zietméérin Agenda voor Haarlem Miezérus Koningin en Prins bezochten Leidse industrieën HEROPEND I Wilde staking bij de Britse spoorwegen breidt zich uit Financiële verhouding rijk en gemeenten Engels geleerde werd uit ons land gezet Generaal bepleit insubordinatie „Uraniumvoorraden goed voor 2 eeuwen energie" <:jBrieven aan de redactie ZATERDAG 22 MEI 1954 3 Vragen over onderwijs en fictieve diensttijd Kantoormachinehandel p. HARTOG Straaljagerpiloten zagen hoe groot de Veluwe is Succes voor jeugdige violist Jean Louis Stuurop [r. M. H. Damme treedt af als directeur van Werkspoor Spreekbeurt ging niet door J Libelle adopteert de drielingen „Leger had politionele actie niet moeten stoppen" Zó boeiend is nu PANORAMA Agitatie tegen gedwongen logeerpartijen3 Vakbonden en autoriteiten willen niet wijken Film van Marcel Pagnol in Holland Festival Op de tweede dag van het Koninklijke bezoek aan de Rijnstreek en het merengebied heeft Koningin Juliana Leiden bezocht, waar de vorstelijke gasten grote belang stelling toonden voor de lammerenmarkt. Koningin Juliana hoeft gisteren in Lei den een bezoek gebracht aan de speeltuin „Ons Eiland" en aan de textielfabrieken van de firma Parmentier. Daar nam zij kennis van het ontwikkelingswerk, dat „De Sleutelbloem" en de Mater Amabilisschool verrichten voor de meisjes, die werkzaam zijn in de Leidse industrie. De arbeidende jeugd heeft weinig vrije tijd voor een persoonlijkheidsontwikkelimg. De ideale vorm om deze meisjes te berei ken is het opvangen in de werktijd. Dank zij de medewerking van de Leidse in dustrieën en de steun van de huishoud scholen is dit in Leiden gelukt. De Konin gin stelde zich in de bedrijfscantine van ddt werk op de hoogte. In de cantine wa ren groepjes meisjes bezig met handenar beid, koken, naaien en andere ontwikke lende arbeid. De Koningin sprak met de meisjes en liet zich inlichten over haar werkzaaimh eden Bij de Lakenhal is Koningin Juliana daarna uit de Sleutelstad vertrokken met het koninklijk jacht „Piet Hein", om in Alphen een gedeelte van de Hollandia- roeiwedstrijden bij te wonen. Dekens voor de prinsessen Prins Bernhard had tevoren een bezoek gebracht aan de Leidse textielfabriek ge broeders Van Wijk en Co. Dit bedrijf heeft opdracht tot het melken van 96.000 leger- dekens, waarvan er reedis 40.000 zijn afge leverd. De directie bood voor de vier prin sessen een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen wollen deken aan, waarin be halve het stadswapen een gevleugeld paard en de naam der prinsesjes zijn ingeweven. De vier dekens ziin uitgevoerd in vier kleuren en de Prins werd verzocht voor elk der prinsessen een passende, kleur uit te zoeken. Maar tot grote hilariteit ant- Het Tweede Kamerlid de heer Roosjen heeft aan de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen schriftelijke vra gen gesteld over het feit, dat tal van ge meentebesturen en schoolbesturen er niet toe durven overgaan, bij de salarisbereke ning van bezitters der onderwijsakte, die naar het lager onderwijs zijn overgegaan, de toegezegde fictieve diensttijd in aan merking te nemen. Dit zou komen omdat zij in onzekerheid verkeren met betrekking tot de datum van inwerkingtreding der be treffende regeling. Hij vraagt voorts de minister te bevorderen, dat bedoelde on zekerheid zo spoedig mogelijk wordt weg genomen. ADVERTENTIE SchoterwegJ22 A- Haarlem - Teï. 12681 TEL- EN REKENMACHINES ZATERDAG 22 MEI Vishal: Voorjaarsmarkt, Ned. Jeugdge meenschap, 1423 uur. Stadsschouwburg: „St. Joan', Nederl. Comedie, 7.30 uur. Kleu terschool, Lange Lakenstraat 18, Fancy-fair, 1523 uur. Frans Hals: „Verzwegen verle den", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Waren huis op stelten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. „Dedee, de havenmeid", 18 jaar, 23.30 uur. City: „Gekke touristen", alle leeft.,, 7 en 9.15 uur. Luxor: „BerlijnOost-zone!", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bandieten van Minnesota", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vergeef mij!", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Carnaval in Texas", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 23 MEI Stadsschouwburg: „Het lagboek van een deugniet", Nederl. Comedie, 8 uur. Cultura, Jansstraat: Wijdingsmorgen van „Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", 10.30 uur. Frans Hals: Kleurenfilm over Zuid-Afrika, alle leeft., 11 uur. „Verzwegen verleden", 14 jaar, 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Lido: Oekraïnsch zang en dantheater, alle leeft., 11 uur. „Waren huis op stelten", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Gekke touristen", alle leeft.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „BerlijnOost- zóne!", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Roman Holiday", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Joe Brown als de pech vogel", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Bandie ten van Minnesota", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vergeef mij!", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Carnaval in Texas", alle leeft., 7 en 9.15 uur. MAANDAG 24 MEI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, Bijeenkomst, 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Minervatheater: „In pyjama", Toneelgezelschap Johan Kaart, 8.15 uur. Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat: Vereni ging Nederland-Canada; lezing van ir. Koe ten, 8 uur. Frans Hals: „Verzwegen verleden", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Waren huis op stelten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gekke touristen", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „BerlijnOost- zóne!", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Vergeef mij!", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Amsterdam bij nacht", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. woordide de Prins, dat hij het een aardig idee voind, maar de keuze liever overliet aan zijn dochters, omdat hij vreesde, in haar ogen de verkeerde keus te zullen doen. Daarna volgde een bezoek aan de meel fabriek vain de N.V. De Sleutels. Na afloop van de rondgang volgde nog een bespreking met Leidse industriëlen, waarna de Prins per auto naar het paleis Soestdijik vertrok. ADVERTENTIE 5000000000000000000000000000 Dames- en Herenconfectie O Maatkleding ZIJL WEG 55 - HAARLEM TEL. 10815 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOü Oefening Loopeend In de oefening „Loopeend" hebben ruim 150 vliegers van de Koninklijke Lucht macht de afgelopen twee dagen met steun van de „ondergrondse" getracht zich een weg te banen over de Veluwe, die voor hen door de vijand bezet gebied was. Meer dan 1000 mannen van de maréchaussée, van de Nationale Reserve in Gelderland en rijks- en gemeentepolitie stonden klaar hen in te rekenen en vooral ook van hun uithou dingsvermogen werd op deze grotendeels te voet gemaakte tocht vaak het uiterste ge vergd. Dat was hun dan ook wel aan te zien, als zij na dikwijls meer dan 65 km langs paden en karresporen te hebben af gelegd, op een van de punten van de lijn HarderwijkWageningen aankwamen en daarmede weer „eigen terrein" hadden be reikt, waar een douche, koffie en een maal tijd voor hen klaar stonden. Maar niet allen waren zo gelukkig het vijandelijke cordon te doorbreken. Dan was een „krijgs gevangenkamp" hun bestemming, waar zij weliswaar niet voor 100 percent als vijand werden behandeld, maar toch wel in de verleiding werden gebracht in ruil voor rust en koffie inlichtingen te verstrekken aan de officieren van de inlichtingendienst van de tegenpartij. Ongeveer 20 van hen waren gelukkiger: zij slaagden er in de punten te bereiken, waar een helicopter van de Koninklijke Marine hen uit alle moeilijkheden hielp. Met de tegenstander op een afstand van enkele honderden me ters was er minder dan een halve minuut nodig om hen buiten bereik van hun bela gers te brengen. Een grote rol in deze oefe ning heeft de „ondergrondse" gespeeld. De mannen van het Korps Luchtwachtdienst hadden verspreid over de Veluwe 25 con tactadressen ingericht, die samen vijf ont snappingsroutes vormden en waar de vlie gers een veilig onderdak en voedsel von den. De Veluwe, die de vliegers van straal vliegtuigen gewend zijn in enkele minuten onder zich te zien voorbijschieten, bleek dan een uitgestrektheid te hebben, die alle verwachtingen overtrof, vooral ook, omdat werd gelopen over kleine binnenwegen en bospaden, waardoor de af te leggen afstand niet zelden werd verdubbeld. De ministers van Financiën en van Bin nenlandse Zaken hebben aan de TweeBe Kamer medegedeeld dat de nieuwe rege ling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten niet eerder dan I Januari 1958 zal kunnen ingaan. Zij stellen voor de werkingsduur van de huidige regeling tot dat tijdstip te verlengen. De ministers verklaren dat het voorstel van de commissie-Oud inzake een duur zamer regeling tot dusver niet bij de rege ring is ingediend. Zelfs is inmiddels vast komen te staan, dat dit voorstel, in legen- stelling met de verwachtingen, oqk in het gunstigste geval nog geruime tijd op zich zal laten wachten. Het is thans reeds zeker, dat het niet mogelijk zal zijn de op het voorstel te baseren wettelijke voorzienin gen nog in 1955 of zelfs in 1956 in het Staatsblad te doen opnemen, zodat, indien 1 Januari 1956 als ingangsdatum zou wor den gehandhaafd, ten aanzien van deze nieuwe regeling een zelfde situatie zal ont staan als zich thans voordoet, namelijk dat de beslissing omtrent de inhoud ervan pas kortere of langere tijd na afloop van de werkingsduur der voorafgaande regeling bekend is. Een dergelijke ontwikkeling willen de ministers tot elke prijs vermijden. Zij zijn van mening, dat er naar gestreefd moet worden, dat zowel de departementen als de gemeenten bij het opstellen der begro tingen over een definitief vastgesteld com plex van regelingen beschikken, waaraan zij hun begrotingen in dit opzicht hebben aan te passen. Is dit niet het geval, dan loopt men, naast alle uit de huidige practijk al te zeer bekende moeilijkheden, de kans, dat ook bij het begin van de werking der nieuwe regeling wederom een aantal ge meentebegrotingen een tekort zullen ver tonen, een omstandigheid, die het beoogde systeem van zo objectief mogelijke ver delingsmaatstaven voor het gemeentefonds reeds in het begin in belangrijke mate zou kunnen doorkruisen. Een niet minder groot bezwaar tegen een herhaling van een wetloos tijdperk, zo als de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten thans reeds meer dan een jaar kent, achten de ministers de omstan digheid. dat daardoor zowel regering als volksvertegenwoordiging in de dwang positie kunnen worden gebracht snelle en daardoor wellicht overhaaste beslissingen te moeten nemen omtrent aangelegenheden die zich daartoe allerminst lenen. De 17-jarige Nederlandse violist Jean Louis Stuurop, leerling van professor Oscar Back, heeft de derde prijs, groot 1500, de enige die werd toegekend, van het inter nationale violistenconcours Arrigo Ferato te Rome verworven. In de te Amsterdam gehouden jaarver gadering van aandeelhouders van Werk spoor N.V. is medegedeeld dat ir. M. H. Damme, die thans 73 jaar is. de wens te kennen heeft gegeven als president-direc teur af te treden. De voorzitter, mr. F. H. Fentener van Vlissingen, memoreerde het vele dat ir. Damme, die in 191? in dienst is getreden, voor Werkspoor heeft gedaan in een uiterst moeilijke tijd. In 1931 werd hij tot directeur benoemd. Ir. Damme werd bij acclamatie tot commissaris gekozen. Over de fusie met Stork werd in deze vergadering weinig nieuws meegedeeld. De naam zal niet luiden N.V. Verenigde Ne derlandse machinefabrieken, maar Ver- nigde Machinefabrieken (V.M.F.) De minister van Justitie, mr. L. A. Don ker, heeft, mede namens de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Beyen en de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns. geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gortzak inzake het verhinderen van het houden van een lezing aan- en het over de grens ge leiden van de Engelse geleerde dr. N. O'Connor. De minister antwoordt, dat dr. N. O'Con nor, die de cuanmunistische beginselen is toegedaan, was uitgenodigd om onder auspiciën van het maandblad „Politiek en Cultuur" een lezing te houden. Gezien de gegevens, welke ter beschikking stonden omtrent d'it geval, is de genoemde vreem deling belet te spreken en is zijn terug keer naar Engeland bevorderd, een en an der uit overwegingen van openbare orde en veiligneid. De vraag of de ministers niet van me ning zijn dat een dergelijke behandeling, een buitenlandse geleerde aangedaan, niet bevorderlijk is voor de naam van Neder land in het buitenland en schadelijk voor de internationale culturele betrekkingen, wordt ontkennend beantwoord. Ook op de vraag of de ministers bereid zijn, aan dr. O'Connor hun leedwezen te betuigen over de smaad, door deze behandeling hem aan gedaan, luidt het antwoord ontkennend. Op een desbetreffende laatste vraag, antwoordt minister Donker, dat aan bui tenlandse geleerden, die ons land komen bezoeken tot het houden van een weten schappelijke voordracht geen moeilijkhe den in de weg worden gelegd, tenzij er bij zondere omstandigheden aanwezig zijn, zo als in het onderhavige geval. ADVERTENTIE Deurnedorp der drielingen Lees in Libelle van 29 Mei de hartveroverende reportage van Scheherazade over het unieke ge val van het Brabantse dorp, dat vier drielingen telt! Maar neem vooral kennis van de sensatio nele aankondiging: De na 1 Juni 1954 in ons land ter wereld komende drie-, vier en vijflingen worden (op in het nummer van 29 Mei te noemen voorwaarden) door LIBELLE geadopteerd! Geschenken voor moeders, spaarbankboekjes voor de kinderen en nog een hele reeks verrassingen meer! Zo biedt Libelle steeds wat nieuws. Want U weet het toch: EXTRAIedere week het leuke kinderblad TOMBOLA of maandelijks een COMPLETE ROMANBl/LA GE. De commandant van de voormalige 7 December-divisie, de generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, heeft op een pro paganda bijeenkomst van de afdeling Am sterdam van het Veteranen Legioen een daverende ovatie geoogst, toen hij in een redevoering uitriep: „De eerste politionele actie in Indië werd helaas stopgezet. Toen hadden we alles nog kunnen bereiken. Als er ooit een moment geweest is, dat het leger niet had moeten gehoorzamen was het op de dag, dat deze eerste actie moest worden ge staakt". Nadat het gejuich en het applaus in de zaal van „De brakke grond" was verstor ven, vervolgde de generaal, die als lid van de raad van advies van het Legioen „voor eigen verantwoording" zeide te spreken, met de woorden: „Het klinkt misschien oproerig en in strijd met de krijgstucht, maar er staat nog altijd in de voorschriften, dat militai ren eigen initiatief moeten nemen, wan neer zij menen, dat men in de hoogste kringen niet goed is ingelicht. In die tijd ADVERTENTIE 1 f rCi f w t (Van onze correspondent in Londen) Na een periode van betrekkelijke arbeids- rust wordt Groot-Brittannië thans door een staking geplaagd. Het gaat om de Wes telijke sector van de Britse genationali seerde spoorwegen, welke de verbindingen verzorgt tussen Londen en een gebied, om vattende Wales, Devon en Cornwall. Acties als deze zijn altijd gehuld in een geheimzinnig waas, omdat het moeilijk is vast te stellen of, en hoe. ongewenste poli tieke invloeden zich in het conflict doen gelden. Meestal eindigen stakingen als deze op een even plotselinge manier als waarop zij begonnen zijn, nadat zij zich eerst als een olievlek uitbreiden, als gevolg van een onder de arbeiders heersend solidariteits gevoel. In moderne omstandigheden is de arbeid, Honderdvijftig vliegers van de Koninklijke Luchtmacht hebben de afgelopen twee dagen moeten bewijzen, welke kansen zij maken op hun basis terug te keren als zij in geval van oorlog boven vijandelijk gebied zouden worden neergeschoten. Zij werden 's avonds in kleine groepjes op verscheidene punten ten Oostesi van de Usel met vrachtauto's afgezet, met de opdracht, met behulp van de „ondergrondse beweging", ditmaal bestaande uit leden van de luchtwachtdienst, naar een lijn 45 km. verderop te trekken naar het Westen. Zij waren alleen in het bezit van een kompas, een kaart en één rijksdaalder en mochten niet „liften"Niet allen slaagden er echter in aan de „vijand" te ontkomen. Hier zien we een gesnapte vlieger tijdens een kruisverhoor door een vijandelijk officier. zeker in grote bedrijven, zo georganiseerd, dat stakingen uit de tijd lijken. Er moet daarom heel wat gebeuren voordat ver antwoordelijke vakbonden een conflict op die spits drijven. Ook thans verzetten de bonden zich tegen deze staking, maar hun beroep op het personeel om weer aan het werk te gaan heeft, nu de actie pas be gonnen is, tot dusverre een averechtse uit werking gehad. Dit schijnt nu eenmaal de natuurlijke gang van zaken. Ontladen van spanningen Wilde stakingen, vooral in monster- ondernemingen met een onpersoonlijk ka rakter, zijn ook een middel om spanningen, welke altijd wel aanwezig zijn, te ont laden. Het is vaak de gewone man, die ver verwijderd van de machtigen van de bedrijfsleiding en de vakbondspotentaten zich wil laten gelden. Dit vormt een belangrijk element bij alle wilde stakingen, waaronder Groot-Brittannië in de na-oor- logse jaren heeft geleden. Hetgeen ook weer niet betekent dat men er altijd maar lichtvaardig op losstaakt. Zoiets kan men zeker niet van de Britse spoormannen ver wachten, die een sterk verantwoordelijk heidsgevoel jegens het publiek bezitten, al laat hun betaling nog altijd veel te wensen over. Zij weten echter dat zij, wat hun financiële verlangens aangaat op ieders goede gezindheid kunnen rekenen, ook op die van de regering. „Weg van moeder de vrouw" Het huidige conflict staat echter los van elke looneis. Het gaat om de noodzaak dat treinpersoneel, dat op lange afstanden opereert, af en toe een nacht van huis weg blijft. Het zijn uitsluitend de machinisten en stokers, die uit protest tegen een uit breiding van dit systeem in staking zijn gegaan. De spoorwegen kunnen hun taak niet doelmatig vervullen zonder dit stelsel, dat in overleg met de bonden op de kleinst mogelijke schaal wordt toegepast. Het be tekent dat het locomotief-personeel ge middeld eens in de tien dagen of twee we ken één nacht moet doorbrengen in spe ciale logementen van de spoorwegen. Aan de inrichting daarvan zijn sinds de oorlog grote sommen besteed. De nieuwste zijn waarlijk model-tehuizen, waar men over alle comfort beschikt. Desondanks hebben de overnachtingen („weg van moeder de vrouw") vanoaids een grief gevormd. Voor een aantal hunner komt het systeem er echter op neer dat ze gedurende elke drie weken, gedurende één week, ten hoog ste drie nachten elders moeten verblijven. Een andere oplossing is echter niet moge lijk, willen de zaken goed marcheren. Men zou op de helft van het traject de trein- ploeg moeten aflossen en haar huiswaarts sturen, waarbij de uren, die het personeel zou reizen als passagier, dienden te worden doorbetaald. Nu is het zo, dat treinperso neel naar het eindpunt doorrijdt, daar overnacht, en de volgende dag gewoon dienst doet op de terugreis. De verzekering is gegeven, dat extra- ploegen, welke door uitbreiding van het logement-systeem overbodig worden, ander werk zullen krijgen, zodat niemand door de maatregel wordt getroffen. Bovendien is vorig jaar al met de vakbonden over eengekomen dat overnachtingen alleen zullen geschieden op reizen over afstanden van meer dan 120 kilometer. Helemaal onbegrijpelijk is het niet dat het locomotief-personeel vreest dat de uit breiding van het gehate overnachtings systeem zal leiden tot een terugkeer naar de vooroorlogse toestand, toen het gezins leven vaak ontwricht werd, omdat buitens huis slapen schering en inslag was. Tijdens de oorlog werd het afgeschaft, zodat ten onrechte de indruk werd gewekt dat het voor goed van de baan zou zijn. Daar het aantal „logeerpartijen" thans tot een ab soluut minimum is beperkt, acht men de agitatie uitermate onredelijk. Vandaar ook dat noch de autoriteiten, noch de vakbonden bereid zijn aan de eisen om een einde aan het systeem te maken, tegemoet te komen. Integendeel, elk com promis lijkt uitgesloten omdat de stakers zondigen tegen een beginsel, zijnde de door de spoorwegen en de bonden getroffen re geling, waarbij het nieuwe overnachtings schema na een nauwgezet onderzoek werd goedgekeurd. Het transport is door de staking in hoge mate ontwricht. Het couranten-vervoer geschiedt nu voor een aantal plaatsen per vliegtuig. Verhuiswagens zijn nodig om de postzakken naar hun bestemming te bren gen. De melk-, vlees- en groentevoorzie ning van Londen wordt ernstig belemmerd Het vis-vervoer ondervindt grote vertra ging. Trawlers moeten naar havens worden gedirigeerd buiten het stakingsgebied. De industrie wordt bedreigd met stagnatie van de grondstoffenaanvoer. Van Paddington Station in Londen, dat het Westen bedient, vertrekken maar en kele tientallen treinen in plaats van de ongeveer 150, die dit station dagelijks ver laten. De staking heeft zich uitgebreid en om vat thans bijna 2000 man. De vakbonden hebben echter besprekingen voorgesteld met de leiding van het genationaliseerde transportbedrijf om de klachten, welke aanleiding gaven tot de staking, te onder zoeken. Er kan echter niet gepraat worden als de stakers niet eerst aan het werk gaan. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER". OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Tel. K 2500 - 15597 cn 19057 zat ik in West-Java, doch als ik bij Djokja had kunnen komen, dan zou ik er naar toe gegaan zijn. Ik zeg dit niet, omdat ik de Indonesiërs hun onafhankelijkheid misgun, maar ik ben van mening, dat het overdra gen van de souvereiniteit een te snel ver loop heeft gehad met alle nadelige gevolgen van dien". „Ons legioen wil duidelijk maken", aldus generaal Dürst Britt, „dat met Nederlands- Indië niet alles is verloren, doch dat er nog overzeese rijksdelen zijn, die pas aan het begin van hun ontwikkeling staan en waar ook iets groots verricht kan worden". Voor het departement Groningen van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft dr. J. H. Bannier, directeur van de Nederland je Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek, een rede gehouden over de economische gevolgen van het kernphysisch onderzoek. Hij zeide, dat de behoefte aan energie in de wereld in het verleden een stijgende tendens vertoon de, en dat in de komende jaren deze be hoefte nog belangrijk zal toenemen. Wan neer wij de gehele energieproductie putten uit de delfstoffen dan zullen zich in het begin van de volgende eeuw ernstige moei lijkheden voordoen. Overscnakeling op atoomenergie is noodzakelijk, zij het dat zulks geleidelijk zal moeten geschieden, ge zien de vele economische en sociale facto ren die daarbij een rol spelen. Hij gaf en kele schattingen over de groei van de be volking. Op het ogenblik is de wereldbe volking ongeveer twee en half milliard; in 2000 zal dit cijfer 3,5 tot 4 milliard bedra gen en in 2500 ongeveer 6 milliard. Met deze groei moet rekening worden gehouden bij de bepaling van de energiebehoefte. Dr. Bannier betoogde dat men moet trach ten de geweldige hoeveelheden energie van de zon productief te maken. Hieraan wordt wel gewerkt, maar er is voorlopig nog geen sprake van een verantwoorde toepassing. De enige bron is dan de atoomenergie. Over dit onderwerp sprak dr. Bannier in het tweede gedeelte van zijn rede, uitgaan de van een technische uiteenzetting over het begrip atoom en de stof uranium. De iin het uranium aanwezige energie is vol doende voor twee eeuwen en het is mo gelijk deze energie volkomen vrij te ma ken. De grote vraag is wat deze msjwe energiekproductie kost. Di-, Bannier verklaarde aan de hand van cijfers, die hem waren bekend gemaakt, dat de energieprodxictie-aan-de-bron ge lijk in prijs blijft. Engelse geleerden, bezig met de voorbereidingen voor een kernreac tor in Noord-Schotland hadden dit bere kend. Weliswaar zijn de kapitaalskosten hoger dan bij de traditionele energiepro ductie, maar de bedrijfskosten zijn even redig lager. Het is voor het eerst dat men tot een dergelijke verrassende berekening is gekomen. Tot dusver waren de kosten hoger berekend, maar ook dain is overscha keling zeker rendabel, temeer daar er al lerlei belangrijke nieuwe stoffen ontstaan, die als zij radioactief zijn voor wetenschap en techniek een grote rol spelen. De film „Manon des sources" van de schrijver en regisseur Marcel Pagnol is aan het Holland Festival toegevoegd. De pre mière heeft plaats in het Alhambra-Thea- ter te Amsterdam op Vrijdag 18 Juni. De Nederlandse titel zal luiden: „Manon van de bronnen". (Verkort weergegeven) Gas Het aantal kinderen dat 's avonds gerust is gaan slapen, maar 's morgens door gasverstikking niet meer wakker wordt, is de laatste jaren ontstellend groot- Zo groot, dat men zich afvraagt of dit maar domweg moet blijven doorgaan en of hiertegen van Overheidswege geen maatregelen getroffen dienen te worden, door het gebruik van de gevaarlijke gasslang te verbieden en een metalen buisverbinding verplichtend te stellen. Meestal toch blijkt de oorzaak „slechts" een gescheurde gasslang, terwijl men de wandkraan niet gesloten had. Zolang een dergelijke maatregel nog niet getroffen is, zou ik echter de ouders met de meeste klem op het hart willen drukken: Beschermt toch zelf het leven van uw huis genoten. Sluit 's avonds ook de wandkraan van uw gastoestel. Maak er een gewoonte van dit gelijk te doen met het sluiten van uw huisdeur. En zou hier geen dankbare taak voor de Radio liggen? Evenals er vroeger een zen der s avonds omriep: „Vergeet niet uw antenne te aarden", zou men, na de pers berichten te 11 uur 's avonds, kunnen wor den omgeroepen: „Vergeet niet de wand kraan van uw gastoestel te sluiten." Het groot aantal verstikkingsgevallen, waar tegen iets kan en dus ook moet worden ge daan, wettigt mijns inziens een dergelijke maatregel alleszins, D. K.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5