Puistjes ZWITSAL Wereldnieuws Vluchtelingen uit Sjanghai arriveerden op Schiphol BICMPANIÉZ Weer tal van branden tijdens het afgelopen weekeinde SPD PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST V De radio geeft Dinsdag Zeurende maag? Cineasten naar het Verre Oosten Ruim zeventig hectare bos en heide in Noord Brabant verloren gegaan Russische order voor de Schelde ZocU ió liet zo r~ J 2 Groep van 19 naar Nederlandse sanatoria Kerkelijk Nieuws Heringa Wathrich Met garantie van de burgemeester Openluchttentoonstelling van beeldhouwwerken Opnamen voor nieuwe film in Tokio, Bagdad en Bangkok Achttiende eeuws kasteel ten dele afgebrand Jehova's Getuigen bijeen in Sittard Nieuw schip voor Finse rederij Bouw van drie vrachtschepen Senator Algra sprak in Münster Amateurzenders op „De Gouden Schakel" Schaafwonden? Groei van een boom MAANDAG 17 MEI 1954 Twee wereldoorlogen hebben een nieuw volk gecreëerd, weliswaar niet bestaande uit mensen die ethnologisch dezelfde kenmerken vertonen, maar mensen die gemeen hebben dat zij geen land het hunne kunnen noemen en die terug kunnen zien op een lange reeks van jaren dat zij afhankelijk waren van de grillen van anderen. Deze vluchtelingen vormen een millioenenvolk, ter grootte van ongeveer vier maal de be volking van Nederland. Alleen al in West-Duitsland bevinden zich momenteel bijna tien millioen vluchtelingen, in Oost-Duitsland ongeveer vier millioen, in Oostenrijk 226.000. Over het aantal van hen in Azië zijn geen nauwkeurige gegevens bekend, waarschijlijk bevinden zich in China de meesten. Mr. G. J. van Heuven Goedhart, Hoge Commissaris van de UNO-commissie voor de Vluchtelingen heeft er een onderzoek doen instellen, waarbij kwam vast te staan dat er zich in China ongeveer vijftien duizend Europese vluchtelingen bevinden. De meesten van hen zijn Russen, die na de eerste wereldoorlog uit de Sovjet-Unie vluchtten en in China een onderkomen zochten. Toen Mao Tse Toeng in 1946 aan het bewind kwam bracht hij deze vluchte lingen onder in drie grote kampen, onder andere te Harbin en Sjanghai. Deze kampen bestaan uit grote barakken en staan onder Chinese militaire controle. Dagelijks wordt er één maaltijd verstrekt, bestaande uit een sooi-t rijstesoep, zodat de gezondheid van de meesten ernstig werd aangetast en het aantal t.b.e.-patiënten zich aanmerkelijk uitbreidde. Aan de vluchte lingen wordt een beperkte bewegingsvrij heid gegund. Zij hebben een soort vreem delingen-pas, die regelmatig verlengd moet worden en zij dienen zich geregeld bij de politie te melden. Nederland neemt er 35 op Van deze 15.000 vluchtelingen werden enkele jaren geleden 3.000 mannen, die jong en sterk genoeg waren om te werken, uit hun gezinnen weggehaald en naar Rus land overgebracht. Mr. van Heuven Goed hart heeft zich nu het lot van deze gezin nen aangetrokken en tracht hen in landen onder te brengen, waar zij een nieuw be staan kunnen opbouwen. Daarnaast is de aandacht gevestigd op de talrijke zoge naamde „hard core"-gevallen, de zieken en ouden van dagen, die in vele landen niet welkom zijn. Mr. van Heuven Goed hart heeft voor hen een beroep gedaan op een aantal Europese landen. Engeland be sloot tot de opname van vijftig van deze gevallen, Frankrijk .stelde zijn grenzen open voor ongeveer veertig van hen, ter wijl de Nederlandse regering in 1953 haar toestemming gaf voor de toelating van 35 zieken. Deze zullen in sanatoria en rust huizen worden opgenomen en daar wor den verpleegd. Het practische deel van dit project werd opgedragen aan de Stichting Oecumenische hulp aan Kerken en Vluchtelingen, die in Utrecht is gevestigd. Deze Stichting, die in 1948 werd opgericht, is een onderdeel van de Wex^eldraad van Kerken, die onder an dere in Duitsland vele posten heeft voor de hulpverlening. Eind Februari arriveerden op Schiphol.de eerste zes van de groep van 35, die in Nederland zal worden on dergebracht. Beliakoff's tragedie Gisteravond kwam op Schiphol de twee de groep van 19 vluchtelingen aan. De groep vertrok enkele dagen geleden uit Hongkong bij zeer warm weer, zodat de meesten van hen in zomerse kledij waren gestoken. Rillerig en een beetje kleumend van de grote temperatuurswisseling stapten zij op Schiphol uit. Een groep zielige men sen, met vrijwel geen bagage, de meesten vam hen moestenondersteund worden of bedienden zich van een stok. Twee hunner, die onderweg ziek werden, waarschijnlijk hebben zich de emoties bij het vertrek uit een weinig gastvrij land doen gelden, wer- Ned. Herv. kerk Beroepen te Nijehaske-Haskerdijken (toez.) J. Haanstra te Spijk (Gr.). Geref. kerken Examens. De classis Haarlem heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer H. D. Bakker te Amster dam, cand. aan de V.U., die gaarne een e.v. beroep terstond in overweging zal nemen. Zijn adres is: IJmuiderstraatweg 168 te Velsen. Chr. Geref. kerken Tweetal te Enschede (vac. J. M. Visser) J. C. Maris te Haarlem-N. en J. H? Velema te Zwolle. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen, 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Parijse liedjes. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Kamerorkest en soliste. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Onze betrekkingen met Noorwegen. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 De Gravin Ca- telene, hoorspel. 21.55 Radiophilharmonisch orkest en solist. 22.35 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Viool, gamba en clavecimbel. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Niews. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Reportage. 13.30 Metropole orkest. 14.00 Wij ontdekken Amerika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Vredesbood schap. 17.45 Piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.20 Militiare causerie. 18.30 Fanfare-orkest. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinde ren. 19.04 Arthur Meulemans 70 jaar. 19.30 Verzoekprogramma. 20.05 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Mededelingen. 22.00 Platen. 22.05 Tiro- ler muziek. 22.45 Buitenlands overzicht 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Dansmuziek. TELEVISIE fA.V.R.O.) 20.00 Testplaat en platen. 20.15 Televizier. 20.35 Bim, film. 21.3522.05 Reportage. Thuiskomst Britse Koningspaar. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.45 Koor zang. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Orkest-concert. 17.35 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma voor de vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano recital. 22.30 Platen. 22.40 Pianorecital. 22.55 —23.00 Nieuws, BBC 22.00—22,30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 xn.). den op een brancard naar een Amsterdams ziekenhuis vervoerd, waar zij enige tijd iin observatie zullen worden gehouden. Onder de overigen bevond zich de 45-j. Alexander Beliakoff, in 1909 te Pskov in Rusland ge boren. Op dertienjarige leeftijd vluchtte hij naar China en verloor in hetzelfde jaar tijdens een incident in Sjanghai door een bomaanslag zijn rechterbeen. Uiteraard was er van een schoolopleiding niet veel terecht gekomen. Als musicus zwierf hij door China en verdiende op deze wijze een karige boterham. In 1946 werd hij met zijn vrouw opgepakt en naar het concentratie kamp te Sjanghai overgebracht. Door on dervoeding en de slechte medische verzor ging lie,p zijn echtgenote tuberculose op, waar zij verleden jaar aan overleed. Belia koff bleef alleen achter. Voor emigratie kwam hij door zijn invaliditeit niet in aan merking. Nu zal hij in Nederland in het revalidatiecentrum „De Hoogstraat" te Leersum worden opgenomen, waar men zal trachten hem met de nieuwste middelen een prothese te verschaffen. Beliakoff is een van vele duizenden, wier lot onzeker is, wier geschiedenis niet geschreven werd door henzelf, maar door machten van welke zij ook in hun persoon lijk leven afhankelijk blijven. De netto opbrengst van twee wereldoorlogen. Het Tweede Kamerlid de heer E. Ver meer (P. v. d. A.) heeft de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of de mi nister kennis heeft genomen van adver tenties in tijdschriften en dagbladen, ge plaatst-door een distilleerderij te Schie dam, waarin de volgende zinsnede voor komt: „De burgemeester van Schiedam garandeert met zijn handtekening op het stedelijk waarborgetiket de echtheid van deze jenever?" Acht de minister het juist, zo vraagt de heer Vermeer, dat, mede met het oog op de concurrentiepositie van particuliere firma's, op deze wijze van de naam van een gezagsdrager gebruik wordt gemaakt ter propagering van producten? Mostra 1954" De Rotterdamse Kunstkring houdt deze zomer onder de titel „Mostra 1954" een openluchttentoonstelling van hedendaagse Italiaanse beeldhouwkunst. Honderd beeld houwwerken van zeven Italiaanse meesters zullen in het Museumpark worden geëx poseerd gedurende drie maanden, van 26 Juni tot 26 September. De volgende kunstenaars zullen met hun werken vertegenwoordigd zijn: Manzu (Milaan), Mascherini (Triëst), Minguzzi (Milaan), Greco (Rome), Pepe (Milaan), Calvani (Milaan) en Lardera (Parijs). ADVERTENTIE Word geen maaglijder. Neem^ ~~-~ Op Schiphol arriveerden gisteravond 19 vluchtelingen uit Sjanghai. Op de foto ziet men een oud Russisch vrouwtje dat door twee stewardessen de behulpzame hand wordt geboden. De Nederiamdse cineasten Gerard J. Raucamp en Ted de Wit van Carillon Films te Voorburg zijn naar het Verre Oosten vertrokken voor de eerste opnamen voor de film Meet Our People (Ontmoet onze mensen), die zij in opdracht van de K.L.M. zullen vervaardigen. Deze opnamen wor den gemaakt te Tokio, Bagdad en Bangkok en zullen enige weken in beslag nemen. Na deze reis, die ze natuurlijk per vlieg tuig maken, zullen ze voorlopig wat dich ter in de buurt blijven: ze gaan dan name lijk filmen te Nice, Londen en Kopenhagen. Middelerwijl wordt de laatste hand ge legd aan de film European Rhapsody (Europese Rhapsodic), die zij in opdracht van Philips maakten en waarvoor zij kort geleden de opnamen beëindigden. Met hun équipe hebben ze voor die film heel wat moeten reizen; ze werkten ervoor in zestien Europese .landen en in de meeste dier lan den op bal van verschillende plaatsen. In totaal legden ze met hun opname-auto voor European Rhapsody meer dan 24.000 kilo meter af. European Rhapsody zal tonen, hoe in het Europa, dat politiek zo moeilijk tot een heid kan komen, de bedrijven van huin op drachtgeefster zijn geïntegreerd in één groot, Europees geheel. Hoewel de film d<us gewijd is aan een grote industrie, komen er vrijwel geen scènes in voor, die in fabrie ken spelen; de camera ging niet op bezoek bij deze bedrijven, maar bij hun afnemers. Zo ziet men bijvoorbeeld de verlichting van de beroemde Scala van Milaan en van een kathedraal te Barcelona, de verlichting van wegen in tal van landen, de bouw van een zender in Spanje, het gebruik van de magnetofoon in Zwitserland, d'at van de electronenrnioro9coop bij wetenschappe lijke onderzoekingen in Oostenrijk, het op nemen van gramofoon platen bij de be roemde Bach-vertolkster Isolde Ahlgrimm thuis te Wenen, waar ze de clavecimbel met pedalen bespeelt (Bach's geliefkoosde in strument), voorts het gebruik van elecbri- sche apparaten bij het onderwijs in een doofstommeninstituut in Frankrijk en bij de rhythmische gymnastiek in een derge lijk instituut in Zweden, de toepassing van Röntgenstralen, van electriciteit voor het verwarmen van straatstenen, het gebruik van radar, enz. Men bemerkt wel, dat heel wat onderwerpen in deze film werden ver werkt! Er zullen vijf versies van European Rhapsody worden gemaakt: een Neder landse, een Franse, een Engelse, een Duitse, en een Spaanse. Het scenario voor de film is geschreven door Raucamp en De Wit samen; het is gebaseerd op een idee van Leonhard Hui- zinga. Ted de Wit regisseerde en verzorgt de montage; Gerard Raucamp was belast met het camerawerk. Omstreeks kwart over twaalf Zaterdag middag is brand uitgebroken in het acht- tiende-eeuwse kasteel te Obbicht aan de Maas. Het vuur ontstond door onbekende oorzaak op de derde verdieping. De Sit- tardse brandweer bestreed de vlammen met acht stralen. Tegen half twee was men de situatie meester. Het bovengedeel te van het kasteeel is geheel uitgebrand, het benedendeel bleef behouden. Het kasteel, dat in slechte staat ver keert, staat op de lijst van Monumenten zorg. Het werd bewoond door vijf gezin nen. De bewoners konden zich in veilig heid brengen, maar hun inboedels gingen ten dele verloren. Doordat het gebouw zeer verwaarloosd is, ging de nablussing met grote moeilijk heden gepaard. Vier brandweerlieden lie pen brandwonden aan gezicht en handen op toen een doorgebrande vloer boven hen neerstortte. De eigenaresse van het kasteel, mevrouw LumensHollands, was niet tegen brand verzekerd. In het gehucht Kaathoven in Vinkei is Zaterdagmiddag een boerderij afge brand. Acht personen werden hierdoor dakloos. De oorzaak van de brand, die in een grote landbouwschuur is uitgebroken, is onbekend. Een groot gedeelte van het huisraad en de gehele landbouwinventaris gingen verloren. Wegens gebrek aan water konden van uitgerukte brandweercorpsen alleen de neveltankwagens van Oss en Nuland dienst doen. Deze boerderijbrand veroorzaakte tevens nog een begin van bosbrand. Uit breiding hiervan kon evenwel worden voorkomen. Natuurreservaat geteisterd Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is brand ontstaan in het bekende natuur reservaat Malpay in Valkenswaard. On geveer 12 ha dennen en larix en 10 ha hei de met vliegdennen gingen in vlammen op. De brandweer uit Valkenswaard werd bij het blussingswerk geassisteerd door brandweercorpsen uit Eindhoven, Aalst, Waalre, Geldrop, Westerhoven, Bergeyk en Borkel. Voorts werd de hulp ingeroepen van de militairen uit Oischot. Om ongeveer zes uur 's avonds was men het vuur mees ter. Bij een zeer felle brand op de zgn. Rechte Heide onder de gemeente Goirle ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Filmstichting West-Indië opgeheven In een dezer dagen te 's-Gravenhage ge houden vergadering heeft het bestuur der filmstichting West-Indië besloten tot op heffing dezer stichting. De stichting werd in 1947 door enige grote bedrijven (de B.P.M., de K.L.M., d>e K.N.S.M., de Hollandsche Bank Unie) en vertegenwoordigingen van de Nederlandse, Antilliaanse en Surinaamse overheden ge vormd, met het doel door mididel van een aantal te vervaardigen korte films de Ne derlandse bevolking visuele voorlichting over de West te doen geven. Over de Antillen zijn in de loop der jaren acht, over Suriname zes films uitgebracht, welke alle sindsdien in de voorprogramma's van bioscooptheaters over het gehele land in vertoning kwamen. Nadat een caféhouder in Lindenheuvel bij Geleen aan Getuigen van Jehova de toegang tot een door hen besproken zaal had ontzegd, hebben zij Zaterdagmiddag en Zondag in Sittard bijeenkomsten ge houden in een tent op een weiland, dat men had omheind met zeilen, zodat er van de openbare weg niets te zien en te horen was. Op deze voorwaarde had de burge meester namelijk het houden van de bij eenkomst toegelaten. Te Capelle aan de IJsel is bij A. Vuijk en Zonen's Scheepswerven N.V. te water gelaten het voor rekening van de Finland- Sydamerika Linjen A. B. te Helsingfors in aanbouw zijnde motorschip „Arica" Het draagvermogen is ongeveer 8000 ton dead weight. Dit is het derde schip, dat voor de Finse rederij is gebouwd. Er zijn nog twee van dergelijke schepen in aanbouw. 42. In Huize Hobbeldonk stond Panda bij zijn geldkist en speelde peinzend met zijn in lood veranderde goudvoorraad. „Ik zal een baantje moeten zoeken", dacht hij, „dat vind ik eigenlijk wel leuk. Het is al leen erg naar, dat ik voortaan Jolliepop zal moeten missen, want ik zal toch niet zoveel kunnen verdienen, dat ik dit grote huis en een bediende kan aanhouden". Op dat ogenblik kwam Jolliepop opgewonden binnen. „Mijnheer Panda!", riep hij, „er heeft zich een oplossing voorgedaan voor onze.... eh.... financiële perikelen!" En hij vertelde van de mogelijkheid, om Hui ze Hobbeldonk tegen heffing van entree gelden voor touristen open te stellen. „Het 'is een gedistingeerde oplossing", voegde hij er aan toe, „alle voorname families doen hetzelfde met hun kastelen en land huizen". „Fijn!", riep Panda opgetogen, „daarmee zal dan het onderhoud van dit huis en jouw salaris kunnen worden be kostigd. Maar zelf wil ik OOK wat ver dienen. Weet je, wat IK ga doen, Jollie pop? Ik ga al dit lood weer in goud veranderen!" „Oh nee!", riep Jolliepop ver schrikt, alstublieftGeen alchemie meer!" „Nee", antwoordde Panda, „ik weet een betere manier om goud te maken, dan de alchemist: ik ga het verdienen, door ervoor te WERKEN! Ik word loodgieter. lood genoeg!" En terwijl Jolliepop hem ver bluft nastaarde rende hij opgewekt de deur uit om zijn plannen uit te voeren. EINDE zich uitstrekkende langs de Belgische grens zijn Zondag aldaar ruim 50 ha bos, hei de en vliegdennen verlaren gegaan. Mili tairen van de garnizoenen te Tilburg en de vliegbasis Gilze Rijen assisteerden de brandweren uit Goirle en de omliggende gemeenten. Heide en turf verbrand Onder het Peeldorp Helenaveen heeft Zondag een brand gewoed, waarbij enige tientallen hectaren heide zijn verbrand. Duizenden opgestapelde turven, die ston den te drogen, gingen eveneens verloren. Vele eenden en fazanten, die in dit gebied hun broedplaats hebben, kwamen in de vlammen om. Door de grote droogte smeul de het vuur nog geruime tijd in de veen- bodem voort. Cantine uitgebrand In de nacht van Zondag op Maandag is brand ontdekt in de cantine van het mili taire herstellings- en oefeningsoord Aar denburg te Doorn. Deze cantine, een hou ten barak, ligt vlak naast het hoofdgebouw, maar gelukkig was de wind van dit ge bouw af. Toen de Doornse brandweer ver scheen stond de catine reeds geheel in lichterlaaie. Men moest zich beperken tot het beschermen van de omgeving. De can tine brandde geheel uit.» Als onderdeel van de aanvullende han delsovereenkomst tussen Nederland en Sovjet-Rusland heeft de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen de opdracht ontvangen van „Transmach Im port" te Moskou voor de bouw van drie motor-vrachtschepen van 6500 ton met ijsversterking. Reeds in 1950 verkreeg „De Schelde" een opdracht voor de bouw van drie van dergelijke schepen. Een ervan is afge leverd. Pleidooi voor een Europa christelijk Het Nederlandse Eerste Kamerlid de heer H. Algra heeft Zaterdag in Münster gesproken op een bijeenkomst van 5000 Chx'istelijk-democratische jongeren. Hij verving hier minister Algera, die verhin derd was aanwezig te zijn. De heer Algra zeide, dat er een nieuw Europa moet ko men, omdat het oude onbekwaam is. „Wij zullen allen met elkaar ten onder gaan, als wij niet een worden en tezamen de vrijheid verdedigen", zo zeide hij met na druk tot zijn toehoorders. „Wij willen de duidelijke begrippen Nederlanders, Fransen of Duitsers niet volkomen ruilen voor het begrip Euro peanen", aldus zei hij. Veeleer moet ieder zich met zijn vaderland verbonden voelen. Alleen dan zal er een nieuw Europa zijn. Men moet ook niet, aldus de heer Algra, onder het verleden eenvoudig een streep zetten. Dat wat geweest is, moet veeleer vrijmoedig onderzocht en besproken wor den en dan moet een christelijk Europa worden geschapen. Voor de heer AJgra had bondskanselier dr. Adenauer gesproken op de vroegere Duits-Nederlandse contactcommissie. Bij deze grenslandcommissie zijn de christe lijke partijen' van Nederland, België en Duitsland aangesloten. De P.T.T. heeft vergunning verleend voor amateur-raddo-uitzendimgen van uit de stand op de hobby-tentoonstelling „De Gouden Schakel", d;ie op 25 Mei te Rotter dam wordt geopend. Voor zover thans be kend zullen voor dat doel minstens twee zend installaties worden opgesteld. In de 20 meter amateur-band zal werken het station van de heer G. W. J. van de Water te Rotterdam. Waarschijnlijk zullen hier mede verbindingen over de gehele wereld met de tentoonstelling tot stand gebracht kunnen worden. In de 80 meter amateur band zal werken het radio-zendstation dat gebouwd is door de heer J. Niehof te Rot terdam. Dit is een telefoniezender voor Europees verkeer. Rapporten over deze uit zending worden ten zeerste op prijs ge steld. Zij kunnen verzonden worden aan Veron, postbus 400, Rotterdam. Propaganda. De Amerikaanse regerings voorlichtingsdienst heeft een campagne over de gehele wereld aangekondigd „om de valsheid van de Sovjet-propa- y ganda aan te tonen." In de Amerikaanse bibliotheken in het buitenland zal een afdeling „communisme" worden inge steld, waar het publiek kennis kan nemen van „het resultaat van weten schappelijk onderzoek naar de leer, de strategie en de methoden van het com munisme." Sabotage. De Belgische politie en deskun digen van de Belgische luchtmacht zijn opnieuw begonnen aan een onderzoek naar sabotage op de NAVO-vliegbasis te Florence na het verongelukken van 2 Belgisce Thunderjet-jagers. De ver ongelukte vliegtuigen zijn uiteengespat. Het onderzoek zal dus geruime tijd duren. De piloten van beide vliegtuigen zijn omgekomen. Reserve. Drie advocaten van de familie Montesi hebben gezegd niet langer als raadslieden van de familie in het pro- ces-Montesi te willen optreden, omdat de vader, zuster en broer van de over leden jonge vrouw hebben besloten deel te nemen aan een film, waarin de ge heimzinnige dood van Wilma Montesi op het doek wordt gebracht. Dit besluit zou in strijd zijn met de „angstvallige reserve, die dit tragische geval vereist" en die de advocaten steeds in acht heb ben genomen, aldus de drie juristen. Goedkoop. Een functionaris van de UNO heeft Zaterdag verklaard, dat de Ge- neefse conferentie „een van de goed koopste internationale conferenties tot op heden" is. Sedert de opening, 19 dagen geleden, heeft zij ongeveer hon derdvijfentwintig duizend gulden gekost. De kosten van het Koreaanse deel der conferentie zullen waarschijnlijk worden betaald door de negentien deelnemende landen, doch het is nog niet bekend, hoe de kosten van de besprekingen over In dochina, waaraan negen landen deel nemen, van wie er vier geen aandeel hebben in het Koreaanse conferentie- deel, zullen worden omgeslagen. Pseudoniem. Generaal Franco heeft in een artikel, dat hij onder een pseudoniem schreef, verklaard, dat het recente be zoek van Koningin Elizabeth aan Gi braltar de reeds bestaande meningsver schillen tussen Spanje en Groot-Brit- tannië heeft vergroot. Het bezoek „heeft de Spanjaarden verenigd in het besluit, dat Gibraltar niet op kosten van Spanje zal blijven leven", aldus „Macaulay" (Franco) in het Falangistische blad „Arriba". Hij verklaarde ook, dat de „smokkelhandel en speculatie, die in Gibraltar een middelpunt vinden, zullen ophouden te bestaan" en dat „het Spaanse gebied rondom de vesting niet meer het toneel zal zijn van losbandig vermaak van Brits soldatenvolk". Vrede. De toestand van de 34-jarige In- dochinese pacifist Vo song Thiet, die in Genève in hongerstaking is gegaan, is ernstig. Hij heeft zich voorgenomen niet te eten voor er vrede in zijn land zal zijn. Vo ligt al veertien dagen in een kleine brujne tent op het terrein van een villa nabij het Volkenbondspaleis waar de besprekingen over Indochina worden gehouden. Een dokter, die hem Zondag onderzocht, verklaarde: „het ziet er naar uit, dat hij niet lang zal leven. Wij kunnen echter niets voor hem doen." Smokkel. Het blad van de Oost-Duitse communistische partij „Neues Deutsch- land" heeft melding gemaakt van „een tijdelijke schaarste van vlees". De boe ren waren er niet in geslaagd het vee- fokplan uit te voeren. Zaterdag werd officieel mededeling gedaan van de arrestatie in Oost-Berlijn van „een grote bende slagers en andere vlees smokkelaars", die meer dan 100 ton vlees uit Oost-Duitsland naar West- Berlijn gesmokkeld zouden hebben. „Neues Deutsehland" verklaart, dat tegen het einde van deze of de volgende maand weer voldoende vlees in de staatswinkels te krijgen zal zijn. Anoniem. In Oost-Duitsland kan men nu anoniem sparen. De inlegger heeft, als hij een rekening bij een spaarbank opent, zijn naam niet te noemen en kan desgewenst zijn tegoed onder een num mer geboekt krijgen, aldus een mede deling van de Oost-Duitse minister van Financiën in het communistische blad „Der Morgen". ADVERTENTIE ERSCHILLENDE grapjes zijn geba seerd op de onjuiste gedachte dat een boom in zijn gehéél zou groeien. Om te beginnen zijn daar de verliefden die een hart in de stam snijden, maar twintig jaar later tot de ontdekking komen dat de in kervingen zich ov onbereikbare hoogte boven de grond bevinden. Ook kennen we allen de man die zijn hangmat aan de stam van een snel groeiende boom hing, maar bij het ontwaken uit zijn middagdutje tot de ont dekking komt dat hij twintig of méér meter boven de grond hangt. Dat zijn natuurlijk wel leuke dingen uit de wereld van de humor, maar het aller leukste is toch wel dat de ont werper van deze grapjes zijn eigen on kunde illustreert. Want de hoogte-groei van een boom vindt alleen plaats in de toppen, en ner gens anders. Een zijtak die zich 2 meter boven de grond bevindt, is dus gegroeid toen de boom tenminste 2 meter hoog was. En een hart dat op 1V-t m. hoogte in de stam wordt gegraveerd, bevindt zich na twintig of dertig jaar nog steeds op precies dezelfde hoogte. Zouen we dus een hang mat aan de stam van een willekeurige boom bevestigen, dan kan die boom zo snel groeien als hij wil, maar bij het ont waken hangen we nog steeds op dezelfde afstand van de grond. Iets anders is natuurlijk de dikte van de boom, die wél ieder jaar toeneemt door het laagje cambium dat zich tussen het hout van de stam en de schors bevindt. Het groter worden van de omtrek van de stam, verklaart ons tevens waardoor de boom schors vaak zo duidelijk overlangs ge streept of gebarsten is. Wanneer mannen in een te nauw vest de borstkast uitzetten, ontstaat in het linnen op de rug eveneens een overlangse scheur, ten teken dat de borstkast ten opzichte van het vest te veel in omvang is toegenomen. Welnu, ook de schors van de boomstam wordt op gere- gelde tijden „te nauw", zodat de boom er uit barst. Dat de boomstam beslist niet in de hoogte groeit, daarvan kan een ieder zich overtuigen door twee spijkers op verticale afstand van elkaar in het hout te slaan. U kunt na tien, of na honderd jaar terug komen, maar de afstand tussen de twee spijkers zal altijd dezelfde zijn gebleven. Nog één ding: het komt inderdaad voor, dat we een boom terugzien, waarin we in onze kinderjaren hebben gespeeld en waarbij de onderste tak op een dusdanige hoogte is, dat we hem als kinderen on mogelijk hebben kunnen bereiken. Stelt u zich gerust, dit is dan een andere tak dan waarop u altijd speelde, want die van u is afgezaagd of weggehakt! Hoewel we al eens gesproken hebben over de reuzen onder de bomen die de be kende sequoien uit Californië nog verre overtreffen, is de hoogste boom nog niet eens het grootste groeisel dat in de natuur voorkomt. Het grootste plantaardige orga nisme komt nog! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2