Minister Van de Kieft's carrière: van postzegelkas tot millioenen-nota Financiën de interessantste taak van mijn leven w Agenda voor Haarlem Zomerdiensten streekvervoerders in Zuid-Kennemerland en omgeving E Rassenscheiding op openbare scholen is ongrondwettig Scherpe critiek in de Zuidelijke Staten Naar de Maan EEN EEUW GELEDEN DINSDAG 18 MEI 1954 1 Nieuwe directeur bij het Rijksmuseum AMERIKAANS OPPERGERECHTSHOF BEPAALT Vluchtelingen per KLM van Hongkong naar Europa Sovjet geheime dienst had zes leden in Australië Maarse en Kroon snellerN.Z.H. strandseizoen- dienstenNaco weinig verandering Indonesië raakt achter met aankoop KLM-aandelen Uit de Opregte Haarlem sche Courant van 18 Mei 1854 Van een verslaggever) T7 RIJD AG wordt minister Johan van de Kieft, de bekwame en toegewijde beheerder onzer belastingpenningen, zeventig jaar en hoewel hij de pers uitdrukkelijk verzocht heeft, aan dit feit geen aandacht te besteden en in het bijzonder van inter views verschoond te mogen blijven, was hij toch bereid voor ons blad een uitzondering te maken. En zo zijn wij dan Zaterdagmiddag naar het gezellige halve villatje aan de Bussumse Meentweg getogen, waar de minister thuis is, maar waar men hem tegenwoordig nog slechts ge durende de weekends vinden kan en zelfs dan, zo zegt mevrouw Van de Kieft met een zucht van berusting, meestal nog worstelend met bergen ambtspaperassen. DAT schijnt ook zijn lot te zijn op deze stralende Zaterdagmiddag, want als wij op het afgesproken uur onze opwachting maken, vraagt het dienstmeisje ons, even in de studeerkamer te willen wachten omdat de minister nog even een bespreking heeft met enkele heren van zijn departement. Dan laat zij ons alleen in het ruime, zonnige studeer vertrek waarvan de twee zijwanden schuil gaan achter welvoorziene boe kenplanken. En omdat men niet elke dag de gelegenheid krijgt om aan de weet te komen wat een minister van Financiën leest, wagen wij een onbescheiden blik op de hon derden banden van zijn biblio theek: een complete Dickens en een halfleren Jaapje van Looy, twee planken met klas sieke en moderne Franse ro mans in de bekende slappe kaftjes, een wat scheefgezakte Marx naast de deftige stijve ruggen van de standaardwer ken der „haute finance", Drei- sers „American Tragedy" en de laatste deeltjes van Car- miggelt en Annie Schmidt. Maar ook, op een tafeltje tus sen de brede fauteuils, een stapeltje detectives: twee nieuwe „Maigrets" van Si- menon en een Conan Doyle- Penguin": The adventures of Sherlock Holmes een genre dat zich sinds wijlen dr. Colijn in de gunst van velen on zer bewindslieden verheugen mocht. Terwijl wij nog na peinzen over deze ministeriële voorliefde voor de „roman policier", komt onze gastheer binnen en weer, zoals steeds wanneer men hem ziet, in de Kamer, bij conferenties of op lezingen, verbaast men zich: is dit een man van bijna zeventig? Kaarsrecht en slank in een lichtgrijs zomercostuum „Tijd om een embonpoint te kweken heb ik nooit gehad", grinnikt hij lijkt hij ten hoogst een goed-geconserveerde vijftiger, een indruk die nog versterkt wordt als hij in zo'n huiselijk tête a tête aan het praten raakt over zijn werk, zijn idealen en zijn herinneringen, een verhaal dat tintelt van humor en geestdrift. Met pretlichtjes in zijn ogen vertelt hij over zijn jeugd in een Amsterdamse volksbuurt en over zijn entrée in de maatschappij als vijftienjarige jongste bediende op een groot handelskantoor. „Ambities om minister te worden had ik toen hoegenaamd niet; ik geloof trouwens, dat ik die nooit gehad heb. Ik wilde alleen maar vooruit en nam 's avonds les, net als duizenden jongelui in mijn omstandigheden, in handelscorrespondentie en boekhouden, later ook in accountancy. Ik had plezier in mijn werk, leefdè sober en was bereid alles aan te pakken. Maar een weg heb ik mezelf nooit afgebakend, want verder is het eigenlijk allemaal vanzelf gegaan in mijn maatschappelijke carrière zowel als in mijn politieke loopbaan", MAAR zij die hem kennen, weten dat dit een grove onderwaardering van eigen verdiensten is, want Johan van de Kieft heeft bergen werk moeten verzetten om te kunnen worden wat hij nu is. Door zelfstudie werkte hij zich op tot procuratie houder van een grote exportfirma, voor wie hij na de eerste wereldoorlog vele reizen door Europa, Azië en Amerika maakte, stichtte daarna in 1931, tezamen met zijn vriend en collega Thijssen, een eigen accountantskantoor en verwierf zich daarmee zo'n goede naam, dat hij na de Bevrijding aangezocht werd als directeur van de Arbeiderspers, welke moeilijke functie hij tot zijn 65ste jaar met grote bekwaam heid vervuld heeft. Hij was ook de man, die als voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945" de vele netelige problemen van het na-oorlogse dag bladwezen, de controversen tussen de ex-illegale en de „oude" kranten en de moei lijkheden in verband met de papierschaarste, heeft helpen oplossen en hij deed dat met zoveel tact, dat de N.D.P. hem bij zijn afscheid in 1949 tot haar ere-voorzitter maakte. Ook in de totstandkoming van een C.A.O. voor journalisten vóór 1940 een vrome wens heeft hij een zeer belangrijk aandeel gehad, maar als wij hem daarover polsen, weert hij lachend af: „Was het niet hoog tijd, dat de positie van de journalist geregeld werd?" LANG en gevarieerd is ook de heer Van der Kiefts carrière in de politiek geweest, die begonnen is in 1908, met zijn toetreding tot de S.D.A.P., een enigszins schoorvoetend debuut, want in die tijd kon een kantoorbediende het zich nauwelijks permitteren, openlijk de kant van de gemaledijde „rooien" te kiezen. Nog in het zelfde jaar werd hij secretaris van de afdeling Bussum en, na de verkiezingen van 1915, ook gemeenteraadslid: de eerste socialist in de uitermate deftige Bussumse vroedschap. Nog glinsteren de ogen van de minister als hij terugdenkt aan zijn entrée in dat plechtstatige college, „waar mijn verschijning, mijn woordkeus en mijn aanvallen op het gemeentebeleid een algehele ontzetting veroorzaakten. Ook burge meester 's Jacob de latere Commissaris der Koningin in Utrecht placht purper aan te lopen van woede, als ik mijn „revolutionnaire" critiek op B. en W. uitte, maar later heb ik heel prettig met hem samengewerkt". Daarna ging het snel crescendo met de S.D.A.P. en met Van de Kiefts rol in het politieke leven. Na een zakenreis door Indit werd hij in 1924 opge nomen in het centrale partijbestuur, keerde van 1931-1935 terug in de raad van Bussum en werd in 1940 lid van de Eerste Kamer, totdat de Duitsers het parlement aan de dijk zetten. Het partijbestuur stichtte een illegaal noodfonds om de vele ontslagen en ondergedoken partijgenoten te helpen en Van de Kieft werd met de organisatie ervan belast, omdat hij „verstand van geld" had. Hij deed het voortreffelijk en smaakte het genoegen, vele honderden jarenlang door de moeilijke tijd heen te helpen. Dan komt de Bevrijding en zijn reeds gereleveerde benoeming tot directeur van de Arbeiderspers, die door de machinaties der N.S.B.- leiding volkomen in discrediet geraakt was. In enkele jaren tijds bouwde de heer Van de Kieft dit krantenbedrijf weer op tot een der grootste en belangrijkste van het land, en wist desondanks nog tijd over te houden om een aan deel te nemen in het politieke en parlementaire leven van die verwarde na-oorlogse jaren. In 1946 maakte hij, als fractieleider van de Partij van de Arbeid, zijn rentrée in de Senaat en betoonde zich daar, evenals buiten het par lement, een vurig kampioen van de Europese gedachte. In 1949 werd hij, als doyen van de Nederlandse delegatie, naar de Raad van Europa afgevaardigd, maar het einde loze heen en weer praten in Straatsburg stelde hem, man van de daad, teleur: zo komt men tot niets. N hoe is nu zijn oordeel over De minister met zijn befaamde koffertje Derde Dinsdag in September met de geheimen van de begroting „Voor mij is het geen kwestie om over te delibereren", zegt hij, „want er is geen redelijk alterna tief. Het parool is, om het met een gemeenplaats te zeggen: inte greren of ten onder gaan en dat geldt nu meer dan ooit. Maar mijns inziens moet die eenheid thans vooral langs functionele weg verwezenlijkt worden, want voor een politieke autoriteit zijn de geesten blijkbaar nog niet rijp. De ergste fout, die men maken kan, is een parlementair lichaam te creëren, dat geen eigenlijke taak en geen zeggenschap heeft. Op zekere hoogte zie ik dat ge vaar ook in Straatsburg, dat on getwijfeld waarde heeft als pu blieke tribune, maar dat naar mijn oordeel op den duur op de huidige basis niet houdbaar zal blijken. Men ziet dan ook, dat de publieke belangstelling zich de laatste tijd meer en meer gaat richten op de Kolen- en Staalge meenschap als een supra-natio- naal orgaan, dat werkelijk hou vast biedt". Optimistisch zijn 's ministers verwachtingen voor de toekomst van Benelux: „Er bestaat geen twijfel aan of de Benelux-gedachte zal zich ver der ontwikkelen, ondanks alle moeilijkheden, die haar nu nog aankleven. Het probleem van de verschillen in loonpeil en vele andere actuele controversen zijn zeker trouwens niet onoplosbaar. Bijzonder lastig liggen de zaken eigenlijk alleen in de landbouwsector, maar Benelux heeft alle drie de partners al zoveel voordelen gebracht, dat men omwille van die ene kwestie stellig niet alle banden verbreken zal". OVER zijn reis naar Parijs, waar hij onlangs met zijn collega's van de landen der O.E.E.S. de Europese Betalings Unie voor een jaar nieuw leven heeft ingeblazen, was de minister niet ontevreden. Er is nu althans een aflossingsplan voer een deel van de vorderingen der crediteurlanden, maar de rest zou ongetwijfeld cp lange ter mijn geconsolideerd moeten worden. Overigens was minister Van de Kieft van oor deel, dat ook West-Duitsland in EBU-vei'band de tering naar de nering zal moeten zetten en niet zo hoog van de toren moet blazen, nu het voor het eerst weer eens in de rol van extréme schuldeiser figureert, na dertig jaar lang zijn betalingsplichten op allerlei mogelijke en onmogelijke w.ijzen ontdoken te hebben. Wat de algemene aspecten van onze nationale economie betreft, ziet de bewindsman geen reden tot somberheid; handels- en betalingsbalans ontwikkelen zich gunstig en als zich geen grote internationale schokken voordoen, is er zijns inziens geen reden, hierin verandering ten kwade te verwachten. Wel hebben zich onlangs in Amerika enkele dingen voorgedaan, die zonder enige twijfel depressie-verschijnselen zijn, zoals een drastische vermindering van de capaciteit der staalfabrieken, een omzetdaling in de warenhuizen en in het advertentiedebiet der kranten en een plotselinge verhoging der werkloosheidscijfers, maar de jongste rapporten uit de V.S. die minister Van de Kieft onder ogen gehad heeft, hebben hem de indruk gegeven, dat het dieptepunt in die ontwikkeling alweer voorbij is. Alle reden dus, om de toe komst met vertrouwen tegemoet te zien, ook voor de minister zelf, die in zijn huidige taak de bekroning van zijn vijfenvijftigjarige loopbaan ziet en zichzelf bij voorkeur beschouwt als de leider van een groot bedrijf: het grootste bedrijf van Nederland het departement van Financiën. „Is die taak u niet zeer zwaar gevallen?", vragen wij. „Zwaarder dan ik vermoed had. Toen ik de portefeuille van professor Lieftinck overnam, besefte ik, dat het niet bepaald een sinecure zou zijn, maar zelfs ik, met mijn lange ervaring in de accoun tancy, het financiënwezen en het zakenleven, had er geen idee van hoe ontzaglijk omvangrijk dit werk is. Ik wil niet de schijn wekken, mezelf te beklagen, want het is ook bizonder bevredigend interessant werk, maar veel ruimte voor privé-leven laat het je niet. Alleen gedurende de weekends lukt het soms, je een paar uur uit de vele beslommeringen en conferenties vrij te maken". E begrijpen de zachte wenk en nemen afscheid van onze vitale gastheer. In de zonnige voortuin lokt een ligstoel met zachte kussens, maar voorlopig zal de minister er zijn vermoeide leden nog niet in kunnen uitstrekken. Want reeds rijdt een glanzende dienstaxito voor, die hem naar zijn volgende ambtsbezigheid zal voeren. Te rekenen van 1 Januari 1954 is de con servator Th. H. Lunsingh Scheurleer be noemd tot directeur van de afdeling beeld houwkunst en kunstnijverheid van het Rijksmuseum te Amsterdam, welke afde ling sinds lang niet meer onder een afzon derlijke directie had geressorteerd. De heer Lunsingh Scheurleer geldt in het bijzon der als een kenner van de meubelkunst, waarover van zijn hand verscheidene we tenschappelijke publicaties zijn versche nen. DINSDAG 18 MEI Stadsschouwburg: „St. Joan", Nederl. Co- medie. 7.30 uur. Krelagehuis: kap-concours, 8 uur. Volle Evangelie Gemeente. Ged. Oude Gracht 47: pastor W. Hacking. 8 uur. Frans Hals: „Zo begint het leven", 18 jaar, 8 uur. City: „Seminole", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Staatsvijand No. 1", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge aan de Rode Rivier", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Gevaarlijke ontvoering", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 19 MEI Minervatlieater: „Een nieuwe morgen", 14 jaar, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", bijeenkomst, 8 uur. Frans Hals: „Zo begint het leven", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Seminole", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en -9.15 uur. Lido: „Staatsvijand No. 1", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge aan de Rode Rivier", 14 jaar. 2.30 en 8 uur. Palace: „Ge vaarlijke ontvoering", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 0.15 uur. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse Oppergerechtshof heeft Maandag eenstemmig bepaald dat scheiding van blanke en niet-blanke leerlingen bij het openbaar onderwijs in de Verenigde Sta ten onwettig is, aangezien het de grond wettelijke garantie van gelijke bescher ming voor de wet voor allen schendt. Het hof bepaalde, dat verdere argumenten in deze kwestie in de komende herfst zullen worden behandeld. Dan zal worden uitge maakt hoe en wanneer de staten, waarop deze uitspraak betrekking heeft, een einde moeten maken aan de apartheid bij het onderwijs. De uitspraak van het hof is ge daan naar aanleiding van protesten van ouders van negerkinderen. De staten, waarop deze uitspraak betrek king heeft, zijn Zuid-Carolina, Virginië, Kansas, Delaware en het district Colum bia (waar de hoofdstad Washington ligt). Advocaten menen echter, dat de bepaling invloed zal hebben op in totaal 17 staten, waar bij de wet afzondering van blanke en niet-blanke leerlingen wordt geëist, en drie staten waar de wet afzondering toe staat. Reuters correspondent Paul Scott Rnn- kine tekent hierbij aan, dat dit besluit, na een debat van twee jaar genomen, een be langrijke sociale revolutie in de Zuidelijke staten verplicht zal maken. Als het besluit uiteindelijk zal worden uitgevoerd, zullen millioenen kinderen en hun'blanke en niet- blanke onderwijzers opnieuw moeten wor den verdeeld over de onderwijsinstellingen. Het. hof erkent de grote moeilijkheden voor de staten als gevolg van dit besluit en heeft daarom de uitvoering tot de herfst uitgesteld. Aangenomen dat het hof in de herfst snel besluiten neemt om de ophef fing van cle apartheid in het onderwijs te verwezenlijken, dan kan het mogelijk nog maanden of zelfs jaren duren voor geschil len over de toepassing in de staten afzon derlijk zijn beslecht. Senator Richard Russell van Georgia noemde het besluit van het hof een „flagrant misbruik van gerechtelijke be voegdheden". Gouverneur Talmadge van Georgia verklaarde, dat het besluit de grondwet had teruggebracht tot een „vodje papier". (U.P.) In Georgia, waar wetten ge reed liggen om de openbare scholen af te schaffen voor geval een besluit als dat van Maandag zou vallen, zei de inspecteur van het staatsschoolwezen, M. D. Collins, dat. hij er „niet zeker" van was dat de uit spraak op Georgia sloeg. Dat standpunt zouden ook andere staten in het Zuiden kunnen innemen, met het doel elke afzon derlijke zaak voor het gerecht te brengen. Gouverneur Talmadge heeft een stelsel van bijzonder onderwijs ontworpen. Dr. George Mitchell, het hoofd van de regionale raad in het Zuiden, welke orga nisatie een voorvechter is voor de non- segregatie, noemde het besluit „schitterend nieuws". Gouverneur William B. Umstead van Noord-Carolina was „verschrikkelijk teleurgesteld". De KLM DC-4, „Twenthe' heeft 56 Europeanen allen vluchtelingen uit China van Hongkong naar Europa ver voerd. Het vliegtuig heeft onderweg reeds de meeste passagiers afgezet: 2 op Nicosia met bestemming Israel, 17 te Athene, waarvan 7 doorreisden naar Istanbul, 30 te Napels, waar zij scheep gingen naar Bra zilië, en 5 te Genève. Twee passagiers vlo gen door naar Amsterdam. Deze vlucht was een geschenk van de Nederlandse regering aan de Hoge Com missaris van de UNO voor de vluchtelingen en bedoeld als een bedrage tot verlichting van het vluchtelingenprobleem. Als haar aandeel heeft de KLM voor haar rekening doorvervoer aangeboden aan deze vluchtelingen naar Lydda, Istanbul en andere bestemmingen binnen Europa. Ongeveer negen millioen blanke kinde ren en 2.650.000 negerkinderen bezoeken bijzondere scholen in 17 staten en in het district van Columbia. In enige streken van Arizona, Nieuw-Mexico en Wyoming wordt ook segregatie aangetroffen. De uitspraak van het hof treft vele be palingen in staatswetgeving, wetten en be- stuursvoorschriften in de 17 staten die thans nog segregatie voorstaan. De uitspraak is vervat in een document van 12 bladzijden dat geacht wordt in sociologisch opzicht van even diepgaande betekenis te zijn als de proclamatie van Lincoln betreffende de afschaffing van de slavernij. De uitspraak van het hof uit 1896 die de „afgescheiden, maar gelijk doc trine" had ingesteld, wordt thans ter zijde geschoven. Volgens die opvatting moesten aan negers opvoedkundige faciliteiten worden verstrekt die gelijk stonden met die voor blanke studenten, maar deze fa ciliteiten konden gescheiden worden ge houden. Het comité „Paix et Liberté" in Parijs, dat scherp ageert tegen het communisme, heeft een groot aanplakbiljet doen vervaardigen met het opschrift: „Een vriendelijk gebaar van de Plussen: de sigaret die „Boem" zegt". Dit naar aanleiding van de onthul lingen over een Russische sigarettenkoker die tegelijk revolver is door de agent van de geheime dienst Choclov. CANBERRA (A.F.P./Reuter) De raadsman van de Australische regering, Windeyer, heeft bij de voorzetting van het onderzoek naar de zaak-Petrov verklaard, dat er zes functionarissen van de Sovjet geheime politie in Australië waren, te we ten Peü'ov, derde secretaris van de Sovjet ambassade, aan wie de Australische rege ring asyl heeft verleend, zijn echtgenote, die eveneens asyl heeft gekregen, de twee de secretaris van de ambassade, Kilitsine, de Tass-correspondent Antonov, een atta ché, Platkais genaamd, en een zekere Ko- valenko, die Petrov zou aflossen. Voorts werden nog twee attachés van de ambas sade door de Sovjet geheime politie gewor ven, zonder medeweten van de ambassadeur en andere ambassadeleden. Tussen 1951 en 1953 waren twee officie ren van de Russische militaire inlichtin gendienst in Australië, aldus Windeyer, die meedeelde, dat Petrov en zijn echtgenote voor de koninklijke commissie van onder zoek zullen verschijnen. (U.P.) Mevrouw Petrov heeft volgens Windeyer gezegd: „Als ik van mijn land genoten een menselijke behandeling had gekregen zou ik niet geaarzeld hebben naar Rusland terug te keren, ondanks de beslis sing van mijn echtgenoot om in Australië te blijven". In Zwolle is plotseling overleden de heer G. F. Huisintveld, sinds 1946 lid van Gedeputeerde Staten van Overijsel. Ik zit nog erg met de vraag of ik mij nu wel of niet zal opgeven voor de eerste reis naar de maan. De interplanetaire jongens zijn ongedul dig. U hebt er geen idéé van hoeveel men sen in alle landen ter wereld op ditzelfde ogenblik bezig zijn met de maan en trap pelen van ongeduld om weggeschoten te worden. Wat ik er tot nu toe over gelezen heb u hebt geen idéé hoe boeiend die lectuur is geeft mij intussen weinig hoop dat mijn generatie de eerste vlucht nog zal meemaken. Want de eerste raket moet zo ontzaggelijk veel meenemen, dat het al nauwelijks denkbaar is dat die überhaupt van de grond komt. Voorzover ik uit mijn maanlectuur te weten ben gekomen zal het niet gemakke lijk leven zijn, ginds. Niet alleen dat de gehele beschaving cinemascope, nacht- en penclubs, journa listiek en voetbal incluis er moet wor den heengebracht (uiteraard door de British Council, de American Library en Sticusa) maar er moeten ook ondergrondse huizen worden gebouwd, omdat bet boven de maangrond overdag te heet en 's nachts te koud zal zijn en daarvoor alleen reeds moet je zoveel op de bagagedrager van je raket meesjouwen, dat er alle kans bestaat dat je niet verder komt dan een honderd duizend kilometer. Nu, dan kun je beter meteen op de grond blijven. Maar de menselijke nieuwsgierigheid is een onuitroeibaar kwaad. Zij houdt geen rekening met zulke bezwaren en gevaren en overwint tenslotte alles. Er zal zeker iemand komen die op die extra bagage iets vindt. De mens heeft altijd iets gevonden, behalve op zijn eigen kleine verdriet. Maar dan nog: wat zoek ik op de maan wat ik hier niet heb? Wellicht de stilte. Maar zo lang zal die niet duren. Die eerste raket en dat eerste ondergrondse huis zullen een sensatie zijn. Iedereen op aarde zal paf staan van het geslaag de waagstuk en men zal met grote gretig heid van alles kennis nemen, dat de eerste reizigers hebben mede te delen. Zoiets duurt nooit lang. Het bizondere wordt snel gemeenzaam. Het buitengewone wordt spoedig gewoon. Geloof mij: wanneer het die eersten ge lukt stand te houden op de maan, zal de rest spoedig en in grote hoeveelheid vol gen. Dan is de eerste maanverkeersagent niet ver meer, dan komen de eerste maan- bioscoop en de eerste maan-baby en zo maar door tot de eerste rondetafel-confe rentie en de eerste oorlog. Daarom zit ik er nog even over na te denken of ik mij zal opgeven voor de eerste reis. Ik ken die dingen. In het begin ben je enthousiast over het nieuwe landschap en de nieuwe omstan digheden. Maar na een paar dagen zeg je: „altijd die maan is ook maar niks en je kunt hier niet eens een broodje pekelvlees krij gen". Misschien ga ik maar gewoon naar mijn hotelletje in de Achterhoek. ELIAS De zomerdienstregeling der Nederlandse transportondernemingen, welke op Zondag 23 Mei van kracht wordt, geeft voor Haar lem en omgeving nogal wat wijzigingen te zien, waarvan wij de belangrijkste hier onder laten volgen. Om deze keer eens mei Maarse en Kroon te beginnen: de streekvervoeronder- neming voor Haarlemmermeer en Amstel- land heeft het gewaad van haar dienstre geling radicaal gewijzigd en aanmerkelijk verfrist. De tabellen zijn overzichtelijker geworden daar ook de aansluitingen via andere lijnen erin zijn opgenomen. Het ge heel werd iin blauwe inkt op crème papier gedrukt. De dienst op de verbinding Haarlem- Utrecht werd al eerder versneld en be draagt nu een uur en vijfendertig minuten. Vertrek en aankomsttijden in Haarlem blij ven echter ongewijzigd. In Utrecht wordt twaalf minuten over het hele uur vertrok ken. Haarlem Schiphol sneller Door het gebruiken van moderner ma terieel en door het links laten liggen van de omweg over fort De Liede werd ook de verbinding tussen Haarlem en Amsterdam- Amstelstation over Schiphol en Amstel veen van tachtig minuten tot zeventig mi nuten rijtijd bekort. Het vertrek uit Haarlem is met het oog daarop verschoven van de hele uren naar tien minuten over de hele uren. Tenslotte is er bij Maarse en Kroon nog een wijziging op de lijn Hoofddorp-Zwa nenburg: de laatste dienst uit Zwanenburg vertrekt een uur later, dus niet om 18 uur, maar om 19 uur. Seizoenbus HeemstedeZ andvoort De belangrijkste verbetering in de zomer dienst van de N.Z.H. waarvan de be langrijkste punten al eerder door ons wer den gepubliceerd zal het hart van vele Heemsteedse ouders verheugen. Om kwart over negen vertrekt Zondag de eerste rechtstreekse bus van het Val kenburgerplein naar Zandvoort en vervol gens elk uur tot 22.15 uur. Vertrek uit Zandvoort om kwart voor ieder uur. De dienst wordt uitgevoerd op de Zon en feestdagen 23, 27, 30 Mei, 6, 7, 13, 20 en 27 Juni en 12 September en van 1 Juli tot en met 5 September dagelijks. Een andere seizoendienst van belang voor de bollenstreek: de uurdienst Sassen- heim-Voorhout-Noordwijk aan Zee op de zelfde dagen als de hierboven genoemde verbinding Van de interlocale busdiensten Is voorts de verhoging der frequentie in de ochtend uren tussen 9 en 13 uur en in de avond op de lijn HaarlemLeiden belangrijk. Er wordt dan een kwartierdienst gereden, zo dat op het gesplitste traject Elaarlem-Ben- nebroek een half uursdienst (in plaats van een veertiigmimu ten dienst thans) ontstaat via De Glip resp. Rijnstraat. De laatste tram van Zandvoort naar Am sterdam zal voortaan om 23.35 uit Zand voort, om 23.55 uit Haarlem vertrekken. Terug van Amsterdam naar Haarlem om 0.40. Stadsdiensten Weinig wijzigingen op het stadsnet deze keer. Met het oog op de rioleringswerken in de Nagtzaamstraat rijdt lijn 5 in Oost via Zo- merkade, Schaepmanstraat naar Van Zeg- gelenpiein. In Haarlem-Noord wordt het eindpunt van lijn 5 verlegd van het Jephtaplein naar de kruising Vondelweg/Vergierdeweg. Heen wordt de Vondelweg gereden, terug Vergierdeweg, Eksterstraat, Vondelweg. De laatste dienst van lijn 8 (0.00 naar Santpoort) vervalt en wordt vervangen door de laatste rit van lijn 3 (0.11 van Station Haarlem) die na het eindpunt Bloemendaal doorrijdt naar Velserend en Santpoort-dorp. In het Noorden De dienstregeling van de Naco bevat voor Haarlem-Alkmaar en Haarlem-Zaan- streek-Purmerend-Edam geen veranderin gen, evenmin voor IJmuiden-Egmond aan Zee. Er zal weer een seizoendienst worden gereden tussen Castricum-Egmond-Ber- gen, een twee-uursdienst, welke tussen Castricum en Egmond versterkt is tot een uurdienst. Indonesië is achterop geraakt in haar programma voor de aankoop van de aan delen die de K.L.M. heeft in de Garuda Indonesian Airways. De K.L.M. bezat vijf tig percent van de aandelen. In het nieuwe contract tussen Garuda en K.L.M. wordt bepaald dat vijftien millioen gulden voor de aandelen en drie millioen gulden in dividend vóór 1 Mei j.l. aan de K.L.M. had moeten worden betaald. Het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" zegt dat Indonesië in de overeen komst met de K.L.M. aan het kortste eind trekt. Handelskringen zijn dezelfde mening toegedaan. De critiek betreft de volgende punten: 1. De K.L.M. krijgt 18 millioen gulden voor haar aandelen en dividend, waarvan een gegarandeerd minimum vrij van be lasting, zonder enige eigen financiële in vestering. 2. De technische hulp van de K.L.M. in de eerste zes jaar is „niet zoveel waard". 3. Het geld wordt gegarandeerd, onge acht of de Garuda winst maakt of niet. 4. De hoge kosten voor Indonesië blij ken al uit verhoogde tarieven. Op 2 Mei verhoogde de Garuda de tarieven op de zogenaamde drukke dienstlijnen tussen Djakarta en Makassar, Soerabaja, Sema- rang en Medan met twintig percent. 's-GRAVENHAGE. Z. M. de Koning is aan een ernstig gevaar ontkomen, toen Hoogstdezelve zich naar het Huis Ten Bosch zoude begeven, gezeten in een rij tuig, bespannen met twee van het zadel gereden paarden. De dieren gingen plot seling op hol, doch dadelijk schoot een menigte volks toe, waarbij een persoon zich zeer moedig gedroeg en de paarden, waarvan er reeds een los van de strengen was geraakt, wist tegen te houden. Z. M. was rustig in het rijtuig blijven zitten, gaf, nadat het gespan weder in orde was gebr^igt, zijn dank minzaam te kennen, en reed vervolgens, gelukkig zonder eenig letsel, door.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5