Heidebranden vraten weer een deel van ons natuurschoon weg Groningers zijn er vóór! Verblijfsvergoeding voor senatoren wordt verhoogd Getuigenverhoor duurt voort Chefarine/I Lastige toerwagenrallye onder ideale weersomstandigheden Agenda voor Haarlem KI 0 Jelui Ruim 150 hectaren heide en bos bij Arnhem in vlammen opgegaan Het is uit met „Toos en Arie Sovjet-balletten nu naar Nederland? WOENSDAG 12 MEI 1954 3 N.Z.H(niet in de prijzen) leverde toch fraaie prestatie Deviezenreserve nam met 31,5 millioen toe Goed werk EERSTE KAMER Faillissementen n TIP VAN BOOT STRAFZAAK TEGEN BERKELSE ARTS 4-voudige inderdaad veel betere werking! Kerkelijk Nieuws Haags impressario polste de leider van de groep omstreeks jfhondèrd kilometer meer DE KILOMETERTELLER van de grijze N.Z.H.-touringcar 2093 wees het middernachtelijk uur van de 11de Mei een dikke vijfhonderd kilon aan dan in de vroege morgen van die dag. Nogal gewoon voor een actief busbedrijf zal men zeggen, maar deze vijfhonderd kilometer zijn wat extra attentie ruimschoots waard, althans 213,7 kilometer daar van. Want die afstand vormde het parcours van de derde toerwagenrallye van de Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen, jaarlijkse wapenschouw van de grootste streekvervoer- en toerwagenbedrijven. De forse stijging die de bankbiljetten- circulatie de vorige week had ondergaan, zij was toen met bijna f 100 millioen toe genomen tot het recordniveau van f 3.354 millioen, is deze week weer bijna geheel Ongedaan gemaakt. De chartale omloop is volgens de verkorte balans van de Neder- landsche Bank per 10 Mei met f 92 mil lioen verminderd tot f 3.262 millioen. Ook de daling van de deviezenreserve is vol ledig ingelopen. De aanwas bedroeg deze week f 31,5 milioen, waarmede de bank weer over een netto deviezenvoorraad be schikt van f 1.516 millioen. De goudvoor raad is onveranderd gebleven, zodat beide posten tezamen thans belopen f 4.440 mil lioen tegen f 4.408 millioen de vorige week. Dit jaar was Arnhem als eindpunt ge kozen. Daar speelde zich op de nog door trieste bouwvallen omzoomde Markt de laatste fase af van deze vriendschappelijke, sportieve, maar ook bijzonder spannende krachtmeting in de vorm van klassements proeven. Maar voor het zover was kwamen de meeste deelnemers al beladen met straf- punten uit de strijd, want de rallye-organi- satoren hadden zeker de rit van verleden jaar een zacht eitje gevonden en daarom deze keer de kaartlezers een aantal poetsen gebakken waartoe het warnet van wegen in de Betuwe en het labyrinth van lanen in het Apeldoornse „Berg en Bos" zich voor treffelijk leenden. De N.Z.H.-équipe, bestaande uit de heer H. J. Kaptevn als coach en opperkaartlezer en de chauffeurs Piet Nobels en Piet Pet- tinga, heeft zich in de ochtenduren door de valstrikken van het rallyecomité niet in de luren laten leggen en bleef bovendien ondanks de puzzles die om een oplossing vroegen en de wachttijd voor een juist neerdalende spoorboom van het gezapige lijntje van Resteren naar Geldermalsem goed in de tijd, tot stijgend enthousiasme van de 44 dames en heren welke zich als een min of meer met de N.Z.H. verwante ballast op het schuimrubber bevonden. Helaas was men 's middags minder ge lukkig, ook al kwam men er in Apeldoorn na enig zoeken wel uit. Zoeken dat tijd en daardoor achttien strafpunten kostte. Funest was echter dat twee controles van de verkeerde kant werden benaderd het geen radicaal met tachtig punten wei'd af gestraft. Enfin, directeur Jurrissen vond het er niet minder een mooie dag om en verder bood het vermakelijke schouwspel van bus sen in alle kleuren van de regenboog, die van heinde en verre gekomen waren om in „Berg en Bos" wanhopig te verdwalen stof genoeg voor heel wat grollen. Trouwens: er was ook reden om de uit slag met enig optimisme tegemoet te zien. Want het. geniepige regelmatigheidsproefje op de Cattepoelseweg in Arnhem, waarbij chauffeur Nobels op zijn gevoel een hem niet bekende afstand met een gemiddelde snelheid van vijftig kilometer per uur moest afleggen was niet zo slecht verlopen: later bleek dat de juiste tijd 195 seconden had moeten bedragen, terwijl de NZH- équipe het in 189 4/5 seconden had gepres teerd. Twee kilometer boven de vereiste snelheid alzo. De klassementsproeven verliepen zo mogelijk nog gunstiger. Nobels en Pettinga kregen een spontaan applausje toen de commentator meedeelde, dat zij de eersten waren die het traject dat tussen twee palen door via sehoendozen die wel en houten blokjes die niet kapot gereden ADVERTENTIE 500U rokers uit de goede stad Groningen hebben spontaan meegedaan aan het Ibis Opinie Onderzoek naar rookgewoonten. Liefst 4000 rokers van de 5000 bleken op de béste voet te staan met de roker tjes van,, Dobbeimann... lekker man!" Geen wonder, zij genieten van IBIS EXPORT 100o/0 Engelse shag; de zachte mélange van zuivere, zongerijpte Virginia. Liefhebbers van half-zware shag prefereren DOUBLET, de heel aparte, donker-milde shag. Vraag Uw winkelier! DOBBELMAN N LEKKER MAN! WOENSDAG 12 MEI Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 8 uur. Frans Hals: „Let's do it again", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Roman Holiday", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Invasie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het monster uit verloren tijden", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Julius Caesar", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. DONDERDAG 13 MEI Grote Kerk: Orgelbespeling, 3 uur. Mi- nervatlieater: Poppenspel Henk Zoutendijk met Peer Gynt, 8.15 uur. Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerksplein: Leger des Heils, concert door zusters muziekkorps, 8 uur. Zuider kapel: P. A. v. Gent, 8 uur. Frans Hals: „Let's do it again", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven". 13 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Invasie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het monster uit verloren tijden", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Julius Caesar", 14 jaar, 1.45, 4.15 6.45 en 9.15 uur. ADVERTENTIE BARïEÜORiSSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BÖLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Bijna vijftig bussen vormden gistermiddag in de vorm van een feestelijke optocht door Arnhem een indrukwekkende bloemlezing uit het Nederlandse toerwagenpark. De foto geeft een gedeelte van de stoet weer, die het besluit vormde van het openbare gedeelte van de N.V.T.O.-rallye 1954. Winnaar van de Dr. Nieuwenhuis- beker, de door Prins Bernhard beschikbaar gestelde médaille en nog een hele reeks andere prijzen werd de ploeg van De Zwarts touringcarbedrijf uit Wormer- veer. De heer De Zwart jr. is zelf een zeer verdienstelijk rallye-rijder en zijn chauf feurs hebben zijn lessen uitstekend in praktijk gebracht. moesen worden foutloos hadden gereden. Helemaal juist bleek dat later niet te zijn, omdat een lichtje dat groen had moeten worden bij het indrukken van een paal op rood sprong, omdat deze manoeuvre iets te krachtig werd uitgevoerd. Een handicap voor de NZH-deelnemers is voorts dat zij het moeten opnemen tegen materieel dat in het algemeen voor gunstiger tijden geschikt is dan de zware Crossley. Maar het gaat bij de N.V.T.O.-rallye toch in hoofdzaak om een goodwill-parade van het toerwagenpark van de leden. En in dat opzicht mist de rallye nimmer haar effect. Ook 'gisteren was zij weer versierd met heel wat bijzondere attracties, zoals het op treden van de wakkere harmonie-orkesten en tamboercorpsen van Gelderse tram wegen en Brabantse buurtspoorwegen, de Schermer dansgroep uit Oterleek, een NACO-attractie, en de twee bussen met verpleegsters die door de „Twee provin ciën" werden aangevoerd. Vele bedrijven vinden de rallye een wel kome aanleiding hun contacten met de autoriteiten te verstevigen. Zo zat de fraaie rood-crême bus van de Rotterdamse Tram wegmaatschappij vol met burgemeesters van de eilanden. Wij troffen er de burge meester van het door Heemstede geadop teerde Puttershoek en ook burgemeester Van Dijk van Oude Tonge, die nu in Poor- tiigaal resideert. Hij bleek over zijn nieuwe gemeente best te spreken. De gasten van de NZH waarbij ook enige autoriteiten die welwillend een oogje dicht deden wanneer bij deze wedstrijd wel eens gesmokkeld moest worden met regle- menteringscorset hebben de dag besloten met een diner in hotel „Berg en Dal" bij Nijmegen. De heer en mevrouw Jurrissen weten wat gastvrijheid is en dat is daar dan ook in een paar tafelspeeches onder woorden gebracht. De door de droogte zeer vatbaar voor vuur geworden recreatiegebieden van Ne derland maken een bijzondere oplettend heid met vuur noodzakelijk en weer drie bos- en heidebranden, waarvan één het betreurenswaardige verlies veroorzaakte van ruim 150 hectaren heide- en vlieg dennen tussen de Posbank en de Rijper- berg bij Arnhem, een van de fraaiste plek jes van de Veluwe. De omvang van de brand zou nog veel groter gewoi'den zijn indien de Vëluwse bosbrand weer niet spoedig met tankwagens uit Arnhem en Velp aan het blussingswerk was begonnen, waarbij men hulp kreeg van honderden militairen uit de garnizoenen van Arnhem en Deelen en uit het kamp „De Wittenberg". De brand ontstond in de onmiddellijke omgeving van de Posbank en breidde zich, aangewakkerd door de Oostenwind, in de richting van de weg PosbankZijpenberg uit. Op één punt sloeg de brand over deze weg doch kon spoedig worden bedwongen. In de loop van de middag slaagde men er in de brand te bedwingen. Wachtposten bleven de smeulende plekken controleren. Omtrent de ooi-zaak van de brand tast men in het duister. In Leersum Omstreeks half vijf brak bij het Ginkel- duin onder de gemeente Leersum, in de na bijheid van het natuurreservaat „De Leer- sumse Plassen", een bosbrand uit. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de brandweer van Leersum en de bos- brandweren uit de omgeving de assistentie moesten inroepen van de mariniers van het kamp „Woestduin" te Doom en een aantal militairen uit Amersfoort. Omstreeks half zes waren de vlammen nog tot in het centrum van Leersum te zien. De rookzui len kon men zelfs waarnemen in Amers foort. Op sommige plaatsen had men de brand toen echter iets kunnen inperken. Achter de „Utrechtse baan" aldaar is een oefenterrein, waar mariniers van het kamp „Woestduin" uit Doorn juist een oefening gehouden hadden. Vermoed wordt, dat ten gevolge van onachtzaamheid met vuur of De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 11 Mei in staat van fail lissement verklaard: de Naamloze Vennootschap Fabriek van Piasticproducten voorheen Gébon, geves tigd en kantoorhoudende te Heemstede, Cloosterlaan 5. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. K. H. C. Arts te Haarlem. Door het verbindend worden van de uit delingslij sten zijn geëindigd de faillisse menten van: N. M. Roetman jr., hofmeester, destijds wonende te Purmerend, Vooruitstraat 95, thans te Laren. Rechter-Commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. Lieuwen te Purmerend. P. Vlot, kantoorbediende te IJmuiden, Frans Halsstraat 28. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. H. Colenbran der te Beverwijk. (Van onze parlementaire redacteur) Met 28 tegen 12 stemmen (de VVD, de Communisten, 3 Antirevolutionnairen, 2 KVP-leden en 1 CH-senator vormden de oppositie) heeft de Eerste Kamer het wets ontwerp aangenomen inzake de verhoging van de door de leden te genieten „ver blijfsvergoeding". Deze komt nu per bijge woonde vergadering neer op respectieve lijk f 30, f 40 en f 50 (naar gelang men verder van Den Haag woont) voor de le den en op f100 voor de voorzitter. Mr. Kol ff (CH), mr. In 't Veld (P.v.d.A.) en ook minister Beel verkondigden, dat deze bedragen zeer bescheiden zijn en dat er van een onmatige toelage wegens ver blijfkosten geen sprake is. De tegenstand, die het ontwerp ontmoet te was van principieel-staatsrechtelijke aard. In het bijzonder maakte prof. Mole naar zich tot de tolk van hen, die de rege ling im strijd met de Grondwet achtten, aangezien deze ten opzichte van onze sena toren, anders dan voor de Tweede Kamer leder. geldt, niet het begrip schadeloosstel ling kent, maar alleen het begrip vergoe ding van verblijfkosten. Dit werd volgens prol'. Molenaar geweid aangedaan door de nu voorgestelde bedragen, want die gingen zijns inziens een verblijfsvergoeding ver te boven. Eveneens achtte hij het, met een beroep op.de geschiedenis van de desbe treffende Grondwetsbepaling, ook inconsti tutioneel de voorzitter f 100 per bijge woonde vergadering te geven, want de te genwoordige Grondwetsregeling kent geen tegemoetkoming aan de Eerste Kamer- ADVERTENT1E Jarenlang had ik last van de wekker, Ja, het werd zelfs hoe langer hoe gekker. Maar sinds 'k Bootz heb ontdekt, Ben Ik steeds opgewekt En ontwaak prompt op tijd. enTJP-lekker. Inz. Heer A. v. T., Amsterdam ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. voorzitter wegens de representatiekosten, die hij te maken heeft. Mr. In 't Veld was van mening, dat juist vanwege de overigens mede door de woordvoerder van de WD erkende billijk heid, een ruime Grondwetsuitleg op zijn plaats was. Mr. Kropman (KVP) ver klaarde, dat zijn fractie de terugwerkende kracht van de regeling tot 1 Januari 1953, verkeerd achtte, een standpunt dat door alle overige sprekers werd gedeeld. Hier tegenover kon de minister van Binnen landse Zaken alleen aanvoeren, dat de re gering tot deze bepaling was gekomen om tenminste in dit opzicht ten aanzien van de Eerste Kamerleden eenzelfde gedrags lijn te volgen als ten aanzien van de Tweede Kamerleden in het wetsontwerp inzake de verhoging der schadeloosstelling toepassing heeft gevonden. Minister Beel bracht tegenover prof. Molenaar in herin nering hoe sinds 1918 regelingen voor de reis- en verblijfkostenvergoeding voor de Eerste Kamerleden zijn getroffen, die men nooit als inconstitutioneel heeft beschouwd. Daarom was het hem dan ook niet duide lijk, waarom het nu voorgestelde, dat zich bij die regelingen aansloot, wel als on grondwettig gebrandmerkt moest worden. De Overige door de Kamer aangenomen wetsvoorstellen gingen er stemmingloos door en wat de regelingen der beveiliging tegen de hondsdolheid betreft, zelfs de batloos. Dit laatste was niet het geval met het ontwerp inzake de Raad voor de Jeugd- vorming, waarbij mei. mr. TjeenkWil- link (P.v.d.A.) betoogde, dat kinderbe scherming en jeugdvorming geenszins vol komen te scheiden zijn, een standpunt dat uiteindelijk gedeeld werd door minister Cals. Zij zei tenslotte, dat een volk dat leeft, aan zijn jeugd bouwt, om na deze schone woorden een beroep te doen op de minister van Financiën, voor het op be door schietoefeningen het kurkdroge hout in brand is geraakt. Met vereende krachten wist men tegen zes uur de brand te bedwingen juist vóór het vuur het hogere bos kon bereiken. Dit strekt zich kilometers ver uit en door het zeer snelle ingrijpen kon worden voor komen, dat dat boscomplex van honderden hectaren een prooi der vlammen werd. Ongeveer tien hectaren bos zijn verbrand. De rijkspolitie stelt een nader onderzoek naar de oorzaak van de brand in. Bij Kootwijk Omstreeks half zes is een heidebrand uit gebroken nabij het dorp Kootwijk, langs de weg naar Assel. In het terrein, waar de brand woedde, stond veel jong hout. Brandweren uit de naaste omgeving, de bosbrandweer en militairen namen aan de b'.ussingswerkzaamheden deel, Zij ondervonden moeilijkheden van hand granaten en ander achtergebleven oorlogs tuig, maar wisten de brand te bedwingen. Aan het blussen werd meegeholpen door militairen van „De Wittenberg" en van de Harskamp. Ongeveer negen hectare gro tendeels jong hout is in vlammen opgegaan. Een van de mooiste stukjes natuur van Kootwijk, waar Prinses Wilhelmina her haaldelijk schilderde, is verwoest. ADVERTENTIE Doordat in één tablet Chelarine „4", vier wereldberoemde geneesmiddelen samenwerken, is de werking veel krach tiger en helpt het ook daar, waar andere middelen falen. ff in doet wonderen! Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Deventer: L. Floor Jr. te Opperdoes; voor Harderwijk: B. Bijleveld te Noordeloos; voor Zutphen: L. Floor Jr. te Opperdoes; voor Amsterdam-O.: B. van Smeden te Rotterdam-Z.; voor Zeist:,P. Op den Velde te Munnerwouche; aangenomen naar Ouderkerk aan de Amstel: J. van Dij ken te Aaltentweetal te Arnhem: L. Floor Jr. te Opperdoes en P. Op den Velde te Murmerwoude; beroepen te 's-ravenzaride: G. de Vries te Steenwijk. Geref. Kerken Beroepen te Roden (Dr.): C. Mak te St. Jacobiparocnie; te Middelburg (vac. H. Veldkamp): drs. G. VeLleraga te Alkmaar; te Wolvega (vac. S. E. Wesbonk)H. Ha zenberg te Siddeburen (Gr.); te Rotte r- dam-Z. (vac. G. R. Visser): C. H. Appelo te Nijkerk; te Zeist (4e pred.pl.): B. G. Meenk ten Oever te Kamerik; bedankt voor Amsterdam-W. (vac. F. Guiilaume): J. F. Colenbrander te Apeldoorn. hooriijke schaal ter beschikking stellen van gelden. Na een korte discussie tussen prof. M o- 1 e n a a r en minister Van de Kieft werd het voorstel tot invoering van nieuwe zilveren guldens en rijksdaalders aange nomen. Men kan daarin, zoals de minister nog eens met voldoening constateerde, een teken zien van de gezondheid van ons geld wezen. Prof. Molenaar had enige eritiek geoefend op 's ministers aan de commis sie van rapporteurs in de Tweede Kamer gedane toezegging, eerst te beginnen met zilveren guldens in het verkeer te brengen. Als dat goed gaat, zullen later de zilveren rijksdaalders volgen. Erg overtuigend was het argument van de minister voor die toezegging niet, maar hij kon geruststel lend verklaren, dat er in feite, mede dank zij een behoorlijke reserve-voorraad zil ver aan de Munt, geen reden bestaat om beducht te zijn voor het gevaar van oppot ten en uit de circulatie laten verdwijnen van zilveren guldens. 99 SUèPE DAMESJASJES ƒ110.- Ook op de vijfde dag van de strafzaak tegen de arts O. uit Berkel zijn door de verdediging opgeroepen deskundigen als getuigen gehoord. Een uitvoerige discussie ontstond tussen de officier van justitie en prof. dr. A. Grevenstuk, oud-hoogleraar te Djakarta. De officier had critiek op het rapport dat prof. Grevenstuk had uitge bracht, onder meer omdat het weinig vleiende kwalificaties over het rapport van de deskundige dr. Nelemans bevatte. Het resultaat was, dat de getuige de on houdbaarheid van de door hem geponeerde stellingen inzag en ze terug nam. Hij her riep eveneens zijn kwalificaties over het rapport van dr. Nelemans. Nadat de psychiater dr. E. Q. H. Hoele had verklaard dat hij de verdachte volko men toerekeningsvatbaar achtte en zijn intelligentie als volkomen normaal be schouwde, werd als getuige gehoord de heer J. H. W. Eldermans, die een voor lichtingsrapport had uitgebracht. De president vroeg hem hoe hij zich bij de getuigen heeft aangediend. Er is namelijk bij enkelen een misver stand gerezen, in welke kwaliteit u uw vragen stelde. Zo is bij de oud-burgemees ter van Berkel en bij de apothekersassis tente de indruk gewekt, dat u een verleng stuk van de politie was. Getuige: „Ik heb mij voorgesteld als voorlichtingsambtenaar van het departe ment van Justitie. Voorts heb ik nog een omschrijving van mijn taak gegeven". Mr. Huygens vroeg een toelichting op enkele punten in het rapport van getuige Eldermans. Hij vroeg onder meer of de moeder van mevrouw O. een wrok tegen haar schoonzoon had en of de stemming in Berkel niet erg tegen dokter O. was ge weest. Getuige: „Ja, en heel dikwijls ongemoti veerd". Mr. H.: „Als er echtelijke conflicten waren, was het dan niet zo, dat beide partijen tekort schoten?" Getuige: „Ja, dat is wel mijn mening. Overigens had ik de indruk, dat het huwe lijk de laatste tijd beter was geworden". Mr. IT.: „Er is een familie, die u heeft medegedeeld, dat de burgemeester overal rondvertelde „moord staat nu wel vast". Is dat zo?" Getuige: Zij hebben mij dat inderdaad verteld. Van de zijde der verdediging werd nog gevraagd ook de grafoloog Buttcher te horen. De rechtbank wilde aan dit verzoek niet voldoen. Kennelijk is het de bedoe ling de kwestie van de op dokter O. ge vonden briefjes afzonderlijk te behande len. De officier van justitie heeft geen grafologen gedagvaard. Na school ging ik nog even bij John langs. Deze gewoonte werd geboren uit onze kennismaking en in stand gehouden door onze vriendschap. Onze vriendschap was goed. Ik behoefde niet te bellen maar kon door de achterdeur naar binnen zon der dat bij iemand de gedachte aan vrij postigheid zou rijzen. De keuken was al tijd rommelig in tegenstelling tot de ka mer, die er steeds uitzag als vlak na de schoonmaak. In deze omgeving zat John met een been over een leuning van een stoel naar buiten te kijken. Ik ging zitten en bood hem een cigaret aan. Maar hij wuifde afwerend met zijn hand. ging rechtop zitten en sloeg de benen over el kaar. „Je zult 't gek vinden, ....ik rook niet meer"..Hij gaf me vuur. „Roken? Terwijl tweederde van de we reldbevolking te weinig eten heeft?" Hij keek weer naar buiten. „Ik drink ook niet meer". Achter zijn hoofd op de hoek van het dressoir stond het glaasje van zijn vader. Het miste zelden. Alleen als zijn vader op reis was voor de zaak. Hij deed in schoe nen. John keek me weer aan. „Jij leest de krant hè? Verder heb je staatsinrichting en je hebt economie. Met dat materiaal kun je toch je conclusies trekken? Goed. dus je bent op de hoogte van het huidige beeld van de wereld. Vind je dan niet, dal: er iets aan gedaan moet worden?" Hij zat op 't randje van de stoel. „Vind je dan niet, dat die rommel alleen wordt veroorzaakt doordat de mensen niet samenwerken, zich niet samen geven aan dat ene ideaal de wereld te verbeteren?" Ik keek naar het glaasje van zijn vader en glimlachte. John ging verzitten. Hij keek me recht aan. „Weet je. ik geloof dat jij tot die mensen behoort, die te veel denken met hun her sens en te weinig met hun hart. Zij zijn het (hij zuchtte) die het de idealisten on mogelijk maken hun ideaal, dat ons aller ideaal moest zijn. te verwezenlijken". Hij keek weer naar buiten. „Daarom", zei hij, „daarom heb ik soms het idee, dat wij elkaar niets meer te zeg gen hebben". Hij zat nog meer op het rand je van de stoel met zijn .handen om de leu ning. Er werd gebeld. Buiten stond een groen- tenkar. Toen John terugkwam stond ik op, gaf hem een hand en verliet het huis door de voordeur. Drie jaar later ging de telefoon: „hé, met John, hoe gaat 't, lang niet gezien, kom langs als je tijd hebt zeg, leuk zeg, tot zo dan". De kamer zag er nog steeds uit als na de schoonmaak. Ik vermoedde, dat de keu ken nog wel rommelig zou zijn. Er zat een vreemde jongen: Hans. „Een collega", zei John. We gingen zitten. „Toch", zei de jongen, „als ik nog even door mag gaan. geloof ik, dat je de zaak niet juist aanpakt. Die hele campagne is volgens mij te groot opgezet. Het resultaat zal, lijkt me, in ongunstige verhouding staan tot het bedrag, dat je er in steekt. Het moet zo zijn, dat. de mensen je bedoe lingen niet door hebben en komen als blinden. Kom in de loop van de week nog even een lekkere sigaar bij me roken dan kunnen we er meteen nog even over pra ten. Ik vermoed, dat jij en je oude vriend elkaar wel wat te zeggen hebben na zo'n tijd". Hij stond op, sloeg John op de schouder „Goeie zaken, John", zei de jongen, en gaf hem een hand. „Goeie zaken, Hans", zei John. Terwijl John de jongen op de gang in zijn jas hielp zag ik, dat de zon glimlachte in het glaasje van zijn vader en ik vroeg me af of ik door de voordeur of door de achterdeur het huis zou verlaten. J. V. ADVERTENTIE Het oudste schip in de vloot van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de terstond na de eerste wereldoorlog op de toenmalige werf van Bonn en Mees te Rotterdam, gebouwde Tosariis dezer dagen voor de sloop verkocht aan de N.V. Frank Rijs- dijk's Industriële Ondernemingen te Hendrik Ido Ambracht. Gedurende de jaren 1940-1945. toen de Tosariten behoeve van de geallieerde oorlogvoering dienst deedwas zij één der weinige schepen van de Lloyd. waarvan men in Rotterdam steeds vrij nauwkeurig wist, waar het vertoefde en wat het deed. In hun via het Rode Kruis naar huis gezonden brievenwaarin geen scheepsnamen mochten worden genoemd, schreven de opvarenden n.l. steeds over Toos en Arie" en zij vertelden de wonderlijkste belevenissen van dit kennelijk gelukkige echtpaar. Zo schreef de gezagvoerder, de thans in Oegstgeest wonende gepensionneerde kapitein L. N. van Denderen, eens aan zijn vrouw: ,,Ik ben met Toos en Arie op bezoek geweest bij mevrouw Palm (hiermee werd Engeland bedoeld). Toen wij van mevrouw Palm weer iceggingen, was het laat en donker op straat. Wij liepen met een hele groep en Toos en Arie liepen als laatsten links-achter in de rij. Op een gegeven ogenblik struikelden Toos en Arie over een steen en zij hebben zich aardig bezeerd. Wij vonden het toen beter om terug te gaan naar mevrouw Palm, waar Toos en Arie nog een dag of tien onder doktersbehandeling zijn geweest". Onze correspondent in Parijs seint ons: In een gesprek dat wij met de leider van de Sovjet-balletten, Tsjoelaki, in diens hotel in Parijs hebben gevoerd, heeft deze ons verklaard eventueel een Nederlands voorstel in overweging te zullen nemen in dien hij „op zakelijke basis" zou worden uitgenodigd met zijn troep naar ons land te komen. De heer Tsjoelaki, die algemeen inspec teur van de Russische staatstheaters is. onthulde dat hij vorige week op zijn reis naar Parijs in Amsterdam een lang onderhoud met een Haagse impresario had gevoerd, waarbij al over de mogelijkheden van een optreden in Holland was gespro ken. Nederland was, met Frankrijk, het enige land, zo zeide hij, dat een dergelijk voor stel had gedaan. Tsjoelaki deelde desgevraagd nog mede dat hij voorlopig in Parijs dacht te blijven, minstens tot liet moment dat de Franse regering officieel de redenen van het ver bod der voorstellingen aldaar zou hebben bekend gemaakt. De Russische balletleider maakte geen verbitterde indruk en zijn artisten zouden zich zo dacht hij, best amuseren in Parijs. Hij verwachtte van de traditionele Fran se hoffelijkheid echter dat hem nu wel spoedig zou worden meegedeeld waaraan hij zich verder zal hebben te houden. Ds. G. EGGINK GESCHORST. Ds. G. Eggink te Kol!urn, laatstelijk pre dikant van de Geref. kerk te Munnekezijl, van welke gemeente hij zich losgemaakt heeft, is thans door de classis Grootegast op grond van scheurmaking gesehorst.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5