Volkstelling in Frankrijk AUTO'S zonder chauffeur Kort en bondig Amerikaanse onderscheiding voor Haarlemse verpleegster Pianoleerlingen der Muziekschool van Toonkunst Dit najaar ook school in Haarlem-Noord ^Brieven aan de redactie Zeshonderd ton invulformulieren Duizendste werknemer bij Enschedé DINSDAG 18 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zuster Koopman vertrekt Donderdag weer naar Korea Dr. J. J. van de Belt benoemd in Ede Gouden echtpaar in Rustenburgerlaan Wijkcomité Oost houdt spreekuren „Jong Haarlem,vooruit!" „Puck" speelde „Dievenbal" op slotavond B.E.F. liet zich door vakman inlichten Tunnelbouw Velsen Burgerlijke Stand van Haarlem P. C. Hooftprijs 1953 voor mr. F. Bordewijk r --rT"""TT?1 Weer vier maanden voor Bloemendaalse agent Helena H. Begemann Aan de Haarlemse verpleegster mejuf frouw C. M. Koopman is de Amerikaanse onderscheiding de Medal of Freedom toe gekend. Mejuffrouw Koopman behoorde tot de eerste twee verpleegsters, die het besluit namen om naar Korea te gaan, om aldaar de gewonden te verzorgen. Dit be sluit heeft voor vele andere verpleegsters stimulerend gewerkt, zodat er na dit eerste voorbeeld meer Nederlandse vrouwen, Florence Nightingale waardig, naar het toenmalige strijdtoneel vertrokken. Zuster Koopman, die bij de Nederlandse soldaten noge achting verwierf door haar onzelf zuchtige houding, vertrok nu ongeveer tweeëneenhalf jaar geleden, na een kort verlof in Nederland te hebben doorge bracht, waarin zij vele van „haar jongens" opzocht, voor de tweede maal naar Korea. Zij was werkzaam in Poesan, Won ju en Seoel, bekende namen uit de dagen van strijd. Ook in Tokio was zij in ziekenhui zen werkzaam. Na de wapenstilstand op Korea werd zuster Koopman in Seoel ge plaatst, van waaruit zij nu onder auspiciën van de U.N.C.R.A., verschillende zieken- De avond, die gisteren in de Haarlemse muziekschool van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst werd gegeven, was bestemd voor het optreden van piano leerlingen van Piet Vincent, directeur van voornoemde school. Deze had zijn leerlin gen vrij gelaten in de keuze van uit te voeren werken. In de samenstelling van het programma, die hiervan een gevolg was, kwam overwegend een persoonlijke gerichtheid op muziek uit de baroktijd en uit de klassieke en romantische periode tot uitdrukking. Twee van de elf met name genoemde leerlingen kwamen met nieu were pianowerken. Maar uit welk tijdperk de gekozen muziek ook mocht stammen, het waren in artistiek opzicht belangrijke werken, die bij de uitvoering een aanmer kelijke vaardigheid, meermalen zelfs een techniek van aanzienlijke vervolmaking vergden. En daarnaast stelden zij hun eisen als muzikaal kunstwerk en als uitdrukking van innerlijke bewogenheid. Een van de beste vertolkingen werd de uitvoering van het eerste deel van het Pianoconcert van Robert Schumann. Hier werkten natuurlijke, levendige muzikali teit van de leerlinge in gunstige verhou ding samen met belangrijke speelvaardig- heid, onder invloed van de sterke artis tieke stimulans, die er uitging van het spel van de heer Vincent, die de voor klavier bewerkte orkestbegeleiding verzorgde. Veel indruk maakte ook de gevoelige vertol king van Schumanns Romance in Fis, die volgde op een naar klank goed afgewogen voordracht van de Arabesque van dezelf de componist. Een ander mooi onderdeel van de uitvoering werd de Sonate in d van Scarlatti. Vaardigheid bleek voornamelijk uit de vertolking van een deel van Beet- hovens Sonate opus 10 no. 3 en van Prélude et Toccata van Debussy. Van jeugdige voortvarendheid sprak het spel van de jongeman, die het Scherzo van Mendelssohn uitvoerde en van onmisbare aanleg de ongecompliceerde voordracht van de Sonate in A (eerste deel) van W. A. Mozart. Van de overige uitvoeringen wil ik nog noemen die van de Sonate in b van Scarlatti en van de Sonate in C (eerste deel) van Mozart, alsmede de extra vlotte voordracht van de Son'ate in C voor 4-han- den van Mozart en de verrassende sugges tieve uitvoering van de Danse rituelle du feu van M. de Falla, waarmede de klank- verwerkingsmogelijkheden van de zaal nog weer eens een vuurnroef moesten door staan. Maar wie zou het wagen om bij zo veel jeugdig élan klankaanpassing bij de uitvoeringsruimte te vragen? P. ZWAANSWIJK. Wegens zijn benoeming tot directeur van de Genèes'ku-ndige dienst te Ede zal dr. J. J. van de Belt, arts te Haarlem, op 1 Juli zijn praktijk neerleggen. Dokter M. J. Ha gen uit Augustinusga zal hem in Haarlem opvolgen. Het bericht van het vertrek zal in Haar lem met leedwezen vernomen worden. Dok ter Van de Belt heeft ruim vijfentwintig jaar zijn praktijk uitgeoefend. Hoe gezien hij was heeft hij begin September 1951 on dervonden, toen dr. Van de Belt zijn zil veren jubileum als arts vierde. Op 21 Juni 1952 was hij vijfentwintig jaar verbonden als arts aan de Strafgevan genis en het Huis van Bewaring. Ook deze functie zal hij moeten neerleggen. Op 18 December 1952, toen dokter Van de Belt 54 jaar oud was,, promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde aan de Uni versiteit te Amsterdam op het proefschrift „Rohrschaft-onderzoekingen in de gevan genis en het huis van bewaring te Haarlem. Dr. Van de Belt was een geziene figuur in de Evangelisch Lutherse gemeente en nam functies waar in enkele besturen. Vorig jaar zijn de verdiensten van dr. Van de Belt erkend door, de benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De Haarlemse verpleegstermejuffrouw C. M. Koopman werd haar vierde onderschei ding verleend, de Medal of Freedom. De foto toont zuster Koopman in een der recreatiezalen van een geallieerd hospitaal te Tokio, in gezelschap van twee Nederlandse TJNO-vrijwilligers. huizen bezoekt om inheemse meisjes tot verpleegster op te beiden. Zuster Koopman kwam een maand ge leden weer in Holland terug om haar ver lof hier door te brengen. Overmorgen, Donderdag, vertrekt zij weer naar het Verre Oosten. Indien de U.N.C.R.A. het besluit neemt om haar personeel uit Korea terug te trekken, is het de wens van zuster Koopman elders in het buitenland haar, ongetwijfeld gewaardeerde, hulp te bieden. De nu toegekende Medal of Freedom is de vierde onderscheiding welke deze Neder landse vrouw werd verleend. Vandaag viert het echtpaar L. J. Lam- mers-W. C. van het Nederend, Rustenbur gerlaan 83 in Haarlem, zijn gouden huwe lijksfeest. Hij. 73 jaar, geboren in Heem stede, heeft als schj lderspatroon de .kost verdiend. In zijn grootste hobby van vroe ger bleef hij zijn vak grotendeels trouw: het maken van schilderijen. Zijn huis hangt dan ook vol met zelfgeschilderde vergezichten en stillevens. Nu heeft de bruidegom niet meer zóveel geduld voor het nauwgezette schilderwerk: h'j wijdt zich nu liever aan zijn volkstuintje, waar men hem een groot gedeelte van de dag kan aantreffen. Zij, 70 iaar, en geboren in Haarlem, heeft zich altijd bezig gehouden met de huis houding en het verstellen van de kleren van hun aoht kinderen, van wie er nog ze ven in leven zijn. Vanmorgen werden bruid en bruidegom verblijd met een taart, welke hen door de Snackbar Stationsplein in samenwerking met de Katholieke Bond van -'Bejaarden, werd gestuurd. Zaterdagavond was het echtpaar reeds een aardige verrassing bereidde Spaarne- bazurn heeft voor hun huis een klinkende serenade gebracht, die hen nog lang zal bijblijven. Het Wijkcomité Haarlem-Oost is voor nemens op iedere derde Donderdag van de maand spreekuur te houden voor de be woners. Aangezien onder „Oost" verstaan wordt alle wijken ten oosten van het Spaame is besloten de spreekuren te hou den op drie plaatsen en wel Hofmeyer- straat 12 (kantoor Vooruitgang), Spaarn- oogstraat 40 (kantoor Spaarnoog) en Voor uitgangstraat 19a. De spreekuren worden van halfacht tot halfnegen gehouden. Meer clan tweeduizend bezoekers op Nijverheidstcntoonstelling De tentoonstelling, welke de leerlingen van de Protestants Christelijke Nijver heidsschool te Haarlem als onderdeel van de viering van het 25-jarig bestaan van hun school hadden ingericht, heeft, hoewel zij slechts twee dagen was, ruim 230Q bezoe kers getrokken. De 2000-ste was mejuf frouw Vis, een oud-leerling, die een enve loppe ontving met ter keuze een hors d'oeuvre, een taart of een slagroompudding. Ter gelegenheid van de afsluiting van het winter-cursuswerk van de stichting „Jong Haarlem.... vooruit!" werd Maan dag in de gemeentelijke concertzaal in Haarlem een slotavond gehouden, waarbij het toneelgezelschap „Puck" een opvoering gaf van het comed'ie-ballet „Dievenbal" van Jean Anouith. De voorzitter van het bestuur van „Jong Haarlemvooruit!", wethouder D. J. A. Geluk, dankte in zijn openingswoord de docenten van de stichting en in het bijzon der de actieve directeur, de heer J. L. Munnik, voor het vele werk dat deze voor de stichting in het agelopen jaar hebben verzet. De heer Geluk wees er nog eens op, dat het behalen van een diploma voor de cur sisten niet voorop staat. Men werkt in de eerste plaats aan de geestelijke Ontwikke ling en aan de vorming van de persoonlijk heid. De cursisten bespreken met elkaar en met de docenten de diverse problemen, waarmee z'j te kampen hebben en dikwijls worden meisje of jongen, die met een of andere moeilijkheid worstelen, geholpen: Spreker juichte het toe, dat het grootste gedeelte van de elfhonderd cursisten, die aan het begin van het jaar ingeschreven werden, volgehouden hebben, alleen uit liefde voor het werk, dat zij begonnen zijn. De heer Geluk spoorde allen dam ook aan om het volgend jaar weer in te schrijven en vrienden mee naar de cursus te bren gen. Wethouder Geluk noemde het een groot gemis, dat de stichting „Jong Haarlem. vooruit" nog steeds niet over een eigen ge bouw beschikt en steeds weer, gedwongen door onder meer verbouwingen, dient te verhuizen. Hij deelde eohter mede, dat men op een onlangs gehouden bespreking heeft besloten in de naaste toekomst ook in an dere gedeelten van de stad dergelijke cur sussen te houden. In de eerste plaats heeft men daarbij gedacht aan Haarlem-Nooud, omdat daar vele jongens en meisjes wo nen, die nu de lange tocht naar het cen trum, direct na hun werktijd, niet kunnen maken. Spreker zegde toe, dat dit najaar reeds een „filiaal" van „Jong Haarlem. vooruit!" in Noord opgericht zal worden. Een zeer ingrijpend besluit, dat door iedereen die min of meer bü deze vorm van avondonderwijs is betrokken, zal wor den toegejuicht. (Verkort weergegeven) Plantsoen op de Grote Markt. Veel is er het vorig jaar in Haarlems raad te doen geweest over het a! of niet permanent doen zijn van het in de toekomt aan te leggen bloemperk op de grote Markt. Helaas werd tot het laatste besloten, met gevolg dat tot OP hedenyha-1 f Mei, de bloemen nóg schit.te-' ren door afwezigheid. Het bollenseizoen is bijkans voorbij en de vreemdelingen welke onze bloemenstad bezochten, hebben weer tevergeefs naar die bloemen gezocht. Wat een pracht gezicht was het voor hen, ge zien van het terras van Brinkmann, of ko mende uit de Grote Houtstraat, dat fraaie perk tijdens de „Flora"! Was het perk winter en zomer van blij vende aard geweest, zo zou dit in het na jaar steeds met hyacinten- en tulpenbollen beplant kunnen worden, iets wat in het voorjaar, tijdens het vreemdelingenbezoek de bloemenstad eer zou aandoen! Heizelfde zou ik willen zeggen van het rondnoint on het Houtplein. Ook dit perk had volop met bloembollen beplant moeten zijn (daar, bü de toegang tot de stad, maakte tot heden dit perk een povere in- i druk). Wél in het Kenaupark. waar spo radisch een vreemdeling komt en maar weinig Haarlemmers komen, prijken fraaie tulpen, n.'o. tegenover het belasting inspectiekantoor! Ik hoop dat dit schrijven tot het gewens te resultaat moge leiden: bloemen, véél bloemen in het voorjaar in de stad! K. (Het heeft niet in de bedoeling gelegen op de Grote Markt voorjaarsbloemen te planten. Om practische redenen de festi viteiten op 30 April en 5 Mei moet de rotonde dan vrij blijven. Het bloemperk zal eind Mei of begin Juni met zomerbloemen worden aange legd. Red.) Esperanto als congrestaai Gisteravond heeft op uitnodiging van hst bestuur van de Haarlemse afdeling van de Beweging van Europese Federalisten, de heer H. J. Blokker, voorzitter van de Es- neranto-afdeling Haarlem, een lans gebro ken voor het Esperanto, niet als wereldtaal, zelfs niet als internationale taal, doch als congrestaal. De heer Blokker verklaarde, dat zich op internationale conferenties naast officiële falen als Engels, Frans en Duits, steeds Spaans. Russisch cn Chinees voegen, het geen de spraakverwarring op dergelijke conferenties nog eens zo groot maakt. Zeer grote conferenties kunnen gebruik maken van vcrtaalinstallaties, doch deze zijn te kostbaar voor de kleinere. Zo'n vertaai- installatie. waarbij tolken iedere uitgespro ken zin onmiddellijk in andere talen weer geven, waarop men, via koptelefoons, kan afstemmen, is evenwel geenszins ideaal. Men moet zich namelijk beperken tot het beurtelings houden van redevoeringen, dis cussie ontbreekt ten ene male. Daar komt nog bij, dat tolken herhaaldelijk bij het letterlijk weergeven van een rede een ver keerde nuance bezigen, die nodeloze op schudding en dus vertraging teweeg brengt. De „Service de terminologie" van de UNO beschikt over reeds meer dan 20.900 stan daarduitdrukkingen voor bepaalde begrip pen, die anders onvertaalbaar zijn. Al met al is er reden genoog, aldus de heer Blokker, om één congrestaai te aan vaarden. Aanvaardt men evenwel een reeds bestaande taal, dan zal in vele landen het nationaal prestige in het geding komen. Men moet dus zijn toevlucht nemen tot een kunstmatige taal, die bovendien nog het voordeel heeft, dat men haar zo ingewik keld of zo gemakkelijk kan maken als men zelf wenselijk acht. Het Esperanto, een synthese van bestaan de talen, dat zich van 1887 af heeft ont wikkeld, heeft reeds ruimschoots bewezen, zo'n congrestaai te kunnen zijn. Het is sindis die tijd niet veranderd, alleen is het vele uitdrukkingen rijker geworden, omdat het terrein, dat het thans omvat, veel uit gebreider is. Tenslotte deed de heer Blokker nog enige mededelingen omtrent het Esperantocon- gres, dat over enige maanden in Haarlem zal worden gehouden. Hij deelde mee, dat. zoals na de oorlog gebruikelijk is, tijdens het congres een internationale zomeruni- versiteit zal worden gehouden. Professoren, onder meer uit Joegoslavië. Japan, Enge land, Zwitserland, Oostenrijk, Frankrijk en Denemarken zullen in Esperanto lezingen houden over onderwerpen, die op hun vak terrein liggen. Op Dinsdag 25 Mei zal in de tuin zaal \ran het Gemeentelijk Concertgebouw in Haar lem de afdeling voor bouw- en waterbouw kunde van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te Den Haag bijeenkomen ter bespreking van de tunnelbouw in Velsen. ADVERTENTIE HAARLEM ,17 Mei 1954 ONDERTROUWD: 15 Mei, K, Lassche en G. Vedder; 17 Mei, B. J. Steur- en M. J. Willemse; Ph. Sluiter en S. van der Wal; A. Arnoldt en M. M. Pieren; J. L. Doemen en E. H. Koldewijn; P. G. Dubbelman en C. A. A. Kroon. GEHUWD: 17 Mei, P. W. Hart en J. Hidding. BEVALLEN van een zoon: 14 Mei, A. M. Zandstra—van der Linden; 15 Mei, Chr. L. de BoerSpijker; J. Volkersvan Heijst; J. Chr. K. DuikerVernooij; H. G. Catau Löuwerens; P. D. JansenHeerens; 16 Mei, G. DrenthPost; A. van der Klugtvan den Bunt; Th. Y. PostmaBüskermolen; D. S. TimmersDelange; 17 Mei, J. Mudde—Bak ker; M. GerritsMentjox. BEVALLEN van een dochter: 15 Mei, L. C. Mooijman—Rodenburg: N. SchotmanHijze- lendoorn; 16 Mei, G. M. J. SmitBeenen; 17 Mei, N. HoogmoedHillenius; M. A. Schef- ferOexeman. OVERLEDEN: 15 Mei, E. J. Kennedij, 76 j„ Bakenessergracht; G. M. Covers, 73 j„ Barendsestraat; 16 Mei, A, G. B. Lutkie Proot, 71 j., Kamperlaan. (Van onze correspondent in Parijs) In de loop van Mei zullen verscheidene duizenden Franse ambtenaren en vrijwil ligers van het Nationale Bureau voor Sta tistiek de boer op gaan om alle neuzen te tellen. Drie milliard persoonlijke gegevens zullen op lijsten en tabellen worden vast gelegd om daarna in een lijvig boek van meer dan duizend pagina's verwerkt te worden. De conclusie van dat boekwerk, waarvan het eerste exemplaar ptechtelijk aan de president der Republiek zal worden overhandigd, zal dan het tamelijk nauw keurig aantal onderdanen behelzen, waar over monsieur René Coty de scepter zwaait. Op een tienduizend meer of minder zal men echter niet mogen vallen, want in de periode tussen de „Operatie Bevol kingsonderzoek" en het moment van de publicatie in October, zullen natuurlijk ook weer baby's geboren, sterfgevallen ge registreerd worden, die uiteraard niet in het eindresultaat kunnen worden opge nomen. Verder heeft de ervaring geleerd, dat er rekening moet worden gehouden met al of niet opzettelijk foutieve opgaven. Lieden, die tot de justitie in nu niet "O heel pret tige relatie staan, zu'len zich zeker ook nu aan tdit onderzoek proberen te onttrekken. Tenslotte hebben ook de plaatselijke auto riteiten er nog wel eens belang bij de cij fers wat te fiatteren of te drukken omdat door het inwonerstal nu eenmaal zowel de subsidies van, a's de belastingen aan Parijs goeddeels worden bepaald. Een andere factor, die een element van on zekerheid vormt, is de omstandigheid dat in Frankrijk ook het aantal alcoholver- 1 gunningen van het bevolkingscijfer af hankelijk wordt gesteld. In dorstige ge meenten komen de burgemeesters er daar door nog wel eens toe hun cijfers, laat ons zeggen, met een zekere vrijmoedigheid te interpreteren. Vorige telling geen onverdeeld succes De laatste volkstelling in Frankrijk had in 1946 plaats en sedert 1792 was het de bedoeling haar iedere zes jaren te her halen. In 1952 had men op verzoek van de minister van Financiën deze uiteraard nogal kostbare telling echter achterwege gelaten, maar dat ook hier de zuinigheid de wijsheid bedroog, is nadien wel duide lijk geb'eken. Een einde'oos touwtrekken tussen nationale, departementale en ge meentelijke machthebbers is namelijk hei gevolg geweest van het feit dat niemand meer heel goed wist, aan welke cijfers hij zich moest houden. In 1946 kwam men op het bijna ronde getal van veertigeneen- half millioen Fransen, een aantal dat in tussen zeker wel weer is aangegroeid. Di rect na de oorlog was de Franse ambte narij, die toen juist gezuiverd werd, op een zo ingewikkelde operatie als een volkstelling eigenlijk weinig berekend. De zaak werd toen extra-gecompliceerd om dat tal van vluchtelingen, krijgsgevange nen en andere gedeporteerden nog niet tot hun haardsteden waren teruggekeerd, Maar ook op locaal administratief plan zijn inmiddels belangrijke verschuivingen in getreden, doordat dorpen zijn uitgestorven, grotere gemeenten tot soms belangrijke steden uitgroeiden en vele vreemdelingen zich in het land kwamen vestigen. Voor een gezonde administratieve .gang van zaken is het dan ook hard nodig, al die wijzigingen die vandag tot dag blijkbaar niet zo gemakkelijk kunnen worden geregistreerd op bepaalde tij den vast te leggen of te controleren, en dat is de opzet van deze nieuwe volkstel ling. Weer „meer wiegen dan doodkisten" De telling lijkt wel aanzienlijk beter te worden aangepakt dan die van 1946 en de nationale drukkerij heeft al zo iets als zeshonderd ton aan invulformulieren en andere drukwerken afgeleverd. Gewapend met die formulieren gaan de tellers huis aan huis de gezinshoofden over hun bestaan, afstamming, gezindheid en wat verder niet al, aan de tand voe len. De kosten van deze operatie worden door de staat gedragen, die voor elke per soonsregistratie vijftien franken aan de teller betaalt. Iedere inwoner van Frank rijk is verplicht, naar eer en geweten alle vragen te beantwoorden. Nomaden en zwervende zigeuners zullen worden „on derzocht" op de plaats, waar ze zich 20 Mei met' hun woonwagen of dergelijke bevinden. Het onderzoek van acht jaar ge leden bracht aan het licht, dat Frankrijk eindelijk weer een volk was geworden dat in aantal groeide. Een eeuw lang had het nationale sterftecijfer de geboorten over troffen. Sinds de laatste oorlog winnen zoals dat wel eens luguber wordt uitge drukt de wiegen het weer van de dood kisten. Hoewel de bevolkingsaanwas de laatste jaren wel weer iets moet zijn afgenomen, heeft men toch reden te geloven dat het Frankrijk van nu in dit opzicht nog altijd vrij gunstig afsteekt bij het beeld van voor de oor'og. De vele sociale maatregelen als geboortepremies, kindertoeslagen en ziek teverzekeringen hebben hun nut in de praktijk zeker wel bewezen hoe zwaar ze dan ook drukken mogen op de nationale economie. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft op grondt van een advies uitgebracht door de jury voor de P C. Hooftprijs aan de letterkundige mr. F. Bordewijk te 's-Gravenhage de staats prijs voor letterkunde voor 1953 toegekend voor zijn novellenbundej „Studiën in volksstructuur" en zijn roman ,,De doop vont". Mr. F. Bordewijk Bij afwezigheid van de minister zal de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mejuffrouw dr. A. de V/aal,, het ministeriële besluit inzake de toekenning van de prijs aan de heer Bor dewijk op het Muiderslot op Vrijdag 21 Mei uitreiken. Bij die gelegenheid zal de staats secretaris tevens bekend maken, wie de winnaars zijn van de reisbeurzen en reis toelagen voor letterkundigen over het jaar 1953. De jury voor de staatsprijs bestond uit Adriaan van der Veen, Elisabeth Du Per ronDe Roos, Antoon Coolen, dr. J. Haan tjes, Alfred Kossman en H. J. Michaël (secretaris). De jury voor reisbeurzen voor letterkundigen bestond uit Clara Eggink, mejuffrouw S. F. Witstein, Prof. dr. K. Heeroma, Michel van der Plas, Paul Ro- denko en A. J. Odijk (secretaris). Nederlandse auteur van internationale betekenis Mr. Ferdinand Bordewijk zal op 10 Octo ber de leeft'jd van zeventig jaar bereiken. Hij werd geboren te Amsterdam, bezocht het gymnasium ki 's-Gravenhage, studeer de rechten in Leiden, om zich' vervolgens als advocaat in Schiedam te vestigen. In 1916 debuteerde hij in de letterkunde met een onder pseudoniem verschenen dicht bundel, doch al spoedig verkoos hij de prozavorm, waarin hij een zeer persoon lijke stijl ontwikkelde. Zijn zeer omvang rijke oeuvre werd in 1919 geopend met de reeks „Fantastische vertellingen" in de trant van Edgar Allan Poe, betrekkelijk kort daarna gevolgd door zijn opzienbaren de experimentele romans „Bint" en „Knor rende beesten". Bordewijk, aldus heeft Pierre H. Dubois eens in een causerie naar aanleiding van de verschijning van de thans bekróonde ro man gezegd, is.de schepper van een leger tje gedrochten, sypmtomen van zijn curieu ze verbeelding. Hij was namelijk ddep doordrongen van het besef dat alle mensen en verhoudingen anders zijn dan ze lijken. Zijn werk is de zeer persoonlijke expressie van een gevoel var. oneigenheid, van ver wondering en ontsteltenis over de chaoti sche werkelijkheid. Door twee polen, aldus deze criticus, wordt het werk van Bordewijk bepaald: door de angst óver de menselijke staat en door de tucht der persoonlijkheid, niet als dwamgvorm maar als levensstijl. In „De Doopvont" wordt gestreefd naar het even wicht in het trillingscentrum tussen deze polen. Geen van Bordewijks romans' al dus onze medewerker C. J. E. Dinaux in zijn recensie is zo samengesteld van ka rakter, zo rijk aan motieven, zo veelzijdig van inzicht en uitzicht als deze, waaraan, kan men zeggen, een schrijversleven lang is besteed. Al behoedde het gehalte van zijn romans, zo schreef de heer Dinaux een half jaar la ter, hem voor de populariteit van een Fa- bricius, Mens of De Hartog, toch behoort Bordewijk, met Vestdijk, onbetwistbaar-tot de veelgelezen auteurs, wier werk aan het lezerspubliek allesbehalve geringe eisen stelt. Onze criticus waardeerde hem ver volgens als volgt: „Bordewijk is een van de weinige prozaschrijvers in ons la.nd, die dank zij zijn bijzondere taalbeheersing en vormluóht het persoonlijke uitdrukkings middel heeft gevonden voor een algemeen levensgevoel. Immers: de „nuchtere fan tasie" van Bordewijk, deze microseopisch- fijne waarneming, deze haarfijne registratie van een zich deformerende wereld is al gemeen. Ze is een internationaal verschijn- BINNENLAND Rotterdam viert vandaag de traditio nele opbouwdag. Ter gelegenheid hiervan zal een begin worden gemaakt, met de uit voering van de uitbreidingsplannen van het Bouwcentrum aldaar, dat vijf jaar geleden werd geopend. De plannen daartoe zijn ont worpen door ir. J. W. C. Bocks, met de uit breiding is ruim twee millioen gulden ge moeid. Voor het tegenwoordige zestienhoe- kige pand. zal een rechthoekig nieuw ge bouw verrijzen, dat een front van 72 meter bij een diepte van 36 meter krijgt. De rijkswaterstaat in de directie Noord holland heeft aanbesteed het treffen van voorzieningen aan een aantal strandhoofden in de gemeenten Den Helder en Callantsoog. De laagste inschrijving was die van de Aan- nemings- en Handelsmaatschappij Jac. G. van Oord N.V. te Utrecht met f 362.250. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. don Tex, zal Donderdag geen spreekuur houden. Op de Rijksstraatweg in Haarlem is gistermorgen om kwart voor tien de 24- jarige A. J. van W., een P.T.T.-besteller uit Haarlem, die per motorfiets in de richting van de stad reed, door een hond, die voor de motor langs liep, ten val gebracht. Van W. is met een zware hersenschudding en schaaf wonden naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. De hond was op slag dood; het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. De heer J. P. Verhoeff te Haarlem slaagde aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het candidaatsexamen Franse taal en letterkunde. Mejuffrouw L. Schouten, vroeger te Heemstede, thans onderwijzeres te Gouda, slaagde in Den Haag voor het examen „Ge tuigschrift voor Spreekonderwijs" van de Vereniging voor Logopaedie en Phoniatrie. De hoofdinsnecteur-titulair van 's rijks belastingen J. Sirks, toegevoegd aarf het hoofd van de inspectie der belastingen te Hengelo, is verplaatst naar Haarlem en toe gevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen 1ste afdeling aldaar. Ter correctie van een zetfout delen wij mede, dat de schenking van een aantal kostbare voorwerpen aan het Frans Hals museum (gouden horloges, "een schild padden kerkboek, een grote staande klok. vijf Chinese bordjes, een Delftse schotel en een lodderijndgosje) afkomstig is uit het legaat van wijlen mejuffrouw Ph. H. J. Racer Palthe. ADVERTENTIE OPEL REKORD - CHEVROLET - HILLMAN AMSTERDAMSCIIE RIJTUIG MIJ. N.V. Hof verwierp bewijsvoering van Haarlemse rechtbank Het gerechtshof te Amsterdam heeft var.- morsen uitspraak gedaan in de zaak tegen de Bloemendaalse poütie-agent T. W., die in hoger beroep heeft terecht gestaan, ver dacht van mishandeling en meineed. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 5 Juli 1952 als agent van politie een, ^udent uit Sant poort met een gummistok nap mishandeld en dat hij meineed had".gepleegd voor het ambtenarengerecht in de zaak tegen een Haarlemse agent van politie contra de bur gemeester van Haarlem. Ook het Hof veroordeelde W. tot vier maanden gevangenisstraf, zij het dat het de door de Haarlemse rechtbank gebruikte 'oewijsconstructie verwierp en andere gron den in zijn overwegingen betrok. De verdediger van W. deelde ons mee, dat hij voornemens is cassatie aan te teke nen bij de Hoge Raad. ADVERTENTIE Bij een gezonde, gave huid behoren geen haren, wratjes en puistjes verwijdert deze afdoende. MIDDENLAAN 9 TELEFOON 34857 sel. En mitsdien is Bordewijk een auteur van internationale betekenis". Zijn meestgelezen werk is het talrijke keren herdrukte „Karakter". Velen be schouwen zijn korte schetsen en verhalen zoals die voorkomen in zijn bundels „De Wingerdrank" en „De Korenharp" en nu ook in „Studiën in volksstructuur" als de sterkste uitingen van-zijn talent. In 1940 publiceerde hij ook een verzameling van drie toneelstukken. Verder moeten ge noemd worden: Rood Paleis, Veuve Vesu vius, Apollyon, Eiken van Dodona, Noor derlicht en de merkwaardige novellenbun- del „Het Eiberschild", waarin hij duister Den Haag beschreef en de proefneming waagde om meer dan vierhonderd ver ouderde woorden en uitdrukkingen door de moderne taal te mengen. De heer G. M. Ettema, die dezer dagen bij de N.V. Grafische Inrichting Joh. En schedé en Zonen te Haarlem als foto-litho graaf in dienst trad, werd wel een bijzonder hartelijk welkom bereid'. Geen wonder ook, want hij bracht het aantal personeelsleden van Enschedé op duizend. Daarmee telt Haarlem twee be drijven van duizend en meer werknemers, de centrale werkplaats van de Nederlandse spoorwegen heeft immers dertienhonderd man personeel. De president-directeur van Enschedé, de heer B. F. Enschedé, overhandigde de heer Ettema een artistieke herinnering aan deze mijlpaal in hef bestaan van het beroemde bedrijf. 4

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9