Ordening bracht dood in de pot voor de Zweedse arbeiders PASFOTO'S i J Twee jonge Nederlanders in een Frans stuk op liet Weense toneel Werkgevers zijn onder Socialistisch regiem niet machteloos gemaakt IJslandse industrieën exposeren voor het eerst in het buitenland Wijk aan Zee HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Dagen der dreunende demonstraties zijn voorbij Succes op de Jaarbeurs te Brussel Braziliaanse veerboot te water gelaten Scheepvaart De glazen van een GOEDE zonnebril OPTICIEN VINK Spekstraat NUMMER EEN I Neo-Photo ruim 500.000 scooter-rijders verkiezen 523ste STAATSLOTERIJ 4e kios DINSDAG 18 MEI 1954 (Van onze correspondent in Stockholm) Slechts één keer per jaar kan men in Zweden getuige zijn van de geestdrift, die eens de arbeider heeft bezield en waar mee hij een generatie geleden om pre cies te zijn: 34 jaar de macht heeft veroverd. Nadat „The grand old man" der socaaal-democraten, Hjalmar Branting, in 1920 zijn regering had gevormd en het nieuwe tijdperk was ingeluid, luwde na melijk de storm, die sindsdien slechts zel den is opgelaaid omdat de sociaal-demo craten soms geheel alleen, soms gedeel telijk, het regeringsbootje hebben bemand. En heden herinnert slechts een monument aan de dagen der dreunende demonstraties en de waaiende wimpels. Dc arbeiders marcheren niet meer. Wanneer zij dan toch op 1 Mei vol daan en tevreden met nieuwe leuzen de lente inleiden, dan leek deze wandeling meer op een historische optocht, die ons aan de dagen van weleer moest herinne ren, dan op een demonstratie. Thans is alles voor de arbeider zo wel geordend dat de enkeling of een kleinere groep niet zo maar uit zichzelf mag han delen. Dit bleek nog eens duidelijk tij dens een zo juist beëindigde wilde sta king der havenarbeiders te Gothenburg. Ruim 2200 mannen hadden met een door de communisten aangewakkerde sponta neïteit het werk wegens een loonkwestie neergelegd. Weldra kregen zij niet alleen met de werkgevers van doen, maar ook met hun vakverenigingen, die bij het meer dan een millioen leden tellende (let wel ruim 18 procent der bevolking) algemene vakverbond is aangesloten. Het ultimatum luidde: Wie het werk niet binnen 2 x 24 uur hervat, wordt door de vakvereniging uitgesloten. De ernst van de situatie werd door de Gothenburgers echter onderschat en eerst een dag, nadat zij ber-icht hadden ont vangen uit de vakvereniging te zijn ge stoten, namen zij het werk weer op. De situatie is nu voor de stakers minder prettig. Zij moeten individueel een ver zoek indienen om weer te worden aan genomen en het is nog een vraag of werk gevers iemand nemen, die geen lid van de vakvereniging is. In de haven is men in dit opzicht gelukkig voor de stakers iets toleranter dan in de industrie, waar het lidmaatschap van de vakvereniging veelal een vereiste is. Door hun ongedisci plineerd gedrag hebben de stakers ook het recht verloren op de uitkeringen uit de werkloosheidskas. Men kan zich dus voorstellen, dat de communisten „schande" schreeuwden, toen de uitsluiting bekend werd. Het orgaan der sociaal-democraten „Morgon Tid- ningen", meende echter dat er orde moet zijn. En de werkgevers lieten reeds door schemeren, dat zij, steunende op het col lectief verdrag, een schadevergoeding zul len eisen. En daarbij hebben de stakers reeds 225.000 gulden aan loon ingeboet. Voor hen bestaat thans slechts de hoop dat hun opzienbarend gedrag niet is ver geten als de collectieve arbeidsovereen komst moet worden vernieuwd. Al is het algemeen vakverbond waar in dus alle partijen zijn verenigd enorm sterk en al bestaat er een samenwerking met het vakverbond, waarin de employé's (kantoorpersoneel, ambtenaren enz.) zijn verenigd, de werkgevers zijn toch niet machteloos. Ruim 50 jaar geleden hebben zij een vereniging opgericht, die nu 6070 mil lioen kronen in kas heeft- en bovendien over garanties beschikt van een 250 mil lioen, voor het geval de strijd eens hard tegen hard zou gaan. Edoch, sedert de enige algemene werkstaking in 1909 is de verhouding tussen werkgevers en werk nemers steeds beter geworden. Beide par tijen hebben zich gerealiseerd, dat betere veiligheidsmaatregelen, voldoende loon, hogere productie en grotere efficiency voor elk van hen van nut zijn. Tussen beide partijen bestaat ook een basis-overeen kom met het doel meningsverschillen te voorkomen, die in strijd zijn met het alge meen belang. Een staking of uitsluiting mag eerst worden toegepast, wanneer onder handelingen zijn vastgelopen. De wilde staking in Gothenburg moet dus eigenlijk worden beschouwd als een uitzondering, die de regel, dat spontane acties op de Zweedse arbeidsmarkt niet verwacht mogen worden, bevestigt. En zoals wij reeds zeiden: de leiding zegt, waar, wanneer en waarover gemopperd mag worden. Daarom zijn de nieuwe leu zen van groot belang. De leiding gaat na melijk niet over een nacht ijs, maar raad pleegt aldus mag men veronderstellen niet alleen de sociaal-democratische partij, maar ook de regering. Iedere Don derdag gebruikt zij de lunch met leden van het kabinet en zij heeft dus voldoende tijd om van gedachten te wisselen. Slechts zelden komt het voor dat het bestuur van de vakvereniging, dat steeds in handen van sociaal-democraten is geweest, van het standpunt der regering afwijkt. Ditmaal nu hebben de arbeiders de lente ingeluid (het voorjaar begint hier op 30 April) met de leuzen: „Kortere wérkweék" en „Internationale controle op de atoom wapens". Is het daarbij niet typerend voor de ver anderde verhoudingen, dat volgens een rondvraag van het orgaan van het alge meen vakverbond „Aftontidningen" slechts 19 procent der jongere garde een hoger loon wenst, terwijl haast de helft in de eerste plaats een kortere werkweek op het verlanglijstje heeft staan. Ruim 14 procent acht in de eerste plaats een pen- f'.oen voor arbeiders geweest, terwijl 11 pro cent de feestdagen betaald wil zien. En 6 procent meent allereerst een langere va- cantie dan de bij de wet gegarandeerde drie weken te moeten eisen. Ja, op één Mei dragen de arbeiders hun verlanglijst rond. Op deze dag rust de ar beid en de 30ste April is zelfs tot een Za terdag verklaard, opdat Jan en Alleman nog tijd heeft het rantsoen brandewijn af te halen voor een gulden of dertien per liter en meer en te klinken op de voor vele jaren veroverde overwinning. De eigenlijke strijd voor een beter be staan laat de zo gespecialiseerde arbeider van heden uitvechten door de vertrouwens mannen. Daarvoor betaalt hij een kleine 100 gulden per jaar aan zijn vakverbond. Op 30 Mei zal dr. H. J. van Mook, oud-luitenant-gouverneur-generaal van Neder- lands-Indië en thans werkzaam bij de UNO als bestuursexpert van het Technische Hulpprogramma voor de onontwikkelde gebieden, zijn 60e verjaardag vieren. (Van onze correspondent in Wenen) Oostenrijkers zijn geen gemakkelijke toneelbeoordelaars. Zij hebben zelf veel te veel toneelbloed en beschikken over zoveel goede spelers, dat een buitenlander wel iets heel bijzonders moet zijn als hij hier de toets der critiek kan doorstaan. Toch heeft een landgenoot dit kunststuk vol bracht, ook al hebben wij de naam, dat wij geen toneelspelers zijn. Al weken lang speelde namelijk een zekere John van Dree- len de mannelijke hoofdrol in het Franse stuk „Gigi" van de bekende schrijfster Colette. „Gigi" is een successtuk in Wenen, omdat er in Europa welhaast geen andere stad is, de de Parijse atmosfeer van een goede vijftig jaar geleden zo goed aanvoelt en ook weet weer te geven. Des te verwon derlijker is daarom het feit dat juist een Hollander de rol van de jonge Parijse bon- vivant zo uitstekend vertolkt. John van Dreelen is een echte Hollan der, die zijn moedertaal perfect spreekt. Eigenlijk heet hij (Jack) Gimberg, naar zijn vader: Louis Gimberg, de bekende to neelspeler en conférencier. En dat wetende begrijpen we ook waaraan John zijn be gaafdheid te danken heeft. Hij is een natuurtalent, een geboren acteur, die maar IJsland en Groenland. Hoe vaak worden ze niet met elkaar verward. Groenland dat ouder het ijs verborgen ligt en niet meer herbergt dan een handvol Eskimo's. IJs land, dat een zelfstandige staat is, met een hoge cultuur, een lieflijk landschap (in de zomermaanden) en grote energiebronnen door zijn aardwarmte. En bovendien een opkomende industrie. Dit kleine Europese land heeft onlangs zijn krachten ge toond op de internationale jaarbeurs in Brussel. Het was de eerste keer in de geschiedenis, dat de gezamenlijke IJslandse industrieën deelnamen aan een handelsexpositie in het buitenland, nadat eerst in eigen land een beurs was gehouden. De opzet van deze buitenlandse première is bescheiden: de be langstelling moest gewekt worden, niet meer. En belangstelling is er geweest. Niet alleen van de dagjesmensen, die ontdekten dat IJsland geen achterlijk land is en even min een bar klimaat heeft, maar ook van zakenlieden, die onverwachte mogelijk heden hebben gezien. Bij het tienjarig be staan van de IJslandse republiek, over ruim een maand, kan dat ook worden vast gesteld, dat een internationaal publiek iets meer aan de weet is gekomen over de cul turele en economische ontwikkeling van „het gelukkige land" in de Noordelijke Atlantische Oceaan. De traditionele exportproducten van IJs land behoeven nauwelijks commentaar. Zij vielen ook weinig in het oog. Traan voor technische en medische doeleinden, vismeel en traan voor veevoeders, enkele conser ven. Er was echter ook een staaltje van techniek te zien: een electrisch fornuis, dat zc-ker niet onderdeed voor dergelijke pro ducten van andere herkomst. Ook andere eiectrische apparaten worden op IJsland steeds meer vervaardigd. Puimsteen werd tot dusverre vrijwel alleen geleverd door Duitsland. IJsland kan dit lichte en sterk isolerende materiaal evenwel ook leveren, ter verwerking in betonnen bouwelemen ten. Deze kunnen kant en klaar worden ge leverd, maar ook het losse vergruisde mate riaal komt voor uitvoer in aanmerking. Het laat zich aanzien dat concurrerende prijzen kunnen worden toegepast, wanneer de export een behoorlijke omvang aan neemt. Dit ondanks de relatief hoge trans portkosten. Plet nieuwste product van de IJslandse industrie is kunstmest, en wel salpeter met 33,5 procent stikstofgehalte. De kristallen zijn omgeven met fijne keileem, en deze meststof is beschikbaar voor export. Be halve ammoniumnitraat zullen in de toe komst ook fosfaten worden vervaardigd, en de fabricage van bijproducten biedt ruime mogelijkheden. De IJslandse deelneming aan de Brus selse jaarbeurs werd verzorgd door de bond van IJslandse industrieën (Félag Islenzkra Idnrekenda) in Reykjavik. Van de scheepswerf van de N.V. v/h H. J. Koopman is een dubbelschroef-veerboot, gebouwd in opdracht van de Braziliaanse regering, te water gelaten. Het is de derde in een serie van zes sche pen, die op Nederlandse werven in aan bouw zijn. Het schip is berekend op het vervoer van 600 passagiers. De lengte over alles is 36.58 meter, de breedte op groot spant 6.50 meter, de holte 2.94 meter, de diepgang 6 meter. De voortstuwing ge schiedt door twee direct omkeerbare zes- cylinder tweetact Sulzer-Diesel-mtoren met een vermogen van 2 maal 450 pk bij 400 omwentelingen per minuut, waarmee een snelheid kan worden bereikt van 14 knopen per uur. De opdracht voor de bouw werd ge plaatst door middel van de Stichting Ne derlandse Scheepsbouw Export-Centrale in Den Haag. Geen fietsen op het strand of langs de toegangswegen Bij wijze van waarschuwing wordt de aandacht van de strandbezoekers er op gevestigd, dat tijdens het seizoen geen fietsen op het Wijk aan Zeeër strand mo gen worden geplaatst of bereden. Alleen om te passeren kan men zijn rijwiel aan de hand meenemen. Voor de goede orde moeten ook de toe gangswegen naar het strand geheel vrij- büjven van rijwielen. Wie zijn fiets bij voorbeeld zou plaatsen langs de strandweg bij de De Zwaanstraat beloopt de kans dat zijn rijwiel daar wordt verwijderd en dat ook andere onaangename gevolgen van zijn overtreding niet uitblijven. moeilijk aan het gareel van de Toneel school kon wennen. Hij zweert nog altijd bij de practijk en daar heeft hij dan ook van genoten onder Cees Laseur en Johan de Meester maar na de bevrijding begon de wijde wereld hem toch te sterk aan te trekken. Zonder contract, met een mondje Engels van het gymnasium, ging hij over het Kanaal. Wat hij echter op anderen voor had, was een fenomenaal muzikaal geheugen. Hij leerde geen spraakkunst, maar luisterde naar de mensen, naar hun tongval, hun accent en bepaalde melodieën in hun stem. Hij hoorde hoe een Engelsman werkelijk zijn taal spreekt. Hij proefde de Italiaanse modulatie hij voelde het Franse accent aan en hij toonde een apart gevoel voor de intonatie van het Pools en van alle Slavi sche talen. AI die tonaliteiten borg hij op in zijn onfeilbaar geheugen om ze, waar nodig, volmaakt aan te wenden. Wij hebben wel eens horen beweren, dat niet hij het beste vreemde talen leert en spreekt, die de meeste „woorden" kent, maar hij die de toon en de kiank van een vreemde taal in zich weet op te nemen en later volmaakt weergeeft. V/at de conversatie betreft, is dat oordeel stellig juist. Daarom is John van Dreelen zo'n groot talent. Daardoor werd hij in Engeland al spoedig door de BBC geëngageerd, later door niemand minder dan Sir Lawrence Olivier, onder wiens regie hij Shakespeare- rollen speelde, in Engeland als in de Ver enigde Staten. Van Dreelen bleef in Amerika, waar hij met succes optrad voor radio en televisie. Telkens vond. men daar rollen voor hem, die een ander maar moeilijk kon spelen, bijvoorbeeld een Amerikaan met een Ita liaans accent, een Pool die Engels probeert te spreken, een Fransman die lange tijd in Duitsland heeft geleefd, enzovoorts. Hier lag de kracht van deze Hollander. In het begin van dit jaar kreeg hij toe vallig een uitnodiging uit Wenen om in de schouwburg van de zogenaamde „Josephs- stadt" op te treden. De voorstellingen gin gen echter niet door omdat de vrouwelijke hoofdrolspeelster ziek was geworden. Ter wijl Van Dreelen weer zijn koffers pakte en bijna klaar stond om naar Parijs te vliegen, kreeg hij een telefoontje van het Volkstheater: hij werd uitgenodigd om de rol van „Tonton" in het stuk „Gigi" te spelen. Van Dreelen nam het aan, ging naar de eerste repetitie en ontdekte tot zijn grote verbazing dat de Weense „Gigi" even- eveneens perfect Hollands sprak. Zij heet Nicole Heesters en is de jongste dochter van Johan Heesters. Al kan „vader" Heesters vooral be kend van film en operette nog altijd op de sympathie van het Oostenrijkse pu bliek rekenen, dat wil niet zeggen dat de Oostenrijkers (en vooral de Weners) een oogje toedoen als zijn dochter optreedt. Integendeel, zij zijn op dit punt heel objec tief en critisch. Dat schijnt „papa" trou wens ook te zijn. Want er gaan geruchten in Wenen, dat hij zich met alle geweld heeft verzet tegen een toneelcarrière van zijn dochter. Hoe het echter ook zij: het resultaat van alle critiek is geweest, dat het Weense publiek in Nicole Heesters een opkomende ster ziet, een toneelspeelster van het zui verste water, die het publiek niet zozeer door haar knappe verschijning dan wel door haar natuurlijk spel volkomen heeft overrompeld. Nicole Heesters is nog maar zeventien jaar en zij bezoekt nog steeds de Toneelschool, maar het succes van de door haar gecreëerde Gigi is zo groot, dat zij intussen al wei-d geëngageerd door de schouwburg in de Josephsstadt, waar een van de beste Weense ensembles optreedt. Ook Willy Forst heeft haar nu voor zijn nieuwste film „Cabaret" ontdekt, waarin zij een van de hoofdrollen zal spelen. Maar daar tussendoor blijft zij de toneel school bezoeken. En dat de roem haar niet naar het hoofd stijgtdaarvoor zorgt in de eerste plaats haar vader en vervol gens het critische Weense publiek. Aagtekerk, 17 te Rotterdam. Aaisum, pass. 16 Malta n.Karachi. Aiamak, 17 te Antwerpen. Alcyone, 16 Fernando Noronha gepass. n. St. Vincent. Aludra, 16 v. Buenos Aires n. Montevideo. Arur.öo, pas. 16 Scilly s n. Amsterdam. Averdijk, 15 te Boston. Axeldijk, 15 te Santos. Aagtedijk, 16 430 m. O. Trinidad. Agamemnon, 16 v. Ciudad Trujillo n. Maracaibo Akkrumdijk, 16 550 m. ZO. Kp. Race. Appingedijk, 16 300 m. Z.t.W. Kp. Race. Argos, 17 te Volos. Aagtekerk, 16 v. Hamburg n. Rotterdam. Aaisdijk, 16 v. Antwerpen n. Rotterdam. Aardijk, 16 te Antwerpen. Abbedijk, 16 te San Francisco. Agatha, 17 te Singapore. Abireo, 14 te Pto Alegre. Alchiba, 15 te Antwerpen. Alphard, 17 te Victoria. Aipherat, pass. 15 Madeira n. Las Palmas. Altair, 16 te Santos. Aiwaki, 16 100 m. Z. Rio Grande do Sul. Amerskerk, 16 v. Aden n. Cochin. Amor, 17 te Malta. Amstelveen, 16 te Bombay. Arensdijk, 15 v. Rotterdam n. New York. Arkeldijk, 16 v. Rotterdam n.'New York. Ainedijk, 15 te Antwerpen. Adinda, 17 v. Haiphong n. Pladju. Arendskerk, pass. 17 Perim n. Suez. Aardijk, 18 te Rotterdam. Alnati, 17 500 m. Z.t.W. Vincent. Arundo, 18 voor IJmuider. verw. Abbekerk, 13 te Rotterdam. Alblasserdijk, 17 te Houston. Aldabi, 14 v. Montevideo te Buenos Aires. Alioth. 18 v. Antwerpen te R'dam. Almdijk, pass. 18 Vlissingen n. Vera Cruz. Amsteldijk, 17 te Houston. Annenkerk, 15 v. Melbourne te Sydney. Bantam, 17 te Singapore. Bloemfontein, 15 te Amsterdam. Bennekom, 16 v. Antoiagasta n. Valparaiso. Britsum, 16 360 m. Z.ZO. Kp. Race. Bali, 16 v. La Buan n. Sorong. Banka. 15 v. Singapore n. Port Swettenham. Billiton, 15 v. Baltimore n. New Orleans. Blitar, 15 te Antwerpen. Boissevain, 15 te Okinawa. Boskoop, 17 440 m. NO. Fayal. Bonaire, 17 530 m. ZW. Fayal. Caltex Delft, 17 v. Sidon n. R'dam. Chsma, 16 Azoren gepass n. Curasao. Coryda, 17 v. Curasao n. Bombay. Caltex Nederland. 16 te Antwerpen. Celebes, 16 v. Pladju n. Cherlbon. Cistula. 17 te Singapore. Clavella, 15 v. R'dam n. Curasao. Callisto, 16 690 m. W. Valentia. Castor, pass. 16 Castle ell n. Philadelphia. Ceronia, 16 850 m. Z. Kp. Verdische eil. Charis, 17 te Jacmel. Clavella, pas. 16 Guernsey n. Curagao. Crcnenburgh. pass. 16 Casquets n. Rotterdam. Caltex The Hague, 17 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Utrecht, 17 v. Sidon n. Rotterdam. Duivendrecht, pass. 16 Las Palmas n. Dakar. Dongedijk, 15 te Los Angeles. Delfland, 16 te Rio de Janeiro. Drente, 15 v. New York n. Beyrouth. Drente, 16 330 m. O. New York. Dalerdijk, 17 te Los Angeles. Ena, 17 te Singapore. Esso Amsterdam, 16 v. Antw. n. Port Said. Esso, Amsterdam, pass. 16 Vlissingen n. Sidon. Enggano, 18 te Aden. Esso Rotterdam, pass. 17 Sombrero eil. n. Aruba Etrema, 18 te Piraeus Eendracht, vertr. ID v. Bremen n. Haifa. Farsum, 16 v. Savona n. Bona. Friesland (SSM), verm. 18 v. R dam n. Methll. Gouwe, 16 te Sundsvall. Graveland, 15 v. Recife n. Bahia. Groote Kerk, 16 v. Keeling n. Kobe. Graveland, 17 te Bahia. Gadilla, 16 v. Adrossan n. R'dam. Gooiland, 17 te Hamburg. Gordias, 16 te Bremen Groote Beer, pass. 17 Kp. Ray n. Quebec. Gaasterland, 18 te Itajai. Garoet, 14 v. New Orleans n. Savanna. Heemskerk, 17 te Dar es Salaam. Haulerwijk, 15 v. Cristobal n. Japan. Hermes. 16 v. Balboa n. Buenaventura. Hilverusm, pass. 16 Kreta n. Banlas. Haulerwijk. 16 dwars Coiba ell. n. Japan. Hector, pass. 17 Norderney n. Amsterdam. Hecuba, 16 420 m. O.NO. Bermuda. Heelsum. 1*7 te Fernardi. Helena, 16 v. Port of Spain n. Paramaribo. Haarlem, pass. 17 Lands End n. Rotterdam. Hera, 15 v. Carthagena n. Barranquilla. Hoogkerk, 17 v. Suez n. Aden. Helder, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpén. Ittersum. 16 v. Dakar n. Bahia. Ilos, 17 te Napels. Ivoorkust, 17 te Le Havre verw. Indrapoera, 17 te Port Soedan. Japara KRL18 te Southampton. Java, 16 te Bahrein. Joh. v. Oldenbarnevelt. 17 te Soeraba.ia. Jagersfontein, 17 500 m. ZW. Threepoints. Katelysia, 15 te Sundsvall. Kieldrecht, 15 v. Singapore n. Hongkong. Kota Agoeng. 17 te Makassar. Kota Gede. IB v. Bahrein n. Koewait. Kedoe. pass. 17 Periip n. Tj. Priok. Karsik, 20 Seychhellen verw. Karimata, 18 v. Djibouti n. Massawa. Laurenskerk, 17 te Suez. Lemsterkerk, 17 Schiedam verw. Linge, 15 v. Las Palmas n. Monrovia. Lombok, 16 te Coosbay. Loppersum, 16 te Savona. Lutterkerk, 17 te Muscat. Liseta, 17 te Pladju. Leerdam, 16 te Koewait. Leopoldskerk, 16 te Koewait. Luna. 17 te Saloniki. Lawak, 17 v. Colombo n. Belawan. Leersum, 17 te Bremen. Leuvekerk, pass. 17 Gibraltar n. Rottterdam. Lieve Vrouwekerk, 17 te Londen. Loenerkerk, 17 v. Colombo n. Calicut. Loosdrecht, pass. 17 Kp. St. Vincent n. Genua. Limburg, 15 v. Tanga te Mombasa. Madoera, pass. 16 Wight n. Houston. Merwede, 15 te Houston. Metula, pass. 16 Zuid deel Str. Makassar naar Geelong. Mirza, pass. 16 Noordkust Luzon n. Miri. Modjokerto, 15 te Rotterdam. Molenkerk, 16 te Antwerpen. Mulderkerk, 17 te Marseille. Maasdam, 16 440 m. W. Fayal n. Funchall. Manoeran, 17 te Amsterdam. Markeri, pass. 17 Ouessant n. Lagos. Myonla, 16 v. Geelong n. Adelaide. Maasdam, 17 130 m. Z.ZW. Fayal. Meerkerk, 17 v. Las Palmas n. Le Havre. Mentor, pass. 17 Finisterre n. Lissabon. Notos, pass. 17 Ouessant Tanger. Nigerstroom, 18 te Lobito. Nestor, 18 v. Paramaribo te A'dam. Noordam, 17 v. R'dam te New York. Omala, 16 v. Fort Aleza n. Trinidad. Ondina, 15 v. Southampton n. Port Said. Overijsel, 14 te Tj. Pnok. Op'hir, 17 te Belawan. Ovula, 16 v. Curasao n. Recife. Oranje, pass. 17 Gibraltar n. Port Said. Oranjefontein, 18 te Port Elizabeth. Oranjestad, 17 v. Barbados n. Plymouth. Poelau Laut, 16 te Semarang. Polydorus, 16 v. Tj. Priok n. Semarang. Prins Fred. Hendrik, 15 v. Cleveland n. Detroit Prins Fred. Willem 15 v. Cleveland n. Montreal Prins Joh. Wiliem Friso, 16 te Bremen. Prins Willem V, 16 v. Detroit. Prins Willem George Frederik. 16 te R'dam. Prins Willem HI. 16 520 m. O.t.N. Kp. Race. Pygmalion, 16 900 m. ZW. Fayal. Polyphemus, 18 te Singapore verwacht. Prins Philips Willem, pass. 17 Kp. Race n. Le Havre. Papendrecht, verm. 19 v. Buenos Aires. Pi eter S, 17 v. A'dam n. Barry pass. 18 Beachy- head. Rempang, 16 v. Madras n. Chtttagong. Rlouw. 16 v. Belawan n. Colombo. Rita, 16 v. Singapore n. Bangkok. Roggeveen, 17 te Port Said. Rondo, 18 Beyrouth verwacht. Rijnkerk, 17 te Genua. Raki, pass. 17 Gibraltar n. Amsterdam. Rotti, 17 te New York. Radja, 15 v. Amsterdam n. Indonesië. Rijndam, 17 280 m. ZW. Valentia. Roebiah, 18 v. Djibouti te Port Soedan. Salawatl.Salawati. pass. 15 Gibraltar n. Hamburg Saroena, 17 te Tj. Priok. Sheratan, 16 te Banias. Soestdljk, 17 te Charleston. Sommelsdijk, 16 te Singapore Stad Arnhem, pass. 15 Aden n. Karachi. Stad Maastricht, pass. 16 pass. Vincent n. Vlaar- dlngen. Salatlga, 16 v. Los Angeles n. San Francisco. Sloterdijk, 17 te Norfolk. Salawati, 16 dwars Lissabon n. Hamburg. Samarinda, pass. 16 Curasao n. Trinidad. Schie, 17 v. Pto Plata n. San Juan. Slngkep, pass. 16 Beachyhead n. Gibraltar. Sirrah, 17 330 m. O.t.N. Auckland. Slamat, 17 v. Bremen te Hamburg. Salland. 16 te Montevideo. Schledijk, 17 te Havana. Stad Alkmaar, 17 te Glasgow verw. Stad Rotterdam, 13 v. Middlesbro te Wabana verwacht. Straat Bali, 13 te Beira. Straat Banka, 17 te Hongkong. Si'bajak, 17 v. New York n. Southampton. Sloterdijk, 18 te New York verw. Stad Dordrecht, pass. 17 Finisterre n. Port Empedocle. Sumatra, 17 te Halifax. Tarakan, 16 v. Djeddah n. Suez. Tegelberg, 16 te Durban. Teiresias, 16 te Cochin. Tjibantjet, 15 v. Mauritius n. Lorenzo Marquez Tjitjalengka, 16 v. Iorenzo Marquez n. Durban Tomori. 15 te Singapore. Tabian, 17 te Bahrein Tawali, 16 v. Kaapstad n. Las Palmas. Tamo, 16 130 m. N. St. Vincent. Titus, 16 v. Limasol n. Iraklion. Tjimenterag, 19 te Melbourne verwacht. Trajanus. 16 v. Paramaribo n. Brighton. Talisse. 13 te Port Said. Thalatta, 17 te Suez. Tara, 17 te Rio de Janeiro. Utrecht, 16 v. Baltimore n. Mobile. Van Llnschoten, 16 te Amsterdam. Waal, 15 v. Port of Spain n. Baranquilla. Waterland, 16 te Montevideo. Westerdam, 17 Rotterdam verwacht. Wonoglri, 17 te Marseille. Westerdam, 17 te Rotterdam. Wieldrecht, 17 Kp. Bon gepass. n. FaulSboro. Woensdrecht, 16 te Curasao. Waterman, 17 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Willem Ruys, 17 v. Colombo n. Port Said. Willemstad, 18 te Madeira. Westland, 18 te Porto Alegre. Wonoglri, 17 v. Marseille n. Genua. Weltevreden, pass. 17 Gibraltar n. Halifax. Willem Ruys, 18 60 m. W. ten N. Minikoy. Wonosari, 16 v. Calcutta n. Singapore. Zor.newijk, 16 te Savanna. Zijpenberg, 15 v. Amsterdam n. Narivlk. Zaan, pass. 16 Fehmarnbelt n. Mantyluoto. Zeeland (KRL). 17 te Alexandrië. Zuiderkruis, 17 615 m. O.t.Z. Kp. Race. KLEINE VAART Aegir, pass. 16 Vlissingen n. Cork. Algarve, pass. 16 Vlissingen n. Avorunouth. Att S, 17 v. Port Talbot te Rotterdam Anha b, vertr. 17 v. Alicante n. Mostaganem. Appingedam, 18 v. Rotterdam te Lissabon verw. Arnoudspolder. 16 16 Finisterre n. Antw. Admiralen.gracht, 16 v. Londen te Helsinki. Atlas, 15 v. Rotterdam n. Malta. Borneo, 16 v. Londen te Rotterdam. Bree Helle. 16 v. Londen te Rotterdam. Beekbergen, 16 v. Requejada n. Gent. Bebox, 17 Brunsbüttel gepass. n. R'dam. Binnenhaven, pass. 16 Finisterre n. Londen. Betty, 17 te Bremen. Capri, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Coolsingel, verm. 17 v. Londen n. Kalundborg. Cornelia b I, 18 v. Tel Aviv te Naxos verw. Coriie b, vertr. 17 v. Rotterdam n. Lulea. Carpo, 17 v. Hamburg te Hull. Caland, 16 v. Gothenburg te Velsen. Casana, pass. 16 Brunsbüttel n. R'dam. Diana, 16 v. Hull te Rotterdam. Driebergen, vertr. 17 v. Gent n. Bayonne. Deo Duce, 17 v. Gothenburg te Rouaan. Eibergen, 17 v. Bayonne te Londen verw. Europa, pass. 17 Vlissingen n. nAtwerpen. Eben Haëzer, 17 v. Middlesbro te Londen. Erkalin, 16 v. Kopenhagen te Stettin. Flora, 16 v. Oirschot n. Zaandam. Ferocia, pass. 18 Lands End n. Irvine. Hast I. 18 v. Ellesmereport te A'dam verw. Hast IV. 16 v. Rouaan n. Londen. Helvetia, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Jonex I, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Kemphaan, 17-18 te R'dam verw. Koningin Juliana. 17 te Londen. Lucas Bols I, v. Millom n. Newport. Lydla, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Lacra, pass. pass. 17 Brunsbüttel n. Abenraa. Mary, 16 v. Rotterdam n. Londen. Maasym N, 18 v. Gdansk te Bridgewater verw. Marcella. 18 v. Cais bo Pisco te R'dam verw. Markab N, 16 v. Wlndau n. Aarhus. Maureen. 16 30 m. Z. Skagen n. Hull, Megrez N, pass. 17 Brunsbüttel n. Antwerpen. Men.kar-N. 16 60 m. O. Victoria. Meres N, 16 40 m. NO. Finisterre. Myfem, 13 te Rouaan verwacht. Mypuek, vertr. 17 v. Parijs n. Malmö. Keeltje b, pass. 16 Vlissingen n. Gent. Noordstad, 16 v. Landskrona te Rotterdam. Neeltje b, 17 v. Gent te Antwerpen. Nieuwiand, 16 v. Leith te Rotterdam. Noord, 16 v. R'dam ta Londen. Nassauhaven, 16 v. Gothenburg te Odense. Nieuwehaven, 17 v. Gothenburg te Rotterdam. Nero, 14 v. Messina n. Napels. Netta, 16 v. Rljeka te Sibenik. Olwe, pass. 16 Vlissingen n. Antw. Prior, 18 v. Swansea te A'dam verw. Phoenix, 17 v. Port te A'dam. Ruby, 16 v. Immingiham te Horsens. Reliable, 16 v. Libourne te Londen. Rijnhaven, pass. 17 Finisterre n. Limerick. Rose Marie, pass. 16 Kiel n. Kopenhagen. Saba, 16 v. Kopenhagen te Amsterdam. Servus. 17 te St. Malo. Silvaplana, 17 v. Kiel n. Kopenhagen. Ton. S. 16 v. Sunderland te Rotterdam. Timo. 16 v. Londen te Rotterdam. Timor, 17 nog te Korsor. Trompenburgh. 16 v. Kingslynn te R dam. Theano, 17 v. Londen n. A'dam. Trito. 17 v. R'dam te Dublin. Vindicat Atque Polit, 17 v. Bayonne n. Garston Vrouwepolder. 16 v. Oporto n. Antwerpen. Vlieland, 16 v. Kopenhagen n. Parijs. Vred, 17 te Hamburg. Westersingel, 17 v. Tonnay Charente n. Preston Westlaan, pass. 16 Brunsbüttel n. Aarhus. Westpolder, 19 v. Lissabon te Antw. verw. Walcheren, 16 v. IJmuiden n. Londen. weren de schadelijke stralen van het zonlicht. Uw ogen vragen om bescherming daartegen. Opticien Vink heeft brilleglazen die de ge vaarlijke verblindende delen van het zon licht weren en daarbij passende- gewone en elegante monturen in grote keuze. PERFECTE SCHOTERWEG 92 t/o. de Ripperda- kazerne. Dealer: Fa. J. J. VAN KOOTEN, Grote Houtstraat 140, Haarlem, Tel. 12000 6e lijst HOGE PRIJZEN i 2000 17874 t 1000 7787 14622 14923 17178 17395 20468 400 1531 5863 12799 18035 18758 20467 200 1994 2359 4187 5910 5994 6037 6214 7250 7358 7701 7843 8103 8865 10215 10275 10919 12531 13558 13686 14640 14679 15420 16856 18759 19304 21365. 1196 264 2025 137 8016 109 067 4035 076 490 508 6014 107 6012 112 465 582 ■5127 255 8035 039 440 476 9022 306 906 977 10014 087 11062 116 790 902 12015 048 1135 137 378 382 4S1 495 649 654 923 931 2042 070 333 395 567 575 707 746 990 995 8003 035 333 365 698 704 973 4007 034 375 411 512 528 739 745 920 925 6002 012 321 355 641 658 989 6019 039 217 260 527 561 777 788 976 7005 016 215 235 552 572 805 807 9.89 8044 057 345 356 579 600 913 938 9002 051 207 214 395 424 720 736 933 936 10O54 088 439 447 657 674 533 617 166 179 113 341 114 150 527 797 110 371 142 271 616 679 266 371 047 104 485 532 358 403 110 171 152 167 650 803 358 373 359 606 232 276 969 713 742 287 320 758 819 433 514 109 273 540 S'20 4S6 520 197 289 194 209 PRIJZEN V 891 446 549 8,30 879 616 715 868 906 287 323 358 424 847 850 854 8S8 328 336 362 3SU 880 894 533 585 731 289 337 369 437 860 953 608 834 868 870 468 565 948 283 2S7 502 735 142 373 379 444 488 491 603 775 AN ƒ80.— 794 928 986 13054 158 190 691 737 738 14084 331 368 678 825 897 15199 310 314 942 16042 060 133 773 786 843 17093 1S4 357 858 927 999 18226 356 358 839 922 925 19038 100 231 826 866 898 20009 098 144 703 811 21008 169 187 203 210 820 881 385 44S 935 465 484 231 306 865 931 566 577 397 415 245 330 244 337 215 465 384 455 521 586 642 656 425 579 952 966 600 734 490 542 381 511 434 487 624 734 511 561 576 638 647 648 761 857 865 716 737 754 993 744 785 849 546 611 800 706 712 720 490 495 574 918 959 987 NIETEN 139 145 397 399 502 522 715 726 967 988 108 112 416 439 584 585 853 861 151 164 406 413 560 561 757 770 992 117 130 471 473 623 653 868 869 036 074 165 170 382 426 489 529 726 731 753 761 046 072 116 177 429 430 432 441 536 549 550 569 758 766 772 802 0S0 089 119 157 381 400 404 421 717 726 806 871 041 070 102 121 290 353 387 393 603 608 630 664 794 802 817 821 020 081 104 118 260 287 330 318 609 630 697 699 808 834 856 904 072 099 364 39S 637 647 972 992 067 076 218 232 449 456 750 765 937 953 177 179 467 470 729 747 156 167 458 463 672 702 089 113 234 281 470 478 859 873 971 271 283 459 506 795 807 170 222 259 342 425 438 450 478 578 595 613 637 814 843 851 9U9 181 189 248 316 527 530 535 560 656 659 674 685 901 931 953 964 194 249 256 316 540 545 550 668 776 830 864 890 263 268 290 306 451 458 471 497 623 624 641 735 810 813 892 913 199 209 231 246 431 474 539 554 939 941 950 9S0 144 185 195 206 448 467 511 524 670 710 719 774 827 845 S61 S65 156 161 177 179 354 362 463 471 756 775 782 79S 908 922 930 94S 224 226 279 334 5(15 512 522 527 716 760 761 7S1 120 149 167 175 307 323 361 377 494 495 496 540 SS0 893 916 919 302 323 388 426 564 638 649 653 822 839 842 866 876 11079 357 510 741 12008 187 369 732 13044 393 611 14023 230 544 810 876 15050 332 600 971 16003 174 502 668 889 17022 210 620 928 18002 157 474 755 19064 312 563 20072 313 571 855 21009 225 413 788 889 905 085 095 389 403 554 555 745 775 014 020 205 273 393 454 793 798 047 088 395 425 661 779 070 074 316 328 565 567 814 815 877 878 066 115 400 415 605 630 009 026 185 208 517 521 693 738 908 909 029 030 311 378 639 705 965 968 029 075 166 134 496 505 762 781 099 103 327 360 564 602 075 nsn 328 343 600 603 883 891 063 065 230 234 429 469 818 829 998 151 172 41Ö 420 558 628 844 862 031 097 275 285 466 469 808 855 123 194 439 509 798 800 094 096 378 386 596 651 821 837 886 893 208 259 429 478 638 764 085 090 245 250 540 55S 767 785 911 972 035 049 461 541 773 791 976 078 088 264 279 524 582 826 873 109 194 418 424 725 740 097 147 352 361 618 631 S98 906 098 118 248 295 474 539 864 891 184 211 447 460 642 648 895 935 110 156 318 330 514 538 892 947 216 255 513 517 838 853 115 141 436 447 713 739 840 857 914 915 262 270 490 502 776 867 224 253 463 490 696 701 939 955 160 170 358 359 551 697 953 967 303 308 539 571 932 180 206 496 514 740 751 865 869 932 939 271 283 507 569 880 908 309 495 702 980 179 361 311 602 209 516 768 875 963 292 576 950 121 123 132 309 373 384 563 582 645 799 805 825 977 069 113 139 542 543 571 796 S19 824 167 171 417 475 653 658 838 846 156 161 578 608 870 917 098 130 319 332 602 718 876 907 241 260 426 438 775 777 176 194 385 469 632 654 909 910 123 136 305 307 646 654 998 140 143 151 407 417 439 748 752 753 267 275 296 479 506 550 851 905 918 212 237 288 519 534 565 726 846 852 949 956 958 157 161 165 330 336 404 697 705 743 VERBETERING. Invoegen categorie nieten: 21000

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7