Geoloog in verzet tegen wichelroede-rapport Gillette Gillette vecht tegen de duurte Kort en bondig Lisse Ds. L. Kieboom hield zijn intrede Haarlemmermeer Heemstede Bloemendaal HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 m Middenstands Centrale komt Vrijdag bijeen Remmen van N.Z.H.-bus bleken in orde Het carrillon speelt Boom-Ruygrok; 6 pet. Bedrijfsresultaten minder door personeelstekort Bouw kleuterschool aanbesteed Fancy-fair voor kleuterschool „Realiteit van dit phenomeen in genen dele tenietgedaan" Drie hectaren duingras gingen in vlammen op Burgerlijke Stand van Haarlem Culturele jongerenkring behandelt Shakespeare Record aantal roeiploegen naar Alphen voor wedstrijden Hollandia Voetbal Het elftal van RGH tegen Ajax Ouden van dagen gaan op 17 Juni naar Amsterdam „Trou moet blijeken" gaat naar Montfoort Geslaagd Gezondheidstoestand is gunstig te noemen Prijsstijgingen overal, maar,. DISPENSER NU SLECHTS Een goe ie mo rge n"begint Si et Gillette Pastoor van der Burg kwart eeuw priester Jan P. Strijbos spreekt in Minerva Theater Titelhouder kreeg kleine voorsprong op uitdager Gouden bruidspaar in Haemstedelaan Eerste zomerconcert in „Groenendaal" DONDERDAG 20 MEI 1954 Gisteren kwam de Piet Hein Haarlem op het Spaarne binnenvaren, op doorreis naar Leiden. Het jacht bleef de nacht op het Spaarne liggen, gemeerd aan de kade van het Zuider Buiten Spaarne. Vanmorgen om half tien werden de trossen losgesmeten en werd de reis voortgezet. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen vannacht in Leiden, waar zij voor een tweedaags bezoek aan de Rijnstreek verblijven, de nacht op het jacht doorbrengen. Bespreking ontheffing winkelsluiting Op Vrijdag 21 Mei, des avonds te acht uur zal in het Middenstandshuis, Wilhel- minastraat 3 te Haarlem een vergadering gehouden worden van de Middenstands centrale. Op de agenda staat de bespreking van de ontheffing winkelsluiting aan de Generaal Gronjéstraat in verband met de te houden braderie. Naar wij vernemen is bij een remproef gebleken, dat de remmen van de N.Z.H.- bus, die Dinsdagmiddag op het Houtplein in botsing kwam met een andere bus van dezelfde maatschappij, in tegenstelling tot de verklaring van de chauffeur, aan alle wettelijke voorschriften voldeden. Het beiaardprogramma St. Bavo op Vrijdag 21 Mei van twaalf uur tot half één door de stadsbeiaardier A. Peters luidt als volgt: 1. Improvisatie; 2, Gavotte (uit vioolpartij in E), Bach; 3. Oud Ned. liederen: a. Lest- maal; b. Die Nagtegaal; c. Die winter is verghangen; 4. Rondo, Jac Bonset; 5. Menuet, W. A. Mozart; 6. Allegro, Schepers; 7. Mo ment musical, Schuber.t, Hoewel de orderpositie ook in 1953 zeer tevredenstellend was, was toch het finan ciële resultaat minder gunstig dan in vorige boekjaren, zo wordt in het jaarverslag van liet uitgevers- en drukkersbedrijf Boom- Kuygrok N.V. te Haarlem meegedeeld. Dit komt tot uiting in een lager dividend, namelijk 6 procent tegen 8 procent in 1952. De directie verklaart deze teruggang hoofdzakelijk uit het grote tekort aan tech nisch geschoold personeel, met name op de zetterij. Thans zijn een aantal buitenlandse arbeidskrachten in dienst van de onder neming getreden. Het bedrijfsresultaat werd tevens ongun stig beïnvloed cloor de belangrijke stijging der kosten, waaraan het huidige tarief van c!e Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf nog onvoldoende werd aangepast. Ook' de exploitatie van de tijdschriften leverde in vei-gelijking met het voorgaande boekjaar een lager batig saldo op, hetgeen voornamelijk werd veroorzaakt door de omstandigheid, dat de stijging der adver tentie-tarieven geen gelijke tred hield met de verhoging van de kostprijs. Nadat intern alle gewenste voorzieningen werden getroffen, wijst de Winst- en Ver liesrekening 'n batig saldo van 229.087,79 aan. In het afgelopen boekjaar steeg de pest „Gebouwen en terreinen" met een bedrag van 122.784.46. Voorgesteld wordt op deze post een afschrijving van 27.784,46 toe te passen, tegen 25.075,89 ten vorigen jare. De resterende boekwaarde zal dan 525.000 bedragen, tegen 430.000 per 1 Januari 1953. Het machinepark werd in 1953 onder meer uitgebreid met een offset-pers. De totale aanschaffingen op dit hoofd beliepen in het verslagjaar 60.993,60. Op deze post stellen wij voor een bedrag van 40.993,60 af te schrijven, tegen 39.774,75 in 1952, waarna de boekwaarde f 445.000 bedraagt, tegen ƒ425.000 per 1 Januari 1953. De aanschaffingen, geboekt onder het hoofd „Letters en lettermateriaal", bedroe gen inl 953 6.192,48. Voorgesteld wordt op genoemde post 11.192,48 af te schrijven, tegen 8.746.05 in 1952, waarna de boek waarde 75.000 wordt, tegen 80.000 per 1 Januari 1953. De directie constateert, dat zich onder deze balanspost een belangrijke stille reserve bevindt. Wegens de verplaatsing der kantoren naar de eerste verdieping werd het kan toormeubilair geheel vernieuwd. Hierdoor gaf het hoofd „Inventarissen" ditmaal een belangrijke stijging te zien en wel van 35.600,38. Voorgesteld wordt de post „In ventarissen" door een afschrijving van 10.600,38 tegenover een afschrijving- van 8.322,50 ten vorigen jare te bren gen op 35.000, tegen 10.000 per 1 Januari 1953. Ter verbetering van de outillagé en de perfectionnering van de producten, werden de laatste vijf jaar aan gebouwen en ter reinen, machines en inventarissen een totaalbedrag van 826.000 ten koste gelegd. Op deze activa werd in dezelfde jaren 311.000 afgeschreven. Op het balanshoofd „Auto's" werden aanschaffingen in het afgelopen boekjaar geactiveerd tot een bedrag van 11.600, terwijl verkopen ad 2.835.75 ten gunste van deze post werden geboekt, waardoor deze rekening een saldo van 8.765,25 zou aanwijzen. Aan de open Reserve stelt de directie voor, thans, evenals het vorige jaar, een bedrag van 15.000 toe te voegen, waardoor deze reserve 120.000 zal bedragen, tegen 105.000 aan het begin van het afgelopen boekjaar. De directeuren stellen voor, na toepassing- van de genoemde afschrijvingen en reser veringen het dividend over het boekjaar 1953 te bepalen op 6 procent zowel voor de Prioriteitsaandelen als voor de Gewone aandelen. De winstverdeling zou dan luiden als volgt: Afschrijvingen 99.335,17; Dotatie aan de Reserve 15.000; Dividend Gewone en Prioriteitsaandelen, 6 van 900.000, 54.000; Toevoeging aan de „Reserve voor diverse doeleinden en belastingen" en ..Tantièmes" 60.752,62. Namens de Vereniging „Bijzondere Pro testantse Kleuterschool te Heemstede" is gisteren in het openbaar aanbesteed: het bouwen van een kleuterschool aan de Koediefslaan te Heemstede. Er waren 27 biljetten binnengekomen. Laagste inschrijfster: firma Gebr. Broer tjes, Overveen met 67970; hoogste in schrijver: J. PI. Baggerman, Bloemendaal met 89.100. In de Kleuterschool der Hervormde Ge meente in de Lange Lakenstraat wordt Vrijdagavond en Zaterdag een fancy-fair gehouden om de kleuters een hoogtezon te verschaffen. Dan zal ook in de donkere wintertijd de zon kunnen stralen over de kleuters. Het verbaast ieder, die binnen treedt, hoe gezellig en fleurig deze ruimte is omgetoverd. Een gezellige theetent en leuke attracties voor jong en oud. Verder stands met praktisch kinderspeelgoed, huishoudelijke artikelen en handwerken. Het rapport van de commissie tot Onder zoek van het Aardstralen- en Wichelroede probleem van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, waarin ge concludeerd is, dat niets wijst op het be staan van aardstralen en op de mogelijk heid om deze met behulp van wichelroe den op te sporen, heeft een reactie uitge lokt van dr. S. W. Tromp te Oegstgeest. Dr. Tromp, geologische adviseur van de Verenigde Naties, die secretaris is van de Stichting ter Bevordering van de Psychi sche Physica, meent dat de resultaten van het onderzoek in geen enkel opzicht „het overweldigende feitenmateriaal" teniet doen, dat duidt op de realiteit van het wichelroede-verschijnsel. Naar hij mededeelt, zijn voorts de hoofd onderzoekers van de commissie niet geheel onbevooroordeeld geweest, hetgeen zou zijn gebleken uit uitlatingen als „baarlijke non sens", nog vóór het onderzoek begon. Hij voegt hier aan toe: „Niets kan gemakke lijker in deze zeer gevoelige materie ge schieden, ook onopzettelijk, dan een zoda nige opstelling van proeven, dat geen posi tief resultaat te voorschijn komt." Plet rap port geeft volgens prof. Tromp duidelijk blijk van onvoldoende inzicht in de phy- siologische, psychologische, geophysische en andere relevante aspecten van het vraagstuk, „waardoor het onderzoek van die commissie, wetenschappelijk gezien, van geringe waarde geacht moet worden." Betreffende de waardeloosheid der aard- stralenkastjes is prof. Tromp het op grond De parkwachter van het Bloemendaalse Openluchttheater, de heer P. J. Hekker, ontwaarde Woensdag, kort na het middag uur een rookontwikkeling Noord-Westelijk van het Bloemendaalse Kopje. Hij alar meerde de politie en deze waarschuwde de bi'andweerkorpsen van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal in Overveen en Bloemendaal, alsmede de heer ir. E. C. M. Roderkerk, directeur van het Nationale Park de Kennemerduinen. Op zijn beurt liet de heer Roderkerk, toen hij vernam van de duinbrand, die later bleek te woeden op het gebied Starrevlak, nabij de grens van de Kennemerduinen en het ter rein van Duin en Kruidberg al het vaste en losse in het Nationale Park werkende pex-soneel met de fiets en een jeep aan rukken. Met zestig man werd het door de hevige wind steeds aanwakkerende vuur met zand bestreden en op het laatste ogenblik kon worden voorkomen, dat ook een nog jong dennenbos een prooi dei- vlammen werd. De verbrande oppervlakte van duingras en duindoorn bedraagt bijna drie hectare. De oorzaak van deze brand, die aan de er langs liggende weg begonnen moet zijn, is niet bekend. HAARLEM, 19 Mei 1954 ONDERTROUWD: 19 Mei, A. Rijvordt en D. Landman; F. Nederkoorn en H. G. J. Grasman; A. G. van Trigt en A. M. L. B. Lepage; J. Klinge en J. P. van den Hoek; J. G. Dekker en J. H. van Graas: S. W. M. van Berkum en Th. A. C. Meulenbroek; C. van Roon en M. M. R. Rooijers; W. van der Veldt en M. L. Bogaert; J. Jansen en J. M. S. Zeepvat; J. Schavemaker .en J. J. Lampe; A. J. Th. Bak en A. H.' M. Stammeijer; Th. J. van Herwaarde en J. A. de Graaff; J. Biere en M. H. Berens; S. P. Kok en J. F. G. Kempen; W. N. Dekker en J. J. van de Pas; J. Molenaar en C. van Dijk; W. L. Dwee- laard en A. E. Nuijten; W. A. van Zanten en Chr. J. Hagemans; Th. J. Meier en J. Habes; C. F. van den Eijkhof en W. Beenders; S. J. Molenaar en W. P. Buenk; C. van den Bo gaard en C. K. Kamphuis; Th. J. van der Vlugt en M. J. Diekmann; J. de Brie en F. Chr. B. Bakker. GEHUWD: 19 Mei, J. Kruizenga en J. C. Aalders; H. M. Bleeker en M. H. Oorthuis; A. H. van der Putten en M. E. Verheijen; P. N. J. Groot en M. G. J. van der Steen; J. W. Hessels en J. G. M. Merckelbagh; P. H. Burger en J. G. Out; G. Meulenbroek en J. Th. Groenendaal; R. A. Knegt en K. J. van der Zwan; G. J. M. Sandfort en M. Th. Ser- nee; P. Th. Groeneveld en A. G. van Berkel; A. Roose en M. C. Brouwer: J. W. van Al phen en M. Blanken; D. A. Schoen en G. M. Metselaar; P. M. Houniet en M. E. Th. van der Zee; W. Tiekstra en A. J. Tangermann; J. A. de Jong en H. I-Ioulkamp; J. A. de Jong en G. A. Visser; G. J. Fijen en H. A. Hak- voort; R. Hijkoop en M. J. Emmer; E. Gud- mundsson en J. G. de Wit. BEVALLEN van een zoon: 17 Mei, A. G. A. van der Veldtvan Roon; 18 Mei, W. M. Klingersvan der Putten; A. KloosZueten- horst; Chr. M. Koelemeijer—Barten, 2 z.; Jkvr. S. J. Paauwde Rotte. BEVALLEN van een dochter: M. L. van der EistAdama van Scheltema; 17 Mei, P. F. J. Kuit—Le Solliec; 18 Mei. W. Horeman —Winkel; W. Spanjaard—Ruijgrok; M. J. BerwaldNotten; J. F. Emondde Jong; 19 Mei, C. J. 't Hoenvan Bakel; C. E. Go- versVerbaten; S. Baan—Pieterse. OVERLEDEN: 17 Mei. N. Molenaar, 53 j., Westerhoutpark; 18 Mei, A. de Smit, 36 j., Spaarndamseweg; S. van HattumDuiven voorden, 52 j., Assendelverstraat. van verscheidene eigen proeven volledig met de commissie eens, maar hij acht het het belangrijkste vraagstuk, „of de wichel roede-uitslag als zodanig, die zonder twij fel door een contractie van bepaalde spie ren van de armen van de roedeloper wórdt teweeg gebracht, slechts op autosuggestie berust dan wel het gevolg is van een on bewuste physiologische prikkeling, door nog niet bekende uitwendige prikkels ver oorzaakt. door discontinuïteiten in de on dergrond." Juist in dit oozicht heeft het onderzoek van de commissie volgens dr. Tromp volkomen gefaald. Hij vestigt tenslotte de aandacht op mede door hem verzameld feitenmateriaal uit binnen- en buitenland, op grond waarvan vooraanstaande physici en geophysici als hun mening te kennen gaven, dat er sterke aanwijzingen voor de realiteit van het wichelroede-phenomeen zijn en dat verder onderzoek gewenst 'is. „In onze dagen is de tegenzin groeiende ten opzichte van het rationalistische denken er. een dreigende algemene vervlakking van de cultuur. Vooral onder de opkomende generatie leeft een verlangen om niet zon der meer in deze gang te worden meege sleurd, maar door verdieping van het mens zijn de negatieve krachten tegen te gaan." Aldus een circulaire van een kring van jongeren, die sinds geruime tijd iedere Vrij dagavond bijeenkomt. Onder leiding van ds. A. R. de Jong worden cursussen ge geven. die tot gemeenschappelijke bespre king aanleiding geven. Vragen van reli gieuze, culturele èn algemene aard kunnëtt hierbij aan de orde komen. De volgende cursus begint op Vrijdag 28 Mei en zal over het werk van William Shakespeare handeier». De bespreking zal zeker niet alleen een litteraire aard hebben en wordt zo ruim mogelijk gehouden. Jongeren van alle gezindten zijn welkom en kunnen zich opgeven aan het adres van j ds. A. R. de Jong, Westerhoutpark IA, Haarlem. Vrijdag en Zaterdag Het is bijna' 72 jaar geleden dat in Alphen de zeil- en roeivereniging „Hollandia" werd opgericht, welke zich ten doel stelde het organiseren van zeil- en roeiwedstrijden. In 1882 vonden de eerste wedstrijden plaats waaraan een vijftal verenigingen deelnamen. Sindsdien heeft deze vereniging een traditie opgebouwd die die van de Varsity bijna over treft. Ook thans nog worden de wedsrtijden op precies hetzelfde traject gehouden als 72' jaar geleden, nl.. op de Rijn nabij Alphen. De belangstelling voor „Hollandia" is nog steeds groeiende. Stond het record-aantal inschrijvingen op 126 ploegen (1951), dit jaar overtreffen deze alle verwachtingen: niet minder dan 147 ploegen schreven in; alleen al het nummer overnaadse vier telt 24 mede dingers. Een bijzondere eer is het voor de bestuur- deren van Hollandia, dat de Koningin te kennen heeft gegeven de wedstrijden op Vrijdagmiddag te komen aanschouwen. „Het Spaarne" in de Oude Nummers „Het Spaarne" beleeft de laatse jaren een periode van bloei. Dit wordt o.a. gemani festeerd door het aantal senioren-ploegen die op Hollandia uitkomen, namelijk de acht. vier zonder stuurman, twee zonder stuurman, de double-scull (Spaarne-Willem Il-combinatie) en de oude vier dames. Dan zijn er natuurlijk nog vele inschrijvingen in de junioren, dames race- en stijl- en jeugdnummers, in. totaal 12 ploegen. De genoemde oude acht is een experi ment, zij is samengesteld uit drie roeiers van de vier zonder, de junior-skiffeur, de double-scull en de twee zonder. Men heeft slechts enkele malen in de acht getraind. De vier zonder stuurman is een nieuwe combinatie, die na veel tegenslagen op het water gebracht is; desondanks geloven we dat ze in het sprintnummer over 1000 meter een zeer goed figuur zal slaan. Voor de twee zonder (Gitz en Blom) en de double-scull Wilbrenninck en v. d. Meer) is succes te verwachten; deze twee ploegen lieten reeds het vorig jaar goed werk zien. De wedstrijden beginnen Vrijdag om on geveer drie uur. Het hoofdnummer, de oude acht. wordt Zaterdagavond om acht uur ge roeid en zal op waardige wijze een ongetwij feld wederom geslaagd „Hollandia" af sluiten. Het elftal van RCH, dat Zondag in het Heemsteedse Sportpark tegen Ajax speelt, is als volgt samengesteld: doel: Van der Voort; achter: Van Rheenen en Van de Brink; midden: De Jong. De Vos en Hoogen- doorn; voor: Koster, Kruyer, Gallis. Bies- brouck en Honout. Zoals men weet is Ajax bij een overwinning kampioen in afdeling A van de eerste klasse. Van de zijde van de Amsterdammers bestaat enorme belangstel ling voor de wedstrijd. Het comité ouden van dagen in de ge meente Bloemendaal houdt sinds enkele jaren voor ouden van dagen twee maal per jaar een bijeenkomst. In de winter is dit een feestmiddag binnenshuis en des zomers wordt er meestal een uitstapje gemaakt. Het uitstapje wordt ditmaal een autobus tocht naar Amsterdam op 17 Juni. Daar wordt met twee boten een rondvaart ge maakt door de grachten. Vervolgens wordt er nog een bezoek gebracht aan Schiphol. Opgave voor deelneming aan deze tocht, die speciaal is bestemd voor ouden van da gen van 70 jaar en ouder, die anders niet in de gelegenheid zijn eens uit te gaan, worden onder vermelding van naam en adres ingewacht aan het secretariaat van het comité, Bloemendaalseweg 188 te Over veen, uiterlijk voor 1 Juni. Zij, die een bijdrage in de kosten van deze dag willen schenken (deze zijn onont beerlijk voor het welslagen van dit uitstap je; kunnen dit doen op postrekening 212134 van mevrouw A. C. den Texbaronesse Bentinck te Bloemendaal. Op Hemelvaartsdag zal de harmoniever eniging „Trou moet blijeken" deelnemen aan het nationaal concours te Montfoort, in de ereafdeling Harmonie. De drumband zal aan de marswedstrijd deelnemen. In de tot en met de laatste plaats bezette kerk van de Gereformeerde Gemeente te Lisse, hield ds. L. Kieboom uit Waardenburg zijn intredepreek, waarmede hij zich aan de Gereformeerde Gemeente van Lisse verbond- In zijn inleidend woord schetste spreker de weg hoe hij tot het predikambt was gekomen en op welke wijze hij naar Lisse is gekomen, hiermede aantonend de wondere wegen des Heren. Het woord van de profeet Jesaja is ook voor Lisse van kracht: „Zie, ik heb wach ters op Uw muren besteld". Wat onderscheidt U, gemeente van Lisse, van andere gemeenten welke 30 jaar vacant zijn? Van de 130 ge meenten in ons land hebben er slechts 18 een eigen herder, en zie, drie wachters zijn in ons midden, namelijk ds.' Lichtenberg, ds. Verhage en ds. De Gier, die allen 5 jaar de wacht waargenomen hebben, en thans staat er weer een nieuwe wachter op de muur te Lisse, doch bewust van de grote verantwoor delijkheid welke deze grote gemeente vraagt. Daarom stelde ds. Kieboom als tekst voor zijn intrede de woorden van 1 Koningen 3 vers 9a: „Geef dan Uw knecht een veroot moedigende bede om bekwaammaking". A. een voortreffelijke begeerte in dit gebed, B. het verheven doel van dit' gebed. In deze begeerte voor ambtelijke bekwaam making, om de mens recht te leren kennen, en het woord zuiver te bedienen, het Evan gelie te brengen, en hoe de genade wordt beoefend in de practijk des levens, en de weg te wijzen tot behoudenis des levens. Het verheven doel van dit gebed is, om Lisse het Woord Gods als een spiegel voor te houden, en de gemeente te leiden als een herder, doch ook om de tucht aan te zeggen. Het is niet alles Israël wat in Israël leeft, gij moet wederom geboren worden tot behoud. Na deze ernstige woorden bracht ds. Kie boom dank aan zijn bevestiger ds. De Gier, en hij vroeg van de Kerkeraad de broeder lijke samenwerking in trouwheid. Vervolgens bracht.hij dank aan burgemees ter mr. Th. M. J. de Graaf en wethouder Tibboel voor hun veï-tegchwoördiging na mens het gemeentebestuur van Lisse. Ook bracht hij dank aan zijn collega's en afgevaardigden der Classis Amsterdam, als mede afgevaardigden der plaatselijke kerken. Tenslotte richtte ds. Kieboom zich nog tot de afgevaardigden van de gemeente Waar denburg, zijn vorige gemeente, waarmee hij met vele banden was verbonden en tot schoolbestuur en jeugdverenigingen. Burgemeester De Graaf opende de rij van sprekers met een hartelijk woord van welkom en verheuging. Namens de Classis Amster dam sprak ds. K. de Gier en ds. Verhage sprak als oud-predikant van Lisse een ern stig wcord tot de gemeente. Ds. Smits sprak namens Waardenburg. Het slotwoord sprak ouderling Kool namens de Kerkeraad, waar na de gemeente ds. Kieboom staande Psalm 134 vers 3 toezong. De heer P. Hoekstra te Lisse slaagde in Rotterdam voor het vestigingsdiploma hor logemaker. FEESTAVOND A. B. V. A. De afdeling Lisse van de Algemene Bond van Ambtenaren heeft in gebouw Rehoboth een feestelijke vergadering gehad, waarin tevens afscheid werd genomen van de naar Haarlem vertrekkende voorzitter de heer Eijskoot. In zijn plaats zal nu de voorzitters hamer gehanteerd worden door de heer C- van Velzen. Voorts hebben nu zitting in het bestuur de heren F. Landkroon, secretaris; J. Liemburg, penningmeester en A. Knol en H. Mijer, leden. De toneelgroep van de A.B.V.A. voerde met veel succes de één-acter „Een slippertje" op. Door het verstrekken van verversingen kreeg de avond een gezellig karakter. De heer Hooijer wekte op om ook de gewone verga deringen trouw te bezoeken. In het jaarverslag van de Plaatselijke Gezondheidscommissie te Haarlemmermeer wordt medegedeeld, dat over de algemene gezondheidstoestand van de bevolking geen bijzondere opmerkingen te maken zijn. Met uitzondering van hepatitis infectiosae, waar van in het verslagjaar nog vrij veel gevallen voorkwamen, zijn niet veel besmettelijke ziekten ter kennis van de commissie gekomen. Het waren: 14 gevallen van roodvonk, 2 van rubeola, 2 van diphterie, 9 van dysenterie, 1 van malaria, 1 van paratyphus en 1 van salmonellose. Het gemiddeld aantal patiënten lijdende aan tuberculose, dat in ziekenhuizen of sana toria werd verpleegd, was in het afgelopen jaar 17 en dus opnieuw kleiner dan in het jaar 1952. Over het aantal patiënten, lijdende aan tbc (geen longtuberculose betreffende), dat thuis een ligkuur maakt, staan de com missie geen volledige gegevens ten dienste, doch de indruk bestaat, dat dit aantal ook enigszins is afgenomen. Het massaal bevol kingsonderzoek op tuberculose heeft in het tijdvak van 2 Maart tot 27 April plaats ge had. Het is zeer vlot verlopen en over de deelname aan het onderzoek mag men, ver geleken met andere onderzochte delen van het land. niet ontevreden zijn. Volgens be kend geworden gegevens is er gelukkig niet veel tuberculose gevonden, zelfs minder dan men gemiddeld vindt bij dit onderzoek in Nederland.- Hoewel men uiteraard aan één onderzoek niet te vergaande conclusies mag verbinden, omdat het een beeld geeft van een bepaalde situatie in een kort tijds bestek, dus een soort moment-opname is, mag de bevolking in dit opzicht toch een gezonde bevolking worden genoemd. Bij meer opeenvolgende onderzoekingen, met pauzen van bijvoorbeeld twee jaar, zal in dit opzicht pas een beter beeld verkregen kunnen worden van het verloop van de ge zondheidstoestand. De commissie acht het dan ook van het grootste belang, dat dit onderzoek in het jaar 1955 wordt voortgezet. ADVERTENTIE Ga nu over op Gillette. De be roemde Blauwe Gillette mesjes hebben de scherpste snijkanten ter wereld. Zij zijn voordelig omdat ze zo lang meegaan en U scheert zich werkelijk perfect. Scheert U vol gens de moderne Gillette methode Het wereldbekende Gillette 32' scbeerapparaat met 2 Blauwe Gillette mesjes: slechts f 1,10. met 10 mes;es 50 nu voor Pakje van 5 Op 25 Mei herdenkt pastoor W. G. M. van der Burg van de parochie van de H. Augus- tinus in Vijfhuizen het feit, dat hij een kwart eeuv geleden tot priester werd gewijd. Pastoor Van der Burg, die afkomstig is uit. Schichroek bij Rotterdam, ontving de eerste' opleiding tot zijn ambt in het seminarie „Hageveldt", dat toen nog in Voorhout was gevestigd. Voor hij op 19 October 1952 naar Vijfhuizen kwam. was hii kapelaan van de parochie der H. Familie in Den Haag. De gehele parochie leeft mee met dit 25- jarig priesterfeest. Zaterdagavond om 7. uur zal h" feestelijk worden ingehaald. Ook de kerkelijke plechtigheden staan uiteraard in het teken van dit feest. Zaterdagavond, na aankomst bij de kerk, waar de pastoor door bruidjes wordt ingehaald en waar hem door de kinderen een welkomstlied wordt toege zongen. is er om half acht oen plechtig lof. Zondagmorgen is er een plechtige hoogmis en om half drie wordt in de R K. school de receptie gehouden, waarbij het cadeau der parochianen wordt aangeboden. De gedenk dagen worden besloten met een plechtig, danklof, dat om half vier begint. De bekende Heemsteedse vogelkenner Jan P. Strijbos, die onlangs van een langdurige onderzoekingstocht door Zuid- Afrika is teruggekeerd, zal Woensdag avond 26 Mei in het Minerva Theater over deze reis een lezing houden. De heer Strijbos zal hierbij niet alleen van zijn interessante wederwaardigheden verhalen, doch ook een aantal door hem zelf opge nomen kleurenfilms vertonen. De heer R. Faase uit Heemstede heeft in de hoofdklasse van het tournooi om het per soonlijke kampioenschap schaken van de Bloembollenstreek de eersté plaats veroverd en derhalve het recht gekregen om tegen de huidige titelhouder, de heer A. Smit uit Leiden, uit te komen met als inzet het kam pioenschap schaken van de Bloembollen streek. Inmiddels is de eerste partij tussen uit dager en titelhouder gespeeld. ïn een bijzon der boeiende partij wist de met zwart spe lende titelhouder zijn uitdager te verslaan. De overige uitslagen luiden: Eerste klasse B: 1. G. W. Duwel. Eerste klasse A: in deze groep bleek een extra partij noodzakelijk om de winnaar aan te wijzen. Tweede klasse: kampioen J. van Schoon hoven uit Haarlem. Derde klasse A: 1. J. Hagemeyer. Derde klasse B: 1. W. Verhoeff. Tussen de laatstgenoemden worden nog een tweetal partijen gespeeld om de eerste plaats in de derde klasse. W. Verhoeff heeft kans gezien zijn rivaal in de eerste partij te verslaan. Woensdag 26 Mei is het feest in de Haemstedelaan, want dan zal het precies vijftig jaar geleden zijn, dat in Goes het huwelijk voltrokken werd tussen de heer P. J. Labeur en mejuffrouw C. A. Botbijl. De bruidegom werd in 1878 te Kloetinge geboren en de bruid op 1 September 1880. Het eerste huwelijksjaar werd in Goes doorgebracht, waarna het echtpaar naar de Haarlemmermeer vertrok, waar zij ge durende zeven jaar aan de Cruquiusdijk hebben gewoond. Vervolgens werd Heem stede als woonplaats gekozen, omdat de heer Labeur inmiddels van beroep ver anderd was. Op achtenvijftig jarige leef tijd had hij het ongeluk door een lichte beroerte te worden getroffen, die hem in aanmerking deed komen voor een invali- diteitsrente. De bruidegom en de bruid ge nieten tegenwoordig beiden een uitsteken de gezondheid. Hun huwelijk werd met negen kinderen gezegend, waarvan er acht nog in leven zijn; veertien kleinkinderen zorgen in deze familie voor de nodige levendigheid en één achterkleinkind maakte het gouden bruids paar tot overgrootouders. Er bestaat dus alle reden tot een opgewekt familiefeest, dat Woensdag 26 Mei van 3 tot 5 uur met een receptie zal worden ingezet. BINNENLAND Twee jaar gevangenisstraf luidde de cis tegen de 29-jarige H. S. uit Amsterdam, die in Alkmaar terecht stond omdat hij in Groo tebroek een grote hoeveelheid coupons stof en herencostuums had gestolen. Hij had de buil in Zwolle verkocht. Daar S. de Duitse nationaliteit bezit, zal hij na zijn straftijd worden uitgewezen. Zijn verdediger vroeg dan maar meteen tot uitwijzing over te gaan. opdat men de staat deze kosten nog kan besparen. S. zal in Duitsland waarschijnlijk ook worden vervolgd want tijdens de oorlog is hij uit het Duitse leger gedeserteerd. De Duitse autoriteiten hebben er de K.N.A.C. opmerkzaam op gemaakt dat het herhaaldelijk voorkomt dat buitenlandse automobilisten, met name Nederlandse, bij het passeren van de Duitse grens verzuimd hebben hun auto van een nationaliteitsplaat te voorzien. Het ontbreken daarvan kan een langdurig oponthoud en extra kosten met zich medebrengen daar de Duitse douane kan verlangen, dat men onder een tijdelijk Duits nummer gaat rijden met de bijbehorende Duitse nationaliteitsplaat. Tet gelegenheid van het 100-jarig be staan van een tuinbouworganisatie van de provincie Piemonte in Noord-Italië, wordt in Turijn een grote tuinbouwtentoonstelling gehouden, waarop door de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" een inzending van snijbloemen en decoratieplanten wordt ver zorgd van 2231 Mei. Voor deze inzending, (gearrangeerd door de heer A. P. Csizilc uit Aalsmeer) zullen geregeld per K.L.M. wor den aangevoerd rozen, tulpen, seringen, lelies en gerbara's. Op 25 Mei wordt een „Holland dag" gehouden. Door het overlijden van Keimpe Piers Nijdam uit Sneek is thans vermoedelijk de heer Jan Kip te Dreischor de oudste man van Nederland geworden. Kip is op 18 Maart 1851 te Dreischor geboren en is sinds 23 Augustus 1937 weduwnaar. Kip geniet nog een goede gezondheid en verricht nog dage lijks zijn bezigheden in zijn lanribouwbe- drijfje. Vorige week -is hij gevallen en heeft daardoor een hoofdwonde gekregen, die in tussen is genezen. Naar door de A.N.V.V., de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer wordt vernomen, is op een be sloten buitengewone ledenvergadering van de A.N.V.V.. te Utrecht gehouden, gespro ken over een structuurwijziging van het V.V.V.-wezen. Zo spoedig mogelijk zal het hoofdbestuur van de A.N.V.V. rekening hou dende met schriftelijk en mondeling van de zijde der V.V.V.'s in den lande geuite wen sen, de ledenvergadering voorstellen doen inzake een re-organisatie van het V.V.V.- wezen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het artsexamen (lste gedeelte) de heer B. du Pon te Haarlem. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad overgelegd een aanbeveling van het college van curatoren der Universi teit van Amsterdam, ter benoeming van een gewoon hoogleraar in de wijsbegeerte van de godsdienst en zedekunde. Als eerste ver meldt deze aanbeveling mr. dr. J. A. Ooster- baan, Doopsgezind predikant te Haarlem. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen scheikunde de heer H. Th. Vlaar te Heemstede. Mejuffrouw G. L. Seymensbergen, Evangeliste der Gereformeerde kerken Haar lem-Noord en -Zuid, die een beroep naar Ermelo aannam, zal 1 Juli aldaar met haar werk beginnen. Zij zal op 25 Juni officieel afscheid nemen in een vergadering van de centrale commissie van Evangelisatie van de Gereformeerde kerk van Haarlem. Op Zondag 23 Mei opent het fanfarecorps „Excelsior" uit Heemstede de reeks zomer- concerten, welke door de drie plaatselijke muziekverenigingen in de gemeentelijke mu ziektent in „Groenendaal" worden gegeven. Het concert dat om drie uur begint heeft het volgende programma 1. San Remo, mars (J. Meister). 2. Ars longa vita brevis (M. J. Cerfontaine). 3- Divertimento (G. Boedijn). 4. Bonne fortune (S. P. van Leuw). 5. Mond nacht auf der Alster (arr. Alfons Dreissen). 6. Saint Triphon. mars (Arthur Ney). 7. Hou doe, mars (P. B. Bisseink). 8. Cosmea (J. Beekhoven). 9. Franche amité (F. Schorl). 10. Florida, mars (A. Duroc). Het concert staat onder leiding van de heer L. ter Braake. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: P. Chr. KonzBenjamins, d.; C. Lehmanvan Wieringen, d.; M. P. Korf—Polderman, z.; E. L. Kloosterman— Baanders, d. ONDERTROUWD: S. J. Graaf van Lim burg Stirum en F. Defourné; L. M. Hebbe- linck en W. P. E. M. Bos. GEHUWD: W. van Delft en A. Been: F. J. Kuijper en C. L. M. Groen; F. H. Kroons- berg en C. M. Hommes; N. E. A. M. Kraetzer en M. E. Stoop. OVERLEDEN: M. Hermanides, 91 j.; B. van der Velde—Op 't Holt, 69 j.; A. C. E. LentingFalk, 75 j.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11