Bestaan van „aardstralen" wetenschappelijk ontkend 1 a 1 <1 WSr! Landbouw in rampgebied hunkert naar zoet water PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Wereldnieuws Ook deugdelijkheid van wichelroede nergens bewezen geacht 'êt 1 </e Uniformiteit maakt ook minister bezorgd Sluit de zeegaten af" concludeert agrarische studiecommissie De radio geeft Zaterdag Heemsteedse ontvanger bekende fraude och ió ket zo l J VRIJDAG 14 MEI 1954 2 Sportcolberts en -pantalons Gevaar bjj woningbouw Geeft Joegoslavië Triëst op in ruil voor Capo d'Istria? Kerkelijk Nieuws Hogere omzetten in de detailhandel Vanavond raadsvergadering „Bank of England" verlaagt disconto met half percent Atoomconferentie in Londen Polen ontdekken Britse spionnage-groep Regen zuivert atmosfeer niet De Commissie tot onderzoek van het Wi chelroede- en Aardstralenprobleem uit de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, met name haar Werkgroep Amsterdam, heeft thans het eerste rapport doen verschijnen, waarin zij tot de volgen de viervoudige conclusie komt: De wichelroede heeft in geen enkel der onderzochte gevallen haar deugdelijkheid als opsporingsapparaat van hetzij bekende, hetzij onbekende verschijnselen kunnen be wijzen. Het bestaan van de „aardstralen" is in geen enkel geval aangetoond, of zelfs maar aannemelijk gemaakt. Ten overvloeide is het overtuigend bewijs geleverd van de waardeloosheid der onderzochte apparaten ter „vernietiging van de „aardstralen" of neutralisering van hun werking". Het is gewenst, dat de overheid het publiek be scherming biedt tegen de activiteit van fa brikanten van en handelaren in „anti- aardstralenapparaten", zeker voor zover deze activiteit zich beweegt op geneeskun dig gebied. Op een in ihet gebouw der academie te Amsterdam gehouden persconferentie heb ben enige leden der genoemde commissie, prof. dr. J. Clay, voorzitter, dr. S. R. de Groot, secretaris, en ook L. H. van der Tweel en dr. T. IJ. Kxngma Boltjes, dit rapport nader toegelicht en de wijze, waar op het tot stand is gekomen, ter discussie gesteld. Medegedeeld en in de bespreking verdui delijkt werd, dat weliswaar de parapsy chologen. zich van dit onderzoek hebben ge- distanciëerd, maar dat zulks niet betekent, dat een benadering van de vraagstukken van die wetenschap uit tot andere resulta ten zou hebben geleid. Deze resultaten zijn totaal en volkomen negatief. Dit tot grote teleurstelling van de commissie, die uit enig positief resultaat wellicht de mogelijkheid had geput dit zo veel besproken en in brede lagen van de bevolking zozeer levende probleem meer gericht te bestuderen. Zij is vier jaar lang met het onderzoek bezig geweest. „Uit het bereikte, in de conclusie neerge legde, resultaat moet ondubbelzinnig wor den verstaan, dat er zeer beslist geen aard stralen physisch noch psychisch kunnen worden aangetoond, en dat ook de wichel roede een volmaakt waardeloos werktuig is voor het opsporen van deze aardstralen, van water of wat ook", aldus de commissie. Zou gezegd worden, dat parapsychologen indien zij in het onderzoek hadden medege werkt mogelijk wel tot enig practisch re sultaat zouden zijn gekomen, dan wordt dit door de commissie met beslistheid ontkend. Haar redenering is: als wie ook iets wil constateren, dan moet dat „iets" er zijn. De voor het gedane onderzoek gebruikte me thodiek is van dien aard geweest, dat dit bedoelde „iets" zo het er was zeer stellig zou zijn ontdekt. Voor het onderzoek heeft de commissie medewerking verkregen van zowel de be kende ber oepswi ch elr oedelopers in ons land. als van enkele amateurs, die zich op ADVERTENTIE ENMODE BARTÊLJORISSTR 24 HAARLEM TEL 20420 dit terrein bewegen. Van deze allen 'heeft de commissie de goede trouw niet in twijfel getrokken. Zij allen hebben na de gedane proeven behoudens een enkele uitzonde ring, het negatieve van de resultaten er kend, al zijn ei- beroepsroedelopers geweest, die na deze erkenning hun practijk voort zetten en het feit, dat zij door de commis sie zijn onderzocht, nog als aanbeveling gebruiken. Hoe verspreid het gebruik van anti- aardstralenkastjes in ons land is bleek uit de opgave van één der bureaux welke ze verhandelde: van 1948 tot 1951 waren er voor ruim een half millioen gulden aan kastjes verkocht. De prijs ei' van kan op lopen tot f125. ADVERTENTIE 1 Felle kou, zoi 1 Ripolin kar (i, storm en regen 1 overal tegen De uniformiteit van de moderne woning bouw en van andere bouwwerken heeft in brede kring een zekere ongerustheid doen ontstaan. Deze ongerustheid die onder meer tot uiting werd gebracht in de requesten van de Bond Heemschut, de A.N.V.V. en de A.N.W.B., wordt door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting gedeeld, zo deelt de persdienst van dit ministerie mede. De minister is van mening, dat de rijks overheid geen architectonische schoonheid kan scheppen, noch een grotere verschei denheid in bouwvormen kan doen ontstaan. Het ontwerpen van woningen en andere bouwwerken is immers in de eerste plaats de taak van de architect. En het zijn de ge meentebesturen, die dienen te waken voor de welstand van de bouwwerken in hun gemeenten. Niettemin is bij de minister de vraag gerezen of de voorwaarden, die gel den voor de verlening van rijksbijdragen en -subsidies voor de totstandkoming van gebouwen, wellicht belemmend werken op een vrijere ontplooiing van de architectuur. De vraag of er inderdaad een zeker ver band bestaat tussen centrale overheids voorschriften en uniformiteit in de archi tectuur zal de minister thans voorleggen aan een door hem in te stellen commissie. Verscheidene organisatie, waaronder de Bond Heemschut, de A.N.V.V. en de A.N. W.B., zijn reeds uitgenodigd zich in deze commissie te doen vertegenwoordigen. Als deze commissie inderdaad het bestaan van de relatie tussen de centrale overheids voorschriften en de unifrome architectuur constateert, zal zij zich tevens dienen te beraden op de vraag hoe, door wijziging van de bestaande voorschriften, verstar ring zou kunnen worden voorkomen. 99 BELGRADO. (Reuter). Te Belgrado verluidt, dat Joegoslavië met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië besprekingen voert over de financiële kant van de in richting van Capo d'Istria in Zuid-West- Istrië als zeehaven voor de republiek Slo venië als de haven van Triest aan Italië zou komen. De bevolking van Capo d'Istria, 12.000 zielen, is in meerderheid Italiaans. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Dansmuziek. 10.40 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte mu ziek. 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 13.50 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.0 Gevarieerde muziek. 15.15 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.55 Promenade-orkest en solist. 16.30 De Schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Atlantisch aller lei. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De_ gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd propramma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Een mens kan wat meemaken. 22.30 Wij luiden de zondag in!, Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.22 Omroeporkest. 23.50-24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymantsiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschageld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.40 Clavecimbelrecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansorkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Orgel. 14.20 Viool en piano. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Poli- tiekapel. 15.45 Boekbespreking. 16.00 Radio Philharmonisch orkest. 17.00 Weekjournaal. 17.30 U.S.A. Cabaret. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Piano. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense mu ziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.15 Accor- de on. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 17.20 Liturgische zang. 17.30 Platen. 17.45 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 20.00 Lichte muziek. 20.30 Platen. 21.00 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Dansmuziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelin gen. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 m.). De landbouw in het Zuid-Westen des lands hunkert naar water. Afsluiting der zeegaten kan uitkomst brengen. Dat is de conclusie van de Agrarische Commissie Rampgebied", die onder presidium van de oud-directeur van de Cultuurtechnische Dienst dr. ir. F. P. Mesu een studie over dit onderwerp heeft gemaakt. Uitgangspunten van deze studie waren de toenemende verzilting van de landbouw gronden op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden, het Westland en Westelijk Noord- Brabant en het daarmee gepaard gaande toenemend gebrek aan zoet water, dat zich in verdroging uit. In het zeekleigebied ondervinden 7000 hectare tuinbouw, waarvan 1000 in het Westland en 26.000 hectare grasland ern stige schade door verzilting. In dit gebied liggen voorts nog 70.000 hectare bouw- en grasland langzaam te verdrogen. De verdrogende zendgronden in Noord- Brabant verhinderen een verantwoorde ge- wassenkeuze. Een oogstvermindering van 15 tot 30 percent, als gevolg van de verdro ging, is in dit gebied vastgesteld op 27.300 hectare bouwland en 28.000 hectare gras land. De ontwikkelingsmogelijkheden van de kleine bedrijven bleven beperkt. Naast de 7000 hectare tuinbouwgrond, die van verzilting te lijden heeft, ondervindt 4500 hectare tuinbouwgrond hinder van verdroging. Hiervan ligt 2600 hectare in het Noord-Brabantse zandgebied. Door het ontzilten van de gronden zal alleen al voor 8 millioen gulden meer door land- en tuinbouw geproduceerd kunnen worden met inbegrip van de kos tenbesparing op de bestaande kunstmatige zoetwatervoorziening. Het normaal be vloeien van de thans verdrogende land en tuinbouwgronden zal de opbrengsten aanzienlijk doen stijgen. De commissie schat het voordeel op ongeveer 40 millioen. Van een grotere mogelijkheid om zoet water te bergen zou ook Oost-Brabant voordelen plukken. Landaanwinning in de af te sluiten zee armen zal vanwege de bodemstructuur weinig aantrekkelijk zijn. De oester- en mosselcultures op de stro men en voorts de kreeftvisserij, garnalen- Ned. Herv. kerk Bedankt voor Huizen (N.H.) (vac. J. Zwijnenburg), C. van den Bosch te Bru- chem. Beroepen te Doorn (2e pred.pl.) (toez.) J. de Bruyn te Leeuwarden. Geref. kerken Beroepen te Deventer (3e pred.pl.) T. J. Hagen te Lemelerveld. Bedankt voor Giessendam-Nederhar- dinxveld H. M. Kuitert te Scharendijke. Beroepen te IJmuiden (vac. C. W. Thijs) J. van Leeuwen te Oudemirdum. visserij en de weer- en botvisserij geven, met de nevenbedrijven mee, arbeid aan ongeveer 2000 personen, 2 percent van de beroepsbevolking in dit gebied. Het totaal der investeringen wordt op 45 millioen gulden besomd, waarvan 23 millioen in voorraden oesters en mosselen en 11.5 millioen in de vloot. De waarde van de jaarlijkse aanvoer wordt op 10 mil lioen geraamd, waarvan 60 percent oesters en mosselen. Deze worden, evenals de garnalen, vrijwel alle uitgevoerd. Het afsluiten van de zeegaten zal vooral de oester- en mosselcultuur en de kreeft visserij ernstig aantasten. Voor heroriën tatie weet de commissie op het ogenblik geen afdoende remedie. Het Economisch Instituut voor de Mid denstand deelt over het omzetverloop ih het midden- en kleinbedrijf gedurende Maart 1954, mede, dat de geldomzetten in deze maand over het geheel genomen hoger waren dan die in Maart 1953, waar bij in aanmerking moet worden genomen, dat de omzetten in Maart 1953 ongunstig werden beïnvloed door de overstromings ramp. Dit was vooral het' geval in een aan tal branches in duurzame consumptiegoe deren en in genotmiddelen. Een aantal artikelen is in Januari min of meer belangrijk duurder geworden. Dit heeft mede bijgedragen tot een vergroting van de geldomzetten. Vergelijkt men de omzetten in Maart met die in Februari dan blijkt in vrijwel alle branches een omzetstijging te zijn be haald. Ten dele moet dit worden toege schreven aan een groter aantal verkoop dagen. In een aantal winkels in duurzame consumptiegoederen (textiel, schoeisel, meubelen 1 werd?n de omzetten gunstig be- invloed door de voorjaarsaankopen van het publiek. Naar wij vernemen heeft de Heem- steedse gemeente-ontvanger die de vorige week werd aangehouden onder verdenking onregelmatigheden te hebben gepleegd in de gemeenterekening 1952, gisteren de hem ten laste gelegde feiten bekend. Zoals men weet kwam de fraude aan het licht toen bij controle der rekening voor enkele geboekte uitgaven tot een totaal van ruim tienduizend gulden geen bewijs stukken aanwezig bleken. Vanavond vergadert de Heemsteedse ge meenteraad over de te treffen maatregelen jegens de ontvanger; nu hij bekend heeft is het waarschijnlijk dat B. en W. hem voor onmiddellijk ingaand ontslag zullen voordragen. ADVERTENTIE LONDEN (Reuter) De „Bank of England" heeft haar discontotarief ver laagd van 31/2 tot 3 procent. Dit betekent, dat bedrijven over het algemeen tegen lagere rente-tarieven kunnen lenen. De maatregel kan stimulerend werken op de industrie en de Britse overzeese handel tot steun zijn. Hij werd genomen, nadat het vertrouwen van de wereld in het pond sterling groter was geworden en er een be langrijke hoeveelheid buitenlands kapitaal naar Londen vloeide. LONDEN (Reuter) Vertegenwoordi gers van de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en Ca nada zijn als subcommissie van de ontwa peningscommissie der UNO bijeengekomen om te spreken over toezicht op atoom wapens en bacteriologische strijdmiddelen. Op de besloten zitting van gisteren is over de procedure voor de komende weken ge sproken. Vóór 15 Juli moet het rapport worden uitgebracht aan de ontwapeningscommissie. 40. In Huize Hobbeldonk teruggekeerd liet Panda zich zorgelijk in een stoel neer vallen. „Wat nu?", dacht hij, „al mijn rijk dom is wegik kan hier niet eens meer blijven wonen.... of ik moet verhuren. O, o, wat is dit allemaal naar voor die arme Jolliepop! Hij is er zo op gesteld, dat ik deftig leef!" Op dat ogenblik sloeg de bui tendeur zacht achter Jolliepop dicht. „Hij is weggegaan", dacht Panda, „misschien zoekt hij nu een andere baan; bij iemand die beter zijn stand kan ophouden. Maar Jolliepop was uitgegaan, om in zijn club een weinig verstrooiing te zoeken, teneinde de zorgen een wijle te vergeten. „Niets is heilzamer voor een bezwaard ge moed, dan een hooggestemd gesprek met beschaafde lieden", dacht hij, terwijl hij het bordes van de Koninklijke Butler Club opging. Maar op de club trof hij alleen de voorzitter en diens begroeting was niet be paald opbeurend. „Mijnheer Jolliepop", zei hij, „als voorzitter van de K.B.C. is het mijn pijnlijke plicht u ervan te verwitti gen, dat beëindiging van uw lidmaatschap door ons wordt overwogen". „Lieve help", dacht Jolliepop, alles schijnt reeds te zijn uitgelekt. En volgens de reglementen van de club ben IK verantwoordelijk voor de gedragingen van mijnheer Panda!" LONDEN (Reuter) Het officiële Pool se nieuwsagentschap heeft verklaai-d, dat een groep „in Engeland opgeleide spion nen" in Polen was ontdekt. Er zijn 25 man nen gearresteerd. Twee van hen werden boven Polen neergelaten uit een ballon, die bij Bornholm van een West-Duits schip v/as opgelaten. De gearresteerden hadden zich in verbinding gesteld met „de resten van anti-Poolse elementen". Spionnagecentra in West-Duitsland had den in 1951 gepoogd agenten in Polen uit de lucht neer te laten. Zij werden echter onmiddellijk gevangen genomen. In 1952 wei-den pogingen om agenten met een onderzeeboot aan land te brengen verijdeld, aldus de Poolse radio-omroep. Koffieverbruik daalt. Sedert de stijging van de koffieprijzen in November 1953 zijn in de Vei-enigde Staten de koffie, omzetten sterk gedaald. Vele winkeliers verkopen koffie met verlies om hun klanten tevreden te houden. Er zijn er zelfs die koffie cadeau geven bij andere artikelen. Veenbrand. In de Duitse grensstreek, ter hoogte van de Achterhoek, staat het veen sinds Donderdagmorgen in brand, Duizenden veenbewoners en textielar beiders hebben hun wintervoorraad turf, die in deze tijd gestoken wordt, in de brand verloren. Het vuur wordt zelfs niet meer door de zandwegen, die het veen doorkruisen, gestuit. Een groot aantal reeën en veel klein wild kwameu in de vlammen om. Massaal temperaturen. In de Verenigde Staten is een electronische thermometer geconstrueerd, waarmee het mogelijk is de temperatuur van alle zieken op een zaal tegelijkertijd op te nemen. Alle bedden zijn met een electrische leiding verbonden met de centrale afleesplaat. Er worden metalen bij gebruikt, die de electx-ische stroom sneller geleiden naar. mate de temperatuur stijgt. (Reuter). Studentenrel. In Singapore hebben 900 Chinese studenten gedemonstreerd tegen de dienstplicht, die een oefen periode van drie jaar omvat, waarin de dienstplichtigen „halve dagen" ge- traind worden. Bij de botsing tussen de demonstranten, onder wie zich ook vele vrouwelijke studenten bevonden, maak te de politie gebruik van knuppels. De studenten antwoordden met stenen. Schijnhuwelijken belet. De zeven „schijn huwelijken" die op 1 Juli in Kopen hagen zouden worden voltrokken uit protest tegen de lagere salariëring, die ongehuwde ambtenaren en ambtenares sen in vergelijking met hun getrouwde of gescheiden collega's genieten, gaan niet door. Daar de betogers een „ont duiking" van de bestaande loonschaal op het oog hadden, keurde de minister van Financiën Viggo enige voorstellen goed waardoor verhinderd werd dat iemand financieel voordeel uit de hu welijkswetten zou trekken. Ultra-sonisch horen. De tandheelkundige afdeling van de Royal Air Force, die vele baanbrekende uitvindingen heeft gedaan op het gebied van de tand heelkunde, heeft een geheel nieuwe methode van boren ontwikkeld. De nieuwe boor werkt volgens de methode van mechanische trillingen met ultra sonische frequenties, waardoor de wrij ving en warmte die bij het gewone boren ontstaan en pijn veroorzaken, worden uitgeschakeld. Britse weigering. Stephanopoelos, de Griekse minister van Buitenlandse Za ken, heeft in het parlement verklaard, dat de Griekse regering blijft bij haar besluit om de kwestie-Cyprus bij de volgende Algemene Vergadering van de UNO ter sprake te brengen, daar stappen van Griekenland om tot recht streekse onderhandelingen te komen steeds op een besliste Bi-itse weigering waren gestuit. Blindenmars naar Rome. Er zijn 75 blinde mannen en vrouwen te voet op-weg naar Rome. Zij zijrt uit Florence ver trokken en lopen nu reeds vier dagen. De mars is begonnen om verkrijging van een staatspensioen voor 40.000 blinden. Aanvankelijk namen 150 blin den aan de mars deel. De helft viel af nadat de regering beloofd had, de eisen der blinden in overweging te zullen nemen. Wereldrecord vasten. De Duitser Willy Schmitz, die bekend staat als fakir „Heros" is uit zijn verzegelde glazen kist in een Antwerps café tevoorschijn gekomen met de mededeling, dat hij een nieuw wereldrecoi'd vasten heeft gevestigd. Schmitz heeft 81 dagen en zeven uur in de kist gelegen, waarmee hij het record brak van de fakir Rai Khan, die het maar 80 dagen en zes uur heeft uitgehouden. Schmitz is 70 pond afgevallen en weegt nu nog maar 35 kilo. Gedurende zijn vrijwillige op sluiting rookte hij gemiddeld vijf pakjes sigaretten per dag en dronk zes flessen mineraalwater. Marie Besnard thuis. Marie Besnard, de bejaarde Frangaise die vijf jaar in voor arrest heeft doorgebracht onder ver denking een aantal gifmoorden te heb ben bedreven, maar die onlangs voor waardelijk in vrijheid werd gesteld, is in haar woning teruggekeerd. Deskun digen beraadslagen nog steeds of de dood van zes van haar bloedverwanten aan arsenicum kan worden toege schreven. N vroeger tijden werd met de „zwarte plaag" de pestziekte aangeduid, maar momenteel wordt onder „the black plague", in de sterk geïndustrialiseerde delen van Engeland en de Verenigde Staten verstaan de geweldige vervuiling van de atmosfeer, als gevolg van vlieg-as, verbrandingsgas sen, roet, stof en smook die door de 'dui zenden fabrieksschoorstenen de lucht wordt ingeblazen. Hierdoor hangt ge durende grote gedeelten van het jaar over deze streken een vuilgrijze, zwarte, of bruine damp die de luchtwegen bin nendringt, de gezondheid aan tast en alles tot ver in de om trek vernielt en bevuilt. Een analyse van de in Los Angelos ingeademde lucht heeft uitgewezen dat daarin ammoniakgas, aldehyden, stikstof- oxydye, vluchtige koolwaterstoffen, salpe terzuur. kleine deeltjes calcium, natrium, aluminium en silicaten voorkwamen. In totaal waren 40 stoffen in de lucht aan toonbaar die in de zuivere atmosfeer niet behoren voor te komen, althans niet in merkbare hoeveelheden. Nu is het inderdaad waar, dat bij een regenbui het zwavelwaterstof uit de be vuilde atmosfeer kan worden meegesleept en bijvoorbeeld tegen of in de huizen wordt gevoerd, waar het een verbinding aangaat met het loodoxyde in de verfstoffen, zodat loodsulfide ontstaat dat zich als een zwarte smeer op deurposten en raamkozijnen aan ons openbaart. Alles wat öp of in onze huizen, of tégen onze kleren neerslaat, is als zodanig niet meer in de atmosfeer aan wezig en kan dus niet meer in ogen of lon gen terecht komen. Ditzelfde geldt voor de vuilgrijze laag, waarmee de planten- groei tot ver in de wijde omtrek is bedekt. Tijdens een regenbui slaan er dus inder daad enkele stoffen uit de atmosfeer neer. Maar het zou werkelijk vermetel zijn daar uit te concluderen dat de'regen in deze streken de atmosfeer behoorlijk zuivert. In de Verenige Staten, waar in vele steden de luchtvervuiling een van de ernstigste problemen vormt, zijn uitgebreide proeven genomen met luchtfilters, welke aantoonden dat na een regenbui geen enkele ver mindering van de veront reinigingen in de atmosfeer was ingetreden. Weliswaar ble ken regen, sneeuw en hagel slag stofdeeltjes en sommige gassen mee naar omlaag te voeren, waarbij eventueel zelfs verbin dingen met het water werden aangegaan, maar op de totale hoeveelheid verontrei nigingen die de lucht in dergelijke streken bevat, maakt dit geen enkel, althans geen aantoonbaar verschil uit. En van een wer kelijke luchtzuivering door de regen is uiteraard in het geheel geen sprake. Vol komen stofzuivere lucht wordt trouwens nergens in de natuur aangetroffen maar stofzuiverheid vragen de bewoners van dergelijke industriegebieden niet eens. Zij stellen slechts prijs op behoud van hun gezondheid, die thans wordt aangetast, en zij zouden het waarderen indien hun be zittingen niet door corrosie werden „weg gevreten". O ja, nu we zo terloops weer bij de regen zijn beland, mogen wij u een grappige vraag voorleggen: is het waar dat het onder bomen minder regent? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2