Delegatie accoord over statuut van Koninkrijk „nieuwe stijl" Autobus met bruiloftsgangers door dieseltrein meegesleurd Weerbericht „Bevredigend compromis OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geheim overleg in Genève is nu in een betere atmosfeer Churchill blijft afkerig van Aziatisch defensiepact Migratie in Europa Vannacht geen „nieuwe" Op 3 Juni slotzitting der R.T.C. Vier doden en 17 gewonden op overweg bij Buitenpost Geheime overeenkomst naast EVG-verdrag Bomaanslag op generaal Guillaume: 36 gewonden Het woord is aan. Gesprek over Korea is weer vastgelopen Indochina-rapport te Parijs in studie Morgen warm en zonnig, weer Stremming op baanvak Haarlem-Amsterdam Het wezenlijke vraagstuk eindelijk aan de orde Churchill ontving Graham Vrijdag de volgende vergadering Negen Belgische arbeiders hij instorting gedood Dinsdag derde Kamer-debat Hittegolf en sprinkhanen in midden-Egypte Weerrapport 3 13 68e JAARGANG No 269 WOENSDAG 26 MEI 1954 298e JAARGANG No 117 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsrnan IN STRAATSBURG heeft de nieuwe adviseur voor de vluchtelingen en de Euro pese bevolkings-vraagstukken, de Frans man P. Schneiter, de Assemblée toegespro ken. Hij schijnt zich snel in zijn taak te hebben ingewerkt en heeft enige dingen gezegd, die zeker aandacht verdienen. Naar zijn mening is het vluchtelingen-vraagstuk niet het moeilijkste; hij verwacht dat het binnen vijf jaar niet meer zal bestaan. De moeilijkheden van overbevolking en emi gratie acht hij ernstiger. West-Duitsland, Nederland en Italië hebben hun grootst- mogelijke bevolking volgens zijn inzicht wel zowat bereikt. Daar staat tegenover dat Frankrijk, Noorwegen en Zweden nog heel wat plaats bieden. En nu is emigratie naar overzeese landen in de huidige omstandig heden zeker nodig, maar men zou goed doen met die vooral niet teveel te stimu leren, want Europa verliest daarbij teveel goede krachten. Beter zou men de land verhuizing binnen Europa zelf kunnen be vorderen; er wordt tot dusver niet genoeg aandacht aan besteed. Schneiter verwacht blijkbaar, dat hij Frankrijk, Noorwegen en Zweden ertoe zal kunnen bewegen emi granten op te nemen. Wat Nederland be treft, zouden dan zijns inziens vooral Noor wegen en Zweden in aanmerking komen. De Europese economie zou er ook bij ge baat zijn. Het is zeker interessant dat dit onder werp in Straatsburg aan de orde is gesteld* Misschien zal er in de huidige korte zit tingsperiode van de Assemblée meer over gezegd worden; wellicht zullen de ver tegenwoordigers van de drie landen met geringe bevolkingsdichtheid ook meteen op Schneiter's woorden ingaan. In het streven naar Europese eenheid is het zeker vol maakt logisch, te betogen dat men door hoog-opgevoerde onderlinge samenwerking de bevolkingsproblemen moet oplossen. Maar er is nog geen eenheid, zelfs niet van de zes landen die het verst in die richting zijn gegaan. Tot dat zestal behoren Noor wegen en Zweden niet en tót düsver heb ben met name de Noren niet de indruk gewekt, dat zij op immigratie in hun land gebrand zijn evenmin als zij geestdrift, hebben getoond voor industrialisatie. Het is wel opvallend dat de beide landen zeer dun bevolkt zijn. Onze bevolkingsdichtheid is nu gestegen tot 310 inwoners per vier kante kilometer; de Noorse is maar een fractie meer dan tien en de Zweedse on geveer veertien. De gezamenlijke opper vlakte van Noorwegen en Zweden is on geveer drieëntwintig maal zo groot als die van Nederland en de gezamenlijke bevol king is vrijwel aan de onze gelijk: volgens een telling in 1951 had Zweden toen 7.099.000 inwoners, en volgens een telling in 1950 had Noorwegen er 3.265.000. Neder land is de 101/2 milfioen inwoners al gepas seerd. Overigens moet men aan deze ver gel ijk ings-eij er s niet te ver gaande be tekenis hechten. In het totale grondopper vlak der twee Scandinavische landen is een groot merengebied inbegrepen naar verhouding veel groter dan bij ons en een zeer groot bebost oppervlak. Er is vooral in Noorwegen veel onvruchtbare bodem. De vragen waar het op aan komt zijn na tuurlijk, welke economische mogelijkheid en behoefte er ten aanzien van emigranten bestaan. Tenslotte zal zich de vraag voordoen of bij emigranten de animo bestaat voor land verhuizing binnen Europa. Die zal ontbre ken bij degenen, die een voorkeur voor overzeese gebieden hebben omdat zij menen dat die ingeval van oorlog veiliger verblijf plaats zullen bieden dan Europa. Dat lijkt een aanvechtbaar standpunt, maar met zekerheid kan niemand het weerleggen. Zij die het innemen worden ongetwijfeld beïnvloed door de gedachte, dat reeds "twee wereldoorlogen zich zo sterk in Europa ge concentreerd hebben. Maar dat bewijst geenszins dat dit ook het geval zou ziin als een derde ooit mocht uitbreken. Dat Euro pa zoveel minder belangrijk in de wereld is geworden pleit er zelfs tegen. Men zal' daar evenwel op antwoorden dat men Rus sische bezetting vreest. Maar waar zou het veilige deel der wereld in het rampzalige geval van een derde wereldoorlog wèl te vinden zijn? met de tegenwoordige stand der bewapening en de ontwikkeling van het vliegtuig en de mogelijkheid van snelle troepen-verplaatsingen? Laat ik daar niet over gaan uitweiden. Het interessante in het betoog van Schnei ter ligt in zijn „Europese logica". Het heeft, in Straatsburg geuit, ongetwijfeld aandacht getrokken en het laatste woord zal er ook daar niet over gesproken worden. Er zitten mogelijkheden in. R. P. ocomoooooooooococcocootcxd(XOCO3OOOOOCWOOOXCOOX)OOC^: Wij maken er onze lezers op attent dat ons blad morgen, Hemelvaartsdag, niet zal verschijnen, XCOCCOCOOCCCOOCxMtXXXX^ronOOOXOOOSCO^OCOOOOCCOOiTOOOOO De vloot van 140 haringloggers stoomt onder een blauwe hemel op naar de vis gronden. De koplopers hadden gisteren kort voor zes uur ongeveer 240 kilometer afgelegd. Een 25 a 30 loggers uit Scheveningen en Vlaardingen hebben gisteravond geschoten op 55 graden N.B. De vissende schepen be vonden zich 180 tot 212 mijl van Scheve ningen; dat is nog zeer Zuidelijk. Er was dan ook niets te halen. Ook uit Katwijk zijn verschillende log gers gisteravond aan schot gegaan en zij meldden eveneens geen vangst. De loggers vissende bij Castlebaai meld den geringe vangst: de Sch. 63 twee kan tjes, totaal honderd kantjes aan boord, Sch. 116 drie kantjes, totaal 100 kantjes aan boord. De Sch. 2 en de Sch. 32 hebben niet gevist en zijn vermoedelijk thuisstomende. Op de spoorlijn HaarlemHalfweg is vanmorgen een. technische storing in het seinbeeld opgetreden, waardoor het ver keer op de lijn AmsterdamHaarlem tij delijk is gestremd. Over de oorzaak was in het middaguur nog niets bekend. Uit een officieel communiqué betreffende het verloop van de Ronde Tafelconferentie met de West blijkt, dat de delegaties tot een accoord zijn gekomen over het ontwerpstatuut voor de vestiging van de nieuwe rechts orde tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Alleen de redactiecommissies moeten het geval nog wat bijschaven en na een plenaire zitting op Dinsdagmorgen, 1 Juni, zal op Woensdag 2 Juni in het gebouw van de Eerste Kamer de grote openbare slotzitting van de Ronde Tafel-Conferentie worden gehouden. Enkele leden van de Antillaanse delega tie bleken weliswaar individueel nog be zwaren tegen bepaalde artikelen te hebben mr. dr. Da Costa Gomez deed daar voor lezing van en de waarnemend voorzitter der Nederlandse delegatie prof. dr. Beel uitte daar begrip voor, maar hij voegde er aan toe, dat het overleg in een stadium is gekomen, waarin dergelijke bezwaren niet meer kunnen worden gericht tegen de Ne derlandse delegatie, maar tegen alle drie de delegaties, die het ontwerp-statuut aan vaarden. De verkregen overeenstemming is uiteraard een compromis, een resultaat van langdurig en moeizaam overleg. Met het oog daarop bracht de woordvoerder dank aan de Kleine Commissie, die de voorbereidende besprekingen hield. Het verkregen resultaat stemt als compromis in zijn geheel tot tevredenheid en is daar om door alle drie de delegaties aanvaard. De voorzitter van de Surinaamse dele gatie, mr. dr. Pos, wees er op, dat men, nu men moeizaam tot een compromis is geko men, het bereikte als één geheel dient te zien, zoals trouwens ook in de Kleine Com missie is afgesproken. De woordvoerder der delegatie van de Nederlandse Antillen, mr. dr. Da Costa Gomez, sprak zijn waar dering uit, dat dr. Beel zo uitvoerig op de gemaakte individuele bezwaren was inge gaan, hetgeen voldoening heeft gegeven aan de gehele delegatie. Artikel 1 gewijzigd Met het oog op de in de vorige vergade ring van de zijde der Surinaamse delegatie gemaakte opmerkingen over het voorstel van de Nederlandse delegatie tot een nieuwe tekst van artikel 1 van het ont werp-statuut, waarin, volgens de Suri naamse delegatie de woorden „overeen komstig de bepalingen van de Grondwet" overbodig zijn, werd thans, als resultaat van het daarop gevolgd overleg in klein verband, voorgesteld deze woorden „over eenkomstig de bepalingen van de grond wet" te doen vervallen en daartegen vóór het woord „gedragen" in te voegen „erfe lijk". Voorts werd voorgesteld in artikel 5 van het ontwerp-statuut na „koningschap" in te voegen de woorden „met de troon opvolging". Deze voorstellen werden zonder discussie aanvaard. Artikel 1 zal dus luiden: „De kroon van het koninkrijk wordt erfelijk gedragen door Hare Majesteit Juliana, Prinses van Oranje-Nassau en bij opvolging door haar wettige opvolgers". Het eerste lid van ar tikel 5 luidt nu: „Het koningschap met de troonopvolging, de in het statuut genoemde organen van het koninkrijk, de uitoefening van de koninklijke en de wetgevende macht in aangelegenheden van het konink rijk worden voorzover het statuut hierin niet voorziet geregeld in de grondwet voor het koninkrijk". Op deze wijze wordt nog eens geaccen tueerd dat ook wat de opvolging in de troon betreft de bepalingen van de grond wet gelden. Ten aanzien van de toelichting op artikel 59 (positie van de procureur-generaal) heeft de Nederlandse delegatie naar aan leiding van het overleg der delegaties in klein verband enige veranderingen aange bracht in haar oorspronkelijk voorstel. Volgens de Haagse correspondent van de Volkskrant was de bedoeling van deze ver anderingen de procureur-generaal be voegdheden te laten in verband met de vreemdelingen- en de inlichtingendienst. Dit wordt nodig geoordeeld in het belang van vooral het bedrijfsleven (olie) in de Antillen. Aanvankelijk voelde de Antillaanse de legatie weinig voor het voorstel der Neder landers, zo bericht deze correspondent. Zij vonden een verantwoordelijkheid van de procureur-generaal voor zowel de justitiële als administratieve positie in strijd met de aan beide landen toe te kennen zelfstandig heid. Niettemin is men na diepgaand over leg tot een compromis gekomen, waarvan een omvangrijke tekstwijziging het resul taat is. GENèVE (Reuter) Op de zesde ge heime vergadering over Indochina, die Dinsdag onder voorzitterschap van Molotov vier uur en een kwartier duurde, heeft men de procedurekwesties losgelaten om in een „betere atmosfeer dan gewoonlijk" te be ginnen met een bespreking van een staken van de strijd in Indochina, aldus is in con ferentiekringen vernomen. Het staken van de strijd in de drie Indochinese staten Aan een gezelschap van ongeveer 25 bruiloftsgangers, grotendeels afkomstig uit de Friese gemeente Aehtkarspelen, is Dinsdagmiddag een zeer ernstig ongeval overkomen. De bus, waarmee het gezel schap naar Blija reisde, werd om twee uur op een onbewaakte overweg tussen Zwaag- westeinde en Buitenpost in de lijn Gronin genLeeuwarden door een trein aange reden en meegesleurd. Drie personen waren direct dood, namelijk mejuffrouw Antje de Haan, haar zuster mevrouw MeetsmaHe Haan en haar schoonzuster mevrouw Tine de HaanHaïma. In het Diaconessenhuis te Leeuwarden overleed later nog een vierde slachtoffer, de heer R. Ytsma. De toestand van zijn echtgenote, mevrouw YtsmaDe Haan. die in het Bonifatiushos- pitaal te Leeuwarden ligt, is zeer ernstig. In totaal zijn zeventien gewonden naar ziekenhuizen overgebracht, namelijk zeven naar het St. Bonifatiushospitaal te Leeu warden, acht naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden en twee naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Later zijn een gewonde uit het Bonifatiushospitaal en een uit het Diaconessenhuis te Leeuwarden naar huis teruggekeerd. Van de twee gewonden in het Academisch Ziekenhuis te Groningen verkeert mejuf frouw Martje Broersma in ernstige toestand. Bij de gewonden is een aantal kinderen. Enige lichtgewonden werden bij bewoners van het gehucht Zar.dbulten waar het on geval geschiedde, opgenomen. De autobus was gehuurd van het garage bedrijf gebr. Veenstra te Noord-Bergum en werd bestuurd door een zoon van een der eigertaren. Deze chauffeur is met de schrik vrijgekomen, evenals de bestuurder van De zwaar gehavende bus na het ongeval. de trein. Van de treinpassagiers liep nie mand letsel op. Volgens mededelingen van de N.S. heeft de bus kort voor de overweg nog gestopt om bruiloftsgasten op te nemen. Daarna is hij de overweg opgereden, door de uit de richting Leeuwarden komende Dieseltrein, een zogenaamde „Blauwe Engel", bestaande uit twee rijtuigen, gegrepen en ongeveer zestig meter meegesleurd. De ti'ein heeft nog geremd. Volgens de N.S. kan de chauf feur niet door de zon zijn verblind en was het uitzicht op de overweg goed. Toegesnelde omstanders slaagden er slechts met grote moeite in de slachtoffers uit de verwrongen resten van de bus, waar in zij bekneld zaten, te bevrijden. I11 korte tijd lagen ruim twintig gewonden in de bermen van de spoordijk. Nadat hun eerste hulp was verleend, spreidde men jassen en mantels over hen uit om hen te beschermen togen de fel-schijnende zon. Het bleek namelijk onmogelijk om zeer snel de be schikking te krijgen over voldoende zieken auto's om een zo groot aantal gewonden te vervoeren. De ambulances uit de omgeving cn uit Leeuwarden en Groningen rukten uit, maar het duurde toch nog ruim een uur, voordat alle slachtoffers wai-en afge voerd. De toestand van de meeste gewonden is in de afgelopen nacht iets verbeterd. Drie van hen verkeren nog in levensgevaar. De officier van justitie te Leeuwarden heeft verklaard dat het ongeluk duidelijk het gevolg is van onoplettendheid van de chauffeur van de autobus. Het zicht ter plaatse was ruim voldoende, aldus de of ficier. Vietnam. Laos en Cambodja is het eer ste van de zeven beginselen voor een be stand, die Oost en West als basis voor een debat naar voren hebben gebracht. Tijdens een onderbreking van de bespre kingen verklaarde een afgevaardigde: „Wij bespreken nu het wezenlijke vraagstuk, niet slechts de procedure". Op de vijf voor gaande geheime vergaderingen, die bij el kaar 18 uur duurden, was slechts over pro cedurekwesties gesproken. De legaties kwamen overeen, dat er Woensdag niet vergaderd zal worden, ten einde de afgevaardigden gelegenheid te gfven de voorstellen te bestuderen. Don derdag komt men weer in geheime verga dering bijeen. Naar in conferentiekringen verluidt, heeft Eden „belangrijke voorstellen" inge diend. Ook de Vietminh-afgevaardigde Van Dong deed suggesties voor een staken van het vuren. In Edens voorstellen werd de vraag, waar de strijdkrachten van beide partijen op nieuw moesten worden gegroepeerd, open gelaten, doch Molotov diende een amende ment in, waarin werd voorgesteld de her groepering in alle drie de Indochinese sta ten te laten geschieden. Bedell Smith, de Amerikaanse delegatie leider, zei, dat de UNO gevraagd diende te worden controle uit te oefenen op een wa penstilstand. Er zijn geen besluiten over de ingediende voorstellen genomen, aldus de conferentie kringen. Het Westen stelde een „algemene wa penstilstand" voor het gehele gebied van Indochina voor. Overeenstemming over een staken van de strijd in een van de drie rndochinese staten diende niet af te han gen van een wapenstilstandsovereenkomst in alle drie de staten. Als overeenstemming over een bestand in Laos of Cambodja zou kunnen worden bereikt, zou de strijd daar gestaakt moeten worden, zonder te wach ten op overeenstemming over Vietnam. Volgens de communisten moet het staken van het vuren „gelijktijdig" in alle drie de staten beginnen. De Vietnamese afge vaardigde verzette zich tegen het Viet- minh-voorstel om de strijdkrachten in twee gebieden te hergroeperen, aangezien dat tot verdeling van het land zou leiden. Bidault was het met zijn Vietnamese col lega eens. Molotov heeft geklaagd over het feit, dat nieuws over de besprekingen uitlekt naar de pers. Eden had Maandag reeds de afge vaardigden verzocht geen bijzonderheden over de geheime onderhandelingen aan de pers mee te delen. Aan de bijeenkomst gingen drukke in formele besprekingen vooraf tussen de de legatieleiders en Krisjna Menon, de In diase afgevaardigde bij de UNO. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft verklaard, dat de Geneefse conferentie bezig is „Amerikaanse belem meringen" te overwinnen en dat ..lang zaam" vorderingen worden gemaakt bij het zoeken van regelingen voor de kwesties Korea en Indochina. PARIJS (Reuter) De Franse staats secretaris van Buitenlandse Zaken, Mau rice Schumann, heeft in de Raad van de Republiek (Senaat) desgevraagd toegege ven, dat er naast het E.V.G.-verdrag een geheime overeenkomst bestaat. In deze overeenkomst werden evenwel geen poli- tiekp kwesties geregeld en de inhoud zou niet worden bekendgemaakt. De Gaullistische Senator Dèbre, die de kwestie aan de orde had gesteld, verklaar de hierop, dat het zeker scheen, dat „onder het mom van militaire regelingen" in het accoord politieke zaken worden behandeld. De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergadering heeft met. 28 tegen 8 stemmen, bij 7 onthoudin gen besloten, de bestemming over de Euro pese Verdedigings Gemeenschap uit te stellen". Zij wil de minister van Buitenland se Zaken horen. MARRAKESJ (United Press). Gene raal Augustin Guillaume, de vroegere resi dent-generaal van Marokko die onlangs van zijn post ontheven werd, is gistermid dag ternauwernood aan de dood ontsnapt toen tien minuten nadat hij voorbij was gereden een tijdbom op straat tot ontplof fing kwam. Er werden 36 soldaten en bur gers gewond, van wie drie ernstig. De vroe gere resident, die binnenkort zal worden vervangen door de beroepsdiplomaat Fran cis Lacoste, bracht een afscheidsbezoek aan Marrakesj. De tijdbom ontplofte terwijl de soldaten die voor de afzetting hadden gezorgd zich gereed maakten naar hun kazernes te ver trekken. De bom is waarschijnlijk begra ven geweest op een grasveld waarlangs de generaal zou passeren. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Lichtenberg: Er zijn geen ingebeelder mensen dan de beschrijvers van eigen levenservaringen, vooral wanneer zij enigermate het proza beheersen (Van onze correspondent in Londen) Premier Sir Winston Churchill heeft gis teren in zijn ambtswoning (10 Downing- street) de Amerikaanse evangelist Billy Graham ontvangen. Het gesprek duurde meer dan een half uur. (Van onze correspondent in Londen) In het Lagerhuis heeft premier Churchill gisternamiddag nog eens herhaald dat de Britse politiek jegens Indochina onveran derd blijft. Hij distaneieerde zich opnieuw van het door Amerika voorgestelde Zuid- Oost-Aziatische verdedigingspaet. Hij zeide dat het een aanzienlijke tijd zou duren voordat het in werking zou kunnen treden. Churchill zeide ook nog eens uitdrukke lijk, dat de staf-besprekingen (tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, Australië en Nieuw Zeeland) geheel los staan van een eventueel pact en dat deze geen nieuwe verplichtingen met zich brengen. Over Genève zeide hij: ,Ons"hoofddoel op de conferentie is vruchtbare resultaten te bereiken, vriendschappelijke contacten tussen de deelnemers tot stand te brengen, daarbij ten nauwste samen te werken met de landen van het Britse Gemenebest hetgeen we doen en met onze geallieer den en", zo voegde Churchill er letterlijk aan toe, „met de Verenigde Staten, met wie wij zovele kostbare banden bezitten". Het Labourlid Woodrow Wyatt vroeg de premier er aan te denken dat het belang- GENèVE (Reuter) Uit gezaghebbende bron is vernomen, dat de plenaire verga dering over Korea, die Woensdag gehou den zou worden, is uitgesteld tot Vrijdag. Er was geen reden voor dit uitstel bekend. Aangezien de communisten het door het Westen geëiste UNO-toezieht op verkiezin gen in geheel Korea verwerpen, en mede gezien de Zuid-Koreaanse verklaring, dat „geen vorderingen worden verwacht" zo lang de communisten bij hun weigering blijven, gelooft men in diplomatieke krin gen, dat de besprekingen over Korea eigen lijk het dode punt hebben bereikt. Een Amerikaanse suggestie om met be sprekingen over deze kwestie op te houden zou echter op verzet van de andere niet- communistische delegaties zijn gestuit. Voornamelijk de landen van het Britse Gemenebest en de West-Europese landen zouden willen, dat het Westen met nieuwe voorstellen kwam, waarbij van mazen in de communistische voorstellen gebruik moest worden gemaakt. Hierdoor zou vol gens deze landen de Aziatische openbare mening worden beïnvloed en communis tische besehuldigingen, dat het Westen de kansen op een regeling „torpedeert", wor den ontgaan. LUIK. (Belga). Hedenochtend zijn bij een instorting in de steengroeven van FÏorze, nabij Rouvreux, negen arbeiders om het leven gekomen. Het ongeval heeft zich voorgedaan in een oude hardsteengroeve, welke door een Luikse firma wordt geëxploiteerd, aan de voet van een steenafvalberg. (Van onze correspondent in Parijs) Gistermorgen zijn met een vertraging van acht uur, tengevolge van een noodlanding, de Franse stafchef Ely en de generaals Salan en Pélissier in Parijs uit Indochina teruggekeerd. Onmiddellijk na aankomst is de missie door premier Laniel ontvangen en des middags werden de besprekingen in aanweziirheid van Ely. Salan pn Pélissier in de kabinetsraad voortgezet. Vandaag zal de nationale defensiecommissie het mili taire rapport bestuderen. Intussen is mi nister Bidault uit Genève overgekomen, zodat hij de militaire en diplomatieke mo gelijkheden kan helpen beoordelen. Men verwacht dat de regering vandaag of mor gen de practische conclusies uit het verslag der drie generaals zal trekken. Eventuele besluiten moeten echter door het parlement worden goedgekeurd en dat kan misschien ^Dinsdag gebeuren bij ge legenheid van net derdé Indochina-debat. dat in een maand tijd dan in de Nationale Vergadering wordt gehouden. Over de inhoud van het rapport is nog niets officieel bekend gemaakt. Men neemt echter aan dat Ely, die nu de hoogste mili tair in Franse actieve dienst is, heeft aan gedrongen op vervanging van de huidige opperbevelhebber Navarre en verder op onmiddellijke verhoging van de militaire paraatheid, wil men Hanoi verdedigen, dat binnenkort zal worden bedreigd. De aan drang om zonder verwijl verse troepen te sturen, zal zeker ook worden uitgeoefend door de echtgenote van de vroegere com mandant van Dien Bien Phoe, madame de Castries, die eveneens gisteren in darijs is teruggekeerd en vandaag door verschillen de ministers zal worden ontvangen. rijk was dat alvorens een Zuid-Oost Azia tisch defensie verdrag te voltooien, er een regeling diende te zijn in Indochina, of dat er lang genoeg diende te worden gewacht, zodat de wereld kon constateren dat de communisten liever wilden doorvechten dan onderhandelen. Churchill antwoordde, dat Eden, als hij kennis nam van wat er in het Lagerhuis gebeurde, ongetwijfeld aandacht zou schen ken aan dit door Wyatt ontwikkelde ar gument. CAï'RO. (AFP.). In Luxor en Assoean (Egypte) steeg het kwik gisteren tot 48 graden C. in de schaduw. In Minia was het 45 gr. en in Cairo 40. In Midden-Egypte gaat de hittegolf gepaard met een invasie van sprinkhanen, waartegen met hef- schroefviiegtuigen wordt opgetreden. Op het platteland zijn talrijke branden uitgebroken, sommige veroorzaakt door duiven, die met brandende vleugels neer streken. In Kafr-El-Sjeikh zijn een hon derdtal huizen in de as gelegd. Ook graan velden zijn verbrand. Bij Samaoed gingen 400 woningen verloren. Het KNMI deelt mede: Een belangrijk hogedrukgebied dat zien uitstrekt van Noord-Scandinavië over Duitsland tot Italië, beheerst thans het v/eer in geheel West-Europa. Overwegend Zuidelijke winden voeren warmere lucht naar het Noorden, waarbij de maximum temperaturen van dag tot dag hoger wor den tengevolge van de krachtige zonnestra ling. Maximumtemperaturen van meer dan 20 graden komen thans voor tot in Lapland. In Frankrijk kwam op enkele plaatsen gisteren het kwik reeds boven 25 graden. Het hogedrukgebied neemt nog steeds in omvang en betekenis toe, waardoor het depressiegebied op de oceaan ten Wes ten van de Britse eilanden nog geen kans krijgt zijn invloed verder naar het Oosten uil te breiden dan tot Ierland en West- Engeland. Wel vormde zich een zwakke warmestoring boven Zuid-Frankrijk, wel ke daar enkele verspreide onweersbuien veroorzaakte. Deze beweegt, in betekenis afnemend, in Noordelijke richting en zal waarschijnlijk zonder noemenswaardige in vloed op het weer in ons land uit te oefe nen passeren. Er mag dan ook op Hemel vaartsdag op warm en overwegend zonnig weer worden gerekend, waarbij de kans op vorming van plaatselijke warmte-onwe- ders in de namiddag klein is. De winden blijven zwak tot matig uit Zuidelijke rich tingen. Aan de kust kan echter tijdelijk een wat koelere zeewind waaien. (van hedenmorgen 7 uur) weers nu C 1 1 r- §8 L. 55 1® n ta estand ■C-J V u a' 5 Co ft Sü hr 2' Stockholm licht bew. O 1 22 0 Oslo mist ONO 2 20 0 Kopenhagen mist windstil 14 0 Amsterdam licht bew ZZO 4 22 0 Londen licht bew. windstil 20 0 Luxemburg half bew O 1 22 0 Parijs onbewolkt O 1 25 0 Bordeaux onbewolkt ZO 3 25 2 Grenoble zwaar hew windstil 23 0 Nice licht bew. NNW 2 19 0 Genève zwaar bew. windstil 23 0 Zurich nevel windstil 23 0 Locarno licht bew. windstil 22 0 Berlijn oh bewolkt O 1 24 0 Frankfort zwaar hew NO 4 24 0 Miinchen onbewolkt ZZW 1 20 0 Wenen nevel windstil 23 0 Innsbruck onbewolkt windstil 24 0 Rome licht bew ZZW 2 25 0 Ajaccio onbewolkt windstil 21 0 Mallorca zwaai bew NNO 2 23 0 Neerslag laatste XOOOCXXXWWYY ,i, 24 uur rvvivv» rw ■VVYYY XOÓOt ZONNIG EN WARM Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog en warm weer met weinig be wolking en een zwakke tot matige wind uit Zuideliike richtingen. 21 Mei Zon op 4.31 uur. onder 20.43 uur Maan op 1.45 uur onder 14.49 uur. 28 Mei Zon op 4 30 uur onder 20 44 uur. Maan op 2.03 uur onder 16 15 uur. Hoor en laag water in IJmuiden Woensdag 2fi Mei Hoog water: 9.47 en 22 22 uur. Laag water- 5 02 en 17.39 uur. Donderdag 27 Mei Hoog water: 10.55 en 23.29 uur. Laa gwater: 6.10 en 18 54 uur Vrijdag 28 Mei 8 Hoog water: 12 04 enuur. E 5 Laag water: 7.18 en 20.08 uur. »X»»OOCOOCOCCOOOOOCC*XOCCCCOOJOCCOCCOCOOOOOOCCOOOOOCO

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1