Topprestaties voor ons land Voorlopig niet weggelegd Onderzoek naar spionnage in Australië begonnen Londen zag zijn Vorstin terug Onsterfelijke Kamerleden niet voldaan over middenstandsnota: Nijmeegse universiteit vierde zesde lustrum Uitgeweken Tsjech naar zijn land teruggekeerd MAANDAG 17 MEI 1954 9 PR SPOELDER OP SPORTCONGRES N.O.C. Dr Carlier: topprestatie is noodzakelijk kwaad Bijna 5000 nieuwe huizen in Maart Opsporingsambtenaren zijn vrijgesproken „Reeks waardevolle, maar incidentele voorzieningen" Dame gaf zich uit voor nicht van burgemeester De lekkerste^Amerikaansé sigaretten rookt u, wanneer u ze zelf rolt van American Star! U zult verrast zijn hoe geurig en heerlijk zacht deze rijpbruine tabak is Let op het merk:; UER'S TABAK 'TABAK'OP Z'N BESf Petrov behoorde tot de groep van Beria „Alleen het primaat van de geest kan de wereld redden" Tekort van Nederland in de E.B.U. over April M.s. „Ouwerkerk" overgedragen Ontgoocheld door Amerikaanse methoden' Berechting op Formosa Ghr. handelsreizigers niet accoord met voorgestelde organisatievorm Agenda voor Haarlem /I J*. V get was de bedoeling dat wij eens een keer wakker werden geschud. De problemen, waar wij op het ogenblik mee kampen zijn glashelder gesteld ook al zullen wij er niet direct een oplossing voor kunnen vinden. We willen straks goed voor de dag ko men bij de Spelen in Melbourne, Cortina en Stockholm en zullen er moeite voor moe ten doen om het zover te brengen. Maar bovenal moeten wij onze aandacht besteden aan een gezonde ontwikkeling van de sport in ons land. Het begin is goed geweest en misschien kunnen wij op de resultaten van dit congres voortbouwen. Aldus de president van het Nederlands Olympisch Comité, dr. J. Linthorst Homan, aan het slot van het sportcongres van het N.O.C.dat Zaterdag in Den Haag werd gehouden. Een congres, waarop duidelijk tot uiting kwam dat in het sportieve kamp in Nederland veel aandacht bestaat voor de oplossing van de moeilijkheden waarmede men te kampen heeft. Maar en dat vonden wij nog wel zo belangrijk waarbij men niet vergat dat niet alleen aandacht dient te worden besteed aan het prestatiepeil van de Nederlandse sportlieden, maar ook aan het uitroeien van uitwassen en het doen ontstaan van belangstelling bij allen die nu nog niet van het belang van een goede ontwikkeling van de sport zijn overtuigd. Twee inleiders behandelden het probleem van de voorbereiding. Welke weg men moet kiezen bij do voorbereiding van top prestaties iin de sport. Moet de nadruk daarbij liggen op de brede algemene trai ning of op de specialistische training van enkele bijzonder begaafde athleten? Drs. K. Rijsdorp, gemeentelijk inspecteur van bet onderwijs in Den Haag, consta teerde, dat het Nederlandse volk in feite a- sportief is, niet sport-minded. Bredere ac tieve deelneming aan sport en sportleiding betekent een betere basis om een gezond en krachtig sportleven op te bouwen. Topprestaties liggen in de aard van de sport. Ze zijn van betekenis, als ze voort vloeien uit een gezond en krachtig alge meen niveau. De grondslag voor dat niveau wordt gelegd door de lichamelijke opvoe ding, alidus drs. Rijsdorp. Maar aan de inrichting en organisatie van de lichamelijke opvoeding ontbreekt nog veel. Ei- is zelfs sprake va.n achteruitgang. Het is van belang, ook voor de sportieve ontplooiing van ons volk, dat het grote te kort wordt ingehaald. Uiteraard, aldus spreker, heeft de topathleet een spe cialistische training nodig. Maar dat is niet het wezen van de vraagstelling. Waar het om gaat is, of het beeld van de wedstrijd sport zal lijken op een magyrusladder, of op een pyramide met brede basis en smalle top. De keuze voor dit laatste brengt ons bij de Coubertin, die ons de sport heeft leren verstaan als een leerschool der zelf overwinning. Noodzakelijk kwaad De tweede inleider, dr. A. G. M. Carlier, docent aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Amsterdam, was van oor deel dat de sport het wedstrijdelement in zich draagt. Het streven om records te ver beteren wijst op een gezonde sportgeest vanuit het standpunt van de sport bezien en leidt tot de vooruitgang, stabilisatie en teruggang wijzen op decadentie in de sport. Zodra de materiële omstandigheden niet meer verbeterd kunnen worden, zul len wij het in de training en bij de athleten moeten zoeken door selectie en specialisa tie. Nederland bevindt zich sportief gezien momenteel op een dieptepunt, dat zijn oor zaken in vele omstandigheden vindt, waar van dr. Carlier er enige noemde, die zijns inziens van grote betekenis geacht moeten worden. Hij wees op het trainers-probleem en op de wetenschappelijke vorming van de trainer. Met voorbijzien van al deze factoren moeten wij, zo besloot dr. Carlier, toch de topprestaties zien als een noodzakelijk kwaad, om internationaal te kunnen mee doen en zodoende de sport te stimuleren en te populariseren. „Topprestaties op sportgebied zijn voor ons land voorlopig niet weggelegd". Tot deze conclusie kwam Zaterdagmiddag dr. C. Spoelder, oud-voorzitter varn HFC, die het feit dat de lichamelijke opvoeding in ons land eigenlijk ten achter staat bij de geestelijke, toeschreef aan de nawerking van de strijd, die in de loop der eeuwen is gestreden om de superioriteit van de ziel boven het lichaam. „Hoewel lichaam en ziel volgens het Christelijk dogma één zijn, en niet van elkaar zijn los te maken, geeft men een zekere prioriteit aan de ziel, als zijnde van hogere waarde dan het lichaam. Dit standpunt heeft men nooit kunnen ver laten. De laatste tijd echter wijzen alle tekenen er op, dat men ook in kerkelijke kringen tot de overtuiging komt, dat het lichaam niet moet worden verwaarloosd en harmo nisch diient te worden ontwikkeld. Door de sportwereld wordt daarvan te weinig ge bruik gemaakt. Zij moet de kerk voor haar wagen spannen, nu de kerk door de attrac tie, welke van de sportbeoefening uitgaat, vele jongeren ziet wegtrekken en de sport wil dienen in het belang ook van zichzelf", aldus de heer Spoelder, die in dit verband de gedachte opperde 's Zondagsmorgens „sportdiensten" in de kerken te houden, na beëindiging waarvan de leiders zoals men dat ook bij de Katholieken ziet met de sportbeoefenaars naar de velden trek ken. Het pyramide-idee Na als zijn mening te hebben kenbaar ge maakt, dat het vak gymnastiek niet past in de school en daaruit dient te worden weggehaald een speciale dienst voor de lichamelijke ontwikkeling zou zich op vrije middagen met de gymnastiek kuinnen be lasten betoogde spreker dat de sport, waarin men moet trachten te bereiken wat men kan, een element van strijd moet be zitten en een element, dat opwekt tot prestaties. Evenals drs. Rijsdorp was dr. Spoelder voorstander van het pyramide-idee: door meer intensieve sportbeoefening door het gehele volk-kan men een brede basis ver krijgen, waaruit zich op den duur een top kan ontwikkelen. Natuurlijk kunnen er wel Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in Maart 1954 4964 woningen voltooid. In dit aan tal zijn 113 duplexwoningen begrepen, zo dat voor 5077 gezinnen nieuwe woon ruimte beschikbaar is gekomen. In de eer ste drie maanden van 1954 werden 10770 nieuwe woningen opgeleverd tegen 8480 in het eerste kwartaal van 1953. In het eerste kwartaal van 1954 werd een begin gemaakt met de bouw van 15045 woningen tegen 17771 in de eerste drie maanden van 1953. enkelen ziim, die direct de Magyrus-ladder kunnen beklimmen. Maar dat zijn begena digden. En ongetwijfeld is het van groot nut, dat die sterren er zijn, omdat zij voor de good will zorgen. „Maar", zo zei spreker, „het recreatieve element in de sport kan niet samengaan met de opleiding tot toppresta ties. Topsport is dan ook voor Nederland voorlopig niet weggelegd. Zestig jaar Olympische beweging Ter herdenking vain het 60-jarig bestaan van het Comité International Olympique, hield vervolgens kol. b.d. P. W. Scharroo, lid van dit comité, een inleiding over het onderwerp „zestig jaar Olympische bewe ging", tijdens welke spreker in het licht stelde, dat de Olympische beweging zich niet beperkt tot de Olympische Spelen, in verband waarmede kol. Scharroo uiteen zette, wat de Olympische gedachte beoogt. Het congres werd daarop, in tegenwoor digheid van Prins Bernhard, toegesproken door mr. J. M. A. H. Luns, minister zander portefeuille, die namens de regering zijn gelukwensen aanbood met het 60-jarig be staan van het I.O.C. Facet Veiser-affaire De Haarlemse rechtbank heeft vanmor- een uitspraak gedaan in de zaak tegen de Velsenaren H. H. H. en C. N. van der V. en beiden vrijgesproken, omdat het ten- laste gelegde niet bewezen werd geacht. Veertien dagen geleden stond het tweetal terecht. Zij werden er van verdacht als op sporingsambtenaren van politie kort na de bevrijding, omstreeks Augustus 1945 van een politiek-delinquent, de slager J. V. uit Velsen, goederen, in hoofdzaak levensmid delen, in ontvangst te hebben genomen in ruil waarvoor zij er voor zouden zorgen, dat de rechtzaak tegen V. spoedig voor zou komen, omdat deze anders, gezien het grote aantal zaken dat nog behandeld moest wor den, bijzonder lang zou moeten wachten. Tevens werden zij er van verdacht tijdens het voorarrest van V. goederen in ontvangst te hebben genomen, waar tegënover zij aan de slager weer bepaalde faciliteiten ver leend zouden hebben. De officier van Jus titie had wegens gebrek aan bewijs vrij spraak geëist. In haar Voorlopig Verslag over de Mid-' denstandsnota 1954, dat thans is uitge bracht, concludeerden enkele leden der Tweede Kamer, dat de lengte van de nota en haar bijlagen huns inziens onevenredig is aan de belangrijkheid er van. In feite be helst de nota volgens hen niets anders dan een overzicht van het sinds de laatste de cennia gevoerde beleid en ontbreken richt lijnen voor het toekomstige beleid te enen male. Andere leden herinneren er aan dat de overheid reeds jaren lang vele millioénen ten koste legt aan de ontwikkeling en be vordering van de landbouw. In vergelij king hiermede achten zij de bedragen, wel ke voor onderzoek en voorlichting op mld- denstandsgebied uit de overheidskas wor den verstrekt, van geringe betekenis. Er wordt in de nota aan herinnerd, dat toepassing van de vestigingswet alleen kan geschieden op initiatief van de organisaties van ondernemers. Vele leden achten het ontbreken van de mogelijkheid, ook zonder een dergelijk initiatief tot toepassing te kunnen overgaan, een leemte. Vele leden menen dat er, gezien de moei lijke situatie van bepaalde groepen mid denstanders, behoefte bestaat aan een ver dergaande sanei-ing. Met veel instemming werd het voorne men van de bewindslieden begroet om te komen tot de instelling van een com missie, die het middenstandsonderwijs aan een onderzoek zal onderwerpen. Het credietbeleid De algemene klacht tegen de tot nu toe gevolgde weg voor credietverlening aan de middenstand is: 1. Dat een te grote voorzichtigheid bij het toestaan van credieten in acht wordt genomen. 2. Dat de looptijd te kort en de rente te hoog is. Uitvoerig wordt in het verslag van ge dachten gewisseld over het fiscale beleid. Verschillende leden achtten dit hoofd-1 stuk van de nota teleurstellend omdat daarin tevergeefs naar een nadere analyse van de invloed van de belastingdruk op het middenstandsbedrijfsleven gezocht werd. Zelfs is geen poging gedaan het pro bleem van die kant te benaderen. Ter nadere bestudering werden verschei dene desiderata aangevoerd. De veertien conclusies, waartoe de nota heeft geleid, overziende, konden vele leden een gevoel van teleurstelling niet over- 1 winnen. In de eerste plaats misten zij hier bij in feite alles, wat zou kunnen worden gekarakteriseerd als het uitstippelen van een middenstandspolitiek op lange termijn. Het is een reeks waardevolle, maar inci dentele voorzieningen, die bovendien slechts ten dele als resultaat van de op stelling van de nota gezien mogen worden. In de afgelopen week vervoegde een blonde dame van omstreeks veertig jaar zich bij enkele winkeliers in Lisse. Zij vroeg in een modezaak in de Kanaalstraat nylonkousen op zicht. Bij een schoen winkelier kreeg zij eveneens enkele pa ren nylonkousen mee en tevens enige pa ren schoenen. Zij verklaarde een nicht van de burge meester te zijft en te logeren in de Von Bönninghausenlaan. Enkele dagen later bleek na informatie echter dat de burge meester in het geheel geen logé's had. ADVERTENTIE American Koningin Elizabeth van Engeland rijdt met haar echtgenoot en kinderen de hekken van Buckiyigham Palac& te Londen weer binnen hartelijk toegejuicht door duizenden Londenaars. Koningin Elizabeth van Engeland met haar kinderen Prins Charles en Prinses Anne, zoals ze op het balcon van Buckingham Palace verschenen, kort na: hun thuiskomst. CANBERRA (AFP). De Australische koninklijke commissie, die de vorige maand is gevormd om een onderzoek in te stellen naar het bestaan van Sovjet spionnage in Australië, is heden met haar werk begon nen. Drie honderd personen waren op de openingszitting aanwezig, onder wie een groot aantal diplomatieke vertegenwoordi gers van landen in Zuid-Oost-Azië en ver scheidene bekende communistische advo caten. De voornaamste, vertegenwoordiger van de regering, Windeyer, gaf een overzicht van de inlichtingen, die door Vladimir Pe trov, ..derde secretaris van de Sovjet-am bassade te Canberra, verstrekt waren, na dat deze de Australische regering om asyl had verzocht. Hij zeide, dat Petrov in feite het hoofd van de Sovjet spi.pnnagedienst in Australië was. Windeyer beschuldigde de correspondent van het S.ovjet-persbureau Tass Antonov, en de tweede secretaris van De R.K. universiteit van Nijmegen vier de Zaterdag haar zesde lustrum. Dp her denking werd begonnen i,h' de St, Josef- kerk waar de 'aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, die voor zitter is van de St. Radboudstichting, een mis opdroeg. Onder de aanwezigen waren vele hoge geestelijke en burgerlijke auto riteiten en de gehele universitaire gemeen schap van Nijmegen. Na de kerkelijke plechtigheid recipieerden de rector-magni- ficus, prof. dr. J. H. Robbers, secretaris en assessoren in de aula van de universiteit aan de Bijleveldsingel. In de middagui'en. volgde in de. grote concertzaal van De Vereniging een plech tige academische zitting, die door een uit gelezen gezelschap werd bijgewoond. De rector-magnificus hield een rede over: „Wijsgeren over hoge deugd en heilig heid". „Tot het heilige der heiligen ver mag de filosofie alleen niet door te drin gen -aardse wetenschap en wijsheid der menselijke rede moeten door hemels licht worden bestraald. De R.K. universiteit vindt daarin haar bestaansgrond en haar zending", aldus prof. Robbers. Mgr. Alfrink hield een toespraak waar in hij pleitte, voor christelijke opvoeding. Vervolgens werd. het woord gevoerd door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, die. de aandacht vestigde op de betekenis van de Nijmeegse universiteit voor het maat schappelijke leven. Hij herinnerde eraan dat in de voorbije oorlogsjaren onder de meest gruwelijke omstandigheden gebleken is, dat de kracht van de geest sterker is dan de materie. Meer dan ooit zal daax-om in onze dagen alleen-het primaat van de geest onze wereld kunnen redden, maar dan alleen van een geest, waarin wetenschap en godsdienst samengaan, zoals dat hier in Nijmegen ge schiedt. De minister bood vervolgens zijn geluk wensen ter gelegenheid van het zesde lus trum aan en gewaagde van de dankbaar heid van de regering voor de vorming, die het hoger onderwijs aan zo vele jonge Nederlanders geeft. De minister sprak ten slotte over de noodzaak, de universitaire studie-aan te passen aan de nieuwe eisen die het maatschappelijke leven stelt. De hervormingen die in het studentenleven wellicht nodig zijn, zullen volgens mr. Cals in eerste instantie door de universitaire gemeenschap zelf moeten worden aange vat. Nijmegen verkeert hierbij in een bij- .zonder gunstige positie, zo zei de minister. Na de minister spraken nog mr. F. E. A. Goseling namens de reünistenraad en de praeses van het Niimeegs Studentencorps (ie heer J. Ham Loeff namens de studen tengemeenschap. Zaterdag vierde de Nijmeegse sociëteit Roland, welker geschiedenis nauw met die van de universiteit is verweven, zijn zil veren jubileum. De viering werd bijge woond door tal van reünisten, en ook de burgerij toonde grote belangstelling. De Nederlandse Bank deelt mede, dat blijkens de definitieve cijfers het tekort- van Nederland in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deel nemende landen in April 1954 f 41.830.400 heeft bedragen. Van dit bedrag heeft Nederland f 20.915.20. in dollars betaald. Een gelijk bedrag is in mindering gebracht op het door Nederland aan de E.B.U. verleende crediet. De- vordering van Nederland op de E.B.U. bedfaagt thans f 761.717.600. de Sovjet-ambassade, Kilitsine, van mede plichtigheid aan spionnage. Windeyer verklaarde, dat het de Sovjet geheime politie moeilijk scheen te vallen „werkelijk actieve en bereidwillige hel pers" te vinden, vooral van 1951 af. Petrov behoorde tot de groep-Beria. De leden van de Sovjet-geheime dienst voelden zich enigszins onveilig na de terechtstelling van Bei-ia, het voormalige hoofd van de gehei me politie, aldus Windeyer, die er aan toe voegde, dat Petrov's verklaringen zorgvul dig onderzocht dienen te worden aan de hand van documenten en andere bi'onnen. Windeyer deelde mede, dat het echtpaar Petrov thans een „normaal vrij leven" leidt. Volgens Windeyer bestond de activiteit van de Sovjet-gelxeime dienst in Australië uit: 1. Het leggen van contacten met per sonen, die als Sovjet-agenten optraden. 2. Het werven van personen, die in lichtingen wilden verstrekken aan de Sov jet-inlichtingendienst. 3. Het organiseren van het binnenkomen van Sovjet-agenten. 4. Het voorbereiden van de organisatie van een „vijfde colonne", die ingeval van oorlog zou optreden. 5. Het inwinnen van inlichtingen over de buitenlandse betrekkingen van Austra lië. Zaterdagmiddag is het m.s. „Ouwerkerk" door de directie van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Amster dam övergedragen aan N.V. Verenigde Ne derlandse Scheepvaartmaatschappij. Op 28 Mei vertrekt het nieuwe schip uit Rotter dam voor een reis naar Australië. De „Ouwerkerk" is op 20 Febx*uari van dit jaar tewater gelaten. De afbouw is in twaalf weken voltooid. WENEN (United Press) Bohumil Lausman, eens een prominente figuur in de Tsjechoslowaakse politiek, is, naar ra dio-Praag meldt, na een afwezigheid van vier jaar in zijn land teruggekeerd. Hij week in 1949 uit naar het Westen en ver bleef de laatste tijd in Oostenrijk. De Praagse zender meldde dat Lausman Zaterdag op een persconferentie in de Tsjechische hoofdstad is verschenen en tegenover de aanwezige journalisten heeft verklaard: „Ondanks mijn misdaden ben ik naar de volksdemocratie teruggekeerd, omdat ik thans op de hoogte ben met de plannen van de Amerikanen die Tsjecho- slowakije wensen te vernietigen in een nieuwe oorlog". De thans 50-jarige oud-waarnemend premier van Tsjechoslowakije vluchtte vier jaar geleden door het ijzeren gordijn, zijn vrouw en dochters achterlatend. Hij begaf zich naar Salzburg en schreef daar anti communistische radio-teksten voor de Franse radio. De vroegere socialistische leider sprak jegens de Tsjechische autoriteiten zijn dankbaai-heid uit omdat zij hem in de ge legenheid hadden gesteld tot zijn landge noten te spreken. Hij sprak ter conferentie de hoop uit dat men hem weer de kans zou geven samen te wex'ken met de Tsjecho slowaakse autoriteiten voor „een vreed zame volksdemocratie". Lausman verzocht alle socialisten een einde te maken aan hun ondergrondse ac tiviteit en te gaan samenwerken met de overheid. Hij zei dat de Amerikanen de Tsjechische uitgewekenen gebrxiiken voor hun „oorlogszuchtige bedoelingen". „Zij gebruiken zelfs moordenaars en gangsters om hun doel de vernietiging van de volksdemocratieën te bereiken. Ik ben teruggekeerd naar de volksdemo cratie Tsjechoslowakije omdat ik nu tot het besef gekomen ben dat de Amerikanen voornemens zijn Tsjechoslowakije in een komende oorlog te vernietigen". Lausman zei verder: „Ik geef alle Tsje chen de dringende raad geen geloof te hechten aan de Amerikaanse propaganda. Nu ik met eigen ogen heb gezien welke methoden de Amerikanen gebruiken heb ik er spijt van dat ik het Amerikaanse im perialisme gediend hebOveral in Europa haat men de Amerikanen dat heb ik ex*vax'en in Frankrijk, in West- Duitsland, in Oostenrijk en in Joegoslavië". Ongeveer twintig millioen ballonnetjes met daaraan bevestigd propaganda-mate- riaaal zijn terechtgekomen in geheel Tsje choslowakije. Aan de ballonnetjes waren „vrijheids-stembiljetten" bevestigd waar op in het Tsjechisch en het Slowaaks tien punten van actie tegen het communistische regiem van het land opgesomd werden. De ballonnetjes werden dit weekeinde opgelaten onder auspiciën van de Ameri kaanse ox'ganisatie „Crusade for Freedom" die ook „Radio Free Europe" financiert Onder een plaatje in een Engels blad van een man, die met wijd-open mond en opengesperde ogen uitgeput neervalt op de schouders van een andere man, lees ik: Hier is de man, die de hele wereld wil zien Roger Bannister, de eerste hardloper van deze of welke eeuw dan ook, die een mijl in minder dan vier minuten heeft gelopen. Kijk naar deze buitengewone close-up van Ban nisters gelaat, bleek en totaal uitge put na zijn titanische krachtsinspan ning en ge zult begrijpen hoe het komt, dat aanbiedingen tot een be drag van duizenden ponden sterling binnenstromen van alle hoeken van de aarde. Iedereen wenst een glimp op te vangen van het eerste mense lijke wezen in de historie der mens heid, dat de mijl-barrière doorbroken heeft. Iedereen wil de bescheiden 25- jarige Engelsman zien, die op een lente-avond de onsterfelijkheid be reikte door de mijl in 3 minuten 59,4 seconden te lopen. Zo heb ïk het, woordelijk vertaald, uit Londens Sunday Express overgenomen en u zult het met mij eens zijn dat, nu Roger Bannister de onsterfelijkheid heeft gewon nen, menig tot dusver vermaard man wel op het dak kan gaan zitten. Ziet vrienden met al onze zorgen ovef Paraguay, de Ronde Tafelconferentie en de affaire Berkel de wereld ziet er zo kwaad toch niet uit, als het soms wel eens lijkt. Dat is de heerlijkheid van alle men selijke leven: dat achter de wolken het witte, uitgeputte gelaat verschijnt van een bescheiden 25-jarige, die de mijlbarrière doorbroken heeft. Hoezeer benijden wij Roger Bannister! Reeds jaren poog ik de barrière te door breken. hr Maar, laat ik het eerlijk en sportief er kennen: ik ben. appelflap vergeleken bij hem: 3 minuten en 60,1 seconden: dat is mijn lachwekkende, zielige, schamele tijd. Maar Roger 3.59,4! Laat nu uw zox-gen om Paraguay varen, vrienden. Wat kan het ons thans nog schelen wat er van de Ronde Tafelconfe rentie komt? ELIAS Twaalf Chinese bemanningsleden van het Poolse vrachtschip „Prezydent Gott- wald", dat verleden week door een nationa- listisclx-Chinees oorlogsschip was aange houden toen het op weg was naar een Noord Chinese haven, zullen wegens ver raad op Formosa terecht staan. Men ver moedt, dat de „Prezydent Gottwald", even als het verleden jaar aangehouden schip „Praca", als vijandelijk bezit zal worden geconfisceerd. Beide schepen zijfl eigendom van een Chinees-Poolse rederij. In een bewogen vex-gadering van de Nederlandse vereniging van christelijke handelsreizigers en -agenten (N.C.H.V.) is het besluit genomen, de behandeling vaxx het agendapunt „uitspraak van de gfens- regelingscommissie van het C.N.V., inzake de organisatievorm van de chx'istelijke handelsreizigers en handelsagenten binnen het kader van het Christelijke Nationaal Vakverbond" te schorsen tot over enige maanden. Het bestuur had in de convocatie mede gedeeld, dat het na langdurig overleg, in grote meerderheid geen vrijheid had kun nen vinden, de vereniging te adviseren zich bij de uitspraak van de grens regelingscommissie neer te leggen. Deze commissie was namelijk tot de slotsom ge komen, dat dé Nederlandse Christelijke Beambtenbond de organisatie zou zijn, waarbij de christelijk georganiseerde han delsreizigers en handelsagenten bij aan sluiting dienen te zijn georganiseerd. MAANDAG 17 MEI Volle Evangelie Gemeente, Ged. Oude Gracht 47: pastor W. Hacking, 8 uur. Begijn hofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeen komst, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeen komst van „De grotere Wei-eld". 8 uur. Brinkmaan: Studievereniging voor Psychi cal Research, 8 uur. Palace: „Gevaarlijke ontvoering", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zo begint het leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uux'. €ity: „Seminole", 18 jaar. 7 en 9.1,g uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uux\ Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Staatsvijand No. 1", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge aan de Rode Rivier", 14 jaar, 8 uur. Minerva: „Matahari", 18 jaar, 8.15 uur. DINSDAG 18 MEI Volle Evangelie Gemeente, Ged. Oude Gracht 47: pastor W. Hacking, 3 en 8 uur. Frans Hals: „Zo begint het leven", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „Seminole", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Staatsvijand No. 1", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge aan de Rode Rivier", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Gevaarlijke ontvoering", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3