In Zandvoort volksinkomen met 86 procent gestegen Negentig figaro's bestreden elkaar in Krelagehuis Project-Delftwijk waarschijnlijk in September reeds bouwrijp Ook in Haarlemmermeer en Haarlemmerliede belangrijke vooruitgang Winkelierslustrum feesten in Oud-Schoten Opticien WEB ER Pastoor Alkema een kwart eeuw priester Overdracht portret van Jo Vincent „De Liefdesdrank" van Donizetti door Marionettentheater Nieuwe woonwijk gaat weldra verrijzen WOENSDAG 19 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Haarlem m er lie de Zandvoort Speeltuinjeugd gaat wandelen U vergeet Eindexamen Toneelschool in Haarlem herhaald Burgerlijke Stand Ploegen van Het Spaarne naar „Hollandia" Faillissementen Record-tempo bij ophogen van weilanden Nijverheidsschool vierde 25-jarig bestaan Echtpaar Jongejans-Mulder vijftig jaar getrouwd Adspiranten en junioren- tournooi RCH In de Haarlemmermeer is het totale in komen van de bevolking sedert 1946 ge stegen van 27 tot 42 millioen guden, dus met 57 pet. Tezelfdertijd nam het aantal afzonderlijke inkomens toe van rond twaalfduizend tot bijna veertienduizend, d.w.z. met 15 a 16 pet. Dat het totale volks inkomen zoveel sterker is gestegen komt uiteraard doordat o.a. tengevolge van de Ioonronden de individuele inkomens sterk omhoog zijn gegaan Het aantal inkomens beneden duizend gulden daalde in Haarlemmermeer sedert 1946 van 3330 tot 2230 en dat tussen dui zend en tweeduizend gulden van ruim 4000 tot 2970. De groep der lage lonen (van ten hoogste 38 a 39 gulden per week) omvatte enkele jaren geleden dus nog 61 pet van alle inkomens in deze gemeente doch nu nog slechts 37 pet. Inkomens tussen twee en drieduizend gulden zijn er thans ruim 3900, tussen drie en vierduizend gulden 2320 en tussen vier en vijfduizend gulden 868. Tot deze mid dengroep met inkomens tussen twee en vijf mille behoort thans dus 51 pet. van de bevolking in Haarlemmermeer. De nu nog resterende 12 pet. van de be volking in deze gemeente heeft 37 pet. van het totale volksinkomen! Onder hen zijn 465 inwoners met een inkomen tussen vijf en zes mille, 295 verdienen tussen zes en zeven mille, terwijl 190 een inkomen heb ben tussen zeven en achtduizend gulden 's jaars. Voorts hebben 145 ingezetenen een inkomen tussen acht en negenduizend gulden, terwijl 108 inwoners kunnen bo gen op een inkomen tussen negen en tien duizend gulden. Driehonderd ingezetenen van Haarlem mermeer hebben voorts een inkomen tus sen tien en vijftien mille, terwijl 85 in woners jaarlijks tussen vijftien en twintig duizend gulden verwerven. Tenslotte resten er dan nog 87 lieden met een gezamenlijk inkomen van twee- en-een-half millioen, d.w.z. een gemiddeld inkomen van 28 duizend gulden. Hieronder zijn slechts enkele zéér hoge inkomens van meer dan een ton. Het ge middelde inkomen per inwoner bedraagt in deze gemeente 1.116.terwijl allen tezamen aan loon- en/of inkomstenbelas ting rond vijf millioen driehonderdveertig duizend gulden betaalden. In het zoveel kleinere Haarlemmerliede en Spaarnwoude steeg het totale volks inkomen sedert 1946 van 3,3 tot 5,1 mil lioen, dus met 52 pet. Het aantal afzon derlijke inkomens steeg in dit tijdvak met slechts 8 pet. zodat er een zeer betekenen de stijging van de individuele inkomens moet hebben plaats gehad. Het aantal inkomens beneden duizend gulden daalde hier van ruim 400 tot 220 en dat tussen één en twee mille van 395 tot 345. Omvatte de groep van lage lonen beneden 39 gulden per week in 1946 nog 60 pet van alle inkomens; thans beho ren nog maar 40 pet. van de inkomens tot deze categorie. Tussen twee- en drieduizend gulden ver dienen in deze gemeente 332 in woners, tussen drie- en vierduizend 221 en tussen vier- en vijfduizend 83. Deze middengroep van twee- tot vijfduizend gulden omvat daardoor 43 pet van alle inkomens ter plaatse. Verder hebben hier 62 inwoners een in komen tussen vijf en zes mille, 61 tussen zes en zeven mille, 30 tussen zeven en acht mille, 28 tussen acht en negen mille en 15 tussen negen en tien mille. De nog resterende 5 pet. van de ingeze tenen verwerft een kwart van het totale volksinkomen ter plaatse. Daaronder zijn 41 ingezetenen met een inkomen tussen tien en viiftien mille, 16 met een inkomen tussen vijftien- en twintigduizend gulden terwijl aan de top tenslotte 15 inwoners staan met een gemiddeld inkomen van 37 mille. Door dit alles bedraagt het inkomen per hoofd van de bevolking in Haarlemmer liede c.a. 1.390.belangrijk méér dus dan in Haarlemmermeer. Aan loon- en/of inkomstenbelasting werd in deze gemeente bijna achthonderdtweeënvijftigduizend gulden betaald. In Zandvoort sprong het volksinkomen sedert 1946 omhoog met niet minder dan 68 pet, en wel van 8,2 millioen tot bijna 14 millioen. Echter ook het aantal afzonder lijke inkomens steeg in deze gemeente ster ker dan elders en wel met 23 pet tot ruim 44 honderd. De inkomens beneden duizend gulden daalden in aantal van 1070 tot rond 700, Het Haarlems Speeltuinverbond houdt op Donderdag 27 Mei (Hemelvaartsdag) zijn eerste grote wandeltocht. Evenals vele andere speeltuinorganisa- ties in het land wil het Haarlems Speel tuinverbond de wandelsport als onderdeel van het speeltuinwerk gaan beoefenen. Het verbond hoopt, dat de Haarlemse Speel tuinjeugd met dezelfde animo als elders in ons land, aan deze prachtige sport zal deel nemen. De organisatie van deze eerste wandel tocht van het Haarlems Speeltuinverbond geschiedt in nauwe samenwerking met de Nederlandse Wandelsportbond en het Am sterdams Speeltuinverbond. De speeltuin-jongens en -meisjes in de leeftijd van tien tot en met zeventien jaar kunnen zich bij de leiding van de speel tuinwandelclubs laten inschrijven. De inschrijving sluit op 22 Mei. De start vindt plaats tussen één en twee uur des middags van de speeltuin der vereniging „Te Zaanen" aan de Anthony Fokkerlaan in Haarlem-Noord af. Het af te leggen parcours is ongeveer tien kilometer lang. Allen die de tocht binnen de vastgestelde tijd volbrengen ontvangen een herinnering, bestaande uit een speciaal ontworpen me daille waarop de beeltenis is aangebracht van wijlen TJ. J. Klaren, de stichter en op richter der Nederlandse Speeltuinbewe ging. Aan verenigingen welke met een groep van tenminste twaalf kinderen de tocht binnen de vastgestelde lijd volbren gen wordt bovendien een groepsherinne- ring uitgereikt. terwijl inkomens tussen één- en twee duizend gulden, die aanvankelijk 990 maal voorkwamen, thans bijna 1030 maal wor den aangetroffen. De groep der lage lonen -tot 38 a 39 gulden per week omvatte in 1946 nog 57 pet van alle inkomens ter plaatse tegenover thans nog slechts 39 pet. Inkomens tussen twee- en drieduizend gulden 's jaars zijn er thans in Zandvoort nog ruim 1000 terwijl rond 725 inwoners een inkomen verwerven tussen drie- en vierduizend gulden terwijl 330 Zandvoor- ters tussen vier- en vijfduizend gulden verdienen. Ruim 190 inwoners hebben voorts een inkomen tussen vijf en zes mille, ruim 120 komen tussen zes en zeven mille, ruim 80 tussen zeven en acht mille, bijna 60 tussen acht en negen mille en 36 verwerven tus sen negen en tienduizend gulden per jaar. Wat de hogere inkomens betreft, 74 in gezetenen kunnen bogen op eem inkomen tussen tien en vijftien mille terwijl 34 een inkomen verwerven tussen vijftien en twintigduizend gulden. Aan de plaatselijke top staat tenslotte een groep van 43 Zandvoorters met een in komen van meer dan twintig mille; gemid deld verwerven zij dertigduizend gulden en géén van hen heeft een inkomen van méér dan een ton. Uit.dit alles resulteert een inkomen per hoofd van de bevolking van 1.319.ter wijl de Zandvoorters aan loon- en/of in komstenbelasting bijna twee millioen per jaar betalen. De Inkomens in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal werden in ons blad van Maandag 17 Mei behandeld. De winkeliersvereniging Jan Gijzen Noord in Oud-Schoten die ter gelegenheid van haar eerste lustrum een aantal spor tieve ontmoetingen arrangeert, had gister avond alles prachtig voor elkaar want de technische leiding van straatloop en esta fette was in goede handen van de politie, zelf meespelende partij Ondanks de gure wind was er veel belangstelling, hetgeen de deelnemers in hun zomerse sportkledij dan ook wel verdienden. Te ongeveer zeven uur werd gestart met een straatloop voor jongens van veertien tot zestien jaar. Hiervan was P. Cornet eerste (5 min. 30 sec), Arno Janssen twee de (5.40) en Kees Okx derde (5.50). De drie winnaars in de strijd tussen jongens van zeventien jaar en ouder wa ren P. de Nieuwe (4.37), W. F. Horeman (4.50) en J. P. Bijl (4.55). De afstand be droeg voor de straatlopers 1200 meter. Drie maal tweeduizend meter hadden de estafettedeelnemers af te leggen; zij wa ren verdeeld in 7 groepen waarvan drie van de Militaire Sportschool, drie van de Pohtiesportvereniging Haarlem en een van de voetbalvereniging The Yellow Black Boys. De militairen bleken hun mannetje te staan en waren eerste en tweede (resp. hun eerste ploeg en hun ploeg B2). De der de plaats kreeg de politie. De tijden waarin deze deelnemers hun loop volbrachten wa ren 19.05, 19.46 en 20.16. Direct op de po litie volgde T.Y.B.B. met 20.16,1 minuten. Op deze sportieve gebeurtenis volgde een geanimeerde volleyballwedstrijd op het speelterrein van de J. P. Coenschool. De Pohtiesportvereniging ging hier met de overwinning strijken. Vanavond hebben de leden der vereni ging een feestelijk samenzijn in De Wey- man in Santpoort en Donderdagavond om 7 uur worden de festiviteiten besloten met een gecostumeerde voetbalwedstrijd op het terrein van Onze Gezellen aan de Vergier- deweg en een bal champêtre op de speel plaats van de J. P. Coenschool. ADVERTENTIE dat U een bril draagt als U zich een van onze prettig zittende modellen aanschaft. Grote Houtstraat 166 bij de Houtbrug „Die nek. die doet het 'm", zei een kapper tot zijn collega op het gisteravond in het Krelagehuis gehouden kapconcours. „Fan- tatsich, fantastisch", antwoordde de ander en daarmee drukte hij het gevoel uit van de weinige leken die met stijgende verbazing toekeken hoe een zestigtal herenkappers met goochelende vingers en rappe scharen hun modellen in het haar zaten. Dit kapconcours waaraan werd deelgeno men door équipes uit Amsterdam. Alkmaar, Den Haag, Beverwijk, Zaandam én Haarlem, werd georganiseerd door de Haarlemse Technische Ontwikkelingsclub, als besluit van het wedstrijdseizoen. De équipes beston den uit dames- en heren-coiffeurs, die nog niet eerder met een prijs gingen strijken. De bedoeling van dit concours was dan ook, deze zogenaamde B-kappers, in de gelegen heid te 9tellen mettertijd aan hogere con coursen zoals de lands-kampioenschapswed- strijden, waarvan de finale dit jaar op 8 Juni in Den Haag wordt gehouden, te kunnen deelnemen en hun vakkennis te verrijken. De opgave voor de herenkappers was het knippen van een vrij model, waarvoor 35 minuten werd gegeven. Daarna kwam de jury kijken, die bestond uit vertegenwoor digers van de verschillende steden, die de geduldige modellen met critische vingers door het haar woelden. Intussen bleek de penetrante geur van de kappers-ingrediënten twee modellen te machtig te worden, zodat zij zich in allerijl tijdelijk moesten verwij deren. Na de rondgang van de jury kregen de kappers tien minuten de tijd om hun modellen op te maken. Het signaal daartoe was nauwelijks gegeven, of er barstte een orgie van spuitjes los, waarmee de haardos sen werden gefixeerd. Er kwamen voor de verbaasde leken zelfs haarnetten aan te pas. die met veel omzichtigheid, zonder één haar te beroeren, over de kapsels werden uitge spreid. Toen kwam de jury opnieuw, om de modellen, die nauwelijks adem durfden te Het is de volgende week Dinsdag 25 Mei een kwart eeuw geleden, dat pastoor G. P. A. Alkemade in de Haarlemse Kathe draal tot priester werd gewijd. Dit zilveren jubileum zal op Hemelvaartsdag, Don derdag 27 Mei, worden herdacht in de Pastorie van de Heilige Antenius aan de Sparrenlaan 9 in Aerdenhout. Nu ruim een jaar geleden, in Februari 1953, kwam pas toor Alkemade naar Aerdenhout als op volger van pastoor W. Bosch, die toen met emeritaat ging. Voor zijn komst naar Aer denhout was pastoor Alkemade gedurende meer dan vijftien jaar, van 1938 af, als godsdienstleraar verbonden aan het R.K. lyceum voor meisjes in Amsterdam, dat later de naam „Fons Vitae" (Bron van het leven) kreeg. De zilveren priester werd in Noordwijk geboren. Na zijn studie aan het seminarie Hageveld (vroeger te Voorhout en later te Haarlem) en dat te Warmond, beide in het Bisdom Haarlem, werd hij door Monseigneur J. Angenent tot priester ge wijd. Enige maanden daarna ging hij als kapelaan naar Naaldwijk, waar hij vier jaar bleef. Toen keerde hij naar Haarlem terug en was van 19331938 kapelaan van de Kathedraal aan de Leidsevaart. In zijn ambtsperiode in Aerdenhout heeft pastoor Alkemade de kleuterschool op de hoek Teding van Berkhoutlaan-Boe- kenrodeweg tot stand zien komen. De pa rochie, die thans zeventienhonderd zielen telt, breidde zich de laatste jaren vooral uit aan de Oostelijke grens, dus in de richting van Haarlem. Haarlem-Zuid-Wost behoort tot de parochie van de H. Anto- nius, welker kerk in 1922 werd gebouwd en oorspronkelijk bedoeld was als hulp kerk. Het feest van de jubilerende priester wordt ingezet met een triduum onder lei ding van rector Brans op Zondag-, Dins dag- en Woensdagavond. Op Hemelvaarts dag leidt pastoor Alkemade om negen uur een feestelijke Hoogmis. Om vier uur is er een Danklof en daaraan gaat om twee uur een receptie vooraf, die tot omstreeks half vier zal duren halen, uit angst dat het kapsel uit de vorm zou springen, om de opmaak te bekijken. Merkwaardigerwijs kregen de dertig dames-coiffeurs slechts 25 minuten de tijd om een dagkapsel te maken, maar het bleek dat de modellen tevoren reeds het een en ander te doorstaan hadden gehad. In die 25 minuten werden kleine kunstwerkjes ge maakt, waarbij het opviel dat er maar één ponykapsel was. Ook droegen vele dames heur haar in de kleur van de japon, hetgeen soms vreemde effecten opleverde. Suppor ters van de modellen en kappers wierpen hun favorieten langs de wanden van de zaal bewonderende en bemoedigende blikken toe en zagen ieder voor zich al een prijsje in het verschiet. Nadat de jury ook hier met grote nauwgezetheid de kapsels had bekeken, gaven de modellen voor de toeschouwers een demonstratie, waarbij hartelijk werd ge applaudisseerd. Na afloop werd er een bal voor de figaro's gehouden, waarbij modellen de houdbaarheid van hun kapsels konden beproeven. Het was een geurige avond. De wisselbeker voor de dameskapper bleef in het bezit van Den Haag welke équipe 1904 punten wist te be halen. Tweede werd Haarlem met 1831 pun ten. In deze groep werd de hoogste indivi duele prestatie geleverd door de heer H. Th. Keuskamp Jr. uit Den Haag. In de heren afdeling legde de Alkmaarse équipe met 4085 punten beslag op de wisselbeker, tweede werd Zaandam met 4052 punten. De heer Bosveld uit Den Haag leverde hier de beste individuele prestatie. Het onlangs door de Haarlemse schilder Otto B. de Kat voltooide portret van de zangeres Jo Vincent wordt op Maandag 24 Mei aan het bestuur van het Amsterdamse Concertgebouw overgedragen. Het werk krijgt een plaats in de portrettengalerij. Een week later vertrekt Jo Vincent met haar echtgenoot, dokter C. G. J. Bos uit Overveen, naar Zuid-Frankrijk, waar zoals wij reeds eerder hebben gemeld, het echtpaar zich tijdelijk gaat vestigen. Otto B. de Kat heeft de zangeres staande afgebeeld. Zij draagt op haar avondtoilet de haar bij haar afscheid van het concert podium verleende gouden eremédaille voor Kunsten en Wetenschappen, verbonden aan de Huisorde van Oranje. Talrijke autoriteiten en vrienden van de zangeres zijn uitgenodigd om bij de over dracht aanwezig te zijn. pe demonstratie naar aanleiding van het eindexamen van de Academie voor dramatische kunst De Toneelschool op Za terdagmiddag 29 Mei in de Amsterdamse Stadsschouwburg, wordt op Dinsdagavond 1 Juni in de Stadsschouwburg te Haarlem en op Zaterdagmiddag 5 Juni in de Konink lijke Schouwburg te Den Haag worden ge houden. HAARLEM, 18 Mei 1954 ONDERTROUWD: 18 Mei, J. Bogaard en J. A. Schouten; F. M. Hemmes en C. Pesman. GEHUWD: 18 Mei, H. J. Mahieu en P. J. Stouten: G. L. Muller en C. M. de Blinde; J. W. Mulder en C. H. L. van Arendonk; H. Chr. Bosker en A. H. Bosman. BEVALLEN van een zoon: 17 Mei, M. Ph. BerséeDamas; C. C. Hendriks—Spanjaard; G. Stekelenburgde Ligt; G. C. van Loon Vink; 18 Mei, E. KobsTriegler; J. van HeemsVerkerk; R. Weijlandvan Leen. BEVALLEN van een dochter: 15 Mei, E. VerweyLatenstein; 16 Mei, T. de Zwart Bakker; 17 Mei, C. J. BanninkBoogaard; C. M. Nagtegaal—Broier; Th. M. Amama Olijerhoek; J. M. M. Labohmvan Velzen; H. VerdamJacobs; 18 Mei, T. BuisDale mans; M R. Duivenvoorden. OVERLEDEN: 14 Mei, W. Wereldsma, 56 j., Luzacstraat; 16 Mei, W. Fortgensvan der Werff, 68 j„ Piet Héinstraat; A. M. C. PoldermansWezel, 89 j„ Westerhoutpark; A. Kramer, 67 j„ Gasthuisvest; H. Hoender dos, 60 j.. Teding van Berkhoutstraat; 17 Mei. W. H. Schuilenburg—de Graaf, 59 j., Rozenhagenstraat. De N.V. Verkoopmaatschappij „Bovema" voor gramofoonplaten is deze madnd in ons land een grootscheepse actie begonnen om in het bijzonder de opera onder de aan dacht van het muziekminnend publiek te brengen. Dat men door deze actie een za kelijk belang beoogt te d'ienen, ligt voor de hand. Maar de middelen, waarmede men dit doel wil bereiken, hebben ook in cul tureel opzicht een grote propagandistische waarde. Tn samenwerking met het Mario nettentheater van Bert Brugman organi seert ..Bovema" opera-opvoeringen, waar voor bij het spel der marionetten de op platen vastgelegde muziek ten gehore wordt gebracht. Gisteren had de N.V. ..Bovema" in sa menwerking met de gra mof oon plat enhan- delaren uit Haarlem en omgeving voor ge nodigden in het Minerva Theater een avond belegd, waarop Donizetti's komische opera ,,1'Elisir d'Amore" (De Liefdesdrank) werd gespeeld. Bert Brugman was met zijn echtgenote en zijn vier zoons aanwezig om de mario netten te bedienen. De rijk-me1 odieuze muziek van Donizetti, van gramofoonpla ten overgenomen op een geluidsband, weer klonk van achter het toneel in de theater ruimte, die de klank voortreffelijk, zelfs subliem bleek te 'kunnen verwerken. De vele toehoorders maakten op deze avond kennis met de opvoering van Doni zetti's werk door het koor en orkest van de opera te Rome onder leiding van de dirigent Gabriele Santini. Enkele vocale solisten van de eerste rang hadden hieraan medegewerkt en al is het gewaagd om ove- zang via de luidsprekers een definitief oordeel uit te spreken, toch kan wel met grote zekerheid gezegd worden, dat Mar- gherita Carosio, die de rol van Adelia vervulde, een prachtige sopraan is met een zeer vervolmaakte techniek. Nicola Monti toonde zich als Memorino een zanger met fijne smaak en met een wonderschone tenorstem. Voor de komisch-martiale Bel- core had .men moeilijko een meer sonore bas-bariton kunnen vinden. Zo had ook de „dottore" Dulcamara in Melchiore Lu'se een voortreffelijke vertolker gevonden. De bescheiden rol van Giannetta was met de sopraan Loretta dl Lelio uitstekend bezet. De grote verdienste van deze opname lag behalve in de klank ook in de expressieve kracht van de zang, waardoor Bert Brug man voor de regie van het marionettenspel ongetwijfeld sterk is geïnspireerd. Die ex pressiviteit werd de aanleiding tot een uit stekende typering van de optredende figu ren, een typering, die overeenkomstig de toneelsituatie een levendige nuancering kon verkrijgen en die zelfs de onveranderlijk heid van de poppenphysionomieën deed vergeten. En dan valt nog te vermelden de hechte eenheid tussen actie en muziek. Vergeleken met een originele opera- opvoering was dit poppenspel natuurlijk surrogaat, maar dan een zeer edel surro gaat, dat verre uitging boven de bedenke lijke opvoeringen met solisten van de tweede en derde rang, prullige orkesten en onvolwaardige koren, waarmede wij ons hier nog al eens tevreden hebben moeten stellen. ,Leo Riemens, de bekende radio-spreker en gramofoonplaatkenner leidde de opvoe ring in en gaf ook een kórte "samenvatting 'van de inhoud van het 'snel. Met warm applaus werd de familie Brugman aan het slot van de avond voor haar voortreffelijk werk gehuldigd. P. ZWAANSWIJK. Aan de roeiwedstrijden van de Zeil- en Roeivereniging „Hollandia" op Vrijdag en Zaterdag aanstaande neemt Het Spaarne met de volgende ploegen deel: beginnelingen twee (met Adelborsten, De Hoop, Proteus en Triton), skiff junior A (met Dortsche, De Hoop, Laga, Proteus), twee junior A (met Amstel, De Hoop, Nereus, Viking), dubbel twee. gecombineerd met Willem 3 (met Wil lem 3), acht senior (met Willem 3 en Aegir), twee zonder stuurman (met Triton), vier zon der stuurman (met Laga en Nereus), dames snel vier senior (met Die Levthe). dames snel acht (met De Hoop, R.I.C., Willem 31, meisjes stijl oefengieken (met De Hoop), meisjes stijl overn. 17—18 jaar (met Amstel en Dortsche), jongens overn. vier 1718 jaar (met Amstel, De Hoop). De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 18 Mei 1954 in staat van faillissement verklaard: G. Hermink, voorheen metaal-constructeur, thans zonder beroep, te Zaandam, 2e Haren- makersdwarsstraat 8. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. F. W. van Dijk, te Amsterdam. I. Philips, handelsagent te Overveen, gem. Bloemendaal, Jan Willem Frisolaan 14„ han delende te Amsterdam aan de Herengracht 238 onder de naam Philips' Textiel: Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor: mr. L. S. Römelingh, te Haarlem. Door het verbindend worden van de uit- delingslijst is geëindigd het navolgende fail lissement: D. Cordes, werktuigkundige te Bloemen daal, Donkerelaan 4. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. F. van der Goot, advocaat en procureur te Haarlem. In de weide tussen de Delftlaan en de Rijksstraatweg ten Noorden van de Jan Gi.jzenvaart staat een viertal dikke koeien iewat dromerig naar al het drukke ge doe van een grote groep mannen te kijken, die met behulp van een aantal machines en vrachtauto's hun uiterste best doen om zo vlug mogelijk al die kostelijke weiden onder het zand te stoppen. Die koeien vinden dat naar alle waarschijnlijkheid zonde maar daar trekken de mannen, onder leiding van de aannemers Honhout en Smit, zich bitter weinig van aan. Zij hebben slechts één doel voor ogen: om van een groot stuk weiland binnen de korste tijd bouwrijpe grond te maken en daar moet alles voor wijken. De groene weiden, de kleine slootjes, waarbij nu nog kinderen spelen en ook, en dat is voor enkele kleine tuinders in Haarlem-Noord allerminst plezierig, een aantal tuinen waarin pas sinds kort de aardappelen gepoot en de bonen gezaaid zijn. Nog voordat de aardappelen gerooid kunnen worden zullen de bulldozers verschijnen en dat betekent voor de tuinders, dat zij het deze winter zonder de paar mul aardappelen en bonen moeten stellen. De aannemers gaan echter van het stand punt uit, dat de belangen van enkelen moe ten wijken voor die van een grote groep, in de meeste gevallen jonge mensen, die op een woning wachten. Voor hen is het uiter aard zaak om zo spoedig mogelijk het aan genomen werk te voltooien en zij menen, dat de kosten van het verplaatsen van het werk, waarbij zij dus eerst het Zuidelijke gedeelte van het werk, pal ten Noorden van de Jan Gijzenvaart, aanpakken, niet opwegen tegen die van enkele tuinders. Geen kleinigheid Hoe het ook zij, het werk aan het plan- Delftwijk gaat bijzonder vlot en over drie weken hoopt, men de helft van het project voltooid te hebben. En dat is geen kleinig heid, indien men bedenkt, dat éen opper vlakte van twintig hectare opgehoogd dient te worden met 185.000 kubieke meter zand. Nu lijkt dit een eenvoudig werk, maar men moet daarbij met tientallen factoren reke ning houden en de beide aannemers, de heren Smit en Hoonhout zijn dagelijks op het terrein aanwezig om hun aanwijzingen aan het personeel te geven. Men stuit im mers op talrijke onvoorziene moeilijkheden en dat men er thans toch nog in geslaagd is geruime tijd op het van te voren opge stelde schema voor te liggen is alleen de verdienste van de aannemers en de arbei ders. Men dient het werk in November op te leveren, maar zoals de zaken thans staan is er een grote mogelijkheid, dat men reeds in September klaar is. Het werk gaat snel en dat is naast het tempo, waarmee de arbeiders werken, te danken aan het feit, dat er op het ogenblik vijfentwintig vrachtwagens beschikbaar zijn om het zand, van de Kennemerduinen naar Delftwijk te vervoeren. Bij deze laad plaats heeft men de beschikking over twee draglines en in Haarlem-Noord werkt men met twee buldozers, die er voor moeten zorgen, dat het zand gelijk verdeeld wordt. Voorts moet men nog rekening houden met het feit, dat de wind het droge zand ogen blikkelijk verstuifd en daarom „plaveit" men direct na de storting het zand met uitgestoken graspollen. En zo werkt men maar door aan het eerste stadium van dit enorme project voorlopig gaat men niet verder dan enkele honderden meters ten Noorden van het verlengde van de Eksterstraat, de strook welke voor scholenbouw is bestemd en op de plaats waar thans nog de koeien grazen, zal binnenkort een geheel nieuwe woonwijk verrijzen, waarin duizenden Haarlemmers eindelijk hun eigen huis zul len krijgen. En dit is dan mede te danken aan aannemers Hoonhout en Smit, die in nauwe samenwerking met hun arbeiders in een record tempo de groene weilanden hebben veranderd in bouwrijpe grond. Vanavond zal de oudercommissie van de kleuterschool „Ons Kleuterhoekje" aan de Burgwal, deze verbouwde school op een herdenkingssamenkomst aan het be stuur van de Kleuterscholen van de Hervormde Gemeente te Haarlem overdragen. Ter gelegenheid van deze gebeurtenis werden in de school twee exposities ingericht, een van foto's uil de afgelopen halve eeuw, de ander van werkstukjes die door de kleuters werden gemaakt. De foto toont een klasje in het vernieuwde gebouw. De vrachtwagens hoog opgeladen met het zand, dat afkomstig is uit de Kennemer duinen daveren af en aan op de zandvlakte tussen de Delftlaan en de Rijksstraatweg, waar binnen afzienbare tijd een geheel nieuwe woonwijk zal verrijzen. Voortreffelijk jubileums pel in Gemeentelijk C oncert gebouw Gisteren zijn vele oudleerlingen van de Protestants Christelijke Nijverheidsschool in de Tetterodestraat in Haarlem bijeen gekomen ter viering van het 25-jarig be staan van haar school. 's Morgens werd in het schoolgebouw een reünie gehouden. Na een gezamenlijke lunch volgde een feestmiddag in de grote zaal van het Concertgebouw, waar aller eerst een woord-van welkom werd gespro ken door mevrouw H. P. M. Breukelaar Verburg, vice-presidente van het school bestuur, die in een korte terugblik op de geschiedenis van de nijverheidsschool, ge wag maakte van de vernieuwing en uit breiding van deze school en de uitbreiding van het aantal cursussen. Daarna bood mejuffrouw A. Starke namens de leerlingen aan het schoolbestuur een reproductie van een Van Gogh aan. Namens de tegenwoordige staf bood mejuf frouw M. C. Teekman een geschenk in cou vert aan. Haar voorbeeld werd gevolgd door mevrouw H. C. L. LasschuitMontijn namens de oud-leerlingen en door mevrouw A C. StruyckVan Schuppen namens de vroegere staf. Alle spreeksters roemden in hun toespraken de goede sfeer, die altijd op school heerst. De presidente van het bestuur van de P.C.N.S., mevrouw A. SchreuderBlok huis,, zegde allen dank voor de cadeaux, die volgens haar aantoonden, dat er een band is tussen de aanwezigen en de school, welke band zij gedragen ziet door één geest: de geest van liefde van Christus. Voor het jubileumspel, dat hierna door leerlingen van de school werd opgevoerd, had men goede krachten in de arm ge nomen. De tekst had men laten verzorgen door de heer J. Moulyn; de regie was in handen van de heer W. Paauw. En dat was tijdens de uitvoering zeer goed te merken, want niet alleen de tekst van dit jubileum- spel, uiteraard gericht op het nijverheids onderwijs, was voortreffelijk, maar ook ge tuige de wijze, waarop het geheel naar voren werd gebracht, van een gedegen lei ding. De aanwezigen werden vermaakt met aardige sketches, liedjes en zelfs een klein ballet, tijdens de finale. De toneelingrediën ten, waarvan men gebruik maakte, waren eenvoudig, maar smaakvol. In feestelijke stemming bleef men hier na nog enige tijd bijeen tijdens een gezel lige thee. Vandaag vieren de heer C. Jongejans en zijn vrouw C. Jongejans-Mulder het feit, dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. Dat was in Velsen, waar zij beiden werden geboren: de heer Jongejans op 26 Mei 1879 en mevrouw op 17 Juli 1880. De heer Jongejans heeft in zijn levens onderhoud en dat van zijn kinderen voor zien met de groentehandel. In 1928 vestig de het gezin zich in Haarlem en thans woont dit gouden echtpaar in de Vooruit gangstraat 67, waar de snackbar op het Stationsplein vanmorgen in samenwerking met de katholieke bond voor gepension- neerden en bejaarden het bruidspaar ver raste met een taart. Zaterdag en Zondag 22 en 23 Mei aan staande houdt RCH haar aspiranten- en juniorentournooi in het Heemsteeds Sport park. Bij de aspiranten is de indeling als volgt: Groep A: Aalsmeer, EDO, Schoten. Vole- wyekers. Groep B: Blauw Wit, Haarlem, HFC, VSV. Groep C: Spartaan, Stormvogels, ZSGO, RCH. De wedstrijden beginnen om twee uur. De juniorenploegen zijn als volgt inge deeld: Groep I: Haarlem, Stormvogels, Aals meer, Volewijckers. Groep II: EDO, VSV Heerenveen, Blauw Wit. Groep III: Schoten,' Kennemers. UVS, Spaartaan. Groep IV- Alc Victrix, ASC, Zeeburgia. RCH. Hier begin nen de wedstrijden om half tien.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9