Bromfietsen Geheim gesprek over vrede en evacuatie in Genève Druk op de Hoge Autoriteit van de KSG heeft succes Fa C. van Maren Zandvoort Haarlemmermeer Amsterdamse Beurs DINSDAG 18 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COÜRANT 8 Diplomatie houdt de overhand Churchill steunt Eden in zijn bemiddelende rol Marktkoopman liet vrouw en zeven kinderen hulpeloos achter NRV contra goedkope reis-ondernemingen Arrest Hoge Raad in zaak tegen NESB Paleisrevolutie in de coalitie van Adenauer Parlement wint invloed en vormt fracties Jachtslot in Ede afgebrand Wereldkampioen Carruthers zal niet meer boksen Tennis A merikanen willen voetfoutregel wijzigen Voetbal De spelers voor Hongarije-Engeland Schaken Het Zóne-scbaaktournooi voor dames Korfbal Het Nederlands 12-tal tegen de Belgen Sport in 't kort Druk seizoen voor Zand- voortse reddingbrigade Postduivensport Zandvoortse manufacturen zaak bestaat 75 jaar Voor de eerste maal zijn de negen (Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, communistisch China, de Sovjet-Unie, Viet- minh, Vietnam, Laos en Cambodja) gister middag in het paleis der naties in besloten vergadering bijeengekomen. Over hun be raadslagingen is officieel weinig bekend gemaakt. Het laconieke communiqué, na afloop door de Chinezen namens het gehele gezelschap uitgegeven, zegt, dat er over de evacuatie van de gewonden van Dien Bien Phoe en het herstel van de vrede in Indo china is gesproken. Vanmiddag zullen de negen hun proefneming van geheime en beperkte bijeenkomsten herhalen. De evacuatie van de gewonden is een netelige kwestie. De Fransen verwijten onder meer aan de Vietminh, dat geen Vietnamezen geëvacueerd zijn. De Vietminh antwoordt, dat dit de Fransen geen steek aangaat, omdat het hier om „onze eigen landgenoten gaat". Misschien hoopte de Vietminh van zijn landgenoten communis ten te maken. Het voorbeeld van Korea zou daarop kunnen wijzen. Verder verwijten cle Fran sen aan de Vietminh, dat zij een militair slaatje uit deze zaak wil slaan. Door de evacuatie te traineren zou de Vietminh in staat worden gesteld allerlei troepenver plaatsingen uit te voeren, met name over de 120 kilometer lange koloniale route 41, die Dien Bien Phoe met Sonla verbindt. In dien de Fransen deze verbindingsweg zou den bombarderen, zou het natuurlijk hele maal uit zijn met de evacuatie. Er zijn over deze kwestie allerlei boze brieven geschreven aan Molotov door de drie Westelijke ministers en de Rus heeft daarop heel laconiek geantwoord door de Fransen naar de Vietminh te verwijzen. Bij mij, zo geeft Molotov te kennen, bent u aan het verkeerde adres. Natuurlijk wordt hier over ter plaatse wel tussen de Fransen en Vietminh onderhandeld," maar te Genève schijnt dit niet het geval te zijn. Het eerste contact over de evacuatie van de gewonden van Dien Bien Phoe in de geheime verga dering van de negen schijnt nog geen resul taat te hebben opgeleverd. Wat nu „het herstel van de vrede in Indochina" aangaat, zou, volgens offi cieuze berichten, de bedoeling van het Westen zijn, een onmiddellijke wapenstil stand te verkrijgen in Laos en Cambodja, onafhankelijk van een wapenstilstand in Vietnam. De militaire en politieke toestand in Laos en Cambodja is gunstiger en minder verward dan in Vietnam. De andere partij zou deze voorstellen gistermiddag noch Gerechtshof Amsterdam De zevenendertig]arige marktkoopman M. R., \yonende te Zwolle, vroeger te Haar lem, was in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de politierechter te Haarlem, waarbij hij veroordeeeld was tot een ge vangenisstraf van drie maanden, omdat hij zijn vrouw en zeven kinderen in hulpeloze toestand had achtergelaten. Vandaag stond hij voor het Gerechtshof te Amsterdam te recht. De procureur-generaal meende, dat de straf te laag is en eiste een gevangenis straf van vijf maanden. Deze straf had de officier van justitie te Haarlem destijds ook geëist. Verdachte deelde mee, dat hij in 1952 en begin 1953 vele malen met zijn vrouw ru zie had gehad. Eind Februari van het vorig jaar heeft hij de woning verlaten en is hij naar Zwolle vertrokken. Hij was toen va der van zes kinderen en enkele weken later is het zevende kind geboren. Aanvan kelijk heeft hij 10 aan zijn vrouw gege ven en wel toen zij hem in Zwolle bezocht had. Thans deelde hij aan het hof mee, dat hij aan een vriend gevraagd had enkele malen bedragen bij zijn vrouw in Haarlem te bezorgen. In totaal zou hij 250 betaald hebben. President: „Denkt u, dat een vrouw ge durende een jaar van 250 kan leven, als zij voor zeven kinderen moet zorgen? Verdachte: „Neen, maar mijn verdiensten waren niet hoog." President: „U hebt voor de kinderen dus niet veel gedaan; u liet het maar aan uw vrouw over." De vierendertig jarige echtgenote van verdachte verklaarde nooit bedragen tot in totaal van 250 ontvangen te hebben. Zij geniet steun van Sociale Zaken; vier van haar kinderen zijn bij haar thuis en de anderen zijn elders ondergebracht. De procureur-generaal merkte op, dat gebleken is dat verdachte zijn vrouw en kinderen in de steek heeft gelaten. Hij achtte het feit te ernstig om bevestiging van de straf van de politierechter te eisen en vorderde een gevangenisstraf van vijf maanden. Het hof zal op 1 Juni uitspraak doen. aanvaard noch pertinent hebben afgewezen, maar de politieke oplossing, die het Westen als minder urgent beschouwt dan het tot standkomen van een wapenstilstand, aan de orde hebben gesteld. De Fransen zouden nu zo spoedig mogelijk deskundigen te velde aan het werk willen zetten om zogenaamde verzamelzónes vast te stellen. Er is immers geen militaire demarcatie lijn in Indochina en de communisten zijn vrijwel oveial geïnfrilteerd, althans in Vietnam, in tegenstelling tot Korea. Vietminh en Vietnam zijn helemaal niet geestdriftig over dat plan. Beide partijen zien erin een eerste stap naar een politieke verdeling, welke zij verfoeien, en eisen, ieder voor zich, het hele gebied op. Offi cieel steunen de Engelsen en Amerikanen het Franse voorstel. De Engelsen, die nu eenmaal van nature en zeker in het onder havige geval, meer geneigd zijn tot een compromis dan de Amerikanen, gevoelen er natuurlijk het meest voor. Churchills verklaring in het Lagerhuis, waarin hij het voorgestelde Zuid-Oost- Azië-pact alweer met grote terughoudend heid heeft beschouwd, zou Eden's bemid delende positie hier ten goede kunnen ko men. De pertinente uitlating van Churchill, die ten aanzien van het Zuid-Oost-Azië- pact niets wil ondernemen alvorens hij de resultaten van de Geneefse conferentie kent, verschaft een adempauze die de Wes telijke onderhandelaars ten goede kan komen. De Oostelijke partij ook, mompelen de Amerikanen wat bitter. Nog een puntje uit Churchills verklaring verdient de aandacht. De Britse premier is kennelijk in zijn wiek geschoten dat de Amerikanen en Fransen onder elkaar aan het praten zijn gegaan zonder Groot-Brit tannië daai-over in te lichten. Niet ten on rechte, zo lijkt het op het eerste gezicht, al weet men niet precies wat de Fransen gevraagd hebben, en wat de Amerikanen hun zullen bieden. Dat de Amerikanen op hun dode, of liever gezegd levendige, een tje wat zouden ondernemen, zonder Britse medewerking, lijkt vandaag nog even on waarschijnlijk als twee weken geleden toen Bidault in Parijs, vlak voor het begin van deze conferentie, de alarmklok heeft ge luid. De zending van drie Franse generaals naar Indochina, de opschorting van de „draconische maatregelen" door premier Laniel en in het algemeen de zwakheid van Laniels ministeriële combinatie wijzen er op, dat men voorlopig in het communisti sche kamp de kat uit de boom kan kijken. Het woord blijft dus vooralsnog aan de diplomaten. Nieuwe militaire verwikkelin gen, althans van Westelijke kant, zijn, zo lijkt het, niet op staande voet te verwach ten. G esch il spoo r we gen -touri n gears nog niet opgelost Het jaarverslag van de Nederlandse Reis- vereniging vermeldt, dat de gunstige ent- wikkeling van 1952 zich in 1953 riet heeft voortgezet. In 1953 hebben 28.831 leden van de N.R.V.. tegen 29.402 in 1952, aan de groepsreizen deelgenomen. Nu. aldus het jaarverslag, heeft een aantal Nederlanders er snijt van, dat zij bij enkele van de als paddestoelen uit de grond rijzende reis ondernemingen hun eeld geheel verloren hebben of er bij andere niet voldoende voor hebben teruggekregen en er ontstaan steeds nieuwe ondernemingen, die weer een aanval, voornamelijk op het prijs niveau. zullen beginnen onder gelijktijdige aantasting van het kwaliteitsniveau. Voorts constateert het jaarverslag dat ce priizen voor reizen en verblijf in het buitenland vrijwel alom langzaam herer worden.Daar tegenover staat, dat de Nederlanders met het geld, dat zij voor hun vacantie kunnen besteden, nog steeds uitermate zuinig moe ten zijn. Ook in 1953 deden zich moe-Hiikheden voor met de zogenaamde pendel -d iensten autobussen, die een groep naar een be paalde vacantienlaats brengen en een an dere groep vandaar mee terugnemen. De spoorwegen in België, Frankrijk en Zwit serland hebben bezwaren tegen deze wijze van vervoer gemaakt, aangezien het voor hen moeilijk was een succesvolle concur rentie met dit autovervoer aan te gaan. Aangezien de regeringen dezer landen de wensen der spoorwegen steunden, werden het busvervoer allerlei moeilijkheden in de weg gelegd, zoals verboden om te riiden voor en na bepaalde uren van de dag. Door deze regeringen wordt vc'gens het jaarver slag over het hoofd gezien, dat een land minder voordeel heeft van 100 reizigers, die de veelal belangrijk hogere spoorweg tarieven betalen, dan van 500 reizigers, die met het oog op de lagere reiskosten alleen per bus kunnen komen, doch die door hun groter aantal aan verblijfkosten, verterin gen, inkopen enz. het land in totaal belang rijk meer inkomsten doen toevloeien. Blijkens het financieel overzicht heeft de vereniging in 1953 een voordelig saldo van 24.33fi.32 geboekt. Nieuwe behandeling voor Haagse Hof gelast •De Hoge Raad heeft vandaag arrest ge wezen inzake het cassatieberoep van de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam tegen het arrest van dit hof, waarbij de leiders der Nationaal-Europese Sociale" Beweging, Paul van Tienen uit Am sterdam en mr. J. A. Wolthuis uit Gronin gen, zijn vrijgesproken. Het Hof achtte niet bewezen, dat de NESB een organisatie is, welke het streven van de vroegere NSB of van een der in het besluit E 102 verboden landverraderlijke organisaties tracht voort te zetten. Het Hof heeft daarop het vonnis van de Rechtbank, waarbij de verdachten werden veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf met aftrek van preventief, vernietigd en de verdachten vrijgesproken. De advocaat-generaal, mr. Loeff, heeft onlangs tot vernietiging van dit arrest ge concludeerd op grond van het feit, dat het Hof niet de feitelijke werkzaamheid dezer organisatie in zijn onderzoek betrok, doch alleen in aanmerking nam het streven en de ideële voi-m. De Hoge Raad heeft 't bestreden arrest ver nietigd en de zaak verwezen naar het Ge rechtshof te 's-Gravenhage. De Hoge Raad overwoog daarbij dat de beslissing over de vraag of de NESB als een verboden vereniging moet gelden, niet alleen afhangt van het feit, of zij in begin sel of doeleinden overeenstemt met een ontbonden landverraderlijke organisatie maar dat ook haar feitelijke werkzaamheid daarbij een punt van overweging moet vormen. De Hoge Raad concludeert, dat het Am sterdamse Hof niet op de grondslag dei- tenlastelegging heeft beraadslaagd en be slist. F.D.P. loenst contact met Moskou BONN. (Reuter). Het bestuur van de vrije democratische pairtij (FDP) in West- Duitslamd heeft zich voorstander verklaard van het zenden van een parlementaiiire de legatie naar Moskou om de mogelijkheid van liet openen van diplomatieke betrek kingen met de Sovjet-Unie te bespreken. De FDP maakt deel uit van de coalitie regering. Bondskanselier Adenauer heeft onmid dellijk verklaard, dat het voorstel van de FDP „op het ogenblik niet van pas komt". Zijn eigen partij, de Christen Democrati sche Unie, die in de Bondsdag over een meerderheid beschikt, is in spoedvergade ring bijeengekomen en nam een motie aan, waarin gezegd wordt dat het plan van de FDP de nauwe betrekkingen met het Wes ten zou kunnen schaden. Sinds het begin van dit jaar is de sa menwerking tussen de CDU en de FDP steeds moeilijker geworden. De FDP is het met de CDU oneens over de benoeming van de minister voor Gezinszaken, die zij te „confessioneel" vindt, voorts over de woningbouw en de Saarpolitiek. Al ver scheidene jaren poogt de FDP de leiding van de buitenlandse zaken uit handen van dr. Adenauer te krijgen. De beide andere regeringspartijen, de vluchtelingenpartij en de Duitse partij, steunen dr. Adenauer in de kwestie der be trekkingen met de Sovjet-Unie. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG. De jaarlijkse ver antwoording van de Hoge Autoriteit (dat wil zeggen de regering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal) in het parlement van die Gemeenschap- de Gemeenschappelijke Vergadering heeft aanleiding gegeven tot een breed en lang durig debat. Enige tientallen Europese volksvertegenwoordigers hebben verleden week ochtenden en middagen doorgebracht met de bespreking van allerlei vraagstuk ken, waarmede de Hoge Autoriteit te ma ken krijgt. Gisteren hebben zeven (van de negen) leden der Hoge Autoriteit geant woord. Dat de Hoge Autoriteit gelijk elke regering in een democratisch land door een parlement op de vinger wordt ge keken of getikt is gezond en nuttig. Doch het wordt in dit geval wel in het biizonder geïllustreerd door de kwestie van de kar tels. Benalen wij ons tot dit ene uiterst be- lanvriike seval, het overige voorlopig ter zijde latend. Er zijn op het terrein van kolen en staal economische machtsconcen traties, kartels, en dat druist in zo wordt geredeneerd tegen het verdrag van de K.S.G., dat zoveel mogelijk vrije concur rentie od de gemeenschappelijke markt van de zes landen der gemeenschap wil bevor deren. De Hoge Autoriteit zou volgens het verdrag dus tegen die kartels moeten on treden. Toch wordt dit nog niet gedaan. De Nederlandse regering heeft haar daarom formeel in gebreke gesteld. Die ingebrekestelling heeft minister J. Zijlstra (Economische Zaken) Zaterdag in getrokken. En waarom? Omdat hij bericht van de Hoge Autoriteit had ontvangen, dat besprekingen met de kartels zouden wor den geopend, die vóór 1 October zullen leiden tot de vaststelling van een termijn, binnen welke een regeling van deze zaak van kracht zal worden. Doortastender? Wordt de Hoge Autoriteit doortastender? De Hoge Autoriteit had aanvankelijk aan de Gemeenschappelijke Vergadering alleen medegedeeld dat zij zich tot de kartels zou wenden. Maar heeft de Ho-ge Autoriteit zich dan niet een bepaalde termijn gesteld voor het. afdoen van deze kwestie?, zo had de Nederlandse liberaal H, A. Korthals verleden week gevraagd. Een dergelijk ongeduld sprak uit het betoog van de K.V. P.'r mr. E. M. J. A. Sassen: „Laat de Hoge Autoriteit bij een volgende gelegenheid nu eens liever vertellen wat zij gedaan heeft, in plaats van wat zij zal gaan doen." Het. kan niet toevallig zijn, da-t de Hoge Autoriteit intussen de zaak met meer kracht is gaan aanpakken. Overigens is naast de parlementarie aanval ook het feit van invloed geweest, dat de Nederlandse regering het proces voor het Hof der Ge meenschap zou zijn begonnen, als de Hoge Autoriteit geen duidelijke maatregelen had genomen. In de Boeing-fabrieken in Renton bij Washington is een passagiersvliegtuig met straalaandrijving gereed gekomen. Het is een viermotorige machinedie een snelheid bereikt van 550 mijl per uur. De gang van zaken leert in elk geval, dat de parlementsleden gelegenheid heb ben te zorgen dat het beleid van de Hoge Autoriteit in betere banen komt. De Duitse socialist Schone heeft het denkbeeld geopperd, in plaats van de kar tels een supra-nationaal publiek rechter lijk lichaam een soort bedrijfsschap zou men kunnen zeggen in te stellen. De Duitse liberaal Preusker bestreed dit denk beeld, maar in het christen-democratische kamp scheen het plannetje wel instemming te vinden. Van de zijde der Hoge Autoriteit heeft men evenwel nog in het midden ge laten of men een oplossing in die dan wel in een andere richting zou zoeken. Het debat van deze dagen dat in de loop van deze week met een stemming over een nog op te stellen resolutie moet eindi gen heeft overigens nog eens duidelijk gemaakt, dat de Gemeenschappelijke Ver gadering zich tot een echt parlement, niet alleen met invloed, maar ook met „Euro pese" fracties ontwikkelt. Mr. Sassen bij voorbeeld en ook de Duitser Schone spra ken uitdrukkelijk uit naam van hun res pectieve fracties. Vooral wat de Duitse socialist betreft is dat opmerkelijk. Wamt de Europese socialisten zijn Het onderling over Europese zaken gloeiend oneens ge weest. In wezen bleken de'socialisten uit de zes landen één lijn te kunnen trekken, waarvan in de zitting van de Gemeen schappelijke Vergadering in Januari ook al iets was gebleken. ADVERTENTIE S P A R T A - J. L. O. de bromfiets met het grootste klimvermogen geheel compleet 535. OVERVEEN Te Ede is vanochtend het jachtslot op het landgoed „De Hindekamp", bewoond door de fabrikant J. M. van Leeuwen, tot de grond toe afgebrand. Ook de kostbare inboedel ging geheel verloren. De Edese brandweer kreeg assis tentie van de brandweren van Arnhem, Bennekom, Lunteren, Harskamp en Eder- veen, maar toen was het gebouw reeds één vuurzee. De stallen garages en een perso- neelswoning konden behouden blijven. Ver moedelijk is de brand ontstaan door een lek in de schoorsteen, waardoor het rie ten dak vlam heeft gevat. De schade loopt in de honderdduizenden, maar wordt door verzekering gedekt. De Australische bokser Jimmy Carruthers, wereldkampioen bantamgewicht, heeft mee gedeeld dat hij zich uit de ring heeft terug getrokken. De 24-jarige Australiër, die de wereldtitel pas in November 1953 gewonnen had, zeide dat zijn besluit vast stond en dat hij nimmer meer de handschoenen aan zou trekken. Hij voegde hieraan toe dat hij was gaan boksen om geld te verdienen en dat hij thans genoeg verdiend had om de ring vaarwel te kunnen zeggen. Hij verklaarde nog dat zijn besluit na rijp beraad genomen was, en dat hij ervan overtuigd was de wijste partij te kiezen. „Ik heb het hoogte punt van mijn loopbaan als bokser bereikt", aldus Carruthers, „en ik voel dat nu de tijd gekomen is om ermee uit te scheiden". Op het congres van de Internationale Lawntennis Federatie, dat 6 Juli in Parijs begint, zullen de Ver. Staten een wijizging in de voetfoutregels voorstellen. Het gaat om het voorschrift waarbij het een speler verboden is bij het serveren een voet over de achterlijn te zwaaien voordat het racket de bal raakt. De Amerikanen wil len deze regel nu zo wijzigen dat de vrije voet reeds over de lijn gezwaaid mag wor den voordat het racket contact maakt met de bal. Indien deze wijziging wordt aan genomen zou dit in het voordeel zijn van spelers, die na de service naar het net ple gen op te lopen om de terugslag op te van gen. Ze zouden er één a twee meter mee kunnen winnen. Te Den Haag wordt tot en met 21 Mei de eerste A.N.W.B. autobeurs gehouden. Maandagmorgen begon men met de keuring van de ingekomen auto's, welke volgens het lopende-bandsysteem plaats vond. Volgens een officieuze inlichting zal de Hongaarse ploeg, die Zondag 23 Mei in Boe dapest tegen Engeland speelt, waarschijnlijk als volgt zijn samengesteld: doel: Grosic's; achter: Buzansky en Lantos; midden: Bozsik, Lorant en Zakarias; voor: Toth 2, Kocsis, Hidegkuti, Puskas en Czibor. In het team, dat in November 1953 in Wembley van Engeland won. is dus alleen Budai door Toth 2 vervangen. Intussen heeft de keuzecommissie van de Engelse FA. naar uit Belgrado gemeld wordt, zestien spelers aangewezen die de reis naar Boedapest zullen meemaken. Het zijn Merrick. Burgin, Staniforth, Byrne, Mansell, Wright, Armstrong, Owen, Dickin son, Finney. Harris, Broadis, Jezzard, Hay- nes. Sewell en Mullen. Allen en Nichols van West Bromwich ont breken in het gezelschap. Men verwacht dat de verdediging, die tegen Joegoslavië goed voldaan heeft, niet gewijzigd zal worden. De voorhoede zal wellicht als volgt in het veld komen: Harris, Sewell, Jezzard, Broadis en Finney. De definitieve samenstelling van de ploeg zal Vrijdag 21 Mei bekend worden gemaakt. Voor de wedstrijd tegen Zwitserland B, op 22 Mei te Bazel, zijn 14 spelers door de keuzecommissie van de FA aangewezen t.w.: Thompson. King. Green. Willemse. McGarry, Dugdale. Bell. Edwards, Hooper. Quixall, Allen, Nicholls, Wilshaw en Robb. In de zesde ronde van het zöneschaaktour- nooi voor het wereldkampioenschap dames verloor mevr. Roodzant van Tranmer (G. B.). De verdere uitslagen luidden: Rinder (Oostenrijk)Nadj (Joegoslavië) 10; Bruce (G. B.)Nedelikovic (Joegoslavië) 01; Sunnucks (G. B.)Kattinger (West Did.) 0—1; Chaude de Silans (Fr.)—Lazarevic (Joegoslavië) afgebroken. Na de zesde ronde is de stand: 1. Ne- rieljkovic 51 j punt uit 6 partijen; 2. Chaude de Silans 3% punt en een afgebroken partij uit 6: 3. Sunnucks 3'i piint uit 5; 4. Rinder 3 punten uit 6: 5. Nadj 2'4 punt uit 5; 6. Rood zant 2Vs punt uit 6: 7. Lazarevic 2 punten en een afgebroken nartij uit 5; 8. Tranmer 2 punten uit 5; 9. Kattinger twee punten uit 6: 10. Bruce 1 Va punt uit 5; 11. Reischers 1 punt uit 5. Voor de op 30 Mei in het Gem. Sportsta dion te Merxem bii Antwerpen te spelen korfbalwedstrijd BelgiëNederland heeft de keuzecommissie van de KNKB het Neder lands twaalftal als volgt samengesteld: Aanval. Dames: R. Smittenaar (Olympia), B. v. d. Berg (Het Zuiden). Heren: R. Mun- nikes (Luto), Th. Woudstra (Blauw Wit). Midden. Dames: A. Koper v, Es (Wester kwartier), A. Baas (HKV). Heren: KI. Mul der (Ons Eibernest), G. Bos (HKV). Verdediging. Dames: y. MerkSchuiten (Het Zuiden), C. HelderVlietman (Blauw Wit). Heren: C. v. Luteren (Rohda); C. de Voos (Westerkwartier). Reserves. Dames: Tr. Heespelnik (Wester kwartier). L. in 't Veld (Deetos). Heren: W. Kindt (Het Zuiden), A. Mulders (Deetos). Als aanvoerster werd wederom aange steld A. Koperv. Es. PAT MACDONALD OVERLEDEN. Pat MacDonald, oud nationaal en Olymnisch kampioen kogelstoten, is in New York tijdens het weekeinde op 75-.iarige leeftijd over leden. Vier jaar geleden werd MacDonald gepensionneerd als kapitein bij de New Yorkse politie. Hij was Ier van geboorte. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP MIDDENGEWICHT. Carl ..Bobo" Olsen, wereldkampioen middengewicht, zal zijn bokstitel in de loop van Augustus in San Francisco verdedigen tegen Rocky Castel- lani. Het wij baden en zwemmen langs de gehele Zandvoort.se kust, dat dit jaar voor het eerst een feit zal zijn, schept verschil lende consequenties ten opzichte van de veiligheid voor baders en zwemmers, waar van een groot deel op de schouders van de Zandvoortse reddingsbrigade zal komen te rusten. Vrijdag zullen de vrijwilligers der brigade in hotel Keur bijeenkomen, tenein de de te nemen maatregelen gezamenlijk te bespreken en een rooster voor de komende seizoenmaanden samen te stellen. Bespre kingen met gemeentebestuur en plaatse lijke politie hebben reeds plaats gehad en men kwam overeen, dat binnenkort door vrijwilligers van de Z.R.B. behalve de pos ten in Zuid en Noord, twee vertrokken in de Rotonde zullen worden betrokken voor hulp en toezicht op het centrale strandge- deelte. Dat dit voor de Z.R.B. een zware opgave betekent spreekt vanzelf, omdat nu gedurende het seizoen elke Zondag onge veer 36 leden dienst moeten doen en dat geheel op basis van vrijwilligheid, zonder enige vergoeding. Men heeft voorts het ge meentebestuur geadviseerd op vier plaat sen langs het strand, nameiiik bij d.~ Van Galenstraat, Zeestraat, Rotonde en Boule vard Paulus Loot, palen te plaatsen, waar aan een zwarte korf (gevaarlijk baden) of een rode korf (gevaarlijk zwemmen) kan worden gehesen. Tevens heeft men ver zocht, evenals vroeger op verschillende plaatsen op het strand reddingskastjes te plaatsen, waarin hulpmiddelen voor het redden van een zich in zee in gevaar be vindende aanwezig zijn, terwijl het nood zakelijk is, dat men de beschikking krijgt over een vijfde vlet bij d'e nieuwe post aan de Rotonde. Een stok met griiptouw voor een ieder te bereiken zal tenslotte, naar het oordeel van het bestuur der Z.R.B,, bij elke strandpachter aanwezig dienen te zijn. Een grote moeilijkheid voor de Zand voortse reddingsbrigade is, dat momenteel de kas der brigade geheel is uitgeput. Het herstel van de reddingsposten in Noord en Zuid, na de beschadigingen tijdens de stormramp van 1 Februari 1953, heeft enorm veel geld geëist, terwijl de noodza kelijke reparatie van de vier reddingsvlot ten de brigade van de laatste geldmiddelen beroofde. Men doet daarom een beroep op badgast en inwoner, om zich aan te melden als lid of donateur, teneinde het werken voor de vrijwilligers mogelijk te maken. Het bestuur heeft aan het Zandvoortse ge meentebestuur verzocht, met het oog op de omvang van de werkzaamheden, die zich sterk gaan uitbreiden door opheffing van het verbod voor vrij baden en zwem men, de jaarlijkse subsidie aan de Zand voortse reddingsbrigade te willen verhogen. De Zandvoortse postduivenvereniging ..Pleines" nam Zondag deel aan de wedvlucht van Quiévrain (Fr.) af, over een afstand van 226 km. De eerste vogel werd getoond om 16 uur 54 minuten. De uitslagen waren als volgt: C. K. Draijer 1, 7; A. Dorsman 2, 12, 14, 27. 28; J. Koning 3. 4, 5 en 24; V. C. de Muinck 6. 22: P. Pe ters 8, 25, 31; J. Schrander 9, 19. 35; C. Visser 10. 15, 29; K. Kramer 11, 26, 33; H. Vleeshou wers: G. Driehuizen 16. 39: H. Lansdorp 17, 30, 32. 38 en 40; W. G. Koning 18. 34, 36; A. C. Molenaar 20, 37. 41 en 43; B. Lukkassen 21; H. Bartens 42 en K. Driehuizen 44. Een der merkwaardigste jubilea zal Dins dag 25 Mei in Zandvoort worden herdacht. Dan zal het namelijk 75 jaar geleden zijn, dat de manufacturenhandel van mevrouw P. DraijerVan der Veld in de Kruisstraat 12 ontstond. De eerste eigenaresse, mevrouw Schuiten, trok in 1879 tweemaal per week met vis naar Amsterdam, waarmee toen een halve dag gemoeid was. Eerst meerijden met de vrachtrijder naar de Leidsevaart in Haar lem en dan verder per trekschuit naar Am sterdam. Daar Zandvoort in deze dagen slechts één manufacturenzaak kende, meen de mevrouw Schuiten dat een tweede zaak zeker reden van bestaan zou hebben. Zij kocht op haar tochten naar Amsterdam in c'.e hoofdstad enkele artikelen en hing die des avonds voor het raam met de mede deling: „te koop". En dit bescheiden begin had succes, want de Zandvoorters kwamen er op af.. Op 25 Mei 1879 werd de zaak, die steeds in omvang toenam, bij de Kamer van Koop handel in Haarlem ingeschreven en er werd een klein winkeltje geopend. De zaak werd ingeschreven op naam van het toen tien jaar oude dochtertje van mevrouw Schui ten, de thans 85-jarige mevrouw de wed. Van der VeldSchuiten, die in 1900 hei bedrijf van haar moeder overnam. In 1945 droeg deze de zaak wederom aan de tegenwoordige eigenaresse, haar dochter mevr. P. DraijerVan dei' Veld over, zodat in. de loop van deze driekwart eeuw de winkel uitsluitend door vrouwen werd be heerd, daar hun drie echtgenoten er in het geheel geen interesse voor hadden. Mevrouw de wed. Van der VeldSchui ten, die 24 April j.l. 85 jaar werd, bezit ondanks haar hoge leeftijd nog een buiten gewone vitaliteit en verheugt zich bijzon der op dit 75-jarig jubileum. Zij stichtte zelf een filiaal in de Kerkstraat, dat zij in 1942 aan haar schoonzoon, de heer H. M. Heidoorn, overdroeg, die later deze zaak naar de Grote Krocht verplaatste. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat voor dit merkwaardige jubileum grote be langstelling zal worden getoond. VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 18 Mei. Aanvoer 327 vette varkens. Notering: zware 190—188: lichte 184181; zouters i90189: zeugen 170165. Handel vlot. Bovendien 24 nuchtere kalve ren, levend van 110100. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl/47 99% 99% A.K.U 222 220% Unilever 343 341% Philips Gloeil. 322 322 Kon. Petroleum 498 499% A'dam Rubber 97 96 Holl. Aan er. Lijn 155 154 N. Scheepv. Unie 147 146% H.V.A 127% 127% 120% 120 Amsterd. Bank 189% 190 Ned. Handel Mij. 185 185 Rotterd. Bank 180% 181 Twentsche Bank 182 182 Anaconda Copper 36 36 Bethlehem Steel 65% 66 Republic Steel 56% 57% Shell Union 95% 95% 21% 21% 47% 48

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10