In 1955 wellicht rondvluchten met groter type helicopter Goede smaak regeerde op concert van Haerlemsche Musyckcamer Kort en bondig Frans Halsmuseum trok 's avonds meer dan vijfduizend bezoekers Derde klasse bij N.S. wordt tweede „Kinderschilderschool" gaat exposeren Nieuw Vennep Piet Lentz solist op de knievedel Heemsteeds directeur in hoger beroep veroordeeld Haarlemmermeer Aanrijding tussen twee bussen op Houtplein Hillegom Lisse 8 Congres Voormalig Verzet Nederland Opdracht aan componisten Badings en Strategier Internationale belangstelling voor werk van Ton de Boer Nieuwe kerk op 24 Juni in gebruik Overtreding Deviezenbesliiit Feestconcert van Johez-koor Rode Kruis-korps won prijzen in wandeltocht Slager verdacht van brandstichting Belgische caféhouders van vrouwenhandel verdacht Remmen niet in orde? Toeslag voor gepensionneerden Aardbeving in Zwitserland Circuswagen reed van een dijk Indonesië grijpt nog een schakel van de handel Amerikaanse groot industriëlen in ons land Eerste steen gemetseld voor R.K. school te Haarlem-Oost Sprinkhanen vraten sahwahs in Midden Java kaal Commissie voor bouw- sparen met twee leden uitgebreid Bevestiging ds. L. Kieboom WOENSDAG 19 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De resultaten van dit jaar met de rond vluchten met helicopters boven Haarlem en omgeving zijn zodanig, dat nu reeds wordt overwogen om het volgend jaar op nieuw vluchten te ondernemen, waarbij het niet onmogelijk moet worden geacht, dat men dan een groter type, helicopter zal inschakelen. Behalve dat er meer mensen tegelijk een rondvlucht kunnen maken, heeft dit type nog het grote voordeel, dat men elkaar, dankzij een andere plaatsings methode van de motoren tijdens de vlucht kan verstaan, hetgeen tot dusver maar zeer betrekkelijk was. Hieruit moet men niet de conclusie trek ken, dat de helicoptervluchten boven Ne derland rendabel zijn gebleken. De kosten, die dit vervoer door de lucht met zich mee brengt. zijn,, uitermate groot. Het eenvou dige type, dat dit jaar boven Haarlem en omgeving heeft gevlogen, kost bij aan schaffing 600.000 en bij elke opstijging gaat 50 verloren. Toch behoeft het garan tiefonds maar gedeeltelijk te worden aan gesproken. De heliport Haarlem is Zondagmiddag omstreeks drie uur, toen de laatste heli copter naar Zandvoort was vertrokken, ge sloten. Gistermiddag is in het kantoor van de stichting Haarlems Bloei aan een der directeuren van de Sabena, de heer Van Antwerpen, een plaquette overhandigd, waarin een herinnering aan de vluchten boven Haarlem en omgeving is gegraveerd. Bij deze korte plechtigheid was onder meer aanwezig de heer Preydel, directeur van de Copex, die meedeelde, dat er in vier weken tijds 3829 passagiers zijn geweest. De grootste belangstelling bestond bij de Keukenhof, waar 2226 passagiers de lucht ingingen. Dan volgen Haarlem met 294 en Zandvoort met 107. Op het traject Brussel- Rotterdam werden 1202 passagiers geboekt met bestemming de bollenvelden. Niet alleen Belgen zweefden boven de bollen, ook Amerikanen, een Italiaan en een Por tugees. Tijdens de bollentijd heeft het Frans Halsmuseum een groot aantal bezoekers De Vereniging de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland, met de totstandkoming waarvan in 1951 de bundeling der illegaliteit een voldongen feit werd en aan welke vereniging dit jaai de Koninklijke goedkeuring werd verleend, houdt Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 20, 21 en 22 Mei een congres in Hilversum. Het congres begint Donderdagmiddag met een officiële ontvangst. Daarna spreekt mr. J. A. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer, de officiële openingsrede uit. Ver volgens zal het woord worden gevoerd door mr. B. W. Stomps uit Aerdenhout. Het werkcongres begint Vrijdagmorgen. Haarlem wordt vertegenwoordigd door de heren H. Cox, G. Oppelaar, J. J. Peschar en J. Prikkel: Bloemendaal door de heren W. Schipper, A. J. de Waal Malefijt, J. Hardebol en A. Wigman en de afdeling Velsen door de heren C. Spoor, W. Mulder en A. Walthuis. Voor de functie van voorzitter van de N.F.R. worden candidaat gesteld mr. B. W. Stomps en dr. J. M. Somer. De Union Internationale des Chemins de Fer heeft besloten in de internationale treinen zowel als in de binnenlandse trei nen van de aangesloten spoorwegonder nemingen over te gaan tot opheffing van een van de drie klassen in de reizigers treinen. Dit betekent dat in geheel West en Zuid-Europa de treinen voortaan slechts twee klassen zullen hebben. De klasse, die opgeheven wordt, is de tweede. De eerste klas zal zes zitplaatsen per coupé tellen en de derde klas, die na het invoeren van deze maatregel tweede klas zal heten, acht zitplaatsen per compartiment. Het tarief van de nieuwe tweede klas zal gelijk zijn aan dat van de tegenwoordige derde. Deze maatregel zal, behalve in Italië dat uitstel verzocht heeft, algemeen worden ingevoerd met het begin van de zomerdienstregeling 1956. De nieuwe regeling brengt voor de spoorwegen voordelen mee: namelijk min der differentiëring in het materieel en voor het publiek: vereenvoudiging en aanpassing aan de voortschrijdende democratisering. In landen zoals Nederland, waar men al geruime tijd slechts twee klassen in de treinen kent, zal dit besluit van de inter nationale spoorwegunie uitsluitend tot ge volg hebben dat de nummering van de bestaande klasse wordt veranderd. getrokken. Het avondbezoek was wel niet zo druk als tijdens Haarlem Lichtstad, maar toch waren het er 5410, waarvan 5% Haarlemmers. De kleurenfilmstrip van Po lygoon, die op Zaterdagavonden door de heer Baard, directeur van het museum ver toond werd, werd door zeshonderd bezoe kers gevolgd. De Ridderzaal in het Stadhuis, die ge durende een viertal weken op Vrijdag- en Zaterdagavond verlicht was, heeft in to taal 2800 bezoekers getrokken, ongeveer 350 per avond. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan Henk Badings en Herman Strategier een opdracht ver leend tot het componeren van een werk voor normaal bezet symphonie-orkest, eventueel in de vorm van een ouverture, geschikt om daarmede een concert te openen. Het is de bedoeling, dat de compositie voorziet in de behoefte aan een beknopt werk van een hedendaagse Nederlandse componist, dat als openingsnummer kan dienen op concerten, die een Nederlands orkest op een buitenlandse tournée geeft, of op concerten, die door Nederlanders als gastdirigent in het buitenland worden ge leid. De compositie, die het best voldoet, zal door de minister worden bekroond. De commissie van advies voor het toekennen van prijzen en het verlenen van opdrach ten aan Nederlandse componisten zal hier over de minister van advies dienen. In deze commissie hebben zitting de heren Willem Andriessen, Kees van Baaren en Willem van Otterloo. De Zandvoortse kunstschilder Ton de Boer, die in zijn woonplaats en in de Spaarnestad een tweetal schilderklassen voor kinderen leidt, gaat van 29 Mei tot half Juni een tweehonderd tekeningen, pastels en plakkaatverf-wrochtsels van zijn Haarlemse leerlingetjes exposeren. De tetoonstelling wordt gehouden in de Vis- hal en wethouder D. J. A. Geluk heeft zich bereid verklaard, haar te openen. Overigens heeft de heer De Boer een dezer dagen bezoek gehad van mevrouw Ozinga, lerares tekenen bij het middelbaar onderwijs in Utrecht en bestuurslid van de Nederlandse afdeling der „Art for World Friendship League" een internationale organisatie, die zich ten doel stelt, door culturele manifestaties de vriendschap en het onderling begrip tussen de volken te bevorderen. Als onderdeel van deze actie is onlangs een reizende tentoonstelling van kinder tekeningen uit vele landen ingericht, die op het ogenblik een tournée dpor ons land maakt en tezijnerti.id ook naar Haarlem zal komen. Mevrouw Ozinga heeft nu ook het werk van Ton de Boers pupillen bezich tigd en zij was er zo enthousiast over dat zij liefst de gehele productie van diens beide „kinderschilderscholen" bij haar ex positie had ingelijfd. De heer De Boer leende haar vijftig van de beste teke ningen der Haarlemse kinderen, die nu op de reizende tentoonstelling prijken en daarmee later wellicht ook naar het bui tenland gaan. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal het nieuwe gebouw van de Ge reformeerde Kerk van Nieuw Vennep op Donderdag 24 Juni in gebruik worden ge nomen. Dinsdagavond gaf Die Haerlc-msche Mu- zijckcamer onder leiding van André Kaart in de Vleeshal eer. concert, dat naar ge woonte gewijd was aan werk uit de acht tiende eeuw, om precies te zijn: van com ponisten geboren tussen 1681 en 1732. Dat er in deze cultuurperiode altijd nog verras sende ontdekkingen te doen zijn, werd met dit programma weer eens aangetoond. De jonge dirigent verdient dan ook veel lof voor zijn speurzin, waarbij hij er in slaagt een répertoire op te bouwen waar de nor male concertbezoeker zo goed als geen be sef van heeft. Diens ervaringen immers van het instrumentale ensemble, dat men orkest noemt, beginnen doorgaans op het punt waar de tendens van Die Haerlemsche Muzijckcamer ophoudt. Deze bereikte nu, met een interpretatie van een Notturno voor fluiten, hoorns en strijkorkest van Haydn, wel de uiterste grens. Het stijlcon trast met de rest van het programma was met deze compositie wel zeer opvallend. Het markeerde overduidelijk het verschil tussen barok en het classicisme-. Zonder op de waarde van Haydn's compositie maar een jota af te dingen iedere tijd heeft zijn eigen geluid en uitdrukkingswijze moet ik zeggen dat zij, na de aristocratische aliure van de muziek uit de pruikentijd, een radicale frontverandering aanduidde met heel war minder distinctie. Maar wij hadden te voren dan ook, be halve een Concerto grosso van Handel en een Concertino voor strijkorkest en conti nuo van Carlo Ricciotti, een paar bijzonder mooie composities gehoord uit het midden der achttiende eeuw, waarin de nobele knievedel de viola da gamba, meester lijk bespeeld door Piet Lentz als solo instrument aangewend is, die vooral hier mede de geest en de smaak voor het déli cate geluid op de treffendste wijze il lustreerden. Het waren een Suite van Tele- mann en een Concerto van Tartini. En wanneer ik uit dit laatste werk de buiten gewoon fraaie cantilene (Grave ed espres- sivo) releveer, geloof ik het hoogtepunt te hebben genoemd van deze concertavond. Het verzorgen van de begeleidingen bij een zo fijnzinnig solospel als dat van Piet Lenz was voor Die Haerlemsche Muzijckcamer een niet geringe opgave, die soms heel goed slaagde, zoals in het hierboven ge citeerde Grave, maar ook wel eens minder gunstig uitviel, zoals in het eerste Allegro van hetzelfde stuk. waarin de dirigent de Leden van de bemanning van het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman" hebben bloed afgestaan ten behoeve van het Canadese Rode Kruis. Honderdvijftig Nederlandse Marinemensen fungeerden vrijwillig als bloeddonor. In de transfusie kliniek te Montreal nam de Canadese Radio-omroep de donor een interview af. vereiste rhythmische spanning niet wist af te dwingen.. Dit gevaar dook ook wel eens op in het mooie stuk van Telemann maar, hoe dan ook, alles verliep toch zon der ontsporingen. Handels Concerto grosso in B, voor twee hobo's en strijkorkest, begon in een wat weifelende stemming, maar kwam in het derde tempo mooi zuiver op temperatuur en werd verder stevig verklankt. Alleen viel het telkens op dat de slotmaat aan spankracht verloor. Het Concertino van Ricciotti liet aanvankelijk niet vermoeden, dat we hier met een stuk van betekenis te doen hadden, wat later wel het geval bleek te zijn. Het derde deel liet zelfs zeer bijzondere concertante effecten horen, waarmee de leden van de muzijckcamer hun beste kwaliteiten demonstreerden. Alles bij elkaar was net een muziekavond waarop de goede smaak regeerde. JOS. DE KLERK De 48-jarige directeur J. J. F. B., uit Heemstede, die wel aan alle formaliteiten in Nederland gevolg gaf, doch gelijktijdig aan zijn bank in Amerika schreef: „Wilt u nagaan of u mijn fondsen op grond van de Amerikaanse wetgeving toch in uw bank kunt houden?", is ook in hoger beroep wegens overtreding van de Deviezenbe- schikking Bewaargeving Effecten van Juli 1948 veroordeeld. Daar de effecten inmiddels echter toch gedeponeerd zijn, was de straf veel lager. In eerste instantie legde de Economische politierechter te Haarlem hem een boete van 100.000.op, waarvan 97.500, voorwaardelijk met een proeftijd van vier maanden. Vandaag heeft het Amsterdamse hof uitspraak gedaan en hem 500,boete subs, één maand opgelegd. Het ging hier om een belangrijke waarde aan Amerikaanse effecten, die als eigendom en op naam van de Nederlandse direfcleur in de safe van een Amerikaanse bank lagen. In 1948 besliste de Nederlandse overheid, dat alle effecten, die Nederlands bezit waren bij een inlevei'ingskantoor moesten worden gedeponeerd. Dankzij het briefje, dat de directeur naar Amerika zond, be'- hield de bank de effecten en deponeerde ze niet bij een inleveringskantoor. Intussen is gebleken, dat dit niet op grond van de Amerikaanse wetgeving was ge schied, doch slechts omdat de bank haar cliënt ter wille wilde zijn en de Nederland se justitie deze bank toch niet kon straffen. Na de veroordeling door de Economische politierechter heeft de directeur in een tweede brief de Amerikaanse bank officieel opdracht gegeven de effecten naar een in leveringskantoor te verzenden, hetgeen nog vóór de zitting van het hof veertien dagen geleden geschied was. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het „Johez" Gemengd Kooi", wordt Donderdagavond om acht uur in de grote zaal van het Jchez-Huis, met medewerking van de Haarlemsche Muzijckkamer, door dit koor een concert gegeven. Het koor zal on der meer liederen van Liszt, Schubert, Mo zart en Brahms ten gehore brengen. De HaarlemsoheMuzijckcamer zal onder leiding van de heer André Kaart voor de pauze werken van John Baston en Bach uitvoe ren, Als soliste in de uitvoering van Bach's Concerto in A grote terts, treedt de clave- ciniste Gertrude Maclaine op. Na de pauze vermeldt het programma werken van Vi valdi en Corelli. Twaalf leden van het Rode Kruis-korps Haarlemmermeer hebben deelgenomen aan de Trouwmars. Naar thans bekend werd gemaakt, heeft deze groep beslag weten te leggen op de tweede prijs (een beker) en op de prijs, welke was uitgeloofd voor Hp groep zonder uitvallers. Bovendien or gen de deelnemers een herinnt médaille. Een beeld van het transport, van gewonden uit Dien Bien Phoe naar Loeang Prabang. Ergens in Loeang Prabang wordt een gewonde, die juist per helicopter (achtergrond) uit Dien Bien Phoe is aangekomen, op een draagbaar naar het hospitaal vervoerd. (Telefoto). Vier jaar geëist Tegen de slager F. K. uit Ursem, die in Alkmaar terecht stond wegens brandstich ting, eiste de officier van justitie een ge vangenisstraf van vier jaar. Op 11 Maart was er in de slagerij van K. brand ontstaan op een ogenblik dat hij alleen in huis was. De benedenverdieping brandde vrijwel geheel uit, maar op de bovenverdieping, waar volgens K. de brand ontstaan was,bleek de schade nogal mee te vallen. Hier werden bosjes in benzine ge drenkt stro gevonden. De slager verklaarde ter zitting, dat hij bij het reinigen van een machine een blik benzine had omgestoten, waarna de ben zinedampen door een vonk van zijn sigaret hadden vlamgevat. De officier van justitie merkte op, dat dit de vierde lezing was. die K. van het ontstaan van de brand gaf. De verdediser. mr. A. J. M. Leesberg, achtte opzet tot brandstichting niet bewe zen en meende dat K. slechts grove nalatig heid kon worden verweten. Op 1 Juni doet de rechtbank uitspraak. De Maastrichtse recherche heeft Zondag avond twee Belgische caféhouders uit Ton geren, P. F. S. en L. van H., gearresteerd, op verdenking van vrouwenhandel. De twee mannen, die met hun echtgeno ten de vorige week Dinsdag in Maastricht waren ter gelegenheid van de kermis, heb ben daar vier meisjes tussen de 15 en 17 jaar ontmoet en haar uitgenodigd in dienst te treden in hun cafés. Haar werden zeer aanlokkelijke voorwaarden aangeboden van een vrij hoog maandloon met kost en in woning en de afspraak werd gemaakt dat de meisjes Zondag in een café in Maastricht zouden komen om dan met de Belgen naar Tongeren te vertrekken. Eén van de meisjes heeft echter de zaak bij de politie aangegeven, en het resultaat daarvan was, dat de Belgen, toen zij Zon dagavond te bestemder plaatse arriveerden, konden worden aangehouden. Zij hebben inmiddels bekend, dat zij in derdaad de meisjes in dienst van hun cafés wilden gebruiken ter amusement van be zoekers. Zij zullen worden voorgeleid aan de officier van justitie, verdacht van over treding van de artikelen van het Wetboek van Strafrecht betreffende vrouwenhandel. Gistermiddag heeft om kwart over drie op het Houtplein, een aanrijding plaats gehad tussen twee bussen van de N.Z.H. V.M. Een uit de richting Heemstede ko mende bus van lijn 1, moest op de hoogte van de Baan plotseling inhouden voor een uit die straat komende motorbakfiets, die weifelend van het voorrangsrecht gebruik maakte. Hierdoor kon de chauffeur van de achter hem rijdende bus uit Leiden niet voorkomen, dat zijn wagen op de eerste in reed. Deze chauffeur verklaarde in het door een controleur van de N.Z.H.V.M. doiopgemaakt rapport dat de remmen van zijn bus niet goed functionneerden, zodat de wagen doorslipte. De schade beperkte zich tot een geha vende carrosserie en gebroken koplampen. Het verkeer ondervond geen vertraging. In het Staatsblad is opgenomen de wet van 26 April tot verhoging van pensioenen met een toeslag wegens de huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeper king per 1 Januari 1954. Deze wet is heden in werking getreden. Voorts is in het Staatsblad afgekondigd de wet van 26 April tot wijziging van de Kindertoelagewet voor gepensionneei'den. Zij is eveneens heden in werking getreden. GENèVE. ("Reuter). Hedenochtend om 10.30 uur is in geheel Zwitserland een ta melijk krachtige aardbeving waargenomen, die ongeveer een halve minuut aanhield. Volgens het observatorium had de beving een sterkte van zeven tot adht. Zeven paarden werden ernstig gewond Door het afbreken van de trekhaak is vanochtend op de weg van Steenbergen naar Roosendaal een wagen van het circus Boltini van een dijk gereden. In de wagen bevonden zich veertien paarden, een ka meel en een lama. Van zeven paarden, die ernstig gewond werden, zullen vier dieren moeten worden afgemaakt. Het circus was met zestig wagens op weg van Steen deren naar Etten, waar voorstellingen zouden worden gegeven. DJAKARTA (Aneta) In een circu laire, die door de minister van Econo mische Zaken, mr. Iskaq, aan alle pro ductiebedrijven in Indonesië is verzon den, wordt gezegd, dat de distributie van de producten van deze bedrijven, die thans nog voor een groot deel in handen van bui tenlandse bedrijven is, voortaan moet ge schieden via de Indonesische bedrijven en wel op zo kort mogelijke termijn. De economische redacteur van Aneta tekent hierbij aan, dat tot op heden de distributie in Indonesië van artikelen, die door in Indonesië gevestigde industrieën worden vervaardigd, zoals margarine, olie, zeep, cigaretten, bier enzovoort, geschied de door de distributie-afdelingen van de grote importfirma's, welke op enkele uit zonderingen na, Nederlandse bedrijven zijn. Reeds geruime tijd worden er door het ministerie van Economische Zaken po gingen in het werk gesteld, dat de pro ductiebedrijven deze distributie van hun artikelen over nationale distributiebedrij ven laten lopen. In de circulaire van de minister wordt onder meer gezegd, dat de regering zo spoedig mogelijk een nationale economi sche structuur in het leven wenst te roe pen, „overeenkomstig de onafhankelijk heid van Indonesië". Een van de maat regelen daartoe is het tot bloei brengen van een middenstand, voornamelijk in de distributiesector. Tot nu toe is de verkoop van de producten van de grote bedrijven voor een groot deel in handen van de buitenlandse partijen. In de circulaire wordt de hoop uitge sproken, dat alle bedrijven de organisatie van hun distributie zodanig zullen wij zigen. dat in zo kort mogelijke tijd de pro ducten via Indonesische handelaren ver kocht zullen kunnen worden. Prins Bernhard zat aan bij diner in Muiderslot Een delegatie van Amerikaanse indus triëlen heeft een driedaags bezoek aan Nederland gebracht. De delegatie die 35 vooraanstaande industriëlen uit 22 Ameri kaanse staten omvatte, zal het tweede in ternationale industriële congres te Parijs bijwonen, dat Zondag begint. De Ameri kaanse industriëlen waren gedurende het verblijf in Nederland de gast van het Ne derlands Verbond van Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvak verenigingen en het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland. De voorzit ter van de delegatie was Richard Deuprée. Maandag brachten de Amerikanen een bezoek aan de Amsterdamse haven en aanverwante bedrijven. Maandagavond bo den de vier werkgevers verbonden in het Muiderslot een diner aan, waaraan ook Prins Bernhard aanzat. Bij deze gelegen heid gaf Prins Bernhard in een tafelrede uiting aan het belang dat hij aan dit bezoek hecht ter bevordering van de goede samen werking tussen Nederland en de Verenigde Staten. De Amerikaanse industriëlen spraken hun waardering en hulde uit voor de grote vlucht die de Nederlandse industrie gedu rende de laatste jaren heeft genomen. Zij brachten dit tot uiting in een oorkonde, die zij in het Muiderslot aan Prins Bern hard en de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra, aanboden. Met de aanbieding van deze oorkonde onderstreepten de Ame rikaanse industriëlen onder meer hun goede indruk van de economische en sociale toestand in Nederland, die zij een zeer gun stige factor noemden voor verdere Ame rikaanse investeringen in Nederland. De Amerikanen hadden de oorkonde door bemiddeling van een Amsterdams recla mebureau in twee uur tijds laten drukken. BINNENLAND De rechtbank te Rotterdam heeft de 40-jarige J. D. uit Oudewater veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Hem was ten laste gelegd, dat hij als directeur van gemeentebédrijven te Oudewater zich een partijtje oud ijzer toegeëigend had. Ook zou hij twee rekeningen hebben geparafeerd, waardoor de gemeentekas zou zijn belast. Het geld zou hij hebben uitgegeven voor twee privé-reisjes. Voor de bouw van zes tanks, elk met een inhoud van 5600 kubieke meter en vier tanks van elk 2000 kubieke meter in de Petroleumhaven, en voor bijkomende wer ken, omvattende de bouw van een nieuwe pompkamer, het plaatsen van pompen, het maken van een zeesteiger met. meerstoelen en bolderblokken, het aanleggen van lei dingen, het treffen van voorzieningen in ver band met de brandbeveiliging hebben B. en W. van Amsterdam voorgesteld een crediet beschikbaar te stellen van f 3.000.000. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld voor het ver richten van enige urgente werken en wel: verbouwingen in het stationsgebouw en het aanbrengen van slechtzicht-naderingsver- lichting voor baan 19, een crediet toe te staan van f 2,270.000. De zomerdienstregeling 1954 voor de provinciale stoombootdiensten in Zeeland, die ook in de reisgids van de Nederlandse Spoorwegen is opgenomen heeft voorzover het de Zondagsdienst voor het veer Vlis- singen—Breskens aangaat, bezwaren bij de minister van Verkeer en Waterstaat ont moet. In plaats van zestien vaarten zijn elf vaarten heen en terug in de dienstregeling voor Zondagen goedgekeurd. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: 1. Fuga. H. d' Anglebert; 2. a. Aria, b. Giga. J. B. Loeil- let; 3. Suite du deuxième ton, L. N. Cléram- bault; 4. Prélude, Fugue et Variation, César Franck; 5. Mater dolorosa, Marcel Dupré; 6. Préludium en Fuga g. gr. t., J. S. Bach. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen Frans de heer J. F. Verhoeff te Haarlem. In bet koffieuur liet Dinsdagmiddag een ambtenaar van het P.E.N. zich in de omgeving van het hoofdgebouw in Bloemen daal per fiets door een collega met brom fiets aan een touw voorttrekken. Door on bekende oorzaak kwam de fietser te vallen en liep een hersenschudding en schaafwon den op. De afdeling Bloemendaal van de Neder landse Christenvrouwenbond houdt de maan delijkse ledenvergadering, dit keer een week vroeger in verband met de Hemelvaartsdag, op Donderdagavond 20 Mei in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. Ds. J. M. van Krimpen uit Rotterdam zal spreken over het jeugdwerk in die plaats, naar aan leiding, van zijn boek „In de oude Stads wijk". De in de gemeente Bloemendaal gehou den collecte voor de tbc-bestrijding ten bate van de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren heeft in Aerdenhout f511,11 en in Bloemen daal £794,23 opgebracht. Vanmorgen heeft pastoor G. A. Jonge- jan van de Sint Jansparochie in Haarlem- Oost de eerste steen gemetseld van de in aanbouw zijnde R.K. school voor voortze- zet lager onderwijs aan de Richard Hol- kade. Pastoor Jongejan sprak zijn vreugde uit over de snelle vorderingen die onder leiding van architect Jac. van Velsen met de bouw worden gemaakt. De leerlingen van de nieuwe school hebben met gezang de korte plechtigheid, die met het Wilhel mus werd besloten, opgeluisterd. DJAKARTA. (Aneta). De regentschap pen Tjilatjap en Banjoemas zijn geteisterd door een sprinkhanenplaag, waardoor bijna 2500 hectaren sawah is getroffen. De scha de aan de gewassen wordt geraamd op rp. 1.250.000. De plaatselijke commissie voor het bouw- sparen, welke aanvankelijk bestond uit de heren W. F. van Dam, Chr. G. F. de Jong en P. W. de Lange, is thans aangevuld met twee vertegenwoordigers van de bouw- spaarders, de heren W. P. Assendelft en A. v. d. Oever. Voor het door de bouwkas ontworpen plan tot het bouwen van twaalf woningen' in „Meer en Dorp" nabij de Meerlaan heb ben zich inmiddels reeds twaalf bouw- spaarders aangemeld. Het aantal gegadigden voor volgende complexen, waarvoor de plannen zo spoe dig mogelijk zullen worden uitgewerkt, neemt steeds toe. NED. HERV. KERK. Bij de Ned. Hervormde kerk te Hillegom is beroepen ds. F. Brouwer te Harich (Fr.). Dinsdagavond werd de nieuwe predikant der Gereformeerde gemeente, ds. L. Kie boom, door ds. K. de Gier bevestigd met een predikatie over Jesaja 51; 16, In zijn inleidend woord wees ds. De Gier op de weldaden des Heren, daar Lisse niet beter is dan een andere gemeente, en toch nu weer een der Godsgezanten ontvangt. Ais bevestigingstekst sprak ds. De Gier over Jesaja 51; 16 met als hoofdthema: „En Ik leg mijn woorden in uw mond," waarin spreker de beloofde weg en de Goddelijke bewaring zijner Kerk zag en de rijke troost van de Nieuwe Hemel en de Nieuwe Aarde. In dit hoofdstuk profeteert Jesaja de rijke toekomst van de kerk, waarin God steeds weer dienstknechten Zijn woord doet ver kondigen, hetwelk niet ledig tot Hem zal weerkeren. Nadat de officiële bevestiging had plaats gehad, sprak ds. De Gier zijn verheuging er over uit dat Lisse, waar hij zelf vijf jaren heeft gestaan weer een eigen herder en leraar heeft. In zijn korte toespraak tot de gemeente droeg hij ds. Kieboom op in het gebed der gemeente. Woensdagavond om 7.30 uur zal ds. Kie boom zijn intrede houden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10