleid, dat de nylon-onderkleding van zeelieden de naalden der scheepskompassen op be paalde punten hevig doen trillen. Wolhandkrab. De gevreesde wolhand- krab oftewel Chinese krab (Eriocheir Sinensis) heeft nu ook zijn intrede ge daan in Frankrijk. D;t vernielzuchtige schaaldier is in grote getale waarge nomen langs de Franse Kanaalkust en Nooi'dzeekust, waar hij grote schade aanricht aan havenhoofden en rivier oevers. De wolhandkrab wordt be schermd door een grote, hoornachtige schaal en is niet geschikt voor con sumptie. Deze „ondermijnende" krab, die ook visnetten met het grootste ge mak vernielt, betekende enige jaren ge leden voor Nederland een ernstige plaag. Busongeluk. Acht Italianen zijn om het leven gekomen bij een busongeluk nabij Ampollino. De bus stortte tijdens een dichte mist van een weg langs een rots wand naar beneden. Granaat ontplofte. Een ontzaglijke ont ploffing deed zich voor toen een Italiaan, die met een groep anderen werkzaam was aan de nieuwe weg van Ravenna naar Venetië, met zijn houweel op een artilleriegranaat uit de wereldoorlog stootte. De arbeider en een kameraad die zich naast hem bevond, werden ge dood. Twee andere arbeiders overleden terwijl zij naar het ziekenhuis werden overgebracht. Er waren bovendien acht gewonden. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. 24 HAARLEM TEL. 20420 ENMODE HET is een algemeen gangbare opvatting dat een zilveren lepel in een glas, dat met heet water wordt volgegoten, het stuk springen van het glas voorkomt. Er zijn ook mensen, die minder hoog grijpen en menen dat elke metalen lepel deze kleine ramp kan voorkomen. Omdat er vele glassoorten zijn die m.eer of minder tegen hitte bestand zijn, en om dat er bovendien nog veel verschil van opvatting kan bestaan over de hitte van water, moeten we maar beginnen met de kwestie zo scherp mogelijk te stellen en tot haar eenvoudigste pro porties terug te brengen. Anders raken we in een volslagen war winkel door de vele variaties die op dit gebied mogelijk zijn. We nemen dus aan, dat een waterglas niet tegen plotselinge grote temperatuurs wisselingen bestand is zodat het beslist stuk gaat indien u het zoudt volgieten met water van laten we zeggen 85 gr. Als voor zorgsmaatregel zet u nu in het nog lege glas een zilveren lepel en eerst daarna schenkt u het vol met hel hete water. Het resultaat van uw goede zorgen is werkelijk verbluffend, want het glas springt nu eveneens kapot. Zilver is weliswaar een goede warmte geleider en absorbeert snel een gedeelte van de toegevoerde warmte van het hete water, maar daar staat tegenover dat de totale hoeveelheid warmte die in het glas is uitgegoten zó aanzienlijk veel groter is, dat de in de lepel opgehoopte warmte daarbij volslagen ih het niet zinkt. Het maakt dus geen enkel verschil of u een lepel gebruikt, of niet. Een dergelijke voor zorgsmaatregel zou alleen van betekenis kunnen zijn, wanneer het kleine beetje warmte dat door de lepel wordt opgeno men, de doorslag zou geven, dus indien het water juist een héél klein tikkeltje te heet zou zijn, zodat de door de lepel afge voerde warmte nog juist het springen van het glas zou voorkomen. Dit zijn echter zuiver theoretische gevallen die in het huishouden geen rol speten. Het is van veel meer be lang, dat het glas, wanneer het een grote hitte moet doorstaan, op een tafelkleed staat, inplaats van op het koude stenen aanrecht. Maar als het glas springt en de inhoud vloeit weg, is het aanrecht gemakkelijker schoon te ruimen, zodat tegenover enkele nadelen toch ook weer een belangrijk voordeel staat. U heeft dus de keus! Wat een huishoudelijke problemen ove rigens! Daarom is het wellicht niet on dienstig eens bij anderen te kijken om te zien hoe de moeilijkheden daar ivorden opgelost. U zult zich bijvoorbeeld heel goed kunnen voorstellen dat de Nederlandse Hoogovens veel last hebben van hoogoven- stof, dat veel ijzerdeeltjes bevat. Welnu, dit bedrijf weet van de nood een deugd te maken, en vervaardigt ijzer uit dat stof. Op zichzelf is dat niet zo verbazingwek kend. Maar nu de hoeveelheid ijzer die hieruit te voorschijn komt! Geen honder den kilo's per jaar, maar 45.000 ton! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2