Dr. Kat kwart eeuw priester Agenda voor Haarlem Stoomtreinen verdwijnen in het N.O. des lands Haarlemse Koorschool „St. Bavo werd zijn levenswerk Russische dansers per K.L.M. terug Pater dr. Kruitwagen in Venray begraven Zaalhouder contra Jehova's Getuigen Nieuw spoorboekje Amsterdam-Parijs in zes uur met Franse Dieseltreinen Pinkster demonstraties in Oost-Berlijn HARTENDORP ^Brieven aan cis redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kantoormachinehandel P. HARTOG Premie voor woningen van alleenstaanden Toegang tot door hen besproken zaal ontzegd Geruisloze inlijving van Kasjmir bij India De wijziging in de Zondagsrust Politie-assistentie was niet gevraagd Waarom geen gezamenlijk Europees kernonderzoek? Heemsteedse raad ontsloeg gemeente-ontvanger Nachtdienst apotheken ZATERDAG 15 MEI 1954 yy Toen wij de koorschool St. Bavo binnentraden, waren net de ochtendlessen ten einde. Door de gangen liepen een stuk of wat kleine jongens, die op weg waren naar de eetzaal om de lunch te gebruiken. De meesten van hen neurieden en floten, terwijl uit een van de lokalen pianomuziek opklonk. Er heerste een aangename en opgewekte sfeer, waarin de wellevendheid een vanzelfsprekende plaats heeft. Een ogenblik later trad de directeur van deze bijzondere school ons in zijn werkkamer tegemoet: dr. A. J. M. Kat. Een kleine, grijzende man, lichtblauwe ogen, energieke gebaren en een goedlachse mond. De sigaar die hij rookte, werd met het gebaar van een kenner gehanteerd. Dr. Kat werd in 1904 te Amsterdam ge boren en, genoot zijn priesteropleiding in het seminarium te Warmond, waar hij op 25 Mei 1929 afstudeerde. Het is deze maand dus 25 jaar geleden dat dr. Kat priester werd, en dat is dan ook de reden van ons bezoek. Maar als wij twee uur later af scheid van hem nemen, dringt het ineens tot ons door dat wij nauwelijks aan deze reden toegekomen zijn. Want al die tijd is er slechts één onderwerp van gesprek ge weest: muziek. Dat is ook geen wonder, want dr. Kat vertrok na zijn Warmondse tijd naar Rome en ving daar een muziek studie aan, die hij op 28-jarige leeftijd be sloot met een promotie op een Italiaanse dissertatie. Gedurende deze studietijd kreeg zijn hobby, de bestudering van kin derkoren, vaste vorm en toen hij dan ook na zijn terugkeer in Nederland in 1933, van een door de Nijmeegse Universiteit uitgeschreven prijsvraag vernam, met als onderwerp de geschiedschrijving van de Nederlandse Katholieke kerkmuziek vanaf de Reformatie, liet hij daar geen gras over groeien. Na enkele jaren was zijn inzending gereed en werd deze zonder enige aarze ling" door de jury uitgekozen om bekroond te worden. Koorschool wordt geboren Bij de studie voor dit werk viel het dr. Kat op, dat de rond de dertiende eeuw in gezette koortraditie, na de Reformatie niet werd voortgezet. En tegelijkertijd rees .bij hem de vraag of het niet mogelijk zou zijn deze gewoonte te herstellen, te meer daar er in het buitenland, vooral in Duitsland en Engeland, wel koorscholen bestonden. In 1937 werd dr. Kat in Haarlem geplaatst, met de opdracht om de verzorging van de kerkmuziek ter hand te nemen. Het bleek echter al spoedig dat er van verschillende zijden nögal enige conservatieve obstructie bestond tegen de oprichting van een koor school. Maar dr. Kat keek verder en zette zijn pogingen zij het met de nodige tact en omzichtigheid voort. De oorlog gooi de echter roet in het. eten en schorste zijn plannen enige tijd op. Er zijn echter heel wat mensen, en waarachtig niet alleen Rooms-Katholieken, die met plezier terug denken aan de muziekcursussen die dr. Kat toen met een zekere voortvarendheid ter hand nam. Hiermede legde hij de financiële basis voor de koorschol. En toen de oorlog nog maar net afgelopen was, werd pro fiterend van cle gunstige wind die toen opstak op 2 Januari 1946 de stichtings akte verleden van het „Muziekinstituut van de Kathedraal St. Bavo te Haarlem". Maar zelfs toen ging het ppg niet van een leien dakje. De ambtelijke burelen moesten nog wat wennen aan de gedachte van een school met muziek als belangrijk deel van het leerprogramma. Want de koorschool geeft net zulke gewone lessen als iedere andere lagere school. Het enige verschil is echter dat de muziekleer een zeer grote plaats inneemt. Het departement Onderwijs van het ministerie van O. K. en W. zag gelukkig spoedig de waarde van dit bijzondere onderwijs in en honoreert de school nu met een jaarlijkse subsidie. Met 25 leerlingen startte men het eerste jaar nu drie jaar geleden en momen teel staan er 41 ingeschreven. Persoonlijkheidsvorming Daarvan zijn er veertien intern. Wie de indruk mocht hebben dat de muziek een te grote plaats inneemt in deze uiteindelijk Met een charter-vliegtuig van de K.L.M. zijn de Russische dansers van het Bolsjoi Theater uit Moskou en het Kirov Theater uit Leningrad hedenmorgen uit Parijs ver trokken. Zij werden omstreeks twaalf uur op Schiphol verwacht op doorreis naar Berlijn. Zoals wij reeds uitvoerig hebben bericht is het optreden van dit gezelschap in de Parijse Opera na de val van Dien Bien Phoe afgelast om redenen, die door premier Laniel persoonlijk aan de Russische am bassadeur Vinogradov zijn meegedeeld. Dit zou voornamelijk zijn geschied omdat men „cok voor de dansers onaangename inci denten vreesde". ADVERTENTIE Schoterweg 122 - Haarlem - Tel. 12681 ADDO-X TELMACHINES ZATERDAG 15 MEI Stadsschouwburg: „De gelaarsde kat", Aer- denhouts Kindertoneel, 2.30 uur. „De goede oude tijd", Cruys Voorbergh, 8.15 uur. Doopsgezinde Kerk: „Droom der gevange nen", 8.30 uur. Brinkmann: Modeshow, stichting „Nederlands Modevak", 3 uur. Palace: „Gevaarlijke ontvoering", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Zo begint het leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De zwarte kat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Staatsvijand No. 1", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge aan de Rode Rivier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Grock, de clown", alle leeft,. 7 en 9.15 uur. ZONDAG 16 MEI Stadsschouwburg: Jubileumuitvoering bal letschool Maud Kool, 2.30 uur. „De goede oude Tijd", Cruys Voorbergh, 8.15 uur. Zui- dcrkapel, Zuiderstraat: Rev. G. Brucks, 10 uur; ds. Visser, 5 uur. Brinkmann: Psycho- Synthese; spr.: B. v. d. Meer,, 10.30 uur. Cul tural Ned. Ver. van Spirit. „Harmonia"; wijdingsmorgen, 10.30 uur. Palace: „Gevaar lijke ontvoering", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zo begint het leven", 18 j., 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: „De zwarte kat", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 2, 4.15. 7 en •9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „A song to remember", alle leeft.. 11 uur. „Staatsvijand No. 1", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge aan de Rode Rivier", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Grock", de clown", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 17 MEI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Brinkmann: Studievereniging voor Psychi cal Research, 8 uur. Palace: „Gevaarlijke ontvoering", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zo begint het leven", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Seminole", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Roman Holiday", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Staatsvijand No. 1", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge aan de Rode Rivier", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Matahari", 18 jaar, 8.15 uur. als lagere school geclassificeerde opleiding, wordt door de werkelijkheid in het onge lijk gesteld. Zeker, denkbeeldig is dat ge vaar niet. De ervaringen zijn echter, dat dit schoolsysteem jongens blijkt af te leve ren, die hun leeftijdsgenootjes niet alleen in scholair opzicht, maar ook qua persoon lijkheid soms zeer ver voor zijn. „Het zingen vormt een persoonlijkheid", zegt dr. Kat en hij geeft als voorbeeld het feit dat „zijn" jongens ook zelfstandig, zon der dirigent, optreden. Hij wijst ook op het feit dat bijvoorbeeld het zingen met een mannenkoor, waarbij het knapenkoor al gauw te iel wordt, een zekere karakter vastheid verlangt. Als wij even later de eetzaal binnentreden, waarbij alle jongens ten groet opstaan, valt het ons bovendien op dat de koorschool eveneens zeer veel aandacht besteedt aan algemene bescha vingsvormen. Er wordt netjes met vork en mes gegeten en het spreken beperkt zich tot gedempte tafelconversatie. En toch schuilt hier niets gedwongens in, want als de maaitijd voorbij is, rennen de jongens stoeiend naar de speelplaats waar nog even geravot wordt, voordat de middag lessen beginnen. Dr. Kat meent niet dat Nederland be hoefte heeft aan meer koorscholen, hoog stens zou er een in het Zuiden nog op zijn plaats zijn. Wel wordt gedacht aan een uitbreiding van de huidige school. Uiter aard worden de leerlingen voor hun toe lating geselecteerd op hun muziekgevoelig heid, terwijl ook gelet wordt op een zekere beschaving. Als wij vragen of een vergelijking met koorscholen in het buitenland op zijn plaats is, antwoordt dr. Kat dat hij onlangs be zoek kreeg van prof. dr. H. Berger, een musicoloog uit Zürich, die na het koor ge hoord te hebben zich zeer enthousiast be toonde. Prof. Berger heeft de opdracht om in de diocesen Luzern en Zürich koor scholen op te richten. Dat hij daartoe Ne derland bezocht en dr. Kat voorstelde om hem behulpzaam te zijn en een uitnodiging richtte tot het koor om een tournee te ma ken door Zwitserland, of een soort uitwis seling van leerlingen tot stand te brengen, moge genoegzaam bewijzen dat deze enige Hollandse koorschool in het buitenland reeds een reputatie heeft. Dr. Kat is op deze voorstellen niet ingegaan, omdat hij meent dat zijn taak in Haarlem ligt. Als wij vragen of dr. Kat nog bijzondere wensen voor ogen staan, zegt hij te hopen het zover te brengen dat het koor ook bui ten kerkverband kan optreden. „Het koor heeft en dat is een groot woord", voegt hij er bescheiden aan toe. „een culturele functie. En dit cultureel bezit is van ons allemaal." Hij denkt hierbij aan de moge lijkheid om het koor in het kader van be paalde culturele manifestaties te laten mee werken. „Bij de ontvangst van de deel nemers, bijvoorbeeld, aan het orgelcon cours in het stadhuis", zegt hij. Want het koor zingt niet alleen kerkmuziek, maar ook chansons. Verleden jaar werd al op twintig verschillende plaatsen opgetreden, en j.l. Dinsdag verleenden de koorknapen hun medewerking aan drie verschillende plechtigheden. Ook voor de radio worden regelmatig uitvoeringen gegeven. „Uit gangspunt is echter steeds," zegt dr. Kat nog eens nadrukkelijk, „het herstellen van een mooie, oude, Nederlandse traditie." Dr. Kat leidt een zeer druk leven. Be halve zijn lessen aan zijn koorschool, geeft hij lessen aan het seminarium te Warmond, het conservatorium te Rotterdam en aan de Katholieke school voor maatschappelijk werk te Amsterdam, waar hij inleiding tot de philosofie doceert. De veelzijdigheid van deze energieke priester is daarom aanleiding om te ver onderstellen dat, met hoeveel bescheiden heid hij zelf ook over zijn werkzaamheden spreekt, zijn zilveren ambtsjubileum niet beperkt zal blijven tot locale kring. Want het is ook het jubileum van een cultuur drager. De bouw van woningen voor alleenstaan den zal thans ook door het rijk kunnen worden gesubsidieerd. De premie zal voor een ééngezinshuis 1800 bedragen, voor een woning in een complex van twee bouwlagen 1900 en voor een woning" in een complex van drie of meer bouwlagen 2000. Bovendien zal per woning een toe slag voor grondkosten worden verstrekt, die, afhankelijk van de groep waarin de desbetreffende gemeenten voor de toepas sing van de premieregeling is ingedeeld, 450, 225 of ƒ150 zal bedragen. Bij een zwaardere dan de normale fundering kan bovendien nog een funderingstoeslag wor den toegekend. Voor woningen voor alleen staanden zal geen jaarlijkse bijdrage wor den verleend. Eind 1951 werd de eerste en tot nog toe enige Nederlandse koorschool - ..St. Bavo te Haarlem - door Monseigneur J. P. Hui- bers geopend. Daarmee ging een. laiige tijd onbereikbaar, ideaal van dr. Kat in vervulling. Op het kloosterkerkhof in Venray heeft Vrijdag de begrafenis van pater dr. Bo- naventura Kruitwagen O.F.M. plaats ge had. Pater Kruitwagen stierf afgelopen Dinsdagavond in het klooster der Francis canen in Venray. Hij was 79 jaar. De naam van deze pater is in brede kringen bekend geworden. Hij was bij zonder thuis in de kerkgeschiedenis, kende de middeleeuwse cultuur zeer gedetail leerd en vestigde zijn naam ook in het buitenland door tal van publicaties over de middeleeuwse cultuur in allerlei tijd schriften en verzamelwerken. Hij was tevens een kenner van de boekdrukkunst. In het werk aan de herleving van de Fran ciscaner Orde, waarvan de herbouw zes-J tig jaar geleden nog in het prilste stadium was, had hij een groot aandeel. Hij was autodidact maar door zijn systematische denkwijze maakte hij zich zijn kennis op historisch gebied eigen. Pater Kruitwagen was verder in het be zit van een zeer grote collectie fiches, welke bij het bombardement van Rotter dam echter geheel verloren ging. Deze monnik had tientallen leerlingen en in historische kwesties werd hij meer dan eens geraadpleegd. Zijn gezondheid was sinds tientallen jaren wankel maar zijn geest bleef tot zijn dood zeer helder. In 1874 werd Frans Joseph Kruitwagen in Rotterdam geboren en in 1892 trad hij in bij de Franciscanen. In 1899 werd hij tot priester gewijd. In 1902 bleef hij daar na als professor in de kerkgeschiedenis in het klooster van Alverna bij Wychen. In Amsterdam werd hij in 1934 tot doctor ho noris causa benoemd. Het ongeluk te Tiet ADVERTENTIE Modal 307 - w.st 8 kg droog wjigoed In een hall uur.lncl.wringer f.376. Zonder wringer 1.299,- Model 319 - wast 5 kg droog wasgoed in een hall uur. Met automatische pomp f.465.—, Inclusief wringer. Er is in Sittard voor de kantonrechter een civiele zaak gaande, betreifende een contract voor een driedaagse zaa'.huur, waaraan de zaalverhuurder niet langer ge bonden wenst te zijn, omdat de huurder.:, die volgens hem slechts hadden gezegd dat zij de zaal wensten te bespreken voor een Christelijke bijeenkomst, hem later Jeho va's Getuigen waren gebleken. Hij maakte de zaak aanhangig en gisteren werden voor beide partijen de pleidooien gehou den, waar vooral het begrip Christelijke bijeenkomst werd ontleed. Inmiddels zijn de drie congresdagen van de Jehova's getuigen ingegaan, 14, 15 en 16 Mei en de kantonrechter heeft aange kondigd dat hij over veertien dagen uit spraak zal doen. Tot zolang bleef het con tract dus zijn geldigheid behouden. De zaalhouder had echter reeds toege zegd, dat hij diie avond de Jehova's Ge tuigen de toegang zou weigeren. Om moei lijkheden te voorkomen hebben deze trou wens reeds een nieuw contract gemaakt met een landbouwer op wiens particuliere terrein in Sittard zij zouden bijeenkomen. Indien de zaalhouder volhardt bij zijn wei gering. De „Getuigen van Jehova" hebben ge tracht in Sittard in de openlucht op een weiland aan de Slachthuisstraat een con gres te houden. Omdat het verboden is op of aan de openbare weg een openbare bij eenkomst te beleggen zonder vergunning van de burgemeester, vroegen zij deze aan, maar zonder resultaat. Zij verwachtten echter vandaag of Zondag deze vergunning wel te krijgen. Het weiland waarop zij hun congres wil len houden werd beheerd door een pachter. Het is eigendom van een ingezetene van Voorburg. Deze heeft echter zijn zaakwaar nemer opdracht gegeven het terrein te ont ruimen, aangezien de pachter niet mocht onderverhuren. De pachter zou het terrein voor drie dagen aan de Jehova's Getuigen hebben verhuurd. NEW DELHI (A.F.P.) Bij presiden tieel besluit zijn een aantal artikelen van de grondwet van India geldig verklaard voor Kasjmir en Djamoe. Zonder dat hier bij het woord „inlijving" wordt gebruikt, zal Kasjmir voortaan een status hebben, die in sterke mate overeenkomt met die van de andere staten van India. De nieuwe maat regelen zijn reeds goedgekeurd door de Na tionale Vergadering van Kasjmir, die be sloten heeft, dat „de toetreding tot India onherroepelijk is". De artikeien van de grondwet hebben betrekking op de fundamentele rechten van de wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht. Voorts worden de financiële en eco nomische betrekkingen met India vastge legd. De kwestie van het staatshoofd is nog niet bepaald. Premier Nehroe van India heeft in de volksvertegenwoordiging medegedeeld dat bepaalde Indiase maatregelen tegen de Franse factorijen verzacht zijn. De Indiase regering wil deze bezittingen zonder meer bij haar gebied inlijven. De Fransen heb ben tot nu toe vastgehouden aan het hou den van volksstemmingen, om de voorkeur der bevolking te weten te komen. India heeft hierop gereageerd door het zenden van „bevrijdingseenheden", die de inlijving een feit moesten maken. Het wilde geen volksstemmingen, „daar de Fransen deze zouden beïnvloeden". De vragen die het Tweede Kamerlid de heer Burger (Arb.) gesteld heeft naar aanleiding van de wijziging in de Zondags wet, zijn door de minister van Binnen landse Zaken beantwoord. De vragen of de Zondagswet in de praktijk tot ongewenste consequenties in Limburg leidde, of zij ook elders in ons land op bezwaren stuitte en of de thans voorgestelde wijziging niet in feit tweeërlei rechtsbedeling in ons land ten gevolge zou hebben, zijn alle bevesti gend beantwoord. „De regering overweegt een zo redelijk mogelijke oplossing van algemene strekking", aldus het ministe riële antwoord. Leger voorlichting herroept bericht Naar aanleiding van het ongeval bij de militaire oefeningen in de omgeving van Tiel, waarbij een 8-jarig jongetje om het leven is gekomen, verzoekt de Legervoor- lichtingsdienst mede te delen, dat de infor maties naar aanleiding waarvan het oor spronkelijke communiqué van de Leger- voorlichtingsdienst werd gegeven, onjuist zijn gebleken. Dit geldt met name voor de berichtgeving, dat de hulp van de gemeentepolitie te Tiel zou zijn ingeroepen om de kinderen op een afstand te houden. Dit blijkt, aldus de L.V.D., in werkelijkheid niet te zijn ge beurd. Dat dit niet was gebeurd, was eerder met grote stelligheid door Tiels burgemeester verklaard. Het onderzoek naar de juiste toedracht van het geval en de schuldvraag wordt in tussen voortgezet. Kamerleden vragen: Hoge Autoriteit van KSG zou leiding kunnen nemen In het Voorlopige Verslag van de bijzon dere commissie uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot financiering van de bouw en inrichting van een kernreactor in Nederland geven de leden ervan algemeen te kennen, doordrongen te zijn van de grote betekenis, welke de kernenergie voor economische doeleinden zal kunnen heb ben. Eveneens was men er algemeen van overtuigd, dat ook ons land, voor zover dit mogelijk blijkt, aan het wetenschappelijk onderzoek op dit gebied behoort deel te nemen. Sprekende over de internationale samen werking bij de onderzoekingen in Kjeller en in Genève, vroegen verscheidene leden zich af of de gezamenlijke staten van Europa niet het meest geëigende team zou den kunnen vormen om de kernphysica te bestuderen, met het oog op energieopwek king voor civiele doeleinden. Een derge lijke organisatie zou onder de leiding van de Hoge Autoriteit van de K.S.G. en onder de controle van de gemeenschappelijke vergadering gesteld kunnen worden. De zomerdienstregeling van de Neder landse Spoorwegen, die op Zondag 23 Mei zal ingaan, brengt als belangrijkste ver betering in het binnenlandse verkeer het invoeren van de Diesel-electrische tractie op de baanvakken ZwolleEmmen, Zwol leAlmelo, AlmeloMariënbcrg en Apel doornZutphenWinterswijk. Na 22 Mei zal in het Noord-Oosten van ons land geen enkele reizigerstrein van de gewone dienst regeling meer door stoomlocomotieven worden getrokken. Zo spoedig mogelijk na Mei, waarschijnlijk in Juli, zal ook op het baanvak AlkmaarHoorn de Diesel-elec trische tractie gaan rijden ter vervanging van de stoomtreinen. De treinen uit de richting Eindhoven, die thans tussen Roermond-Maastricht-Heer len elke twee uur als stoptrein rijden, zul len na Roermond als sneltreinen doorgaan naar Maastricht. Trein 1765 Amsterdam C.S. (vertrek 9.07)Den Bosch (aankomst 10.19) die thans alleen op Zon- en feestdagen door gaat naar Eindhoven, zal na 23 Mei ook op werkdagen tussen Den Bosch en Eind hoven rijden. Nieuw ingelegd wordt een sneltrein Eindhoven (vertrek 22.08)Am sterdam C.S. (aankomst 23.38) met aan sluiting te Eindhoven van de „Rheing'old Express". Deze nieuwe sneltrein rijdt al leen op werkdagen. Op het baanvak AmsterdamAlkmaar zal ook dit jaar weer de „Kaasexpress" rijden en wei op de Vrijdagen van 9 Juli tot en met 3 September. De treinen Den Helder (v. 7.44)Am sterdam C.S. (a. 8.56) en Amsterdam C.S. (v. 17.10)Den Helder (a. 18.27) zullen van Maandag tot en met Vrijdag op het gehele traject als doorgaande Diesel-elec trische treinen rijden. Internationaal verkeer De nieuwe dienst ParijsAmsterdam zal met Franse Dieseltreinen worden gereden. Deze treinen, die slechts één klasse hebben, zullen in zes uur de afstand tussen de Franse en de Neder landse hoofdstad afleggen. Vertrek uit Amsterdam C.S. alleen op werkdagen 13.00 uur, aankomst te Parijs 19.03. In tegengestelde richting rijdt de trein dagelijks, behalve 's Zaterdags en op 26 Mei en 6 Juni. Vertrek uit Parijs- Noord 17.43. Aankomst Amsterdam C.S. 23.45. Alleen in Den Haag H.S., Rotterdam C.S., Antwerpen-Oost, Brussel-Centraal en Brussel-Zuid wordt gestopt. De „Scandinavië-Express" zal belangrijk worden versneld en over de kortere route GrossenbrödeGedser worden geleid. Deze trein krijgt doorgaande rijtuigen Hoek van HollandStockholm v.v. en AmsterdamKopenhagen v.v. Ook nu zal de „Noord-West Express" Hoek van HollandStockholmOslo v.v. r ijden. Ook deze trein zal de route via GrossenbrödeGedser volgen. Tussen Hannover en Hengelo (O.) komt een nieuwe trein, die in Hengelo aansluit op de uurdienst van en naar het Westen. De Britse spoorwegen zullen op de druk ke Zaterdagen extra boten Harwich Hoek van Holland laten varen in aanslui ting waarop extra treinen zullen rijden op de Zaterdagen van 17 Juli tot en met 28 Augustus van Hoek van Holland tot Ham burg en terug, met aansluiting te Osna- bruck naar en van HannoverBad Harz- burg. De maatschappij „Zeeland" zal op de Zaterdagen van 24 Juli tot en met 14 Augustus twee boten HarwichHoek van Holland v.v. laten varen. Op de Zaterdagen van 24 Juli tot 14 Augustus zal in aansluiting op de dagboot uit Harwich een extra trein van Hóek van Holland naar München rijden. Uit de „Lo- reley-Express" zullen de Weense rijtuigen van en naar Amsterdam en Hoek van Hol land verdwijnen. In de plaats daarvan komt er een nieuwe trein ArnhemWenen v.v. In de „Holland-Italië-Express" zullen de rijtuigen naar en van München en Oosten rijk niet meer meerijden. Deze wagens zul len een nieuwe trein vormen, die over Nij megen wordt geleid. Ter verbetering van de verbindingen met het Ruhrgebied wor den nieuwe treinen ingelegd. Het reizigerstreinvérkeer tussen Neder land via Nieuwschans zal, bij wijze van proef, op 23 Mei worden hersteld. Dage lijks zullen twee treinen van Nieuwe- schans, één naar Bremen en één naar Ol denburg v.v., rijden. De autobusdienst WinschotenBremen v.v. wordt gehand haafd met twee ritten in elke richting tot en van Leer en een rit tot en van Bremen. Ook het internationaal reizigerstreinver- keer via Aken zal bij wijze van proef op 23 Mei worden hersteld. Dan zullen dage lijks twee Duitse Dieseltreinen Maastricht AkenKeulen v.v. rijden. Erecomité Esperantistencongres Ook het 39ste Universele Esperantocon- gres, dat in Augustus te Haarlem gehouden wordt heeft nu zijn ere-comité. Het bestaat uit mr. J. M. L. Th. Cals, minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen; mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem; dr. ir. M. H. Damme, oud- directeur-generaal P.T.T.; D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken van Haarlem; ir. F. Q. den Hollander, president directeur der Nederlandse Spoorwegen; mr. S. J. R. de Monchy, oud-burgemeester van Den Haag; L. Neher, directeur-generaal P.T.T.; prof. dr. M. W. Woerdeman, rector- magnificus der gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Bovendien zal de Commissaris der Konin- ging in de provincie Noordholland in het erecomité zitting hebben. Zoals reeds eerder gemeld werd, heeft de minister-president, dr. W. Drees, het be schermheerschap van dit Wereldcongres aanvaard. Op Maandag 17 Mei zal er via Hilversum II (298 m.) weer een uitzending ter voor bereiding van het congres plaats hebben. De schrijver Maurits Dekker en een der leden van het voorbereidend congrescomité zullen dan een gesprek hebben over de waar de van het Esperanto voor de litteratuur. BERLIJN (United Press) De Oost- Duitse communisten kondigen aan dat meer dan 700.000 communistische jongeren met Pinksteren in Oost-Berlijn een driedaagse bijeenkomst zullen houden. De Oost-Duitse communistische jeugdorganisatie „Vrije Duitse Jeugd", maakte bekend dat de jon geren op 5, 6 en 7 Juni bijeen zullen komen om te demonstreren voor vrede, eenheid en vrijheid en tegen de EVG. Jeugdleider Erich Honecker zeide dat de bijeenkomst het grootste sport en culturele evenement zou worden dat ooit in Duitsland is gezien. PARIJS (Reuter) Professor Frédéric Joliot-Curie heeft medegedeeld dat de (communistische) wereld vredesraad van 23 tot 28 Mei te Berlijn bijeen zal komen in buitengewone zitting", welke in hoofdzaak zal worden gewijd aan een bespreking van de „vraagstukken der nationale onafhanke- lijltenheid en het wegnemen der bedreiging van op atoomkracht berustende wapens". De professor is voorzitter van de raad. Fraude zou reeds in 1946 zijn begonnen De gemeenteraad van Heemstede heeft gisteravond na een vergadering met geslo ten deuren, welke bijna twee uur duurde, de 45-jarige gemeente-ontvanger P. G. T. niet-eervol ontslag verleend. De raad heeft daarbij overwogen, dat aan de controleur der gemeentefinanciën gebleken is dat in de loop van 1952 door de gemeente-ontvanger twee bedragen van respectievelijk 10.000 en 2842 als uit gaaf zijn geboekt, voor welke uitgaven geen bevelschriften tot betaling zijn afgegeven en evenmin door de gemeente-ontvanger konden worden overgelegd, terwijl boven dien bleek dat degene, te wiens name deze bevelschriften volgens de boekingen ge steld hadden moeten zijn, deze bedragen niet heeft ontvangen. Voorts overwoog de raad, dat de ge meente-ontvanger heeft bekend, dat hij zich reeds van 1946 af aan frauduleuze hande lingen heeft schuldig gemaakt. Het ontslag gaat vandaag in. T. was ruim 25 jaar in Heemsteedse ge meentedienst en werd in 1946 tot ontvanger benoemd. Th. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tele foon 11569. Grijsseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19. telefoon 11000. Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. ADVERTENTIE DE SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 Spaarne 3 Tel. 16990 Tel. 17696 Kruidbergerweg 51, Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS en WASMACHINES (Verkort weergegeven) Vreemd. Naar aanleiding van de in gezonden stukken over militaire parade zou ik u op de volgende vreemde verhou dingen willen wijze, die er mijns inziens in de huidige maatschappij bestaan. Ik bedoel dit. De wereld is verdeeld in landen. Deze landen hebben een regering of overheid, al of niet gekozen door het volk, maar zij hebben allen dit gemeen, dat zij de wetten van het land opstellen en van hun onderdanen eisen dat zij die wetten tenvolle nakomen, onverschillig of zij het er mee eens zijn of niet. Om dit tenvolle te bereiken hebben zij meest een groot politie-apparaat in het leven ge roepen. Hier is m.i. niets tegen, maar nu komt het vreemde. Volgens de Christelijke Westerse beschaving zijn de overheden niet de hoogste machten, maar zijn zij onder worpen aan God en Christus. Een Over heid over de overheden dus. En nu is het vreemde dat zodra de overheden als onderdanen moeten fungeren, zij volkomen falen. Want als zij even gehoorzaam waren aan hun Overheid als zij verlangen van hun onderdanen dan waren er op de con ferentie in Genève alleen maar vrien den, die slechts één doel zouden hebben: namelijk elkaar helpen zoals hun gebo den is! L. v. d. Bos. N. B. Wij ontvingen nog enkele brieven van lezers over de onderwerpen „Militaire Pa rade" en „Duitse toeristen". Aangezien deze geen nieuwe gezichtspunten openen en merendeels herhalingen vormen van reeds eerder gepubliceerde meningen, sluiten wij hiermede de discussie over deze aangelegenheden. Red. Kostbaar bloed. Enige dagen geleden hoorde ik dat iemand een vergoeding had gegeven aan degene, die verzuimde uren niet uitbetaald had gekregen van zijn werk gever toen hij als donor bloed gegeven had. Moet zo iemand eigenlijk niet schade loos gesteld worden door ziekenhuizen of doctoren? 't Is soms een kleine werkgever die toch al zo hoge lasten heeft en die moet dan ook die schade lijden. Als men particulier patiënt is, moet er voor bloed transfusies ook veel aan de geneesheer of het ziekenhuis betaala worden. W. R.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5