Haarlemse volksinkomen steeg van 137 tot 213 millioen Kort en bondig Inkomens boven vijftig mille per jaar in aantal verdubbeld WIE„JA"ZEGT MOST OOK cST ZEGGEN Beeldhouwwerk van Maïa Metrakos Successen van Haarlem en Gita in Hoorn MAANDAG 17 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Bloemendaal Doopsgezinde Vredesgroep vergaderde in Haarlem Heemstede Concert in Vleeshal met Piet Lentz Avondorgelbespeling in de Grote Kerk „De Verenigde Spelers" met een blijspel Burgerlijke Stand van Haarlem WASSERIJ DUYN Bureau „Zuigelingenzorg'' in Ramplaankwartier Nieuw clubhuis voor Flora Groot zomerkamp voor 400 Haarlemse kinderen Schaakclub „Santpoort" In Huis met de Kogel" Alweer brand in Terrasbos W. Rcijn jubileerde Ook junioren van Haarlem in zeer goede vorm Hof van Holland won van B.C. Bloemendaal: 8-4 In 194G bedroeg: het totale Haarlemse volksinkomen 137 millioen gulden. Volgens de meest recente cijfers, die door het C.B.S. aan de belasting-administratie zijn ontleend, is dit volksvermogcn inmiddels gestegen tot 213 millioen! Deze enorme stijging van het plaatselijk volksinkomen en dus van de koopkracht der bevolking is vooral aan twee factoren toe te schrijven. Enerzijds aan de stijging van het inwoner tal en dientengevolge van het aantal inkomens, die tezamen het volksinkomen vor men, en anderzijds door de stijging van de individuele inkomsten der inwoners als gevolg van loonronden enz. Wat de eerste factor betreft: kort na de oorlog waren er in Haarlem 65 duizend ingezetenen met een eigen inkomen, vol gens de jongste gegevens zijn er bijna 72 duizend Dit is dus een vermeerdering met ruim 10 pet. terwijl het totale volksinko men niet met 10 maar met 55 pet. is ge stegen! In dit zoveel hogere percentage komt dus de tweede factor: de stijging van de individuele inkomens tot gelding. Deze laatste stijging is evenwel in genen dele gelijkmatig over alle inkomens en alle in- komengrocpen verdeeld. Integendeel! .Het aantal inkomens beneden duizend gulden daalde van negentienduizend tot ruim tienduizend en dat van inkomens tussen één en twee mille van achttien tot zeventienduizend. Dat betekent dat in de groep der lage lonen weeklonen van ten hoogste 38 a 39 gulden destijds 59 pet. van onze stedelijke bevolking viel tegen over thans nog slechts 40 pet. Inkomens tussen twee en drieduizend gulden 's jaars zijn er in Haarlem thans 17.375, tussen drie en vierduizend gulden rond 15.100 en tussen vier en vijf mille 5.135. Tot deze middengroep met inkomens tussen twee en vijf mille behoort dus bijna 50 pet. van de Haarlemse bevolking. De nu nog resterende tien pet. van de Haarlemmers hebben met elkaar niet min der dan 34 pet. van het totale volksinko men! Onder hen zijn ruim 2700 stadge noten met een inkomen tussen vijf en zes mille, ruim 1500 hebben een inkomen tus sen zes en zeven mille, ruim 1000 verdie nen van zeven tot acht mille, 640 verwer-f ven jaarlijks van acht tot negen mille, ter wijl er 420 een inkomen hebben tussen negen en tien mille. Daarboven komen dan de hoge inko mens: allereerst die tussen tien en vijf tien mille, waarvan er in Haarlem ruim 920 zijn, terwijl er 320 zijn tussen vijftien en twintigduizend gulden en 360 tussen twintig en vijftig mille. En tenslotte dan de extréme inkomens van méér dan vijftigduizend gulden per jaar. Hiervan waren er in 1946 in Haar lem 35, thans bedraagt hun aantal 71. In Bloemendaal steeg het totale volks inkomen sedert 1946 van ruim 35 mil- ADVERTENT1E oliematen (constant^A voegloos v.a. f:32:50 p.p. DE, KIE/NE ZAfiK MET DE OROOT5TE KEUZE Onder leiding van ds. F. van der Wissel van Leeuwarden zijn in de Doopsgezinde kerk te Haarlem ruim 50 leden van de Doopsgezinde Vredesgroep een weekend samen geweest, ten einde de belangen van de groep te bespreken. In de middag bijeenkomst op Zaterdag kon de voorzitter, na een korte overdenking en gebed, de aanwezigen welkom heten, onder wie de afgevaardigden van Kerk en Vrede, Alge mene Doopsgezinde Sociëteit en Kerke- raad. Het jaarverslag vermeldde een opgewekt leven. Er is door de kleine groep (555 le den) veel werk verzet, door middel van conferenties als ook door het persoonlijke contact van de heer C. Inja met dienst weigeraars, terwijl in het bijzonder de be noeming van ds. A. G. van Gilse tot direc teur van het samen met andere Neder landse en Amerikaanse doopsgezinden be heerde Vredescentrum Heerewegen te Zeist getuigde van een nieuwe aanpak. Ook het financieel verslag vertolkte gunstige klanken en sloot met een eind cijfer van 13 317,75. Bij de bestuursverkiezing werden de heren ds. L. D. G. Knipscheer, B. Post, W. Kuiper en J. Marrees vervangen door ds. H. van Bilderbeek, H. Akkerman, dr. W. G. L. Wieringa en mej. W. Donkel, de beide laatsten van Haax-lem. De deelnemers aan deze conferentie konden genieten van het Zaterdagavond nogmaals opgevoerde spel van Christopher Fry „Droom der Gevangenen". Het spel js in ons blad i-eeds eerder besproken naar inhoud en wijze van uitbeelding. Wij kun nen er mee volstaan, dat het de vier re monstrantse spelers gelukt is ook in deze voor een spel als dit bij uitstek geschikte kerk de ongeveer 300 personen te boeien. Aan de opvoering was voorafgegaan een inleiding van ds. C. P. Hoekema. Na Zondagmorgen de dienst in de Doops gezinde kerk te hebben bijgewoond, ge bruikte de groep in de gemeentezaal de maaltijd. De middagsamenkomst werd beheerst door een zeer persoonlijk wooi'd van ds. T. O. Hylkcma van Amsterdam: „Onze Hoge Taak". Spreker ging in op de positie van de christen in deze wereld als burger van het Andere Rijk, doch legde in het bij zonder de nadruk op het feit dat de chris- ten een gezant is van de Koning van dat Rijk, waardoor hem een Hoge taak is op- gedi-agen. Meer speciaal achtte hij dit het geval te zijn van de leden der Doopsgezind de Vredesgroep, die het christelijke begin sel der weerloosheid en liefde tot de naas te als uitgangspunt voor hun houding heb ben aanvaard en trachten te handhaven. Deze samenkomst, waarin mejuffrouw Ann Bunders uit Zaandam enige liederen zong, werd te vijf uur gesloten door de voorzitter, die in zijn slotwoord zijn dank baarheid uitsprak voor het vele goede, dat men naar geest en lichaam in Haarlem ge noten had. oen tot ruim 56 millioen, dus met 60 pet. In deze gemeente was de stijging dus nog groter dan in Haaidem. Het aantal afzon derlijke inkomens ging in deze jaren om hoog van 7800 tot 8700, of met bijna 12 pet. Lage inkomens, dus beneden tweedui zend gulden 's-jaars, waren er destijds 4023, nu nog slechts 3160. In 1946 om vatte deze groep 51 pet. van dc Bloemen- daalse bevolking, thans nog slechts 36 pet. Wat de inkomens tussen twee en vijf mille betreft, hiervan zijn er in Bloemen daal 3090, n.l. 1470 tussen twee en drie- dxxizend gulden, 1000 tussen drie en vier mille en 590 tussen vier en vijf mille. Bij elkaar vallen in deze totaalgroep dus 35 pet. van dc Bloemendalers. Omvat in Haarlem de groep tot vijfdui zend gulden reeds 90 pet. van de bevol king, in Bloemendaal is men met de vijf duizend guldengrens dus pas aan rond 70 pet. van de bevolking. Reeds hieruit volgt dat in Bloemendaal de hogere inkomens ruim gezaaid moeten zijn. In de vijf inkomen-groepen van 5 tot 6, van 6 tot 7, van 7 tot 8, van 8 tot 9 en van 9 tot 10 mille vindt men er in Bloe mendaal resp. 383, 314, 223, 212 en 168. Tezamen dus 1300 of 15 pet. van het to taal. Daarboven komen dan nog 435 Bloe- mendalei's met een inkomen tussen tien en vijftienduizend gulden, 235 met vijftien tot twintig mille en 357 met een inkomen tussen twintig en vijftigduizend gulden. Wat de zéér hoge inkomens betreft, hiervan had Bloemendaal er in 1946 nog maar 66, maar thans 158. Dat is dus nog veel meer dan een verdubbeling. Van deze 158 „gelukkigen" zijn er 116 met een in komen tussen een halve en een volle ton terwijl er 42 ingezetenen zijn, die méér dan honderdduizend gulden 's jaars ver werven, gemiddeld zelfs 162 duizend gulden. In Heemstede steeg het aantal afzonder lijke inkomens sedert 1946 van 9323 tot 10.410, dus met 11 a 12 pet. en het to tale volksinkomen van ruim 33 tot bijna 52 millioen. d.w.z. met bijna 55 pet. een percentage dat dus met het Haarlemse en niet met het Bloemendaalse overeen stemt. De inkomens beneden tweeduizend gul den per jaar omvatten destijds 50 pet. van de bevolking, thans nog 37 pet. Inkomens tussen 2 en 3, resp. 3 en 4, resp. 4 en 5 mille zijn er thans in Heem stede 1930, 1360 en 785, zodat in deze to taalgroep van twee tot vijfduizend gulden 40 pet. van de bevolking valt. Wat de hogere inkomens betx-eft, tussen vijf en tien mille zijn er in Heemstede bijna 1550, n.l. x-esp. 509, 348, 284, 223 en 184 in de groepen van 5 tot 6 mille, 6 tot 7 mille enz. Inkomens tussen tien en vijftiendui zend gulden komen voorts in Heemstede 420 maal voor, tussen 15 en 20 mille 197 maal en tussen 20 en 50 mille 270 maal. Van de inkomens bóven een halve ton telde Heemstede er in 1946 nog maar 34, thans evenwel 80. Ook in deze gemeente dus veel méér dan een verdubbeling! Van deze 80 vallen 24 inkomens zelfs boven een ton en deze 24 bedragen gemid deld elk tweehonderdduizend gulden. Belastingen Van al deze inkomens wordt aan loon- en/of inkomstenbelasting betaald in Haar lem bijna 29 millioen, in Bloemendaal ruim 18 millioen en in Heemstede 13 a 14 millioen Slaan wij tenslotte het gehele plaatse lijke volksinkomen over de bevolking om dan komen wij tot een inkomen per in woner een bedrag dat een duidelijke maatstaf is voor de beoordeling van de plaatselijke koopkracht van Haarlem: f 1.309.Bloemendaal f 2.789.en Heemstede f 2.118.Ter vergelijking vermelden wij nog: Noordholland f 1.391 en Nederland f 1.197. „Die Haerlemsche Musyckcamer" geeft op 18 Mei in de Vleeshal onder leiding van André Kaart een concert, dat gewijd zal zijn aan werken van meesters uit de zeven tiende en achttiende eeuw. Uitgevoerd wor den composities van Haydn, Handel, Tele- mann, Ricciotti en Tartini. Solisten zijn Gerti'ude Maclaine (clave- cimbel) en Piet Lentz (viola da gamba). De laatstgenoemde behaalde als leerling van De Castro de prix-d'excellence aan het Amsterdams Conservatorium en ging ver volgens naar Parijs om zijn studies te ver volmaken. Hij concerteerde met talrijke orkesten, ook in het buitenland. In Londen is hij een graag geziene gast: hij trad er op tezamen met de vermaarde pianiste Kathleen Long en speelt ieder jaar de gambapartij in de uitvoering van de Mat- theüs Passie door het Londense Bachkoor. Het programma der orgelbespeling in de Grote kerk op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur, door George Robert luidt: 1. Toccata F gr. t., J. S. Bach; 2. Koraal- voox-spelen a. Ich ruf' zu Dir, Herr Jesu Chx-ist; b. Durch Adam's Fall ist ganz ver- derbt; c. Jesus Christus, unser Heiland, der von uns den Zorn Gottes wand, J. S. Bach; 3. Preludium, Fuga en Ciaccona, Joh. Pa- chelbel; 4. Adagio en Allegro uit het con cert F gr. t. („koekoek en nachtegaal"), G. F. Handel; 5. Adagio, J. H. Fiocco; 6. Etude symphonique, M. E. Bossi. A mateurtoneel Al moge dan het blijspel „De kunst om te leven", door De Verenigde Spelers" Vrijdagavond in de stadsschouwburg op gevoerd, geen schoolvoorbeeld zijn van waarlijke humor, het was wel zo onder houdend -m dwaas, dat het menigmaal de lach in de zaal heeft opgewekt en in elk geval verre bleef van de goedkope klucht, waarnaar het op de keper beschouwd neigde. Want dé situatie is niet alledaags, waarin een grootmoeder na jax'en bij haar familie weerkerend, het mannelijk deel dier familie voor zich inpalmt, ja een ver stokte vrijgezel zelfs op de knieën krijgt. Die situatie woi'dt nog zotter, wanneer grootmama's dochter, haar getrouwde kleindochter en de verloofde van haar kleinzoon afzichtelijk jaloers worden, zijn de haar aanwezigheid een voortdurende aanslag op de trouw der mannelijke fa milieleden. Natuur'ijk is gi'ootmoedcr niet diegene voor wie zij zich uitgeeft. Groot mama in werkelijkheid blijkt meer in over eenstemming met de realiteit. Dat voelen we ook allemaal, alleen de toneelfamilie koestert geen argwaan. Nochtans, hoe onwaarschijnlijk dat ook is, de auteur speelt het klaar die onwaarschijnlijkheid aannemelijk te maken. En „De Verenigde Spelers" deden het eveneens, daarbij ondei'steund door de inventieve regie van Ton van Otterloo, die voor heel wat aar dige vondsten in het toneelbeeld zorgde. Eerlijk gezegd zag dat er in het eerste bedrijf niet naar uit, want er viel nogal veel wit en de geschiedenis ontwikkelde zich maar langzaam. Met de komst van 'de pseudo-grootmama kwam er vaart in het verhaal. Haar aanbidders zwermden om haar heen met niet aflatende belang stelling, gelegenheden tot typering ver tegenwoordigend, die door allen goed wer den gebruikt. En ook de vrouwelijke bezetting wist van wanten en greep de kansen die het stuk haar bood gretig aan. Het was een kwestie van er.semble-spel op de eerste plaats, reden waarom ik mij er ditmaal van onthoud om de spelers bij name te noemen. Het zwaartepunt lag in deze op voering bij de regie. En deze slaagde erin een voorstelling af te leveren, die zo al niet groots was dan toch dankbaar de mogeliikheden uitbuitte tot fris en gezellig spel. Een luchtige zomerse kost, waarvan men niets overhoudt dan een vrolijke her innering, een dessert dat u voor het gevaar behoedt van een indigestie. P. W. FRANSE HAARLEM. 15 Mei 1954 ONDERTROUWD: 15 Mei, K. Lassche en G. Vedder. GEHUWD: 15 Mei, L. J. Leopold en J. J. Timmer; G. N. Berk en S. van den Berge. BEVALLEN van een zoon: 14 Mei, A. Wolff Stam; G. P. A. ThomasseHartman; 15 Mei, B. Zijta—de Crauw; M. A. Jansen—van Dijk. BEVALLEN van een dochter: 14 Mei, M. R. P. Klerk—van Tol. OVERLEDEN: 13 Mei, A. P. Deulekom. 43 j., Maerten van Heemskerkstraat; P. van Til, 67 j„ Spionkopstraat; J. M. van Lierop, 89 j., Oranjeboomstraat; 14 Mei, A. M. Jero- nimus, 91 j„ Dutrystraat; J. A. van den Bosch van Bruggen. 72 j.. Kampei'laan; D. Blan- kevoort, 65 j„ Emmalaan. ADVERTENTIE ADVERTENTIE amstkki>amsevaart20 TF.L. 11053" MANGELWAS 55 CT. PER KG CONSTANT VERLOVINGSRINGEN Reeds in haar laatste jaarverslag heeft de vereniging „Zuigelingenzorg" de opening van enige nieuwe bureaux aangekondigd. Voor het Ramplaan-kwartier is dit dezer dagen een feit geworden, door de Instelling van een spreekuur in de Beatrixschool, die, ge legen aan de Gillis Schoolmeeslerlaan aan het einde van de Vlaamscweg, voor iedereen uit dit gebied gemakkelijk te bereiken is. In die school werden door Burgemeester en Wethouders van Haarlem een paar loka len beschikbaar gesteld. In de ruime, ver warmde gang vinden de kinderwagens een -laats; er is een kamer waar de zuigelingen gewogen worden, terwijl in een schoollokaal de dokter met de zuster zitting houden. Naar wij vernemen zal de kinderarts dr. Tj. Halbertsma daar om de andere week zitting houden. Woensdagmiddag 19 Mei om 3 uur voor het eerst. Op Zaterdagmiddag 29 Mei zal om half vier de opening plaats vinden van het nieuwe clubgebouw van de speeltuinvereniging Flora in de Jasmijnstraat te Haarlem. Evenals verleden jaar zal het verbond van Haarlemse speeltuinverenigingen op het duinterrein van de heer mr. A. F. van Hall in Bentveld een groot zomerkamp houden. Aan dit kamp zullen ongeveer vierhonderd kinderen uit Haarlem deelnemen. In de onderlinge competitie van de schaak club „Santpoort" is door de wedstrijden van de laatste weken aardig tekening ge komen en zelfs is in de tweede groep de beslissing al gevallen wat de eerste plaats betreft. In de eerste gx-neD strijden de he ren Blansiaar en W. Schuurman er nog om. Brugman speelde tegen Pels remise, evenals M. de Groot tegen Blans-aar. De strijd tussen W. Schuurman es Brugman eindigde in een overwinning voor de laat ste. In de tweede groep is de heer Hos on bedreigd als eerste geëindigd, voorwaar een zeer mooie prestatie. Om de tweede plaats moeten de heren G. Schuurman, Labouchère en Slerk elkaar nog bestrijden op de vier en zestig velden. De uitslagen van de laatste wedstrijden in deze groep zijn: Oosterling-G. Schuurman La- bouchère-Sterk 1-0; G. Schuurman-v. d. Bronk 1-0. In de derde groep heeft de heer Haan appel de beste kans op de bovenste Dlaats door zijn overwinning op Vermeer. Verder speelde Vosman winnend togen Schweit zer. terwijl deze weer won van Busselman. In groep vier is de heer Winters koplo per, terwijl de heer Leysma de beste kans heeft voor de tweede p'aats. De wedstrijd tussen Houterman en Winters eindigde in een overwinning voor de laatste. In groep vijf vex-sloeg Nederhof Vulling en Enklaar Roos. De heer Enklaar heeft hiermede de eerste plaats veroverd, terwijl de heer Vulling ondanks zijn verloren laatste partij toch de tweede plaats bezet. Naast haar zusters, de Prinsessen Beatrix en Irene, laat thans ook Prinses Margriet zich als een enthousiast beoefenaar van de paardensport zien. Onze fotograaf nam deze geslaagde foto van de drie Prinsessen te paard tijdens de Zaterdag op de Grebbeberg gehouden samengestelde rui terwedsirijden voor junioren. Van rechts naar links prinses Margriet, prinses Beatrix en prinses Irene. Voor de door mevrouw Maïa Metrakos geboetseerde portretten kan men zonder veel moeite een gevoel van genegenheid opbx-engen, ook zonder dat men tot enthou siasme komt voor de plastische waarden der afzonderlijke wex-kstukken. Het zijn in de eerste plaats pox-tretten, waarvan de gelijkenis naar alle waax-schijnlijkheid goed getroffen is, maar in mindere mate ruimtelijke concepties waax-bij de gelijke nis van het model op natuurlijke wijze ge- absoi-beerd werd. Ik zou het zo kunnen zeggen: Maïa Metrakos lijkt niet langs de weg van globale en ruimtelijke vormge ving uiteindelijk te belanden bij het uit deze vorm voortkomende détail, maar eer der door een gevoelige samenvoeging van typerende onderdelen tot de bixxding van de gehele kop te geraken. Tot deze specu latieve gevolgtrekking ben ik gekomen doox-dat deze portretten niet tot mij spro ken, niet de overtuigende taal der volumen, opgeroepen door een groot aantal, dikwijls fijnzinnig gegeven trekken en trekjes. Er zijn verscheidene kinderportretjes op deze tentoonsetlling te zien en te waarde ren. In vele gevallen zullen deze in op dracht zijn vervaardigd. De zorg over de goede gelijkenis, welke gewoonlijk de eer ste en enige wens van de opdx-achtgever is, zal de beeldhouwster niet los gelaten heb ben bij haar wei-kzaamheid. Dit is heel begrijpelijk en geeft blijk van gevoel van verantwoordelijkheid. Het artistieke gewe ten vraagt echter meer. De verrassende ervaring, dat men langs de weg der zuivex-e plastische wei-kzaamheid ook, men zou haast zeggen: buiten de nadrukkelijke wil om, tot gelijkenis kan gex-aken, doet men gewoonlijk pas op na een periode van veel zoeken en sterke conccnti^tie. Enkele hier geëxposeerde koppen, zoals het meisjesporti-et uit 1952 (catalogus nummer 1) tonen aan, dat mevrouw Me trakos wel gewaar gewoi-den is, dat deze moeizame weg een x-esultaat kan opleve ren van kunstzinnige waarde, terwijl de verlangens van de geportretteerde toch bevredigd kunnen geacht worden, al heb ben deze dan niet als een beklemmend ele ment de artistieke, conceptie afgeremd. Gelijkwaax-dige kwaliteiten vindt men in het meisjespox-ti'et, bij een vorige bespx-e- king i-eeds genoemd cn in dit blad toen gereproduceerd. De onmiskenbare aanleg van de beeld houwster blijkt duidelijk uit het reeds van 1940 daiex-ende portret van haar va der, een werkelijk voortreffelijke beelte nis. Bijzonder aardig is ook het staande kindje, waarbij vooral de natuurlijke wij ze van staan geestig is opgemerkt. Ik zou dit beeldje graag in steen gehakt zien. Deze moeilijker techniek zou Maïa Metra kos dwingen tot nog groter concentratie, wat dit beeldje niet alleen ten goede zou komen, maar ook aan haar verder werk misschien meer kracht en allure zou ge ven, waarnaar we nu met verlangen en enige verwachting uitzien. De tentoonstelling is te bezichtigen tot 27 Mei. OTTO B. DE KAT De grote aantrekkingskracht, welke het Terrasbos op de Santpoorlse jeugd uitoe fent, culimineerde Zatex-dagmiddag weer, toen de brandweer tweemaal moest uit rukken om door de jeugd gestookte vuur tjes te blussen. Ondanks de extra surveil lance van de zijde van politie en boswach ter Arisz zien de knapen toch kans in een onbewaakt ogenblik met lucifers of brand glas een begin van brand te maken, wat dan spoedig zulken afmetingen aanneemt, dat zij het niet meer de baas kunnen, waar na de brandweer het meet komen blussen. Onder het waakzaam oog van comman dant Maarschalk demonstreerde een van zijn mannen met een op de jongens gevon den brandglas hoe snel de droge bladeren en takjes beginnen te smeulen. Een beetje wind doet dan de rest en weer is Santpoort voor jaren een stukje natuurschoon armer. Daarom nogmaals hier een beroep op ouders en alle anderen, welke de jeugd van deze baldadigheid kunnen weei'houden. Waarschuw de jongens voor dit gevaarlijke spel. Tot nu toe heeft de brandweer door spoedig ingrijpen steeds erger kunnen vooi-komen, maar het kan een keer zover komen, dat een klein bx-andje grote afme tingen aanneemt en grote schade vei-oor- 2aakt. 16 Mei herdacht de heer W. Reijn, verver bij de firma J. Lottgering, het feit dat hij veertig jaar geleden bij deze firma in dienst trad. Hij is Zaterdag door directie en per soneel hartelijk gehuldigd. Om half twaalf waren allen bijeen cp de plaats waar veertig jaar geleden de afdeling ververij was geweest en werd de jubilaris toegesproken door de heer J. H. Lottgering, die de grote vakkennis van wijlen de heer J. Lottgering memoreerde, die in de heer Reijn een gewillig leerling heeft gevonden. Dit trad zeer sterk naar voren onder de vaak moeilijke omstandigheden tijdens de bezet ting. Hij overhandigde de jubilaris een mooi uitgevoerde oorkonde van de Vakgroep Chem. Wasserij en Ververij en een geschenk in couvert. Mevrouw E. RoestAibers over handigde namens het gehele personeel even eens een geschenk in couvert. Hierna ver enigden zich aller, aan een koffietafel, waar men nog gezellig een uurtje bijeen bleef. De heer Reijn dankte directie en personeel en sprak de wens uit nog enige jaren zijn werk te kunnen blijven doen. Tijdens de nationale atletiekwedstrijden, die gisteren in Hoorn werden gehouden heb ben zowel Gita als Haarlem enkele opmer kelijke successen geboekt. In de finale 100 m. dames wisten zich drie Gitanen te plaat sen, van wie mej. N. de Vries de 3e plaats bezette in de goede tijd van 12.6 sec. Mej. R. de Vries en mej. Takken plaatsten zich 5e en 6e in resp. 13 sec. en 13.1 sec. Het hoogspringen voor dames werd een overwin ning voor R. de Vries met 1.33'a m. Bij dit ogenschijnlijk matige resultaat moet zeer zeker rekening gehouden worden met de zachte afzet, die in feite goed afzetten onmo gelijk maakte. De 4 x 100 meter estafette voor dames werd een fraaie overwinning voor de Gita-ploeg, bestaande uit de dames Boerboel R. de Vries, N. de Vries en G. Takken. Dank zij een goede wisseltechniek kregen ploegen als Zaanland en ADA geen schijn van kans. De tijd van Gita bedroeg 51.8 sec. Bij de heren heeft Haarlem op diverse nummers gedomineerd. Kluft toonde ook nu zijn klasse bij het kogelstoten. 13.58 m. bete kende niet alleen een ruime overwinning maar ook wederom een nieuw persoonlijk record. Van Zweeden kon zich nog niet tot de hoogte van Kluft opwerken, getuige zijn 12.85 m., waarmede hij de 2e plaats bezette. Bij het discuswerpen bezette Van Zweeden de 1ste plaats met 37.75 m. en werd Kluft 2e met 37.66 m. Bij het hoogspringen had De Sanders zo'n last van de weke afzet, dat hij na twee mislukte pogingen op 1.60 m. stopte. Het polsstokhoogspringen was een zuivere „Haarlem" aangelegenheid. Swart won met 3.60 m., Jansen werd 2e met 3.40 m., Sanders 3e met 3.20 m. en Wezel 4e met 3 m. Bij het vèi'springen werd Van Zweeden vrij verras send 2e met een overigens matige sprong van 6.17Mi m. Bij de loopnummers zagen we een goede 400 m. van Meyboom, die resul teerde in een 2e plaats in 54.1 sec. Een zelfde plaats was voor Jansen weggelegd op de 1500 m. Hij kwam tot een tijd van 4 min. 21.2 sec., een tijd, die overigens ongunstig werd beïnvloed, doordat hij zich in de laatste 100 m. volkomen uit liet lopen. Verra won van kop-af de 5000 m., doch ondervond meer tegenstand van Bobeldijk (MFC) dan ver wacht was. Pas in de eindsprint wist hij zich van de MFC'er te ontdoen. Verra noteerde de voor hem matige tijd van 16 min. 15.5 sec. Na de overwinningen op Vlug en Lenig en Gouda hebben de „HaarlenV'-junioren gisteren op de sintelbaan bij het Olympia- plein in Amsterdam ook de sterke jeugdploeg van AAC aan hun zegekar gebonden. En daarmede heeft Haarlem zich voorlopig wel aan de top van de Nederlandse jeugdathle- tiek geplaatst. De beste prestatie kwam zeker op naam van Kees den Boer te staan, die op de 80 m. het Nederlands recoi-d, dat op naam van Griek staat, met 9 sec., wist te evenaren. Doch er waren meer goede „Haarlem"- prestaties te melden. Doornbosch wierp de discus 40.75 m„ de speer 51.22 m. cn kwam met de kogel tot 12.64 m„ hetgeen hem resp. 2 eerste- en een tweede plaats opleverde. Ook de 110 m. horden was voor Doornbosch in 16.3 sec., waarmede hij een nieuw Haar lems jeugdrecord vestigde. Bij de eindtelling bleek Haarlem met 208 tegen 176 punten gewonnen te hebben. Vrijdagavond was het eerste team van de BC ..Bloemendaal-1939" op bezoek bij Hof van Holland Het resultaat was als volgt: Bouwmeester Nieuwenhuis v. d. Veldt Bertholée 55 49 33 7 1.48 0 60 60 33 6 1.81 2 130 105 110 110 23 23 4.56 0 23 18 4.78 2 35 25 40 2 0.62 0 40 40 40 8 1.00 2 130 130 25 28 5.20 2 85 61 25 12 2.44 0 55 23 15 2.39 2 49 23 8 2.13 0 Lodder Peterse v. d. Veldt Bauer Haffmans 55 Metten 75 v. d. Berg 190 190 22 85 8.63 2 Timmer 155 83 22 20 3.77 0 Dinsdagavond worden de wedstrijden voortgezet met het tweede team van B.C. ..Bloemendaal-1939". De stand luidt thans: acht—vier voor Hof van Hollend. BINNENLAND Prof. dr. J. M. W. Milatz, hoogleraar in de proefondervindelijke natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, is door Ko ning Haakon van Noorwegen benoemd tot ridder eerste klasse in de St. Olafsorde, wegens zijn verdiensten voor het Neder lands-Noorse kernonderzoek. Tijdens het weekeinde zijn te Rotter dam twee dodelijke verkeersongelukken ge beurd. Op de Schieweg werd een jongen van 10 jaar. die daar fietste, door een vrachtauto overreden. Op de Strevelswcg stak een eveneens 10-jarige jongen plotseling de rij baan over. Hij werd door een motorrijder aangereden cn zo ernstig gewond dat hij korte lijd later is overleden. Het Nederlandse motorschip „Alioth" heeft Zaterdagavond omstreeks zeven uur geseind dat een der passagiers vermoedelijk over boord is gevallen, ongeveer acht mijl ten Z.Z.W. van Dungeness. Men heeft tot halfnegen vergeefs naar de vermiste gezocht. In het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen is als derde slachtoffer van het geval van gasvergiftiging te Stadskanaal mevrouw J. DrenthHeidekamp overleden. Enkele dagen tevoren waren reeds het vijfjarig dochtei-tje en het driejarig zoontje overleden. D"> toestand van de heer Drenth is zorg wekkend. De president-directeur der K.L.M., de heer I. Aler, zal op 14 Juni naar Wcst-Indie vertrekken voor een oriënterend bezoek aan de K.L.M. vestigingen. Daarna gaat de heer Aler naar Mexico, Montreal en New York. In Amsterdam kwamen in April 1341 verkeersongevallen ter kennis van de politic. Het aantal ernstige ongevallen bedroeg 11.7 van het totaal. Er werden 342 personen gewond; 103 personen of 30.1 kwamen om het leven of werden ernstig gewond. Onder het pluimvee van een landbou wer te Dalen is pseudo-vogelpcst geconsta teerd. Vijftig kippen zijn afgemaakt. De rijkswaterstaat in Friesland heeft het aanleggen van de aardebaan voor het wegvak Hooge DijkBeetsterweg in de ge- meente Opsterland gegund aan de op één na j laagste inschrijvers. R. Boltje en Zoon te Zwolle, voor f 1.400.000. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, de heer Pearson, brengt een bezoek aan ons land. Hij heeft onder meer bespre kingen gevoerd met minister mr. J. M. A. H. Luns. Commodore B. J. Fiedeldij, die op 1 Maart werd bevorderd tot commandant van de luchtmacht-opleiding, heeft Zatei'dag het commando over de vliegbasis Leeuwarden overgedragen aan luitenant-kolonel R. Hofstede. Een groot aantal burgerlijke en militaire autoi'iteiten woonden deze over dracht bij. De administrateur van het bureau voor inspectie veiligheid en consulaire zaken van het Amerikaanse ministerie van Puiten- lande Zaken, de heer Scott McLeod, die tevens administrateur is voor de uitvoering van de speciale Immigratiewet, waardoor 17.000 Nederlandse extra-emigranten in Amerika kunnen worden toegelaten, heeft in het gebouw van het Amerikaanse consu laat te Rotterdam de eerste visa ovërhandigd aan een Nederlands landbouwersgezin. Een personenauto met drie inzittenden uit Waddinxveen op de weg langs de Am- stel in Uithoorn is met een snelheid van ongeveer 70 km. uit de bocht geraakt en tegen een woning gebotst, waardoor de zij gevel 20 centimeter werd ontzet. Toen de chauffeur bemerkte, dat hij in de bocht slipte, wist hij het stuur om te gooien en het dreigende water te ontgaan, doch ramde de auto de woning. De inzittenden konden de zwaar beschadigde auto ongedeerd ver laten. Het huis moet worden gestut. De raad van Zaanslag heeft het besluit genomen de garantiestelling voor de lenin gen ten behoeve van de bouw. vaa het Pro testantse ziekenhuis te Terrrcxfzen - niet te verhogen. Indien de "andere bij de bouw van dit ziekenhuis betx-okken gemeenten, niet name Axel en Hoek, eenzelfde houding aan nemen. de kans zeer groot is dat op korte termijn de bouw van dit ziekenhuis, die in een vergevorderd stadium verkeci't, zal moeten worden stopgezet. Prins Bernliard is Zaterdag officieel geïnstalleerd als curator van de Nederland- sche Economische Hogeschool te Rotterdam. Het Muiderslot is in 1953 door ruim 75.000 personen bezocht, een aantal dat in de geschiedenis van het slot nog niet is voor gekomen. Het Muiderslot bestaat thans 675 jaar en om aan dit feit een feestelijk karak ter te geven, zal hët van 19 tot en met 26 Mei 's avonds, geheel verlicht door kaarsen, voor het publiek worden opengesteld. In April is hij de spaarbanken, aange sloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, f 55.433.637 ingelegd en f 47.848.746 opgeno men, zodat een bedrag van f7.584.891 werd gespaai'd. Bij de niet aangesloten spaarban ken werd een bedrag van f8667 ontspaard, zodat uiteindelijk een positief saldo is be haald van f7.576.224. Bij de Rijkspostspaar bank werd in April f 1.3 millioen ontspaard. Op 24 Mei zullen 62 kinderen uit de rampgebieden van Zuid-Beveland voor vier weken naar Zuid-Frankrijk vertrekken. Zij eaan op uitnodiging van de „Association France-Hollande", de Franse zusterorgani satie van het genootschap Nederland- Fi-ankrijk. Op 23 Mei zal de feestelijke heronening geschieden van de spoorverbinding Maas tricht—Aken via Simpelveld, met recht streekse doortrekking naar Keulen. Deze spoorverbinding, de eerste die Maastricht ruim honderd jaar geleden kreeg, werd in het begin van de tweede wereldoorlog ge sloten. HAARLEM EN OMGEVING De zevenjarige Tonny Roosen is Zater- middag omstreeks kwart over vier op de Elswoutslaan te Overvcen nabij de manége Dingemans de weg overgestoken zonder op het verkeer te letten. Op dat ogenblik naderde een auto, bestuurd door de Hagenaar O. Deze kon ondanks krachtig remmen niet voorkomen, dat de jongen door de rechter kant van de auto werd geraakt. Deze jongen is naar het Max-ine-hospitaal te Overveen overgebracht. In de Waalse kerk op het Begijnhof spreekt vanavond om 8 uur pasteur Mare Jospin uit Amsterdam, vice-president van de Alliance Franchise te Haarlem, over „De priester-arbeiders en de kerkelijke situatie in Frankrijk". De bijeenkomst is voor een ieder gratis toegankelijk. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde de heer O. R. Rombouts te Bloemen daal. Ds. J. C. Maris te Haarlem-N. staat op het tweetal bij de Chr. Geref. kerk van Enschede. Ds. 31. Vrieze te Heemstede, is voor één jaar als reserve legerpredikant in dienst gegaan. De heer H. D. Bakker, theologisch can- didaat te Velsen, is door de classis'Haarlem, bei-ocpbaar gesteld voor de Gereformeerde kerken. De door de Gereformeerde kerk van Haarlem-Zuid beroepen predikant, ds. D. J. Roos te Sleen (Dr.), zal Woensdagavond 19 Mei met zijn vrouw kennis komen maken met deze Haarlemse gemeente. Ds. cn me vrouw Roos zijn oud-Haarlemmers. Door de Gereformeerde kerk van IJmui- den, is in de vacature ds. C. W. Thijs, be- roepen ds. J. van Leeuwen te Oudemirdum. 3ïej. G. L. Seymensbergen, Evangeliste der Gereformeerde kerken Haarlem-Noord en -Zuid, die een beroep naar Ermelo aan nam, zal 1 Juni daar heen vertrekken. Het afscheid heeft in besloten kring plaats gehad. De wethouder van Sociale Zaken der gemeente Haarlem, de heer A. J. M. Ange- nen. zal Donderdag 20 Mei geen spreekuur houden. De wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, houdt niet Woensdag, maar Donderdag om half twaalf spreekuur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9