Drie Franse generaals gaan de balans in Indochina opmaken OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Accoord over evacuatie van de gewonden opgezegd Weerbericht Koningin Elizabeth weer thuis Philippijnse rebellenleider Taruc geeft zich over Kabinet-Laniel gaat de derde ronde in Nederlandse regering wacht nog af Verenigde Staten tegen verdeling van Vietnam Bevordering van wederzijds begrip Non-aggressie pact in Zuid-Oost-Azië Het woord is aan Australië voor militair overleg over Z.O.-Azië Kartels en K.S.G. Clement Krauss overleden Conferentie te Oosterbeek op initiatief van Prins Bernhard West-Duitsers gaan onder Britse vlag vliegen Incident bij de Noordpool Onenigheid in de leiding der Hoekbalahaps Ex-generaal Guderian in Beieren overleden Problemen van de doorbraak Onlusten in Oost-Bengalen eisen 206 doden Weer rapport 68e JAARGANG No 261 MAANDAG 17 MEI 1954 298e JAARGANG No 109 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. pirecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsrnan (Van onze correspondent in Parijs) Gisteravond zijn op instructie van de na tionale defensie commissie het hoogste militaire orgaan van de Franse republiek de stafchef Paul Ely en de generaals Albert Salan, die vroeger opperbevelheb ber in Indochina Avas, en Pierre Pélissier van de luchtmacht naar Indochina gevlo gen. Hun missie is tweeledig. In de eerste plaats moeten ze generaal Henri Navarre, de huidige Franse opper bevelhebber in Indochina, op de hoogte stellen van de plannen, zoals die na het laatste parlementaire vertrouwensvotum in het kabinet-Laniel in aanwezigheid van generaal Ely besproken zijn. In de tweede plaats zullen de drie hoge Franse generaals onderzoeken welke mili taire maatregelen genomen moeten worden om de situatie, die nu algemeen als zeer ernstig en zelfs alarmerend wordt be schouwd, te kunnen herstellen. Men vreest dat de Vietminh zich nu gereed maakt bin nenkort de Vietnamese hoofdstad Hanoi aan te vallen. Bovendien hoopt Ely, die enkele weken geleden in Washington al een belangrijke regeringsopdracht heeft vervuld, contact te 'kunnen leggen met de vijand, ter bespoe diging van de evacuatie van gewonden uit de gevallen vesting Dien Bien P-hoe, waar bij men de laatste dagen, nadat Zaterdag in Parijs de eerste gewonden zijn gearriveerd, op nieuwe moeilijkheden is gestoten. Het is nog niet bekend wanneer deze militaire missie waaiwan her, rapport de nieuwe Franse strategie in Vietnam dus goeddeels zal moeten bepalen, in Parijs te rug wordt verwacht. Gezien de urgentie van nieuwe maatregelen zal dit wel heel spoedig zijn, en mogelijk zelfs nog deze wéék. Direct daarna zal berekend worden hoeveel en welke versterkingen naar Indo china moeten worden gezonden. De beno digde bedragen ter bekostiging daarvan zullen in elk geval geval door het parle ment moeten worden gevoteerd, en men kan verwachten dat ten derden male Indo china in de Kamer, tegen het uitdrukke lijk verlangen van de regering in, het voor werp van uitvoerige debatten zal vormen. Afgezien van een waarschijnlijke derde vertrouwenskwestie, die Laniel dan moét stellen, heeft deze discussie als consequen tie ook dat de behandeling van het Euro pese leger voor de zoveelste maal zal wor- uitgésteld. De officiële opzet was dat de Nationale Vergadei-ing morgen de datum vast zou stellen, waarop de E.V.G.-debatten einde lijk beginnen zouden. Het is dus nu al wel zeker dat de Kamer zich aan deze afspraak niet zal kunnen houden. SAIGON. (Reuter/AFP). Generaal Navarre heeft besloten de bombardementen van een weg in het Noorden waar de Viet minh een „vrijgeleide" had verkregen ge durende de evacuatie van de gewonden van Dien Bien Phoe, vannacht te hervatten. Het Franse opperbevel heeft de evacuatie van de gewonden gedurende het week einde afgebroken, omdat het vreest, dat de Vietminh troepen zenden langs genoemde weg van Dien Bien Phoe naar Son-La, in het Noord-Westen van Tonkin aan de weg naar Hanoi. Vrijdag werden slechts elf gewonden ge- vacueerd. In dit tempo zou het meer dan een maand duren, voor de groep van 450 weggevoerd zóu zijn. Het Franse besluit om de bombardemen ten te hervatten tast de evacuatie-over- eenkomst van Genève niet aan, menen de Fransen. Volgens de radio van de Franse strijdkrachten is de overeenkomst over de wacutie van de gewonden opgezegd, om dat, aldus de radio, de huidige voorwaar den de uitvoering er van niet toelaten. De Fransen zijn echter bereid nieuwe voor waarden te bespreken. Radio-Vietmi.nh heeft Zondag bekend gemaakt, dat de STRAATSBURG (Van de correspondent van het A.N.P.) Een toezegging der Hoge Autoriteit der Gemeenschap voor Kolen en Staal om binnen een half jaar maatregelen te nemen tegen de kolenkar- tels heeft de Nederlandse regering er toe gebracht af te zien van haar voornemen zich tot het gerechtshof der gemeenschap te wenden met een verzoek tot ingebreke stelling van de Hoge Autoriteit inzake het door haar gevoerde kartelbeleid. Minister Zijlstra, die de in de gemeen schappelijke vergadering der K.S.G. ge houden debatten heeft bijgewoond, deelde ons mede dat hij de Hoge Autoriteit der gemeenschap van dit besluit op de hoogte heeft gesteld, nadat hij van dit gezags orgaan toezeggingen voor de verder te voeren kartelpolitiek heeft ontvangen, die door de Nederlandse regering bevredigend geacht worden. De Nederlandse regering heeft zich evenwel het recht voorbehouden in een later stadium deze procedure tot ingebreke stelling aanhangig te maken, wanneer naar haar oordeel de uitvoering van de door het gezagsorgaan toegezegde maatregelen daar aanleiding toe zou geven. Minister Zijlstra deelde mede, dat de Nederlandse regering deze houding heeft aangenomen, nadat zij van de Hoge Auto riteit de verzekering heeft ontvangen, dat tegen bestaande verkoopsorganisaties in de Ruhr en in België een procedure is ge opend. Vietminh in beginsel, bereid is nieuwe maatregelen voor afvoer van de Franse ge wonden te bespreken. De Vietminh had geweigerd controle op de Aveg toe te staan. Tot de redenen tot het besluit behoort ook de weigering, om Viet namese gewonden te laten evacueren en de traagheid der evacuatiemethode, waartoe de Vietminh dwong, aldus AFP. De Franse delegatie, die zich Zondag naar Dien Bien Phoe had begeven, is inmiddels naar Hanoi teruggekeerd. Zij gaf geen enkel commen taar. Van Amerikaanse en Engelse zijde is te Genève tegen het optreden der Vietminh geprotesteerd. Volgens de Fransen heeft de Vietminh tot nu toe geen werkelijke pogingen ge daan om het vliegveld van Dien Bien Phoe te herstellen. Zij zeggen dat de evacuatie opzettelijk wordt vertraagd, teneinde troe pen naar de Tonkin-delta te kunnen zen- Volgens geëvacueerden is generaal de Castries in een jeep van de Vietminh weg gevoerd. Hij droeg nog zijn rode officiers pet. Hij mocht zijn revolver behouden. Na de val van Dien Bien Phoe werden de gewonden uit hun onderaardse verblij ven naar boven gebracht en in. tenten ge legd. Het Franse verplegende personeel werd weggevoerd en de gewonden hadden gedurende drie dagen geen verzorging. Een paar mannen van de Uniestrijdkrach ten haalden toen voedsel uit de opslag plaatsen. De Vietminh. deed echter niets. Later kregen de gewonden verzorging van artsen van de Vietminh, zo zeide een ge- evacueerde, die een been verloren heeft. Het is Zondag rustig geweest in de delta van de Rode rivier. Wel heeft de Franse luchtmacht zware bombardementen uitge voerd op de grote Vietminh-concentraties bij de post Phoelie, 50 kilometer ten Zui- GENèVE (United Press) De Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Walter Bedell Smith, heeft Bao Dai, het staatshoofd van Vietnam, de verzeke ring gegeven, dat de Verenigde Staten ge kant zijn tegen elke regeling in Indochina, waarbij enig deel van Vietnam aan de Vietminh zou worden overgedragen. Volgens gezaghebbende bronnen heeft Bedell Smith dit aan Bao Dai medegedeeld gedurende een onderhoud in het Franse stadje Evian, waar het# staatshoofd van Vietnam zijn intrek heeft genomen. Bedell Smith heeft Bao Dai eveneens medegedeeld, dat de Verenigde Staten de integriteit en de onafhankelijkheid van Vietnam willen bewaren. De ontmoeting tussen Bedell Smith en Bao Dai had plaats aan de vooravond van de eerste geheime onderhandelingen over een regeling van de Indochinese kwestie. den van Hanoi, en op Vietminih-eenheden langs de rivier de Day. In de sector van Thaibinh honderd kilometer ten Zuid-Oosten van Hanoi houdt de post Anxa, die reeds acht dagen wordt belegerd, stand tegen een grote over macht. Het garnizoen, dat slechts een honderdtal Franse en Vietnamese militai ren omvat, heeft elke nacht zware Viet- minh-aanvallen doorstaan. De Oostenrijkse dirigent Clement Krauss is Zondagavond aan een hartaanval over leden. Hij bevond zich op tournée in Mexico, waar hij een aantal concerten van het nationale symphonie-orkest heeft ge dirigeerd. Van 28 Mei tot 1 Juni zal op initiatief van Prins Bernhard te Oosterbeek door een aantal vooraanstaande personen uit verschillende Westerse landen een confe rentie worden gehouden over de vraag hoe in die landen het wederzijds begrip voor elkanders standpunt kan worden bevor derd. Aan deze conferentie, die een besloten en onofficieel karakter zal dragen en waar bij de regeringen der verschillende landen dus niet betrokken zijn, zal een aantal leidende figuren uit het politieke en uit het economische leven werkgevers zo wel als vakverenigingsleiders deel nemen. Zo zullen ter conferentie aanwezig zijn de Franse oud-premier Pinay en zijn Italiaanse en Belgische collega's De Gasperi en Van Zeeland. Voorts komen de Engelse minister Foster, de Noorse minister Hal- vard Lange en de Griekse minister Kanel- lopoulos. Uit de socialistische beweging en de vakverenigingen komen de Engelsen Gait- skell en Williamson, de Fransman Gui Mollet en de Duitser Rosenberg. Vooraan staande figuren uit het internationale eco nomische leven als de Amerikaan David Rockefeller en dr. Paul Rijkens zullen eveneens onder de deelnemers zijn. Van de delegatie der Verenigde Staten maakt on der meer deel uit de voormalige adviseur van president Eisenhower, C. D. Jackson. De Nederlandse delegatie bestaat uit Prins Bernhard, dr. H. M. Hirschfeld, prof. dr. V. J. Koningsberger, H. Oosterhuis, mr. M. P. L. Steenberghe en mr. H. F. van Walsem. Op de in Amsterdam gehouden hoofd- besturenvergadering van het NVV is beslo ten. het dagelijks verbondsbestuur uit te breiden van zeven tot negen leden. De twee nieuwe leden zijn J. Lageveen (voorzitter van de Algemeen Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond) en H. Visser (penningmeester van de Algemene Bond „Mercurius"). DJAKARTA (Un. Press) Regerings kringen in Indonesië denken momenteel over de mogelijkheid van het vormen van een non-aggressie-pact tussen Indonesië, India, Birma en communistisch China. Het persbureau Aneta meldt dat „kringen in nauw contact met hoge regeringsautoritei ten" hebben gezegd dat het denkbeeld voor de vorming van zulk een pact al lang is overwogen. Aneta zeide dat volgens deze kringen „het denkbeeld" zo spoedig mo gelijk moet worden uitgewerkt in verband met „de huidige urgentie \'an de politieke toestand in Zuid-Oost-Azië, waar een we reldmacht pogingen in het werk stelt om een defensieblok te vormen," Deze kringen zeiden dat de vorming van een non-aggressiepact tussen de drie Zuid- Oost Aziatische naties en communistisch China niet betekende dat het pact in strijd zou zijn met de onafhankelijkheidspolitiek, die Indonesië,India en Birma volgen, om dat het „niet gericht zou zijn tegen een wereldblok, maar alleen was bedoeld om aggressie tussen de betrokken landen'te voorkomen". Aan de andere kant, zo zei den deze kringen, betekent lidmaatschap van het anti-communistische blok dat de Verenigde Staten hebben voorgesteld, „het zich aansluiten bij een blok dat in strijd is met Indonesië's onafhankelijkheidspoli tiek". De kringen zeiden dat het Amerikaanse voorstel voor een anti-communistisch ge zamenlijk defensie-systeem alleen een ver sterking zou betekenen van „de positie van de koloniale landen in Azië, een positie die de ontwakende volkeren van Azië" niet kunnen aanvaarden. Oproep tot herleving „Arbeitsdienst" Op een bijeenkomst van 300 vroegere lei ders van de Duitse „Arbeitsdienst" te Wein- heim, is een oproep gedaan voor de weder oprichting van „vrijwillige" werkploegen. De leider van de vereniging van voormali ge leden vart de „Arbeidtsdienst", de vroe gere „Arbeitsführer" Herbert Schmeidler, zeide, dat wegens het tekort aan arbeids krachten op het platteland de boeren blij zouden zijn weer Duitse mannelijke en vrouwelijke „Koenraads" te hebben. BONN (D.P.A.) Naar thans wordt vernomen houdt de op 16 Maart gesloten overeenkomst tussen „Luftag", de Duitse maatschappij, die de oprichting van een Duitse luchtvaartmaatschappij voorbereidt, met de Britse maatschappijen BEA en BOAC in, dat de Britse maatschappijen in opdracht van de op te richten Duitse maat schappij verkeersrechten zal overnemen, die de Duitse maatschappij voorlopig niet kan uitoefenen. Voorts is overeengekomen, dat de Duitse maatschappij de bestaande organisatie en inrichtingen van de Britse maatschappijen in andere landen zal mogen gebruiken, ter wijl omgekeerd de Britse maatschappijen in Duitse inrichtingen gebruik zullen kunnen maken. De Duitsers zijn voornemens een soortgelijke overeenkomst aan te gaan met Amerikaanse of andere maatschappijen, zodra West-Duitsland zich met luchtdien- sien over de Atlantische oceaan zal gaan bezighouden. De Duitsers hebben reeds 4 toestellen van het type Con vair 340 en 4 toestellen van het type Constellation voor continentale en Oceaanvluchten in de Verenigde Staten be steld. In Groot-Brittannië wordt reeds per soneel voor de op te richten Duitse maat schappij opgeleid. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Dr. Johnson: De ware kunst van het geheugen is, op te letten. WASHINGTON (Reuter) Woordvoer ders van de Amerikaanse luchtmacht te Washington hebben verklaard, dat een Sovjet transportvliegtuig drie keer laag over een drijvend ijseiland bij de Noord pool, dat de Verenigde Staten als een post voor weerkundige observaties gebruiken, gevlogen heeft. Dit was 10 dagen geleden gebeurd, blijkbaar met de bedoeling foto's te nemen. Er zal echter niet geprotesteerd worden Het Sovjetpersbureau Tass heeft bericht, dat Sovjet-gelecrden en vliegers voor het eerst precies de wegen hebben aangegeven van drijvende ijseilanden in het Noordpool gebied. Volgens de gegevens bewegen de talrijke ijseilanden zich deels in Oostelijke, deels in Westelijke richting. Eerste foto van de nieuwe Comet III toen het uit zijn hangar in Hatfield, Hert fordshire. het hoofdkwartier van de Britse De HaviUand-fabrieken, te voorschijn kwam. Het vliegtuig, dat een zeer grote capaciteit heeft en speciaal geschikt is gemaakt voor lange afstanden, zal in 1956 of 1957 in gebruik komen. MANILLA (United Tress) De leider van het guerilla-reger op de Philippijnen, Luis Taruc, heeft zich bij de regerings autoriteiten gemeld en gezegd, dat hij zich wenste over te geven. Hij werd onmiddel lijk onder scherpe bewaking gesteld in het hoofdkwartier van het leger. Taruc- was opperbevelhebber van de op standige Hoekbalahaps, ook wel Hoeks ge noemd, en hij gold als staatsvijand num mer één. De communisten noemden hem „een man van het volk". Zij vergeleken hem met Mao Tse-Toeng. De 44-jarige Taruc verwierf zich gedu rende de tweede wereldoorlog bekendheid als guerilla-leider tegen de Japanse be zetters, maar nadat de Philippijnen door de Verenigde Staten bevrijd waren, raakte hij in communistisch vaarwater. De in Moskou opgeleide rebel werd in 1946 als afgevaardigde naar het Philip pijnse Congres gekozen, maar hij vluchtte, lang voor zijn mandaat afliep, naar de bergen. Op zijn hoofd dood of levend was een prijs van 100.000 pesos (50.000 dollar) gesteld. Zijn overgave is een grote over winning voor de nieuwe regering van pre sident Ramon Magsaysay, de vroegere mi nister van Defensie, die de links-terroris tische agrarische beweging der Hoeks fel bestreden heeft, maar een nieuwe kans bood aan hen, die met de terreur wilden breken. Men meent, dat de contactman, die be middeld heeft bij de overgave van Taruc, de journalist Benigno Aquino is, die in het begin van dit jaar twee geheime in terviews met Taruc heeft gehad in diens hoofdkwartier in de bergen. Taruc zou gezegd hebben, dat hij tot zijn overgave besloten had, daar „het program van Magsaysay gelijk is aan het mijne". Taruc heeft immer beweerd, dat hij strijdt voor een beter lot voor de boeren, maar zijn organisatie nam haar toevlucht tot geweld, waarbij moord en diefstal niet geschuwd werden. Taruc was in naam het hoofd en tevens de meest bekende leider der opstandige beweging, maar in feite nam hij in de hui dige hiërai-chie slechts een tweede of derde I plaats in. Men gelooft, dat de werkelijke leider op het moment Jesus Lava is. Van de zijde van het leger heeft men echter laten doorschemeren, dat men Taruc wil gebruiken om een oproep tot alle Hoeks te richten om zich over te ge ven. Na een reis van ruim 75.000 km., die ongeveer zes maanden duurde, is Koningin Elizabeth, van Engeland Zaterdag in Londen teruggekeerd. De Koningin, gevolgd door prins Charles en prinses Anne zet voet op Londens grond aan de Westminster Pier. De Engelse koninklijke familie is Zater dagmiddag van haar ï'eis door het Gemene best teruggekeerd. Zodra het koninklijke jacht Brittannia in zicht kwam van de Engelse Zuidkust verzamelden zich op de rotsen en stranden duizenden mensen om het koninklijk #gezin een welkom toe te roepen. Overal in het kanaal dobberden versierde zeiljachten en andere kleine schepen om de onder de kust varende Brittannia met haar escorte van 17 tor pedoboot jggers te begroeten. Sir Winston Churchill had zich op uit nodiging van Koningin Elizabeth de avond tevoren bij Southampton aan boord van de Brittannia begeven, van waar hij het laatste deel van de tocht naar Londen meemaakte in marine-jekker, met zeilpet en natuurlijk met een enorme sigaar. Naarmate de Brittannia de monding van de Theems naderde, nam de geestdrift toe. Het begon pas goed toen de Brittannia Zaterdagochtend om halftien de Theems opvoer. Pieren en gebouwen langs de oevers waren volgepakt met juichende toeschouwers. Van zee naar Londen is een aistand van ongeveer tachtig kilometer of bijna vier uur varen. Naarmate de rivier smaller werd, was hel huldebetoon intenser. Koningin Eliza beth en haar gemaal stonden bijna voort durend op een speciaal uitbouwsel van de brug vanwaar zij teruggroetten. Van het moment af waarop de Koningin voet aan wal zette was het feest in Londen. Tot kort voor middernacht verdrong een grote menigte zich voor Buckingham Palace. Zondag werden in de kerken dank diensten voor de behouden terugkeer van Koningin Elizabeth gehouden. Duizenden stroomden ook toen langs Buckingham Palace en langs de Mali, welke 's avonds feestelijk verlicht was. CANBERRA (Reuter) De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, heeft gezegd te hopen, dat de mili taire staven van „een aantal landen" bin nenkort de gevolgen van de toestand in Indochina zouden bespreken. Hiervoor zou de reeds bestaande machinerie voor over leg tussen de stafchefs van Australië. Frankrijk. Nieuw Zeeland, Groot-Brittannië de Verenigde Staten kunnen worden ge bruikt. Volgens berichten uit Genève had Casey in een schrijven aan zijn Britse col lega Eden een spoedige bijeenkomst van stafchefs van deze landen verzocht. Zondag zei Casey, dat elke „eerlijke en redelijke regeling voor wederzijdse ver dediging" de steun van alle betrokken Zuid- en Zuidoost-Aziatische landen dien de te hebben. Tenzij Laos, Cambodja en Vietnam tot een verdrag bereid waren, zou men nauwelijks het recht hebben zich met de aangelegenheden van die landen te be moeien, zo meende hij. Het is niet bekend of Taruc terecht zal staan dan wel dat hem onder bepaalde voorwaarden amnestie zal worden ge schonken. Taruc stond in 1950 een tijdlang aan het hoofd van een organisatie, die 40.000 ge wapende mannen telde en meer .dan 100.000 aanhangers had. Hij drong door tot in de onmiddellijke nabijheid van Ma nilla. Maar zijn macht ging tanen en bij de boeren vond hij steeds minder gehoor. (AFP/Reuter) Taruc heeft onenig heid gehad met andei-e leiders van de rebellen, en zou uit de comiriunistische pai-tij, die de opstandige „Hoeks" ieidt, zijn gestoten. Taruc verklaarde tot journalisten, dat hij altijd een gematigde politiek van de communistische partij had voorgestaan. Hij was op het ogenblik van de fusie met de communistische partij, in 1938, secre- taris-genei'aal van de Philippijnse socia listische partij. Hij werd lid van het cen trale comité van de nieuwe partij. MüNCHEN (D.P.A./U.P.) - Ex-generaal Heinz Guderian, de Duitse tankspecialist uit de afgelopen oorlog, is Zaterdag in een rusthuis bij Füssen in Beieren op 65-jarige leeftijd overleden. Hij leed aan een lever ziekte. De begrafenis geschiedt Donderdag te Goslar in de Harz. Na de Duitse successen in Polen en Frankrijk aan het begin van de oorlog viel Guderian in 1941 in ongenade door het mis lukken van de opmars van tanks naar Mos kou in de hexTst van dat jaar. In Juli 1944 werd hij in ere hersteld en benoemd tot hoofd van de Duitse generale staf, waarvan hij tijdens de eei'ste Wei'eldooi'log reeds lid was geweest. Na de eerste wereldooiiog werd hij com mandant van een mobiele eenheid van de Reiehswehr het 100.000 man tellende leger van de i'epubliek van Weimar en in 1931 werd hij benoemd tot stafchef van alle mobiele i-ijksweei'troepen. In 1938 stelde Hitier hem aan het hoofd van alle Duitse tanksformaties van de nieuwe nazi-weer macht. Na de tweede wereldoorlog schreef Gu derian een historisch overzicht van de werkzaamheden van het Duitse opperbevel voor officieel Amerikaans gebi'uik. Hij is niét wegens oorlogsmisdaden vervolgd. De Protestants-Christelijke Werkge meenschap in de Partij van de Arbeid heeft in Arnhem haar jaaivergadering ge houden onder voorzitterschap van mr. G. E. van Walsum. In deze bijeenkomst heeft prof. dr. W. Banning gesproken over „Pro blemen van de doorbraak". Prof. Banning zei onder meer, dat de doorbraak zich heeft ontwikkeld van een geestelijk proces tot een politiek feit. Hij waarschuwde ertegen het begrip doorbraak echter niet in eerste instantie als politieke idee te hanteren. De spreiding van het „doorbraak-den- ken" kan leiden tot gespletenheid, in die zin dat de ene gx-oep politiek, de andere groep kerkelijk gaat denken, waardoor men in de diepte, het gemeenschappelijk verband verliest. Prof. Banning vroeg zich j af of we misschien in een restauratieperio de verkeren. De mogelijkheid van een te- j rugzakken naar de verhoudingen voor 1940 is zeker aanwezig, meende hij. Als laatste probleem noemde prof. Ban ning de kwestie Europa, de Europese inte gratie, in de doorbraak een belangrijk ding, mede door de vraag of ook op politiek terrein christendom en socialisme samen een taak kunnen vervullen. Gegeven de his torische situatie vond hij, dat het christen dom meer geestelijke stuwkracht kan op hangen dan socialisme en humanisme. DACCA (Reuter). Het Pakistaanse kabinet heeft besloten troepen te plaatsen bij industriële ondernemingen in Oost- Bengalen als gevolg van de ai-beiasonlus- ten, waarbij dit weekeinde 206 personen zijn gedood, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. De industriëlen in deze provincie hebben, naar verluidt, premier Mohammed Ali om bescherming verzocht. Twee ministers zullen ter plaatse een on derzoek instellen. In het district Dacca zijn samenscholin gen van meer dan vijf personen verboden. Voor vergaderingen moet vergunning aan- gevi-aagd worden. Militaire patrouilles houden toezicht. De politie heeft 71 arres taties verricht. In de omgeving van de jutefabriek waar de onlusten zich hebben voorgedaan, geldt een uitgaansverbod voor de avond en nacht. Het wordt officieel toegegeven, dat de on lusten het gevolg zijn van de wrok der plaatselijke bevolking jegens de tewerk stelling van gi-ote aantallen uitgewekenen van elders. Deze zijn de provincie binnen gekomen toen Pakistan en India werden gescheiden, nu bijna zeven jaar geleden. Engelse volk en Duitse herbewapening John Strachey, oud-minister van Oorlog en Labour afgevaai'digde in het Britse parlement, heeft te Norwich (Norfolk) als zijn mening te kennen gegeven, dat 75 van het Britse volk gekant is tegen her bewapening van West-Duitsland. (van hedenmorgen 7 uur) 1?, QL on c 5 weers- n ■o tjü <5 toestand 5 2 3 Z 3 xi EvZ Stockholm zwaar bew N 14 5 Oslo onbewolkt windstil 15 0 Kopenhagen geheel bew ZZW 3 11 0 Amsterdam motregen NO 9 12 0,1 Londen zwaar bew N 4 12 0 Luxembui'g regen N 5 18 0,4 Parijs geheel bew N 7 18 P Boi'deaux regen N 7 13 5 Grenoble nevel windstil 16 5 Nice regen N 3 17 31 Genève nevel windstil 19 5 Zürich nevel NNW 2 20 0 Locarno regen O 2 12 29 Berlijn zwaar bew ONO 3 21 0 Frankfort geheel bew NNO 7 24 0 München zwaar bew windstil 19 0 Wenen regen ZO 9 18 0 Innsbruck zwaar bew W 3 18 0 Rome geheel bew windstil 22 0,5 Ajaccio zwaar bew ZO 2 19 8 0 Mallorca licht bew. WNW 2 23 Neerslag laatste 24 uur rrce-» ENIGE REGEN' Verwachting, medegedeeld door bet K.N.M.l. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met voornamelijk in het Oosten van het land enige regen. Ma tige tot krachtige Noordelijke wind. Koud weer. 18 Mei Zon od 4.43 uur. onder 20.31 uur. Maan op 21-45 uur onder 4.27 uur. Maanstanden 17 Mei 22.47 uur- Volle maan 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwarL». Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 17 Mei Hoog water 3.23 en 15.44, uur Laag water 11 19 en 23 41 uur Dinsdag 18 Mei Hoog water: 3.58 en 16.21 uur. Laag water: 11.58 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1