SPRINGBOK -ZEVEN DAGEN HAARLEM CORONA-POPULAIR JAN VAN DER PIGGE NICO VAN SCHAGEN ZN. Eerste huizen van „Patrimonium" in Oud-Schoten bewoond 85 D LOCOMOTIEF Muziekkorps van het Heilsleger uit Zürich Protest tegen besluit gemeenteraad Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Onderhoudsbeleid bij woningwetwoningen VRIJDAG 14 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 DRIE GELUKKIGEN VAN DE 176 Jubileumfonds van Gemeente reiniging Haarlem speelt Zaterdag M Wk American Cigarettes met filter-mondstuk De Cronjéstraatbraderie Eerste lustrum van Jan Gijzen Noord Voordracht voor Haarlemse woningbouwbesturen Los arbeider sloeg collega met broodzak RUDGE - SIMPLEX Burgerlijke Stand van Haarlem Men kan tegenwoordig niet meer bewe ren dat achter aan de Rijksstraatweg in Oud-Schoten „de wereld1" (althans Haar lem) ophoudt. Het Noordelijk stadsdeel breidt zich nog steeds uit en zo heeft, ook de woningbouwvereniging „Pa/tromcnöum" haar nieuwe complex voor een groot deel gereed. Het eerste blok gonst van activi teit; er worden haastig meubels versleept, hier en dia ar timmert men wat of legt men de laatste hand aan d>3 vloerbedekking. En men verge te vooral de nijvere huismoeders niet, die al dadelijk met emmer en dweil gewapend die betonnen vloeren keren. De heer Brinkman heeft alle redisn om verheugd te zijn met zijn eerste étage. Wij troffen hem toen hij zich voor het laatst naar zijn oude woning aan het Groot Hei ligland wilde begeven. Neen, we hielden hem niet op, zei hij, en zijn mening over het huis konden wij dadelijk krijgen: een paradijs. „U bent een krepeergêval?", vroegen wij en de heer Brinkman kon nu haast om die vraag lachen. ,.A1 veertien jaar", zegt hij, „maar vooral de laatste jaren werd de toestand onhoud baar. U moet weten dat mijn kinderen in de leeftijd van 6 tot 18 z'jm, dat wii alleen een huiskamer bezitten pluis een keuken, die terel.'jk als washok en bergruimte dient. Want de zolder fungeerde als slaap kamer voor mijn vier jongens en vier meisjes, niet bepaald een ideale toestand." Maar nu is het dan ziover d'at er een streep achter de moeilijke tijd dóe de fami lie Brinkman doormaakte, wordt gezet. Het gezin krijgt de beschikking over zes ka mers, keuken en een douchecel, terwijl aa.n voor- en achterzijde van het huis een bal- con is. ..Prettig," zegt de heer des huizes, ik stel nii er veel van voor, zo zomerse vonds op mijn gemak in een behoorlijke won ng mijn rust te genieten." En hij voegt er aan toe dat het voor zijn vrouw ook een he'e verbetering zal zijn. ..Uiteindelijk Ls zij het meeste duoe van de woningnood", meent hij, „want zij zit er de hele dag in". In een éénkamerwoning kan er van een gezellig gezinsleven en van een verantwoorde opvoeding weineg of geen sprake zijn als je er met tier. mensen leven moe'! „Maar nu zitten we dan hier en geen mens die me er weer uit krijgt," zegt de heer Brinkman vastbesloten. Het enige wat hem nog zorgen baart zijn de hoge kosten rlie de aankleding van zes kamers onver mijdelijk met zich brengt. „Het voornaamste hebben wij in ieder geval," lacht hij en dan stapt hij op zijn fiets: voor het laatst rijdt hij naar zijn benauwde behuizing aan het Groot Heilig land. ADVERTENTIE oDCGOlXODÖOÖÖGÖQOÖOOC oegen 'n Genoegen om te schenken 'n Genot om te drinken i. Heerlijke zoete rode Kaapse wijn 'n moscate gtïmp. door OUD Haarlem Voor de huizen ligt een hoop zand en op electriciteit moeten de nieuwe be woners nog even wachten. Maar van een der balconnetjes kijkt een speel- goedbeer omlaag en steekt een poot om hoog. i Dit bracht ons er toe aan de kinderen te denken die bij zo'n verhuizing van klein naar groter betrokken zijn. Meest al hoor je alleen van ontevreden vol wassenen. Een móéder die het in een te kleine ruimte niet knap kan krijgen, een vader die na een vermoeiende werk dag met eèn gevoel van tegenzin zijn overvol huis binnengaat. Natuurlijk on dervinden de jongeren daar de terug slag van. Wat is dikwijls hun troost? de straat. De ouders willen dat niet. Mijn jon gens moeten behoorlijk opgroeien", zeggen ze, maar ze hebben geen eigen kamer en langzamerhand werd de woon kamer hen te onrustig. Wat ze vün het nieuwe huis zeggen? Fijn een eigen kamer, joh! Een nieu we". Misschien wordt er ook nog wel gekrakeeld om de beste plaats. En ze tellen af: nog zoveel nachtjes slapen. -OOOOOOOOOÖOOÖGOOÖÓQÓQÓOOÓÖOC^ÖOOOGÓC'ÖOOCÖÖÖÖOCOCOOQOOCC Mevrouw Oolders heeft zeventien jaar een krot haar woning genoemd. Zij leefde met twee kinderen in één kamer, waar al les moest gebeuren, waar de kachel achter het ledikant stond en de dakgoten van hout waren en dikwijls lekten. Het gezin heeft buiten de stad gewoond en is om toch maar ADVERTENTIE Wij brengen een nieuwe sigaar...... vèr beneden normale prijs 12b cent tien in een doos 1.25 brengt de sigaar onder ieders bereik GROTE HOUTSTR. 81 - HAARLEM onderdak te hebben, verdeeld geweest, maar eindelijk heeft het dan een vaste basis: drie kamers. En men moet wel veel meegemaakt hebben op het terrein van de woningnood om met zoveel vuur over een huis te kunnen spreken als mevrouw Ool ders doet. Haar buren even verder be schouwen de verhuizing nuchterder, maar zij hebben dian ook altijd een behoorlijke woning gehad. „Ja, ik kom uit Geldermafeen", vertelt de heer J. J. Hard-cnk ons, die juist zijn spullen boven heeft, het heeft een half jaar geduurd eer ik hier in Haarlem een huis toegewezen kreeg en al diie tijd reisde ik heen en weer naar mijn woonplaats, elke dag." Het huis vindt hij wel aardHg, zegt hij, maar het is kleiner dan het vorige, zoda! hij nogal wat spullen heeft moeten missen. Een mens kan nu een keer niet allies hebben en bovendien vinden de leden van de 176 gezinnen die in het nieuwe complex van „Patrimonium" en de 84 die straks de blokken van „Sint Bavo-Noord" gaan be wonen, dat een eigen huis zo ongeveer „alles" is wat ze konden verlangen. De meesten hebben er dan ook jarenlang reik halzend naar uitgezien. Op 29 Mei 1929 kwamen in het voorma lige gebouw Het Blauwe Kruis aan de Oude Groenmarkt leden van het perso neel van de Gemeentereiniging bijeen, om zich te beraden over het plan een jubi leumfonds op te richten. De heer J. Mentjox zette het doel uiteen, namelijk om jubilarissen van het bedrijf, die lid waren van het fonds, een geschenk aan te bie den. Tevoren hadden zestig leden van het personeel zich al bereid verklaard tot het fonds toe te treden. De vergadering be sloot tot oprichting van het fonds, dat de naam kreeg „Waardeert elkander". De op richters waren de heren J. Mentjox, J. Kossen, J. de Keizer, J. van Eek, P. de Winter en de toenmalige directeur de heer A. van Driel. Over enkele weken op 29 Mei komen de leden van de Gemeentereiniging weer bij een en wij vermoeden in een groter aantal dan vijfentwintig jaar geleden. Dan wordt in Dreefzicht het zilveren jubileum ge vierd, waarvoor de feestcommissie een aantrekkelijk programma heeft samenge steld. 'Er is reden om feest te vieren, want het fonds heeft in de loop der jaren zijn be staansrecht bewezen. Een groot aantal ju bilarissen is gehuldigd en vele leden, die gepensionneerd zijn, in het huwelijk tra den of 121/2. 25 of 40 jaar getrouwd waren, ontvingen een aandenken. Hierdoor werd het doel, dat omschreven is in het regle ment „de onderlinge goede verstandhouding te bevorderen en het circuleren van lijsten onder het personeel te voorkomen" bereikt. De heer J. de Keizer heeft van 1929 tot, 1946 het voorzitterschap bekleed; hij werd opgevolgd door de heer J. A. P. Lensen, die kort geleden afgetreden is, doch tot na de viering van het jubileum in het bestuur zitting zal blijven nemen. De heer P. A. Joosten is de nieuwe voorzitter. De heren Kossen en Van Eek hebben ook tot 1946 zitting gehad in het bestuur. Het huidige bestuur bestaat uit de heren: P. A. Joos ten, voorzitter, N. van Sloten, vice-voor- zitter, J. Burggraaf, secretaris, M. A. Ver- meeren, penningmeester en A. A. P. Ele- veld, algemeen adjunct. De competitiewedstrijd Enschedesè Boys Haarlem zal niet op Zondag, maar op Zater dagavond aanvang half zeven worden gespeeld. Vcrhuisdrukte aan de Rijksstraatweg: een harmonium wordt een huis van „Patrimonium" ingedragen. Het Zürich-Centraal muziekkorps van het Leger des Heils dat deze week een tournée door Nederland maakt, was giste ren de gast van het Haarlemse korps. De Zwitserse muzikanten gaven des avonds een concert in de Nieuwe Kerk, waarvoor veel belangstelling getoond werd. De algehele leiding van deze bijeen komst berustte bij brigadier G. Claijs, hoofd van de sectie muziek van het Natio nale Hoofdkwartier te Amsterdam, die elke uitvoering inleidde met een korte be spreking, waarbij ook nu weer de muziek gezien werd als een middel tot het uit dragen van het religieuze ideaal, dat alle Heilsoldaten ter wereld bezielt en verenigt tot een internationale eenheid. Van die eenheid sprak ook het program ma, dat voor de Nederlandse tournée van het Zwitserse korps was samengesteld en dat in wezen niet afweek van de program ma's, waarmede andere buitenlandse Leger des Heilskorpsen hier te lande reeds zijn opgetreden. Het bestond overwegend uit arrangementen en een paar oorspronke lijke marsen. Maar uit de vertolkingen onder directie van kapelmeester G. Zürrer sprak toch wel degelijk een eigen karakter. En dit betrof in het bijzonder de klankvorming, die niet naar Engels voorbeeld op een vibrato- principe berustte, maar, als een weldaad voor Nederlandse oren, rustig en strak ge houden werd. Dit kwam evenwel niet neer op een expressieloos musiceren. Integen deel. Er kwam spanning genoeg in de uit voeringen door stuwende rhythmiek en door doeltreffende nuancering, al betrof deze laatste uitvoeringseigenschap wat te véél de grote lijn en te weinig het détail. Kapelmeester Gottlieb Zürrer heeft be wezen de mogelijkheden van zijn fanfare korps goed te kennen. De leden beheersen de instrumentale techniek met grote zeker heid. Zij speelden zuiver en met gave toon. Enkel solisten zoals de drie jonge bespelers van de cornet, konden zich door vaardig en klankschone vertolkingen bij zonder onderscheiden. Ter afwisseling zong een uit de korps leden gevormd mannenkoor onder leiding van de kapelmeester een paar eenvoudige liederen met verdienstelijke klank, echter wat te veel in community-singing-stijl. Hier moet de koorzang nog meer uitgroeien tot een kunstzinniger actie, dus tot bijzon dere vorm van musiceren. Nu en dan werd het optreden van de Zwitserse gasten onderbroken door samen zang van alle aanwezigen, waarbij het Haarlemse muziekkorps onder leiding van kapelmeester Schut begeleidde. En verder heeft men met belangstelling geluisterd naar een toespraak door majoor Fr. Ger- ber, korpsofficier uit Zürich. P. ZWAANSWIJK. Ontvangst ten stadhuize De leden van het Zwitserse muziekkorps hebben Donderdagochtend een bezoek ge bracht aan De Keukenhof en genoten van de schoonheid van de bollenvelden. Na een korte repetitie in de Nieuwe Kerk wan delden zij des middags naar het Stadhuis voor een officiële ontvangst door de bur gemeester. Zij begaven zich deze keer niet eerst naar de hal van het Stadhuis, waar ADVERTENTIE Fl ct. De heer Jos. van Opzeeland, Schoterweg 9, Haarlem, heeft de volgende brief ge zonden aan de Haarlemse Middenstands centrale en enige andere middenstands organisaties: „Met verontwaardiging verneem ik heden uit de Haarlemse dagbladen, dat het gemeentebestuur op voorstel van B. en W. besloten heeft om tijdens de Braderie van de Gen. Cronjéstraat deze winkeliers ont heffing te verlenen van winkelsluitingswet. Deze dwaze onrechtvaardigheid tegenover de overige winkeliers wordt nog groter, daar een ander verzoek door B. en W. ter zijde is gelegd en de adviescommissie-win kelsluitingswet maar voor dit geval on mondig werd verklaard. Zijn de Middenstandscentrale en de Mid denstandsorganisaties, die toch met de jaren wel getoond hebben de algemene be langen van de Middenstand te kunnen be hartigen, nu gedegenereerd? Kan B. en W. of een gemeentebestuur een straatvereniging steeds bevoorrechten tot zeer grote schade van de omliggende winkeliers? Kan een gemeentebestuur aan een enkele straat een ontheffing verlenen van de winkelsluitingswet en deze aan omwo nende winkeliers weigeren? Is het voorgestelde algemeen belang van zodanige aard, dat slechts alleen een enkele straatvereniging, en niet een wijk of om geving, een Braderie mag houden of hier voor een ontheffing van de winkelslui tingswet verkrijgt? Gaarne zou ik van U hierop een ant woord ontvangen. Tevens verzoek ik U hiermede om met alle kracht en met grote spoed te trachten, dat dit zo opvallend onverwachte gemeenteraadsbesluit in beroep bij de Kroon wordt ongedaan gemaakt gewoonlijk de ontvangsten worden gehou den, maar naar de kloostertuin. Onder leiding van de dirigent Zürrer speelde het korps het Nederlandse en het Zwitserse volkslied, gevolgd door een mars. De mu ziek klonk in de tuin prachtig. Met belang stelling luisterden de burgemeester en de gemeentesecretaris naar hetgeen ten ge hore werd gebracht. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers dankte de leden van het korps en heette hen hartelijk welkom, waarna brigadier Claeys en de bevelvoerende officier majoor Gerber, woorden van dank spraken. De secretaris van het muziekkorps overhan digde de burgemeester een foto-album van de stad Zürich en vervolgens begaf het gezelschap zich naar de hal van het Stad huis. «Utlf De 59, niet-politiek EGENEN DIE DE VEEL- activiteit kennen van d r s. Johan Jules Voogd (Ar beid) zullen zich nauwelijks kunnen voorstellen, dat hij omstreeks 1937 zonder veel overtuiging met een tweetal vrienden meestapte naar een bijeenkomst van de Vrijzin nig-Democratische Jongeren organisatie. Maar de toen malige voorzitter van de V. D. J. O., de tegenwoordige wet houder van Onderwijs D. J. A. Geluk, smaakte toch de vol doening, dat hij weer drie nieuwe leden kon inschrijven: van die jongerenorganisatie ging immers onweerstaanbaar charme uit. Bekoring welke vooral ook school in het frisse, radicale geluid dat er gehoord werd en dat niet zelden tot een stevig verschil van in zicht met de ouderen in de Vrijzinnig-Democratische Bond leidde en één keer zelfs tot een oneerbiedig heengaan bij eèn rede van mr. Oud, toen coryphee van de V.D.B. Die voortvarende koers werd ge continueerd onder Joop Voogds voorzitterschap van de VDJO, dat in 1939 begon hij had in twee jaar de smaak van de politiek gekregen en ein digde bij de overgang naar „Nieuwe Koers" na de Be vrijding. Nieuwe koers welke was voorbereid gedurende de oorlogsjaren in vele huis kamerbijeenkomsten van de officieel geliquideerde organi satie en die mede werd ge stimuleerd door de vriend schappelijke contacten welke Voogd via drs. D. Roemers met de sociaal-democratische studêntenclub onderhield. In Juni 1940 slaagde hij voor hèt doctoraal examen economie aan de Amsterdamse Universiteit. Hij was toen 24 jaar en aanvaardde een betrek king bij het Rijksbureau voor Tabak, dat hij negen jaar later als secretaris verliet. „Ik kreeg toen een aanbod om ambtenaar-voor-goed te worden en daarvan ben ik zo geschrokken, dat ik mijn ont slag nam." Waarop hij in dienst trad van de Wiardi Beckmanstichting als weten schappelijk medewerker. Hij heeft daar in het bijzonder de sociaal-culturele sector onder zijn hoede: het maatschappe lijk werk, de film, de sociolo gische werkgroep, de sport- commissie en de sectie „Ont wikkeling overzeese landen." Verder is hij mede-redacteur van het huisorgaan van de Partij van de Arbeid, „Paraat". Ook maakt hij, lidmaat van de Nederlands Hervormde Kerk, deel uit van de Protes tants Christelijke Werkge meenschap in de Partij van de Arbeid. Zijn entrée in de (nood)- raad dateert van November 1945. Hij bevond zich juist met Agnes Philomena Kopjes Niemann, die hij als mede oprichter van de Litteraire Club thans Haarlemse Kunstgemeenschap in 1940 had leren kennen en die sinds enige uren zijn naam aan de hare had laten voorafgaan, al fietsende op de huwelijksreis naar het Brabantse dorpje Bladel, toen hij onderweg aan de telefoon werd geroepen om de vraag van fractievoorzitter Geluk te beantwoorden of hij de benoeming aannam. Daar hij die dag toch al een keer „Ja" had gezegd, deed hij het toen nog maar eens. In een gesprek met de heer Voogd vormt zijn gevoel voor ste Haarlem-elftal in de jaren 1933 tot 1938. Hij voetbalt nog, zij het dan dat het elftalnum mer thans een nul achter de één* vermeldt. In de zomer vindt men hem terug in de cricketcompetitie, in het eerste van „Haarlem". Zwemmen, schaken en tafeltennis kunnen hem ook tot hun aanhangers rekenen en het algemeen be lang der sporten wordt door hem gediend in de Haarlemse Sportraad. Honderd woorden resten ons nu nog om dit geschreven portret te voltooien met de mededeling, dat drs. Voogd voorzitter is van „Volksonder wijs" zijn algemene be schouwingen over het achtste hoofdstuk van de gemeente begroting zijn telken jare een lust voor het oor secretaris van de nobele Veieniging voor internationale rechtsorde, be stuurslid van de cricketclub „Haarlem". Dat hij de poëzie niet alleen een goed hart toe draagt met als lievelings dichter Ed. Hoornik maar dat hij zelf van tijd tot tijd wel eens een vers op papier zet, dat hij uit bescheidenheid niet publiceert. De veelzijdigheid van deze kwaliteiten hebben echter hun concrete vorm gekregen in het tegenwoordig in de raad meest geciteerde boekwerk: „Gezicht op Haarlem", waarin hij te zamen met drs. H. Peschar onder nu eens bezielde, dan weer zakelijk - deskundige woorden heeft gebracht hoe Haarlems democratische socia listen hun stad zien. nu en in de toekomst. Want dit heeft hij met al zijn 38 mede-raadsleden gemeen, hoe voor het overige ook de inzichten mogen ver schillen: een onblusbare liefde voor zijn stad, aan het belang waarvan hij heel wat uren spendeert. En wie zal het hem kwalijk nemen dat hij de (kleine) rest van zijn tijd exclusief reser veert voor de zevenjarige Peterpaul en diens éénjarige zusje Mirella? Drs. J. J. Voogd ontbreekt nooit op de jaarlijkse wedstrijd tussen de pers en de raad. de betrekkelijkheid der dingen en zijn daaruit voortvloeiende zin voor humor nóg een soort echo van de oude VDJO-sfeer. Hetgeen niet wegneemt dat deze jonge econoom socialist in hart en nieren is en in het socialisme het liefst de ver zetsbeweging herkent tegen tendenzen en machten in de maatschappij, welke het be lang van bepaalde groepen willen stellen boven dat van de grote massa. Hetgeen daar om nog niet wil zeggen dat hij een zelfde „machtsvorming der bewindsvoerders" in een socialistische partij niet zou duchten. Wij geloven, dat hij zijn evenwichtige levens- en maat schappijbeschouwing voor een flink deel ook dankt aan zijn geestdriftige sportbeoefening. Voetballiefhebbers kennen hém als de wakkere verdedi ger van het doel van het eer- Geen tijd voor Bij het gisteren begonnen feest van de Protestants- Christelijke Nijverheidsschool kwam natuurlijk ook de hulp verlening aan Oude Tonge een jaar geleden ter sprake. Er werden een paar schalkse op merkingen gemaakt over meis- jas die toen naar een dorp gin gen, waar alleen maar mannen waren. En over de (teleurgestelde?) reacties van de wakkere help ster na terugkeer: „Het was schrobben en boenen, we had den geen tijd om te zoenen." Misschien dat de schade nu wordt ingehaald, zij het dan niet in Oude Tonge. Torren Die vreemde tor, welke zich op de Riviervismarkt tentoon stelt, is (zoals men op zijn achterhoofd kan lezen) een product van de Messerschmitt- fabrieken in Duitsland. Met een deel van haar productie hebben wij in de jaren 1940 1945 kennis mogen maken. Deze kennismaking heeft geen vriendschap uitgelokt, zoals men zich wellicht zal herinne ren. Ditmaal komt de maat schappij met een veel onschul diger geval. En wij zijn vol ledig overtuigd van de zuiver heid harer bedoelingen. Tussen de oogharen door zou het ap paraat tot de torrenfamilie kunnen behoren. Maar met de ogen wijd geopend mist het vleugels. Het wil gewoon op de weg blijven en weigert sneller te gaan dan tachtig kilometer per uur. Het vraagt voor een afstand van honderd kilometer nog geen tweeën- eenhalve liter benzine. Zijn literinhoud is 175 cc en als het pasgeboren van de lopende band komt (want het is een seriemaaksel) dan vindt het zich -3175 gulden waard. Ter kennismaking heeft Messer- schmitt onlangs een aantal van deze driewieligewe weten echt niet hoe we hem noemen moeten; 't is geen auto en geen scooter, laten we toch maar torren zeggen.... naar ons land gezonden. Over een dag of tien beginnen de leveranties. Zou het bij ken nismaking blijven? Voor Israël Het commissariaat Haarlem van het Joods Nationaal Fonds geeft Donderdagavond in Lido een filmvoorstelling van „Ge jaagd door het verleden." De te vertonen film geeft het ver haal van een goochelaar, die na de ell.nde der Naziterreur, in Haifa arriveert om zich daar te vestigen. Maar de hoofdpersoon heeft nog te veel herinneringen aan de oorlogs jaren om er meteen te aarden. Tenslotte gelukt hem dat, als hij zich in bescherming laat nemen door de politie tegen zichzelf, om op die wijze te genezen van zijn geestelijke inzinking. Het Joods Nationaal Fonds, waarvan in Nederland ruim 70 commissariaten zijn gevestigd, draagt het hare aan de opbouw van Israel bij. Zo werden er door haar verschei dene bossen geplant en aan zienlijke bedragen geïnves teerd in het droogleggen van moerassen. De meeste neder zettingen in het nieuwe Israel staan op grond van het Fonds, die nimmer verkocht mag worden, maar alleen in pacht wordt uitgegeven. Een aanbe veling tot steun moge dus zo goed als overbodig zijn. Zwemmen Hoewel het weer in ons land op het ogenblik bijzonder zomers is en hoewel vrijwel iedereen loopt te puffen van de warmte, gaan de gemeen telijke zwembaden in Haarlem pas op Zaterdagmorgen open. Dan pas zullen de liefhebbers van een fris bad hun hart kunnen ophalen en dan pas kunnen de kinderen, die nog geen zwemmen hebben ge leerd de lessen van de bad meesters en badvrouwen gaan volgen. Stoop's bad in Overveen is al sinds Woensdag open, maar men verzekerde ons, dat het water, vooral in de gedeelten waar de zon niet schijnt, nog uitermate koud was. Dat is verwonderlijk, maar de na tuurkundigen kunnen die genen, die het niet geloven, uitleggen waarom en hoe dit nu wel mogelijk is. Hoe het ook zij: Zaterdag kunnen wij weer een duik in het frisse water van de zwem baden nemen en waarschijn lijk komen wij op dat ogenblik tot de ontdekking, dat onze zwembroek vol mottengaatjes zit. Want zulke dingen merken wij altijd te laat. Evenals in de winter bij het schaatsen rijden, wanneer wij ontdek ken, dat er een of ander be langrijk riempje gebroken is. Maar daar moeten wij voor lopig niet aan denken. De zomer staat nu voor de deur, we kunnen weer zwemmen, we gaan zonder jasje lopen en in de verre verte gloort het begin van de vacantie. De winkeliersvereniging Jan Gijzen Noord herdenkt dezer dagen het eerste lustrum met enkele sportgebeurtenissen. Op Dinsdag 18 Mei om zeven uur wordt er een estafetteloop gehouden, waaraan ploe gen deelnemen van de Politie Sportvereni ging Haarlem en een van in Haarlem ge legerde militairen. Ook individuelen kun nen hieraan deelnemen. Direct hierna wordt op het schoolplein van de J. P. Coen- schooi een volleybalwedstrijd gespeeld tussen de ploegen van de Politie Sport vereniging Haarlem en die van VCR. Don derdag 20 Mei is vervolgens een gecostu- meerde voetbalwedstrijd op het terrein van Onze Gezellen. Deze wedstrijd begint om half acht. In een daartoe belegde vergadering van de Federatie van Haarlemse woningbouw verenigingen, werden besprekingen ge voerd over de juiste besteding van de ver hoogde onderhoudsnormen. De Amster damse wethouder In 't Veld, voorzitter van de Nationale Woningraad, deelde mede dat de woningraad ook elders in het land be sprekingen gaat voeren over dit onder werp. Het lag in de bedoeling van de mi nister tweeërlei onderhoudsnormen vast te stellen, voor de vóóroorlogse- en na oorlogse woningwet-woningen. Daar het onderhoud in beide gevallen echter even kostbaar werd de norm thans voor beide belangrijk verhoogd. Hierdoor ontstaat de vraag wat er met dit geld gedaan dient te worden. De heer Van der Galiën uit Amsterdam, die deze avond het woord voerde, gaf een overzicht van de situatie te Haarlem. De onderhoudsnorm in deze stad bedraagt 89 per woning per jaar, voordien was dit 54. Het is daarom verklaarbaar dat de wens is gaan ontstaan, om meer aan de woningen te besteden, aldus tegemoetko mend aan de verlangens van de bewoners. Maar spreker waarschuwde tegen te spon tane toezeggingen. Bij de vaststelling van een basis voor het voeren van een econo misch verantwoord onderhoud, werd uit gegaan van een woningbouwvereniging te Amsterdam. Deze vereniging besteedde in de jaren 1931 tot en met 1939 gemiddeld 40.36 per woning per jaar aan het on derhoud, hetgeen vergeleken bij de toen tertijd geldende norm van 37 tamelijk hoog was. Van dit bedrag werd aan restau ratiewerk 13.40 uitgegeven en voor on derhoud 26.96. Dit betekent een verhou ding van ongeveer tweederde onderhoud tegen éénderde restauratie. Een commissie heeft na de oorlog aan de hand van deze gegevens berekend dat, met inachtname van de verhoogde arbeidslo nen, materiaalprijzen en sociale lasten, met een bedrag van 116 volstaan kon worden. De commissie adviseerde de Minister de onderhoudsnorm op 100 te stellen. Bij eenzelfde vooroorlogse beleidvoering, be tekent dit bij het huidige levenspeil een norm van ƒ81. In mindering gebracht met het momenteel toegestane bedrag van 89, blijft er per woning een bedrag van acht gulden over voor restauratiewerk. Hieruit, aldus de spreker, moge blijken dat men voorzichtig moet zijn met toezeggingen. Hij meende dat het onderhoudsbeleid voor namelijk gericht diende te zijn op de con servering van de woning. Van de discussie gelegenheid werd door de talrijke aanwe zigen ruimschoots gebruik gemaakt. Voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, stond Vrijdagmorgen een 48-jarige los werkman terecht, die ervan verdacht werd op 13 Maart van dit jaar een collega met een broodzak, waarin een trommel en een fles zat, tegen diens neus geslagen te hebben. Op de zitting ver klaarde de los arbeider, dat hij driftig ge worden was, omdat zijn makkers hem in de bus, die hen naar huis vervoerde, altijd treiterden. Op de bewuste dag had hij zich niet weten te beheersen en had er op los geslagen. Het slachtoffer, G. P. G. uit Zaandam had er een volkomen scheve neus van over gehouden. Temeer daar de verdachte reeds eerder voor mishandeling veroordeeld was, eiste de officier van Justitie, mr. J. Wiarda, een geldboete van dertig gulden en een voor waardelijke gevangenisstraf voor de tijd van veertien dagen met een proeftijd van drie jaar. De politierechter deed conform deze eis uitspraak. ADVERTENTIE Grootste keuze bij: Gierstraat 40—42 - Tel. 17768 HAARLEM, 13 Mei 1954 GEHUWD: 13 Mei, J. Th. Belt en A. M. Martens; J. G. van der Ven en C. de Quaste- nit; E. Hubert en A. C. F. Götte; H. J. Bak ker en J. Kalf. BEVALLEN van een zoon: 10 Mei, M. E. Verbeek—de Rooij; 11 Mei, A. M. C. Goed hart—Rondeel; 12 Mei, L. Rijbroek—Hille- camp; 13 Mei, S. M. C. Burger—de Loor; B. Stoel—Lunde. BEVALLEN van een dochter: 11 Mei, E. M. WestJansen; 12 Mei, J. S. de Nieuwe— Prinsen; A. Th. VermondChamot; H. J. Coule—Bos; 13 Mei. M. C. Jonker—Kruijff; A. van der Peijl—Elfering. OVERLEDEN: 11 Mei, C. van Broekhuizen, 66 j., Alb. Thijmstraat; A. H. Wiegers, 61 j., Kamperlaan; 12 Mei, L. A. G. Joustra—Nib- bering, 66 j., Koolsteeg; H. S. Schipper, 67 j., Leidsestraat; J. H. van Nieuwenhuizen— Kolderie, 86 j., Jansstraat; J. M. H. Peeters Reiber, 80 j., Brouwersvaart; W. J. Bek kers—Dijkman, 67 j., Dr. Leijdstraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15