Betere radio-ontvangst door FM-zenders op til Gesprek binnenskamers over Indochina Dit jaar al ruim duizend ha bos en heide zwartgeblakerd Parijs bereidt nieuwe maatregelen voor Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twee stemmen Zwenking naar links in Engeland en Wales Gebied langs Oostgrens zal het eerst ervan profiteren Het woord is aan. Molotov stelt neutraal toezicht op eventuele wapenstilstand voor KNMI maant tot de uiterste voorzichtigheid Laniel laat er geen gras over groeien Dienstplicht in België achttien maanden Koningin Elizabeth weer thuis Bewolking neemt toe Mijnbrand in Zuid-België Amerika's hart is gezond Evacuatie uit Dien Bien Phoe stagneert Geharnaste strategie in Genève en overzee Glorieuze intocht in de Londense City Weerrapport 68 e JAARGANG No 260 ZATERDAG 15 MEI 1954 298e JAARGANG No 108 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman de FRANSE REGERING heeft zich met een meerderheid van twee stemmen ge handhaafd, toen zij in antwoord op aan drang uit het parlement, om een onmid dellijk debat over Indochina te houden, opnieuw de vertrouwenskwestie stelde. Een week tevoren had zij op hetzelfde mo tief hetzelfde gedaan en 39 stemmen meer behaald. Toen leek het nog ergens op, of schoon men het al bezwaarlijk ais een werkelijke uiting van vertrouwen ener meerderheid kom zien. Want de lijn der tegenstelling liep al dwars door de pair tijen, ook door de z.g. regeringspartijen, heen. Slechts was er een meerderheid die de onderhandelingen in Genève niet spaak wilde laten lopen door de regering te doen vallen. Daarop kwam de val van de sterkte Dien Bien Phoe en nu bleek het regerings- surplus van 39 tot twee te zijn geslonken en zelfs de schijn niet te kunnen worden gehandhaafd. Want bij het stemmen-tel- len bleek dat de regering het met één stem verschil had afgelegd; toen maakten drie Gaullisten gebruik van de merkwaardige bepaling, dat men na eerste telling zijn stem nog wijzigen kan en verklaarden zich voor. Dat leidde dan tenslotte tot de meer derheid van twee. Blijkbaar was er een vergissing gemaakt bij het tevoren toege paste neuzen-tellen, hetgeen nu niet zo onbegrijpelijk is in een vergadering die meer dan zeshonderd leden telt, waarvan er tenslotte 576 aan de stemming deel namen. Maar wat kan men uit deze zonderlinge comediie afleiden? Dat het parlement, de wetgevende macht, dermate zelf poogt te regeren, als uitvoerende macht, dat het evenwicht der bevoegdheden totaal ver stoord is. Men probeert alleen nog, naar de letter van de grondwet te handelen. Maar de regering is als een speelbal in de han den van zeshonderd afgevaardigden, die zelf in een toestand van voortdurend toe nemende verwarring verkeren. De rege ring zelf vormt allerminst een geheel: in deze chaos is het mogelijk gebleken dat zes ministers tegen haar stemden, van wie sommigen vóór de stemming hun ontslag brief al ingediend hadden. Maar toch ble ven zij, met toestemming van hun partij, tenslotte maar weer zitten. Welk een ver toning! Wie hieruit, een logische conclusie trekkend, zou opmaken dat de betrokken ministers gebrek aan vertrouwen in hun eigen beleid uitgesproken hebben,zou daar mee wellicht de toestand ten beste schetsen. Men kan er zich over verbazen dat een der woordvoerders in het debat dat aan de stemming voorafging. Mitterrand:, nog op zo hoge toon het gezag van het parlement bepleitte. Het is een warwinkel geworden, het staatsbestel der Vierde Republiek en men vraagt zich opnieuw af hoe lang dit nog kan voortduren. De kans dat enige ge zaghebbende mannen, de hoofden bijeen stekend, door de invloed van hun persoon lijkheid de beste krachten in het land ver enigen en samenwerking tot stand brengen om de val van het régime te voorkomen, zou men gaarne als een mogelijkheid blij ven zien. Hoe vaak is het in de historie van Frankrijk geschied, dat „au bord du gouf- fre", aan de ramd van de afgrond, enkele grote figuren zich deden gelden en het dreigend onheil plotseling in welslagen deden verkeren! De gave der improvisatie, het zo rijk begaafde Frankrijk eigen, met grote vindingrijkheid en snelheid van uit voering, deed dan wonderen. Ik behoef maar te herinneren aan de aanvanigsphase van dc eerste wereldoorlog, toen d'e Duitse legers in alles overwinnende opmars leken te zijn en de val van Parijs nog slechts een kwestie van uren scheen. De slag aan de Marne bracht, door bliksemsnel handelen in volkomen onverwacht beleid, een plot selinge ommekeer. En maar weinige jaren na die eerste oorlog, toen het door zijn enorme vérliezen uitgeputte land in diepe financiële crisis verkeerde, bracht plotse ling het weder-optreden van Raymond Poincaré als minister-president, met de vorming van hetgeen „union sacrée" in de politiek placht genoemd te worden, de red ding in de nood. Is in deze Franse situatie nog een union sacrée denkbaar? Men ziet de persoonlijk heden niet die redding zouden kunnen brengen. Men ziet geen mannen van het sterke kaliber van een Poincaré, een Cle- menceau, geen aanvoerders der republiek die de nog steeds stille, .maar morrende menigte nieuw vertrouwen kunnen geven en bezielen. Men ziet. met grote zorg om dat men van Frankrijk houdt en omdat men de ineenstorting van een democratisch régime ducht, het machteloze gedoe van een verward parlement met een verdeelde, zwakke regering aan en vraagt zich af: hoe lang nog? Is er nog hoop? R. P. LONDEN (Reuter, A.F.P.) Thans zijn de uitslagen bekend van de in 395 plaatsen in Engeland en Wales gehouden verkie zingen voor 3.548 zetels in gemeenteraden. De socialisten hebben, volgens hun eigen opgave, 430 en volgens de cijfers van het conservatieve hoofdkwartier 409 zetels ge wonnen. De conservatieven hebben 290 en de onafhankelijken 125 zetels verloren. De communisten bezaten geen enkele zetel en verkregen er ook geen. De socialisten hebben in elf nog niet door hen beheerste plaatselijke raden de meer derheid verkregen. In drie raden verloren zij deze meerderheid aan de conservatieven. In politieke kringen schrijft men de vooruitgang der socialisten in hoofdzaak toe aan ontevredenheid onder de kiezers over de stijging van de kosten van levens onderhoud, welke onder meer tot uitdruk king komt in de gewijzigde huurwet. President Eisenhower De regering heeft thans besloten radio-uitzendingen met frequentie-modulatie op brede schaal in ons land in te voeren en daarmede spoedig een begin te doen maken. De N.V. Nederlandse Omroepzender Maatschappij (Nozema) heeft een plan ontworpen, dat voorziet in het bestrijken van het gehele land met FM- zenders. Dit plan kan in drie gedeelten worden uitgevoerd. De regering wil de eerste twee gedeelten terstond doen uitvoeren. Over het derde gedeelte zal nog een nadere beslissing worden genomen. tude-modulatie (AM) geschieden, ook met frequentie-modulatie (FM) te doen plaats vinden. FM -zenders kunnen niet met een gewoon radiotoestel worden ontvangen, tenzij dit van een zg. voorzetapparaat wordt voor zien. De moderne fabriekstoestellen zijn meestal reeds voorzien van een FM-band. BERGEN (Belga) In de mijn van de „Charbonnage du Nord du Rién-cu-Coeur" te Quaregnon in België is Vrijdagnacht een zware brand uitgebroken. Volgens de eer ste berichten vreest men, dat veie mijn werkers om het leven zijn gekomen. Zeven slachtoffers Blijkens latere berichten zijn zeven mijn werkers om het leven gekomen. Men zal beginnen in Hulsberg (L.), Hen gelo (O.) en Hoogezand (Gr.) FM-zenders te installeren, die PTT daarvoor reeds be schikbaar heeft. Met deze zenders zal het, programma van Hilversum I uitgezonden worden en met dé reeds in die plaatsen aanwezige A.M.-steunzenders het program ma van Hilversum II. De bijplaatsing van de FM-zenders, die spoedig haar beslag zal krijgen, moet worden beschouwd als een voorlopige verbetering voor die gebie den, waar de ontvangst thans het meest te wensen laat. Een definitieve verbetering van de thans minder goede ontvangst in het gebied langs de Duitse grens wil men daarna bereiken door de energie van de in Hulsberg ge plaatste FM-zender te verhogen en door een tweede FM-zender het programma van Hilversum II te doen uitzenden. Radiozenders In de Peel komt een FM-dubbelzender voor heruitzending van de beide Hilver- sumse programma's voor Oostelijk Bra bant en Noordelijk Limburg. In de buurt van Goor wordt een FM-dubbelzender van groot vermogen op gericht voor het midden-oosten des lands. Voor het Noorden is de oprichting ge projecteerd vain twee FM-zenders, die de provincies Groningen en Drente enerzijds WASHINGTON (Reuter) „Het hart van Amerika is gezond, zelfs dan, wanneer onze aandacht van tijd tot tijd wordt afge leid door onwaardige tonelen in de natio nale Hoofdstad," aldus heeft president Eisenhower ter gelegenheid van de „Ame- rikaanse-legerdag" verklaard. De president werd bij deze zinsnede luide toegejuicht. Eerste zwaar gewonden afgehaald HANOI Reuter-AFP-U.P.De Fran se legerleiding heeft medegedeeld dat de eerste zestien gewonden van het garnizoen van Dien Bien Phoe, ondanks de slechte weersomstandigheden, per hefschroefvlieg- tuig zijn weggevoerd. De eerste acht ge wonden zijn Vrijdagavond laat te Hanoi aangekomen, waar zij onverwijld in een ziekenhuis werden opgenomen. Het zijn allen zwaar gewonden, al schijnt hun le ven thans niet in gevaar te zijn. Een der gewonden mist beide benen. Zes andere moeten amputaties ondergaan. De achtste heeft een ernstige kaakwond, waardoor hij al zijn tanden heeft verloren. De gewonden zijn via de residentie van Laos, Loeang Prabang, met hefschroef- viiegtuigen naar Hanoi overgebracht. Men begint in Hanoi echter te beseffen, dat de evacuatie van de gewonden wel eens een langdurige aangelegenheid kan worden, wanneer het vervoer op de huidige schaal moet worden voortgezet. Met het beperkte aantal toestellen, dat het opperbevel voor het gewondentransport kan vrijmaken, kan het wel een kleine maand duren voordat de naar schatting 750 ernstig gewonden overgebracht zijn. De Vietminh is begonnen zijn eigen ge wonden te evacuëren. De Fransen hebben beloofd al hun gevechtsvliegtuigen en bom menwerpers gedurende de evacuaties uit de streek weg te houden. Haile Selassi naar Engeland Keizer Haile Selassi van Ethiopië en zijn echtgenote zullen deze herfst een officieel bezoek van twee weken aan Groot-Brit- tannië brengen op uitnodiging van koningin Elizabeth, zo wordt van gezaghebbende zijde te Londen vernomen. en Friesland anderzijds van een der Hil- versumse programma's voorzien, en een zender van groot vermogen, die voor deze drie provincies het andere Hilversum.se programma relay eert. De uitvoering van deze plannen zal naar schatting drie jaar duren. Het derde gedeelte van het Nozema- plan voorziet in de oprichting van FM-zen ders voor het overige deel van ons land, waar de programma's over de bestaande A.M.-zenders thans nog goed worden ont vangen. De regering zal zich nog nader be raden over de wijze en het tempo van uit voering. De A.M.-zenders te Lopik, werkende op 402 en 298 meter, alsmede de AM-steun- zenders te Hulsberg, Hengelo en Hoogzand, werkende op 188 meter, blijven in bedrijf. Met deze steunzenders is reeds direct na de oorlog getracht de radio-ontvangst in het gebied langs de Duitse grens te ver beteren. Het bleek echter niet mogelijk alle moeilijkheden te ondervangen. Daarom zal thans worden overgegaan de uitzendingen van de omroep, die thans alleen met ampli- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Amiel: Ik geloof dat onze hogere natuur mze ware natuur is. Het op de scheepswerven van C. van der Giessen en Zonen te Krimpen aan de IJsel gebouwde motor-, vracht- en passagiersschip Straat Mozambique" voor de Java- China-Japanlijn is Vrijdagmiddag te water gelaten. Gezicht op de werf tijdens de tewaterlating. (Van een bijzondere medewerker) GENèVE. Er zijn aanwijzingen dat de 1 ding der overeenkomsten onmiddellijk een besprekingen over Indochina in het kader van de Aziatische conferentie de volgende week een zakelijker karakter zullen krij gen. In de eerste plaats heeft Eden, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, gisterochtend in een tête-a-tête met Tsjoe En Lai en later met Molotov, bereikt, dat men Maandag in kleiner verband zal bij eenkomen. Dit betekent dat de delegatie leiders der negen landen slechts drie ad viseurs mogen meebrengen. Het gezelschap zal dus 36 man sterk zijn. Deze beperkte bijeenkomsten zouden ertoe kunnen leiden, dat men met het afsteken van propaganda- redevoeringen wat matiging zou gaan be trachten en zich meer zou gaan toeleggen op zakelijkheid. In de tweede plaats: Molotov heeft in een lange redevoering voorgesteld een „neutrale commissie" te belasten met het toezicht op de naleving van een eventuele wapenstilstand. Wat Molotov precies ver staat onder een neutrale commissie, heeft hij echter niet verteld. Een neutrale com missie lijkt wel een stapje dichter bij het Westelijke standpunt, dat een internatio nale controle op de wapenstilstand wenst. Bovendien heeft Molotov zich voor een goed deel aangestoten bij een punt van het Franse voorstel, waarin wordt geopperd dat alle overeenkomsten, welke deze con ferentie zou kunnen sluiten, gegarandeerd zullen worden door de aan de conferentie deelnemende staten. Hij zeide zich daar mee te kunnen verenigen. De Fransen hebben verder voorgesteld dat bij schen- Het K.N.M.I. heeft meegedeeld, dat dit jaar al meer dan duizend hectare bos en hei door brand zijn verwoest. In bos en hei is door de droogte een noodtoestand ont staan. Dagelijks woeden verscheidene bran den en de aangerichte schade is groot. Het K.N.M.I., vroeg daarom zeer dringend, in bos en hei en ook in duinen en veengebie den zo voorzichtig mogelijk te zijn met vuur. Vrijdagmiddag is een heidebrand uitge broken onder de gemeente Leende. De brand ontstond achter de Strijperheg. On geveer honderd hectare heide en vliegden nen werden een prooi der vlammen. De brand sloeg over op Belgisch grondgebied onder Achel, nabij de Achelse kluis. De bosbrandweren der omringendè gemeenten verleenden assistentie, alsmede militairen van het garnizoen Weert en het garnizoen Oirschot. Ook Belgische brandweren, onder meer de Achelse, hebben medewerking verleend. Des avonds omstreeks acht uur was de brand geblust. Er brak ook brand uit in de bossen tussen Nunspeet en Vierhouten. Na twee uur blus- singswerk slaagden de brandweren uit de omliggende plaatsen er in het vuur te be dwingen. Een grote oppervlakte heide en bos ging in vlammen op. Omstreeks half één ontstond in de buurt schap Oosselt, gemeente Doetinchem, een felle bosbrand. De Doetinchemse brand weer rukte met twee wagens uit en spoot aanvankelijk met vier stralen. Om één uur werden twee nieuwe slangen uitgelegd. Ruim twee hectaren zijn verschroeid. Kin deren hebben vermoedelijk met vuur ge speeld. Boerderijbranden Tijdens een korte, hevige brand zijn in Nistelrode twee boerderijen met bijgebou wen afgebrand, bewoond door de families L. van der Laar en Th. van Wegen. Het vuur ontstond in het achterhuis bij land bouwer Van der Laar. De tweede boerderij, die ongeveer dertig meter verder lag, vatte vlam door overwaaiende vonken. Het vuur, aangewakkerd door een straffe wind, ver spreidde zich zo snel dat de inboedel en landbouwinventaris nagenoeg geheel ver loren gingen. Vier varkens en een toom biggen kwamen in de vlammen om. De brandweerkorpsen uit Nistelrode, Sehaijk, Heesch, Oss en de regionale brandweer stonden voor een voldongen feit. De boer derijen waren slechts laag verzekerd. Te Wijster, gemeente Beilen, zijn twee boerderijen en een landbouwschuur in brand geraakt. De boerderij van de land bouwer H, Bolding is tot de grond toe af gebrand. De inboedel van deze boerderij ging geheel verloren. Zij was slechts ge deeltelijk verzekerd. Van de andere boer derij verbrandde het dak. Door het op treden van de brandweren uit Assen. Hoo- geveen en Beilen kon dit bedrijf,, alsmede de gehele inboedel, voor de rest gespaard blijven. Verzekering dekt de schade. i>e schuur van de landbouwer J. Hulzen- bos ging geheel in vlammen op. De boer derij van deze landbouwer bleef gespaard. De oorzaak van de brand was vennoedelijk een overspringende vonk van de tractor die in de landbouwschuur stond. De blussings- werkzaamheden werden ten zeerste be moeilijkt door het feit dat het water over een afstand van ongeveer 900 meter moest worden aangevoerd. raadpleging van de garanten zal plaats htoben, om met gepaste middelen tot op lossing van het gerezen probleem te komen. Molotov heeft hierop een amendement in gediend, dat de collectiviteit dezer midde len verplicht stelt. Dit amendement schept een veto-recht, omdat alleen bij eenstem migheid tot actie kaïn worden overgegaan. De verwachting is nu, d!at men volgende week uit deze drie punten een nadere basis tot overleg kan destilleren. NEW DELHI (Reuter). Premier Neh- roe van India heeft in het parlement ver klaard van mening te zijn, dat tot dusver in Genève een oprechte wens onder de betrokken mogendheden bleek te bestaan om een oplossing voor Indochina en Korea te vinden. Als de gelegenheid zich zou voordoen, dat India „wellicht kan helpen bij het bereiken van een regeling, zullen wij dat met de grootste zorg overwegen", zo zei hij. Hij wees op de overeenkomst tussen India en China over Tibet, waarbij deze beide landen verklaarden eikaars territo riale integriteit te zullen eerbiedigen en het beginsel van non-aggressie aan te han gen. Hierdoor was in een bepaald gebied van Azië grotendeels de vrede verzekerd. Collectieve veiligheid, hoe goed deze ook is bedoeld, neemt meer de gedaante aan van voorbereiding voor collectieve oorlog, aldus Nehroe. Een gezondere benadering van het vraagstuk achtte hij collectieve vrede. Hij meende overigens, dat juist de krach tigste landen met de grootste strijdkrach ten het meest voor oorlog vrezen. Veilig heid wordt niet bereikt door bewapenen, zo zei hij, doch door een beleid van leven en laten leven. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft geen gras laten groeien over haar schrale victorie in het parlement. Gisteren is tie nationale defen sie-commissie bijeen gekomen om na te gaan welke maatregelen genomen moeten worden om aan de nieuwe situatie in Indo china, na de val van Dien Bien Phoe, het hoofd te bieden. Laniel had in zijn grote rede, waaraan zijn medewerkers. 17 uur gewerkt hadden, verklaard de delegatie in Genève onder leiding van Bidault te wil len „bewapenen" En voor die geharnaste onderhandelingsstrategie is lui van oor deel de omzichtige steun van de Kamer in principe verworven te hebben, al is het vertrouwen tussen beide dan ook zeker niet meer aanwezig. Het schijnt dat de regering nu twee ge lijksoortige maatregelen overweegt. In de eerste plaats wil zij proberen zo snel mo gelijk de bressen te dichten, die door de verliezen bij Dien Bien Phoe in het Franse expeditie-leger zijn geslagen. En in de tweede plaats bereidt het kabinet zich nu al voor op een eventueel échec van de Ge- neefse conferentie, in welk geval aan een algehele mobilisatie nauwelijks te ontko men schijnt. Voor beide mogelij Wieden zal er echter naar gestreefd moeten worden beroeps officieren en vrijwilligers in groter aantal naar het Vietnamese strijdtoneel te sturen. De campagne voor het vreemdelingen legioen zou daarom worden geïntensifi- ceerd en verschillende lichtingen zullen voorlopig niet kunnen afzwaaien. Men hoopt aldus het algemene potentieel zo hoog mogelijk te kunnen opvoeren. Er moet in dit verband binnenskamers zelfs al sprake zijn van een verlenging van de dienstplicht. Hulp onontbeerlijk De carrtinale moeilijkheid bij de voorbe reiding van deze draconische maatregelen (deze uitdrukking is van Laniel) schuilt in het paradoxale feit dat blijkbaar van de regering wordt verwacht dat zij de dra matische toestand, die zij zelf heeft gescha pen, herstellen zal, terwijl zij gelijktijdig de autoriteit mist vèrreikende beslissingen te nemen. Tot een oorlogvoering op nog grotere voet zal Frankrijk onmogelijk in staat zijn zonder de activere medewerking van de Verenigde Staten, en zo mogelijk van Groot-Brittannië. Het schijnt dat hierover in Genève en Parijs gelijktijdig belang rijke diplomatieke onderhandelingen, in het bijzonder met de Amerikaanse ambas sadeur Dillon, worden gevoerd. Bovendien zal de toestemming van de Navo moeten worden verkregen voor het overbrengen van Franse strijdkrachten van Europa of Noord-Afrika naar het Verre Oosten. Doch zelfs indien al die besprekingen met succes worden bekroond blijft er het centrale vraagstuk van de binnenlandse Franse politiek. Het. Franse volk dat is duidelijk wil vooral, en zo spoedig mogelijk, vrede in Indochina. Laniel beschikt echter niet over de persoonlijkheid, de autoriteit en de middelen in de ogen van de publieke opinie, noch in 't parlement om tegen deze algemene, steeds machtiger, stroom te kun nen oproeien.Wel heel spoedig zal 't Laniel dan ook moeten blijken dat hij Donderdag nacht niet meer dan een Pyrrhus-overwin- ninig heeft behaald. WASHINGTON. (Reuter/AFP). Te Washington verluidt, dat Amerika gunstig heeft gereageerd op een Frans voorstel tot besprekingen over Indochina. Als Ameri ka definitief met de besprekingen accoord gaat, zouden deze over enkele dagen te Pa rijs of Washington beginnen. Zij zouden naar Franse mening de Franse positie te Genève en in Indochina kunnen verster ken. Frankrijk zou geen directe Ameri kaanse interventie gevraagd hebben. Waax-schijnlijk zullen Dulles en Laniel binnenkort te Parijs besprekingen houden. Het is niet uitgestoten, dat Bidault uit Genève zal overkomen om hieraan deel te nemen. BRUSSEL (A.N.P., U.P.) De Belgi sche regering heeft definitief besloten de duur van de militaire dienstplicht te ver kolden van 21 maanden tot 18 maanden. Het parlement heeft de vei'korting goed gekeurd. Ongeveer 15.000 dienstplichtigen zullen aan het eind van de maand met groot verlof gaan. Tengevolge van de verkorting van de dienstplichttijd met diie maanden zal de Belgische gewapende macht met 10.000 man worden ingekrompen. Bij een diensttijd van 21 maanden waren ongeveer 80.000 man onder de wapenen. Premier Van Acker vexddaarde dat de maatregel geen invloed zou hebben op de bijdrage van het land aan de NAVO. (Van onze correspondent in Londen) Londen heeft zich op even grootse wijze als vorig jaar in deze tijd voorbereid op het feest der terugkeer van Koningin Eliza beth. Het kon zijn ongeduld nauwelijks bedwingen. Ruim vijf maanden is zij af wezig geweest voor een reis, zoals nooit tevoren een Brits staatshoofd ondernam. Zij vloog' en voer om de wereld, een afstand van 80.000 km afleggende. (A.F.P.) Vanochtend om zeven uur lichtte het koninklijke jacht „Brittannia", dat de afgelopen nacht voor anker heeft gelegen aan de mond van de Theems bij Margate, het anker voor het laatste ge deelte van de thuisreis. Toen het schip Vrijdagavond voor anker ging, na de ge hele dag langs de Britse Zuid-Oost-kust te zijn opgestoomd onder escorte van oorlogs schepen, ontstaken de inwoners van Mar gate een groot vreugdevuur op de rotsen. Duizenden hebben in Londen de nacht doorgebracht langs de feestelijk versierde route, die het Koninklijk gezin door de stad zal volgen naar het Buckingham pa leis. Vanochtend vroeg had zich reeds een grote menigte bij het paleis verzameld. Om half tien verscheen de „Brittannia", geëscorteerd door torpedojagers ter hoogte van Southend, het volksstrand van Londen, waar duizenden zich hadden verzameld om Koningin Elizabeth toe te juichen. Om streeks half twee meerde de „Britannia" bij' de Tower", waar Koningin-moeder Elizabeth en Prinses Margaret aan boord gingen. Na een noenmaal aan boord zette de Koningin om ongeveer kwart over drie voet aan wal op de kade van Westminster. In een rijtuig, bespannen met zes paarden, reed zij vervolgens met Prins Philip en haar beide kinderen naar het Buckingham paleis. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land werd de afgelopen week geken merkt door felle zonnestraling en grote droogte. Voornamelijk Oostelijke winden voerden zeer droge lucht aan, afkomstig van Noord-Rusland. Over land werd de lucht overdag sterk verwarmd, zodat de lucht ons land bereikte met maximumtem peraturen van boven 20 graden. Op de weerkaarten beginnen zich nu vrij belang rijke wijzigingen in de luehtdrukverdeling te manifesteren. Drukdalingen boven Scan dinavië en Zuid-Frankrijk tasten 't gebied met hoge barometerstanden aan, dat zich uitstrekt van de Azoren naar Nova Zembla, met het gevolg dat de wind naar Noorde lijke richtingen zal draaien. Boven de Noordzee komen uitgestrekte wolkenvelden voor die met deze Noordelijke wind ons land zullen binnendrijven. Neerslag van enige betekenis is dit weekeinde echter niet te verwachten. (van hedenmorgen 7 uur) weers- t o est and .5 - I§ fg ■gs fcs iü SL to O Si: s* Sbr.fc.5 Stockholm half bew. NO 2 15 0 Oslo geheel bew windstil 16 0 Kopenhagen licht bew. WZW 1 15 0 Amsterdam onbewolkt NO 2 19 0 Londen geheel bew. NNO 4 16 1 Luxemburg licht bew. NNO 6 19 0 Parijs geheel bew. ONO 5 20 0 Bordeaux geheel bew. windstil 20 1 Gx-enoble regen windstil 25 6 Nice geheel bew. O 7 21 0 Genève half bew. windstil 24 0 Zurich licht bew. N 2 20 0 Locarno geheel bew W 2 23 18 Berlijn onbewolkt windstil 14 0 Frankfort onbewolkt NO 4 19 0 München onbewolkt ONO 2 15 0 Wenen onbewolkt windstil 14 0 Innsbruck licht bew. windstil 21 0 Rome zwaar bew windstil 21 0 Ajaccio geheel bew. NO 3 19 0 Mallorca onbewolkt NO 6 27 0 Neerslag laatste 24 uur MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land overdrijvende wolkenvelden. Meest matige wind tus sen Noox-d en West Over het algemeen lagere middagtemperaturen. 16 Mei Zon op 4.46 uur. onder 20.28 uur. Maan op 19.33 uur, onder 3.34 uur. 17 Mei Zon op 4.44 uur. onder 20.29 uur. Maan op 20 41 uur onder 3.57 uur Maanstanden 17 Mei 22.47 uur Volle maan 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 16 Mei Hoog water. 2.51 en 15.12 uur. Laag water: 10.40 en 23.06 uur. Maandag 17 Mei Hoog water: 3.23 en 15.44 uur. Laag water: 11.19 en 23.41 uur. XJOOOOOOC MOOOX

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1