Tegenstrijdige verklaringen over gevonden briefjes Schild en slag wapen als verdedigingsmacht PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Wereldnieuws MMHIHi» De radio geeft Woensdag Defensienota De „New Look za verdediging van Europa niet schaden Vier vliegtuigongelukken in enkele uren tijds bloeit ió het zo r- .J PROCES TEGEN BERKELSE ARTS De Paus schenkt 200.000 voor»bejaardentehuis in Zierikzee Bevrijdt U Verzending van zeepost Kunstschilder A. Lubbers in New York overleden Kerk in Blaricum door grote torren aangetast Piloot van straaljager omgekomen «jifip VL REUZEN BOOM DINSDAG 18 MEI 1954 Op de achtste dag van de strafzaak tegen de arts O. uit Berkcl, die ervan verdacht wordt zijn vrouw door middel van vergif van het leven te hebben beroofd, heeft de Haagse rechtbank zich weer bezig gehou den met twee briefjes, die mevrouw O. aan haar man geschreven zou hebben. Een daarvan is het zogenaamde zelfmoord briefje, dat dokter O., naar hij verklaard heeft, in een schrijfblok bij de telefoon had gevonden en waarin mevrouw O. te kennen geeft suicide (zelfmoord) te willen plegen. „Ik ben een wrak" staat er in dit briefje, dat in het Huis van Bewaring uit een foto mapje te voorschijn is gekomen. Het andere briefje schreef mevrouw O. in 1951 aan haar man, toen zij met haar twee kinderen bij haar ouders in Amstel veen logeerde. Dit briefje had de adjunct directeur van het Huis van Bewaring aan de verdediger mr. Huvgens gegeven uit de portefeuille van dokter O. Er stonden een paar intieme uitdrukkingen in. Over deze briefjes werden thans de rijksrechercheurs Medema, de vroegere dienstbode Nellie en de apothekersassis tente mej. Mostert gehoord. Volgens de re chercheur kende Nellie het briefje uit Am stelveen. De dokter had het haar destijds laten lezen, „omdat er zo'n rare uitdruk king" in stond. De dokter had haar gezegd, de brief te zullen vernietigen, omdat hij niet wilde dat zijn inwonende moeder hem zou lezen. Het dienstmeisje Nellie verklaarde thans, dat er verschil is tussen het briefje, dat dokter O. haar destijds liet lezen en het briefje, dat in het Huis van Bewaring in de portefeuille is ge vonden. In dit laatste miste zij enkele passages. Het was bovendien in blok schrift geschreven. De brief die de dok ter haar destijds liet zien, was in lo pend schrift geschreven. Mej. Mostert. die hierna werd gehoord, overhandigde de president een notitie boekje van mevrouw O., dat zij Zaterdag bij het opruimen van de apotheek had ge vonden. Er staan notities in blokschrift in. Zij verklaarde, dat Nellie haar destijds had verteld van het briefje, dat mevrouw O. uit Amstelveen had geschreven, spe ciaal van de „rare uitdrukking", die erin voorkwam. Ook zij miste deze passage in het briefje, dat de rechercheur haar later heeft getoond. Het zogenaamde zelfmoord briefje vond mej. Mostert vreemd, omdat, naar zij zei, mevrouw O. het woord sui cide niet kende en nooit zou hebben ge schreven dat zij een wrak was. De verdachte, die vervolgens werd on dervraagd, ontkende ten stelligste dat hij de brief van zijn vrouw aan het dienst meisje had laten lezen of er met haar over gesproken had. Hij zei voorts dat er geen intieme passages in stonden. „Mijn vrouw zou trouwens nooit zoiets hebben geschre ven". Hierna werd gehoord de grafoloog mr. A. W. Bondam, die in opdracht van de rechter-commissaris had onderzocht of de briefjes wellicht geschreven konden zijn door de broer van de arts, F. O. Deze ge tuige, was met 4it onderzoek nog niet ge reed," omdat mj niet voldoende vergelij kingsmateriaal had gekregen. Mi'. Huygens Bracht bij de ondervraging van deze getuige het rapport Deen-Tirion ter sprake.wolgens hetwelk F. O. de schrijver van de briefjes zou zijn. De president zei dat dit thans niet ter zake diende en ook de officier verzette zich tegen een bespre king van dit rapport. Mr. Huygens bleef bij zijn zienswijze, waarop de rechtbank zich in raadkamer terugtrok. Na heropening van de zitting deelde de president mede, dat de getuige niet ge vraagd zou worden naar de kwestie F. O., omdat hij nog niet tot een conclusie was gekomen. Mr. Bondam zeide wel te kun nen verklaren dat de blokletters van de briefjes een ander systeem verraden dan mevrouw O. vroeger op school had geleerd en toegepast. Schriftkundigen zijn het niet eens De president las de conclusies voor, waartoe de schriftkundigen Tirion en Deen waren gekomen, namelijk dat mevrouw O. noch het ene noch het andere briefje ge schreven kon hebben. Ook de grapholoog G. Margadant, die eerst de briefjes aan mevrouw O. had toegeschreven, was bij nadere bestudering tot andere conclusies gekomen. Volgens de heren Deen, Tirion en Margadant zou de auteur van deze briefjes de broer van verdachte zijn ge weest. Vervolgens werd als getuige gehoord prof. dr. C. J. F. Böttcher, hoogleraar in de physische chemie en grapholoog te Lei den. Hij kantte zich tegen de conclusies, die de heren Tirion en Deen uit hun waar nemingen hadden getrokken, omdat te veel naar de punten van overeenkomst was ge keken en te weinig naar de punten van verschil. Ook had hij bezwaar tegen hun conclusie, dat de broer van O. de schrijver van de briefjes zou zijn. Hij was er vast van overtuigd dat de broer van de ver dachte niet de auteur van de briefjes was. De officier van justitie vroeg deze getui ge of iedere grapholoog in Nederland auto didact is, een vraag die prof. Böttcher be vestigend beantwoordde. De officier merk te op dat het'dan wel buitengewoon moei lijk is de deskundige grapholoog te onder scheiden van de niet-deskundige, omdat de graphologen elkaar dan gaan beoordelen. Dit bracht mr. Huygens in het geweer, die er op wees dat prof. Böttcher hoogleraar is aan Nederlands oudste universiteit en dat men daar zeker geen beunhaas benoemd zou hebben. „Ik hoop", zo zei de verdedi ger, „dat deze opmerking raak is geweest". De president vond dit een onbehoorlijke opmerking en vroeg mr. Huygens of hij be reid was haar terug te nemen. Hetgeen mr. Huygens deed. Nadat nog enkele vragen aan de apothe kers-assistente waren gesteld, werd de zit ting verdaagd. HILVERSUM 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 3.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen 10.30 Morgendienst. 11.00 De held van Appeldam, hoorspel. 12.00 Viool én piano. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Lichte muziek.- 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws.. 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. 13.20 Amusements muziek. 13.50 Platen. 14.00 Bondsdag, Bond voor Verenigingen van Gereformeerde vrouwen. 14.45 Platen. 15.00 Bondsdag, Bond van Gereformeerde Vrouwenverenigingen in Nederland. 15,45 Platen, 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Militaire cau serie. 18.10 Platen. 18.30 Spectrum voor het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Vocaal kwartet. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio- krant. 20.20 Omroeporkest. 21.20 Wat wil je worden?, klankbeeld. 22.10 Platen met toe lichting. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.13 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Me- tropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.45 Gitaar. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Instrumentaal kwintet. 13.45 Platen. 14.10 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.40 Jeugdconcert. 17.25 Platen. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Accordeon orkest. 18.40 Voetbalreportage. 19.30 Een ton voor Triest. 20.30 Platen. 20.50 Nieuws. 20.55 Lichte muziek. 21.25 Zet die draaimolen stop!, hoorspel. 22.15 Strijkkwartet. 22.45 De oorsprong van het leven, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.2024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest-con cert. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kinderliederen. 16.00 Platen. 16.05 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse muziek. 17.50 Boe kenmarkt. 18.00 Klankbeeld 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Die Czardasfürstin, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224 en 75 m.). De Okapi is een zeer zeldzaam Afrikaans zoogdier, dat heel moeilijk is te vangen. Er zijn in geheel Europa maar drie Okapi's te vinden, namelijk in de dierentuinen van Frankfurt, Kopenhagen en Antwerpen. De Okapi is nauw verwant aan de giraffe, maar veel kwaadaardiger. De jacht op hei dier wordt zeer bemoeilijkt 'door zijn'uit stekende schutkleur en het feit, dat de Okapi zich meestal geruisloos voortbeweegt door de jungle. De Paus heeft 200.000 geschonken voor de uitbreiding van het R.K. bejaarden tehuis te Zierikzee. De pauselijke inter nuntius mgr. Paolo Giobbe, heeft gister middag in Zierikzee een chèque voor dit bedrag overhandigd aan de vicaris-gene- raad van het bisdom Haarlem, mgr. J. Groot en aan mr. H. A. J. Roosen, rector van het moederhuis van de Zusters Francis canessen te Aerdenhout. Mr. Roosen was naar Zierikzee gekomen in de plaats van de provinciale overste, die door ziekte niet aanwezig kon zijn. Mr. F. Sark, voorzitter van de commissie Katholieke Hulpactie in het Rampgebied, noemde de door de pauselijke gift geopen de nieuwe mogelijkheid een uiterst wel kome oplossing van de grote moeilijkheden, welke het probleem van de bejaarden in Zeeland en vooral ook op Schouwen en Duiveland vormt. De burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. J. Schuurbeque Boeije, sprak eveneens zijn grote dank uit voor het tehuis, dat in zijn gemeente zal verrijzen. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal. het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten ƒ0.95. ƒ2.40, ƒ8.88. ADVERTENTIE VOOR MODERNE COIFFURES NAAR MOLENDIJK'S DAMESKAPSALONS Santpoorterplein 1 Buslijn 3-4 - Tel. 19706 Haarlem Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië en Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (7 Juni); Nederlandse Antillen: s.s. „Bre da" (26 Mei); Suriname: m.s. „Nestor" (22 Mei); Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Af- rika: m.s. „Arundel Castle" (22 Mei); Ca nada: s.s. „Zuiderkruis" (22 Mei) en s.s. „Aalsdijk" (26 Mei); Argentinië, Chili en Uruguay: s.s. „Alcantara" (22 Mei) en m.s. „Alberto Dodero" (27 Mei); Brazilië: s.s. „Alcantara" (22 Mei); Australië en Nieuw Zeeland via Engeland 22 Mei en s.s. „Hi malaya" T27 Mei). In de leeftijd van 62 jaar is dezer dagen te New Yórk na een kortstondige ziekte de Larense kunstschilder Adriaan Lubbers overleden. De heer Lubbers heeft in zijn jonge jaren langdurig in Amerika gewerkt. Sinds vorige maand vertoefde hij in New York om een tentoonstelling van zijn Amerikaanse werk voor te bereiden, waar toe hij een /uitnodiging had ontvangen. Hij was de oprichter en directeur van de stich ting Kunst en Bedrijf. Het bovengewelf vain de ongeveer vijf honderd jaar oude kerk der Ned. Hervorm de Gemeente te Blaricum blijkt te zijn aan getast door hier te lande vrij onbekende torren die in het houtwerk gaten hebben gemaakt ter dikte van een vinger. De tor ren zijn ongeveer vijf centimeter lang. Een aantal zware balken is aangetast en moet geheel vernieuwd worden. Om de torren te verdelgen zal de kerk hermetisch worden I gesloten en dan gevuld met blauwzuurgas. „Met de toetreding, eerst tot het Verdrag van Brussel, daarna tot het Noord-Atlan tisch Verdrag, heeft Nederland de waarborging van het behoud van een zelfstandig volksbestaan welbezocht gezocht in de collectieve zelfverdediging door middel van een met bondgenoten op te bouwen gezamenlijke, harmonisch gevormde militaire verdedigingsmacht. De Nederlandse defensie-inspanning is er sindsdien op gericht om ten behoeve van de verdediging van het rijk in Europa, aan de gezamenlijke strijdmacht die middelen bij te dragen, waartoe het naar vermogen, naar bijzondere geaardheid en naar hetgeen zijn eigen verantwoordelijkheid hem oplegt, in staat is, en waarvan in het verband van het bondgenootschap in het bijzonder behoefte bestaat". Aldus verklaart minister Staf in de defensie-nota, die hij vandaag aan de leden van de Staten-Generaal heeft doen toekomen. Hij zet in de nota uiteen dat opgebouwd moesten worden een schild om de aanval te pareren en een slagwapen om de aan valler zijn aanval te vergelden. Binnen drie jaren, zo constateert de minister, is een schild van parate strijd krachten gevormd, sterk genoeg om een onverhoedse aanval tot een op zijn minst twijfelachtige onderneming te maken. Maar hij voegt er aan toe: Er is gener lei aanleiding om de veiligheid der vrije wereld hiermede reeds blijvend verzekerd te achten. Tegenover de nog steeds groeiende macht van het Russische blok dienen zowel het schild als het slagwapen nog aanzienlijk'versterkt te worden. „New Look" De minister maakt ook enkele opmer kingen over de veelbesproken „New Look". Vooropgesteld wordt, dat de verantwoor delijkheid van Amerika en Engeland voor het behoud van de vrede wereldomvat tend is. Amerikaanse en Britse verant woordelijke autoriteiten hebben uitdruk kelijk verklaard, dat de voorgenomen wij ziging in de opstelling en het gebruik van de strijdkrachten geen betrekking zouden hebben op de verdediging, zoals deze in de N.A.V.O. was ontworpen. In geen enkel opzicht zijn de belangen van de Verenigde Staten bij een beveili ging en behoud van West-Europa van ka rakter of betekenis veranderd. Er is geen aanleiding te veronderstellen dat als ge volg van de „New Look" de Verenigde Staten hun tot dusver verleende steun aan de regionale verdediging van West-Europa zullen gaan verminderen. De positieve winst van de „New Look" voor West-Europa is, aldus een conclusie in de nota, gelegen in de versterking van het slagwapen, de strategische luchtmacht met de strategische troepenreserve. In het opbouwplan, dat tot het einde van 1956 loopt, is bijzondere betekenis toege kend aan een zo sterk mogelijke verdedi ging van Europa, omdat het verlies hier van fataal zou zijn voor de verdedigings mogelijkheid van het Noord-Atlantische gebied als geheel. Voor de verdediging van West-Europa is van Nederland een zo sterk mogelijke strijdmacht te land ge vraagd, zulks op grond van zijn ligging, aansluitend aan de Noord-Duitse laag vlakte, als de beste invalspoort voor een vijandelijk offensief tegen West-Europa. Dit heeft geleid tot een kostenverhouding van de opbouw der krijgsmacht (land-, zee- en luchtstrijdkrachten) van 3:1:1). Wil, zo schrijft minister Staf, aan de stra tegische betekenis van ons land een argu ment ontleend worden om de bondgenoten bereid te doen zijn de verdediging van Nederland als essentieel voor de gezamen lijke verdediging te beschouwen, dan zal onder geen voorwaarde de geprojecteerde landmacht-bijdrage ten bate van enig an der onderdeel van de verdediging mogen worden verminderd. Op grond van positieve toezeggingen van de Amerikaanse regering kan ver- OOOOCXXl(X)C>OOC>OCOOOOXXX>30DOOOOOOOOOOOOOC)OOOOOOOOOOOOOCOO In deze defensienota heeft minister Staf met enige spijt te kennen gegeven, dat de opbouw der strijdkrachten „nog sterk geremd wordt door de zuigkracht, welke de civiele maatschappij op het militaire personeel uitoefent". Deze opmerking moet wel enige verbazing wekken, wan neer men bedenkt welke zuigkracht minister Staf zelf uitoefent op die „ci viele maatschappij", die toch altijd nog althans volgens de normale opvattin gen factor nummer één voor het nationale maatschappelijke bestel moet worden geacht. Het is toch nog niet zo, dat de burgermaatschappij enkel als voorraadschuur van militair mensen materiaal'bestaansrecht heeft? OOOCXOC)OOOOOOOOOOOC50(X)OOOOCOOCOO(XXDOOOCOrrxDOOOOOOOOOOOOC wacht worden, dat de toevloed van Ame rikaanse wapenen en uitrusting gelijke tred zal houden met de vorming van nieuwe onderdelen. Personeel I De minister geeft een zeer uitvoerige opsomming van de personeelsbehoefte Van landmacht, luchtmacht en marine. Hij stelt vast dat nog verscheidene jaren no dig zullen zijn voor de personeelsbezetting bij de landmacht geheel bevredigend zal zijn. Naar zijn mening wordt de opbouw nog sterk geremd door de zuigkracht, welke de civiele maatschappij op het mi litaire personeel uitoefent. Om het verloop te beperken, wordt ernaar gestreefd het gezinsverband van het gehuwde personeel zoveel mogelijk in stand te houden, wordt de woningbouw gestimuleerd en aan de personeelszorg de grootst mogelijke aan dacht besteed. Het is misschien mogelijk tot een kleine verkorting van de diensttijd te komen, doch zeker niet dadelijk. In het parlement kan het regeringsstand punt hieromtrent nader bepaald wor den. Overigens moet deze kwestie in N.A.V.O.-verband worden bezien. De kosten Tenslotte geeft de nota een financieel overzicht voor de jaren 19551957. De uitgaven worden als volgt begroot: Voor de landmacht (95.000 man) f 2437 millioen; voor de luchtmacht (20.000 man) f 956 millioen; voor de zeemacht (23.000 man) f 945 millioen en voor de internatio nale infra-structuur (alles wat nodig is om de strijdkrachten en de bevelvoering op doeltreffende wijze te doen function- neren) f 126 millioen. Met het voor de bur gerlijke verdediging beschikbare bedrag van f 50 millioen komt de minister op een totaal aan uitgaven van f 4514 millioen. Als dekking is beschikbaar (of zal wor den voorgesteld): f 260 millioen aan reste rende gelden uit het tijdvak 1951—'54; aan resterende tegenwaardefondsen f 204 millioen en drie jaarbegrotingen elk van f 1350 millioen. Totaal eveneens f 4514 millioen. 1. In de zalen en hallen van Huize Hob beldonk klonk een druk geroezemoes van drommen toeristen, die kauwgom-kauwend de bezienswaardigheden bekeken en luis terden naar hetgeen Jolliepop hen als his torische bijzonderheden opdiste. „Het was op deze trap", riep de goede knecht, „dat mijnheer Panda's voortreffelijke voorvader tegen een overmachtige vijand stand hield, terwijl de hertogin door ginds raam ont snapte!" Wij vrezen, dat Jolliepop de his torische achtergrond van Huize Hobbel donk wat opsmukte en dat hij Panda's voorouders heldendaden toedichtte, waar zij zelf geen weet van hadden. Maar in elk geval was het resultaat, dat de touristen bij het heengaan hun gaven deden stromen in een grote pot, die Jolliepop voor dit doel bij de uitgang had gezet. Boven deze pot prijkte het trotse opschrift: DONATIES VOOR HET ONDERHOUD VAN HET HISTORISCH MONUMENT „HUIZE HOBBELDON K". Terwijl Jolliepop de financiële moeilijkheden op deze waar dige wijze trachtte op te lossen, probeerde Panda het op ZIJN manier. Hij stond voor het loket van de Afdeling Advertenties en zei: „Ik zou graag de volgende adverten tie plaatsen: LOODGIETER NODIG! DAN NAAR PLUKKIE PANDA HUIZE HOBBELDONK! Sharon Jean Wiley, een zestienjarige leer linge van een Middelbare school in Kala mazoo (Michigan) is verkozen tot „ge- meenschaps-ambassadrice" van Kalamazoo en zal de komende zomer in Nederland doorbrengen. Het meisje werd uit 21 can- didaatjes gekozen. Verleden jaar bracht op initiatief van dé Jeugd-Kamer van Koop handel van Kalamazoo de 19-jarige Richard Hooker een dergelijk bezoek aan Zweden. Gisterochtend omstreeks elf uur is een Thunderjet van de vliegbasis Eindhoven verongelukt en enige kilometers buiten het landingsterrein terechtgekomen. De 22- jarige tijdelijke reserve-sergeant vlieger J. D. E. J. Beatens uit Zaandam is hierbij om het leven gekomen. Marine-vliegtuig in zee gestort Tengevolge van motorstoring is Maan dagmiddag om 4.10 uur een vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst .afkomstig van de basis Valkenburg tussen Egmond aan Zee en Bakkum aan Zee in zee gestort. De bestuurder, de 26-jarige J. L. von Schmidt auf Altenstadt, wist zich met be hulp van een rubberbootje te redden en werd vijf kwartier later door de beman ning van de inmiddels te hulp gesnelde reddingboot President Steijn, uit Egmond aan Zee, opgepikt. Kort voordat het vliegtuig in zee stortte sloeg de motor van de romp en dit is de redding van de inzittende geweest. De ma chine zonk hierdoor niet terstond en de vlieger had in de ene minuut die hij ter be schikking had, gelegenheid in zijn rubber boot te gaan. Een tweede gelukkige om standigheid was het voor de vlieger, dat de felle Noord-Oostenwind hem van de kust af dreef want, naar de schipper van de Président Steijn, de heer C. v. Pel, ons ver telde, had het rubberbootje bij westenwind in de branding'ongetwijfeld water gemaakt en zou het omgeslagen zijn. Overigens heeft de President Steijn ge ruime tijd naar de verongelukte gezocht daar het rubberbootje tamelijk ver van de plaats waar het vliegtuig in zee was ge stort, was afgedreven. Naar wij verder vernemen werd de in zittende boven het linkeroog gewond. De man is, na in Egmond aan Zee voorlopig te zijn verbonden, door de commandant van de vliegbasis Valkenburg afgehaald. Zijn toestel moet als verloren worden be schouwd, doch het is niet onwaarschijnlijk dat men pogingen zal ondernemen het te bergen. Botsing tussen Belgische straaljagers In de omgeving van Posterholt bij Roer mond zijn gistenniddag omstreeks drie uur twee vliegtuigen neergestort. Het waren Belgische F 84 „Thunderjef'-straaljagers, die in de lucht met elkaar in botsing ge komen zijn en vervolgens neerstortten. Beide piloten hebben zich door middel van hun schietstoel in veiligheid kunnen brengen. De K.L.M. is voornemens in Juli een der twee diensten, die thans tussen Schiphol en Biak op Nieuw Guinea worden onderhou den, uitsluitend ten behoeve van het vervoer van emigranten door te trekken naar Sydney. In Juli zal Biak dus eindpunt zijn van een eenmaal per week gevlogen dienst Schiphol Sydney en eenmaal per week landings plaats ten behoeve van het transito-vervoer van emigranten. Terug. De Sovjet-Unie heeft Maandag tien kleine marinevaartuigen, d'ie het in de oorlog van de Verenigde Staten had ge leend, aan Amerikaanse autoriteiten in I stamboel overgedragen. In de volgende zes weken zullen in totaal 38 schepen worden teruggegeven. Volgens niet be- vestigde berichten zullen misschien en kele van deze schepen als deel van de Amerikaanse hulp aan Turkije komen. Verantwoordelijk. Maandag zijn te Stutt gart Wilhelm Rure en Wilhelm Barg- rnann tot vijf jaar dwangarbeid veroor deeld, omdat zij schuldig zijn bevonden aan het vermoorden van een honderd tal Israëlieten in het nazikamp Wola- nov in Polen in Februari 1943. Zij wa ren respectievelijk hoofd en werkopzie. ner van het kamp. Het hof oordeelde, dat de staat in grote mate verantwoor delijk voor het misdrijf moest worden gesteld. Doodstraf. Veertien Tsjechen zijn dezer dagen veroordeeld op beschuldiging van „het voorbereiden van een bloedbad voor de arbeidende bevolking, het be ramen van moordaanslagen op functio narissen en het begaan van daden van spionnage en terrorisme", aldus staat in een Tsjechische courant uit Noord- Bohemen. De leider van de groep, „de Amerikaanse agent" Frantisek Va eek, kreeg de doodstraf. Andere leden van de organisatie, onder wie vier vrouwen, kregen gevangenisstraffen variërend van drie jaar tot levenslang. Vacek zou de groep hebben gevormd na uit de gevangenis te zijn ontsnapt, waar hij een vonnis van twaalf jaar uitzat we gens „terroristische activiteit". Staking. In Chili is Maandag een alge mene staking begonnen, die voor de arbeiders uit de particuliere bedrijven 24 uur, maar voor het overheidsperso neel en de onderwijzers, van onbepaal de duur zal zijn.De regering heeft mede gedeeld, dat alle ambtenaren, die aan de stakingsoproep gehoor geven, zullen worden ontslagen en gerechtelijk ver volgd. Het treinverkeer ligt geheel stil. De telefoon-, telegraaf-, gas- en de electriciteitsbedrijven hebben evenwel van de staking niet te lijden. Protest. De Poolse regering heeft aan de Amerikaanse ambassade te Warschau een protest overhandigd tegen het op brengen van het vrachtschip „Gottwald" door de Chinese nationalisten in de wa teren van Formosa. Het opbrengen was geschied met de hulp van Amerikaanse wapens. .Amerikaanse vliegtuigen had den namelijk, -ldus het protest, het schip gevolgd voordat het door de Chi nese nationalistische marine was aan gehouden. Voorbeeldig. De Britse minister van Staat, Selwyn Lloyd, heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat de twee plaatsvervan gende Sovjet luchtvaartattachés, die Lond'en wegens het bedrijven van spion nage hebben moeten verlaten, hebben getracht spionnen aan te werven en in lichtingen te krijgen van een Britse of ficier. Hij zei dat majoor Poepjsjev, een van de twee, er niet in was geslaagd in lichtingen te verkrijgen, omdat de offi cier zich „voorbeeldig" had gedragen. De andere, majoor Goedkov', had mins tens drie maal getracht spionnen aan te werven. Tempels. De Thailandse ambassadeur in Londen, prins Wong, heeft Maandag in het Londense West-End de eerste Boed dhistische tempel in de Britse hoofdstad geopend. Arbeiders. Paus Pius XII heeft opdracht gegeven bij alle pauselijke plechtig heden speciale plaatsen te reserveren voor delegaties van arbeiders. Vertaling. In Rangoon is .Maandagmiddag om twaalf minuten over twaalf de zesde grote Boeddhistische raad geopend, die, naar men verwacht, ten minste twee jaar zal vergaderen. De voornaamste taak van de raad is het samenstellen van een geautoriseerde vertaling van de Boeddhistische geschriften im het Pali, de taal die Boeddah sprak. Gevangen. De West-Berlijnse anti-com munistische „Strijdgroep tegen onmen selijkheid" heeft medegedeeld dat thans 126.266 Duitsers in Oost-Duitse gevan genissen of in Sovjet-arbeidskampen gevangen worden gehouden. De namen der gevangenen zijn bij de groep be kend. ADVERTENTIE r~\ UnJUriX he helpen promptl WANNEER we willen spreken over de bijkans onverwoestbare scheppings drang van de plant, is het verleidelijk de Afrikaanse apenbroodboom te noemen, welks stam een doorsnede van 10 m. kan bereiken. Deze geweldige bonk hout is ge sproten uit één klein zaadje, dat het ganse plan voor deze geweldige boom reeds be vatte. Maar India heeft de heilige vijgen- meter aangetroffen, maar deze verdwijnen volslagen in het niet in vergelijking met de reusachtige plantenvormen in tropische zeeën, van welker ontwikkeling wij ons werkelijk geen voorstelling kunnen maken Naast een kreupelhout van zeldzame, gras achtige wieren, zonderlinge palmen, ko raalachtige struiken en parelmoerachtige planten, ontivikkelen zich daar in het water - e- - Vöw" iW..VW-.V.VW.VI» fc V- I 1/ U-UUI WC/ net UJ uttl boom, een niet minder opmerkelijk plan- de bruine bossen, die er uit zien als ons t /I 'VI lit rtn /ln AM. JnC a tenwonder, omdat uit de tak ken luchtwortels naar beneden groeien die zich steeds weer in de grond verankeren, zodat zich rond de stam een zuilen- kring van jongere stammen vormt. Ook deze nieuwe stam men woekeren verder, groeien naar alle kanten uit, en na eeuwen ontstaat hieruit een chaotische wirwar van loof hallen die een hoogte kun nen hebben van 60 meter en waarin eeu wige schemer heerst. Bij deze geweldige bossen loof, die door honderden stammen en stammetjes worden gesteund, is een kroonomvang van 280, ja zelfs van 500 meter gemeten! De omvangrijkste boom van deze soort moet gestaan hebben op een eilandje in de Narbadarivier, en telde 1300 grote en 3000 kleinere stammen, on der wier loof 7000 mensen schaduw kon den vinden. Het lijkt gerechtvaardigd deze, uit één boom bestaande bossen, als de omvang rijkste planten aan te merken. Maar zij worden waarschijnlijk nog overtroffen door de planten die in de weelderige wa terwereld der Zuidelijke zeeën groeien. Zeker, ook in de Noordzee worden onder water zeegrassen ter hoogte van 6 tot 20 eikenbos gedurende de herfst. Dit is het zeewierwoud, in welks loof zich het fan tastische en sprookjesachtige leven van kleurige zeeane monen, bonte slingerwormen, statige zeepaardjes en veel kleurige vissen afspeelt. Verreweg de langste plan ten ter wereld worden hier aangetroffen, want de grootste zeewieren kunnen zeker 200, volgens andere onderzoekers zelfs 300 meter lang worden, waarbij moet worden opgemerkt, dat zij niet uitsluitend in de hoogte groeien, maar deels ook vrij op het water drijven. Zo toevend in vreemde wateren, moeten we u opmerkzaam maken op een merk waardig verschijnsel. Voor een Amerikaan gaat de zon op in het gebied van de Atlan tische Oceaan en gaat zij onder in de Stille Oceaan. Dat is klaar als de dag, want de Atlantische Oceaan ligt voor de Amerikaan in het Oosten en de Stille Oceaan ligt in het Westen. Er bestaat echter ook een plek, waar de zon opkomt vanuit de Stille Oceaan en ondergaat in de Atlantische Oceaan! Ra, ra hoe kan dat? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2