Twee stemmen redden het lot van het Franse kabinet Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Jongeren Haarlemse informatrice gelukkige Amerika krijgt India, Birma en Indonesië niet mee Standpunten over Korea staan onwrikbaar tegenover elkaar Debat over Indochina opnieuw uitgesteld Openhartigheid gevraagd aan Amerika en Engeland Evacuatie begonnen uit Dien Bien Phoe Het woord is aan Brand in Delfts stationsgebouw 68e JAARGANG No 259 VRUDAG 14 MEI 1954 298e JAARGANG No 107 Onenigheid over gevange nen te Panmoendjom Brits koninklijk gezin in Engeland terug Zuid-Oost-Aziatisch pact schrompelt ineen Vijf honderdduizendste op Keukenhof Nieuwe gascontracten getekend Twee ingesloten gezinnen via dak bevrijd Eden en Bidault spraken in Genève Gesprek gaat door ondanks onverholen pessimisme Britse militaire attaché moet Moskou verlaten Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen)- Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Lossenrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman MORGEN komt in Den Haag weer eens een Jongeren Parlement bijeen. Het be- gtaat uit leden van politieke jongeren organisaties. De president van. de Eerste Kamer, mr. Jonkman, za:l het openen en de griffier van de Eerste Kamer, prof. De Block, voorzitter zijn. Het te behandelen onderwerp is: de politieke structuur in Nederland en de Europese politieke partij vorming. Het is zeker goed en nuttig dat zulke bijeenkomsten gehouden worden, niet alleen om de gedachten wisseling zelf cn de onmiddellijke conclusies waartoe zij leidt, maar ook en vooral om de studie en voorbereiding waartoe zij nopen, die vor ming van politiek inzicht bij de jeugd be vorderen. De zevende faculteiten dragen daar in minder-incidentele vorm ongetwij feld belangrijk toe bij; haar instelling heeft bewezen dat men er na de oorlog in ons land met ernst naar is gaan streven, een kern van goed geschoolden voor het poli tieke leven d:er naaste toekomst te vormen. Dat in de negen jaar, sinds de bevrijding verlopen, de belangstelling bij de jeugd in sterke mate is toegenomen is in de herfst maanden van 1953 wel duidelijk gebleken toen voor het Haagse Congres van Europa in verscheidene steden een „forum" werd gehouden. Gestelde vragen en gegeven commentaren der jeugd stonden in het al gemeen op hoog peil, de gespannen aan dacht kenmerkte de sfeer der bijeenkom sten. Nog maar kort tevoren was het moei lijk gebleken zulke belangstelling te wek ken: een snelle keer ten goede was inge treden. Dat gebeurt meer: ook in ons be dachtzame land. verloopt niet alles langs lijnen van geleidelijkheid en gedachten en strevingen, die ai lange tijd onder de oppervlakte leven, kunnen plotseling naar boven komen en tot plotselinge nieuwe activiteit leiden. Zo heeft men ook in de laatste jaren kunnen waarnemen dat een stemming van pessimisme bij vele stu derende jongeren geweken is: nieuwe moed en ondernemingsgeest hebben zich aange diend. Ik heb daar dezer dagen nog in een kring van ervaren en kundige mannen een eendrachtige mening over horen uiten: een mening die dan ook hoopvol en hoogge stemd bleek te zijn. En daarna heb ik moeten denken aan het pessimisme dat sprak uit het laatste boek van de grote cultuurhistoricus prof. Huizinga: zijn in 1945 verschenen werk „Geschonden Wereld": een beschouwing over de kansen op het herstel van onze beschaving. Die studie, tijdens de oorlog geschreven, moest wel beïnvloed zijn door de omstandigheden waaronder zij tot stand kwam, maar één van Huizinga's bedenkin gen vond en vindt zeker nog instemming bij ouderen: de vervlakking waartoe mede film en radio leiden. Huizinga schreef: „De twee grote mereanitiel-mechanische mede- delings-middelen van den dag, film en radio, hebben hem (de halfbeschaafde, zo als hij een z.i. in aantal overwegend men sentype noemde) gewend aan een beden kelijke vereen zij digifilg van zijn geestelijke waarr.emingsfunctie. Hij ziet niet veel meer ■dan de photografisehe caricatuur van een hoogst beperkte visuele werkelijkheid, of hoort met een half oor toe bij een muziek, die aan hem verspild wordt of bij mede delingen die hij beter had kunnen lezen of niet lezen." En de schrijver kon nog niet eens gewag maken van de televisie, die sindsdien in sommige landen al zo'n grote verbreiding heeft bereikt en die nu aan de „mercantiel-mechanische mededelings middelen" is toegevoegd. Als hij nog leefde zou toch, geloof ik, prof. Huizinga zich hoopvoller uiten, er kennend dat opnieuw gebleken is dat er te allen tijde mensen zijn, die zich niet met oppervlakkige waarnemingen tevredien stellen en dat hun aantal in deze tijd toeneemt. Misschien hebben de mechani sche mediedelings-middelen door hun sti mulerende, prikkelende uitwerking daar zelfs heilzame invloed op doen gelden. De verbreiding van film en radio heeft zich overigens, naar tijdperken van menselijke ontwikkeling gerekend, wel in zeer korte tijd voltrokken. En daarmee is een wereld vlakbij gebracht, die vroeger in de verte lag. Daarmee zijn tegelijk andere mede- delings-middelen, met name alle gedrukte, hun voorlichting gaan uitbreiden en dich terbij brengen. Het oude besloten leventje van stad en dorp in de jaren vóór 1914 kan men zich nauwelijks meer voorstellen. Ook het politieke leven is door de rampen en de hevige schokken, die de samenleving ondervonden heeft, in korte tijd oneindig gecompliceerder geworden. De staat is met al zijn nieuwe maatregelen de mens in een net van regelingen gaan verstrikken, dat veel van zijn aandacht opeist, terwijl hij tegelijkertijd door de nieuwe mechanische mededelings-middelen een stroom van nieuwe indrukken moest gaan verwerken. Geen wonder dat een vrij lange periode van aanpassing noodzakelijk blijkt. Men kan bezwaren opperen tegen de verschijn selen van oppervlakkige en eenzijdige waarneming die zich daarin voordoen,maar moet men er daarom aan twijfelen dat de aanpassing aan nieuwe levensomstandig heden zich met succes voltrekken zal? Moet men veeleer niet aannemen dat de nieuwe kern van cultuurdragers, in deze tijd ge vormd en zich verder ontwikkelend voor de toekomst, sterker zal zijn dan vroegere? Wie het zo ziet zal in de oplevende sterke en intelligente belangstelling der jongeren, waarbij hier nu de politiek als een toeval- lig-actueel voorbeeld genomen is, maar die op breed cultureel gebied niet minder waarneembaar is, een bevestiging van deze verwachting zien. Juist de jongeren, die geen andere wereld dan die vol film en radio gekend hebben, passen zich het snelst en gemakkelijkst aan. Zoals de generatie, die de auto met zekerheid aanvaardde, ge volgd is door de generatie die met even veel zekerheid het vliegtuig heeft aan vaard. R. P. Bij Koninklijk Besluit is ir. A. P. Min- derhoud benoemd tot directeur van de Wie- ringermeer (Noordoostpolderwerken). Deze benoeming houdt in dat de heer Minder- houd tevens de functie van landdrost van het openbaar lichaam „De Noord-Oostelijke Pol der" zal uitoefenen. Ir. A. P. Minderhoud zal dr. ir. S. Smeding opvolgen, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie als directeur-landdrost zal neerleggen, nadat de gemeente Emmeloord zal zijn ingesteld. (Van onze correspondent in Parijs) Met een meerderheid, die binnen één week van bijna 50 tot 2 stemmen was in eengeschrompeld, heeft de Franse Kamer gisteravond Iaat het kabinet-Laniel haar voorzichtige steun gegeven: 287 stemmen werden tegen de regering uitgebracht en daaronder bevonden zich met die der communisten en socialisten ruim de helft der stemmen van de Gaullisten en van vele radicalen. Het magere resultaat dat premier Daniel heeft geboekt van een overwinning kan men nauwelijks spre ken werd bereikt nadat de verschillen de fractieleiders nauwkeurig hun voor- en tegenstemmers hadden geteld. Vooral bij de meerderheid der Gaullisten on radicalen was het de duidelijke opzet Laniel nog net niet te vloeren, maar hem precies zoveel stemmen te geven, dat hij overeind bleef' staan, zonder dat lii.j echter verder over enige kracht of autoriteit zou beschikken. Dat d:e premier nog niet is gevallen, heeft hij vermoedelijk, méér nog dan aan het effect van zijn eigen lange redie, te danken aan de toespraak die de rooms-katholieke leider Lecourt voor de stemming had af gestoken. Dit is een moment, zo riep Le court uit, dat we meer aam de naaste toe komst dan aan het jongste verleden moe ten denken. Het gaat er op dit ogenblik om de kansen van Genève te redden. Nu er op het moment geen ander kabinet op papier achter de huidige combinatie staat, zijn we verplicht deze regering in stand te houden. De redevoering, waarmede Laniel de weegschaal door moest laten slaan, bestond uit drie delen, waarvan de verloren slag om Dien Bi en Phoe het centrum vormde. In het eerste deel ging hij de voorge schiedenis na van de slag, om daarbij te betogen wat hij eergisteren had ver zuimd dat niet een generaal of een mi nister verantwoordelijk mocht worden ge steld, maar cl!at die aansprakelijkheid door de gehele regering collectief zou worden gedragen. En daarbij gaf Laniel en passant ook nog een lesje aan die leden van het parlement, die hun verleden wat al te vlot schenen te zijn vergeten door een enkele minister tot zondebok te willen kiezen, met voorbijgaan aan de lasten van regerings verantwoordelijkheid, welke ze zelf kort geleden nog gedragen hadden. In het tweede deel van zijn toespraak ging Laniel over tot de vooruitzichten die de nederlaag van Dien Bien Phoe in de Indoehinese oorlog geopend had. Dien Bien Phoe was een nederlaag, die hij poli tiek en militair verantwoord achtte. Overi gens vond hij het café-tafel-strategie nu al uit te willen maken welke fouten het Fran se opperbevel kon hebben gemaakt. Dienstplicht verlengd? De regering streeft naar een eervolle vrede, zo zeide hij later, maar een compro mis op dit moment zou licht de schijn van een eerloze capitulatie kunnen wekken. Daarom zal van vandaag af de Nationale Defensie Commissie maatregelen voorbe reiden, die het parlement later moet goed keuren, gericht op een verhoging van de Franse gevechtskracht. Er zullen meer parachutisten, artillerie en tanks worden gestuurd, en vermoedelijk ook twee krui sers. Het principe, dat alleen vrijwilligers in Indochina zuilen worden ingezet, blijft gehandhaafd, doch om soldaten en beroeps officieren uit de staande legers in Duits land en Noord-Afrika tot indiensttreding in staat te stellen, zullen hun plaatsen door recruten moeten worden ingenomen. Of schoon Laniel iedere duidelijke toespeling achterwege liet, liepen er al geruchten dat de dienstplicht zou moeten worden ver lengd. In het derde en laatste deel van zijn uitvoerige rede, waarin Laniel verklaarde alle kanten te willen belichten, die zonder gevaar voor de militaire geheimen onthuld konden worden, ging de premier in het bijzonder in op de diplomatieke kanten van de Indoehinese oorlog. Hij herhaalde de voornaamste punten van het plan, dat Bi- diault in Genève uiteen had gezet, en eiste voor geheel Vietnam vrije verkiezingen als onmisbare garantie voor een overeenkomst met de Vietminh-rebellen. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië verzocht hij met klem meer openhartigheid te betonen met het verstrekken van inlich tingen aan Parijs over hun plannen aan gaande het Verre Oosten. Een opmerking, welke vooral voor Dulles bestemd zal zijn geweest, die Frankrijk de laatste dagen weer voor nieuwe raadsels heeft gesteld. Het slot van de toespraak bestond i/n een nadrukkelijke oproep om op dit moment een crisis te vermijden. De ogen van de wereld zijn vanavond op u allen gevestigd, zei Laniel, die een uiterst vermoeide indruk maakte. Laten we het Britse voorbeeld in dachtig zijn, toen in de laatste ooriog Sin gapore en Tobroek verloren gingen. De Britten hebben die slagen zwijgend geïn casseerd om daarna nóg zelfbewuster door te vechten. Afscheidingsdreiging Dat Laniel's beroep op eendracht niet overbodig mocht heten, was in de wandel gangen duidelijk gebleken. In verschillen de partijen, en bij de radicalen en Gaul listen wel in het bijzonder, hadden zich toen al sterke stromingen afgetekend, die zich van Laniel wilden afscheiden. En ver scheidene ministers van Gaullistische huize hadd.en hun fractie al medegedeeld, dat zij eventueel eerder hun partijen in de steek zouden laten dan hun portefeuilles ter beschikking te stellen. Ten slotte werd hun echter toegestaan zelf het moment te bepalen, waarop zij hun vertrouwen in de politiek van Laniel zouden willen opzeg gen. Laniel is dus zeer verzwakt, maar nog niet verslagen, uit deze nieuwe strijd naar voren getreden. Van werkelijk vertrouwen kan onmogelijk meer gesproken worden. De zin van de uitspraak van gisteravond was: uitstel van executie. Na Genève zaï het vonnis zeker worden geveld. Reuter-U.P. De zeer krappe overwin ning van Laniel heeft opluchting gebracht bij de niet-communistische delegaties te Genève. Men ziet evenwel nieuwe moei lijkheden in het verschiet voor de Franse regering indien de besprekingen over In dochina niet vlotten. Een nederlaag had kunnen betekenen politieke chaos, een langdurige kabinetscrisis, nieuwe verkie zingen, een golf van defaitisme in Indochi na en mogelijk een herziening van Frank- rijks na-oorlogse samenwerking met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië on der een neutralistsiche regering. De Amerikaanse ambassadeur in Frank rijk Dillon is onverwacht in Genève aan gekomen om de Amerikaanse delegatie er van op de hoogte te stellen wat Frankrijk in Indochina wil. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles zou als nieuwe voorwaarden voor het zenden van Amerikaanse troepen naar het Indoehinese strijdtoneel de goedkeuring van de UNÜ gesteld hebben. Dulles had reeds eerder drie voorwaarden genoemd voor recht streekse Amerikaanse inmenging om Indo china te redden: 1. goedkeuring van het Amerikaanse Congres; 2. volledige onaf hankelijkheid voor Indochina; 3. vorrnin van een Zuid-Aziatische defensiegemeen schap, waarbij de verantwoordelijkheid gedeeld zou worden. HANOI (Reuter) Uit Loeang Pra- bang, de residentie van Laos, is heden ochtend een vloot kleine vaartuigen ver trokken, die de ernstig gewonden van Dien Bien Phoe naar Loeang Prabang zullen vervoeren. Het vervoer van Loeang Pra bang naar Hanoi geschiedt met Dakota's. Hefschroef „Beaver'Vliegtuigen zullen beginnen met de evacuatie van de eerste groep van 450 gewonden, onder wie 250 ernstige gevallen. De Franse delegatie naar Dien Bien Phoe is gisteravond in Hanoi teruggekeerd. De grootscheepse actie om de tweedui zend gewonden, die reeds twee maanden in ondergrondse schuilplaatsen liggen, weg te voeren, kan niet beginnen voordat het vliegveld van de vesting zo ver hersteld is, dat Dakota's kunnen landen. (AFP) De Franse post Phoely (55 km te Zuiden van Hanoi) staat aan zwaar mortiervuur bloot. Bij de gevechten, die Dinsdagavond begonnen, zijn aan beide zijden zware verliezen geleden. De bedoe ling van de felle Vietminh-aanval schijnt te zijn Hanoi van het Zuiden en het Oosten af te snijden om later een offensief te ont ketenen tegen de hoofdstad van Tonkin. MOENSAN (Reuter) Het UNO-op- perbevel heeft op een bijeenkomst van de militaire bestandscommissie te Panmoend jom gevraagd naar het lot van 3.405 geal lieerde militairen, die zich in Noordelijke handen bevonden, toen de bestandsover eenkomst werd gesloten. De Noordelijke afgevaardigde deelde daarop mede, dat alle krijgsgevangenen die gerepatrieerd wilden worden, zijn uitgeleverd. De geallieerde vertegenwoordiger ver klaarde op zijn beurt in antwoord op een navraag naar 98.742 Noord-Koreanen en Chinezen, die zich nog in geallieerde han den zouden bevinden, dat zich geen krijgs gevangenen meer onder toezicht van de UNO bevinden. De Noordelijke afgevaardigde wees voorts op een verslag van de Poolse en Tsjechoslowaakse leden van de neutrale commissie van toezicht volgens welke de UNO het bestand had geschonden door aanvoer van versterkingen en beperking van de werkzaamheden van hun commissie in Zuid-Korea. Deze klacht werd door de geallieerden verworpen, die daarbij ver wezen naar een schrijven van de Zwitserse en Zweedse leden van dezelfde commissie, volgens welke het verslag van de Poolse en Tsjechoslowaakse leden „kwaadaardige propaganda" was. LONDEN (Reuter) Koningin Eliza beth en de hertog van Edinburgh zijn Don derdag even voor middernacht van een reis van zes maanden door het Britse Ge menebest in Engeland teruggekeerd. Het koninklijk jacht „Britannia", waar mee het laatste deel van de grote reis werd gemaakt, ging gisteravond voor anker in de St. Austellsbaai aan de Britse zuidkust, waar de nacht werd doorgebracht. Van ochtend werd het anker gelicht en koers- gezet naar de Theemsmonding. De „Bri tannia" wordt geëscorteerd door het slag schip „Vanguard" en andere oorlogs bodems. Londen wordt versierd voor een grootse intocht. WASHINGTON (U.P./Reuter) Van diplomatieke zijde wordt vernomen dat India, Indonesië en Birma de Verenigde Staten te verstaan hebben gegeven dat zij niet wensen deel te nemen aan het voor gestelde collectieve veiligheidspact in Zuid- Oost Azië. De houding der drie landen is kenbaar gemaakt in gesprekken tussen hun vertegenwoordigers en het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. Gistermiddag werd op de .Keukenhof" de 500.000ste bezoeker ontvangen. Het was mejuffrouw M. W. de. Mik uit Haarlem, die met haar vriendin mejuffrouw K. de Wijs de zonnige dag te baat nam om nu ook eens deze unieke tentoonstelling te be zichtigen, na er zelf zoveel mensen inlich- tvngen over verstrekt te hebben. Want me juffrouw De Mik werkt in Haarlem op een reisbureau: De voorzitter van de Keukenhof de heer T. M. H. van Waver en, bood mejuffrouw De Mik, de uiten ard zeer verrast was, een bou quet tulpen aan en een wandbord.. En omdat het tenslotte ook iets bijzonders is om de 500.001ste te zijn kreeg mejuffrouw De Wijs er ook een. In de bestuurskamer werd een glaasje champagne geschon ken, waarna beide ge luksvogels over het terrein werden rond geleid. Maar daar bleef het niet bij. want 's avonds werd mejuffrouw De Mik een diner aatigeboden, terwijl zij de toe zegging ontving dat haar gehele tuin in het najaar met de zo Hollandse kinderen van Flora, de bollen, zal worden beplant. En dat mag ook wel, taant het is een ple zierige gedachte dat een half millioen men sen da tijd hebben gevonden om zich een ogenblik rustig te vermeien in Holland's bloementuin. Geen der drie landen is bereid verder te gaan dan de verklaring over Indochina die op de conferentie van Aziatische premiers in Colombo is aangenomen. In deze verklaring werd een lans gebro ken voor regelrechte onderhandelingen tussen de strijdkrachten der Franse Unie en de Vietminh, om tot een staken van het vuren en een politieke oplossing in Indo china te komen. Geopperd werd dat com munistisch China, de Sovjet-Unie, de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië de schikking zouden garanderen. Volgens diplomatieke kringen is het mo gelijk dat de Verenigde Staten zullen po gen een tijdelijk systeem van verdragen voor zuid-Oost-Azië op te bouwen, indien er in de zaken te Genève geen schot komt en Groot-Brittannië geen beslissing neemt. Premier Churchill heeft in het Lagerhuis gezegd dat de plannen voor een Zuid-Oost Aziatisch defensiegenootschap „op het ogenblik nog in een zeer onbestemd sta dium verkeren". Hij beloofde Maandag een verklaring af te leggen over de be sprekingen. De Nieuw-Zeelandse minister van Bui tenlandse Zaken, Clifton Webb, heeft te Londen verklaard, dat de Westelijke ge allieerden in beginsel zijn overeengeko men militaire besprekingen over een Zuid- Oost Aziatisch verdedigingsverdrag te voe ren. Indien de conferentie te Genéve vast loopt, beginnen deze besprekingen mis schien voor het einde van de conferentie, aldus Webb. De militaire besprekingen die waar schijnlijk zullen worden bijgewoond door de Britse, Amerikaanse, Franse, Austra lische en Nieuw-Zeelandse stafchefs, heb ben ten doel het gebied van het voorge stelde pact vast te stellen en misschien het bepalen van een verdedigbare linie, zo zeide Webb. Veisen en Beverwijk Gistermiddag- zijn ten kantore van Hoog ovens de nieuwe overeenkomsten getekend voor de gaslevering door Hoogovens aan de gemeenten Beverwijk en Velsen. De con cept-overeenkomsten zijn enige tijd geleden door de raden dier gemeenten goedgekeurd. De ondertekening geschiedde door de beide burgemeesters, mr. H. J. J. Scholtens en mr. M. M. Kwint, en de heren ir. A. H. Ingen Housz, dr. J. E. ten Doesschate als directieleden der K.N.H.S. in aanwezigheid van de betrokken wethouders en de direc teuren der beide gasbedrijven. Door het sluiten van deze overeenkom sten is opnieuw voor een periode van 30 jaren de basis gelegd voor de gasvoorzie- ning in Velsen en Beverwijk. Ter gelegen heid van de ondertekening spraken alle be trokkenen- hun voldoening hierover uit. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Lucien Arréat Naïef te blijven is, meer dan men denkt, een bewijs van kracht. In een vleugel van het stationsgebouw te Delft heeft hedenochtend een korte, felle brand gewoed, waarvan de gevolgen ech ter tot een minimum beperkt zijn gebleven dank zij het feit, dat de brand snel werd ontdekt en dus onmiddellijk kon worden ingegrepen. Doordat de vuurhaard zich nabij een trap bevond, die toegang geeft tot het woongedeelte, zaten twee gezinnen opge sloten. In totaal moesten tien personen, waarbij zich een kind van anderhalf jaar bevond, door de brandweer over het dak in \'eiligheid worden gebracht. Van dezen bleek alleen de 56-jarige W. Jonker, pachter van de stationsrestauratie, brandwonden aan handen en voeten te hebben opgelopen. Hij werd overgebracht naar het Oude en Nieuwe Gasthuis en is daar, na behandeld te zijn, ter observatie gehouden. De andere geredden werden bij omwonenden onderdak gebracht. Brand in Uden Een felle uitslaande brand heeft gewoed in het College van de Kruisheren te Uden. Een gedeelte der bovenste verdieping is uitgebrand. De brandschade wordt geraamd op meer dan een ton. Een slaapzaal en een zolder met muziekinstrumenten en toneelrequisie- ten zijn uitgebrand. Het gebouw bood plaats voor meer dan 200 studenten. De studenten, wier have en goed verbrand zijn, zijn bij particulieren ondergebracht. GENèVE (A.N.P.) De zitting van de Geneefse conferentie van Donderdag, die over Korea ging, heelt slechts ruim een uur geduurd. Alleen Eden en Bidault hielden redevoeringen. Daarmee hebben alle zes tien landen, die onder de vlag van de UNO in Korea hebben gestreden, behalve Luxemburg, hun standpunt over de Koreaanse kwestie uiteengezet. Eden deed een nieuwe poging, de con ferentie af te brengen van het dode spoor, waarop het door de scherpe principiële verklaringen van beide kanten is geraakt. Het besef dat de Noord-Koreaanse voor stellen onaanvaardbaar zijn, mag niet be tekenen dat het laatste woord gesproken is, zei hij. Zoals Eden daags tevoren met een programma van vijf punten gepoogd heeft de onderhandelingen over Indochina op gang te brengen, probeerde hij dat gis teren ten opzichte van Korea door aan te dringen op het zoeken van overeenstem ming inzake vijf basis-principes waarzon der geen oplossing mogelijk is en die hij alsvolgt definieerde: 1. Verkiezingen voor de vorming van een Koreaanse regering; 2. Deze moeten de wil en de geografische ver deling van de bevolking weerspiegelen; 3. Ze moeten vrij en geheim zijn en gebaseerd op algemeen kiesrecht; 4. Ze moeten onder de controle van de UNO plaats hebben, en 5. Terugtrekking van de vreemde strijd krachten moet mogelijk worden gemaakt. Eden stelde de methode van beperkte zittingen voor om tot practisch werk te kunnen komen (Tot dusver heeft er een enkele beperkte zitting, waaraan alleen de Grote Vier, China en de twee Korea's deel namen. plaats gehad, maar zonder enig concreet resultaat). Bidault legde de nadruk op twee prin cipiële punten van fundamenteel belang: Noord- en Zuid-Korea moeten in alle ge meenschappelijke organen, die zouden wor den geschapen, naar verhouding van het aantal inwoners van de twee gebieden ver tegenwoordigd zijn, en de verkiezingen moeten worden gehouden onder effectieve controle van neutrale waarnemers. De klaarblijkelijke twijfel van Bidault aan de mogelijkheid om over dit punt met de communisten tot overeenstemming te komen wordt gedeeld door vele andere MOSKOU. (United Press). Volgens de Britse ambassade hebben de Sovjets een incident, dat verleden jaar November ge beurd is aangegrepen, om een Britse assis tent militaire attaché vam spionnage te be tichten. De Sovjetregering heeft majoor Landon, die op het ogenblik met vacantie in Londen is, „persona non grata" ver klaard. Waarnemers beschouwen het Sovjet op treden als een snelle vergelding voor de Britse maatregelen tegen twee Sovjet di plomaten wie verleden week spionnage is aangewreven in Londen. Landon is de eer ste Britse diplomaat, die uit de Sovjet- Unie wordt uitgewezen. De Sovjets hebben een bepaald geval ge noemd: namelijk dat Landon zich op 18 November van het vorig jaar in een ver boden zone aan de rand van Moskou heeft begeven om foto's te maken, hetgeen van Britse zijde ten stelligste is ontkend. Westelijke gedelegeerden. Dit bleek ook op een bijeenkomst van de groep der zestien Korea-landen, waarop opnieuw beraad slaagd werd over de tactiek, die het Westen met enige hoop op succes op de conferentie zou kunnen volgen. Deze tactiek schijnt te worden bemoeilijkt door de aan de Zuid- Koreaanse president Syngman Rhee toege schreven weigering om een nieuw plan voor verkiezingen in heel Korea te aan vaarden. De vergadering van de zestien landen schijnt op het gebied van de conferentie tactiek geen resultaten te hebben opge leverd. De besprekingen hieromtrent zullen weer worden voortgezet door de werkgroep van negen uit deze zestien In Amerikaanse en Zuid-Koreaanse krin gen wordt al beweerd dat het weinig zin heeft de conferentie over Korea nog lang voort te zetten, als de communisten blijven weigeren, het principe van internationale supervisie van de Koreaanse verkiezingen te aanvaarden, maar dit was niet het offi ciële standpunt van de Amerikaanse dele gatie. Ook andere Westelijke gedelegeerden blijven nog altijd, ondanks hun onverholen pessimisme, bij de opvatting dat men toch maar verder moet blijven praten zolang er nog maar een grein van een mogelijkheid voor het vinden van een oplossing bestaat. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand SP eS •I >2 111* H K £2 tr Stockholm onbewolkt NNW 2 11 0 Oslo half bew. NO 2 17 0 Kopenhagen licht bew. ZW 4 14 0 Amsterdam onbewolkt OZO 6 23 0 Londen regen NO 4 25 2 Luxemburg licht bew. NO 5 23 0 Parijs half bew. NO 2 28 0 Bordeaux regenbui windstil 27 0,1 Grenoble onbewolkt windstil 26 1 Nice geheel bew O 2 22 0 Genève onbewolkt ONO 1 25 0 Zürieh onbewolkt N 2 23 0 Locarno onbewolkt windstil 26 0 Berlijn onbewolkt ONO 1 14 0 Frankfort onbewolkt ONO 4 24 0 München on bewolkt ONO 1 19 0 Wenen zwaar beu NNW 2 17 0 Innsbruck licht bew. windstil 23 0 Rome zwaar bew ZW 3 24 0 Ajaccio licht bew. windstil 22 0 Neerslag laatste 24 uur FRISSER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit Ooste lijke richtingen. Opnieuw lagere tem peraturen met kans op lichte nacht vorst. 15 Mei Zon op 4.47 uur. onder 20.26 uur. Maan op 18.23 uur onder 3.15 uur Maanstanden 17 Mei 22.47 uur Volle maan 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 14 Mei Hoog water: 1.34 en 13.59 uur. Laag water: 9.20 en 21.54 uur. Zaterdag 15 Mei Hoog water: 2.16 en 14.35 uur. Laag water: 10.02 en 22.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1