BUISMAN! Veel spanning verwacht bij internationale motorraces Tèm Nederlandse Autorensport Vereniging wil coureurs gaan kweken Clowntje Miclk Chaos in Berlijn die zenuwen! Smyslov wint 23ste partij met wit Olympische Spelen toch in Melbourne WOENSDAG 12 MEI 1954 4 ZONDAG AANSTAANDE IN ZANDVOORT Knijnenburg brak nu reeds officieus het ronderecord Roeien Roeiers van Het Spaarne naar Terdonck (België) Voetbal en hypnose Judo Nederlandse Judoërs verloren in Parijs HVGB kampioen in eerste klasse heren Ook meer races en beter materiaal Gasten die meetellen rekenen op Voor rle kinderen Om de wereldtitel Laatste partij zal de beslissing moeten brengen Boksen Van der Zee verloor Biljarten Om de Nobels-beker KOFFIE^ ras Geen nood Er is immers Eindelijk een beslissing Sport in 't kort FEUILLETON Het ziet er naar uit dat in de verschillen de klassen van de internationale motorraces, die Zondag zestien Mei op het circuit in Zandvoort worden gehouden, felle strnd 7,al worden geleverd. De Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging heeft in to taal niet minder dan honderdvier inschrij vingen in de 125 cc., 2"0 cc., 350 cc., 500 cc. en zijspanklasse samen. En de namen van velen rijders, die reeds in Zandvoort reden zo wel als die nog niet in Nederland waren waarborgen wel voor een groot deel de be wering dat het spannende races zullen worden. Die ruim honderd inschrijvingen van renners, die Zondag aanslaande dus op de nieuwe deklaag van het Zandvoortse circuit zullen starten, vertegenwoordigen tien na tionaliteiten: Engeland, Ierland, België, Spanje, Zwitserland, Duitsland, Tsjecho Slowakije, Australië, Nieuw Zeeland en Nederland. Waarbij er vooral veel nieuws gierigheid is over de prestaties van de Tsje chische fabrieksrijders Parus. Bartos, Kostir en Stastny op Jawa en CZ machines. In eigen omgeving hebben deze renners reeds zeer vele successen geboekt. De 27- jarige Stastny bijvoorbeeld, die in de 500 cc. klasse start, heeft reeds zevenentwintig eerste prijzen in de wacht gesleept. Zelf rekenen zij blijkbaar ook in Zandvoort'wel op een eervolle plaats, want zij hebben uit hun land het volkslied (op een gramofoon- plaat) en de nationale vlag al vast maar meegenomen In de 125 cc. klasse starten 23 rijders, waaronder 6 buitenlanders. Bekende namen zijn hier de Duitser Lutten'oerger en de Nederlanders Vierdag, Heineman, Renooy en Lo Simons. In de 250 cc. klasse met 13 deelnemers de in aantal zwakst bezette categorie moe ten drie Nederlanders het opnemen tegen 10 buitenlanders, onder wie de Duitse kampioen Thorn Prikker en de Engelsman Whelan. Henk Steman heeft voor deze race een op gefokte eencylinder NSU op de kop getikt. De 350 cc. en 500 cc. klasse respectie velijk met 26 en 28 (10 buitenlanders) deel- ADVERTENTIE Neem Sanatogen - het zuivere albumine- phosphor preparaat. Iedere volgende dosis draagt bij tot verster king van Uw zenuw gestel en brengt U nader tot een blijvende veerkrachtigegezond- heid. Sanatogen ver lost U van U w klachten en schenkt U nieuwe energie en levensblij heid. Begin er nu mee. Ook Zondag aanstaande zullen bij de inter nationale motorraces op het circuit van Zandvoort de zijspannen, die ieder jaar voor veel spanning zorgen, niet ontbreken. Hoe spectaculair zon zijspanrace is toont het bovenstaande, plaatje, waarop men de zijspan-acrobaten buiten boord ziet hangen als jjgn jollenzeiler bij harde wind. Alleen gaat zon motor iets harder.... Nummer 9 is Steman. Hij heeft ook voor Zondag weer ingeschreven. rfemers zijn het sterkste bezet. Hier komen onder meer uit de Engelsen Daer, Storr, Heath en Clark, de Duitsers Thora, Prikker en Rudi Meier, de Ier Matthews en de Neder landers Knijnenburg, Poel, Simons, Bakker en Veer. In de zwaarste klasse start ook onze landgenoot Van Burik. die na zijn dub bele overwinning in Tolbert door de sport- commissie van de KNMV met spoed gepro moveerd is. Zyspanklasse In de zijspanklasse tenslotte, waarin drie manches met een puntentelling worden ge reden, komen o.m. de bekende Belgen Deronne, Wijns en De Winne, de Encelsen Summers, Bounds en Taylor en de Neder landers Steman, Van Rooyen en Dijkman aan de start. Piet Knijnenburg heeft voor de zwaarste klasse een fabrieks-BMW gekregen en heeft daarmee Maandag tijdens de training op het circuit officieus het ronderecord, dat met een tijd van 1 min. 58.7 op naam van de Austra liër Tony Mc Alpine staat, gebroken. Knij- nenberg Ie-de het 4.2 km. lange circuit af in 1 min. 58 sec. De verwachtingen zijn nu dat tijdens de wedstrijden diverse records gebroken zullen worden. Vrijdagmiddag van twee tot vijf uur en Zaterdag van negen tot twaalf uur en van twee tot vijf uur zullen de renners trainen op het circuit in Zandvoort. De wedstrijden beginnen Zondagmiddag om een uur 's middags. Aan de internationale roeiwedstrijd, die op 27 Mei (Hemelvaartsdag) in Terdonck 'België» worden gehouden, zullen de vol gende Nederlandse ploegen deelnemen: Twee zonder stuurman: Het Spaarne met Blom (bg), Gitz (sl.) en Triton met Anken (bg) en hooghuizen (sl.). Skiff: Van Mesdag (Cornelis Tromp, Hil versum). Double scull: Combinatie SpaarneWil lem 3 met Van der Meer (bg) en Wilbren- nink (sl.). GROTE BELANGSTELLING VOOR DE HONGAREN. Naar wij vernemen zullen voor de wedstrijd tussen het Amsterdamse voetbalelftal en Boedapest extra tribunes in het Olympisch stadion worden geplaatst. Tot een zeer bijzondere wijze van „do ping", als men het tenminste zo noemen mag, heeft dezer dagen, tot zijn schade de keeper van „Frem Kopenhagen" en van het Deense nationale elftal, Per Henriksen zijn toevlucht genomen. Kort voor een wedstrijd van zijn club liet hij zich hypnotiseren in de verwachting dat hij zijn doel dan beter dan ooit zou ver dedigen. De hypnose was blijkbaar zo goed gelukt dat de voorzitter van „Frem" pas kort voor de wedstrijd merkte dat er iets aan de hand was met Henriksen. Hij stelde een onderzoek in en zei toen kortweg: „Dit heeft niets met voetbal of sport te maken" en besliste dat een andere speler in het doel zou komen te staan. Alhoewel Henriksen zich daarop ijlings naar de hypnotiseur begaf om zich te laten demagnetiseren bleef de voorzitter bij zijn besluit. De ontgoochelde keeper mocht op de tribune toezien hoe een ander zijn doel verde digde. In Parijs werd een judowedsrtijd gehou den tussen Frankrijk en Nederland. De Fran sen wonnen met 62, twee partijen eindig den onbeslist. De afwezigheid van onze landgenoot Geesink, kampioen van Europa, heeft waar schijnlijk ook het moreel beïnvloed van de Nederlandse équipe. Doch bovendien hadden de Fransen voor deze ontmoeting hard ge traind, want zij beschouwden haar als revanche voor de finale van het Europees kampioenschap van het vorig jaar. De gedétailleerde uitslag luidde: Dazzi (Fr.) won van Rapmund (Ned.ï met een half punt; Legay (Fr.) won van Dingen (Ned.) met 1 punt; Dasselaar (Ned.) won van Laine (Fr.) met een half punt; Perrault (Fr.) won van Bakker (Ned.) door een klem; Poncet (Fr.) won van Spel (Ned.) met 1 punt. Essink (Ned.) won van Charpentier (Fr.) met fwee halve punten; Gillet (Fr.) onbeslist met Feith (Ned.); Dupre (Fr.) won van Smidjes (Ned.) met een half punt; Pariset (Fr.) onbeslist met Van de Geest (Ned.); Courtine (Fr.) won van Konings (Ned.) met een half punt. De wedstrijd werd door 3000 toeschouwers bijgewoond. De waterpolocompetitie Met succes heeft HVGB Dinsdagavond in Zaandam de strijd aangebonden tegen Nereus. De Zaandammers dolven met zevenéén het onderspit. Zodoende werd HVGB kampioen van de eerste klasse heren. Ai direct na de aanvang stelden de Haar lemmers de Nereus-verdediging danig op de proef. Na enige afgeslagen aanvallen begin gen dc Zaandammers de fout de IIVGB- midvoor te zwaar aan te vallen. Een straf- worp voor Felix was het gevolg. Hieruit opende HVGB de score. Nog voor het ingaan van de rust had Felix met een omhaal de HVGB-voorsprong op twee—nul gebracht. Na de hervatting kreeg Exalto voor Nereus een vrije worp te nemen. De bal werd goed voorgezet naar Gregorius, die direct inschoot: tweeéén. Daarna was het met Nereus ge daan. Maassen verhoogde de voorsprong van HVGB tot vieréén, waarna de HVGB'era de overwinning geheel veilig stelden. Uit de 11 gespeelde wedstrijden heeft HVGB 20 punten behaald; Haarlem volgt met. 17 punten uit 11 wedstrijden. Van de wedstrijden die in het Sportfond- senbad Haarlem werden gespeeld waren de uitslagen: Dames tweede klasse: HVGB 2— VZV 1 2—1. Heren vierde klasse: HVGB 5— HPC 4 0—2. In een gesprek met een aantal sportjour nalisten heeft het bestuur van de nog zeer jonge Nederlandse Autorensport Vereniging (N. A. V.) de plannen bekend gemaakt ten aanzien van de komende jaren. De voorzitter van deze vereniging de heer A. J. II. van der Lof deelde mede dat de N. A. V. pas in Maart van het vorig jaar door enkele enthou siaste deelnemers aan snelheidswedstrijden werd opgericht. Het doel is de autorensport in ons land te stimuleren door het scheppen van meer mogelijkheden voor dc Nederlandse wedstrijdrijders om deel te nemen aan snel heidswedstrijden, zowel nationaal als inter nationaal. In de eerste plaats wil de N. A. V. trachten een groter aantal races in eigen land te orga niseren of te laten uitschrijven, iets waarin men reeds is geslaagd, want op 7 Juni houdt de vereniging met toestemming van de K. N. A. C. nationale sportwagenraces op het circuit te Zandvoort en op 25 Juli en 15 Augustus volgen er nog twee wedstrijden, door de K. N. A. C. georganiseerd, waaraan de leden van de N. A. V. in beginsel ook zullen kunnen deelnemen. Bovendien wil de N. A. V. zijn leden introduceren en steunen bij deelneming aan buitenlandse races in de hoop, dat in enkele jaren een aantal nieuwe coureurs kunnen worden gekweekt, die van internationale klasse zijn. Contacten Roods zijn vele contacten gelegd met bui tenlandse automobielclubs en diverse orga nisatoren van autoraces en het gevolg is, dat enkele Nederlandse coureurs met goed en nieuw materiaal in dit seizoen reeds aan de start zullen kunnen verschijnen. Na het leggen van de organisatorische en financiële basis is men er thans in geslaagd om op 7 Juni zelf races in Zandvoort uit te schrijven, die naar men hoopt goed bezet zullen zijn. Er wordt in zes klassen gereden, n.l. in de klasse tot 1000 cc, van 1000 tot 1300 cc, van 1300 tot 1600 cc, van 1600 tot 2000 cc, van 2000 tot 2600 cc en een klasse, waarvan de cylinderinhoud boven de 2600 cc ligt. De races zullen 50 tot 60 minuten duren, maar waarschijnlijk zullen twee klassen tel kenmale kunnen worden gecombineerd, zo dat de wedstrijden slechts van één tot vijf uur behoeven te duren. Het eigenaardige feit bij deze zo jeugdige vereniging doet zich voor dat waarschijnlijk alle bestuursleden zelf enthousiaste automobiel sportliefhebbers zullen deelnemen. Het is reeds zeker, dat enkele nieuwe Jaguars C-type, Ferrari's, Triumphs, Austin Healey's en een aantal eigen gebouwde sport wagens in de races van 7 Juni zullen starten. Beter materiaal Het spreekt wel vanzelf dat om goede cou reurs te kweken, men ook over beter mate riaal dient te beschikken. Nu hoopt men dat enkele Nederlandse rijders door successen te behalen in de drie Nederlandse wed strijden en in enkele buitenlandse races daarna van de fabrieken wagens zullen krij gen, die zich beter lenen voor de rensport. Men ziet verder niet in, waarom Neder landse rijders niet even grote successen zul len kunnen behalen als buitenlanders. Toch is men zich ervan bewust, dat de Neder landse rijders in vele dingen ver achter staan. Niet alleen op het gebied van ervaring en tactiek, maar ook wat het materiaal betreft. Daarom bestaan er plannen in navolging van het buitonland om een coureurscursus in ons land uit te schrijven, waarschijnlijk in het volgend voorjaar, waarvoor het circuit van Zandvoort zich uitstekend leent. ADVERTENTIE Sixteen Hands for Duality Zo schepte Pilon maar ijverig voort, en het pad was bijna helemaal sneeuwvrij. Maar toen, opeens, keek hij op. „Wel, nou nog mooier!', bromde hij. „Daar begint het warempel weer ophieuw!" Ja, hij had gelijk.... De vlokken begonnen weer te dalen. Eerst enkele, die zacht jes door elkaar dwarrelden, toen meer en steeds meer. En spoedig was het 'n dichte sneeuwbui geworden. „Dat is wat moois!", mompelde Pilon. „Heb ik daar nou al dat werk voor gedaan? Nou kan ik straks weer helemaal opnieuw beginnen!" Hij ging naar binnen en klopte de sneeuw van zijn hoed en jas. ,JNou, in ieder geval ga ik me 'es lekker warmen en 'n kopje warme koffie drin ken!", besloot hij. Terwijl hij bij het vuur zat en zijn koffie dronk, was buiten een harde wind opge stoken. En toen hij even later voor het raam stond en naar buiten keek, schudde hij het hoofd. „Nou, noudat is 'n echte sneeuwstorm!" dacht hij. En dat was het ook,De wind gierde hevig om het huis en joeg de sneeuw vlokken in wilde vaart voor zich uit. Hij kon de andere huisjes van het dorp niet eens zien, zo dicht vloog de sneeuw. „Tjonge", dacht Pilon. „Wie in die sneeuwstorm buiten is, kan zijn plezier wel op!" 51-52 De 23e party tussen Botwinnik en Smys lov om het wereldkampioenschap is door Smyslov, die met wit speelde, na 28 zetten gewonnen. Beide spelers hebben thans IP2 punt. De 24e, tevens laatste party wordt Donderdag 13 Mei gespeeld. Smyslov moet winnen om titelhouder te worden, indien de party remise wordt blijft Botwinnik in het bezit van de titel. Het spelverloop was als volgt: Wit: Smyslov. Zwart: Botwinnik. 1. e2—e4 e7—e6; 2. d2—d3 c7c5 Uitstekende psychologieWeliswaar be schouwde Smyslov de Franse verdediging voor zwart als onvoldoende, maar het ver loop van deze tweekamp heeft hem waar schijnlijk doen inzien, dat deze bewering niet voor 100 percent staande is te houden. Realist als hij is, verleidt hij met deze rus tige voortzetting Botwinnik ertoe de Sici- liaanse verdediging te spelen, die Smyslov uitstekend kent, vooral de z.g.n. „gesloten" variant, die hij ook nu gaat toepassen. 3. Pbl—d2 Pb8c6; 4. g2—g3 g7—g6; 5. Lfl-g2 Lf8—g7: 6. Pgl—f3 Pg8—e7; 7. 0—0 0—0; 8. c2—c3 d7—d6; 9. a2—a4 f7—f5 Met deze voortzetting, die er enigszins dubieus uitziet, neemt Botwinnik tamelijk grote verplichtingen op zich. Te verkiezen was een rustige voltooiing van de ontwik keling, vooral ook omdat Smyslov nu zijn aanvalsdoelen niet zelf meer moeizaam hoeft te scheppen, maar ze als het ware gratis krijgt aangeboden. 10. Ddlb3 d6d5; 11. e4xdö e6xd5; 12. Tfl—el f5—f4; 13. Pd2—fl Lc8—g4; 14. g3xf4 Lg4xf3; 15. Lg2xf3 Kg8—h8; 16. Lel—d2 Lg7—h6 Botwinnik moet zijn geofferde pion gaan terugwinnen, maar dit kost kostbare tijd, terwijl bovendien de zwarte koningsstelling tengevolge van het ontbreken van de ge- fianchetteerde loper ernstig aan soliditeit inboet. 17. Tel—e6 Lh6xf4; 18. Tal—el Lf4xd2; 19. Pflxd2 Pe7—f5; 20. Lf3—g2 Pf5—h4 Er dreigde Dg5 schaak en dxd2. 21. Db3xd5 Ph4xg2: 22. Dd5xg2 Dd8xd3; 23. Pd2—e4 Tf8—f5; 24. Pe4—d6 Tf5—f3 Ten einde de activiteit van de witte dame op de lange diagonaal te beperken. 25. Pd6xb7 Ta8—f8; 26. Pb7xc5 Dd3—f5 Een laatste dreiging: txf2. 27. Te6—e8 Kh8—g8; 28. Te8xf8 schaak. Zwart geeft op. Wit wint inderdaad gemakkelijk door zijn materiële overwicht. Na df8x volgt Te8 en na Kf8x kan volgen Pe6 schaak, Kg8, Pg5, waarna de winst geen probleem meer is. Botwinnik heeft deze partij verloren door een enigszins onvoorzichtige en provoce rende opzet, die wellicht verklaarbaar is door de grote geestelijke druk, waaronder hij deze laatste 2 partijen van de match, nu slechts een enkel half puntje hem scheidt van-het behoud van zijn titel, moet spelen. Smyslov daarentegen, die niets te verliezen en alles te winnen heeft, gaf in deze partij uiterst degelijk en nauwkeurig spel te zien en strafte de opzet van zijn tegenstander op onbarmhartige wijze af. De vlieggewicht bokser Dai Dower uit Wales heeft gisteren in een gevecht over tien ronden een puntenzege behaald op de Nederlandse kampioen vlieg- en bantam- gewicht Henk van der Zee- Het gevecht werd gehouden in de Empress Hall. OOSTELIJK ELFTAL—NOTTS COUNTY. Een enthousiast en vaak uitstekend spe lend Oostelijk elftal van 18—24 jaar heeft op het Heracles-terrein in Almelo de Engelse prof club Notts County een eeneen gelijk spel afgedwongen. De uitblinkers in het Oostelijk elftal waren Heynen (Quick, Nij megen). Yntema (AGOVV), Van Asselt (AGOVV), Harmsen (Enschedese Boys). Gisteravond is weer een begin gemaakt met de nederlaag-biljartwedstrijden om de Nobels-beker. Deze wedstrijden, waaraan door vijftien biljartverenigingen wordt deel genomen, staan onder leiding van de ver eniging Hof van Hollend te Haarlem. De eerste wedstrijd om de Nobels-beker speelde Hof van Holland tegen Excelsior uit Beverwijk. De resultaten waren als volgt: Middelkoop v. Dam Vernout Hurkmans J. Waterdr Theel Hessen v. Dam Ooievaar Nouwland v. Urk Hoffmans 40 22 24 4 0.91 0 45 45 24 7 1.87 2 60 25 21 7 1.19 0 60 60- 21 10 2.85 2 60 60 30 17 2.— 2 40 32 30 6 1.06 0 40 31 31 4 1.— 0 45 45 31 7 1.45 2 80 80 31 10 2.58 1 70 70 31 9 2.25 1 60 33 16 9 2.06 0 55 55 16 11 3.43 2 voor Hof van Holland. tl- \4|l/ AUVERTFVTIE In de eerste zitting van het congres van het Internationaal OlympiSbh Comité is de samenstelling van het IOC ter sprake ge komen. Besloten werd dat het IOC voortaan in elk land ten hoogste twee vertegenwoor digers mag hebben, en dat de leden van het IOC die in de toekomst worden gekozen, in staat zullen moeten zijn of Engels of Frans le spreken. Het IOC heeft bevestigd, dat de Spelen in 1956 in Melbourne zullen worden gehouden, alhoewel de hippische wedstrijden elders zullen plaats vinden. Het besluit om de Speler van 1956 in Mel bourne te houden haalde bij de stemming maar juist de vereiste meerderheid van tweederde: er werden 30 stemmen voor en 1." tegen uitgebracht. De spelen van 1956 werden vijf jaar ge leden aan Melbourne toegewezen. Interne meningsverschillen in Australië vertraagden de voorbereidingen, waarna een nieuwe complictatie ontstond in verband met de Australische quarantainewetten inzake de in voer van paarden. Volgens het Olympische reglement moeten alle wedstrijden gehouden worden in het land, eigenlijk in de stad, waaraan de Spe len zijn toegewezen en het heeft er enige tijd naar uitgezien als zouden de Spelen naar een ander land moeten worden verplaatst. Het formele besluit om de hippische num mers buiten Australië te houden betekent dat het IOC besloten heeft dat het reglement kan worden aangepast aan de ontstane situatie. Een beslissing over de plaats, waar de hip pische wedstrijden gehouden zullen worden, zal naar verwacht wordt spoedig worden genomen. Toen de spelen van 1956 in eerste aanleg aan Melbourne werden toegewezen rezen naar men zich herinnert in Australië me ningsverschillen over tal van punten, o.m. wat betreft de keus van de beroemde „cricket ground" in Melbourne als Olympisch stadion, de plannen voor de huisvesting der athleten, de financiering, en de plaats van het Olym pisch zwemstadion. Alle moeilijkheden wer den echter uit de weg geruimd. Naar verluidt zouden Londen, Rome, Ber lijn en Parijs candidaten zijn om de hippi sche wedstrijden van 1956 te organiseren. LENSTRA GEBLESSEERD. Abe Len stra zal hedenavond niet met het Zwaluwen elftal tegen de Rode Duivels kunnen spelen. Afgelopen Zondag heeft de Heerenveen- speler in de competitiewedstrijd tegen 't Gooi blessures aan een dij- en aan een kuitbeen opgelopen. DE RACES IN TUBBERGEN. Hét hoofdbestuur van de Stichting Twente in Tubbergen heeft na een langdurige verga dering besloten wél internationale motor races in Tubbergen te organiseren. Thans is besloten de races naar Zaterdag 7 Augustus te verplaatsen. ITALIAAN LEIDT HONGARIJE—ENGE LAND. De voetbalwedstrijd Hongarije Engeland, die op 23 Mei in Boedapest zal worden gespeeld, zal worden geleid door de Italiaan Giorgio Bernardi. Ook de twee grensrechters zullen van Italiaanse nationa liteit zijn. VAN EST DERDE IN VILVOORDE. Een in Vilvoorde gehouden internationale wegwedstrijd voor profs, waarvoor 141 ren ners van start gingen, is in een zege van de Belg Maurice Blomme geëindigd. De 184 kilometer reed hij in 4 uur 47 min. Wim van Est eindigde op 3 lengten op de derde plaats. door Jean Bommart vertaald uit het Frans) 28) Het was een nieuw „Journée des Dupes" in de wereldgeschiedens 1). Speer, Himm- ler en waarschijnlijk vele anderen waren naar de „Führerbumker" gekomen, vastbe sloten om de waarheid te zeggen, om Adolf Hitler te smeken af te treden, om zijn zieltogend volk niet helemaal af te maken. Geen van hen, generaal of burger, koesterde de minste twijfel over de uit eindelijke en aanstaande vernietiging. Maar het gewone geestverlammende magnetisme had gewerkt. De kleine zwar te man had gesproken. En het verschrik kelijke nieuws, de telegrammen, die zich opstapelden, het gedonder van de Russi sche artillerie voor de poorten van de stad, de vochtige betonnen muren van de kelder, 1) De „Journée des Dupes" (11 Novem ber 1630) werd zo genoemd, omdat de te genstanders van Richelieu in het bij zonder de koningin-moeder en Anna van Oostenrijk op zijn val rekenden. Zij kwamen echter bedrogen uit. waarin de Meester van Duitsland ver plicht was zich te verbergen in zijn eigen in puin geschoten hoofdstad, dat alles was verdwenen. De generaals Keitel, Jodl, Koller hadden hun tactische kennis en hun vijf jaar oorlogservaring vergeten, de mi nisters hun statistieken en rapporten. Als door de medicijnman begoochelde wilden in 't binnenland van Afrika hadden zij zich als het ware overgebracht gevoeld naar een wereld van fantasie. Voor een ogenblik weer de Meesters geworden van 't Al machtige Rijk, overwinnaars van 't Heelal, gingen zij de volgende dag de Russen te rugdringen en hen terugjagen tot aan de Kaukasus! Het was dwaas. Het was ook zeer Ger maans, die illusie van macht „Romaanse volkeren zouden er niet op die manier in vliegen", dacht Sauvin. Maar elke Duit ser, tot aan de laatste lorrenman, droomde dat hij de Niebelungenheld was.... Het Germaanse ras is zo romantisch, dat het daardoor het gevoel voor de realiteit ver liest! Laten we het nieuws over het laatste spookoffensief van Adolf Hitler maar af wachten. Langen zal ons dat morgenavond wel vertellen, veronderstel ik Maar de volgende dag stond de Chinese Vis op een haarbreed na voor zijn on dergang. HOOFDSTUK XIII Zoals iedereen in de „Herberg van het Oude Hert" was ook Gurt zenuwachtig en hij wist niet hoe de tijd door te brengen in afwachting van berichten over de in gang zijnde strijd. Tegen elf uur 's morgens had hij Sauvin uitgenodigd voor een spel letje kaart in zijn bureau: De deur naar de hall stond open, zodat men hem kon roe pen, indien men hem nodig had. Sauvin bekeek zijn spel kaarten, toen een stem vroeg: „Heil Hitier, kapitein Gurt' Is kolonel Hickmann bij u?" Gurt stond op, sloeg zijn hakken tegen elkaar en salueerde: „Hij is hier, generaal! Tot uw orders!" Sauvin stond ook op, ging in de houding staan en sloeg op zijn beurt zijn hakken tegen elkaar; „Tot uw orders, generaal!" De generaal was jong, slank en elegant. Hij droeg vliegerlaarzen. Zijn half glim lachende gezicht riep bij Sauvin iets op. Hij had dat magere gezicht gezien op foto's van het Tweede Bureau, maar hij kon de bijpassende naam niet terugvinden. „Ongetwijfeld een afgezant van Himm- ler?" dacht hij. De ander keek hem aan, Liet hem in de houding staan. En zei toe: „Op de plaats rust! Je kunt dat „generaal" wel achterwege laten, Hickmann". Hij glimlachte breder en Sauvin deed een heldhaftige poging om ook een glim lach op zijn lippen te toveren. Het ogen blik van het hoogste gevaar was aangebro ken. Hij was als door de bliksem getrof fen door het tutoyeren. De naam van die vent, mijn God! Zijn naam? Op dat critieke ogenblik redde Gurt hem: „Heeft generaal Fegelein al nieuws over de operaties?" Brave en respectvolle, formalistische Gurt, die in de derde persoon sprak! Fege lein antwoordde: „Nog niet, Gurt.Vooruit Hickmann, wees niet dwars. Kom met me lunchen en noem me kortweg Fegelein, zoals vroe ger". „Tot uw orders.... Ik bedoel; met ge noegen, Fegelein!" „Goed! Ik neem je mee. Tot ziens, Gurt!" Fegelein gaf de Chinese Vis een vriend schappelijk klopje op zijn schouder en keerde zich om. Sauvin volgde hem. Voor de deur stond een prachtige „Benz" te wachten, zonder chauffeur. Fegelein ging achter het stuur zitten. „We gaan naar mijn huis. Ik moet je spreken. Ik zal er wat vaart in zetten, de omgeving is niet erg veilig". De auto bromde en schoot weg. Fegelein raasde als een dwaas door de straten vol puin en blokken beton, zonder zich druk te maken over het gefluit van de geheime Schupo's op ieder kruispunt. Voorop de wagen wapperden twee wimpels; die van de SS en een andere, die de initialen A. H. droeg, aangevend, dat hij lid was van de staf van de Führer, Sauvin profiteerde van de zwijgzaamheid van zijn metgezel om zich te herinneren wat hij van hem wist. Een vroegere jockey of een hereboer, in trigant, ambitieus, tot generaal benoemd door Himmier, zwager geworden van Hit- Ier. En afkomstig uit hetzelfde dorp in Beieren als hij, Hickmann„Dat gaat slecht!" dacht hij. „Het kan niet slechter gaan!" „We zijn er!" zei Fegelein De auto maakte plotseling een bocht, schokte toen zij het trottoir opreed en ver dween daarna in een ondergrondse garage. Fegelein schakelde de motor uit, stapte uit en opende een deur. „Ik zal je voorgaan". Ze gingen een betonnen kelder binnen, die uitermate luxueus, maar met zeer slechte smaak was ingericht. De muren gingen verborgen achter Oosterse tapijten met schreeuwende kleuren. Drie leren di vans met kussens in tapisseriewerk en „Parijse" poppen in crinoline, plus een bureau Louis XIV en een Amerikaans barmeubel. Aa,n de muren hingen wapen rekken met karwatsen en sabels en een geweldige foto van de Führer, ten voeten uit en op ware grootte, en een zeer mooie ikoon, die vast in Rusland gestolen was. „Toe maar'" zei Sauvin. „Je bent goed ingericht!" Zijn enige hoop hoewel zwak om zich er uit te redden, zijn enige kans was precies te praten zoals Hickmann het ge daan zou hebben, die nu zes voet onder de grond lag op een begraafplaats in Stutt gart. Precies zijn reacties imiteren. En Hickmann, die trouw gebleven was aan 1-Iimmler, had een middelmatige loopbaan gehad, vergeleken bij die van zijn vroe gere kameraad, die in de familie van Hit- Ier was opgenomen! Hij zou er dus jaloers, enigszins verbitterd over zijn. Maar ook aangelokt, getroffen door respect ondanks zichzelf voor dit buitengewone succes. „Ja, niet slecht", zei Fegelein noncha lant. „De tijden zijn moeilijk, maar men doet zijn best. Ga zitten". Hij- opende de kast met likeur, schonk twee glazen cognac in. school een doos Virginia-sigaretten naar zijn gast en ging op de divan zitten. „Wel, mijn waarde, hoe gaat het met je?" Sauvin maakte een vage beweging, ter wijl hij naar zijn glas staarde. Zijn angst was groot. Het terrein was vol voetangels! Moest hij doen of hij op goede voet stond met Himmier of juist het tegenovergestel de? Tegenover anderen kon hij beweren in ongenade gevallen te zijn; maar tegenover Fegelein? Fegelein, met wie hij in contact moest treden? Zijn gastheer glimlachte, dronk zijn glas cognac in één teug leeg en vervolgde: „Kom, ik zal je op je gemak stellen. Se dert de lijd dat wij samen op de school van Fisheim waren, ken ik je zo langzamer hand wel. Hè? Herinner je je de oude Heinebruch nog?" De Chinese Vis waagde een vertederde glimlach. Hij voelde hoe het zweet over zijn rug liep. Gelukkig ging Fegelein niet door over die tijd, (Wordt vervólgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6