Plannen om over te gaan tot mechanisatie bevolkingsregister Kort en bondig Chaos in Berlijn Clowntje Rick Kerkdiensten Bloemendaal Heemstede Gedachtenwisseling over komende A.M.S. H-bommen in soorten en kwaliteiten ZATERDAG 15 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Voorstellen Bloemendaalse raad Heringa Wuthrich Wielrijdster aangereden FEUILLETON Geen schadevergoeding voor plaatsing op monumentenlijst Mr. F. Hollander wordt naar Alkmaar overgeplaatst Maatschappij voor Nijverheid en Handel sticht commissie Blauwe Week-collecte van 17 tot en met 22 Mei Concert in Sionskcrk Gatsonides moest na aanrijding uitvallen r De weg naar n goede betrekking. vJ ADVERTENTIE In de Donderdag 20 Mei te houden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal zal een 'voorstel van B. en W. aan de orde komen om een cred'iet van 7500 beschikbaar te stellen voor mechanisatie van het bevolkingsregister. Van alle in woners der gemeente zal een lacht-metalen plaatje worden geponst. De plaatjes wor den voorzien van een aantal nokken en ruiters, waarmee vele combinaties gevormd kunnen worden, met behulp waarvan het bevolkingsregister op verschillende gege vens kan worden onderzocht. Dit werk wordt gedaan door de selectie-drukmachi- ne, die reageert op de ingeponste nokken en de aangebrachte ruiters. Het is met de cithograaf mogelijk 'te selecteren en af te drukken b.v. de leerplichtige kinderen van een bemaalde godsdienst, die in een bepaal de wijk of zelfs in een gedeelte van een wijk wonen: alle dienstolichtigen van een bepaalde lichting; alle kiezers, die bevoegd zijn om aan een bepaalde stemming deel te nemen, enzovoort. Bevolkintrsonderzoek Overwegende, dat een bevolkingsonder zoek on tuberculose, zoals dit in de laatste jaren in vele gemeenten is of wordt ge houden, van groot belang moet worden ge acht voor de openbare volksgezondheid, stellen B. en W. de raad voor te besluiten medewerking te verlenen tot het totstand komen van een onderzoek en de daarvoor benodigde gelden beschikbaar te stellen. Het ligt in de bedoeling van de bevolking een bijdrage te vragen gebaseerd op een kostprijs van 1.50 per persoon. Voor hen. die dit bedrag niet of niet geheel kunnen betalen, zal een regeling getroffen worden, zodat niemand om financiële redenen van het onderzoek behoeft te worden uitgeslo ten. Verwacht wordt dat een bedrag van 6375 ten laste der gemeente zal komen. Borgstellingsfonds B. en W. stellen de gemeenteraad voor de maximum bijdrage der gemeente aan de stichting Bcrgsfellingsfonds voor Ken- nemerland te stellen on 1.95 cent per in woner per jaar, voor 1953 en de volgende jaren. Van 1948 tot en met 1.952 was de jaarlijkse bijdrage 1 cent per inwoner. Bezwaarschrift tegen uitbreidings plan De raad zal in behandeling nemen een voorstel tot vaststelling van een concept besluit tot wijziging van het partieel uit breidingsplan weerszijden Julianalaan", teneinde de bouw van een kleuterschool aan de Vrijburglaan te Overveen mogelijk te maken. Ingekomen zijn adressen van bewoners van de Vrijburglaan en van eigenaars van percelen aan deze laan.waar- in zij opmerken, dat een kleuterschool zal ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waar genomen door de arts H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tele foon 23449: die van de Overveense huis artsen tot Zondagavond elf uur door de arts D. K. Heeringa, Militairenweg 18, Overveen, telefoon 24480. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster, zuster J. van Dijk, Bloe mendaalseweg 306, Overveen, telefoon 12698, b.g.g. 14424. De Zondags-, avond-, en nachtdienst van de apotheken voor Overveen. Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 22 Mei in spoedgevallen ver zorgd door de Bloemendaalse apotheek, (mej. J. M. E. Reyers). Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. telefoon 22181 en apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort dorp, telefoon K 2560 8284. Vrijdagochtend om elf uur reed een be stelauto op de Binnenweg in de richting Haarlem en uit de Julianalaan naderde op de fiets de tweeënvijftigjarige mevrouw C. H. van D. uit Heemstede. Zij was voor nemens de Binnenweg over te steken en in zuidelijke richting te rijden. Mevrouw Van D. werd aangereden en bleef ernstig gewond liggen. Zij had een hoofdwonde en een hersenschudding opgelopen. Per zie kenauto is zij naar het Diaconessenhuis overgebracht. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 16 Mei worden te Heemstede waargenomen door dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 3500819920 en dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763. Wijkverpleegster: zr. P. Mentz, Camp laan 17. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tele foon 38320. door Jean Bomtnart vertaald uit het Frans) 31) „En ondertussen smeedt iedereen zijn eigen samenzwering, daarbii vergetend, dat de beer, wiens huid hij aanbiedt, nog in leven is in de schuilkelder van de Kanse larij en hem telefonisch kan laten fusille ren. Een dergelijke karakterloosheid is on gelooflijk! Hoe hoopt Himmler herhaalde besprekingen met Bernadotte geheim te houden, als hij de tussenkomst nodig heeft van Schallenberg, Von Krosigk, zijn mas seur, zijn astroloog, zijn „trouwe Hiek- mann"' en ongetwijfeld van nog vele an deren? Deze aartsbeul van heel Europa is zo naïef als een koorknaap!" „En Fegelein, die op een oude vriend toerent, waarmede hij al jarenlang op slechte voet staat, die zich bedrinkt als een Kozak en die trots een boodschap laat zien, waarvan hij zich inbeeldt, dat die van Eisenhower komt! Net goed genoeg om zich door zijn toekomstige zwager te laten fusilleren als de Gestapo die boodschap vindt". worden gebouwd in de rooilijn van de reeds bestaande huizen aan de laan, hetgeen naar hun mening in een gemeente als Bloemen daal niet past, terwijl bovendien de wijze van bouwen van scholen uit de tijd moet worden geacht. De bouw van een kleuter school zal een ontsiering betekenen van de overigens mooi aangelegde Vrij bung laan. Voorts merken adressanten op, dat zij als eigenaren hun percelen aan de laan heb ben gekocht, omdat het ter plaatse gelden de uitbreidingsplan een ruim uitzicht waar borgde en dat zij door de bouw van deze school dit ruime uitzicht zullen verliezen, wat een waardevermindering van hun per celen betekent. B. en W. merken op, dat hoewel voor heen wel scholen in de gemeente achter de rooilijn op inpandige terreinen zijn ge bouwd, dit niet is geschied wegens het stedeschoon, maar omdat dit de bouw min der kostbaar maakte. Een school, die aan de huidige architectonische eisen voldoet, behoeft niet op een onzichtbare plaats te worden opgericht, doch kan in de rooilijn worden gebouwd. Volgens B. en W. zal de bouw van een kleuterschool de omgeving van de Vrijburglaan niet ontsieren. Voorts merkt het college op, dat de belanghebben de eigenaren van de percelen aan de laan ten onrechte menen aam het vastgestelde en thans nog geldende uitbreidingsplan blijvende rechten te kunnen ontlenen. Te gen het plan van adressanten de school op een andere plaats te bouwen, hebben B. en W. bezwaren. Aankoop huis en erf aan de Bos en Duinlaan 2 b B. en W. stellen de gemeenteraad voor voor 25000 aan te kopen het perceel Bos en Duimlaan 2 b. Het is de bedoeling van het gemeentebestuur het huis in de toe komst te slopen en een plantsoenstrook ter plaatse aan te leggen. Uitbreiding van scholen Wegens toeneming van het aantal leer- lingen zal het noodzakelijk zijn enkele openbare scholen voor gewoon- of uitge- breid lager onderwijs uit te breiden of de j inrichting daarvan te veranderen. B. en W. stellen de raad voor twee klasselokalen aan te bouwen aan de Julian asc hooi en verbetering van het provisorisch lokaal 1 voor handenarbeid op de zolderverdieping. De Vondelschool zal met twee klasseloka len worden uitgebreid. Hierdoor moet de rijwielstalling verplaatst worden. De on- derwijzerskamer en het overblijflokaal worden samengevoegd tot een volwaardig klasselokaal en op de zolderverdieping wordt een eenvoudige onderwijzerskamer ingericht. De Hartenlustschool zal met drie lokalen (houten noodlokalen) worden uit gebreid. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft enkele maanden geleden afwijzend beschikt op een verzoek van de heer D. H. Pasman te Aerdenhout, waarin gevraagd werd te bepalen, dat door hem schade is geleden, doordat het hem in eigendom toebehoren de landgoed „Kareol" geplaatst is op de Monumentenlijst. De raad was van mening dat de gestelde schade geen directe daad werkelijke schade is, voortvloeiende uit het opnieuw plaatsen van het landgoed op de Monumentenlijst. De commissie van beroep, bedoeld in artikel 8 van de schadevergoedingsveror dening der gemeente Haarlem, heeft be slist, dat de gemeenteraad terecht afwij zend heeft beschikt op het verzoek om schadevergoeding. Daarbij is overwogen, dat belanghebbende met het feit, dat tij dens de onderhandelingen over de koop van de buitenplaats in 1949 deze reeds op de vorige Monumentenlijst voorkwam, rekening had kunnen houden en hij zich tegenover de gemeente er niet op kan be roepen, dat de verkoopster hem van dat feit onkundig heeft gelaten. Ook heeft de commissie beslist, dat de N.V. Nederlandse Bedrijfsunie te Amster dam, handelende als gemachtigde van Max Brenninkmeyer, wonende te New York, geen recht op schadevergoeding heeft. Gevraagd was een bedrag van f 31.000 als vergoeding van de schade, die geleden wordt als gevolg van de plaatsing van gedeelten van de hem in eigendom toebehorende buitenplaats met weiland, tuin en verdere aanhorigheden, genaamd De Beek, gelegen aan de Busken Huëtlaan, op de Monumentenlijst. Bij Koninklijk Besluit van 11 Mei 195- is mr. F. Hollander, thans officier van jus titie bij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, met ingang van 1 October 1954 als officier van justitie verplaatst naar de arrondissementsrechtbank te Alkmaar. „Natuurlijk zal ik de zondebok zijn. Evenals wanneer de Wehrwolf in Stuttgart ontdekt, dat de echte Hickmann begraven is en niet ik! Of wel, als Hitier de „trouwe Heinrich" op heterdaad betrapt, of als Himmler weet, dat ik hem verraad voor Fegelein, of als Fegelein.Dat zijn wer kelijk veel kansen om er in te vliegen, zon der nog rekening te houden met de kans gevangen genomen te worden door de Rus sen, die me zullen vrijlaten als zij de tijd hebben gehad mijn geval te onderzoeken. Als ik ook maar een beetje gezond ver stand had, zou ik vanavond uit Berlijn ver dwijnen om de Amerikaanse linies te be reiken. Ik kan er niets aan doen, dat mijn opdracht mislukt isAan de geallieerde zijde was men verlangend 't terugtrek- kingsplan van Hixler te kennen. Maar dat heeft hij niet!" „Ja, als ik ook maar een beetje gezond verstand had, zou ik vanavond nog uit dit wespennest weggaan. MaarAls ik een beetje gezond verstand had, zou ik in Stuttgart zijn, mei mijn pantoffels aan en zou ik helemaal niet Georges Sauvin, alias de Chinese Vis heten. Laten we dus het einde maar afwachten met dat stel gang sters, die nu even nerveus ziin als koor knapen, die betrapt worden terwijl zij be zig zijn de ampullen te ledigen. De tijd zal ons leren. En om eerlijk te zijn: wat men hier leert, is werkelijk heel bijzon der!" De internist Langen kwam niet dineren, HAARLEM EN OMGEVING De heer W. N. Schornagel, administra tief ambtenaar A tweede klasse bij het Ge meentelijk Energie Bedrijf, hoopt op 28 Mei zijn zilveren jubileum in dienst der ge meente Haarlem te vieren. De vier Haarlemse judoka's, die in het Nederlandse team in Parijs tegen Frankrijk zijn uitgekomen hebben de volgende resulta ten geboekt, Van der Geest: match nul; Feyt: match nul, Essink: overwinning. Bakker: nederlaag. Het verblijf in Parijs duurde vijf dagen. Voor de vereniging Nederland-Canada, afdeling Haarlem en omstreken, zullen op Maandagavond 24 Mei enkele kleurenfilms over Canada worden vertoond met toelich ting door de heer ir. K. Koeten. De bijeen komst wordt in „De Leeuwerik" gehouden. In het groot auditorium van de Rijks Universiteit te Leiden is Vrijdagmiddag een bijeenkomst gehouden waar het feit werd herdacht, dat de Leidse wijsgeer Bolland honderd jaar geleden werd geboren. Minister Mansholt heeft in gezelschap van ir. J. M. A. Penders, inspecteur van de Landbouwvoorlichtingsdienst, een onver wacht bezoek aan het voorbeelddorp Rotte- valle bij Drachten gebracht. Verscheidene vormen van boerderijverbetering werden door de minister bezichtigd. Hij sprak voor- a' zijn waardering uit voor de verbeteringen, die de boeren buiten de subsidieregeling om op eigen initiatief hebben aangebracht. De Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Haarlem, zal op Dinsdag avond 25 en Woensdagavond 26 Mei een cabaret worden aangeboden door het Oké- cabaret, onder leiding van Johnny James, in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. Er zijn onjuistheden gekomen in het bericht „HBS-A niet voldoende voor de handel?", dat wij Donderdag publiceerden. Er zal. zoals het bericht vermeldde, inder daad een commissie door de Maatschappij voor Nijverheid en Handel worden inge steld, doch niet om na te gaan in hoeverre de opleiding voor de handel op de HBS-A kan worden in overeenstemming gebracht met de eisen, die men voor leidende func ties in grote bedrijven stelt. De commissie is echter gevormd met het oog op een gedachtenwisseling over de no ta van minister Rutten van Juli 1951 over de Algemene Middelbare School (A.M.S.), die binnenkort op initiatief van de Maat schappij wordt gehouden tussen onderwijs deskundigen en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. Van 17 tot en met 22 Mei zal in het gehele land door de gezamenlijke drank bestrijders van alle richtingen de Blauwe Week-eol'.ecte gehouden worden. De opbrengst is bestemd voor het red dingswerk onder drankslach boffers door de Consultatiebureaux voor Alcoholisme en tot uitbreidingi van het aantal van deze instellingen, i Evenals verleden jaar zal het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder auspiciën van de Commissie bijzonder Kerkewerk een concert in de Sionskerk geven. Dit heeft plaats op 31 Mei. Onder leiding van Toon Verhey worden uitgevoerd de Serenata Notturna- en het Hoornconcert van Mozart, benevens de Ox ford Symphonic van Haydn. In de pauze zal het woord worden ge voerd door ds. J. Kroon van Spaarndam. hij was in de schuilkelder van de Kanse larij gebleven. Gurt was brommerig en vol zorgen. Een grote, magere vent vóór Sauvin had hardop geantwoord: „Welke aanval? Die van de Russen? Die gaat goed, dank u. Zij zijn drie kilometer opgerukt ten Noorden van het Silezische station!" Waar of niet waar? Niemand wist het. Men had zelfs de indruk, dat niemand het wilde weten. De SS-ers geloofden niet meer aan de overwinning, maar weigerden tegelijkertijd aan de nederlaag te denken. Zij hadden er genoeg van te vechten, maar gingen door uit gewoonte, uit verveling. Sauvin ging slecht pp zijn gemak slapen. De alcohol, waarmede Fegelein hem had volgestopt, begon nu te werken. Hij ontwaakte de volgende ochtend pas om elf uur. De internist Langen was nog steeds niet teruggekeerd. Een alarm zonder einde maakte het onmogelijk naar buiten te gaan. Sauvin leende van Gurt een oude in stukken hangende roman, probeei-de die te lezen, ondanks het kabaal van 't derde bombardement van die dag. Om zeven uur wekte zijn telefoon hem. Hij nam de hoorn van de haak. „Hallo?" „Hallo, met Hickmann?" „Ja". „Oude jongen, herken je mijn stem?" De ander tutoyeerde hem. Dat kon dus alleen maar Fegelein zijn. „Jal" Rallye van Wiesbaden Gatsonides, die met de Duitser Riedt als co-équipier, deelnam aan de rallye van Wies- baden, heeft de strijd moeten staken, daar hij in de buurt van Karlsruhe door een vrachtwagen werd aangereden en zijn Ford Zephyr daarbij werd vernield. De bestuur der van de vrachtwagen reed onmiddellijk na het ongeluk verder, drch hij werd even later door de politie aangehouden. Bij een bloedproef bleek, dat de chauffeur onder invloed stond van sterke drank. Gatsonides noch Riedt werden gewond. Op de dag van de aanrijding stond onze landgenoot het hoogst geklasseerd in zijn categorie. WASHINGTON (A.F.P.) Men denkt te Washington dat de Amerikaanse geleer den zo veel nieuwe kennis hebben verwor ven als gevolg van waarnemingen, gedaan bij de jongste waterstof bomontploffingen in de Stille Oceaan, dat de Verenigde Sta ten thans in staat zijn waterstofbommen van verschillende grootte te vervaardigen. Van 16 Juni tot en met 14 Augustus zal de Nederlandse P.T.T. een Bonifatiuszegel van 10 cent in lichtblauwe kleur verkrijg baar stellen ter herinnering aan de martel dood van Bonifatius in 754. Het zegel is fontworpen door de kunstenaar Hubert bovigne te Maastricht, die ook de beeltenis en de achtergrond graveerde. De tekst, de waardeaandui.ding en de jaartallen zijn getekend door de heer Andre van der Vossen te Overveen. De zegels, die een afmeting hebben van 24,25 bij 31,55 mm., beeldrechthoek 21,25 bij 28,55 mm., zijn uitgevoerd in plaatdruk en gedrukt door Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrich ting N.V. te Haarlem, waar ook het grave ren van de tekst, waar de-aanduiding en jaartallen plaats vond. CP IFsQ „Goed. Ik wacht in een auto op je op de hoek van de Fikstrasse. Kom vlug. Er is nieuws". „In orde". Sauvin zette zijn helm op wat ver plicht was bij luchtalarm en liep naar de hall, vanwaar hij de straat bereikte. Op de hoek van de tweede zijstraat, de Fikstrasse, wachtte de Ben? van Fege lein en nog een andere auto. Sauvin groette: „Heil Hitier!" „HeilGa maar naast me zitten", be val Fegelein. „Ik zal je nieuws geven voor Himmler, dat jij hem moet brengen." „Goed. Tot uw orders". Omdat ik hem niet alles door de telefoon kan zeggen", verklaarde Fegelein. „De bom is gebarsten na afloop van de conferentie met de generaals". „Een bom?" „Ach nee, idioot!" antwoordde Fegelein, die buitengewoon nerveus scheen te zijn. „Ik bedoel dat de Fiihrer razend van woede is. De toestand is zeer ernstig. Hij heeft na tuurlijk geen nieuws kunnen krijgen over de beroemde aanval van Steiner. Hij heeft in alle richtingen opgebeld! Himmler heeft gezegd, dat de aanval heeft plaats gevonden. De Luftwaffe antwoordde, dat men geen enkele opdracht had ontvangen! Keitel heeft tenslotte bekend, dat hij niet wist of Steiner wel of niet was opgerukt, maar dat de Russen zich meester hadden gemaakt van het Silezische Station im het WERK VAN HENK BIJVANCK VOOR WEENSE RADIO Op 23 Mei wordt een a-capalla-mis van de te Heemstede wonende componist Henk Bijvanck, die een deel van zijn religieus ballet „II Santo" uitmaakt, onder leiding van dr. Hans Gillesberger in de Franciscanerkerk te Wenen uitgevoerd. Het werk zal tevens (om 10 uur) door de radio worden uit gezonden. ZONDAG 16 MEI 1954. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. S. H. J. Voors. 2.30 p. m. American Community Church. Pastor: Rev. J. Möhringer. 7: Ds. B. van Ginkel, van Am sterdam. Dienst uitgaande van Bijz. Kerke werk. Zangdienst van 6.457 uur. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Noorderkerk, Velserstraat. Za terdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zon dag 10.30: Dr. A. J. Rasker, H. Doop. Ooster- kerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn, H. Doop. Bakenesserkerk, Vrouwestraat, 9.30: Kinderkerk. Dhr. C. Spaans. 10.30" Jeugddienst. Ds. M. Groenenberg, van Am sterdam. Geb. Vrijz. Hervormden, Jacob- straat. 10.30: Ds. A. G. van Wijk, van Alk maar. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. D. Vogel, Amsterdam. 10.45: Ds. E. Pot. Diaconessenhuis, Hazepa terslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Ds. M. G. Blauw. Jeugdka- pel. Noord, Molenaerstraat. 10.30: Dhr. D. Boer. West. Leidsestraat 10: Dhr. J. de Vink. Centrum. O. Groenmarkt. 10: Dhr. A. Zonne- vijlle. Eglise Wallonne. 10.30: Service prési- dé par le pasteur J. F. Baudraz. Church of England: Kinderhuissingel 3 p. m. Evening Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeen- Service, Rev. Mossman. Alle-Dag-Kerk. komsten met Gerepatrieerden in de Pasto rie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking. Broederkerk, Park laan 34. Ned. Herv. Evang., Parklaan 21. Woensdag 7.30: Ds. Vroegindewey, Barneveld Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Br. F. H. v. d. Horst, Leiden. Woens dag 8: Br. J. F. Snoeks, Haarlem. Zuiderka pel, Zuiderstraat. 15. 10: Rev. G. Brucks, Doorn. 5: Ds. J. Visser, Amsterdam. 8: Jeugd- samenkomst o.l.v. Joop van der Wal. Zater dag 7.30: Openluchtsamenkomst op de Dreef bij het Houtplein. Opwekkingssamenkom sten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. S. Zijlstra, Eindhoven Maranatha-prediking. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelmstraat 3, 10: Voorg. A. H. van Gent. 3: Ds. P. J. Mietes en Voorg. A. H. van Gent. Bevesti ging en Doopsbediening. Evang. Luth. Ge meente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. Dinsdag 7.30: Jeugdclub 1215 jaar aan de kerk. Donderdag 7.30: Ds. G. Kroes, Wees- en Oudeliedenhuis. Vrijdag 8: Jon gerenkring aan de kerk. Ver. Doopsgez. Ge meente, 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Noorder kapel (Indischestraat) H.-N. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Remonstr. Gereform. Gemeente 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Wil- heiminakerk, Ged. Oude Gracht 57—59. 10: Ds. P. Visser, van Tilburg. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Lyceum-Aula, ingang van Merlen- straat. 9: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Lees- dienst. Dinsdag 7.30: Ds. Verhage. Ger. Gem., L. Margarethastraat 13. 10 en 4.30: Leesdienst Oud-Geref, Gemeente in Nederland, Park laan 21. 9 en 4.30: Leesdienst. Maandag 7.30: Ds. H. Wiltink, van Doetinchem. Chr. Ger. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Ver. „De Vrije Gemeente", Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30 Voorg. E. Frater Smid. Oud- Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoog mis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Ge meente, Begijnhofkapel. 10.30 en 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15. Jeugdsamenkomst. Dins dag 8: Bidstond. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10: E. Schuurman. 7.30: Bijzon dere samenkomst met medew. Zangkoor „Glorieklanken". Donderdag 7.45: Gebeds kring. Vrijdag 8: Jeugdavond. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10.30: Samen komst (Broodbreken). Bijbellezing, Park laan 21. Donderdag 8: H. T. W. Meijer. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruysdael- laan 7. Heemstede. Maandag 3: Samenkomst Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Pastor W. Hacking, uit Blackburn, Engeland. 7: Dezelfde. Maandag 3: Bijzondere dienst. 8: Opwekkingssamenkomsten. In beide dien sten Pastor W. Hacking. Dinsdag 3: Dienst. 8: Siotsamenkomst. Beide diensten Pastor Hacking. Donderdag 8: Bidstond. De Chris tengemeenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Mensen- wijdingsdienst. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Ze- vendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Kerkdienst Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse taal Woensdagavondbijeenkomst Lange Veerstr. 16, 8 u. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wil- helminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Apostolische Gemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefibewe ging, Nassauplein 8, 11: Universele eredienst Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. v. Beemen, Den Haag. Psycho-Synthese, Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30: „Hel en He mel hier en nu". The Bethel Pentecostal Temple Inc., Tem peliersstraat 55 rd. 10: Doopbediening No- belstraat 5 den Haag. le en 3e Zondag H. Avondmaal. Woensdag 7: Bidstond. Ge meente Gods. 10: Cultureel Gebouw, IJm. 7.30: Parklaan 21. Samenkomsten. Gemeen te van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Eredienst (met H. Avondmaal en Preek). Kinderbijbelklassen tegelijkertijd. 19.30: Sa menkomst (met onderlinge Bijbelstudie en discussie). Dinsdag 20: Damesbijbelklas. Woensdag 16.30: Kinderbijbelklassen. 20: Gospel Service in English Vrijdag 20: Evan gelisatie (in Noorderkapel, Indischestr. 190) HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. W. A. Smit, van Dordrecht. Jeugddienst. 7: Ds. D. Ter Steege, van Sant poort. Evangelisatiedienst, m.m.v. het Kerk koor. Immanuëlkerk. 10: Dr. M. van der Voet Jeugdkapel, Schoterweg (12-16 j.) 10: Dhr. G. J. Beekhuis. Ned. Prot. Bond. Berkenstr. 10. 10.30: Ds. H. J. D. R. Theesing. Ver. Doops gez. Gem., Noorder Kapel, Indischestraat. 10.30: Ds. Daalder. Stichting „Petra", Kapel (einde Minahassastraat) Woensdag 8: J. Se- vensma, Evangelist te Amsterdam. Geref. Kerk. Kloppersingel 5557. 10: Ds. L. Hoor weg. 5: Ds. J. A. v. Arkel. Sionskerk, Ekster straat. 9.45: Ds. J. A. v. Arkel. 3.30: Ds. P. Visser, van Tilburg. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10.30: Ds. J. A. v. Arkel. 5: Ds. P. Visser. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Openbare Geloofs belijdenis in de morgendienst. Leger des Heils, Ceramstraat 4. Zaterdag 7: Bidstond. 7.30: Straatzang Haarlem-Noord Zondag 10: Heiligingssamenkomst. 7: Open luchtsamenkomst Soendaplein. 8: Verlos singssamenkomst. 12 en 5: Jeugdsamen- komsten. Leiders: Kapiteins Joh. C. en A. van Huizen-van Ede. Maandag 7: Straatzang Bloemendaal. Spoorovergang. Dinsdag 2.15: Gezinsbondsamenkomst. Vrijdag 8: Muziek- repetitie. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. F. R. A. Hen- kels. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. W. van Limburgh. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. VooiT, Voorg. v. d. Afdeling. Meer en Bosch, Kapel Irene. 10: Dhr. De Vries. Geref. Kerk. Koe- diefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Don- dorp. Camplaan 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel Geref. Kerk, Herenweg 111. 10.30 en 5: Ds. P. Veldstra, V. H. A. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 9: Jeugdkapel 1215 jaar in de Kapel, Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. G. J. Waardenburg, N.H., Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: H. S. J. Kalf. 7: Dr. A. J. Rasker, te Haarlem. Avondstilte. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Hoornstra, te Hoofddorp. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast. 10.30: Dr. J. H. Stelma. 19: Ds. R. van der Mast, H. Avondmaal. 9: Jeugd kapel 12-15 jaar in Maranatha. 10.15: Jeugd- kerk 1620 jaar in Maranatha. Mevr. I. Niemeyer-van der Wal. 11.45: Zondagsschool 5 en 6 jaar Kleuterschool Boslaan 712 jaar Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterwijg 4. 10.30: Dr. K. F. Proost, Hv. Blaricum. Geref. Kerk. 9 en 1.30: Dr. J. L. Koole, van Bloemendaal. 15.30 en 19.30: Prof. Dr. G. Brillenburg Wurth, van Kampen. Vrye Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Don derdag 7.30: Gesproken Requim Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel 12-15 jaar in Irene. Dhr. R. Stouthamer. 10.15: Zondagsschool Julianakwartier Kon. Wilhelminaschool, Dompvloedslaan. 12-13: Zondagssch. Ramp- laankwartier Wijkgebouw Irene, Elswouts- laan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege. „De Toorts". 9: Ds. D. Ter Steege. „De Kapel" 7: Ds. Joh. Bronsgeest, Haarlem. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Sionskerk. 10.30: Ds. J. Kroon. 7: Ds. G. H. v d. Woord. ADVERTENTIE Het praktykdiploma Boekhouden of Handelscorrespondentie (Ned., Frans, Duits. Engels en Spaans) is onmisbaar voor ieder, die een goede betrekking wenst. Studeer thuis prettig, gemakkelijk en goedkoop Studeer schriftelijk met Resa- HilversumHet Instituut met de meeste geslaagden, dat U blijft leiden tot succes bereikt is. Vraag dus om gaand prospectus! Het verplicht 17 tot niets en kan voor U de weg naar het succes betekenen Door de gierende storm gingen ze naar Pilon's huis. De sneeuw stoof hun in het gezicht en ze konden er bijna niet tegenop komen. Brrr.... wat 'n weer was het! „Wat zullen die arme jongens het hard te verduren hebben als ze in het bos zijn!", zuchtte Pilon ongerust. „Ik hoop, dat we ze gauw zullen vinden!" Toen hij en de bakker thuis waren, ging Pilon gauw de lantaarn opzoeken; die vulde hij met olie. En hij stak ook een doosje lucifers bij zich. Het was nog niet helemaal donker, maar straks zouden ze 'm nodig hebben. „Nou, laten we maar gauw op weg gaan", zei Pilon. „Ja", zei de bakker. „Hoe eer we gaan zoeken, des te eerder hebben we kans, hen te vinden". Ze deden hun dassen stevig om de hals en toen gingen ze. De storm loeide nog even hard en ze hadden moeite om vooruit te komen. Pilon zocht de kant, die naar Speelgoedstad leidde, want daar moesten de jongens toch ergens vandaan komen. „We moeten allebei goed uitkijken!", zei hij. Noordoosten, daarbij profiterend van het feit, dat men de daar aanwezige troepen naar het Zuiden had gestuurdToen is Adolf losgebarsten. Een uur lang is hij te keer gegaan! Hij heeft tegen Keitel, Jodl, Christian, tegen iedereen gezegd, dat er alleen maar een stelletje leugenaars, lafaards, bedriegers en sufferds om hem heen was!" „Oh!" mompelde Sauvin. „Precies! En dat er in de schuilkelder maar twee eerlijke en oprechte wezens waren. Eva Braun en Blondi, zijn hond! Hij besloot met te verklaren dal hij tot het einde toe in Berlijn zou blijven. En dat hij zich van kant zou maken voor hij in han den van de Russen viel!" „Dat is ontzettend", mompelde Sauvin. „Een catastrofe! Men kan zich niets er- gers indenken. Arme Eva. die er op re kende met hem te trouwen! Ik heb Himm ler telefonisch gesmeekt onmiddellijk te komen. Hij heeft geantwoord dat hij niet kon, dat hij me morgen om twaalf uur zou zien in Hohenlychen. Morgen om twaalf uur, terwijl het einde van de wereld met reuzenschreden nader komt! Hij moet ab soluut vanavond naar Berlijn komen en de Führer op andere gedachten brengen! We moeten hem naar Bohemen meenemen, zo nodig tegen zijn wil. Het heil van Duits land vereist dat! Maar hij wil naar nie mand luisteren. Hij heeft tegen Keitel en Jodl gezegd dat zij onmiddellijk naar Berchtesgaden moesten vertrekken. Zij hebben geprotesteerd. Hij heeft geant woord: „Ik heb u geen enkel bevel meer te geven, Keitel. Vraagt u die bevelen maar aan Rijksmaarschalk Goerir.g!" Daarop heeft Keitel nogal gevat trouwens geantwoord: „Maar, Führer, er is geen Duitse soldaat die onder de bevelen van de Rijksmaarschalk zou willen vechten!" Toen heeft Hitier gebruld: „Vechten? Er is geen sprake meer van vechten, alles is naar de haaien! En wat onderhandelen aangaat, Goering zal dat beter kunnen dan ik!" Fegelein zweeg een ogenblik om adem te happenMen hoorde in de verte de explosie van een aantal bommen. Hij ver volgde: „Herhaal die zin aan Himmler, dat zal hem doen komen. Hij zal begrijpen, dat dat veel ernstiger is dan al het andere! Koller was er bij. Die zal naar Berchtesgaden snellen om het aan Goering te melden, die zich daarop zal beroepen om officieel met de Westelijken te gaan onderhandelen. Hij is een eerzuchtig iemand en een verrader. Hij zal deze gelegenheid niet laten voorbij gaan! Hij zal denken, dat de opvolging voor hem openstaat! Zeg dat tegen Himmler! We moeten de Führer met ons meenemen koste wat het kost doet er niet toe waarheen, naar de Obersalzberg of naar Bohemen, maar mèt ons!" „Juist! Waar kan ik Himmler vinden?" Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6