aai/JUt Wereldnieuws Vooroorlogse protectionistische mentaliteit is onverzwakt Maatregelen ten behoeve der sigarenindustrie verlengd PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN De radio geeft Donderdag WOENSDAG 19 MEI 1954 2 PROF. G. BROUWERS: Neem 'n AKKER Het leven werd iets duurder van 15 Maart-15 April EERSTE KAMER Rode Kruis-verdragen goedgekeurd Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Kerkelijk Nieuws Nieuwe commandant Korea-detachement Wild stierf vuurdood in natuurreservaat Goud en deviezen op recordhoogte DEMI- SAISONS Wereldraad van Kerken zal H-bom-probleem bespreken Aparte kiezerslijst voor kleurlingen in Afrika ZocU ió het zo GROTE OCEAAN V LIGGING PANAMA KANAAL y De Velser tunnel in opbouw. Deze foto toont de auto-tunnel (links) met twee rijbanen en de spoorioegtunnel (rechts) voor dubbel spoor, gezien in Zuidelijke richting. Aan de Noordzijde de Centrale Pompkelder. De stalen bekistingen voor beide tunnelsde puddingvormenzijn duidelijk te zien. Met de aanaarding van het voltooide tunnelgedeelte is reeds een begin gemaakt. „Het schijnt alsof bij de altijd aanwezige spanning tussen expansie en behoud de kracht van het behoud in de West-Europe- se landen steeds meer terrein wint. Het schijnt, dat een volledige samenwerking tussen de Europese democratieën slechts mogelijk is wanneer zij zich in doodsgevaar bevinden. Zolang dit niet het geval is, voe ren zij, ondanks hun duidelijke gemeen schappelijke belangen, een gescheiden ver dediging, waardoor zij nu hier, dan daar posities moeten prijs geven, die bij een een drachtig optreden behouden hadden kun nen blijven". Dit zei de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, prof. G. Brouwers, gisteren ih een rede, welke hij hield in de jaarvergadering van de Ne derlandse Kaoner van Koophandel te Lon den. Prof. Brouwers zette daarin de nood zaak tot het voeren van een moedig beleid op het terrein van de internationale handel uiteen. Hij zei onder meer, dat bij het over leg 'over samenwerking op het gebied van het handelsverkeer duidelijk is gebleken, dat de'vooroorlogse protectionistische men taliteit onverzwakt is gebleven. Hiea-door bestaat .groot gevaar, dat het gunstig ge volg van het herstel der vrije omwissel- baarheid der valuta voor de wereldhandel teniet wordt gedaan door een verscherping van het protectionisme op handelspolitiek gebied. De situatie zou bijzonder ernstig ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Amusements orkest. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amusementsmuziek. 15.35 Pla ten. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Sopraan, viool, cello en cembalo. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.75 Vocvaal ensemble. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 19.55 Ga mee naar JUBO II. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 22.00 Platen. 22.10 Ik denk er zo over en U? 22.20 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgel. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het be drijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Cabaret. 14.25 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending. causerie: 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Reportage of platen. 18.45 Instrumentaal sextet. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gespro ken brief uit Londen. 19.10 Gevarieerde mu ziek. 19.45 Nederlanders in Zuid-Afrika, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Voordracht en mu ziek. 20.15 Radio Philharmonisch orkest, groot koor en solist. 21.30 Interview over reizen in Oostenrijk. 21.45 Platen. 22.00 Me dedelingen. 22.05 Jazzmuziek. 22.45 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Ver laten met tien platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Mu ziek voor de jeugd. 15.02 Platen. 15.15 Orkest concert. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Zang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Hoorn en piano. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Platen. 20.30 Verzoekprogramma. 21.00 Wat is dat? 21.15 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.10 Orkest-concert. 22.30 Concrete en electronische muziek. 22.45 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste AllernafL BM«1- se litteratuurgeschiedenis. (Op K4 «4 Sï&i, kunnen worden, wanneer eer. teruggang van enige betekenis in de wereldconjunc tuur zich gedurende langere tijd zou voor doen. Tegen deze achtergrond beschouwd moet het verontrustend worden geacht, dat een zekere stagnatie in het liberalisatieproces onmiskenbaar is en dat niettegenstaande al het aandringen op omwisselbaarheid der valuta's een serieuze actie tot verlaging der invoerrechten niet kan worden geconsta teerd, hoewel het toch duidelijk moet zijn, dat op den duur de tot stand gebrachte li beralisatie ernstig zal worden ondermijnd door een permanente verstarring der ta- riefverhoud ingen „Pijnlijke ervaringen hebben ons ge leerd", aldus prof. Brouwers, „dat het protectionisme in West-Europa een do delijk gevaar is voor de economische en de politieke stabiliteit van dit wereld deel. Wij weten nu, diat het economische nationalisme niet de juiste weg voor ons is. Desniettemin zijn wij na tien jaar van overleg er niet in geslaagd een doeltref fende oplossing te vinden voor de vrij making van de internationale handel. Het is te vrezen, dat, wanneer de gunstige conjunctuur, waarin wij ons nog steeds bevinden, in enigszins belangrijke mate terugloopt, het protectionisme zich met de oude kracht zal doen gelden". De bezwaren van een progressieve afschaf fing der handelsbelemmeringen worden sterk overschat. Levenskrachtige econo mieën storten niet ineen,wanneer zij op haar binnenlandse markt de concurrentie ontmoeten, die zij permanent in de strijd om de buitenlandse markt onder veel moei lijker verhoudingen moeten weerstaan. De feiten wijzen uit, dat zij zelfs bij een vol ledig open grens zich aanpassen en dat de verschuivingen vooral bij een gunstige al gemene conjunctuur binnen beperkte gren zen blijven. De geleidelijkheid, waarmede een dergelijke heroriëntering zich voltrekt, is door de grote voordelen, die de binnen landse industrie van nature op zijn eigen binnenlandse markt bezit, veel groter dan vaak wordt aangenomen. Wanneer de Westerse landen, nu hun economisch evenwicht zich in zo belang rijke mate heeft hersteld, op dit gebied de moed kunnen opbrengen, dat zij zo ruim schoots ten toon nebben gespreid toen hun bestaan op meer directe wijze op het spel stond, dan is er een kans, dat een duur zame basis wordt geschapen om de eco nomische en politieke stabiliteit van het Westen steviger dan tot dusver mogelijk was op te grondvesten, zo besloot prof. Brouwers. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het gezins- verbruik op basis 1949100 per 15 April 1954 samengesteld. Plet totaal-indexcijfer steeg tussen 15 Maart en 15 April met 1 punt, hetgeen vrij wel geheel werd teweeg gebracht door een stijging van het indexcijfer voor de groep voedingsmiddelen. Binnen deze groep steeg het indexcijfer voor groenten als gevolg van seizoensinvloeden zeer sterk. Ook de prijzen voor aardappelen en fruit ondergingen een stijging, zij het in aanzienlijk geringere mate dan bij groenten het geval was. De prijzen ven eieren vertoonden in deze periode een geringe daling. Bij de niet-voe- dingsmiddelen kwamen geen prijsverande- ringen van betekenis voor. (Van onze parlementaire redacteur) Stemming- en debatloos vex-enigde de Eerste Kamer zich met het wetsontwerp, waardoor de index-tijd ten behoeve van de sigarenindustx-ie getx-offen wettelijke maat regelen, de verlaging van de accijns en de vrijstelling van de omzetbelasting op sigaren, voor twee jaar vex-lengd zijn. Ook een reeks nieuwe Rode Kxuisverdragen alsmede het wetsontwerp inzake overleve- ring van verdachten aan oorlogsmisdrijven werden zonder stemming aanvaard, nadat prof. mr. Anema (A.R.) en dr. Wibaut (P. v. d. A.) er enige korte beschouwingen aan hadden gewijd, en een nog korter ant woord van minister Luns hadden gekregen. De A.R.-woordvoerder bleek ingenomen met de vernieuwing en verbetex-ing, die exxige der Rode Kruisverdragen van oude datum hadden ondergaan. Het ging nu eens niet slechts om op papier gebrachte vrome wensen, maar om regelingen, waarvan ook werkelijk in de praktijk een nuttig resul taat te vex-wachten viel. Met betrekking tot het nieuwe verdrag tot bescherming van burgers in oorlogstijd, nodig gebleken na schromelijke misbruiken in de jongste wereldoorlog, gaf de spreker uiting aan zijn sympathie voor de daarmee onder nomen pogingen om zorg te dragen voor bescherming van stoffelijke en geestelijke belangen in bezet gebied. In sommige op zichten viel zijxxs inzien echter te betwijfe len, of er in de praktijk iets van terecht zal komen. In andere opzichten daax-entegen kon tenminste gezegd worden, dat er x-egels waren vastgesteld, die althans een mini mum inhielden van wat behoorlijk te ach ten valt. Op twee punten x-oei'de hij enige juridische vragen aan, die de minister slechts aanleiding gaven tot een uitermate summiere opmerking. Dr. Wibaut greep de gelegenheid aan de aandacht te vestigen op een paar ethische problemen, die zich voor artsen, speciaal in bezet gebied, kunnen voordoen. Minister Luns erkende, dat er in dit opzicht inder daad geen sprake is van uitputtende noch van theoretisch geheel bevredigende rege lingen.. Hij voegde er aan toe, dat onze regering bereid is tot deelneming aan een hernieuwd onderzoek van deze kwesties, die een diepex-gaande behandeling in inter nationaal verband eisen. Voorts kwam een verzoekschrift aan de orde van een oud-ambtenaar, die aanspx-aak meende te hebben op pensioen als hoofdcommies, hoe- ADVERTENTIE Ift'É Beschermt tegen besmetting erkoudheui In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten ADVERTENTIE Haarlem Ned. Herv. kerk Beroepen te Paessens Th. Stehouwer, vicax-is te Krimpen a. d. IJssel. Bedankt voor Surhuizum H. J. van Nie te Gieterveen. Benoemd te Haren (Ver. van Vrijz. Herv.) P. van Wijnen te Zutphen. Geref. kerken Tweetal te Stadskanaal T. J. Hagen te Lemelex-veld en P. A. Kouwenhoven te Schildwolde. Beroepen te Onstwed.de A. C. Kersten te Opperdoes; te Poox-tugaal M. G. Ton te Geesteren-Gelselaar. Aangenomen naar Red Deer (Alberta) (Canada) R. Kooistra te 's-Gravenhage- Moerwijk. Geroepen te Hoogeveen (vac. F. Faber) L. H. Kwast te Westerlee (Gr.). Oud-Geref. gemeenten Tweetal te Rijssen M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJssel en J. v. d. Poel te Giessendam. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Berkum J. de Feyter te Valthex-mond. Bedankt voor Middelburg M. Bruin te Beverwijk-Santpoort. Chr. Geref. kei-ken Tweetal te Delft: B. Bijleveld te Noor deloos en J. C. Maris te Haarlem-N. Beroepen te Arnhem P. Op den Velde te Murmerwoude. Doopsgez. Broederschap Bedankt voor Steenwijk T. Hoogslag te IJtens-Baard. Tot opvolger van de huidige comman- kant van het Nederlands Korea-detache ment, luitenant-kolonel C. Knuist, is be noemd de majoor der infanterie J. Raaij- makers uit Bi-eda. Majoor Raaijmakers is met ingang vpn 1 Juni tijdelijk bevorderd tot luitenant kolonel. Enkele dagen geleden heeft in het na- tuurresei-vaat „Het Brandeveen", tussen Uffelte en Wapserveen in Drente een' felle brand gewoed waardoor niet alleen na tuurschoon werd vernietigd, maar ook, naar thans is gebleken, véle dieren om het leven zijn gekomen. Op de zwart geblaker de aarde vond men, nadat het vuur was bedwongen, de vex-koolde resten van veel wild. Een volwassen ree liet zich in uit geputte toestand vangen. Bij onderzoek bleek de gehele rug te zijn vex-brand. Ook jonge reeën zijn ixx de vlammen omgeko men. Het vuur heeft tal van fazantennes ten en broedplaatseix van wilde eenden vernietigd. Ook zijn vele jonge hazen ver brand. Ook in de afgelopen week is de devie zenreserve van de Nederlandsche Barnk versterkt. Volgens de verkorte balans per 17 Mei is de netto deviezenvoorraad met ruim 30 millioen aangegroeid tot 1546,5 millioen. De goudvoorraad bleef onveran derd met 2923,7 millioen, zodat goud en deviezen tezamen thans belopen ruim 4470 millioen, een nieuw na-oor logs hoogtepunt. De chartale geldhoeveelheid verminder de met 23 millioen tot 3239 millioen. ADVERTENTIE ENMODE 8ARTELJORISSTR. 24 HAARLEM TEL.20420 2. „Kijk, daar staat mijn advertentie", zei Panda trots, „daarin bied ik me aan als loodgieter". „Ik zie het, mijnheer Panda", antwoordde Jolliepop enigszins kil. „Je schijnt het er niet helemaal mee eens te zijn", merkte Panda op, „werken is toch geen schande?" „Het is mijn plaats niet, om aanmerkingen te maken", antwoordde Jolliepop voorzichtig, „vergun mij echter er zorg voor te dragen, dat de.... eh.... werkzaamheden op beschaafde wijze wor den uitgevoerd". Dat is best", antwoordde Panda, blij dat Jolliepop verder geen te genwerpingen maakte, „ik zal heus mijn werk netjes doen. Als er nu maar gauw een klant komt!" Op dat ogenblik rinkelde de telefoon en Jolliepop haastte zich naar het toestel. „Met Huize Hobbeldonk", zei hij, „u spreekt met de persoonlijke bedien de van mijnheer Panda.... Neen, u bent niet verkeerd verbonden: mgitftM? houdt zich inderdaad met.eh.lood- gieten onledigzeker, vriend, zodra mijnheer Panda heeft geluncht, zal hij wel even komen zien, wat hij voor u kan doen. Goeden dag!" Degene, die om. een loodgie ter had gebeld, hing verbluft de telefoon weer op de haak. „Drommels", mompelde hij, „die loodgieters worden toch maar rijk! Ze houden er al persoonlijke bedienden op na!" wel hij deze rang nooit had bekleed. Der halve moest de commissie voor de verzoek schriften bij monde van mr. Wendelaar (VVD) afwijzend adviseren, alerkende deze, dat de desbetreffende ambtenaar in zijn ambtelijke loopbaan pech had gehad. Dit deed de heer Brandenburg (CPN) op merken: „Als je geen pech hebt, wordt je hoofdcommies en als je het wel hebt, wordt je dat niet.". De man had er recht op gehad hoofdcommies te worden en dus pleitte deze senator te zijnen gunste. Maar met mr. Wendelaar bleek de Kamer deze stelling toch niet aanvaardbaar te achten. ADVERTENTIE BERLIJN. (AFP). Otto Nuschke, voor zitter der Oost-Duitse Christendemocx-ati- sche partij (die door de communisten wordt beheerst) en vice-premier, heeft in een bx-ief aan dr. George Bell, Bisschop va;n Chicester en voorzitter vaxx de Wereld raad van Kerken, de xaad verzocht zicdi uit te spreken tegen vervaardiging en gebruik in een oorlog van atoom- en waterstof bommen. Dr. Bell heeft geantwoord dat de raad aan dit vraagstuk in Augustus te Evanston in de Amerikaanse staat Illinois „ongetwij feld alle aandacht zal besteden, evenals aan de gehele internationale toestand, waarin het probleem der atoomwapens van zoveel gewicht is". Hij voegde hieraan toe dat de raad ,.zich voorstelt er in de eerste plaats toe bij te dragen dat politieke ge schilpunten door onderhandelingen worden opgelost". Bell bracht nog in herinnering dat de uitvoerende commissie van de raad in 1950 de waterstofbom had beschreven als een onderdeel van „het rebelleren van de mens tegen zijn schepper" hetgeen „een zonde tegen God" is. Nuschke had aan Bell en aan Paus Pius geschreven. Het Vaticaan had de ontvangst van zijn brief bevestigd en hem een Duitse vertalxng toegezonden ..van de Paasrede van de Paus, wagrin over de oorlog voering met atoomwapens werd gesproken. KAAPSTAD (Reuter) De Zuid-Afri kaanse Volksraad en Senaat, hebben pre mier dr. Daniel Malan in een gezamenlijke bijeenkomst met 163 tegen 14 stemmen ge machtigd een wetsontwerp in te dienen, om de kleurlingen-kiezers in Zuid-Afrika op een afzonderlijke kiezerslijst te vermelden. Het ontwerp is meteen in eerste lezing be handeld en aanvaax-d. De Volksraad (Tweede Kamer) had reeds in 1952 een overeenkomstig wetsontwerp goedgekeurd, dat daarna door de regeriing- Malan tot wet verheven was. Het Zuid- Afrikaanse hof van beroep had evenwel bepaald dat een dergelijke wet door een gemeenschappelijke zitting van Volksraad en Senaat met twee derde meerderheid moest worden aanvaard, wilde zij rechts geldig zijn. Het was de regering-Malan sinds 1951 niet gelukt deze twee derde meerderheid voor het ontwerp, om de kleurlingen-kiezers in Zuid-Afrika (hoofd zakelijk in de Kaapprovincie woonachtig) op een afzonderlijke lijst te vermelden, te verkrijgen. De negers van de Unie van Zuid-Afrika kunnen helemaal niet stemmen. Vredelievend. Premier Tage Ex-Iander heeft in het Zweedse Hogerhuis ver- klaard, dat Zweden over genoeg ura- nium beschikt om „verscheidene duizen den jaren" in zijn behoefte aan ener gie te voox-zien. Hij zeide, dat Zweden zich alleexx een onderzoek naar het toe passen van atoomenergie voor vrede- lievende doeleinden kan verooxioven. Afgenomen. De intexmationale organisatie voor de burgerluchtvaart (I.C.A.O.) heeft te New York bekendgemaakt, dat de luchtvaartmaatschappijen in 1953 meer passagiex-s hebben vervoerd dan ooit tevoren. Het aantal ongelukken met dodelijke afloop voor passagiers op de regelmatige vluchten is opnieuw sterk afgenomen. Verboden. De Britse minister voor de Luchtvaart heeft verboden voorlopig vluchten te maken met straalvliegtuigen van de R.A.F., met achter-uitstaande vleugels, van het type „Swift", het snelste, modernste en nog geheime tod- stel van de Britse luchtinacht. Dit be sluit werd genomen in afwachting van de resultaten van een ondex-zoek naar een ongeluk met dodelijke afloop van vox-ige week. Heropening. Voor het eerst sedert de regering 13 jaar geleden de beurs sloot wordt te Liverpool weer termijnhandel in ruwe katoen gedreven. Enkele minu ten na de hervatting van de handel werden de prijzen naar de katoenbeur zen van New York en New Orleans overgeseind en begon een nieuw hoofd stuk in de geschiedenis van de reeds 200 jaar oude Liverpoolse katoenhandel. Voor de oorlog was Liverpool een van de voornaamste wereldmarkten voor katoen en de katoenhandelaren hopen, dat de vooraanstaande positie heroverd kan worden. Klem. Een Zweedse goedei'entrein is op het station van Tumba, ten Zuiden van Stockholm, op een stilstaande sneltrein uit Malmö ingereden. De laatste wagons van de sneltrein, drie slaapcoupé's, wer den volledig in elkaar gedrukt. De be stuurder van de goederentrein is om het leven gekomen, terwijl zeventien passagiers in de slaapwagens werden gewond. Leden van reddingsploegen hebben, inet behulp van zuurstofbran ders, een passagier bevrijd, die in een toilet klem zat. Overnachten. In West-Engeland is een niet-erkende staking onder de machi nisten en de stokers van de spoorwegen uitgebroken. De stakers protesteerden tegen het overnachten van huis tussen twee diensten in. Het wordt niet uitge sloten geacht, dat de staking zich uit breidt tot sympathiserenden. Het spoor wegverkeer en de post ondexrvinden ver traging. Gedood. De Bx-itse veiligheidsstrijdkrach ten op Malakka hebben sedert de nood toestand in 1948 werd afgekondigd 5000 communistische verzetslieden gedood, aldus is officieel in Singapore bekend gemaakt. Ontdekking. In de streek van Kromdraai ten Noord-Westen van Kxugersdorp in Zuid-Afrika is een druipsteengrot ont dekt met grotere én wittere stalactieten dan in de bekende grotten van Cango in de Kaapprovincie. In een aangrenzende grot vond men fossielen, die misschien meer dan een millioen jaar oud zijn, aldus meldt de „Times". Oxford. De debatteerclub van de univer siteit van Oxford heeft met 94 tegen 92 stemmen een motie aangenomen, waar in de voox-keur wordt gegeven aan een derde wereldoorlog boven het leven onder een communistisch bewind. Uniform. Binnen een jaar hopen deNAVO- landen een handboek te publiceren waarin richtlijnen voor uniforme ver zorging van gewonde soldaten uit de frontlinie worden gegeven, aldus is medegedeeld op de derde jaarlijkse con ferentie van officieren van gezondhéid van de NAVO-landen, die dezer dagen in Parijs is gehouden. Vijftig jaar. Een Blériot XI-eendekker van het type waarmee Bléx-iot in 1909 voor de eerste keer over Het Kanaal is gevlogen, zal op 18 en 19 Juni te Coven try opstijgen, tezamen met een eendek ker van het type D_éperdussin uit 1911. Dit gebeurt ter gelegenheid van een demonstratie „vijftig jaar luchtvaart", die door de Koninklijke Britse lucht vaartclub wordt georganiseerd. Dit pro gramma wordt afgewerkt na de race om de internationale trophee, waarvoor 28 deelnemers hebben ingeschreven. GEZIEN vanuit de gezichtshoek van de Amerikaan, ligt de Atlantische Oceaan ten Oosten en de Stille Oceaan ten Westen van zijn land. Dus spreekt het vanzelf dat voor de bewoners van dat continent de zon op komt vanuit de Atlantische Oceaan en ondergaat in de Stil le Oceaan. Daar valt weinig tegen in te brengen. We zouden vandaag echter aantonen dat op bepaalde plaatsen in Amerka juist het omgekeerde het geval is, omdat daar de zon in de Stille Oceaan opkomt en ondergaat in de Atlan tische Oceaan. De omgekeerde wereld dus. Deze onregelmatigheid dienen we overi gens niet te wijten aan de zon, want op dat hemellichaam kunnen we wel staat maken, althans wanneer we zo'n beetje op de hoogte zijn met zijn nukken. Neen, de bij zonderheid die we zojuist noemden ligt aan de Atlantische en de Stille Oceaan, die niet overal in dezelfde windstreek liggen. We zullen proberen wat duidelijker te zijn en moeten dan beginnen met het aard- rijkskundelesje dat ik zojuist mijn jongste zoon heb overhoord. U kent de stijl van die boekjes wel: „Van de Atlantische Oceaan Westwaarts varend door het Pana makanaal komt men in deVan de ijverige leerling wordt dan verwacht dat hij de stippeltjes zal invullen met „Stille Oceaan". Dan is de onderwijzer tevreden, want de aardrijkskundeles is klaarblijke lijk goed geleerd. Maar fout blijft het des ondanks! Want juist in het gebied van het Pana makanaal ligt de Atlantische Oceaan in Westelijke- en de Stille Oceaan in Ooste lijke richting. Dus, met de neus naar het Noorden staande, hebben we de Stille Oceaan aan de rechter en de Atlantische Oceaan aan de linker hand. De landengte van Panama loopt n.l. ongeveer in Noord oostelijke richting en het Panamakanaal zelf volgt grotendeels een lijn die van het Noordwesten naar het Zuidoosten loopt. Vanuit de Atlantische Oceaan het kanaal binnenvarend, moet dus in Zuidoostelijke richting worden gekoerst (dus de opgaande zon tegemoet) om de Stille Oceaan te bereiken. En om gekeerd, varende naar de Atlantische Oceaan wordt de- ondergaande zon achterna ge varen, die we tenslotte ook in de Atlantische Oceaan zien onderduiken. In dit gebied ligt de Stille Oceaan dus Oostelijker dan de Atlantische Oceaan en dientengevolge kan daar ook het verschijn sel worden waargenomen van een zon die opkomt in de Stille Oceaan en ondergaat in haar (Westelijker gelegen) Atlantische zuster. Nu we toch in de buurt van het water zijn beland, kunnen we wel eens de lezer beantwoorden, die vraagt of het juist is dat de bliksem nooit in water inslaat. Daarover morgen. H. PéTILLON, (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2