Gerestaureerd stedelijk gymnasium wordt Maandagmorgen geopend Middenstandscentrale vraagt avond openstelling van alle winkels Kort en bondig Grote belangstelling voor de affaire-Naundorff in Parijs 10 Jr Aula biedt plaats aan 180 personen Uitvoering Haarlems Chr. Mannenkoor „De Spaarnespatters" spelen blijspel In zes uur naar Parijs ZATERDAG 22 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vergeten Advocaten voeren scherpzinnig duel Zal het verdonkeremaande dossier terechtkomen? Morgen eerste rit van snelle verbinding Braderie Generaal Cronjéstraat Moeilijkheden Opening van NPG-clubhuis in Groenendaal Uitslag verkoop van huizen „Er is een tijd geweest, dat de ouders die hun leerlingen lieten inschrijven als leer ling van het stedelijk gymnasium, na de bezichtiging der schoollokalen deze aangifte terstond weer introkken1'. Dit vertelde de heer dr. K. Huibregtse, rector van dit gymnasium. En deze tijd ligt niet in het grijze verleden. Integendeel, want het afschrikwekkende beeld, dat het intérieur van deze school vérleden jaar bijvoorbeeld nog vormde, deed vele ouders besluiten hun kinderen maar naar een lyceum of H.B.S. te sturen. Daar is thans echter verandering in gekomen, want sinds 1 October 1953 werd er in deze school aan het Prinsenhof getimmerd en gezaagd, geverfd en geboend en uit al deze bedrijvigheid is een school ontstaan, die in bijzonder weinig nog aan het vroegere gymnasium doet denken en een vergelijking met een nieuw-gebouwde schoolinrichting met glans zal doorstaan.. Eigenlijk is men in de maand Juli van het vorig jaar al met de restauratie be gonnen, want toen begon men met de aan leg van een nieuwe oliestook-centrale verwarming (kosten f 50.000.die de plaats innam van de grote ijzeren pot kachels, die voor diegenen, die er dichtbij zaten voldoende warmte verspreidden, maar er tevens de oorzaak van waren, dat de leerlingen die op enige afstand van deze ijzeren gevaartes hun plaats hadden, zaten te klappertanden van de kou. Alle lokalen werden geverfd, voor een groot deel van nieuwe vloeren en gordij nen voorzien en ook de ouderwetse ban ken moesten plaats maken voor hyper moderne tafeltjes en stoeltjes. De borden werden groengeschilderd en ook de ver lichting in de gehele school werd verbe terd. De vaklokalen werden voorzien van T.L.-buizen en de andere klassen kregen kopspiegellampen. Bij deze gehele restauratie (kosten f 220.000.die onder meer geleid werd door ir. A. H. Breuning, afdelingschef van de bouwkundige afdeling van Openbare Werken, heeft men tevens rekening ge houden met de kleurenstelling en elk lo kaal heeft dan ook een eigen aparte sfeer gekregen. Aula Op de begane grond heeft men door het samentrekken van de rectors- en leraren- kamer een prachtige aula gekregen, die plaats zal kunnen bieden aan 180 perso nen. Deze aula, die dus in de plaats kwam voor het podium, dat vroeger geflankeerd werd door vier bakstenen kolommen, zal opgeluisterd worden door twee reliëfs, ver vaardigd door de beeldhouwer J. H. van Borssum Buisman. Door de bouw van deze aula moest de ingang van de school verplaatst worden naar het „bij-gebouw" dat in 1923 ver rezen is, en hier heeft men thans door in grijpende verbouwingen de ruimte gekre gen voor een concierge-kamer en een ont vangst-hal. Kortom alles wat maar enigszins ver nieuwd en gerestaureerd kon worden in deze school, die ongeveer tachtig jaar be staat is veranderd en diegenen, die Maan dagochtend om half elf bij de opening aan wezig zullen zijn, kunnen bemerken, dat de school de oude „eigen" sfeer heeft ver loren, maar daarvoor een nieuwe sfeer heeft terug gekregen. En dat deze verbouwingen niet aan de ouders voorbij zijn gegaan, bewees de heer Huibregtse wel toen hij mededeelde, dat de aanmeldingen voor de nieuwe cursus aanzienlijk hoger liggen dan vroeger en dat men in het jaar 1954-1955 reeds weer twee nieuwe eersteklassen hoopt te kun nen vormen. Vrijdagavond had in de Gemeentelijke Concertzaal de voorjaarsuitvoering plaats van Haarlems Christelijk Mannenkoor, waaraan medewerking werd verleend door de Haagse meisjeskoren Jubilate en Julia na, alle onder leiding van Bernard Ver boom, benevens door de organist Feike Asma. Hoofdschotel van het mannenkoorpro gramma was het „Te Deum" van Jan Nie- land, een melodieuze en dus dankbare compositie met een effectrijke orgelpartij. Het koor bleek het omvangrijke stuk goed in zijn macht te hebben en leverde er een van zijn beste prestaties van de avond mee. De korte bariton-solopassage werd zeer verdienstelijk gezongen. Wel zouden wij de heer Verboom willen adviseren bij een eventuële volgende uitvoering de Grego riaanse aanhef „Te Deum laudamus" niet achterwege te laten. Gelukkig was het koor ook met de uitvoering van „Schön Toro" van Grieg, een fraai koorlied met bariton- soli. Men zong voorts „Holland's Glorie" van Richard Hol, waarin de geestdrift, waar mee het werk vertolkt werd, het gevaar meebracht dat het koor wel eens wat ruw ging klinken. Ook deed zich hier, evenals in de beide motetten die in het begin van de avond gezongen werden, het geval voor, dat een paar eerste tenoren hun partij nogal eens drukten. Een dergelijke onsta biliteit in de bovenstem is ons voorheen bij Haarlems Christelijk Mannenkoor nooit opgevallen. Reden te meer om op die ge vaarlijke plek te wijzen. Het is verblijdend te zien dat een koor in ledental groeit, maar hoofdzaak is toch dat het er kwalita tief niet op achteruit gaat. Als dirigent van het dubbele meisjes ensemble, kon de heer Verboom op goede successen bogen, vooral met „Van een Zeeuwschen jongen" van Bernard Zweers waarin, stralend zuiver van intonatie, een heerlijke koorklank bereikt werd. Ook het koorlied der Spinsters uit „Dè Vliegende Hollander" van Wagner, een driestemmig stukje van Wockenfues en een „Et incar- natus est" van Mozart voldeden ten zeerste. Het openingskoor uit het „Stabat Mater" van Pergolesi klonk daarentegen rhyth- misch tamelijk slap en het was vreemd het beroemde „Ave vera Viaginitas" van Jos- quin des Prés in een bedenkelijke bewer kingen met Duitse tekst te horen. De organist Feike Asma had een taak als begeleider en een als solist. Hij ver gastte onder meer het publiek op een paraphrase over geestelijke liederen, speel de werk van Pachelbel, Vivaldi en César Franck. Zijn vertolking van „Prélude, Fu gue et Variation" van laatstgenoemde was in alle opzichten artistiek verantwoord en openbaarde een beheersing en een zin voor klankverhouding, die wij Feike Asma con stant zouden willen toewensen. De avond werd geopend met gebed en besloten met het gezamenlijk zingen van „Lof zij den Heer, den almachtigen Koning der Ere". JOS. DE KLERK. X5000000000COOOOOOOOOOOOOOOOCCCCOOOCOOC Het moderne meubilair, dat thans de klassen van het stedelijk gymnasium vult, is, hoewel misschien een beetje stijf, bijzonder practisch. Eén ding heeft men echter, al dan niet moedwillig, achterwege gelaten: de tafeltjes hebben geen inktpotjes. Ook de rector van het gymnasium, de heer dr. K. Huibregtse, was van oor deel, dat dit als een probleem moest worden gezien. Hij meende echter dat men de oplossing moest zoeken in het van gemeentewege verstrekken van goede, en goedkope, vulpennen aan die leerlingen, die zelf niet over een derge lijk belangrijk instrument, beschikken. De nieuwe aula in het Stedelijk Gymnasi um, die plaats zal bieden aan 180 personen. (Van onze correspondent in Parijs) Het mysterie van de Delftse horloge maker Naundorff, die zich uitgaf voor Lodewijk XVII, en wiens nakomelingen, onder wie de Nederlandse dichter mr. Louis de Bourbon, daarom aanspraak zouden kunnen maken op de troon van Frankrijk, is opnieuw in het centrum van de belang stelling geplaatst. De nakomelingen van Naundorff, die zich ook in Frankrijk sieren willen met de naam Bourbon een recht dat in Nederland is erkend hebben een proces aanhangig gemaakt tegen de Parma- dynastie, die zich momenteel als wettige erfgenaam van de Franse koningsrechten beschouwt en waarvoor de Comte de Paris, de graaf van Parijs, als hoofd en woord voerder optreedt. Nu moet hierbij worden aangetekend dat de hele zaak meer een kwestie is van fami lie-eer en van h is tor isch - academ ische orde dan van politiek of staatkundig belang. Henri, de graaf van Parijs, en de huidige officiële kroonpretendent, heeft van al zijn rechten afstand gedaan en op die belofte werd hem een paar jaar geleden dan ook toegestaan zich opnieuw in Frankrijk te vestigen. De graaf van Parijs, die een tal rijke familie bezit en zeer vermogend moet zijn, houdt er nog wel een eigen secreta riaat op na, dat iedere maand een bulletin uitgeeft met een uitnemende analyse van de Franse binnenlandse en buiten landse verhoudingen, maar van elke actie der royalisten, die in aantal sedert de oor log trouwens sterk zijn gedund, houdt hij zich altijd verre. Zou zijn titel van troonopvolger nu over gaan op een ander, dan is het al even on waarschijnlijk dat de Franse republiek binnen afzienbare tijd in een koninkrijk zal worden veranderd.De Nederlandse oud burgemeester van Oss, mr. Louis de Bour bon, die in zijn familie trouwens ook niet In de stadsschouwburg gaf de H. H. V. „De Spaarnespatters" Vrijdagavond een voorstelling van Jaap v. d. Poli's voor het amateurtoneel zo geschikte comedie „Le vensavond". We worden daarin geconfron teerd met een beminnenswaardige oma, die op haar levensavond te maken krijgt met de problemen van het echtelijk geluk harer kinderen. Haar schoonzoon wordt verliefd op een in huis logerend nichtje en wil scheiden. Oma pakt de zaken rigou reus aan en geholpen door de omstandig heden verijdelt zij een domme zet in het schaakspel des levens en brengt een an ders zeer verstandig man weer in het goe de spoor. Met haar eigen zoon heeft zij ook heel wat te stellen, want die hangt de mijnheer uit van het geld van zijn zwager, ofschoon hij een klein hartje heeft en met al zijn tierigheid en veelpraterij eerlijk is als het goud, waarop hij aast. Zo zijn er veel con trasten en een ontwikkeling van gebeur tenissen, welke niet onalledaags is. De auteur werkt er handig mee en voegt de elementen samen tot een spel, waarin de gevoelens duidelijk staan afgetekend en de dramatis personae scherp tegenover elkaar. Het gevolg: een toneelstuk met in houd, dat ook qua constructie zeer aan vaardbaar is: een kolfje naar de hand on zer dilettanten. Ik kan niet anders zeggen dan dat „De Spaarnespatters" onder regie van Willem van der Veer een loffelijke voorstelling van deze comedie hebben gegeven met alle aan dacht voor de komische èn de ernstige mo menten. Het tempo had hoger kunnen zijn, maar de figuren kwamen stuk voor stuk tot hun recht. Het intrigerende nichtje was een fraai exempel van toneelspel, dat Jo Wee- rets ons schonk, juist zo „boven de mate rie" als werd verlangd en bijzonder knap uitgespeeld. De op haar verliefde trouwe loze echtgenoot kreeg van Arie Mulder de waardige allure, die hem ondanks alles sympathiek doet blijven. Zijn vrouw, goed aangezet in haar verontwaardiging, werd door Bep VerdonckschotWindt met zorg vervuld. Zijn zwager, de loslippige Karel- tje, was als type raak getroffen. Leo Fabel komt daarvoor de eer toe. Alleen zijn snel heid van spreken bezorgde hem moeilijk heden. Voor Gonny Jonker, die zijn Indisch vrouwtje uitbeeldde, heb ik alle waar dering. Dat was prima van karakterteke ning. Hun dochtertje bleek in de natuur lijke speeltrant van Truus Woelinga Kroese evenzeer aanvaardbaar en oma mocht qua spelopvatting een loffelijke prestatie heten, door Tonny Marchans Vaars verricht. De chauffeur van Hugo Priester completeerde de bezetting. Al met al een goede beurt van deze ver eniging. P. W. FRANSE Morgenmiddag om 13 uur zal een licht- grijsdieseltreinstel pijlsnel het Amster damse Centraalstation en de emplacemen ten van het Westerdok achter zich laten. Dat zal dan de eerste rit worden van de nieuwe, door Franse dieseltreinen onder houden verbinding met Parijs, waarbij de 547 kilometers tussen de Nederlandse en de Franse hoofdsteden in zes uur en twee minuten zullen worden afgelegd. De topsnelheid van de trein ligt om de 140 kilometer. Er wordt slechts in Den Haag, Rotterdam, Rosendaal, Antwerpen- Oost, Brussel Centraal en Zuid gestopt. In zonderheid in België, waar de internatio nale treinen met het oog op de schade aan de mijnen slechts vrij langzaam rijden, wordt met dit lichte treinstel een aanzien lijke besparing op de rijtijd verkregen. Tot nu toe duurde de rit met de snelste trein, de Etoile du Nord, zeven uur en een kwar tier. De treinen bestaan uit twee motorwa gens en een aanhangwagen, maar de Fran se industrie zal binnenkort treinstellen af leveren van een motorrijtuig met twee aanhangwagens. In het tussenrijtuig be vindt zich een keuken van waaruit de maaltijden worden geserveerd. De reizi gers worden op hun plaatsen bediend, daar losse tafeltjes bijgezet worden. Het tarief voor de nieuwe trein die slechts één klasse met 112 zitplaatsen be vat ligt iets boven het huidige tweede klasse tarief. In de Woensdag te houden vergadering van de Haarlemse gemeenteraad zullen, in dien de punten alsnog op de agenda worden geplaatst, verzoeken van de Midden standscentrale en van de Schoterwegvereniging en de Paul Krugerstraatvereniging besproken worden, die verband houden met het raadsbesluit van 12 Mei, waarbij Ier gelegenheid van de braderie op 14, 15 en 16 Juni in de Generaal Cronjéstraat aan de winkeliers uit deze straat ontheffing van de bepalingen van de Winkelsluitingswet voor de avonduren wordt verleend. Deze twee straatverenigingen hebben Vrijdag ochtend een verzoek gericht tot de gemeenteraad om de winkels in haar straten op de drie dagen ook des avonds geopend te mogn houden en de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten heeft in haar vergadering van Vrijdagavond besloten een verzoek te richten tot de gemeenteraad, waarin gevraagd wordt ge durende 14, 15 en 16 Juni alle winkeliers uit Haarlem in de gelegenheid te stellen hun zaken des avonds geopend te houden. Het bestuur van de Middenstandscen trale had de aangesloten organisaties uit genodigd voör een bijeenkomst in het Mid denstandshuis aan de Wilhelminastraat ter bespreking van de toestand, die door het raadsbesluit is ontstaan. Elf afgevaardigden waren bijeen met de drie leden van het dagelijks bestuur, toen de heer L. van Berk el de bijeenkomst opende. Hij zei, dat vele telefoongesprekken en artikelen in de pers aanleiding zijn geweest een ver gadering uit te schrijven. Reeds einde Maart is het bestuur der centrale in actie gekomen. Toen ontving het bestuur een brief van B. en W., waarin advies gevraagd werd over vacantie-regeling voor slagers, over het houden van een koopavond ge durende de bollentijd (initiatief van Haar lems Bloei) en over Maandagochtendslui ting tijdens winkeluitverkopen. Er werd geen advies gevraagd over de braderie in de Generaal Cronjéstraat. De Midden standscentrale kwam op 29 Maart in ver gadering bijeen, waarop de brief van B. en W. besproken is en ook werd aandacht be steed aan de braderie. De vergadering voelde niets voor ontheffing van de win- kelsluitingsbepalingen gedurende de bra derie en het bestuur der Middenstands centrale heeft ongevraagd een advies uit gebracht. Op 1 April kwam de Advies commissie Winkelsluitingswet (de z.g. commissie-Happé) bijeen ter bespreking van de diverse punten. Wethouder Happé deelde mee, dat er bij het college geen be zwaren waren ontheffing der bepalingen voor de Generaal Cronjéstraat te verlenen. De commissie was het hiermee niet eens en alleen de Coöperatie Haarlem stemde voor orn gunstig te adviseren. Op de ver zoeken over de vavantie der slager en over de Maandagsluiting tijdens uitverkopen werden gunstige adviezen uitgebracht; de commissie was tegen het plan een koop avond te houden. De heer Van Berkel vervolgde, dat er in een raadsverslag gestaan heeft, dat de wethouder verklaard heeft, dat door de huidige samenstelling van de Adviescom missie geen juiste adviezen verwacht kun nen worden. Het bestuur der Midden standscentrale heeft naar aanleiding hier van een onderhoud met de wethouder ge had. Deze deelde mede, dat de weergave in de krant niet juist is geweest; de wethou der zou voor Vrijdagavond aan het bestuur zijn rede, in de raad uitgesproken, op zenden, hetgeen echter niet is geschied. Wat is een braderie? Bij de besprekingen informeerde de heer J. Spaander wat er onder een braderie verstaan wordt. Zet men kraamp jes op de weg, dan is er van een markt sprake. De voorzitter antwoordde dat er verleden jaar in strijd met de bepa lingen een openbare markt is gehouden. Ook waren er fabrikanten, die een demon stratie gaven. Dit is evenmin toegestaan. Spreker heeft redenen om aan te nemen, dat met deze punten bij de aanstaande braderie rekening gehouden zal worden. De heer Van der Ham merkte op, dat als wethouder Happé van mening is, dat de Adviescommissie incompetent is, dat zij dan moet aftreden. Hij meende, dat het gemeentebestuur van Haarlem er een „kruidenierspolitiek" op na houdt als het over middenstandszaken gaat. De heer Van der Ham had ook bezwaar tegen de wijze, waarop vorig jaar de braderie is opgezet. Er stonden gewone kraampjes van de markt. Er is van een avondmarkt sprake en niet van een braderie, waarbij de ver koopruimte aan de winkels verbonden dienen te zijn. ctxcccoocccccccccccccccccccaxcco3xxcoóóooccax&i>^^ p. Tijdens de besprekingen over de brade- brie maakten enkele vertegenwoordigers $van verenigingen, aangesloten bij de g Vliddenstandscentrale, opmerkingen over moeilijkheden, waarmee de organiseren- de vereniging uit de Generaal Cron jéstraat vermoedelijk te maken zal hebbenKomt er niet een openbare markt tot stand in plaats van een bra derie, werd gevraagd. Een der bezoe kers meende, dat een der leden van de Generaal Cronjéstraatvereniging, wiens winkel aan deze straat gevestigd is eigenlijk niet kan profiteren van de ontheffing van de winkelsluiting, omdat zijn perceel volgens het kadaster aan de Schoterweg ligt. De heer A. N. Bierman deelde mee, dat de besturen van de Schoterweg- en van de Paul Krugerstraatvereniging beslo ten hebben aan de gemeenteraad te ver zoeken de zaken in deze straten op 14, 15 en 16 Juni des avonds ook open te laten. Vóór de vorige vergadering was reeds een verzoek tot B. en W. gericht, maar de raad moet hierover besluiten. De heer Van der Wal herinnerde er aan, dat de Generaal Cronjéstraatvereni ging zich' vorig jaar bij de verlichting der stad afzijdig heeft gehouden. Het is voor straatverenigingen moeilijk met de vereni ging samen te werken. Spreker gaf in overweging de gemeenteraad te vragen alle winkels op 14, 15 en 16 Juni open te houden. Dan wordt ook de Sportweek gé- houden. De heer G. Alders adviseerde de ver gadering thans geen actie te voeren, om daardoor te trachten de eenheid te bevor deren, waarna de heer L. Lam, lid van de hoogste rechten bezit, heeft principieel ook van al zijn aanspraken afstand gedaan en dat is zeker wel de verstandigste hou ding. Met een acute koningskwestie zou Frankrijk op dit moment niet zo erg zijn gediend. Politieke problemen zijn er ai te over. De Bourbons zijn dit proces begonnen om er politieke munt uit te slaan. Het gaat hen om de erkenning van rechten die ze als historisch gerechtvaardigd beschouwen en verder om de eer van hun familie. Of ze enige kans maken hun proces dat op 5 Mei begonnen is en nog wel een tijdje zal voortduren, te winnen, valt nog niet te zeg gen. Hun stellingen zijn al uitvoerig toe gelicht door de vermaarde Parijse advocaat Le Batonnier Chresteil en voor de tegen partij is nu de niet minder beroemde mr. Maurice Gargon zijn pleidooi begonnen. Mr. Gargon behoort niet alleen tot de scherpste juristen van de Franse balie, hij is bovendien een schrijver en historicus van grote naam. Als lid van de (onsterfelijke) Aeadémie- Frangaise heeft hij onlangs een boek over bet Naundorff-mysterie gepubliceerd en voor zijn pleitrede behoefde hij slechts een uittreksel van zijn eigen verhandeling te maken. Voor mr. Maurice Gargon lijdt het geen twijfel of de kleine Dauphin, het zoon tje van Lodewijk XVI, is op 8 Juni 1795 inderdaad in de Temple-gevangenis ge storven en Naundorff is voor hem dus niet meer dan een handige charlatan. Zijn te genstander mr. Chresteil heeft voor de zoveelste maal het tegendeel beweerd eti een groot aantal argumenten aangevoerd die moeten aantonen dat de machthebbers indertijd groot belang hadden bij het ver duisteren van de waarheid. Voor hem is het lijkje, daAvanuit de Temple is begra ven, afkomsng van een ondergeschoven kind. Hij beroept zich op verschillende on waarschijnlijkheden in de overlijdensacte en op de omvang van de stoffelijke resten en het skelet die later weer zijn opgegra ven en die op een kind van minstens veer tien jaar betrekking zouden hebben, terwijl op dat moment de Dauphin een knaapje van tien jaar was. De sterkste troef, welke de Naumdorff- partij tot dusver heeft uitgespeeld schijnt echter wel het feit te betreffen dat een dossier met 202 beslissende stukken be wust achterwege zou worden gehouden Met die documenten heeft Naundorff, die dus eens de gevluchte Dauphin zou zijn geweest, in 1836 gepoogd zijn rechten in Frankrijk erkend te krijgen. Het dossier is toen door de justitie in beslag genomen en nooit meer teruggevonden. Er zijn verschil lende veronderstellingen in omloop over de huidige plaats waar deze stukken zich nu zouden bevinden en volgens sommige in lichtingen zouden deze documenten in Ne derland in officiële handen zijn. Zou het proces ertoe leiden dat dit 'dossier kon worden achterhaald, dan heeft men, schijnt het, grote kans dat eindelijk ook de waar heid onthuld zal kunnen worden. Voor het moment is dit proces, waarvoor niet alleen onder historici maar ook onder het grote publiek nogal belangstelling be staat de Franse kranten geven er dage lijks uitvoerige verslagen van toch niet veel meer dan een druk bezochte society- aangelegenheid. Men kan hier zien hoe twee der grootste Franse advocaten elkan der in die haren vliegen of beleefder ge zegd, de degens kruisen en zo'n histo risch festival met op het programma de meest spectaculaire „cause celèbre" van Frankrij'ks rijke geschiedenis, is nog altijd wel een attractie die honderden Parijze- naars zich niet gaarne laten ontglippen. Op Zaterdag 29 Mei, des middags om drie uur, vindt de officiële opening plaats van het nieuwe clubhuis voor Heemstede van het district Heemstede-Hillegom van het Neder landse Padvindersgilde, staande aan de Torenlaan, het vroeger secretariaat van de Flora in Groenendaal. Het ligt in de bedoeling na de eigenlijke opening waarbij tevens het naamschild van het nieuwe P. V. tehuis zal worden ont huld door een aantal padvindsters en kabouters een kort toepasselijk spel te laten opvoeren. Daarna zal voor de genodigden ge legenheid bestaan groepsgewijze het nieuwe clubhuis te bezichtigen. het dagelijks bestuur, een soortgelijk ad vies gaf. De voorzitter zei, dat het bestuur zich bij voorbaat met een rechtskundige in verbinding heeft gesteld, die een con ceptbrief heeft samengesteld voor een be roep bij de Kroon, om het raadsbesluit van 12 Mei te vernietigen. Hij voelde er voor óm thans geen actie te voeren, maar B. en W. en de raadsleden op de hoogte te stel len, opdat in de toekomst niet opnieuw een besluit genomen wordt. Tenslotte besloot de vergadering aan de gemeenteraad te vragen alle winkeliers in de gelegenheid te stellen hun zaken op 14, 15 en 16 Juni geopend te houden. De Nederlandse wielerploeg passeerde Rome op haar tocht naar Palermo, waar zij tezamen met 105 renners van zes verschillende landen zal starten voor de monster- tocht van 4300 km. Van links naar rechts: Roks, Gerrit Voorting, NoltenVan Breenen, Wagtmans, Adrie Voorting en Van Est. BINNENLAND De Rijksluchtvaartdienst van de Ver enigde Staten heeft toegestaan dat voortaan in een Douglas DC-6a „Liftmaster" vlieg, tuig ten hoogste .105 passagiers zullen mo gen worden vervoerd tegen tot dusverre 88 Enkele Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen, die de „Liftmaster" op het binnenlands net gebruiken voor vracht- en passagiers vervoer, kunnen dit toestel binnen drie uur van vrachtvliegtuig veranderen in passa giersvliegtuig voor 1.05 passagiers. De K.L.M. heeft twee „Liftmasters". De onder auspiciën van N.A.V.O. aan te leggen buisleiding ten behoeve van de be voorrading met brandstof van tal van N.A.V.O.-vliegvelden heeft thans ook ons land bereikt. Dezer dagen is aan de firma E. W. Smit te Nijmegen gegund de aanleg van een ruim 100 km lang tracé van de buisleiding, lopende van de Belgisch-Neder landse grens door Noord-Brabant. Met de werkzaamheden zal binnenkort een begin worden gemaakt. De Wereldfederatie ter Bescherming van Dieren, heeft het onderstaand telegram aan de Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging gezonden: „De Wereldfederatie ter bescherming van dieren protesteert ernstig tegen het onwaardige wedstrijd element en tegen het premiestelsel bij uw actie tot bestrijding van de voor de landbouw schadelijke houtduiven en andere vogels.De wereldfederatie verzoekt dringend onmiddel lijke stopzetting van de wedstrijd". Tijdens werkzaamheden in een pijler op de 546-meterverdieping van de staatsmijn Emma te Treebeek is de 22-jarige ongehuw de hulphouwer N. J. Stevens uit Hoens- broek onder vallend gesteente bedolven en om het leven gekomen. De Algemene Kunstzijde Unie is met de Imperial Chemical Industries Ltd in Enge land tot overeenstemming gekomen over een licentie-contract, waardoor zij het recht heeft gekregen gebruik te maken van de I.C.I.- patenten op het gebied van terylene. Tery- lene is een nieuwe geheel synthetische vezel. In de te Amsterdam gehouden buiten gewone algemene vergadering van aandeel houders der N.V. Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij kon over het voor stel tot wijziging der statuten geen stem ming worden gehouden, daar het vereiste quorum ontbrak. Er zal een tweede buiten gewone vergadering worden gehouden op 16 Juni. De voorgestelde statutenwijziging houdt verband met het voornemen tot het aanvragen van een notering der aandelen van de vennootschap op de New Yorkse beurs. De Amsterdammer .Telle Abma die met ongeveer 1600 architecten en studenten in de bouwkunde heeft gedongen naar de hoofdprijs, 5000 dollar, van de internationale „Calvert House" prijsvraag voor de Canadese woning van de toekomst, heeft een eervolle vermelding gekregen. Die eervolle vermel ding leverde hem 200 dollar op. De win naar van de hoofdprijs is Knud Peder Harboe uit Charlottenlund bij Kopenhagen. De Nederlandse Stichting voor het Ge brekkige Kind Mytylstichitng zal ook deze zomer een loterij organiseren ten bate van de nazorg kinderverlamming. De hoofd prijzen zijn 5 auto's, 5 scooters, 5 bromfietsen, 5 fietsen en 5 kinderwagens. Het nieuwe spoorwegstation te Nijme gen, dat al sinds Kerstmis in gebruik is, zal op 1 Juni officieel worden geopend. Ter gelegenheid hiervan zal net gemeentebe stuur van Nijmegen aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen een bronzen pla quette aanbieden. Deze zal worden verva..r- digd door de Nijmeegse beeldhouwer Ch. Hammes. Drie mannen in Delft hebben het hart niet links, doch rechts in het lichaam. Niet alleen het hart dragen zij op de verkeerde plaats, ook alle andere inwendige organen bevinden zich op een plaats tegenovex-gesteld aan de normale. Dit werd geconstateerd bij de doorlichting tijdens het bevolkings onderzoek op tuberculose in Delft. Van 21 Mei tot en met 3 Juni houdt de genie-school uit Soesterberg in de omgeving van Rhenen een brugslagoefening onder de codenaam „Pluto". In deze oefening worden een drietal bruggen geslagen. Over de Grift wordt een Baileybrug gebouwd van onge veer 40 meter, over het spoorwegravijn een Baileybrug van plus minus 80 meter en over de Rijn een drijvende aluminium dekligger- brug van 190 meter. Ruim 300 leerlingen van Middelbaar Technische Scholen, afkomstig uit Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Groningen en Haarlem zullen een bezoek brengen aan deze brugslagoefening. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om de heer H. Sandjer te Haarlem te benoemen tot tijdelijk leraar in de Franse taal aan de Hogere Burgerschool A met vijfjarige cursus. Ds. P. J. de Geeter uit Deventer, die van wijkgemeente III der Haarlemse Her vormde kerk een toezegging van beroep ontving in de vacature dr. A. J. Rasker, komt Maandagavond met de leden van de wijkgemeente in het wijkgebouw aan de Molenaerstraat kennis maken. De heer L. Sleutelberg, controleur A. van 's Rijks Belastingen te Haarlem, is op zijn verzoek per 1 Augustus e.ervol ontslag verleend. De heer A. W. Verdenlus, hoofdaccoun tant-titulair bij het bureau van de Rijks accountantsdienst te Haai-lem, is per 1 Juni op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Drs. C. J. A. van Daalen te Heemstede is benoemd tot leraar aan de Christelijke Kweekschool te Den Haag. De heer G. Gerritsen te Amsterdam is benoemd tot onderwijzer aan de Christe lijke school aan de Noordwijkerweg te Be verwijk. De heer F. de Haan, concierge B van 's Rijks Belastingen te Haarlem in het hy potheekkantoor, viert op 1 Juni zijn achtste ambtslustrum. De heer J. Jedema, ontvanger van 's Rijks Belastingen, toegevoegd aan het hoofd van het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Hillegom, is op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus 1954 eervol ontslag verleend. Zaterdag 9 Juni zullen om 12 uur de leden van de vereniging „Hendrick de Key- ser", die deze dag in de raadzaal een jaar vergadering houden, door het Haarlemse college van B. en W. ten stadhuize worden, ontvangen. De uitslag van de Donderdag gehouden verkoping in het Notarishuis luidt: Bentveldsduinweg 10, Aerdenhout, 39.000,—; F. Wildeboer qq; Adr. de Jongestraat 26, Haarlem, ƒ.4.705.S. L. Mok qq; Brouwers vaart 146 en 144 zw. en rd, 7.500.P. Smit; Indischestraat 23, ƒ3.900.N.V. Nederland; Indischestraat 21, 4.200,Ch. Kemper; Preangerstraat 30, ƒ4.100.—, D. J. van Rijn qq; Preangerstraat 32, 4.200.—, J. Bakker c.s.; Preangerstraat 34, 3.700.—, J. Bakker c.s.; Preangerstraat 36, f 3.400—, Th Bijman c.s.; Preangerstraat 38, 3.600 C. G. N. Kemper; Preangerstraat 40, 3.600.—, P. Brouwer; Kerklaan (grond) en Kerklaan 45 en 45a, Heemstede, 24.350.—, J. Jansen qq; Oranje boomstraat 95, 2.550.—, opgehouden; Zand- voortselaan 44, Heemstede, ƒ6.300.—, opge houden; Zomerluststraat 4, 36.000.opge houden; Koningstraat 33. 16.200.A. M. Huizing; Neptunusstraat 39zw. en rd, Neptu- nusstraat 37a, Neptunusstraat 37zw. en rd, niet geveild; Kerklaan 2, Heemstede, 2.920.-. E. Honderdors qq; Kerklaan 6, Heemstede, 13.400.F. Wildeboer qq; Kerklaan Heem stede (grond), niet geveild; Cederstraat 10, niet geveild; Wagenweg 126zw. en rd. 27.000, opgehouden; Zandvoorterweg 59. Aerdenhout, 55.000.—, J. I. H. H. Konersmann; Schoter singel 17, 10.300,—, J. H. Steusel; Delistraat 80. 3.100.—, A. Th. Joosten qq.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10