Te weinig steun van werkgevers bij vijfjarige avondcursus Feest in vernieuwde kleuter school aan de Burgwal Een avond bij de Gemeentelijke Handelsavondschool „Kop-klas" leidt op voor practijkdiploma Cultureel Fonds Fa.Cassée Zonen „Te Paard" naar een zomerkamp SLOT DEFECT? „Peer Gynt" van Ibsen als poppenspel Radio Moors ZATERDAG 15 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Gevarieerd programma Doorzettingsvermogen WONINGINRICHTING LIGSTOELEN en LIGSTOELLOPERS Cabaretavond door „De Rode Koers" Th. van Densen jubileerde Burgerlijke Stand Made in England. MEN BEWEERT WEL EENS, dat in deze tijd van het jaar de ene helft van de Nederlandse bevolking de andere helft examineert. Nu zouden wij zeker niet het voor of tegen van deze stelling willen gaan verdedigen, maar het is een feit, dat gedurende de voorjaarsmaanden in talrijke huisgezinnen wordt meegeleefd met een zoon of dochter die „onder het mes" moet. En dit zal vooral het geval zijn in de gezinnen, waarbij het niet alleen gaat om de vraag of de jongen of het meisje al dan niet een einddiploma behaalt, maar waarbij men tevens wel degelijk moet letten op de financiële aspecten, die aan het slagen of zakken verbonden zijn Bij de leerlingen, die de avondscholen bezoeken klemt deze vraag eens te meer, omdat deze scholen in de meeste gevallen bezocht worden door meisjes en jongens, die dikwijls door de financiële positie van de ouders niet in staat waren de lessen aan een middelbare dag-school te volgen. Zo is het ook het geval bij de gemeente lijke handelsavondschool, die gevestigd is aan de Zijlvest in Haarlem. De leerlingen van de hoogste klassen van deze school hebben reeds enkele tijd vrijaf gekregen om zich op het examen, dat op 17 Mei begint en op 15 Juni zal zijn afge lopen, voor te bereiden. Wij vonden het dan ook bijzonder stil op de bovenste ver dieping van het schoolgebouw, waar de avondschool is gevestigd, maar dit bleek normaal te zijn, zoals de met ingang van 16 Mei benoemde nieuwe directeur, de heer A. J. Hekkelman, ons verzekerde. Immers, op deze school komen alleen de leerlingen, die vooruit willen komen in de maat schappij, die van aanpakken weten en die het doorzettingsvermogen kunnen op brengen om na de volledige dagtaak drie of soms vier avonden per week zich nog eens vol overgave aan de studie te gaan wijden. En men begrijpt, dat er dan niet zoveel tijd overschiet voor een grapje in de klas, hoewel men nu ook weer niet moet denken, dat men op de handelsavondschool van zeven uur tot halftien in de banken zit vastgeroest. Integendeel. De Gemeentelijke Handelsavondschool is voortgekomen uit de Burger Avondschool. In 1909 meende men echter, dat het pro gramma, mede door de opkomst van de handel, niet meer voldeed voor een groot aantal leerlingen en men besloot dus een nieuwe school te stichten, welke onder lei ding van de toenmalige directeur, de heer Wieringa, startte met een bijzonder ge varieerde vijfjarige cursus, die behalve de diverse moderne talen ook nog stenografie, handelsaardrijkskunde en handelsgeschie denis bevatte. Na drie jaar volgde dan een splitsing in de handels- en correspondentie afdeling en weer twee jaar later werd men, indien alles goed ging althans, gereed ge acht voor het eindexamen. Men leidde de 'leerlingen daarbij op voor het „school"- diploma, dat voor de gemeente Haarlem en omgeving gelijk stond met een practijk- »00(»!x00(xi0000!x300000c00c0ci00000000000(x>000cc000000ccxx De heer A. J. Hekkelman, die nu reeds meer dan een jaar als waarnemend J directeur van de Gemeentelijke Han- s delsavondschool is opgetreden en op c Woensdag 12 Mei tot directeur is be- noemd, heeft een hoofd vol plannen om de leerlingen van zijn school een zo uit- gebreid mogelijke ontwikkeling mede te - geven. In de toekomst zullen er regel- matig excursies en lezingen gehouden worden. Hiervoor is echter geld nodig, cj veel geld zelfs en daarvoor is het „Cul- fj tureel Fonds der Gemeentelijke Han- x delsavondschool" gesticht (gironummer - 593568), waarin een ieder, die belang- R stelling heeft voor het werk van de avondschool een bijdrage kan storten, fc xcoooooooooocoocccoooc diploma. In 1951 werd er echter door de overheid de eis gesteld, dat men bij het examen moest voldoen aan de rijkseisen, en aangezien men de subsidie niet in gevaar wilde brengen is men daar, min of meer ge dwongen dus, toe overgegaan. Dit hield echter in, dat het behalen van de practijkdiploma's tot de onmogelijk heden ging behoren en daarom heeft men ook besloten om naast de reeds bestaande vijfde klassen nog een derde „kop-klas" te stichten waarbij de leerlingen met een diploma van de handelsavondschool of van een gelijkwaardige middelbare dagschool in één jaar tijd door de eigen leraren voor de associatie-diploma's worden opgeleid. Nadat men drie jaar met goed gevolg de lessen aan de Gemeentelijke Handelsavond school heeft gevolgd doet men examen en dit diploma wordt gelijk gesteld aan een middenstands-diploma plus een vreemde taal. Naar verkiezing kunnen de leerlingen dan ook nog de twee resterende klassen doorlopen en daarbij worden in de vierde klassen ook de bezitters van een Mulo diploma opgenomen. De leerlingen, die deze avondschool vol gen komen uit alle lagen van de bevolking. Er zijn onder hen arbeiders, die merken dat zij met alleen een lagere schoolopleiding niet vooruit kunnen komen en er zijn ook vele middenstanders, die in de practijk hebben ervaren, dat men zonder een of ander diploma niet al te veel waard is. De leerlingen worden, aan de hand van een voldoende rapport of na een klein toe latingsexamentje in de eerste klasse opge nomen en dan begint voor deze meisjes en jongens een periode van drie, vijf of zes jaar waarin er alles van hun doorzettings vermogen gevergd wordt. Drie avonden in de week, op Maandag, Dinsdag en Donder dag zitten zij van zeven uur tot half tien in de schoolbanken en allen hebben dan al een gehele dagtaak op kantoor of in de winkel achter de rug. Nu weten de docenten het in de regel echter zo te schikken, dat de leerlingen op school het huiswerk kunnen maken, zodat ADVERTENTIE f DIT MERK garandeert U ook moteohthetd na herhaald wasae en chemisch y^t^elniger^ I zij op de vrije avonden in ieder geval vrij I zijn. En toch komt het wel voor dat de leer lingen dit alles niet vol kunnen houden en dikwijls ligt de oorzaak hiervan niet in het gebrek aan wilskracht. Integendeel. Neen, men moet de reden ervan ergens anders zoeken. Directeur en docenten ondervinden namelijk, het klinkt bijna ongelooflijk, niet steeds de volle medewerking van de werk gevers. De lessen beginnen namelijk reeds om zeven uur en bii een onlangs gehouden enquête bleek, dat er nog verscheidene werkgevers waren die geen begrip hebben voor de eis, dat het dringend noodzakelijk is, dat de jongens en meisjes de tijd moeten hebben om rustig te kunnen eten, zodat zij enigszins uitgerust aan hun avondstudie kunnen beginnen. Het is zelfs zo, dat som mige leerlingen hun lessen moeten opgeven, omdat zij onmogelijk op tijd klaar kunnen zijn om nog bij het begin van de lessen op school aanwezig te zijn. Hoe het ook zij het is in ieder geval ver heugend, dat er ondanks deze moeilijk heden dit jaar nog 245 leerlingen voor de school werden ingeschreven. En dit is zeker Met dit artikel besluiten wij een aantal bezoeken aan de diverse scholen voor avondonderwijs in Haarlem. Uiteraard konden niet alle avondcursussen bespro ken worden, maar wij hebben gemeend met deze keuze een indruk gegeven te hebben van het werk van Haarlemse jongens en meisjes, die in de avonduren trachten hun kennis, die zij om een of andere reden niet op de dagscholen heb ben vergaard, te verruimen. niet in de laatste plaats te danken aan de actieve directeur, de heer Hekkelman, die in nauwe samenwerking met zijn staf van 24 docenten, ervoor zorgt dat de lessen avond aan avond vlot verlopen. „Het werk is mooi", zegt de heer Hekkel man, „het boeit je. En als je er eenmaal mee begonnen bent, dan houd je er niet zo gauw mee op". En dat de opleiding bij dit leraren-corps in goede handen is bewijst het feit wel, dat de rijksgecommitteerden, die verleden jaar in de examencommissie zitting hadden, zich aangemoedigd door de goede resultaten van de leerlingen ook dit jaar weer beschikbaar stelden. Dat is natuurlijk uitermate prettig. Prettig voor de leerlingen, prettig voor de docenten en ook prettig voor de heer Hek kelman, die in de bloei van zijn school de vervulling van zijn levenstaak ziet. Een taak, die er op gericht is om de werkende jongeren terzijde te staan. „Want", zo zegt hij, „de Gemeentelijke Handelsavondschool is voor de werkende jongens en meisjes gelijk aan de universiteit voor de stu derende jeugd". Een der klassen van de Gemeentelijke Handelsavondschool, waarin gedurendt. leze maanden op volle kracht wordt ge werkt, omdat ook voor het avondonderwijs de tijd van de examens nadert. Op de foto voor het bord: de directeur van deze school, de heer A. J. Hekkelman. Links: de leraar boekhouden, de heer J. Merks. ADVERTENTIE meubelen met schriftelijke garantie De nieuwste ont werpen vindt U op onze 120 modelkamers in elk genre in elke prijsklasse een grote keuze WONINGINRICHTING 120 MODELKAMERS .BEV „BEVERWUK Woensdag 19 Mei is er feest in de kleu terschool „Ons Kleuterhoekje" aan de Burgwal. Dan wordt niet alleen het zestig jarig bestaan van het gebouw gevierd, maar tevens wordt de vernieuwde school over gedragen aan het bestuur van de Kleuter scholen van de Hervormde gemeente te Haarlem. In de afgelopen winter hebben ouders en belangstellenden het gebouw ge restaureerd en het kan nu weer vele jaren mee. Het gebouw bestond op 20 Februari j.l. zestig jaar. Toen waren de werkzaamheden nog in volle gang en de maand Mei werd een gunstiger tijdstip om feest te vieren geacht dan de wkidermaanden. On derwijs aan „kleine kindieren" wordt lariger dan zestig jaar in de omgeving van de Burgwal gegeven. De kerkeraad der Nederlands Hervormde gemeente te Haar lem besloot op 9 September 1869 tot oprich ten van twee scholen voor kleine kinderen, één aan de overzijde (van het centrum af gezien) van het Spaarne en één aan de binnenzijde van het Spaarne. Laatstge noemde school is tot stand gekomen in de ADVERTENTIE ZIJLSTR. 83 - Sinds 1892 - ZIJLSTR. 83 Zeer voordelige aanbieding Per meter 1.75 Het Heemsteedse rijcentrum „Te Paard" heeft sinds zijn opening op 24 April j.l. niet over gebrek aan belangstelling te kla gen. De jeugd uit deze contreien is en thousiast opgekomen en er wordt thans op zo grote schaal rijles aam de jongeren gegeven, dat het initiatief van de heer Wallage geen betere consequenties had kunnen verlangen. Aan frisse ideeën ont breekt het de directie ook niet, getuige het op stapel staande plan om met een aantal jongens en meisjes een paardenkamp te houden in Kootwijkerduin, waar in een aantal bungalows met stallingen ruimte is voor een groot aantal jonge ruiters, die er een week lang kunnen doorbrengen in de schone natuur en in ideale rij-omstandig heden. Het kamp zal op 9 Augustus begin nen en duren, tot 23 Augustus, gedurende welke periode twee groepen jeugdige rui ters een week van gezond vacantiegenot kunnen smaken. Een „vacantie te paard" is iets, wat de meeste Nederlandse jongens en meisjes totnutoe slechts hebben kunnen dromen; een droom, die „Te Paard" thans verwerkelijken gaat. Lange Lakenstraat en de andere aan de Lange Herenvest. In Maart 1870 kocht de Hervormde gemeente een huis en erf aan en op 4 Januari 1871 kwamen daar voor het eerst 180 kinderen bijeen. Het eerste hoofd was mejuffrouw Kip. Ook werd een avondschool gehouden, waar meisjes kon den leren breien en haken. Uit gegevens is gebleken, dat de zomervacantie twee weken duurde en de Kerst-, Paas- en Pinkster- vacantie een week. Op 1 Februari 1880 werd mejuffrouw P. J. van Leyden hoofd der school, die tot 1907 de leiding heeft ge had. Het gebouw aan de Herenvest voldeed niet aan de eisen en in Mei 1893 werd van een noodtoestand gesproken. Het gebouw was te klein en geadviseerd werd een nieuw gebouw in te richten of tot uitbreiding over te gaan. Besloten werd een nieuwe school te maken, waarvan de architecten de heren Hoog en Van der Ban werden. Op 19 Augus- 1893 geschiedde de aanbesteding in de ker- keraadskamer der Grote Kerk en de laag ste inschrijver was de heer J. van de Boo gaard voor een bedrag van ƒ21.110. Het terrein was voor 6.600 gekocht. Op 20 Februari 1894 heeft ds. G. A. Hoog het ge bouw, dat gevestigd was op de hoek Burg wal en Raamsteeg, oficieel geopend. Voor die tijd zag het gebouw er modern uit. Er werden bijvoorbeeld vier klompenrekken aangebracht. Matglas mocht niet ontbreken, maar dit is het vorig jaar vervangen door vensterglas. Spoedig na de opening van de school be droeg het aantal leerlingen 300; dit is in de loop der jaren verminderd door de ope ning van nieuwe scholen. Na het aftreden van mejuffrouw Van Leyden zijn de dames Snijders, J. W. Slagter en B. F. J. van Boeyen hoofd geweest en op het ogenblik heeft mejuffrouw S. D. Ha verhoek de lei ding. Vermelding verdient ook het werk van mejuffrouw G. van der Steur, die een endertig jaar haar krachten aan de school heeft gegeven en nog steeds belangstelling heeft voor het onderwijs. Woensdag 19 Mei zal een herdenkings- samenkomst worden gehouden waarop de oudercommissie de vernieuwde school aan het bestuur overdraagt. Na negen uur zal er voor belangstellenden en oud-leerlingen gelegenheid bestaan het gebouw te bezich tigen en waar te nemen hoe het is opge knapt. Er zijn twee tentoonstellingen inge richt: te zien zullen zijn foto's van de afge lopen halve eeuw en werkstukjes gemaakt door de kinderen. Twee dagen later is er feest voor de kinderen; per autobus gaan zij naar de speeltuin in Groenendaal en tot besluit wordt een tocht naar Zandvoort gemaakt. Als sluitstuk van de wintercampagne en de gevoerde verkiezingsactie belegden de afde lingen VI en VII van de Partij van de Arbeid in Haarlem-Noord voor haar werkers een cabaretavond. Het cabaretgezelschap „De Rode Koers" uit Zaandam onder leiding van Piet Al presen teerde een vrolijke revue, „De Weg naar Blijheid", geheten, waarbij ernst en luim, de grapjes over de liefde en de politieke satyre elkander afwisselden. Na de pauze kwam de heer W. Mensink aan het woord, die in een korte toespraak memoreerde dat het accent voor dit soort avonden toch gelegd moet worden op een goed besef van wat ontspanning voor de mens betekent. De mijnwerkei", die in 1889 de stoot heeft gegeven tot de viering van de 1-Meidag moet dit duidelijk voor ogen ge staan hebben. In wezen is het bij de strijd door de ar beiders gevoerd toch eigenlijk altijd gegaan om de ontplooiing van de geest en nooit alleen om de materie. Strijdend moet de mens komen tot de hogere waarden van het leven. Dit cabaret van jonge spelers brengt spre ker op de problemen voor de jeugd in het algemeen en op die van de „ongegrepen" jeugd in het bijzonder. De jeugd van van daag ervaart evenals die van de vroegere generatie de benauwenissen van haar tijd. Toch heeft de oudere generatie aan de jeugd van thans iets te zeggen. Spreker releveert wat op nationaal zowel als op internationaal gebied totstand is gekomen en meent dat de democratie met al haar geestelijke wa penen in de aanval moet blijven. „De Rode Koers" besloot zijn optreden met een vrolijke klucht „Een bezoek aan het Szaar Peter-huisje" te Zaandam. Vrijdag heeft de heer Th. van Densen, chefmonteur bij de Rijksautomobielcentrale, de R.A.C., het feit herdacht, dat hij veertig jaar in dienst is bij het P.T.T.-bedrijf. Hij is toegesproken door de heer Mollinger, direc teur van de R.A.C., die hem een oorkonde en een geschenk in couvert overhandigde, door de directeur van het telefoondistrict Haarlem, ir. J. M. de Vos, de chef van het stationspostkantoor, de heer P. Lalleman, de chef van de afdeling werkplaats en garage van de R.A.C., de heer Kats, namens het personeel van de R.A.C.-Haarlem door de heer Van Bloppoel, die de jubilars een stoel ten geschenke gaf en mevrouw Van Densen bloemen, en door de heer Dos, een technisch buurman van de jubilaris, die sigaren aan bood. De employé 1ste klas de heer W. Floo- ren had de leiding op deze bijeenkomst. HAARLEM, 14 Mei 1954 ONDTRTROUWD: 14 Mei, P. J. A. Koe- lemij en A. M. B. Stellbrink; M. N. Molenaar en P. M. Klijn. BEVALLEN van een zoon: 13 Mei, J. F. VosHiel; 14 Mei, M. A. RaarGoes. BEVALLEN van een dochter: 13 Mei, H. M. de Wolff—Wewer; A. Y. Wijnand—Rijkee; E. C. Westermanvan der Linden; 14 Mei, M. van der Sleende Vries. OVERLEDEN: 12 Mei, P. H. Kuiper, 73 j„ Westerhoutpark; J. KooremanSemé, 71 j., Westerhoutstraat; M. A. R. von Bannisseht, 62 j., Hazepaterslaan; 13 Mei, J. A. Klinker, 71 j., Spaarnwouderstraat: F. Yntema—Huls- hoff, 56 j., Parklaan; Th. S. J. van der Hagen Hansen, 76 j., Louise de Colignylaan; A. Molenkamp—de Vries, 86 j., Teijlerstraat. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 „Gevaarlijke ontvoering" (Pal ace.) De grofste Duitse politieke propaganda uit de nazi-tijd kon moeilijk doorzichtiger zijn dan die, welke Hollywood thans in het kader van de „koude oorlog" vervaardigt waarmee gezegd wil zijn dat „Gevaarlijke ontvoering" inderdaad een gevaarlijke film is, die weliswaar toelaatbaar wordt geacht voor 14-jarigen, doch die blijkbaar niet op haar ware tendenties is gekeurd. Want dit is nu een voorbeeld van destructieve be ïnvloeding der geesten; destructiever dan duizend paar blote benen.... Over de vakbekwaamheid, waarmee dit product is vervaardigd, niets dan lof. Zowel Clark Gable die als Übermensch met het grimmige gezicht en de brede borst fun geert als zijn partnerin Gene Tierny weten de aandacht zowel door kloeke daden als ontroerende trouw en kinderlijke liefde te boeien. Het zou een aardige ontspan ningsfilm zijn geworden, als de opdracht om filmisch te bewijzen dat het type „goede mensen" ophoudt aan de lijn der politieke begrenzing, niet zo pijnlijk nauwkeurig en onderdanig was uitgevoerd. De heer C. Gable, die als journalist uit Rusland wordt gezet nadat hij daar ge trouwd is met een balletster, onderneemt met een Engelse collega, die in hetzelfde geval verkeert, een reis per Hollandse bot ter naar de Baltische Zee, zwemt aan land, kleedt zich in Russische officiersuniform, dringt het theater binnen waar zijn ster in zwanendons danst, ontvoert haar onder de ogen van het halve Russische leger en vaart naar huis om zijn onderbroken huwelijk voort te zetten. Het gaat allemaal niet zo vlot als hier verteld wordt er zijn vele welbekende film-nippertjes maar dank zij de enorme intelligentie van genoemd heer en de pech zijner vervolgers komt al les in orde. Spannend en voor goedgelovi gen zelfs geloofwaardig. J. L. „Staatsvijand Nummer Eén" (Li do) is een deels kostelijke, ten dele vrij zouteloze parafrase op de gestroomlijnde gangster films van het type „misdaad loont niet", dat Hollywood ons sinds jaar en dag pleegt voor te schotelen. Clou van het malle ver haal vormen de belevenissen van een sul lige, uitermate bijziende „doorsnee-Ame rikaan", met verrukkelijk élan gespeeld door de befaamde Franse filmkomiek Fer- nandel, die per abuis voor de leider van een beruchte misdadigersbende wordt aan gezien en dan natuurlijk in allerlei dolzin nige avonturen verzeid raakt: overvallen op gevangenissen, bankroof, formele veld slagen met de politie en wat dies meer zij, alles uiteraard tot in het belachelijke ge chargeerd. Er zijn verschillende aardige pointes in een soort van veredelde gooi en smijt-stijl, maar echt-Franse „esprit" is er niet bij, behalve misschien in de wei nige scènes, waarin de draak wordt ge stoken mét het publiciteitscomplex van de Amerikanen. Fernandels onweerstaanbare mimische krachttoeren vormen naar onze smaak eigenlijk de voornaamste attractie van deze bloedarme satyre, maar ook hij kan tenslotte niet oproeien tegen zoveel gecomprimeerde onbenulligheid. In de bijrollen is, zoals wij dat van de Fransen gewend zijn, een keur van louche types bijeengebracht. H. C. „Grock, de clown" (Minerva) Een film over het leven van Grock, de meest- beroemde clown ter wereld, maar niet een, die dit leven volkomen natuurgetrouw weergeeft. Want men heeft de enorme tegenslagen, die hij in zijn artistenleven moest overwinnen om „groot" te worden, grotendeels achterwege gelaten. Ondanks dat is deze film het aanschouwen ten volle waard, al is het alleen maar om Grock zelf aan het werk te zien. Dat gebeurt pas goed aan het slot, wanneer hij geruime tijd ach tereen zijn doldwaze grappen vertoont. En met deze daverende lachscène is de film dan ten einde. N. K. „De zwarte kat" (City) De regisseur van deze film heeft getracht zoveel moge lijk griezeligheden bij elkaar te krijgen en dat is hem zeer zeker gelukt. Eerst komt een rijke, vreemde oude dame, die een zie kelijke voorliefde heeft voor katten, om het leven en vervolgens worden de erfgenamen, die elkaar in de haren zitten over de erfe nis, vrijwel allen met moord bedreigd. Er wordt iemand opgehangen, een meisje wordt ontvoerd en even later bijna levend verbrand. Dit alles speelt zich af in het schemer-duister van een oude, tochtige villa, die voorzien is van talrijke geheime gangen en als bijzondere aantrekkelijkheid nog kan bogen op het bezit van een katten- crematorium. Twee handelaars, een in huizen en een in antiquiteiten, lossen het gehele raadsel op en dan kan iedereen, die anderhalf uur in spanning gezeten heeft, weer bevrijd ademhalen. Alan Ladd en Basil Rathbone spelen de hoofdrollen. Men doet er goed aan de al te kleine kinderen, maar thuis te laten, want die krijgen er beslist een serie nachtmerrie's van. Van Maandag af draait in deze bioscoop de kleurenfilm „Seminole", waarin de in dianen weer eens rijden en schieten en het tenslotte toch weer van de blanken ver liezen. „De charge aan de Rode rivier" (Roxy) Blanken contra indianen, dat is het hoofdmotief van deze film teruggebracht tot zijn simpelste proporties. De blanke Amerikanen hebben net hun burgeroorlog aohter de rug, of zij worden alweer opge trommeld om de indianen in de gaten te houden, die zich verzetten tegen de exploi tatie van het binnenland hun gebied waartoe een spoorlijn wordt aangelegd. De roodhuiden, onder aanvoering van Donder- havik, houden echter twee blanke meisjes gevangen en niet zonder reden, want het opperhoofd blijkt een welgevallig oogje te hebben laten vallen op één hunner, die zijn bruid zal en wil worden. Maar och jé, in de nacht vóór het huwelijk worden beide meisjes, door een daartoe uitgezonden patrouille, waaronder de broer hunner zich bevindt, bevrijd en meegevoerd. Dat be vrijden is echter maar betrekkelijk, want de aanstaande bruid blijkt er in het geheel geen behoefte aan te hebben, om haar hu welijk op te geven. De indianen zetten uiteraard, de begerige Donderhavik voorop, de achtervolging in. En tenslotte komt het na veel gesluip, gegaloppeer, ge-oehoehoe van de indianen en dorst aan blanke zijde, tot een treffen aan de Rode rivier. De lucht ziet zwart van de pijlen en speren, maar de aanval wordt afgeslagen. Ook een tweede en derde. Dan volgt het slot: een close-up van het gelukkige paar de aanvoerder der blanken en het willige zusje de tegemoet gekomen hulptroepen toetredend. En dat is het dan weer voor deze week in Roxy. H. L. L. En dit zijn de reprises: „Roman Holiday", het slippertje van een prinses in Rem brandt, een allergezelligste film van een heel ander karakter dan „Zij, die van de zonde leven", waarvoor men nog altijd in L u x o r terecht kan. In Frans Hals wordt „Zo begint het leven" hervertoond, een film die een delicaat onderwerp met eerbied behandelt. ADVERTENTIE Bezuinig niet op relorrn-verband. CAMELIA heeft het unieke voor deel van ronde hoeken en de zuiver-witte Camelia-celstof ab sorbeert ook veel beter De Commissie voor Bijzonder Kerkewerk van de Nederlands Hervormde Gemeente te Heemstede heeft waarschijnlijk naar enige afwisseling gestreefd in het programma, dat gewoonlijk bestaat uit de vertoning van een aantal films, dat zich boven het peil van het als normaal beschouwde bioscoop-amusement verheft. Kennelijk om deze reden had men daarom voor Donderdagavond in het Mi nerva Theater Henk Zoutendijk geënga- geer, die met zijn poppentheater een op voering van Ibsens beroemde drama „Peer Gynt" verzorgde. Een voorstelling die even wel niet door alle bezoekers voldoende kon worden geappreciëerd, gezien het feit dat sommigen de zaal reeds met de pauze ver- ADVERTENTIE van ouds bekend Tel 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Een overzicht van de geanimeerde koffiemaaltijd welke gisteren door het Haar lemse gemeentebestuur in de ridderzaal van het Stadhuis aan de gemeenteraad van Nijmegen werd aangeboden. Zoals wij gisteren reeds hebben geschreven, kwamen de Nijmegenaren een bezoek brengen aan de herstelplaats voor antieke textiel aan het Leidseplein, waar de directrice, mejuffr. dr. G. T. van IJsselsteijn, een toelichting gaf op taak en betekenis van deze in Nederland unieke inrichting. De herstelplaats wordt door de gemeenten Nijmegen en Maastricht geëxploiteerd, in de eerste plaats ten dienste van de herstelwerkzaamheden aan de kostbare gobelins welke deze steden bezitten. Met Haarlem, dat vooral administratief in het beheer een belangrijk aandeel heeft, bestaat, zoals burgemeester Cremers het giste ren kenschetste, „een personele UNIE". In de middaguren bezochten de Nijmegenaren de bollenstreek. lieten. En voor dit ontijdige vertrek is ge makkelijk een verklaring aan te geven. Want hoewel het een grote dwaasheid zou zijn te trachten de vele artistieke mogelijk heden van het poppenspel in twijfel te trek ken of zelfs maar te veronachtzamen, valt toch evenmin te ontkennen, dat de uitdruk kingsmiddelen van deze kunstvorm zichzelf enige beperking hebben opgelegd. Het blijft te allen tijde een nabootsing van het grote toneel, waarbij de levende acteurs uiteraard door poppen vervangen moeten worden. Deze ontberen een der sterkste middelen van de toneelspeler om zijn publiek te vervoeren of tot ontvoering te brengen, namelijk de gelaatsuitdrukking. En daarbij biedt de.klei ne speelruimte weinig gelegenheid de han deling door suggestieve décors met een pas sende entourage te ondersteunen. Inmid dels heeft Bert Brugman met zijn uniek marionettentheater reeds voldoende bewe zen dat deze beperking geenszins een han dicap voor schoonheid betekent. Maar hij tracht ook niet het voorbeeld van het grote toneel te volgen, doch vond een geheel eigen répertoire, dat niet anders dan door poppen gespeeld zou kunnen worden. Daar bij vervaardigde hij zijn marionetten en décors met een bewonderenswaardig gevoel voor kleur en vorm, waarin de rijke fanta sie van de ontwerper volledig kan worden uitgeleefd. Zodat men bij Bert Brugman niet de minste behoefte heeft vergelijkingen met de schouwburg te treffen, omdat hij zijn marionettentheater tot een geheel op zich zelf staande kunstvorm wist te verheffen. Van dit alles was bij Henk Zoutendijk geen sprake; voornamelijk door de keuze van het opgevoerde stuk. „Peer Gynt" van de grote Noorse dramaturg staat bekend als een der hoogtepunten in zijn litteraire ar beid, waarin de centrale figuur wordt ge tekend als de incarnatie van de mens, die met alle middelen het geluk nastreeft en tracht te bereiken. Een prachtig drama vol symboliek, dat evenwel te groot voor het poppentheater bleek te zijn. Want de tafere len met de bergkoning en zijn dochter vragen meer aan actie dan hier geboden werd en ook de als loutering bedoelde zelf opofferende liefde van Solveig, kon niet door een expressieloze pop tot uitdrukking wor den gebracht. Maar het meest viel dit tekort in het oog bij de beroemde sterf scène van Aase, waar een gedegen kennis van het oorspronkelijke drama werd ver eist om het effect te zien, dat Ibsen hier heeft nagestreefd en bij een goede opvoering altijd feilloos bereikt. Dit minder enthousiaste oordeel moet dan ook voornamelijk worden toegeschreven aan de keuze van het stuk, want de door Hans Petrie gesneden poppen vormden zon der 'n enkele uitzondering bijzonder fraai en artistiek verzorgd materiaal. De tekst werd hierbij gesproken door Henk Zoutendijk en Marjanne van Bergen, waarbij vooral de eerste bij de vertolking der verschillende figuren blijk gaf over een rijk genuanceer de stemtechniek te beschikken. Zijn partner daarentegen was meermalen hinderlijk on verstaanbaar.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10