Veel bekijks voor concours van tamboerkorpsen in Bennebroek Balletschool van Maud Kool gaf jubileum uitvoering Nederland is West-Duitslands grootste handelspartner Vijftig sollicitanten op auditie voor Nederlands Ballet Kennemer Toneelkring Bakersprookje „Ik ben een neger Nederlandse uitvoer bestaat voor ruim 55 pet. uit landbouwproducten Amsterdamse Beurs MAANDAG 17 MEI 1954 8 Wielrijder op Heemsteedse Dreef door zijspan aangereden Vereniging „Rehoboth" viert 25-jarig bestaan „De Liester" vertoonde een boerendrama voor „De Oosthoek" Voorjaarsmarkt voor de gevluchte jeugd J. A. Heerens veertig jaar bij de N.S. Kort nieuws Tennis Davis Gup-wedstrijden A. H. van der Lint ontving koninklijke onderscheiding Postduivensport Haarlemse duiven uit Vilvoorde Haarlemse Crickethond De muziekvereniging „Kunst na Arbeid" te Bennebroek heeft ter gelegenheid van haar gouden jubileum een actie op touw gezet, die van verjongde levenskracht ge tuigt. Dat er met het muziekkorps wat bij zonders aan de hand is moet Zatei'dag en Zondag aan de Bennebroekse bevolking wel duidelijk zijn geworden, want trom geroffel. klaroengeschal en pijpermuziek was in de gemeente niet van de lucht. Er werd namelijk een nationale wedstrijd ge houden voor korpsen van tamboers, hoorn blazers en pijpers, waarvoor grote belang stelling bestond. Zaterdag namen zeven korpsen deel aan het concours en voor Zondag stonden er niet minder dan achttien op de lijst. Hoe zeer de zin voor uiterlijk vertoon sinds de bevrijding onze anders zo nuchtere mensen aangegrepen heeft, maar ook hoe zij zich daarbij onderworpen aan orde en discipline, waar zij vroeger een broertje aan dood hadden, blijkt uit de abnormale groei van dit soort korpsen, die als padde stoelen uit de grond schieten, als zelfstan dige groep of als afdeling van fanfare- of harmonieorkesten, waarvan zij de zoge naamde „kleine staf" uitmaken, die dan in menig geval ae moedervereniging dreigt te overwoekeren. Ondertussen is het van be tekenis te ervaren met hoeveel ernst en streng doorgevoerde tucht de „kleine staf" zich ontwikkelt tot een belangrijk element. De krachtmeting te Bennebroek werd beoordeeld door een jury, bestaande uit Jan Groot, W. van der Peijl en onderge tekende. Het omvangrijke korps van de Nederlandse Padvinders Vereniging uit Den Haag leverde de grootste verscheidenheid in zijn prestaties met een bezetting, die, behalve uit slagwerk uit pijpers, klaroe nen en cavalerie-trompetten bestond. Het kreeg sterke concurrentie van de „kleine staf" der Hoogoven-Harmonie uit Bever wijk, die een eerste prijs met lof verwierf en met het hoogste aantal punten (200) eerste werd van deze dag. Ook het korps van de Shell te Amsterdam maakte een uitnemende beurt dank zij correcte, goed volgehouden tempi. De Amsterdamse Pad vinders kwamen eveneens vrij knap voor de dag. Concordia uit Leiden was weinig minder fortuinlijk en had met haar Jeugd afdeling veel succes: de correctheid, waar mee zelfs een zesjarige dreumes zijn taak vervulde, was opmerkelijk. Met geringe verschillen in cijferwaardering werden dit allemaal eerste prijzen. Niet zo gelukkig was N.Z.H. Leiden, welk korps echter tech nog een tweede prijs verwierf. De kleine staf van de Haarlemse Post- fanfare nam buiten mededinging aan het concours deel. Des avonds werd door dit tweeledige korps de fanfare onder lei ding van Jan Groot en de tamboers onder directie van W. van der Peyl een grote taptoe uitgevoerd, die veel luisteraars op de been bracht. Deze manifestatie werd on der meer bijgewoond door burgemeester mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht, die er zijn grote waardering over uitsprak. „Klein maar dapper" Zondag werd, met een uur onderbreking tijdens kerktijd, door de achttien deel nemende korpsen roffelend, klaroenend en pijpend gemarcheerd van 's middags één uur tot 's avonds acht. De meestal keurig geüniformeerde groepen hadden geen te kort aan belangstelling. De Rijkspolitie zorgde voor de orde op de marsroute. Bijzonder veel bekijks had het jeugd- korps „Klein maar Dapper" uit Den Haag, waarin tamboers van een paar turven hoog en een stel klaroenende meisjes kranig meehielpen hun vereniging tot de triomf van de dag en van het hele concours te verheffen: eerste prijs met lof, behaald met 203 punten, dus drie punten meer dan de Hoogoven Harmonie, die Zaterdag op trad. „Klein maar Dapper" sleepte zowaar alle prijzen van zijn afdeling in de wacht, benevens ook de prijs voor de tamboer- maitre, een beker, geschonken door wet houder K. Enthoven, ere-voorzitter van „Kunst na Arbeid". De naaste concurrent van de dag was de staf van ..Harmonie Tuindorp" uit Amster dam. „K.J.B." uit Den Haag deed ook een hoge worp, gevolgd door „Adest Musica" uit Sassenheim. In de afdeling van enkel tamboers werd „St. Michaël" uit Heem stede winnaar. De „kleine staf" van de ..P.T.T.-Harmonie" uit Groningen maakte met zijn klaroenblazers en correct rhyth- merende trommelaars mede een goede in druk. Het keurig uitgedoste korps van „Canite Tuba" uit Lisse verspeelde weliswaar een aantal punten, maar handhaafde zich toch onder de eerste prijswinnaars. Een meis- Zaterdag zijn in de Stadsschouwburg te Amsterdam de onder auspiciën van de door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ingestelde bailetcommissie georganiseerde audities gehouden voor het te vormen Nederlands Ballet. De auditie heeft aan het licht gebracht, dat er veel danslust en danstalent aanwezig is bij de jongere generatie in ons land. In het bijzonder de jongste ploeg, van veertien tot achttien jaar, die der eventuële „aspi rant-leden" of leden van het corps de bal let, leverde goede prestaties. De auditie werd bijgewoond door de jury, bestaande uit mevr. Sonia Gaskell en de heren Aimold L. Haskell en Kurt Jooss. Aan wezig waren tevens mevr.Dolski uit Brussel en mevrouw Hans Snoek uit Amsterdam, de laatste als afgevaardigde van de Neder landse Federatie van Kunstenaarsvereni gingen. Kurt Jooss arriveerde met enige vertraging uit Essen, doch heeft toch nog alle gegadigden kunnen zien en beoordelen. Voorts bevond zich de voltallige balletcom missie in de zaal. Twee Amsterdamse wet houders, mr. R. van den Bergh en mr. G. van 't Huil, stelden zich van de gang van zaken op de hoogte. De auditie duurde van 10 tot 4 uur. Er meldden zich in totaal vijftig sollicitanten aan. Drie sollicitant-solisten waren (één door een verbintenis buitenslands, twee anderen door ziekte) verhinderd deze mid dag voor te dansen. De door mevrouw Gas kell gegeven lessen aan de barre en au milieu en de prestaties van het tiental solis tische gegadigden werden door de pianist Peter Rester begeleid. Enkele jonge solisten dansten enige nummers zonder muziek om te voldoen aan een plotseling verzoek van de jury. Zoals reeds werd bekend gemaakt, zullen de sollicitanten schriftelijk verwittigd wor den van de uitslag. jeskorps uit Schiedam frappeerde door technische verzorging van het slagwerk. De Rotterdamse Padvinders lieten het tempo verslappen maar demonstreerden verder goede hoedanigheden. „Sint Joris" uit Haarlem dong mee in de tamboersectie, alsmede in de gecombineerde sectie en verwierf in beide een eerste prijs. „Oos terkwartier" uit Haarlem wist ook een eerste prijs te veroveren, niet het minst dank dank zij de verrassende,variatie van trommen en klaroenen bij het marcheren. Tweede prijzen verwierven „Wormerveers Vendelkorps" en „De Spaarnebazuin" uit Haarlem. „Crescendo" uit Hillegom en „Tuindorp" uit Amsterdam vielen geheel of gedeeltelijk af wegens foutieve inter pretaties van het concoursreglement. De heer Van Exel, voorzitter van de or ganiserende vereniging, betuigde, vóór het bekend maken der prijzen, zijn dank aan allen die de manifestaties tot een succes hielpen maken en sprak de hoop uit, dat deze jubileumviering het sein zou mogen vormen voor de wederopleving van het vijftigjarige muziekkorps van BennebroeK. JOS. DE KLERK. „OPENBAAR EINDEXAMEN" VAN DE TONEELSCHOOL. De openbare demonstratie, die telken jare volgt op het eindexamen van de Academie voor dramatische kunst De Toneelschool, is voor dit jaar vastgesteld op Zaterdagmid dag 29 Mei. Op de Heemsteedse Dreef te Heemstede reden Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twee de tweeënzestigjarige heer V. uit Heem stede per fiets en de heer C. S. uit Utrecht op een motor met zijspan in de richting Haarlem. Ter hoogte van het Richard Hol- plein wilde de fietser, die voorop reed, links af. Hij gaf een teken, maar lette niet op het verkeer. De heer V. werd door het zijspan aangereden en bleef gewond liggen. Hij had een hersenschudding, enkele hoofdwonden en een ribfractuur. Per ziekenauto is de wiel rijder naar het Sint Elisabeths Gasthuis over gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Het. bestuur van de vereniging „Rehoboth" voor voorbereidend lager onderwijs op Gereformeerde grondslag, die aan het begin van dit jaar een kwart eeuw bestond, heeft voor Zaterdag 22 Mei 'n drietal bijeenkom sten georganiseerd, welke voor de leer lingen en hun ouders toegankelijk zullen zijn. Er is een samenkomst in de gymnas tiekzaal van de dr. Kuyperschool aan het Rozenhagenplein voor de leerlingen van de kleuterschool in de Patrimoniumstraat, een bijeenkomst in de Noord-Schoterkerk in de Spaarnrijkstraat voor leerlingen van de kleuterschool in de Ambachtstraat en een samenkomst voor leerlingen van de kleu terschool aan de Zomervaart in de Zuid- Oosterkerk aan de Richard Holkada. Het programma van deze bijeenkomsten, die 's middags worden gehouden, zal door de kleuters worden verzorgd. Twaalfeneenhalf jaar bestaat de dans school van Maud Kool nu al en ter ge legenheid daarvan kreeg de traditionele leerlingenuitvoering, gistermiddag in de Stadsschouwburg te Haarlem gegeven, een wat feestelijk tintje door de vele bloem stukken en andere cadeaux, die van hulde en dankbaarheid getuigden. Dit jubileum is inderdaad een gelukwens waard. Men kan er zich niet laten opleiden tot de hoog ste regionen van perfectie, maar wel een meerdan elementaire kennis en beheersing van de techniek van het ballet opdoen. Voor wie niet de bedoeling heeft de dans kunst als vak te beoefenen strekt het al leen maar tot voordeel in het leven be grip voor houding en beweging te krijgen. Daar komt bij, dat in de loop van deze bestaansperiode wie weet hoeveel jongere mensen door eigen inspanning tot belang stelling en misschien tientallen zelfs tot ware liefde voor de edele kunst van Terpsi chore eijn gekomen. Zo'n leerlingenuitvoering is uiteraard in hoofdzaak als demonstratie bedoeld en kan moeilijk met critische maatstaven be oordeeld worden. Er namen trouwens zo veel peuters aan deel, dat men alleen termen als snoezig, charmant of aandoen lijk zou kunnen hanteren. De rhythmische pasjes vormen nog maar een voorspel. Niettemin mag gezegd worden, dat Maud Kool ditkeer heel gelukkig is geweest met de keuze van haar onderwerpen. Vooral het nummer „Engeltjes en bengeltjes" (in de hemelse weide) naar een gedicht van Kate Bunce, waarvoor muziek van Bach werd gebruikt, bood een bijna ongedwon gen aanleiding tot speelse bewegingsmo tieven. De mechanische geluidsproductie bood enige organisatorische moeilijkheden, doch daar nom niemand aanstoot aan. Waarom het in het programma aangekon digde bemachtigen van de sleutel van Petrus en het gebruik daarvan voor het ontsluiten van het verblijf der deugnieten achterwege bleven, was niet erg duidelijk. Heel wat veeleisender was de vrije be werking van de ballade „De Tovenaars leerling" van Goethe met de muziek van Paul Dukas, waarvoor de executanten de beginselen van de techniek onder de knie moesten hebben, zodat de ouders zich een aardige indruk van de vorderingen van hun kinderen konden maken. De ver tolkster van de titelrol vertoonde een heel goede mimiek. En het meisje dat „de bezemsteel" danste, mooi recht en strak, maakte een veel betere indruk, dan toen ik haar kort geleden tijdens het Interscho- laire Jeugdtournooi zag optreden. Na de pauze volgde als nieuw werk „De Rattenvanger van Hameien" op mu ziek van Smetana, waarin men een aardige typering van de burgemeester zag. Aan de danskunst van de uitvoerenden werden geen hoge eisen gesteld. Het is hier wel dé plaats om een compliment te maken voor de fleurige costuums, door de leerlingen zelf vervaardigd. Waarbij dan aangetekend moet worden, dat de grime nog wel wat te wensen liet, vooral wanneer er pruiken aan te pas kwamen. Het programma werd na een reprise van „De Huwelijksadvertentie" besloten met een „abstracte" bewegingscompositie, wederom op muziek van Smetana, waar van de moeilijkheden de capaciteiten van de solisten niet te boven gingen, doch waarbij op de afwerking wel het een en ander aangemerkt zou kunnen worden. Het was een gezellige middag, waaruit weinig conclusies omtrent de beschikbare talenten getrokken konden worden. DAVID KONING. ff ff De vereniging „De Oosthoek" heeft Za terdagavond in restaurant „Dreefzicht" een druk winterseizoen afgesloten, waarbij de toneeelclub „De Liester" voor een geslaag de finale zorgde. Opgevoerd werd het dra ma „En de boer ploegde voort" van Piet Mossinkoff, onder het pseudoniem René Bosch geschreven. Het is een tamelijk con ventionele historie, waarbij de auteur zich ook ditmaal niet afkerig toonde van de reeds dikwijls met succes aangewende scherpe tegenstellingen. Dit voor vele verenigingen dankbare speelstuk behandelt de strijd tegen de ele menten, waarbij het sobere bestaan van boer Haaldijk, onder moeilijke omstandig heden opgebouwd, door een dijkbreuk ge heel verloren gaat. Aan de liefde en toe wijding van zijn vrouw heeft hij het te danken, dat hij voldoende ehergie weet te verzamelen om aan een nieuwe toekomst te beginnen. Toch heeft deze catastrofe nog een goede zijde gehad, want uit de geza menlijke strijd tegen het water vloeit uit eindelijk een verzoening met de vijande lijke familie Stolkamp voort, al geschiedt dit alles wel bijzonder simplistisch. Uiteraard gaat de voorkeur van „De Liester" sterk naar een dergelijk boeren- milieu uit, waaraan de spelers bovendien een locale kleur kunnen verlenen door het gebruik van dialect. Van de bezetting dient in de eerste plaats mevrouw F. de Graaf Komduur te worden genoemd, die de oude grootmoeder tot de centrale figuur van deze voorstelling maakte. E. van Oene, die tevens de regie voerde, maakte de door het noodlot achtervolgde Garrit Haaldijk al leszins aannemelijk, waarbij mevrouw T. KomduurReinders hem ais zijn vrouw naar behoren assisteerde. Mevrouw H. Scholten Ter HorstReinders speelde een sympathieke Elsje, waardoor zij voor de vereiste levendige tegenstelling zorgde met de beide Stolkamps, die wat stroever aan hun trekken kwamen. A. Munnikhuis ten slotte was een joviale Piet Karsten, die de weinige humor in dit stuk met succes tot de zijne maakte. Overigens heeft het pu bliek zo enthousiast met de handeling mee geleefd, dat sommige toeschouwers af en toe luide van hun afkeuring over de schur kenstreken van de fieltige Stolkamps blijk gaven. Wel een bewijs dat het stuk is in geslagen. „De Kruitnoten" leverden onder leiding van Nol Grootegoed de dansmuziek voor het gebruikelijke bal na afloop. Het Engelse blijspel Young wives' tale" van Ronald Jeans, door Mary Dresselhuys als „Bakersprookje" in het Nederlands ver taald, is tamelijk vlug voor het amateur toneel vrijgegeven. Het schijnt voor een handige auteur toch altijd weer mogelijk te zijn een volstrekt onbelangrijk gegeven, waarvan de verwik kelingen herinneren aan deze of gene roemruchte Duitse klucht, door middel van een pittige dialoog tot een sprankelend blij spel te verheffen. De inhoud doet er ook in dit geval weinig toe. Het betreft hier twee jonge echtparen, die door de woning nood gedwongen zijn van één huiskamer en één keuken gebruik te maken en daar bij voortdurend te kampen hebben met het gemis van een geschikte kinderjuf frouw. Wanneer zij deze eindelijk menen gevonden te hebben, bedenken zij de dwaaste capriolen om haar ook te kunnen behouden. Het toeval brengt daarbij een der mannen veelvuldig in de armen van de vrouw, waar hij volgens de wetten van eer en deugd nu juist niet in thuis hoort, zodat de nieuwe kinderjuffrouw tenslotte de vaders van haar pupillen niet meer uit elkaar kan houden en ten einde raad de huisdeur definitief en met een daverende slag achter zich sluit. Het is duidelijk dat een dergelijk blij spel lang niet voor iedere vereniging ge schikt mag worden geacht. De Kennemer Toneelkring heeft er echter Zaterdagavond in gebouw „Domi" te Overveen een amu sante opvoering van gegeven. Regisseur N. W. Tol had voor een plezierig tempo ge zorgd. Dick Stevens maakte met een pret tig stemgeluid en juiste allures de rol van Rodney Pennant tot een bron van ver maak. Hij werd voortreffelijk terzijde ge staan door Wies Morsveldvan der Laan als de vlinderachtige Sabina; zij wist van dit onpractische kindvrouwtje met haar charmant-guitige expressie het oneven wichtige karakter precies op maat aan te geven. De leden van het echtpaar Banning werden door Trees Arnoud de Callavon als de zakelijke Mary, en Dick Potharts jr. als de gemoedelijke Jack eveneens uitste kend op elkaar afgestemd, waarbij Wout Zwier als de dandy op vrijersvoeten het fatterige van deze rol misschien iets te na drukkelijk aangaf. Lily van der Lieuw vol deed niet minder als het naïeve huisge nootje met een mannencomplex. Ook de beide kinderjuffrouwen Kinny van Moorselaar en Greet van Opijnen heb ben een belangrijk aandeel in de algemene vrolijkheid bijgedragen. Zodat de volle zaal zich kostelijk heeft geamuseerd, het geen de spelers uit de gulle reacties wel duidelijk zal zijn geworden. De voorbereidingen voor de voorjaars markt, die Vrijdag en Zaterdag wordt ge houden in de Vishal ten bate van ont heemde ouderloze kinderen door de aange sloten verenigingen bij de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, zijn in volle gang. Verscheidene jeugdgroepen hebben gedu rende de winter op clubmiddagen en -avonden hard gewerkt en vele leidsters en leiders gaven hiervoor bijna al hun vrije tijd. Het resultaat is dat er heel wat aar dige en mooie dingen ten verkoop aange boden of Amerikaans verkocht zullen wor den. Aardige attractieve stands worden voorbereid, zoals schieten met pijl en boog, een waarzegster, het rad van avontuur. Een van de groepen voert tweemaal per avond of middag een klucht op. Te Scheemda is de jeugdherberg annex dorpshuis „Esborg" geopend. Het gebouw is in 1812 gebouwd als burgemeesterswoning. Het kan 58 trekkers nachtlogies verschaffen. Otto Sterman vertelde voor Vrijzinnig Lutherse Kring Otto Sterman, bij velen waarschijnlijk bekend door zijn medewerking aan tal rijke toneelvoorstellingen of zijn optreden voor de radio, heeft Zaterdag in de mu ziekzaal van Brinkmann op de slotavond van de bijeenkomsten in dit seizoen van de Vrijzinnig Lutherse Kring een pro gramma van proza en poëzie voorgedragen, grotendeels van Amerikaanse herkomst, dat hij „Ik ben een neger" noemde. Voor de pauze overheerste de ernst, al zal me nigeen soms een glimlach hebben voelen opkomen bij de kinderlijk naïeve, maar diep doorleefde Bijbelse vertellingen over de zondeval, de ark van Noach en de ver loren zoon, gemoedelijk en vermanend de gegevens transporterend naar het eigen ervaringsgebied. De eerste afdeling was in hoofdzaak gewijd aan de slavernij en de bevrijding daaruit, beginnend met een fragment uit de roman „Omdat ik zwart ben" van Mag- dalena Paz, waarin de ten hemel schrei ende ellende van een transport uit Afrika wordt beschreven in de huiveringwek- kend-constaterende toon, die men kent uit de reportages van oorlog en concen tratiekampen. Verder hoorde men een interessante beschrijving van een kerk dienst en het ontstaan van een geestelijk lied. Otto Sterman leverde hierbij een niet alleen verbindende, maar ook veel ver duidelijkende tekst. De reeks gedichten, waaronder zeer treffende, van Langston Hughes, Joseph Cotter, James David Correthers en de Curagaoenaar Marcel de Bruin, kreeg een ontroerende climax met het Gebed van Ouwe Joe (van Jack Gilbert) die „voor alle zekei'heid" vraagt om „zacht sluik haar en een mager wit gezicht" voor als hij in de hemel komt. In het tweede gedeelte kwam in en kele kostelijke negersprookjes uit Suri name de humor aan bod. Daaraan vooraf ging de Congolese vertelling „Siny Mori" van Kéita Fodéba, die Otto Sterman ver leden jaar tijdens de Nederlandse tournee van diens dansgroep uit Frans Aequa- toriaal Afrika eveneens vertolkte. De warmte van zijn stem, de echtheid van zijn toon verleenden een bijzondere waar de aan dit programma, waarin wij het merkwaardige, legendarische relaas over de drie gedaanten van Toussaint l'Ouver- ture, de bevrijder van Haiti, niet graag gemist zouden hebben. De aanwezigen toonden zich dankbaar voor het gebodene. Aan de avond, die door ds G. Kroes geopend was en nog enige tijd in gezellig samenzijn voortduurde, werd door de pianist Kees Bakker muzikale medewerking verleend. D. K. Op 16 Mei was de heer J. A. Heerens, onderladingmeester in dienst der N.S. te Haarlem, veertig jaar werkzaam bij de Spoorwegen. Vanmorgen is hij toegesproken door de heer J. J. Merten, hoofdstationschef, die hem namens het personeel een polshorloge aanbood; door de chef van het stationskan toor, de heer Th. H. Bosser, en door com mies J. P. van Eijsden. Aangezien de heer J. Brandenburg (CPN) te Amsterdam zijn benoeming tot lid van Provinciale Staten van Noordholland niet heeft aangenomen, heeft de voorzitter van het centraal stembureau de op de lijst volgende aangewezen en wel mevr. T. Hoog land geb. Van 't Hof te Alkmaar. Vandaag is b(j de Haarlemse politie adjunct-inspecteur W. Schaafsma in dienst getreden. De heer Schaafsma was tot nu toe aan de Amsterdamse politie verbonden. In Haarlem is hij ingedeeld bij de algemene politiedienst. Ongeveer tachtig Duitse burgemeesters hebben een bezoek gebracht aan Oost-Gvo- ningen, waar zij in gezelschap van een aan tal Nederlandse collega's een excursie heb ben gemaakt naar herverkavelingswerken. In liet jaarverslag voor 1953 van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland wordt er op gewezen, dat in het afgelopen jaar de economische betrek kingen tussen Nederland en de bondsrepu bliek Duitsland verder werden geïntensi veerd. De som van de waarde van in- en uitvoer in het verkeer Nederland-Duitsland heeft thans de Z'/ï milliard gulden over schreden. Wat Nederland betreft wordt deze omzet slechts overtroffen door die van de handel met België en Luxemburg. Voor West-Duitsland neemt Nederland als han delspartner de eerste plaats in. Volgens het. verslag openen zich voor het Nederlands-Duitse handelsverkeer nog twee belangrijke perspectieven. Als zodanig woi'dt in de eerste plaats genoemd de ont wikkeling van de Benelux, die meer en meer tegenover derde landen als een een heid gaat optreden. Hierdoor is een han delsverdrag tussen de Benelux enerzijds en de bondsrepubliek anderzijds binnen de horizon der mogelijkheden gekomen. Een dergelijk handelsverdrag zou van zeer ver strekkende betekenis zijn. In 1953 voerden de Beneluxlanden voor een waarde van 2.960 millioen Mark uit West-Duitsland in en voerden zij daarin uit voor een waarde van 2100 millioen Mark. Er is dus een aan zienlijk saldo ten gunste van Duitsland, dat de Beneluxlanden aanspraak kan doen maken op ruime faciliteiten voor hun in voer in de bondsrepubliek. Het tweede be langrijke feit is de bereidheid, die de West- Duitse overheid toont om te komen tot eco nomische verdragen voor lange termijn met de voornaamste handelspartners. Een der gelijk verdrag met de Verenigde Staten is reeds in voorbereiding en volgens het ver slag ligt het in de lijn der verwachtingen, dat ook met Nederland binnen niet al te lange tijd een dergelijk verdrag tot stand zal kunnen komen, aangezien Nederland thans de belangrijkste handelspai'tner van West-Duitsland is. Het steeds weer verlengde handels- accoord van Januari 1951 vormde ook in 1953 weer de basis voor het Nederlands- Duitse handelsverkeer. Zowel in- als uit voer zijn gestegen, waarbij de Duitse uit voer relatief een belangrijker stijging ver toonde. Evenals in 1952 leed de uitvoer van Nederlandse agrarische producten onder de hoge Duitse invoerrechten. Van de Neder landse uitvoer naar West-Duitsland werd 55,6 percent ingenomen door landbouw producten en 44.4 percent door industriële producten, waarbij een belangrijke ver schuiving naar de industriële producten viel waar te nemen. Omtrent de Nederlandse handel met Oost-Duitsland wordt in het verslag mee gedeeld, dat deze zich in 1953 op hetzelfde peil als in 1952 heeft bewogen, waarbij een vergroting van de Nederlandse uitvoer viel te constateren. Het wegvervoer Het internationale wegvervoer tussen Nederland en Duitsland bleef stijgen, voor al het vervoer met Duitse vrachtauto's nam sterk toe. Dit is een gevolg van een aantal in het voordeel van Duitse bedrijven wer kende omstandigheden, waarover dan ook uit belanghebbende kringen in Nederland vaak klachten worden vernomen. De re- tourritten van Nederland naar Duitsland geschiedden in belangrijke mate beladen. Fiscale maatregelen maken het vervoer vari en naar Nederland voor Duitse onder nemingen aantrekkelijk. De prijzen van Dieselolie zijn in Nederland veel lager dan in Duitsland, waardoor Duitse vervoer- ondernemingen genoegen nemen met lage tarieven op het Nederlandse traject. Over een uniform Nederlands-Duits tarief wordt thans overleg gepleegd, maar gezien het gecompliceerde karakter van dit vraagstuk Onder commando van commandeur S. den Boejt zal het in Den Helder gestation- neerde smaldeel V van de Nederlandse Koninklijke Marine vandaag weer voor grote oefeningen het zeegat uit trekken. Nu er nog tijd voor is houden de Jantjes een grootscheepse ,.beddenrol". Op de foto zijn het de opvarenden van de „Van Amstel", die de gelegenheid aangrijpen om aan boord de vlaggen en op de wal de inhoud van hun kooien te luchten. De Davis Cup-ontmoeting tussen België en Joegoslavië (tweede ronde, Europese zóne) is in een vijf-nul overwinning voor de BeLgen geëindigd. België komt in de derde ronde uit tegen de winnaar van Groot-BrïttanniëBrazilië. OostenrijkIndia, In de ontmoeting OostenrijkIndia (tweede ronde, Europese zóne) heeft India thans met drie-nul de leiding. India komt in de derde ronde tegen Frankrijk uit. LuxemburgDenemarken Denemarken heeft in de ontmoeting tegen Luxemburg een drie-nul voors.prong ge nomen. In de derde ronde zal Denemarken uit komen tegen Hongarije. HongarijeDuitsland De Davis Cup ontmoeting Hongarije Duitsland werd door Hongarije met vier- één gewonnen. Hongarije komt in de derde ronde uit tegen Denemarken. EgypteZweden Zweden won de Davis Cup-ontmoeting (tweede ronde, Europese zóne) met vijf nul van Egypte. In de derde ronde komt Zweden uit tegen de winnaar van de ontmoeting SpanjeItalic. NoorwegenFrankrijk De ontmoeting NoorwegenFrankrijk (tweede ronde, Europese zóne) werd door Frankrijk met vijf-nul gewonnen. In de derde ronde komt Frankrijk tegen India uit. SpanjeItalië In Madrid werd een begin gemaakt met de Davis Cupwedstrijd SpanjeItalië (tweede ronde, Europese' zóne). Na de eer ste dag leidt Italië met twee-nul. Groot-BrittanniëBrazilië De stand in de wedstrijd tussen Groot- Brittannië en Brazilië in de tweede ronde van de Davis Cup is thans twee-één. zijn op korte .termijn geen resultaten van dit overleg te verwachten. Aan beide zijden bestaat echter volgens het verslag een op recht verlangen tot een oplossing te komen en het lijkt niet uitgesloten, dat in 1954 een „Verbandstarif" tot stand zal kunnen komen. Tussen de Nederlandse Spoorwegen en de Deutsche Bundesbahn werd overeenstem ming bereikt over een nieuw tarief voor het goederenvervoer per spoor tussen Oos tenrijk en Nederland, dat een aanzienlijke verbetering betekent in vergelijking met vroegere voorstellen, maar waardoor Ne derland tegenover de Duitse havens toch in het nadeel blijft. Zaterdag vierde de gymnastiek- en athle- tiekvereniging „Hoofddorp" haar vijftig jarig bestaan. Des middags is een optocht door het dorp gehouden, gevolgd door een défilé voorbij het raadhuis, waar het college van B. en W„ ereleden der vereniging en genodigden aanwezig waren. Burgemeester mr. J. F. Jansonius sprak de turners(sters) toe en overhandigde namens het gemeentebestuur een vlag, waarna de voorzitter der vereniging, dokter Nanninga, woorden van dank sprak. Tijdens een receptie in De Beurs heeft mr. Jansonius eerst als beschermheer gesproken en daarna richtte hij zich als burgemeester tot de enige nog in leven zijnde oprichter, de heer A. H. van der Lint te Aerdenhout. Deze heeft veel voor de vereniging gedaan, j speciaal in de periode dat hij werkzaam was bij het lager onderwijs te Hoofddorp. De I burgemeester deelde mee, dat de Koningin I aan de heer Van der Lint, die vijfentachtig I jaar oud is, had toegekend de gouden ere medaille. verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Het Koninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond bood de heer Van der Lint de médaille van verdienste aan en het bestuur der jubilerende vereniging de gouden ver- cnigingsspeld. Vrijdag en Zaterdag worden in Hoofddorp uitvoeringen gegeven. Ongeveer 5000 Haarlemse postduiven ver trokken in convooi naar Vilvoorde (België) een afstand van 163 km. De duiven werden om 08.00 uur in vrijheid gesteld met Oosten wind. De uitslag is als volgt: De Snelpost: 1. V. J. Goede 10.37: 2. W. Harkmans 10.38; 3. J. de Boer 10.38; 4. J. de Boer 10.38 en 5. B. Megens 10.39 uur. De Snelvlieger: 1. P. Stokman 10.19; 2. H. Hölskon 10.23: 3. Gebr. do Bruijn 10.24; 4. F. Nouman 10.29 en 5. P. M. Kok 10.32 uur De Reisduif: 1. J. Knijper 10.32: 2. H. ter Horst 10.37: 3. A. J. Tatenhove 10.38; 4. Al ders v. d. Wijden 10.40 en 5. J. Verzeilberg 10 40 uur. H.A.K.: 1. H. Adolfs 10.30: 2. W. Koper 10.31; 3. H. Adolfs 10.33; 4. H. Adolfs 10.35 en 5. C. Steeman 10.36 uur. Columba: 1. .T. J. Brand 10.31: 2. J. Kupe- rus 10.32; 3. Th. Vogel 10.33; 4. Th. Vogel 10.33 en 5. D. Heddema 10.34 uur. De Koerier: 1. W. Kuiper 10.31; 2. Th. Heinsberger 10.32: 3. Th. Heinsbergen 10.33; 4. A. v. d. Walle 10.33 en 5. J. F. Koedijk 10.33 uur. Het Centrum: 1. W. Bakker 10.37; 2. P. Vergers 10.37; 3. A. v. Drunen 10.38: 4. A. Kramer 10.40 en 5. A. v. Drunen 10.40 uur. H.P.S.: 1. J. Lexmond 10.38: 2. A. Boo gaard 10.40: 3. Th. Krom 10.42; 4. G. Jonker- man 10.44 en 5. J. Lexmond 10.46 uur. Haarlem-Noord: 1. A. Bot 10.30: 2. A. Bot 10.34; 3. D. v. Drunen 10.35: 4. F. Steenbergen 10.36 en 5. B. Kamstra 10.36 uur. De Luchtbode: 1. F. Weezenaar 10.39; 2. J. Lensen 10.42; 3. G. Meulenbroek 10.44; 4. C. Wenneker 10.45 en 5. II. J. v. d. Broek 10.46 uur. Recht v. Allen: 1. Gebr. v. d. Aa 10.42; 2. J. v. d. Pol 10.43; 3. J. v. d. Pol 10.43; 4. J. v. Loy v. Es 10.44 en 5 Gebr. v. d. Aa 10.44 u. De Postduif: 1. A. J. Kramer 10.37; 2. A. C. Tanis 10.37; 3. A. C. Tsnis 10.40; 4. A. J. Kramer 10.41 en 5. W. Looijenga 10.42 uur. Gevl. Vrienden: 1. C. A. v. d. Wal 10.29; 2. A. v. Zadel 10.33: 3. A. v. Zadel 10.34; 4. C. A. v. d. Wal 10.34 en 5. H. Brouwer 10.37 uur. Vredesduif: 1. P. de Jong 10.34: 2. Breeuwer 10.36; 3. Ant. Compier 10.36; 4. Ant. Com- pier 10.37 en 5. F. v. Deutekom 10.37 uur. De resultaten in de Haarlemse Cricketbond waren als volgt: Haarlem 4BMHC 2; gewonnen door BMHC met 33 runs. BMHC 100 voor 5 wickets (gesloten). Hol- scher 19. Dalmeijer 12, v. d. Harst 41 not out. Sluijter 13. Bowlingcijfers Haarlem. Van Dok 1—22, Schlatmann 419. Haarlem 67. Van Dok 12, Schlatmann 17. extra's 19 (wides!). Bowlingcijfers BMHC. Holscher 3—22, Koningsveld 1—9, Van der Harst 2—10, Bron- gersma 1—1, Creutzberg 1—2, Schouw 1—1. Rood en Wit 5 ACVHW 2; gewonnen door CVHW met. 5 runs. VCHW 46. Vogelsang 13, extra's 16. Bowlingcijfers R, V/. Nijhuis 2—11. Van Muiswinkel 4—13, Deinum 3—6. Rood en Wit 41. Bowlingcijfers CVHW: Leijer Jr 417, Postma 57, Vogelsang 18. CVHW (2e innings) 22 voor 1 wicket, op gegeven door R. en W. Jacobs 11 not out. CVHW 3Rood en Wit 5 C; gewonnen door R. en W. met 73 runs. Rood. en Wit 129 voor 3 wickets (gesloten). Luining 36. Hoog 29 not out, Onstein 50 not out, extra's 12. Bowlingcijfers CVHW: Aronds 2—8, Zeeuwe 117. CVHW 56, Kottman 13, De Visser 14 Bowlingcijfers Rood en Wit, Luining 4—14 Hamburger 3—14, Onstein 3—20. 3-3Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Hoil. Aimer. Lijn N. Sebeepv. Unie H.V.A Deli Mij Aimsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem .Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slot'koers Openings Vrijdag koersen 99 99 223<4 222 346 345 323 321 499% 497 97% 97 157 153 150% 147% 129% 128 122% 122 191 190% 182% 183 179% 179% 178 180 36'/in 36 64l3/m 65% 55% 56% 95% 95% 21V-.I 21% 46% 47

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10