/forte*t, V ertrouwen wekken door openbaarheid F abrikanten van handschoenen Geen angst voor de ooievaar HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Jonge werkloze arbeiders kunnen een vak leren Effecten- en Geldmarkt FEATHERLIGHT Foundation Cream 5.50 Bijzondere uitzending van Canadese radio-omroep Opletten de boodschap Horlogemakers der kledi tigi ndustrie Recept voor vier personen Recepten voor Citroenen Van Tirol naar Heemstede met 5 millioen te verminderen en dit be drag als een nieuwe reserve op te voeren. Tenslotte viel dit nog na te cijferen, maar dikwijls is het niet mogelijk de eigenlijke bedrijfswinst te ontdekken, niet het minst ook doordien men de behaalde winst op voert na aftrek van belasting en/of stille reserves. Ir. Otten geeft volmondig toe dat het streven naar het verstrekken van zo reëel mogelijke cijfers er niet van weerhouden mag in bepaalde gevallen conservatief te waarderen, waardoor ook zekere onzicht bare reserves ontstaan. Dit is goed koop- mansgebruik, omdat de latende risico's nooit uitputtend in de jaarrekening kunnen v/orden opgenomen. Maar deze reserves mogen niet in zodanige omvang worden ge creëerd en gebruikt, dat het beeld van de vermogenspositie en het resultaat onaan vaardbaar worden beïnvloed. De wijze, waarop het resultaat is behaald, de grond slagen, waarop dit berust, de solvabiliteit en de liquiditeit moeten duidelijk aan de dag treden, terwijl elke wijziging in de samenstelling van de cijfers moet worden vermeld ter wille van de vergelijkbaarheid. Zo is bijvoorbeeld de vermelding van de omzet van belang, welke men reeds enkele jaren in de verslagen van de grote inter nationale concerns aantreft en die, als men zè met het oog op de concurrentie niet wil publiceren, in de vorm van indexcijfers kan worden opgenomen. Ook psychologisch heeft dit zijn waarde omdat daardoor on juiste opvattingen over de grote winsten kunnen worden voorkomen. Zeer terecht heeft ir. Otten in zijn toe spraak op de jaarvergadering in dit ver band ook aan de financiële pers een be langrijke plaats toegekend, omdat hij deze enerzijds ziet als een deskundige instantie, die door een geschikte interpretatie de voorlichting voor het publiek toegankelijk maakt, anderzijds als een deskundige spreekbuis, die de wensen van het publiek kenbaar maakt. Philips heeft dan ook reeds enige jaren gestreefd naar een nauwer con tact tussen de vennootschap en de pers, mede door het houden van persconferen ties, waar de zogenaamde „background- information" wordt gegeven, dat wil zeggen allerlei inlichtingen worden verstrekt over de achtergronden van wat in het jaarver slag wordt gepubliceerd. Men kan niet van elke aandeelhouder vergen dat hij een balans kan lezen en vooral niet wanneer daarin positie en resultaten van de ven nootschap, om een militaire uitdrukking te gebruiken, verdekt worden opgesteld en het is ook op dit punt dat de financiële pers een hoogst belangrijke taak vervult. Niet alle inlichtingen, welke de pers van de directie ontvangt, zijn voor publiciteit ge schikt, maar zij kunnen dikwijls aan een juiste beoordeling van de in het verslag verstrekte gegevens en cijfers bevorderlijk zijn. En het inzicht rijpt gelukkig dat de oude slagzin van een verzekeringsmaat schappij „vertrouwen door openbaarheid" een diepe waarheid bevat, welke niet alleen van betekenis is als' de zaken goed gaan, maar ook als ze slecht gaan. En het is daarom een gelukkig en voor de toekomst veelbelovend verschijnsel dat ook de direc ties van onze ondernemingen niet alleen voor een zo duidelijk mogelijke verslag geving, maar ook voor min of meer ver trouwelijke besprekingen met de pers be grip beginnen te tonen. Dit alles komt aan de popularisering van het aandeel en daardoor aan de bereidheid tot het verstrekken van risicodragend kapitaal ten goede, hetgeen op zijn beurt weer een stimulans kan zijn voor de acti vering van het bedrijfsleven, welke niet het minst in onze tijd voortdurend nodig is. We willen de volgende week over dit onderwerp nog enkele opmerkingen maken. ADVERTENTIE ROTAN-MEUBELEN P. F. L. DE RIDDER Telefoon: 31180, AMSTERDAM VOOR HUIS EN TUIN VRAAGT PRIJSCOURANT HARTENSTRAAT 2 1 I Laat zich uiterst gelijkmatig en ge makkelijk aanbrengen en geeft een fluwelig effect dat volmaakt natuurlijk is en toch lang houdt. Wanneer U zich daarna poedert krijgt Uw huid iets doorschijnends. Wagenweg 29 Haarlem - Tel. 20518 Institut de Beauté Haute Coiffure De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft naar aanleiding van de bezwaren, die sommige leden der Kamer hadden tegen plaatsing van jeugdige werk loze landarbeiders in DUW-kampen, zulks met het oog op het gebrek aan mogelijk heden voor deze jongens om zich in deze kampen te kunnen ontwikkelen of zich in een vak te kunnen bekwamen, over deze aangelegenheid een brief gericht aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Naar aanleiding van deze bezwaren deelt minister Suurhoff mede, dat jeugdige ar beiders, waaronder worden verstaan ar beiders, jonger dan 21 jaar, in het alge meen niet worden geplaatst op werken, waarvoor subsidie door de DUW wordt verleend, juist omdat voor deze arbeiders bekwaming in een vak als een primair be lang wordt gezien. Een uitzondering is ge maakt voor landarbeiders van 19 en 20 jaar, op wier behoud voor de eigen be drijfstak de landbouw prijs stelt, en dezen zijn dan nog slechts voor korte tijd in de winter en het voorjaar op DUW-werken geplaatst. Wat de beloning der jeugdige arbeiders aangaat, werkzaam op werken der aan vullende werkgelegenheid, schrijft de minister, dat inmiddels uitsluitend lonen volgens loonregelingen van het vrije be drijf worden betaald. Voor cle^Orouw De Nederlandse afdeling van de Cana dese radio-omroep zal vandaag te 19.15 uur en Zondag te 17.45 uur op de golfleng ten 1684 meter en 1958 meter een bijzonder radioprogramma uitzenden. Te Ottawa wordt namelijk een tulpenfeest gehouden, dat zal worden geopend door de ambassa deur van Nederland in Canada, de heer A. H. J. Lovink. Verder is het programma van betekenis voor familieleden en verwanten van opvarenden van de „Karei Doorman", aangezien een reportage wordt gewijd aan 150 opvarenden van de „Karei Doorman", die bloed gaven voor het Canadese Rode Kruis. Tenslotte zal in de uitzending aan dacht worden geschonken aan de honderd duizendste Nederlandse immigrant in Canada. ADVERTENTIE Goed van vertrouwen als V is, let U soms niet op, of U Uw MAÏZENA DURYEA - die U toch nadrukkelijk vraagt - ook werkelijk krijgt .Ja thuis, in het gebruik dan merkt V het verschil gauw genoeg Wem ei bestaat geen beter bindmiddel voor groenten, soepen en sausen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Niet zonder reden wereldvermaard. Vraag dus niet alleen M AI ZEN A DURYEA, maar zie toe dat U het ook krijgt. De naam DURYEA staat op ieder pak. V Het gebrek aan risicodragend kapitaal, dat zich een paar jaar geleden niet het minst in ons land voordeed en waardoor de aan delenmarkt en het gehele effectenverkeer in verval dreigde te geraken, heeft er toe geleid dat van verschillende kanten maat regelen en initiatieven zijn genomen om in die voor een gezonde economische ontwik keling van ons land fnuikende toestand verandering te brengen. De financiële pers heeft niet nagelaten voortdurend te hame ren op de noodzaak om de investerings- voorwaarden van het risicodragend kapi taal te verbeteren en de regering is ten lange leste voor de aandrang tot ophef fing van belemmerende bepalingen en ver laging van de belastingdruk bezweken. De gevolgen hiervan zijn reeds geruime tijd zichtbaar in een nieuwe ontplooiing van de particuliere ondernemingsgeest, zoals die biijkt uit de grotere belangstelling voor de aandelenmarkt. Op dit punt zijn we nog niet waar we moeten zijn, zolang niet voor het primaire dividend, dat tot op zekere hoogte met rente over verstrekt kapitaal kan worden gelijkgesteld, voor de vennoot schappen vrijstelling van belasting wordt verleend. Dat over eenzelfde winst twee maal belasting wordt geheven, eerst bij de vennootschap en vervolgens bij de divi dendknipper blijft een onbillijkheid, waar op we vroeger al eens hebben gewezen. Maar ook ten aanzien van de popularise ring van het aandeel ter bevordering van het aanbod van risicodragend kapitaal zal men het niet alleen van de Overheid moe ten verwachten. Ook op andere wijze en door andere middelen zal men een beter begrip voor de betekenis van het risico dragend kapitaal voor onze nationale economie moeten bevorderen en het is een zeer verblijdend verschijnsel, dat er de laatste tijd ook in dit opzicht in ons land grote vorderingen worden gemaakt. Wij denken hier in de eerste plaats aan de grote activiteit van de Vereniging voor de Effectenhandel te Amsterdam, die nu reeds geruime tijd de gelegenheid geeft van nabij met de beurshandel kennis te maken door uit allerlei kringen der bevolking groepen op de beurs rond te leiden en hen over de betekenis van de beurshandel in te lichten. Een verdere stap op deze goede weg is de inrichting van een ontvangstzaal, welke onlangs in tegenwoordigheid van de minister van Financiën en de burgemeester van Amsterdam is geopend. Maar ook voor de directies van de ven nootschappen, welke risicodragend kapitaal employeren ligt hier een taak, welke in ons land tot dusver al te zeer werd verwaar loosd. En het verdient daarom de aandacht dat de President van de Raad van Bestuur van Philips Gloeilampenfabrieken op de jongste jaarvergadering over die taak van de directies enkele behartenswaardige op merkingen heeft gemaakt. De directie van Philips kan zich dit college aan haar col lega's in het Nederlandse bedrijfsleven ver oorloven, omdat zij niet alleen met woor den, maar blijkens de jaarverslagen van de laatste tijd ook met de daad heeft laten zien hoe het naar haar mening moet. Niet alleen in de verhouding tussen bedrijfslei ding en arbeiders moet de menselijke fac tor meer op de voorgrond worden gebracht, gelijk dit thans in sterkere mate dan voor heen geschiedt, het besef moet ook rijpen dat de aandeelhouder geen dode kapitaal verstrekker is, met wie men na betaling van het dividend heeft afgerekend, maar dat hij in de ontwikkeling van het bedrijf een levend element vormt. Zijn belangstel ling voor het bedrijf, waarin hij kapitaal heeft geïnvesteerd, moet worden gewekt en verstertkt in de eerste plaats door op het resultaat van de onderneming een zodanige toelichting te geven dat men inzicht krijgt in de activiteiten en de wijze, waarop het resultaat is behaald. Op dit punt ontbreekt er in de verslag geving hier te lande wel heel veel. Men volstaat veelal met de vermelding van enige eindcijfers, welke onvoldoende zijn om in de gang van het bedrijf en de werke lijke financiële positie een goed inzicht te krijgen. Nog dezer dagen is er aanmerking gemaakt op het verslag van de Rotterdam se Droogdok, die, als men de winst- en ver liesrekening met die van 1952 vergelijkt, in 1953 4 millioen minder winst schijnt te hebben gemaakt, maar in werkelijkheid een grotere winst behaalde en deze camou fleerde door de exploitatiewinst vóór de vermelding in de winst- en verliesrekening ADVERTENTIE „Dresseer"-afdeling, de strijkbout voor de handschoenen. het warme seizoen klaargemaakt. Dit gebeurt op een vernuftige machine, waaraan naast de naald een mesje zit, dat tijdens het stikken meteen de over tollige stof afsnijdt. Nadat de handschoenen zijn tegen- gevoerd ook de voering wordt hier gebreid en afgewerkt, worden ze op verwarmde dresseervormen ge streken en gaan dan in keurige cello- phaanzakjes binnen- en buitenlandse reizen maken. Wekelijks gaan er vijf entwintighonderd paar de deur uit. Een kwart verdrwijnt naar het buiten land, een kwart is voor politie, lucht macht en marine bestemd, de helft vult spoedig de magazijnen en uitstalkasten van winkeliers. Elk seizoen twee maal per jaar worden ongeveer honderdvijftig nieu we modellen bedacht. De variatie wordt hoofdzakelijk gezocht in de gar nering. We mogen wel vast verklappen, dat beige, crèmekleurige en zwarte exem plaren dit najaar favoriet zullen zijn, dat op boordjes, langs de duiminzet, of op de bovenhand stikselgarneringen, kleine steentjes of metalen versierin gen worden aangebracht, dat de wol gebreide bovenhand met leren binnen- hand hoogtij zal vieren, en dat het nieuwste op het gebied van nylon handschoenen niet meer een streepje is, maar een opengewerkt of gewoon tricotweefsel. Met een zekere trots toont de firmant ons tenslotte nog de hand schoenen, die Parmentier heeft gedra gen bij het besturen van de Uiver in de LondenMelbourne-irace. Ook die „Christchurch-handschoenen" hebben een plaatsje gevonden in zijn welvoor ziene verzameling. Dat zijn producten ook de handen sieren van Haile Selas sie's lijfwacht in Addis Abeba is een bijzonderheid, die wij u zeker niet willen onthouden. TINEKE RAAT EEN LEREN PAKJE! Hoe verbazing wekkend het ook klinken moge, dit ensemble uit een Parijs modehuis is ge heel van leer: Fijn wit geitenleer is ge bruikt voor rok en jasje, zwart suède voor de kraag. Het was de Franse Natio nale Leerraad die het materiaal van de Franse leerindustrie toonde op deze show (Van onze New Yorkse medewerkster) Handschoen met het portret van Ric'nelien valt nooit meer,- iets te veranderen," zegt de fabrikant. „Dit is de oude, klassieke methode en zo blijft ons fabrieksproduct in feite handwerk." Nadat de handschoenen precies op maat zijn gesneden, gestempeld en ge sorteerd, worden in een andere af deling de stiksels aan de bovenkant met een naaimachine met drie of vier naalden er in gemaakt. In deze ruimte zit een blond meiske, dat in één hand greep de onafgewerkte draden naar de binnenkant trekt en ze met een razend snel gebaar afknoopt. Even verder komen we in een zon nige afdeling met een prachtig uit zicht op het park en zien daar een rij in volle aandacht gebogen hoofden. Dit zijn de meisjes, die op speciale machines de exemplaren, die niet met de hand worden ge naaid, in elkaar stikken. De ge- gewone naden zijn betrekkelijk eenvoudig, maar de platte, die, geschoven op een metalen vinger, gestikt moeten worden, zijn uiter aard veel moeilijker aan te bren gen. Toch rijgen de vingers zich nog betrekkelijk vlug tot een handschoen aaneen. Men is nu reeds bezig met de win tercollectie. Slechts een partij witte nylonhandschoenen worden nog voor Rijst met visragoüt 500 gr. rijst, 1 1. water, zout 250 gr. gekookte vis, 50 gr. garnalen, A 1. vis-kooknat met water verdund, 75 gr. (5 eetlepels) boter of margarine, 35 gr. (5 eetlepels) bloem, een wei nig peterselie, een scheut melk, des gewenst peper. De rijst opzetten met kokend water en zout en zonder roeren zachtjes gaar la ten worden in ongeveer 30 minuten. De vis van de graat nemen en in niet te kleine stukken verdelen. De garnalen vlug wassen en laten uitlekken. De helft van de boter of margarine smel ten. De bloem er door roeren en bij scheutjes tegelijk de gezeefde visbouil lon toevoegen. De saus steeds laten doorkoken, alvorens een nieuwe hoe veelheid toe te voegen. De rest van de boter of margarine in kleine klontjes toevoegen. De vis en garnalen door de saus mengen en de ragout op smaak af maken met melk, fijngesneden peter- seliegroen en desgewenst peper. De ragout met de warme rijst opdienen. In New York wordt er iedere vijf minuten een baby geboren. De ooievaar heeft het dus druk, en de ziekenhuizen hebben het niet minder druk. Een privé-kamer voor een aanstaande moeder moet lang van te voren besproken worden en in de „maternity ward" de „moederzaal" is het ene bed nog niet leeg of de vol gende patiënte wordt binnengereden. Daarbij komt nog dat alle babies hier in ziekenhuizen ter wereld gebracht worden en niet, zoals in Europa dikwijls gebeurt, bij de ouders thuis. Ómdat doktersrekeningen zowel als ziekenhuisrekeningen hier flink hoog zijn, gaat een groot gedeelte van de a.s. moeders naar de klinieken van de ver schillende ziekenhuizen om daar behan deld te worden. Een kijkje in die klinie ken is de moeite waard. Het geeft een goed idee van de uitstekende verzorging die ieder daar krijgt. qjyi ^0 t)ö§liinTt6n zijn cT€ 3dini)&kdivoor Amerikaanse begrippen, goedkoop. Voor een bedrag dat varieert tussen de 65 en onderwerp van discussie hun houding tegenover de a.s. baby wordt meestal uitvoerig besproken en vandaar dwaalt men langzamerhand af op het onderwerp mannen in het algemeen, en welke vrouw is niet in haar element als zij haar meningen ten beste kan geven over het andere geslacht? Ondertussen doen de zusters en dok ters hun werk. De patiënte die voor het eerst komt, wordt aan - een uitgebreid onderzoek onderworpen. Niet te dik DE handschoen is bijna zo oud als de wereld, zelfs de holbewoners wer- den er door de winterse kou al toe ge bracht hun handen te beschermen met dierenhuiden. Deze werden met behulp van benen naalden en pezen aan elkaar genaaid. Een paar gebreide exem plaren werden gevonden in het graf van Toet Ank Amon. Ook de Meden en Perzen kenden de handschoen, evenals de oude Grieken en Romeinen. Deze laatsten, die de lieflijke gewoonte had den met hun „tien geboden" te eten, gebruikten hem dus eigenlijk als vork. Er bestond in die tijd grote luxe in de uitvoering en dat duurde tot het verval van het Romeinse rijk. Na een nieuwe periode van bloei in de Rooms-Katholieke eredienst zien we in de Middeleeuwen de ridderhand schoen verschijnen. Het elkaar de hand schoen toewerpen bij wijze van uit daging is thans nog als een staande uit drukking in de Nederlandse taal ge bleven. Van oudsher heeft de handschoen een dubbele functie gehad: hij diende tot bescherming en was daarnaast een sierstuk. In de zesde eeuw van onze jaartelling droegen de Galliërs ze al bij parades. Later werden ook de zoge naamde rechterhandschoenen bekend; zij waren vervaardigd van wildleder of ottervellen en werden door de rechter uitgetrokken, als hij zijn vonnis velde. Een kort historisch overzicht is niet compleet zonder te vermelden, dat in de tijd van de latere Lodewijken de mode zich van de handschoen meester maakte. Madame de Pompadour had diverse fraai uitgevoerde exemplaren, sommige met geschilderde portretten er op. Goed geklede dames moesten zelfs vijf maal per dag van handschoen verwisselen! Deze werden met uiterst raffinement vervaardigd, bijvoorbeeld van de huid van een ongeboren kalf. Dit materiaal was soms zo angstig dun, dat een paar in een notedop kon wor den opgeborgen. En nu naar de tegenwoordige tijd, waarin we dit kleine, doch belangrijke onderdeel van onze kleding nog steeds in zijn dubbele functie, beschermend en versierend, aantreffen. Dat hand schoenen maken allerminst een gemak kelijk karwei is, wordt ons duidelijk, als we een bezoek brengen aan een fa miliefirma, die is gevestigd in Heem stede. Van vader op zoon heeft deze Wanneer de baby thuis komt, begint het echte werk pas 125 dollar verschillende ziekenhui zen hebben verschillende prijzen krijgt men een volledige behandeling van 6 of 7 maanden vóór de geboorte, blijft men een week in het ziekenhuis na de geboorte en komt men zes weken later nog eens terug voor een laatste onderzoek. Kan men het bedrag niet betalen, dan wordt de prijs verlaagd of dan wordt men eenvoudig gratis behan deld. Zulk een regeling kan zonder veel omhaal gemaakt worden na overleg met de „social worker" de vrouw die aan maatschappelijk werk doet, in iedere kliniek aanwezig is en alle patiënten raad geeft, opfleurt, helpt en op hun gemak stelt. Vergelijk dit met. een rekening van op z'n allerminst S 350 die men voor een privé-behandeling ziekenhuiskosten inbegrepen moet betalen en die pre cies hetzelfde is als de kliniek-verzor ging, behalve dat er geen „social wor ker" met raad en daad klaar staat en dat er in de kliniek soms twee of drie dokters over je heen gebogen staan, wat zo'n heerlijk veilig en belangrijk gevoel geeft. Het enige nadeel van een kliniek is dat men lang moet wachtensoms wel twee of drie uur. Maar de privé- doktoren hebben het óók druk, de wachtkamers zijn bij hen óók vol en men kan ook daar gemakkelijk een uur zoek brengen. Het verschil is dat men er bij een privé-dokter niet altijd op voorbereid is en er dus voor de ver veelde patiënte niets anders opzit dan te gapen en vergeelde tijdschriften door te bladeren,* terwijl de kliniek- patiënte beslagen ten ijs komt met het zij een breiwerkje of een lijvig boek werk zoals „Oorlog en Vrede" of „De klop op de deur" dat zij altijd al had willen lezen, maar waar zij nooit toe gekomen is. Verder leert men elkaar in de kliniek zo langzamerhand kennen en men kan gezellig een praatje maken over luiers, het nieuwste merk baby poeder of over het geval van het zoon tje van de buurvrouw die nota bene al drie jaar is en nog niet zindelijk. Echt genoten zijn ook altijd een dankbaar Er wordt haar verteld dat zij of door de tandarts van het ziekenhuis kan worden behandeld hetgeen niets ex tra's kost of dat zij naar haar eigen tandarts kan gaan en van hem een be wijs kan tonen dat haar tanden en kiezen in goede conditie zijn hetgeen vereist is voor de verwachtende moe der. De nieuwe patiënte krijgt uitvoerige instructies omtrent dieet, lichaamsbe weging, drinken, roken en slaap. In het begin komt zij éénmaal per maand naar de kliniek. Tegen de zevende maand wordt dit eens in de drie weken, daarna eens per veertien dagen en in het laatste deel van de achtste en in de negende maand verschijnt zij iedere week. Weegt de patiënte te veel volgens de mening van de ziekenhuis-autoriteiten, dan wordt zij op dieet gesteld. De Ame rikaanse doktoren zeggen dat de a.s. moeder in het geheel niet meer dan 20 Amerikaanse ponden mag aankomen. anders kan zij na de geboorte niet meer in haar kleren. Blijf slank, waarschuwen de geneesheren. voor jezelf, voor de baby envoor de echtgenoot. De kliniek-patiënte heeft natuurlijk niet altijd dezelfde dokter. Er zijn er drie of vier die in de kliniek werken en soms wéér andere die bijstaan in de be valling. Je moet dus maar afwachten wie je krijgt. Maar alle doktoren zijn even aardig en even deskundig. 't Is jammer, dat citroenen bij ons tamelijk duur zijn, want ze kunnen ons uitstekend van vitamine C voorzien, zo dat ze eigenlijk regelmatig op onze dis zouden moeten verschijnen. Behalve de hoge piijs is het voor velen ook een be zwaar dat ze zoveel zuurder zijn dan sinaasappelen, maar wanneer ze verwerkt worden in bepaalde gerechten, dan geeft dit zure juist iets fris daaraan, terwijl een sinaasappel dan wat flauw aandoet We moeten dus maar eens door de „zure citroenen" heen bijten en eens kijken wat we er dan alzo mee kunnen doen. Iedereen kent natuurlijk de hete kwast bij verkoudheid. Is het U ook wel eens "■pgevallen, dat zo'n kwast, wanneer er wat veel suiker in is, scherp in de keel is? Probeert U het dan eens met basterd suiker. Dit maakt de hete drank veel minder scherp. Voor de Zondag zoudt U eens een citroenvla met ei kunnen maken. 4 eieren, plm. 100 gr. basterdsuiker, sap van twee citroenen, geraspte citroenschil, 1 dl. water. De eidooiers met de suiker luchtig klop pen, citroenschil, citroensap en water toevoegen en de massa onder goed roeren laten binden (de vla mag niet koken). De vla luchtig mengen door het stijfge klopte eiwit en de massa tijdens het ver warmen omleggen tot het eiwit gaar is en de vla niet meer uitzakt. De vla geven met droge biscuits of wafeltjes. Men kan ook de vla door het stijfgeklopte eiwit mengen, zonder verwarmen. Citroenrüst (6 personen). 100 gr. rijst, 4 dl. water, IV2 citroen, 100 gr. suiker, 1/s 1. vanillevla. De rijst met water en veel citroenschil gaar koken. De citroenschil verwijderen, citroensap en suiker voorzichtig door de rijst mengen en alles overdoen in een vla- schaal. Het gerecht bedekken met een laag vanillevla. Daar dit gerecht koud gegeten wordt, moet de rijst zeer zacht zijn. familie, die uit Tirol stamt, het hand schoenenvak beoefend. „Mijn grootvader reisde nog te voet de koninklijke en adellijke families af en ging geregeld naar jaarmarkten en kermissen, althans in de zomer; 's win ters was hij druk me het vervaardigen van zijn collectie", aldus de huidige firmant, die zich een enthousiast pleitbezorger voor zijn ambacht be toont. „Het geheim van ons succes ligt in het feit, dat wij evenzeer op alle kleinigheden letten als op het grote werk. Wij zijn de horlogemakers van de kledingindustrie. Wist u, dat er zeven en veex-tig bewei'kingen nodig zijn voordat een paar leren handschoenen klaar is?" Dit hadden wij zeker niet verwacht. Onze gastheer vervolgt: „Het is heel moeilijk aan geschikt personeel te komen en dat zult u kunnen geloven, als ik u zeg, dat een coupeur, de man dus die de handschoenen vormt en snijdt, drie jaar nodig heeft, voordat hij dit onderdeel kent. Dan kan men er gerust nog eens twee jaar bij rekenen eer men het hele vak onder de knie heeft." Een rondgang door de fabriek begint bij de voorraadkamer, waar de vellen leer op dikte worden gesorteerd. Dat doet de eigenaar altijd zelf, pas door jarenlange ervaring krijgt men dat fijne gevoel in de vingertoppen. Bijna de hele dierentuin is in huiden vertegen woordigd: elanden, wilde zwijnen, koeien, schapen, gemzen en zelfs palin gen! Behalve deze fraaie leersoorten in diverse tinten, ligt hier het nylon, kunst zijden en katoenen tricot materiaal, want ook dat wordt hier verwertk. Op de coupeurafdeling, het belang rijkste onderdeel van het bedrijf, zie ik de mannen in rijen aan het werk. Zij rekken de afgepaste stukken leer eerst in de breedte, dan in de lengte, waar door de soepelheid behouden blijft, maar het verder uitrekken bij het dra gen wordt uitgesloten. Dit is een zeer precies en moeilijk werk, dat een grote mate van vakkennis vereist. Op die manier snijdt en rekt elke coupeur honderdtwintig tot honderdtachtig paar handschoenen per week. „Wanneer wij er de maatstempels op hebben aangegeven, dan blijft die maat ook onherroepelijk dezelfde Daaraan

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9