N0LEUM KROMMENIE ABC Walhalla der knutselaars opent Dinsdag zijn poorten .Clowntje Rick s c Chaos in Berlijn Veertiendaags hobby-festival in de Rotterdamse Ahoy-hallen SLEUTEL WEG Wie overlegt, legt liever linoleum //M Besteldienst f- ZATERDAG 2 2 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gouden Schakelsstartklaar: Indrukwekkende staalkaart van handvaardigheid en verbeeldingskracht „DE SLEUTELSPECIALIST Fototentoonstelling in Kasteel Hoensbroek „Twee eeuwen Franse mode in Delft" Heringa Wuthrich Voor de kinderen aft Haagse maskerspelers in West-Duitsland Gevangenisstraf voor landbouwer en zijn zoon Internationaal symposium in 's-Gravenhage Rhee kreeg zijn twee-derde meerderheid niet Inter-Europese televisie Geen bouwstop, maar regulering FEUILLETON (Van een verslaggever) TWEE WEKEN LANG - van 25 Mei tot 7 Juni - gaat Rotterdam feest vieren: ,.Het feest van de vrije mens in zijn vrije tijd". Veertien dagen achtereen zullen de festiviteiten elkaar in bonte rij opvolgen: muziek, toneel en variété, ballet uitvoeringen en massale turndemonstraties, complete gildéfeesten met boog schutters en vendelzwaaiers, wedstrijden met radiografisch bestuurde miniatuur vliegtuigjes en -tankboten, volksdansen, goochelkunsten en nog een massa meer. Honderden amateurs uit alle delen van het land zullen meewerken aan dit „hobby festival" dat zich afspelen zal in de Ahoy hallen en dat een indrukwek kende manifestatie belooft te worden van wat wij presteren op het gebied van „liefhëbberij"-amusement, sport en spel. de bezoekers zelf demonstreren hoe zij hum werkstukken maken en verder zulten er verschillende lezingen en voordrachten over allerlei takken van vrije tijdsbesteding gehouden worden, onder meer door de be kende hobbyboeken-auteuir Leonard de Vries. Twee Nederlandse radio-amateurs zullen met hun zenders „hangende die ten toonstelling" de verbindingen met de rest van de wereld onderhouden en desgewenst gaarne een radio-gelukstelegram naar uw iarige tante in Canada verzenden. ER IS ECHTER MEER, want dit feest dient eigenlijk slechts als plezierige om lijsting voor een grote tentoonstelling. „Gouden Schakels" geheten, georganiseerd door de overheid, het bedrijfsleven, de vak bonden en de jeugdorganisaties van alle richtingen en die een beeld zal geven van alle denkbare vormen van vrije tijdsbeste ding. En wat voor een beeld! Gisteren, toen wij even onze neus om de deur van de grote Ahoyhal staken, werd daar net een zeewaardig jacht, van negen meter lengte, respectabel stuk handen arbeid van een aantal Philips-employés, naar binn' bloodst.Het gevaarte dat maar net door oe brede vleugeldeuren kon, ging voor anker naast een fleurige bloementuin met vijver en zomerhuisje, die op deze expositie de passie der volkstuinders uit beeldt. Wat verderen in de hal waren P.T.T.'ers bezig met het opstellen van een complete televisie-anoaratuur die de lief hebbers van de radiotechniek zal doen wa tertanden en die geflankeerd wordt door een fraaie stand van schilderijen, aouarel- len en plastieken, alle vervaardigd door leden van het B.P.M.-personeel. K.L.M., K.N.V.V.Z. en Rijksluchtvaartschool zijn gezamenlijk vertegenwoordigd met een „luchtvaarthoek". waarin behalve hobby modellen van allerlei vliegtuigen en aan verwante zaken, ook een prachtig borst beeld van dr. Plesman prijkt, dat eveneens een huisvliit-product van onze vliegende Hollanders is. Ook onder de overheidsdienaren schui len knutselaars van formaat en ais u mis schien nog in de mening verkeert dat de Nederlandse ambtenaar met zijn vrije tijd geen raad weet, dan moet u maar eens gaan kijken in de stand van het ministerie van Marine, waar onder meer een juweel van een schaalmodel van de Karei Doorman te bewonderen valt: een vestzak-vliegdek schep van vier meter lengte, vervaardigd door een groepje Marine-mensen dat. er ruim een jaar aan gewerkt heeft. Maar het resultaat is dan ook verbluffend. Ook Oorlog en Justitie herbergen vele „hobbyisten", wier werk gezien mag wor den. Het laatste ministerie exposeert tevens een aantal werkstukken van gedetineerden, die bewijzen dat ook in de gevangenis nee: juist in de cevancenis een nuttige vrije tijdsbesteding veel goeds kan uit werken. En dat niet alleen omdat ledig heid des duivels oorkussen is. maar ook a's middel tot reclassering en rehabilitatie. De praktijk bewijst namelh'k dat vele delin- ouenten uit een hobby die zij in hun straf tijd leerden beoefenen, later een eerlijke broodwinning gemaakt hebben. MAAR om van de ijzeren tralies naar de Gouden Schakels terug te keren: u zult begrijpen dat wij slechts een keus kurm»n doen uit alle fraate en nuttige zaken die daar te zien zijn. Een willekeurige green: een schildersatelier in actie, compleet met ordentelijk aangeklede (men moet tenslotte ieders gevoelens ontzien) modellen, een uitgebreide lilliputters-kermis met muziek en verlichting in vol bedrijf, ontelbare modellen van vliegtuigen, locomotieven, schepen en ouderwetse auto's, maquettes van „het huis van uw dromen" onder werp van een grote bouwwedstriid voor knutselaars een ganse reeks electroni- sche nieuwigheden. d''e door amateurs uit gevonden en gemaakt zijn en waarvan de beste beloond zal worden met een Philipc- prijs van 5000 gulden. Voorts allerlei mooie en zeldzame verzamelingen op allerlei ge bied en ontelbare voortbrengsels van ama- teur-boetseerders en -houtsnijders, -Jeer- bewerkers, -tapijtknooers. -ivoorsnijders, -kantklossers, -plateelbakkers, -sterrenkii- kers, -opticiens, -fotografen en wat dies meer zij. Vele van deze exposanten zullen AnVFRTJZNTIF LANGE VEERSTRAAT 10 TEL 11493 Kwart millioen bezoekers verwacht Behalve de reeds genoemde festiviteiten die zich op een monsterpodium van 300 m2 in het midden van de erehal zullen afspe len, zijn er nog allerlei extra-atracties in petto, zoals een schoonheidswedstrijd voor straathonden, diverse mode-shows(ten dele ook op amateur-basis) en een jeugdcaba- ret, waarbij ook het naburige openlucht theater Diikzigt ingeschakeld zal worden. Geen wonder dan ook dat de organisatoren rekenen op e°n kwart millioen bezoekers, hoewel de initiatiefnemer en directeur van Gouden Schakels, de heer L. van Dyck, ook met de helft van dat aantal tevreden is. „Sinds ik anderhalf jaar geleden met de voorbereiding begon," zo vertelde hij ons, „heb ik zoveel morele en financiële steun voor mijn plan gekregen, dat een fiasco eigenlijk al bij voorbaat uitgesloten is. Dank zij de medewerking van Prins Bernhard, die Beschermheer van de ten toonstelling is, van acht ministers, waar onder premier Drees, die Gouden Schakels zal openen, en verschillende leden van het corps diplomatique, die tezamen het ere- comité vormen, hadden wij van meet af aan voldoende moreel crediet, om een ste vig garantiefonds bijeen te kunnen bren gen, maar ik geloof niet dat wij het zullen moeten aanspreken. Grote bedrijven als Philips, Unilever, B.P.M. en Wilton-Fijen- oord, de drie vakcentrales, vrijwel alle or ganisaties op het gebied van jeugdzorg en vrije tijdsbesteding en tal van overheids organen hebben ons plan helpen verwer kelijken en geld is daarbij gelukkig gesn probleem geweest. Daarom en om het feit, dat wij geen winst beogen een eventueel batig saldo zal geheel aan prij zen, studiebeurzen en gereedschappen voor de „hobbyisten" besteed worden kon ook de toegangsprijs zeer laag gesteld worden. Gezelschappen krijgen boven dien een aanzienlijke reductie en het ge volg daarvan is, dat wij nu ai bestormd worden met aanvragen om entréebiljetten van tientallen scholen, personeelsvereni- In het kasteel te Hoensbroek wordt tot. 14 Juni een nationale foto-tentoonstelling gehouden, de eerste van die aard, welke na de oorlog in Limburg is georganiseerd. Zij omvat 123 inzendingen uit alle delen van het land van beginners, gevorderde amateurs en vakfotografen. In totaal wer den 234 foto's ingezonden. Voor selectie zorgde een jury, bestaande uit de heren Dick Boer te Bloemendaal, Mathieu Koch te Roermond, F. Veldman te Den Haag en G. A. Wa^enaar te Den Haag. Voor elk der drie categorieën werden drie prijzen beschikbaar gesteld. De eerste prijs voor vakfotografen werd gewonnen door H. J. J. Graus te Maastricht, die voor gevorderde amateurs door H. Renia uit Leiden, die voor beginners door J. H. Ven- nik té Amsterdam. Een zilveren lauwertak zal nog ter beschikking worden gesteld voor de foto, welke door het publiek als de berie wordt bevonden. Buiten mededinging omvat de tentoon stelling een vijftigtal inzendingen van de fotografen M. J. F. Conpens te Eindhoven, F. Lahaye te Maastricht en Mathieu Koch te Roermond, van de voorlichtingsdienst der Nederlandse Steenkolenmijnen en van een aantal leden van de Nederlandse Foto- Kunstkring. De Franse ambassadeur in ons land, de heer J. P. Garnier, zal Zaterdag 29 Mei de grote zomerten toonstelling „Twee eeuwen Franse mode" openen, die tot 16 Augustus in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft wordt gehouden. De uit Parijs afkomstige historische costuums zullen op ledepoppen worden getoond in een passende omgeving. Deze wordt ge schapen door middel van tapijten, meube len en schilderijen uit Nederlandse musea en particulier bezit. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS gingen en andere grote organisaties. Philips b.v. komt op Tweede Pinksterdag met een extra trein met 4500 mensen, waaronder de voltallige Philips Harmonie en het eigen dansorkest, die beide ook op de tentoon stelling zullen spelen en voorts krijgen wij bezoek van honderden scholen en bedrijven uit alle delen des lands en zelfs uit België". ANDERHALF JAAR heeft de heer Van Dijck, een Hagenaar, die zijn sporen op tentoonstellingsgebied ruimschoots ver diend heeft, gewerkt aan de voorbereiding van Gouden Schakels en alleen in de 70 grote stands is reeds een kapitaal van acht ton geïnvesteerd, zo vertelde hij ons. „Maar het is alle moeite en geld ruimschoots waard geweest, want dit „feest van de vrije mens in zijn vrije tijd", tot stand gekomen met gulle medewerking uit alle lagen der maatschappij, wordt niet alleen een groots „kijkspul", maar dient tevens een belang rijk sociaal en cultureel doel: de mens-van heden, en in het bijzonder de jeugd, op prettige wijze te confronteren met alle mo gelijkheden van een positieve vrije tijds besteding een der weinige gebieden des levens waarop de moderne mens nog waar lijk zichzelf kan zijn en waar hij een tegen wicht kan vinden voor de vele angsten en onzekerheden die zijn geestelijk evenwicht belagen." Ja, warempel.Bunkie had gelijk! De twee anderen zagen het nu ook; daar voor hen lag een schaduw, die ze als de hut herkenden, die ze de laatste zomer zelf hadden gebouvjd. „Je hebt gelijk. Bunkie", zei Rick verheugd. „Dat is de hut!" „Dan zijn we ook even een heel eind afgedwaald, zeg!", vond Oepoetie. „We zijn helemaal de verkeerde kant opgelopen!" Ze liepen op de hut toe, die nog maar net te onderscheiden was. Gelukkig dat Bunkie 'm nog tijdig had opgemerkt, anders waren ze nog verder verdwaald. „Wat zullen we doen?", zei Rick. „Naar binnen gaan, oj de weg naar Kabouterdorp zoeken, nu we zowat weten waar we zijn?" Oepoetie had een goede raad. „Als we naar binnen gaan, zijn we tenminste beschut voor de sneeuw", vond hij. „En als we verder naar het dorp zoeken, verdwalen we misschien weer.... je kunt geen meter voor je uit zien!" Dat vonden de anderen ook. „Ja, ik zou blij zijn, als we eens even uit die nare storm waren", zei Bunkie. „Daar binnen zal het wellicht beter zijn dan buiten en we kunnen er de sneeuwstorm afwachten. „Goed, dan gaan we maar gauw naar binnen!", besloten ze. ADVERTENTIE Een prachtige vloerbedek king, in meer dan honderd kleuren en dessins Linoleum is practisch onverslijtbaar; met kleuren door en door U hoeft er haast niets aan te doen. Een droge doek is meestal voldoende en nu en dan een vleugje Linoleurn-was Krom menie. Dat is alles.' Linoleum is 2 meter breed Prijzen vanaf f 6,45 per vierkante meter L i n o f e 11 vanaf 1.3.95 Van 26 tot 31 Mei zal in Bamberg in West-Duitsland een internationaal congres voor lekentoneel worden gehouden, dat vooral gewijd is aan de nieuwe mogelijk heden, die in verschillende Europese lan den hun toepasselijkheid reeds bewezen hebben. Er treden onder meer sprekers en spelgroepen uit Zwitserland, Oostenrijk en Frankrijk op. Over maskerspel zal een inleiding gehou den worden door onze landgenoot Lou Hoefnagels, die op het congres bovendien met zijn spelers voor deze gelegenheid „Die vier Masketiere" gedoopt opvoe ringen zal geven van een zelf ontworpen commedia dell'arte „Het spel van het hor loge" en van een oude legende uit Nigeria „De twee broers". De maskers voor deze twee spelen zijn ontworpen door Lou Hoef nagels en Frits Lensvelt Jr. Onwillig paard mishandeld De 56-jarige landbouwer N. V. en zijn 25-jarige zoon. beiden uit Nieuwer-Amstel, zijn door de politierechter te Amsterdam veroordeeld wegens dierenmishandeling. De vader werd conform de eis veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, de zoon eveneens conform tot veertien dagen. Op 8 October van het vorig jaar weiger de een van de twee voor een wagen met vier ton bieten gespannen paarden, een stap te verzetten. Op last van de vader deed de zoon het dlier een streng met een strop cm de nek en bevestigde het uiteinde met een haak aan de tractor. Op deze wijze wilde men trachten het w eerspannige paard aan het lopen te krijgen. Toen de tractor aantrok, brak de streng. De boer gaf toen opdracht, een pioegketting om de hals van het dier te leggen en aan de tractor te bevestigen. Aanvankelijk liep het paard mee, doch toen het opnieuw weigerde, schoof de ketting als een stroo om de hate. Het dier viel waarna de beer het dier met een bietenriek op de neus sloeg, waardoor deze ging bloeden. Het paard stond op, viel andermaal en werd door de tractor enige meters voortgesleept. Het dier heeft toen vijf dagen op het land gelegen en is daar na op advies van een dierenarts voor de slacht, verkocht. Deze dierenarts, die als getuige-deskun- diige werd gehoord, verklaarde, dat hij de zelfde dag nog door de verdachte bij het dier was geroepen. Het had schaafwonden bii de hals en waarschijnlijk was het cen trale zenuwstelsel gekwetst. De situatie was toen nog niet hopeloos. De politierech ter zei tientallen brieven gekregen te heb ben van mensen, die de zwaarste straffen willen zien opgelegd. Een man adviseert de verdachten te straffen met dezelfde hande ling als het paard is aangedaan. Het geza menlijk personeel van de gemeente Rotter dam vraagt eveneens de zwaarste straf. Een ander schrijft, dat het onverantwoor delijk was het dier vijf dagen op de grond te laten liggen. De dierenarts merkte op dat het niet zo eenvoudig is een paard te verslepen. Hij is vijf keer bij het dier geweest en achtte het beter het te laten liggen op de koele grond, dan het in een warme stal in het hooi te leggen. De dierenarts vond de me thode van de boer „een paardenmiddel". Hij had zo iets van hem niet verwacht. De officier van justitie zei, diat de ver dachten zich buitengewoon wreed hadden gedragen. Ook hij had talloze brieven over deze zaak ontvangen. Ook de verdediger legde de politierechter een der vele door hem ontvangen brieven over, waarin buurtgenoten van de verdachten aandrin gen op de uiterste clementie. De verdediger vroeg een geldboete of voorwaardelijke straf. De politierechter vonniste echter con form de eis. Samenwerking in Atlantisch verband ADVERTENTIE voor al uw transporten, klein en groot Ook naar en van alle plaatsen Barrevoetestraat 2 - Telef. 18428 De Atlantische commissie (voorzitter prof. mr. R. Kranenburg, secretaris mr. A. B. Cohen Stuart) gevormd in samenwerking van het hoofdbestuur der Vereniging voor Internationale rechtsorde en de Neder landse Raad der Europese Beweging, zal o.p 14 en 15 Juni te 's-Gravenhage een inter nationaal symposium houden, een infor mele bijeenkomst, waar de mogelijkheid van betere onderlinge samenwerking tussen de volken, aangesloten bij het Noord-At lantische Verdrag, door vertegenwoordi gers dier volken zal worden besproken. Wegneming van misverstanden tussen de desbetreffende landen, verbetering van inzicht in eikaars moeilijkheden en vraag stukken, ontwikkeling van onderlinge be trekkingen en gezamenlijke bestudering van problemen zullen aan de orde komen. Op de aanwezigheid van delegaties uit de meeste Noord-Atlantische landen kan worden gerekend. Waarschijnlijk zal een aantal hoogleraren, werkzaam op interna tionaal terrein en geïnteresseerd in de ge zamenlijke bestudering van gemeenschap pelijke vraagstukken en organisatie van internationale studiecursussen deelnemen. Mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, tijdelijk aangewezen als adviseur van de NAVO voor culturele aangelegenheden, za.l de besprekingen bij wonen, prof. dr. J. Tinbergen heeft voor de bijeenkomst een voorstel voor economische samenwerking geformuleerd. Ook aan con tacten tussen groepen parlementsleden zal aandacht worden gewijd. Bij de organisatie van het symposium heeft de Atlantische commissie de mede werking van het „International Atlantic Committee" te Londen en de daarbij aan gesloten nationale lichamen in de Atlan tische landen. Aansluitend op het sympo sium volgt een conferentie, eveneens te 's-Gravemhage, van vertegenwoordigers uit de bedoelde landen ter oprichting van een bond van nationale organisaties ter onder steuning van de doelstellingen van het Noord-Atlantische verdrag. In het bijzon der zal hierbij aandacht worden geschon ken aan de gezamenlijke culturele, econo mische en politieke vraagstukken. De bijeenkomsten worden gehouden in de Lairesse-zaal, Binnenhof, 's-Graven hage. Zij zullen niet publiek zijn. De resul taten zullen te zijner tijd eventueel worden bekend gemaakt. SEOEL (United Press/Reuter) Presi dent Syngman Rhee van Zuid-Korea, heeft bij de verkiezingen niet de twee-derde meerderheid in het parlement verkregen, waarop hij gehoopt had om bepaalde grondwetswijzigingen aangenomen te krij gen. Er zijn 95 candidaten van Rhee's li berale partij in het parlement gekozen, dat in het geheel 179 zetels telt. In het vorige parlement bezetten de liberale afgevaar digden 97 zetels. Westelijke waarnemers concluderen uit de uitslag, dat Rhee nog steeds populair genoeg is om stemmen te winnen voor can didaten, van wie de kiezers nog nooit heb ben gehoord. Men is evenwel van oordeel, dat in enige gebieden de politie de ver kiezingen heeft beïnvloed en dat het moei lijk is te weten, waar Rhee's populariteit eindigt en pressie van de politie begint. De president heeft dikwijls overhoop gelegen met de twee eerste parlementen, die de jonge republiek heeft gekend. De laatste nationale vergadering noemde hij „de slechtste", die hij ooit gezien had- Politieke waarnemers achten het niet onmogelijk, dat enige afgevaardigden van de onafhankelijke partij, welke 73 zetels bezet, naar Rhee zullen overzwaaien, ter wijl er ook kans is, dat 21 weggezuiverde liberale candidaten, die toch een zetel ge kregen hebben, weer in de schoot van de liberale partij zullen terugkeren. De grondwetswijzigingen betreffen onder andere het houden van een volksreferen dum in plaats van een beslissing van de wetgevende raad als beslissingen moeten worden genomen over belangrijke binnen landse problemen en de ontwikkeling en exploitatie van bodemschatten door parti culieren in plaats van door regeringsmono polies, zoals tot dusverre. (Van onze correspondent in Brussel) Van 6 Juni af zullen de Europese tele visiestations van Groot-Brittannië, Frank rijk, Zwitserland, Duitsland, Nederland en België via 80 op te richten relay stations een uitwisseling van hun programma's organiseren. Men acht dit stelsel te Brussel, waar dagelijks twee zenders functionneren, de enige goede oplossing om de televisie in Europa populair te maken. Brussel-Vlaams zal aan deze internationale relays deel nemen met buitenopnamen van een grote folkloristische stoet met Middeleeuwse klederdrachten op de Grote Markt van Brussel. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting overweegt in hoeverre de bouwactiviteit in bepaalde sectoren van de bouwnijverheid zou kunnen worden afge stemd op de bouwcapaciteit. Hij denkt hierbij aan een regulering van de afgifte van de rijksgoedkeuringen voor bouwwer ken buiten de woningbouwsector. Van een bouwstop zal evenwel geen sprake zijn. laps De waterpolitie te Hamburg heeft kortge leden een demonstratie gegeven met een raket voor het redden van drenkelingen waarvan men goede resultaten verwacht. Met behulp van een raketlading kan een reddingsboei ongeveer driehonderd meter ver het water worden ingeschoten, hetgeen betekent dat men drenkelingen sneller en op grotere afstand van de wal hulp van bieden dan voordien. Terwijl de „raket- boei" in de richting van het slachtoffer vliegt, voert zij een drijvende en speciaal vervaardigde lijn af die de verbinding tussen de wal en de drenkeling tot stand brengt. De lijn is zo sterk, dat men hiermee de drenkeling aan land kan trekken. door Jean Bommart vertaald uit het Frans) 36) Ik haalde mijn schouders op: „En zijn gezicht ook? Hebt u dat al eens meege maakt?" Hij heeft geantwoord: „Hebt u in de archieven op de Kurfürstendamm nooit de foto onder ogen gehad van een Franse spion, die de „Chinese Vis" heet? Dat is een ware dubbelganger van Hick- manin!" „Dat was een opmerking die voor mij heel wat vreemde dingen ophelderde! U had bijvoorbeeld niet meer dat Beierse ac cent, dat Hickmann maar niet kon afle renIk heb vlug nagedacht en mijn kans gezien. Ik had in mijn macht een be roemdheid van de spionnage, een „kei" van het Franse Tweede Bureau, juist op het ogenblik dit ik een intermediair zocht om te onderhandelen!" Op andere ogenblikken veranderde die hoffelijke gastheer, die dit zo rustig had verteld, echter in een aggressieve, dolle gek. Tot tweemaal toe was Sauvin, ondanks het gegeven woord, bijna afgesprongen op zijn gastheer, die hem een revolver onder de neus hield en klaar scheen om hem neer te schieten. Beide keren had Fegelein trou wens gedronken. De laatste achtenveertig uur hadden een werkelijke ontspanning met zich gebracht, waarschijnlijk te dan ken aan het feit, dat Fegelein plotseling besloten had geen voet meer te zetten in de schuilkelder van de Führer en zich te lefonisch op de hoogte liet houden van het nieuws. Sauvin had hem horen verklaren, dat hij uit een café telefoneerde. Hij loog dus niet toen hij zei dat dit onderaardse verblijf in Charlottenburg een geheim toe vluchtsoord was, waarvan niemand het be staan vermoedde. Wat de Chinese Vis had gered, was niet alleen dat hij voor Fegelein een gijzelaar en een eventuele onderhandelaar was, maar ook een heel goede kennis van Eisen hower. De enige krijgsman, die volgens Fe gelein, buiten Hitler over genie beschikte, was immers generaal Eisenhower! Fegelein had voor hem een overdreven bewondering, hij interesseerde zich voor zijn manier van leven, voor zijn dagelijkse doen en laten, voor ziin hebbelijkheden. Toen hij dit zwakke punt opmerkte, vertel de Sauvin dadelijk een berg leugens. In werkelijkheid had hij de Amerikaanse generalissimus maar tweemaal gezien na afloop van een conferentie tussen verschil lende staven. Maar Fegelein vereerde Eisenhower, zoals een jong meisje een filmster. Hij wilde steeds maar meer bij zonderheden horen over zijn afgod. Als ge nei-aal Eisenhower deze regels ooit leest, dat hij dan de Chinese Vis de fantastische beschrijvingen vergeve die deze heeft ge geven over hun intieme vriendschap! Als zijn leven op het spel stond, kon zijn fan tasie alle grenzen overschrijden! Tenslotte had Fegelein schijnbaar beslo ten naar Beieren te gaan, van waaruit hij serieuze onderhandelingen zou aanknopen met de Amerikaanse Staf dóór middel van een geheime radiozender. Sauvin had „bé kend", dat hij geen enkel middel meer had om met de zijnen in contact te treden, daar zijn laatste boodschapper in de nacht van 21 op 22 April Berlijn verlaten had om het front te passeren. Het vliegtuig, waarmede Fegelein in ge zelschap van Sauvin hoopte te vertrekken, was een samengelapt toestel, door dik be taalde mecaniciens gemaakt van in het geheim bijeengebrachte onderdelen. De montage van het toestel werd voltooid in de ruïnes van een grote bioscoopzaal aan de Bismarckstrasse. Zodra het voorzien was van een nieuwe, op het vliegveld Galow gestolen motor, zou men de houten stelling, die de ingestorte voorgevel verving, neer halen en 's nachts zou men het toestel de Bismarckstrasse opduwen. Met in het vèr- lengde de Kaiserdamm (de „Oost-West-as" gedoopt) zou deze weg dan als startbaan worden gebruikt. Toen het toestel klaar was, besloot Fe gelein dezelfde avond nog te vertrekken, tegen elf uur. Maar plotseling werd er krachtig geklopt op de deur van de garage bij zijn onderaardse woning. Zij begonnen juist aan hun diner. Fege lein trilde en zette zijn glas neer. Sauvin, die net een stukje gans in gelei op zijn bord had gelegd, bleef stijf als een stand beeld zitten. Zijn gastheer ook, met zijn hand op ziin revolver. Het geklop herhaal de zich. Waarschijnlijk werd er met de kolf van een geweer op de ijzeren garagedeur geslagén. „Verdwijn in je kamer!" bromde Fege lein met de natuurlijke grofheid, die bij een hevige opwinding altijd weer boven kwam. Hij haalde zijn revolver half uit zijn zak, Sauvin greep zijn bord, griste zijn couvert van de tafel en nam alles mee in zijn cel, waarvan de deur achter hem dicht sloeg Hij deed het uit voorzorg, want hij was de tweeëntwintig uur zonder eten, die hij in zijn cel had doorgebracht, nog niet vergeten. Maar hij begon met aan het sleutelgat te luisteren. Wat gebeurde ej-? „Ben jij het, sergeant Hoegel?" zei Fege lein op hetzelfde ogenblik. „Is er iets ernstigs gebeurd in de schuilkelder van de Führer?" „Neen, excellentie. Maar ik heb op dracht u daarheen te brengen". „Naar de schuilkelder van de Kanse larij?" „Ja. Opdracht van de Führer". „En je bent z°lf gekomen?' „Ja. Met zes v mijn mannén". „Dat was werk-. niet nodig. Een tele foontje was genoeg geweest! Enfin, ik ga met je mee. Een glas Franse cognac, Hoegel?" „Neen. Het spijt me, excellentie, maar ik ben in dienst". „Ik moet je zeggen, dat ik er niets van begrijp! Het is vast en zekér een vergis sing! Mag ik naar de Führer telefoneren?" „Natuurlijk, excellentie". Fegelein belde Op. Toen de telefooncen trale van de schuilkelder van de Kanselarij antwoordde, vroeg hij „mejuffrouw Eva Braun". Daarop hoorde Sauvin: „Hallo, goedendag Eva! Ja, ik ben het, Hermann Hoe gaat het met je?" Een stilte. Toen: „Maar dat is onzinnig!" kermde Fegelein. Dat ik twee dagen niet gekomen ben, komt omdat ik niet goed was. Een zenuwcrisis. Ik durfde in die toe stand niet bij Adolf te komen. Weer stilte. „Wat? Niets daarvan! Niets daarvan, ik laat je niet in de steek. Eva! Wees lief, alsjeblieft, zeg hem dat. Derde stilte. „Goed", zei Fegelein. „Ik kom". Sauvin hoorde het geluid van passen, het piepen van een kastdeur, het dichtslaan van lade tl. En plotseling de woedende stem van Fegelein: „VerdLeuk is dat, dat familie leven! Als ik bedenk, dat ik rustig in Beieren zou kunnen zijn, zoals de anderen, om daar op het einde van deze idioterie te wachten! Mooi idee is dat van me geweest om te trouwen! Enfin, Hoegel, kun je dat beseffen? Een zwager, die me door de po litie laat halen, als een deserteur, daar hij te veel van me houdt om buiten mij te kunnen! Ongetwijfeld om me voor te stel len me met hem van kant te maken! Maar daarom ben ik niet met Gret.el getrouwd! Besef je dar, mijn brave Hoegel? Het is pure onzin! Ik ben helemaal niet van plan in Berlijn te sterven!" „Dat kan wel zijn, excellentie. Maar de bèvelèn van de Führer moeten uitgevoerd worden. Ik verzoek u vriendelijk mij uw revolver te geven". „Maar Hoegelik ben dus gear resteerd?" „Ik weet het niet, excellentie. Het is bevel". Het geluid van passen, een deur die dichtsloeg en die men dan op het nacht slot deed. Het geluid van een auto die startteZe waren weg. Waarom had men zo juist Fegelein ge arresteerd? Verdacht zijn verschrikkelijke zwager hem? Waren zijn belachelijke „on derhandelingen" ontdekt? Of wilde Hitier hem alleen maar een lesje geven in „fami liegeest"? De eerste hypothese was schrik wekkend. Men zou huiszoeking verrichten in dit geheime onderkomen dat toch niet zo geheim was, want de politie was er re gelrecht naar toe gekomen! Men zou de fameuze brief aan Eisenhower en een ver borgen Franse spion ontdekken. Fegelein zou er bij zijn en de Chinsese Vis ook! Wordt vervolgd). V

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6