Bestandsontwerp op voorstel van minister Molotov ter tafel Weerbericht Oud geheim P. C. Hooftprijs 1953 uitgereikt Geheim rapport over de strijd in Noord-Indochina Moeizame onderhandelingen in Genève Fransen zien enige vordering, maar de Amerikanen niet Twee reisbeurzen toegekend Kolen- en Staal parlement naar huis Het woord is aan Amerikaanse oud-officier beschuldigd van drievoudige moord te Passau Oplossing Saarkwestie nog niet onomstotelijk Opklaringen en buien Stassen maakt McCarthy voor leugenaar uit Koning Haakon komt op 12 Augustus aan Twee bedrijfsleiders in Dacca gearresteerd Generaal Navarre zou vervangen worden Aanklager in Frankfort vraagt uitlevering Franse tegenspraak Weerrapport 58e JAARGANG No 266 ZATERDAG 22 MEI 1954 298e JAARGANG No 114 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. "fjP Tj 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- II _g-%Jr _g-*r ~TH I i H 1 Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor g 1 f 1 f 1 I QfTl W JM *1 ll I 11 Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. I I li J I I ITT III ^^jl JLV>f franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Direcfep-w-paboon,enadHulman HET MYSTERIE-NAUNDORFF iis weer aan de orde gesteld. Ditmaal in Parijs. Gij zult u herinneren dat het vier jaar geleden in ons land tijdelijk „acuut" was. En dat zal misschien nog wel eens opnieuw gebeuren. Want Karl Wilhelm Naundorff, Pruisisch horlogemaker, die zeide dat hij in waar heid Koning Lodewijk XVII van Frankrijk was het kind van de Temple, niet ge storven maar ontvoerd uit zijn gevangenis ligt te Delft begraven. Nederland heeft nog iets meer met de zaak te maken, want onze Koning Willem II heeft destijds de juistheid van Naundorff's aanspraken er kend. Nadat hij op 10 Augustus 1845 te Delft gestorven was, werd per zeer geheim Koninklijk Besluit de naam van zijn zoon Carl Eduard officieel vastgesteld als Char les Edouard de Bourbon en een andere zoon werd in 1863 genaturaliseerd als Adal bert de Bourbon. De afstammelingen in ons land dragen dan ook tot op de huidige dag de naam van het vermaarde koningshuis. Mr. Louis de Bourbon, die als Nederlands dichter de aandacht heeft getrokken te midden der dichters-generatie waartoe Nijhoff, Van Eyck, Roland Holst, Weru- meus Buning behoren, was aanwezig bij de opening van het graf te Delft op 27 September 1950. Het onderzoek van het stoffelijk overschot door een patholoog- anatoom leverde minder belangrijks op dan sommigen verwacht hadden, maar er bleek wel uit dat Naundorff de leeftijd van zestig jaar moest hebben bereikt, hetgeen de ver onderstelling teniet deed dat hij een Prui sische soldaat, genaamd Benjamin Werge, geweest zou zijn en dus een valse preten dent, zoals er zich al zoveel hadden aan gediend Charles Louis de Bourbon, het kind van de Temple, dauphin van Frank rijk, was op 27 Maart 1785 als zoon van Lodewijk XVI en Marie Antoinette, die beiden tijdens de grote Franse revolutie onder de guillotine stierven, geboren. De leeftijd van 60 jaar, waarop Naundorff te Delft gestorven was, stemde dus met die geboortedatum overeen. Een paar jaar later hoopte men de ont hulling te beleven van het testament van Marie Thérèse Charlotte, hertogin d'An- goulême, dochter van Lodewijk XVI en Marie Antoinette, en dus zuster van de dauphin, die heelhuids uit de Temple was gekomen en na een bewogen en rampzalig leven, waarin zij tweemaal met de konink lijke familie uit Frankrijk werd verban nen, tenslotte in ballingschap stierf. In dat testament zou de waarheid moeten staan. Het mocht volgens haar beschikking niet eerder dan honderd jaar na haar dood ge opend worden. En zij had in 1836, tijdens het koningschap van haar oom Lodewijk XVIII, geweigerd de pretendent Naundorff te ontvangen, met de merkwaardige toe lichting: „Ik zou de indruk kunnen maken dat ik hem herkende". Naundorff had haar toen een proces aangedaan; de regering van Lodewijk XVIII (wiens eigen koning schap bij de affaire op het spel stond) maakte daar op arbitraire wijze een eind aan door hem over de grens te zetten en de door hem aangevoerde documentatie, bestaande uit 202 stukken, justitieel in beslag te laten nemen. Welnu: het testa ment- van de hertogin d'Angoulême is in 1952, honderd jaar na haar dood, onvind baar gebleken. Het zou in de archieven van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, aan de Quai d'Orsay. hebben be rust. Het was er niet meer. Was het gesto len? Was het destijds naar het Vaticaan te Rome gebracht? Geen opheldering. Ook de 202 processtukken van Naundorff zijn nog ZOG'ki Nu voeren „de Naundorff's" een nieuw proces te Parijs, een proces tegen de dy nastie Bourbon-Parma, waarvan de graaf van Parijs het hoofd is en die aanspraak maakt op de historische rechten der troon opvolging. De vermaarde advocaat de Chresteil treedt voor de Naundorff's op en de niet minder vermaarde advocaat Gargon voor de graaf van Parijs. Mr. Gargon heeft enkele jaren geleden, optredend in de reeks der Conférences-franSaises, te Haarlem nog een rede over het onderwerp gehouden. Hij heeft er een boek aan gewijd. Hij vindt een uitermate^ scherpzinnig tegen stander in zijn confrère Chresteil, die na tuurlijk ook niet nalaat zich op de zonder linge en willekeurige daden, destijds tegen Naundorff bedreven, te beroepen. Onze Parijse correspondent schrijft er vandaag over. Ten aanzien van Naundorff's dossier, bevattend die 202 stukken, dat destijds dooi de Franse justitie in beslag is genomen, is „van sommige zijden de inlichting gege ven" dat het zich in Nederland in officiële handen zou bevinden. Zou dit dossier ach terhaald kunnen worden, zegt onze cor respondent, dan zou naar het schijnt grote kans bestaan dat eindelijk de waarheid onthuld zou worden. Zo wordt Nederland opnieuw in het dispuut over het oude ge heim betrokken. En er zijn mensen genoeg ook in ons land, die er zich levendig voor zijn blijven interesseren; door de genera ties heen is de belangstelling steeds blij ven leven. Zo is het ook met enkele andere historische tragedies gegaan, die nimmer geheel zijn opgehelderd: met de nog oudere tragedie van Mary, Queen of Scots en met die geheimzinnige gebeurtenis der negen tiende eeuw: de plotselinge dood van de Oostenrijks-Hongaarse kroonprins in een jachtslot te Mayerling, ofschoon die later door de onthullingen van een vroegere hof dame, gravin Lonyay, grotendeels scheen te zijn opgehelderd. Weinig mensen „denken historisch", maar de romantiek der oude, geheimzinnige tra gedies blijft het nageslacht boeien, zelfs, eeuwen later nog. Misschien is de nimmer- verklaarde affaire van l'enfant du Temple wel de meest intrigerende van alle. R. P. WASHINGTON (Reuter) Harold Stassen, administrateur van de Amerikaan se hulp aan het buitenland, heeft op een persconferentie verklaard dat de rede, die McCarthy deze week in de Senaat heeft gehouden, vrijwel in elke alinea onjuiste verklaringen behelst. McCarthy critiseerde toen het toezicht op de handel tussen Oost en West. Hij be schuldigde Groot-Brittannië van plannen om wapens naar het Sovjetblok te zenden. Volgens Stassen heeft McCarthy bewust onwaarheid gesproken. GENèVE (Reuter) De negen landen, die trachten een einde te maken aan de Indochinese oorlog, hebben besloten Maandag op de volgende geheime vergadering over deze kwestie te beginnen met de bespreking van een uit vijf punten bestaand plan voor een bestand, aldus is in eonferentiekringen vernomen. Het plan omvat: 1. Een staken van het vuren. 2. Zones, waarin de strijdkrachten van beide partijen opnieuw moeten worden ge groepeerd. 3. Maatregelen ter voorkoming van mi litaire versterking tijdens het bestand. 4. Bestandscontröle. 5. Garanties tegen schendingen. Dit besluit werd genomen op de geheime vergadering van Vrijdag de langste tot op heden, die vier uur en een kwartier duurde. Naar in conferentiekringen is verklaard begon men met een bespreking van de vraag, of vertegenwoordigers van de twee tegenover elkaar staande commando's in Indochina naar Genève moeten worden uitgenodigd.Men is overeengekomen Maan dag de besprekingen over dit punt voort te zetten. Het besluit om de vijf algemene begin selen voor een bestand "te bespreken, werd genomen op voorstel van Molotov, nadat een lang debat over voorwaarden voor be ëindiging van de militaire actie in Laos en Cambodja vruchteloos was gebleven. Eerder was overeengekomen.dat als basis voor onderhandelingen over een bestand het Franse plan van vijf punten voor Viet nam en militaire clausules van de vredes voorstellen der Vietminh-opstandelingen zouden worden genomen. Deze overeen komst strandde, toen het tot een discussie van de beginselen voor beëindiging van de strijd in Laos en Cambodja kwam. Minister Bidault verklaarde, dat aan vaarding van Molotov's voorstel niets af deed van de Franse opvatting, dat Cam bodja en Laos los van Vietnam moeten worden behandeld. In Franse delegatiekringen verklaarde men, dat Vrijdag „enige vorderingen" zijn gemaakt, doch volgens de Amerikaanse delegatie is dat niet het geval. De Franse en Engelse ministers van Bui tenlandse Zaken, Bidault en Eden zijn uit Genève naar huis vertrokken voor overleg met hun regeringen. Zij worden Zondag avond of Maandagochtend in Genève terug verwacht. NEW YORK (Reuter) Van welinge lichte zijde wordt vernomen dat met de UNO in verbinding staande diplomaten steeds meer aandacht schenken aan de mogelijkheid van een inschakeling dezer internationale organisatie bij de behande ling van het Indochinese vraagstuk. Men is echter nog niet zover, dat hiei'over door de betrokken regeringen officieel van ge dachten wordt gewisseld. De Verenigde Staten zouden voornemens zijn de UNO voor te stellen een „vredes-waarnemers- groep" naar Zuid-Oost-Azië te zenden, die in dat geval vermoedelijk ook Indochina in haar reisprogramma zou opnemen. Frankrijk zou naar verwachting een der gelijke Amerikaanse stap steunen. LONDEN (Un. Press) Premier Sir Winston Churchill en minister Eden zullen dit weekeinde een beslissing nemen inzake de kwestie of Groot-Brittannië nu deel zal nemen aan de vorming van een defensie- verbond in Zuid-Oost-Azië. Welingelichte kringen zeiden dat de beslissing in hoge mate afhankelijk is van de vraag of Eden van mening is dat „Genève" nog steeds een oplossing van de Indochinese kwestie kan opleveren. De terugkeer van Eden naar Londen valt samen met het bezoek aan Indochina van de commandant van de Britse lucht strijdkrachten in Zuid-Oost-Azië, lucht- maarschalk Sir Clifford Sanderson. Intussen maakt de Britse pers met op hef bekend dat de minister van Buiten landse Zaken van Nieuw-Zeeland, Clifton Webb, het in Washington duidelijk had gemaakt dat hij geen voorstander was van een verdedigingsgemeenschap in Zuid- Oost-Azië zonder Britse deelneming. WASHINGTON (Un. Press) Betrouw bare kringen verwachten dat de militaire conferentie over Indochina hier volgende Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat het bezoek, dat Koning Haakon van Noorwegen in Augustus aan Nederland zal brengen, enkele dagen ver vroegd is. Hij zal op 12 Augustus hier te lande arriveren en vertrekt op 14 Augustus. Oor spronkelijk was het bezoek vastgesteld op 16, 17 en 18 Augustus. Omstreeks half zes Donderdagmiddag is in Rijswijk (N.B.) een auto-ongeluk ge beurd, als gevolg waarvan drie militairen in een hospitaal moesten worden opgenomen Op het ogenblik van het ongeval passeerde een, vermoedelijk blauwe, bestelwagen. In het belang van het onderzoek is aan de chauffeur van deze bestelwagen verzocht zich in verbinding te stellen met de brigade commandant der Koninklijke Meréchaussée te Gorinchem, telefoon 2241, toestel 69. Tijdens een bijna drie uur durende plechtigheid van de uitreiking aan mr. F. Bordewijk van de oorkonde behelzende het ministeriële besluit inzake de hoogste litte raire onderscheiding in Nederland, de Staatsprijs voor letterkunde (P. C. Hooft prijs) voor 1953, heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mej. dr. A. de Waal, gisteren in de ridderzaal van het Muiderslot bekend ge maakt, dat aan de dichter ds. Jan Wit, Doopsgezind predikant te Nijmegen, voor zijn bundel „Tussen duif en kanarie" een reisbeurs is toegekend van 2000, aan Hans Warren te Borssele (Zeeland) een even grote beurs voor zijn bundel „Ont eigening" en aan P. Koster te Utrecht een reistoelage van 600 voor zijn bundel „Blijspel voor blinden". De bekroonde werken zijn uiteraard nog niet gepubli ceerd. Mr. Bordewijk verklaarde een deel van zijn P. C. Hooftprijs te hebben bestemd als bijdrage voor het herstel van twee in de oorlog beschadigde kerkgebouwen en wel een Protestantse en een Rooms Ka tholieke kerk, ieder een belangrijk stuk Nederlandse architectuur. In haar toe spraak herinnerde mejuffrouw De Waal aan de vermelding van Bordewijk in de Encyclopaedic van de Wereldlitteratuur week zal beginnen en snel zal beslissen waar het communisme tot staan kan wor den gebracht in Zuid-Oost-Azië. VoLgens deze kringen zijn de Verenigde Staten, Australië,Nieuw-Zeeland en Frank rijk het er over eens dat de eerste taak van de conferentie een aanbeveling dient te zijn over de vraag of de communisten in Indochina dan wel elders tot staan moeten worden gebracht. Genoemde kringen ge loven dat Groot-Brittannië thans bereid is deze gang van zaken te aanvaarden, daar de aanbevelingen van de militaire confe rentie niet bindend zullen zijn. Zij ver klaren dat het doel van de conferentie is: aan te bevelen wat de militaire structuur voor een Zuid-Oost-Aziatisch defensiepact dient te zijn. Genoemde kringen geloven dat admiraal Arthur Radford, voorzitter van de Ame rikaanse stafchefs, een plan gereed heeft voor overweging van onmiddellijke en directe interventie in Indochina. STRAATSBURG 22 Mei (Van een speciale verslaggever) Op verschillende manie ren is het beleid van de Europese Kolen- en Staalregering" de Hoge Autoriteit parlementair bezien. Eerst heeft het par lement der K.S.G. er over gediscussiëerd, en gisteren heeft de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa haar mening over het beleid geformuleerd en medege deeld aan het Kolen- en Staalparlement. Dit heeft gisteravond zijn resolutie defini tief vastgesteld. Er wordt in deze resolutie wel enige critiek geoefend op de Hoge Autoriteit, bijvoorbeeld ten aanzien van het kartelbeleid, doch het zou te ver gaan haar een motie van afkeuring te noemen. Volgende maand zal te Londen onderhan deld worden over de banden van Engeland met de K.S.G.welke kwestie ook gisteren nog in de Raad van Europa ter sprake is gekomen. Het Kolen- en Staalparlement is nu voorlopig van het Straatsburgse toneel verdwenen. In October gaat het weer ver gaderen, en wel speciaal over het kartel beleid. Met algemene stemmen zijn gisteren zes vice-presidenten van de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa benoemd. Zij zijn: Von Brentano, Duits Democraat; Lord Layton, Brits Liberaal; Boggiano Pica, Italiaans Christen-Democraat; Elmgren, Zweeds Socialist; Ete, Turkse regerings partij; jhr. mr. Van der Goes van Naters, Nederlands Socialist. De Raad van Europa heeft nu een vol ledig presidium en gaat een week van drukke werkzaamheden tegemoet. DACCA (Reuter). De Oost-Bengaalse regering heeft twee bedrijfsleiders van de grootste katoenspinnerij ter wereld, in Oost-Pakistan, wegens de recente wan ordelijkheden, die aan bijna vierhonderd personen het leven hebben gekost, gear resteerd, waarmede het aantal arrestanten op 118 is gebracht. De reden voor deze jongste arrestaties werd niet medegedeeld. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Edmond Burke: Ik weet niet hoe ik een acte van beschuldiging zou moeten opstel len tegen een volk in zijn geheel. HANOI. (United Press/AFP). Drie hooggeplaatste Franse generaals zijn uit Hanoi in Saigon aangekomen met een ge heim rapport waarin wordt aangedrongen op drastische veranderingen in de oorlog voering, waaronder naar men aanneemt de vervanging van de opperbevelhebber, ge neraal Henri Navarre. Betrouwbare krin gen zeiden dat de Franse staf chef Paul Ely, de vroegere opperbevelhebber in In dochina, generaal Salan, en de waarnemend staf chef Pélissier, aan de Franse regering zouden verklaren dat zij Navarre moet vervangen, 30.000 man versterkingen moet aanvoeren en de gehele taktiek radicaal moet herzien als zij nog iets van Noord-In- dochlna wil redden. De drie generaals zul len Zondag naar Parijs terugkeren. Betrouwbare kringen zeiden dat in het rapport het volgende wordt aanbevolen: 1. Navarre moet worden vervangen, al is het alleen maar om het psychologische effect. Navarre draagt de verantwoording voor de val van Dien Bien Pboe en deze zwarte bladzijde in de Franse militaire ge schiedenis zal aan zijn naam zijn verbon den. Vele waarnemers zijn van mening dat hij de Chinese inmenging heeft onderschat en de waarde van de loyale Vietnamese troepen heeft overdreven. 2. Krachtige versterkingen in man schappen en materiaal. Men gelooft dat in het rapport de onmiddellijke overplaatsing naar Indochina wordt geëist van 30.000 man en wordt gevraagd om de aanvoer van zwaar materiaal, zoals de Amerikanen in Korea gebruikten. 3. Een radicale verandering van tak tiek. De troepen moeten worden terugge trokken van de ontelbare kleine garnizoe nen, die verspreid liggen over de rijst- vlakten en de oerwouden, en worden sa mengebundeld tot grote beweeglijke een heden, die zware slagen kunnen leveren. Geïsoleerde forten die vanuit de lucht moeten worden bevoorraad, mogen niet meer verdedigd worden. 4. Een nieuwe benadering van het Viet namese nationale regiem van Bao Dai om de volledige steun te verkrijgen van het Vietnamese volk in de strijd. Men neemt aan dat de generaals aan premier Laniel en minister van Defensie Mejuffrouw dr. H. de Waal, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen overhandigt de oorkonde, behelzende de toekenning der P. C. Hooftprijs 1953 aan mr. F. Bordewijk. In het midden: de componiste Johanna Bordewijk- Roepman. als winnaar van de Staatsprijs-1952. Deze vergissing is nu gelukkigerwijze terugge bracht tot een simpele zetfout. Het rapport van de jury beschrijft Bordewijks werk als een belangrijke bijdrage in de ontwikke ling van het Nederlandse verhalend proza van de laatste kwarteeuw. De verbeel dingskracht van de schrijver, aldus het rapport, heeft zich gezuiverd van het over heersen der neiging naar het absurde. De familieroman „De doopvont" (een van de werken die tot de bekroning liebben ge leid) bevat behalve de evocatie van de ste den Den Haag, Rotterdam en Delft, enige onvergetelijke beelden. Het heeft grootse bladzijden en uitstekende psychologische spanningen. Anderzijds grondt de jury haar advies op de een jaar eerder versche nen novellenbundel „Studiën in volks structuur", waarmee hij opnieuw zijn on betwist meesterschap over deze kunstvorm bewijst. Deze novellenbundel, geheel re- presentatief voor de auteur, bevat al de kwaliteiten die Bordewijk een even zelf- FRANKFORT (United Press) De Amerikaanse openbare aanklager in Frankfort, Canfield, heeft de gewezen ka pitein van het Amerikaanse leger Leech beschuldigd van moord op drie Amerikaan- se legerofficieren, gepleegd op 7 Januari 1946 in Passau in Beieren. Canfield ver- langde de uitlevering van Leech, die zich in Ohio moet bevinden, opdat hij in Duits land terecht kan staan. De slachtoffers waren majoor Cofran, kapitein Wessler en eerste luitenant Rosewater. Cofran was te dien tijde militair gouverneur van Passau. De Duitsers hebben de ontwikkeling in deze zaak met grote belangstelling gevolgd, omdat geruime tijd leden van de Duitse „ondergrondse" of zwarte-handelaars van de moorden verdacht werden. Het verzoek om uitlevering en ovex'bren- ging van Leech is in handen gesteld van de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duits land, Conant. De moord, die in de chaotische dagen van de eerste bezettingstijd geschiedde, had een grootscheepse mensenjacht tengevolge, waarbij om en nabij de duizend personen werden ondervraagd. Als motieven voor de daad van Leech, gaf de openbare aanklager op: 1. Leech, die waarnemend militair gou- standige als oox-spronkelijke plaats doen innemen in de ontwikkeling van de Ne derlandse letterkunde sinds het einde van de eerste wereldoorlog. Tot het modex-ne verhalende proza van onze litteratuur is zijn omvangrijke werk een van de beste, origineelste en sterkste bijdragen, aldus de jury voor de P. C. Hooftprijs 1953, die ge vormd werd door mevrouw Elisabeth du PerronDe Roos en de heren Adriaan van der Veen, dr. J. Haantjes, Antoon Coolen, Alfred Kossmann en H. J. Michael. „Ik ben meer een Hollands dan een Ne derlands schrijver", spi-ak mr. Bordewijk tot de staatssecretaris, tot slotvoogd Ton Koot, tot juryleden en genodigden. „Dit wordt bevestigd door wat een collega eens opmerkte: „Al uw boeken spelen langs de spoorlijn AmsterdamDordrecht". Hoe groter kunstwerk, aldus spreker, des te meer treedt de maker op de achtergrond, in het bijzonder bij de letterkunde. Voor kunst is geen voorstudie nodig, meende de heer Bordewijk, die herinnerde aan auto didacten als Moussorgski en Rousseau le Douanier. Voor letterkunde studeert nie mand, zo vervolgde hij. Het produceren daarvan is een gave, hetgeen tot beschei denheid moet stemmen. Nader is bekend geworden, dat twee in de oorlog beschadigde kerkgebouwen, tot het herstel waarvan de letterkundige mi-. F. Bordewijk wil bijdragen met een deel van zijn P. C. Hooftprijs, de St. Laurens- kerk te Rotterdam en de toren van de kerkelijke gemeente te Sambeek in Noord- Brabant zijn. vexneur in Passau was, had er op gerekend met de leiding ter plaatse te worden be last. Het was voor hem een grote teleur stelling toen hij gepasseerd was en majoor Cofran de benoeming kreeg. 2. Leech, een gehuwd man, had omgang met een Duits meisje dat op de Ameri kaanse bureaux werkte. Cofran ontsloeg haar op een gegeven ogenblik op staande voet. 3. Leech assisteerde de vader van het meisje bij diens streven om het whisky monopolie in Passau te krijgen door pres sie uit te oefenen op de burgemeester. Ma joor Cofran had hier ingegrepen. Passau was als grensstad in die dagen een centrum van intriges. De internationale treinen uit Duitsland en het Noorden stop pen er op weg naar Wenen. Na drie gesprekken over de Saarkwestie het laatste werd gisteravond gevoerd hebben dr. Adenauer en de Franse waar nemend premier Teitgen besloten het resul taat van hun besprekingen aan de beide regeringen voor te leggen. Mr. Van der Goes van Naters, de ontwer per van het plan tot Europeanisering van de Saar, heeft zich optimistisch uitgelaten over de mogelijkheid van een publicatie der gemeenschappelijke Frans-Duitse ver klaring nog voor het einde vaxi de maand. Het Fi-anse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag officieel ontkend, dat er tussen Frankrijk en West-Duitsland al een overeenkomst inzake de Saarkwestie is bereikt. De besprekingen te Straatsburg tussen Bondskanselier Adenauer en de Franse vice-premier Teitgen beogen het zuiverder stellen van de vraagstukken om trent Saarland, aldus de Franse verklaring. Het doel van dit overleg „kan niet het tot siand brengen van een regeling zijn, doch bet vergemakkelijken van het zoeken naar een oplossing." Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, de opsteller van het naar hem genoemde plan voor europeanisatie van het Saargebied, heeft in een vraaggesprek met het linkse blad „Franc-Tireur" verklaard, dat de politieke meningsverschillen over de Saar kwestie de laatste tijd kleiner zijn gewor den, doch dat er op economisch gebied nog aanzienlijke meningsverschillen bestaan. De leider van de sociaal-democratische oppositie in Duitsland, Erich Ollenhauer, heeft verklaard dat het plan-Van der Goes van Naters voor de europeanisering van het Saargebied onaanvaardbaar is voor de S.P.D. Hij merkte hierbij op dat de S.P.D. noch over het verloop noch over het resul taat van de onderhandelingen van de Bondskanselier over de Saar in Straatsburg ingelicht is. Pleven zullen verklaren dat Frankrijk zich moet voorbereiden om een gestaag terug trekken onder druk van de door de Chi nezen gesteunde Vietminh, als deze stap pen niet worden genomen. PARIJS (Reuter) Prof. Huard, hoofd van de Franse missie, die belast is met het vervoer van de gewonden van Dien Bien Phoe, heeft in Loeang Prabang verklaard, dat de Vietminh het voornaamste vlieg veld van het veroverde bolwerk gereed maakt voor de ontvangst van Dakota's. De2e zullen het vervoer der gewonden uit Dien Bien Phoe van de helicopters en lichte vliegtuigen over nemen, wanneer het vliegveld weer in orde is. Tot dusverre zijn 166 gewonden geëvacueerd. Drie Franse posten in de driehoek Phoe- ly-Taibinh-Namdinh, in het Zuiden van de delta van de Rode Rivier, staan bloot aan zware aanvallen van de Vietminh. De aanvallers worden door vliegtuigen be stookt. De verdedigers van de posten wor den uit de lucht van het nodige voorzien. De post Anxa, bij Taibinh, is in handen van de Vietminh gevallen. Zij werd ver dedigd door een compagnie Vietnamezen. De strijd om de post heeft twee a drie weken geduurd. De verliezen daarbij wor den gevoelig genoemd. Sinds de val van Dien Bien Phoe is de druk van de Viet minh in deze streek groter geworden. Het vertrouwen in de houdbaarheid van de delta neemt af. In Hanoi is de toestand gespannen. Han delszaken trachten hun goederen naar Haiphong of Saigon te krijgen en de aan vragen om geld naar het buitenland over te maken, zijn verdrievoudigd. Volgens radio-Vietminh hebben guerilla- troepen in de delta, achter de Franse li nies, duizend man van de Franse strijd krachten uitgeschakeld in twee dagen tijds. Het K.N.M.I. deelt mede: Evenals Donderdag en Vrijdag wordt ook vandaag het weer in Nederland be heerst door de gedragingen van een nabij de Duitse Bocht gelegen depressie. Deze is geheel gevuld met koude lucht, die een on stabiele opbouw vertoont. Als gevolg hier van komen er nu vrijwel overal in het land buien voor. De grootste hoeveelheden regen zijn tot nu toe gevallen in het Noord-Oosten van het land; in Eelde sinds Woensdagmiddag 52 mm. In Vlissingen viel daarentegen tot nu toe slechts 3 mm en op het vliegveld Zuid-Limburg ruim 1 mm. De depressie, waarvan het centrum nu nabij Terschelling is gelegen, verplaatst zich langzaam in ongeveer Westelijke richting, maar zal ook morgen nog buien veroor zaken. De temperatuur zal echter tijdens opklaringen iets hoger kunnen stijgen dan vandaag. (van hedenmorgen 7 uur) weers- na c i i n tg *3 U Ol) f "5- "2" X* toestand C Ca Ir 'Z C5 xn c 25 E w. Stockholm geheel bew. O 2 19 5 Oslo regen NO 4 20 7 Kopenhagen onbewolkt ZZW 5 13 0 Amsterdam regenbui ZW 6 12 4 Londen zwaar bew. WNW 2 12 0,4 Luxemburg zwaar bew windstil 10 0,2 Parijs zwaar bew W 1 15 3 Bordeaux half bew. NNW 1 17 0 Grenoble half bew. windstil 15 1 Nice licht bew. NNW 2 19 1 Genève zwaar bew W 2 14 2 Zürich regen windstil 12 10 Locarno zwaar bew. O 1 17 0 Berlijn nevel windstil 14 0 Frankfort regen windstil 14 2 München onbewolkt Z 1 11 0,6 Wenen regenbui W 6 17 0,3 Innsbruck geheel oew W 2 15 3 Rome geheel bew ZZO 2 20 0 Ajaccio half bew. NO 2 18 0 Mallorca half bew. \"W 2 21 0 Neerslag laatste 24 uur AFNEMEND BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. In het Westen weinig verandering in tempe ratuur. In het Oosten vannacht iets kouder, maar morgen overdag iets ho gere temperaturen dan vandaag. 23 Mei Zon op 4.36 uur. onder 20.38 uur. Maan op 0.31 uur. onder 9.27 uur. 24 Mei Zon op 4.35 uur. onder 20.39 uur Maan op 0.53 uur onder 10.45 uur Maanstanden 25 Mei 14 40 uur Hoog en 'aae wa'ei in Zaterdag 32 Mei Hoog water 6.17 en 18 43 uur Laag water 1 53 en 14 15 uur Zondag 23 Mei Hoog water: 6.59 en 19.26 uur. Laag water: 2.35 en 14.56 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 24 Mei Hoog water: 7.45 en 20.18 uur. Laag water: 3.17 en 15.40 uur. 300Q30000C000CXOC0COG0C.-O^r'r-orr

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1