HAARLEM TELT VELE TEVREDEN HUISVROUWEN ZE VEN DA GEN HAARLEM „Bloembollencultuur" in Heemstede herdacht 75-jarig bestaan Recent onderzoek toont opvallende resultaten mm Brillenspecialist Schmidt LAATSTE NIEUWS Versterking der troepen in Indochina Avondvierdaagse start op 23 Juni Amsterdamse Beurs Van mensen en dingen onder de Damiaatjes „Azoek" - een Frans niemendalletje 11 Aerdenhouts pastoor kreeg 1000,- van parochianen Ir. Roder kerk was dauw- trappers te vroeg af Vierjarig jongetje duwde vriendje in het water Amateurtoneel Fraaie voorstelling van „Herman Heijermans" helpt U wel. Zilveren priesterfeest van plebaan H. W. Agterof maar wat doet UP lil Kort nieuws VRIJDAG 28 MEI 195^* HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het Verversingshuis van het wandel bos „Groenendaal" waren Woensdagavond de leden van de afdeling Heemstede van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan voor een feestelijke herdenking bijeen gekomen. De voorzitter van de jubilerende afde ling, de heer A. J. Braam, verbond aan zijn welkomstwoord een herdenkingsrede, waarbij hij opmerkte dat de secretarissen uit de eerste vijftig jaar zich waarschijnlijk geen archivaris hebben gevoeld, want zij lieten bijzonder weinig gegevens na. Alleen is gebleken, dat wijlen de heer Jan Preyde Jac.zn. eenmaal het initiatief tot de op richting heeft genomen en hij is dan ook de eerste afdelings-voorzitter geweest. Het aantal leden bedroeg toen negentien en als medebestuursleden traden op de heren C. A. Braam, secretaris; Piet Bos, penning meester en Simon Roozen en Govert Milatz als commissarissen. Ongetwijfeld beschik ten zij over een behoorlijke ondernemings geest, want reeds in 1880 bereikte op een Algemene Vergadering de leden het voor stel uit Heemstede, om wekelijks in de maanden van Juli tot en met October te Haarlem een bloembollenbeurs te houden, welk voorstel dan ook onmiddellijk werd aangenomen. Nadat de heer Braam verder gewezen had op de activiteit van de afdeling in de laat ste kwart eeuw. niet alleen in haar kwali teit van onderdeel der Algemene Vereni ging, maar ook door het houden van tuin- bouw-cursussen en de laatste jaren door het organiseren van cursussen in het bloem schikken, wees hij vervolgens op haar suc cessen bij de Internationale Flora-tentoon- stelingen van 1935 en 1953, tot welke laat ste zij zelfs het initiatief genomen heeft. Na deze terugblik op het verleden be paalde de voorzitter zich verder tot de toe komt, waarbij hij vaststelde, dat het vak direct na de bevrijding een ongekende bloei mocht bereiken door een sterk stij gende export; niettegenstaande de handels belemmeringen in vele landen. Hij achtte dan ook de gelden, besteed aan het weten schappelijk onderzoek en de onpersoonlijke reclame niet vergeefs bijeen gebracht en de Flora, Keukenhof en het Bloemencorso hebben niet slechts het toerisme in de bloeitijd naar deze streek krachtig gesti muleerd, maar zullen bovendien in belang rijke mate tot de vergroting van de afzet bijdragen. Uit het feit dat de zogenaamde bedrijfs- maatregelen een permanent karakter zul len verkrijgen, concludeerde spreker dat de algehele vrijheid, zoals men die voor 1930 kende niet spoedig zal terugkeren. Hij was bovendien van mening, dat deze vrij heid in het bijzonder kwetsbare bloembol- lenbedrijf uiterst gevaarlijk zou zijn. Kwaliteit Aan het slot van zijn toespraak wees de heer Braam er op, dat de leiding in het vak en in elk bedrijf afzonderlijk er voor heeft te zorgen dat naast de reclame, ook de producten aan de hoogste eisen van ge zondheid en kwaliteit, vooral van bloei- kwaliteit hebben te voldoen, wil men de buitenlandse concurrentie het hoofd kun nen bieden, ook wat andere bloemen be treft. Men dient daarom met een steeds verbeterd assortiment op de markt te ver schijnen. De rest van de avond werd verzorgd door een groepje leden-van de R.K. Rede- ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 21 Lev. alle ziekenfondsen TEL. 11057 rijkerskamer „Alberdingk Thijm" uit Haar lem, onder leiding van Johan van Zwie- ten, hetwelk het publiek vooral na de pauze met enige schetsjes en liedjes bij zonder amuseerde. Dat het ensemble „The Greenhorns" wegens ziekte van de leider verhinderd was op te treden, was voor de Haarlemmers aanleiding ook dit gedeelte van het programma met succes voor hun rekening te nemen. Het slot van de avond bestond uit een gezellig „samenzijn onder leiding van de humorist-accordeonist Bas Meegdes, die voor een geanimeerd besluit zorgde. Feestelijke viering van priesterjubileum De pastoor van de parochie te Aerden- hout, Gerardus P. A. Alkemade, heeft op Donderdag Hemelvaartsdag het feest van het vijfentwintigjarig priesterschap ge vierd. Aan de receptie en plechtige Hoog mis op de dag van het feest, een plechtige Hoogmis door de jubilerende priester op gedragen met assistentie van presbyter as- sistens rector A. van der Donk, diaken pater C. Braun en pater Did. Braun met als ceremoniarus frater G. Alkemade, ging een intocht vooraf op de voorafgaan de Woensdagavond. Tegen acht uur ston den de leden van het kerkbestuur ver gezeld van de in keurige uniformen ge stoken harmonie St. Michael uit Heem stede bij de Aerdenhoutse viersprong gereed om pastoor Alkemade in te halen. Voor de parochiekerk aan de Sparrenlaan werd hij toegesproken door kapelaan A. van den Burg, die zeide, dat de parochie er behoefte aan had het zilveren priester jubileum van pastoor Alkemade zo groots te vieren. Daarmede- wilde de parochie hem eren en danken voor de vijftien maanden werk, sinds pastoor Alkemade in Aerdenhout zijn intrede deed. Vervolgens werd door de zilveren priester een lof opgedragen, waarbij rector H. Brans een feestpredicatie hield over de waardigheid van het priesterschap. In de reeds gemelde plechtige Hoogmis op Hemelvaartsdag hield pater C. Braun de feestpredicatie over het thema uit de bijbel: Ik ben met U tot aan het einde der tijden. Pater Braun wees er op hoe zinvol het is juist op Hemelvaartsdag het pries terjubileum te mogen vieren. Medewer king aan deze dienst verleende een zang koor onder leiding van de heer O. Koop, terwijl na de Mis de tenor Han Le Fèvre xjoocxxxxooodooco: Ir. E. C. M. Roderkerk was op Hemel- vaartsdag al vroeg uit de veren om de „dauwtrappers" voor te zijn. De erva- ft ring had hem namelijk geleerd dat, be- halve volkomen rustige en van de. na- ft tuur genietende wandelaars, ook nogal ij uitgelaten en baldadige knapen deze ft oude traditie in ere houden. Hij heeft zijn voorzorgsmaatregelen niet vergeefs ft genomen, want inderdaad heeft hij met ft zijn personeel een paar plukjes brood- dronken jongelui terug moeten sturen. 8 Overigens is het ook voor de Kennemer- duinen gisteren een recorddag geworden, ft gezien de achtduizend kwartjes die voor een toegangskaart werden neergeteld, dat is de helft meer dan ooit tevoren ft op één dag het geval was. Zeker is dat ongeveer vijfduizend be- ft zoekers de Kennemerduinen hebben ge- X bruikt voor een fraaie doortocht naar een rustig strandgedeelte. De overigen hebben de koelte van de ft bospartijen geprefereerd. oocoocoocooocooooooc<xxxxx)ocxx)oocooooococoooccooooooc>ooc een priesterlied van Guido Gazelle op mu ziek van O. Koops zong. Drukbezochte receptie. Van twee uur af Donderdagmiddag is het op de Sparrenlaan een drukte van de komende en gaande man geweest. Onge veer tweehonderdenvijftig parochianen hebben de gelegenheid aangegrepen oirt pastoor Alkemade hun gelukwensen bij het zilveren priesterschap aan te bieden. Namens de parochianen bood kapelaan A. van den Burg pastoor Alkemade een geschenk onder couvert aan. De inhoud van ruim duizend gulden zal voor een nog nader aan te wijzen doel worden besteed. De enveloppe ging tevens vergezeld van een eetservies. Een kort woord werd bij het begin van de receptie nog gesproken door de heer H. Hagemeyer, lid van het kerkbestuur en door de wethouder van Bloemendaal mej. dr. M. E. Nolte. Pastoor Alkemade dankte hen allen voor de gebrachte hulde, die vergezeld ging van fraaie geschenken. De zusters van het klooster Alverna schonken een nieuw misgewaad met toebehoren. Er wa ren verder veel bloemen, boeken en even min had men vergeten de pastoor rook artikelen aan te bieden. Dinsdagmiddag raakte een vijfjarig jongetje in ue Hillegommerbeek te water, doordat ijn vierjarig vriendje hem er in duwde. Hij werd door de heer Berkhout, die zich direct gekleed te water begaf, op het droge ge bracht. ADVERTENTIE Er is deze week flink aan de bel getrokken in Haarlem. Kris-kras door de stad zijn enquêteurs aan willekeurige adressen de huisvrouw haar oordeel over TRIX-W gaan vragen. TRIX-W, het nieuwe anti-mot preparaat, dat wollen wasgoed, tapijten, gordijnen, meubelbekleding, enz. volkomen beveiligt tegen mottenvraat een jaar lang! TRIX-W blijkt enorm populair te zijn. Bijna overal waar een enquêteur kwam, had men een fles in hui?. Men was zonder uitzondering opgetogen over het grote gemak vaiyd'e TRIX-W methode: in het spoelwater wat TRIX-W en al het wollen wasgoed wordt vol komen geïmpregneerd. Ook het directe geldelijke voordeel werd algemeen geroemd: twee eetlepels TRIX-W op een hele emmer schoon water. Dat is alles! Dat is voordeliger dan welke andere behandeling ook! Ér zullen niet veel Haarlemse huisvrouwen meer zijn die zich niet hebben voorzien van dit afdoende wapen in de strijd tegen het mottengevaar. Wie nog geen TRIX-W in huis heeft kunnen wij maar één raad geven: haast U naar Uw drogist en koop een fles TRIX-W. Nu, vandaag nog! Het kost U maar 1.80 het bespaart U op de duur honderden guldens! Bij meer dan een gelegenheid heb ik op deze plaats mijn bewondering laten blij ken voor de serieuze wijze, waarop de ar beiders toneelvereniging „Herman Heijer mans" haar taak opvat. De ondervinding heeft geleerd, dat men de prestaties der dilettantenverenigingen moet beoordelen naar het eigenlijke gegeven dier vereni gingen, hun ideële deelstellingen én hun talenten. Voor een arbeiderstoneelvereni ging geldt, dat zij, zoals dat met „Heijer mans" het geval is, daar het sterkst is waar zij getuigt. Waar zij dus haar vaan del heft en zegt wat zij op het hart heeft. Ik wil niet beweren, dat de leden van zo'n groep dan zichzelf spelen, maar wel, dat zij spelen in een klimaat dat het hunne is. Ze verstaan dat het beste en zijn de meest bekwame apostelen van hun idealen, die in dat klimaat gedijen. Hun toneel talent ontwikkelt zich eveneens gunstig. Men mag veronderstellen, dat wat zij doen van binnen uitkomt. Met een goede re gisseur overwinnen zij gemakkelijker de technische moeilijkheden, die bij het to neelspelen opdoemen. Het resultaat is, dat men met hart en ziel meeleeft met hun voorstelling, omdat zij met hart en ziel spelen. Zo beschouwd kan rpen dan ook niet genoeg de keuze loven (van het stuk, dat „Herman Heijermans" Woensdagavond in de schouwburg voor het voetlicht bracht. Een der klassieken van haar schutspa troon: „Het zevende gebod". Dat is tege lijk een culturele daad, want zo'n voor stelling bewijst weer eens dat Heijermans een prachtige toneelschrijver is, die bloed warme, lévende mensen schept en ze een dialoog in de mond geeft, waarvoor ik u heel wat van onze moderne schrijvers cadeau doe. Misschien heb ik een zwak voor dit soort toneel. Maar ik houd van stukken waar wat in zit, van echte men sen, van eerlijk en fel toneel, dat betoogt. Het milieu vormt geen bezwaar noch de historisch geworden achtergrond van het opkomend socialisme in de klassestrijd. Dat heeft nog genoeg aanrakingspunten met vandaag om te boeien. En het boeide ook Woensdagavond in een voorstelling, die ten overvloede bevestigt heeft, dat „Heijermans" een met talent gezegende vereniging is en haar regisseur Carl Veer- roff een man, aan wie zij alle dank is verschuldigd. Want zijn regie, daarop drijft iedere intonatie, elk gebaar,. Hij zaait waar de spelers oogsten. Ook aan de entourage, de mise en scène merkt men zijn inventieve leiding, die zorg draagt voor de dingen tot in de détails. Wanneer de spelers van Heijermans graag al deze complimenten aanvaarden, dan zullen zij toch wel het hoofd koel houden, hoop ik, om even hard verder te werken. Ze zullen dan vooral aan hun kennelijke zwakke punt, het tempo, aan dacht moeten besteden. Daar schoten zij ook Woensdagavond in tekort. Maar hun karakters waren voortreffelijk. Jan Huys- man speelde een brok barse bijna onbe houwen vader als een ruige boom, Cas Booms een waardige gevoelige priester zoon, Gerard Schouten de „verloren zoon", zo sober en echt als ik nog niet van hem zag, Evert Hatenboer een Vlaams klap pende pierewaaier, helemaal uit de verf, Ton Heinsbergen een vrijmoedigestudent met nog iets te weinig vechterseigen schappen. Nel Schiffér-Hoogendoorn leici- de de vrouwelijke bezetting met haar ver tolking van de hospita, een klein venijnig wijfje, een en al natuurlijkheid; Cor Peper Heynis toonde haar dramatisch talent met de gevoelig gegeven uitbeelding van Lotte, het meisje, dat bij de verloren zoon de liefde vindt, waarnaar zij verlangde. Heur moeder werd door Cor Kienjer-Remers scherp getekend, beter dan Aag Booms Het Franse kabinet heeft besloten tot drastische versterking van de troepen in Indochina. Tweehonderdduizend jonge mannen zullen onmiddellijk onder de wa penen worden geroepen en er zal een ex peditiemacht van geregelde troepen (vrij willigers) worden gevormd ter sterkte van twee divisies. het de andere moeder deed. Die bleef te zwak. Anny Poen gaf een bevredigende vertolking van Gaaike, een jonge door het leven beproefde vrouw, voor wie het ge luk niet schijnt weggelegd. Dan waren er nog een aantal kleinere rollen, welke naar behoren bleken bezet. Summa summarum een keur van spelprestaties, waarvan de zwakkere ook door een tekort aan ver staanbaarheid ongunstig uitvielen. Men ziet: ik ben er nogal uitvoerig op ingegaan. De voorstelling was het waard. Het is plezierig schrijven ovei iets wat het hart deugd doet! P. W. FRANSE Voor de elfde maal zal dit jaar op 23, 24, 25 en 26 Juni de avondvierdaagse gehou den worden door de afdeling Noordholland van de Nederlandse Wandelsportbond. De afstanden bedragen voor senioren (perso nen ouder dan dertien jaar) des avonds vijftien kilometer te volbrengen voor 22 uur en des Zaterdagsmiddags 20 kilometer te volbrengen voor negentien uur. Voor junioren (personen van tien tot en met dertien jaar) bedragen de afstanden vier maal tien kilometer. Kinderen van tien tot en met dertien jaar kunnen alleen aan de jeugd-avondvierdaagse deelnemen. De deelneming staat open voor iedereen, zowel leden als niet-leden van de NWB. De start is in Haarlem bij café-restaurant „Dreef- zicht" des avonds voor junioren van 17 uur tot 17.30 uur en voor de senioren van 18 tot 19 uur. Diegenen voor wie het wande len op Zaterdagmiddag op ononverkome- lijke bezwaren stuit (winkelpersoneel bij voorbeeld) kunnen reeds op Dinsdag het parcours van Zaterdagmiddag afleggen. Men kan zich voor alle mogelijke inlich tingen wenden tot de heer H. H. Winters, Heussenstraat 104, telefoon 25513. Slotkoers Openings Woensdag koersen 3-3)4 Nederl.'47 99 s/in 99% A.K.U 210 210 33614 340)4 Philips Gloeil. 321)4 323)4 Kon. Petroleum 495 )4 50414 A'dam Rubber 94 95 Holl. Amer. Lijn 14214 142 N. Scheepv. Unie 136 136)4 H.V.A. 1221^ 12214 Deli Mij 125 123 Amsterd. Bank 194% 195 Ned. Handel Mij. 186 K 185 Rotterd. Bank 183'/, 184 Twentsche Bank 187-K 187 -X Anaconda Copper 37)4 37)4 Bethlehem Steel 67% 6914 Republic Steel 57% 58 y. Shell Union 96% 96% 21% 22 U. S. Steel 47 49 ADVERTENTIE Het RODE KRUIS Heilige Mis in de Kathedraal, druk bezochte receptie Woensdag en Donderdag is het feit her dacht, dat plebaan H. W. Agterof 25 jaar priester is. Woensdagavond omstreeks half acht arriveerde de jubilaris per auto met het feestcomité voor de Kathedrale Basi liek aan de Leidsevaart te Haarlem, waar hij werd opgewacht door leden van de jeugdbeweging en bruidjes. Vervolgens trad het gezelschap de kerk binnen, waar men de plebaan een welkomstlied toezong. Daar na werd hij toegesproken door de oudste kapelaan, de heer A. Ruhe, die onder meer zei, dat dit feest er een is' voor de gehele parochie. Ook zei hij, dat de plebaan in de drieëneenhalf jaar, dat hij nu aan de Ka thedraal is verbonden, reeds zeer veel heeft gedaan. Wegens ziekte van dr. A. I. M. Kat be rustte de muzikale leiding bij de heer Nico- laas, leraar aan de Kathedrale Koorschool. Donderdagmorgen om negen uur heeft de jubilaris aan het bisschopaltaar in de Ka thedraal een plechtige heilige mis opgedra gen. Verscheidene leden van het Kapittei woonden de plechtigheid bij. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P- Huibers, verleende pontificale assistentie. Verder werd plebaan Achterof geassisteerd door kapelaan J. J. M. Agterof uit Heemstede en door de heer J. Solleveld, secretaris van de bisschop. In zijn feestpredikatie, die kapelaan J. J. M. Agterof hield, zei deze, dat het een voor recht is, dat dit feest gevierd kan worden. Het is altijd een eigenaardig feest, aldus kapelaan Agterof, want wanneer iemand 25 jaar bij een firma werkzaam is, wordt hij vanwege dat feit gehuldigd. De plebaan huldigt men evenwel om het feit, dat hij 25 jaar priester is. Men vraagt zich niet af, hoe lang hij reeds aan de parochie verbon den is. Hieruit blijkt de achting, die de parochianen voor het priesterambt hebben. Tenslotte zei kapelaan Agterof, dat het wel een bijzonderheid is, dat de ouders van de jubilaris dit leest meemaken. Na de preek legde kapelaan Ruhe een tweetal geschenken in enveloppe op het parochie-altaar: de geschenken voor ple baan Agterof en dr. Kat, waarvoor de paro chianen tien maanden hebben gespaard. De Hoogmis werd besloten met het zin gen van het jubellied van Rutte. Des middags was er receptie in de Leo- narduszaal aan de Westergracht, waar ver scheidene groeperingen uit de parochie aanwezig waren, die elk een spreker had den afgevaardigd om te danken voor het geen de plebaan voor allen gedaan heeft en nog doet. De schooljeugd leidde de receptie in met het zingen van een cantate. Na af loop heeft de plebaan woorden van dank gesproken, waarbij hij verklaarde, dat er een goede kern in zijn parochie aanwezig is, waardoor het vele werk, ondanks de zor- jen, er aan verbonden, lichter wordt. De 39, niet-politiek De welvoorziene boeken kasten in de woning van m r. Anson Wensing (C.H.U.) duiden behalve op een veel zijdige belangstelling E. Th. A. Hoffmanns „Lebens- ansichten des Katers Muit" liggen er vlak naast de stapel tjes thrillers van Agatha Christie toch op een dui delijke voorkeur in de theolo gische richting: het Bijbels Handboek en professor Van Rulers „Politiek en religie" en nog veel meer vertrouwde namen uit de fondsen van Protestantse uitgevers nemen sr de ereplaats in. Titels die iets verklaren van de lichte, fijne spot die wel sens doorklinkt in de ook uit stylistisch oogpunt welverzorg de betogen van mr. Wensing in de raad en ook wel van de onafhankelijkheid van zijn besluitvorming: het is niet zo heel zeldzaam dat de uit twee man bestaande fractie van de Christelijk Historische Unie verdeeld stemt. Afwijkende inzichten worden in de C.H.U. nogal gemakkelijk getolereerd. „En juist omdat het niet zo'n verschrikkelijk-politieke par tij is, voel ik mij er thuis," zegt mr. Wensing nadat hij ons heeft bezworen, dat hij welis waar slechts tijd heeft voor kerk en politiek, hetgeen daar om nog niet wil zeggen, dat zijn belangstelling tot die twee grootheden beperkt is. Zoals hij ook ontkent, dat hij poli tieke ambities heeft. Zijn in teresse voor de staatkunde schijnt ontwaakt te zijn op de avond dat hij in de nog ter nauwernood twintigste eeuwse Spaarnestad aan de hand van zijn vader op het Klokhuis- pïein de triomfale intocht van het liberale Kamerlid dr. Fock ging zien, die voor het toen nog bestaande kiesdistrict Haarlem gekozen was. Zijn politieke belangstelling kreeg vastere vorm op de nog door wijlen mr. L. G. van Dam opgerichte studenten clubs voor staatkunde van de Amsterdamse Universiteit, waar hij rechten studeerde. Hij had toen „Hubregtsen" de befaamde opleidingsschool aan de Wilhelminastraat de H.B.S. van Van Mourik Broek man en een jaar studie voor het staatsexamen B achter de rug. Op die studentenclubs had den ze iemand nodig die de Christelijke inzichten zou kun nen vertegenwoordigen en de keuze viel op Anson Wensing, die toen nog wel geen lid van de C.H.U. was, maar zich aan de Christelijk-Sociale partij verwant voelde. In 1924 werd hij lid van de Christelijk His torische jongerengroep, waar hij mejuffrouw Ambrosina Johanna van der Werff uit Zandvoort ontmoette, een ken nismaking die tot een huwelijk leidde dat in December 1937 gesloten zou worden. Dus een dag weg uit de stad waarmee hij zo nauw verbon den is: Wensing is een echt- Haarlemse naam en dit raads lid behoeft niet zo heel ver in het famil ieregister terug te gaan om een wachter van de Kennemerpoort te vinden en een marktmeester die nog in het huisje naast de Vleeshal woonde. Tot de hobbies welke mr. Wensing er op na houdt be hoort eeni tamelijk actief mee leven met de Friese cultuur. Hij heeft de taal van Friesland geleerd en kan er gemakkelijk een preek in volgen. Dat ac cordeert min of meer met zijn instemming met de opvattin gen van de Friese richting in de C.H.U., welke in het bij zonder de nadruk legt op de volkseenheidsgedachte en het Christelijk isolement, zoals Kuyper dat voorstond, ver werpt. Zijn functies in de Unie blijven beperkt tot het lidmaatschap van de Unieraad, het hoogste politieke orgaan van die partij, het vice-voor- zitterschap van de Staten- kring. In het raadslidmaatschap heeft hij twee specialiteiten ontwikkeld: onderwijs zo dat iedereen daarom zou lachen, hetgeen wij weigeren te geloven. Blijkens de foto's houdt zij haar echtgenoot op vele wandelingen gezelschap, waarbij wellicht geanimeerd gediscussieerd wordt over het voor en tegen van bos en zee. Want dat is in den huize Wen sing een onopgelost strijdpunt: dat de voorkeur van mevrouw als Zandvoortse naar de zee uitgaat zal iedereen billijken. Overigens is zij even char mant als bescheiden en ze wilde dan ook beslist niet dat wij enige aandacht zouden schenken aan haar activiteit in de Hervormde wijkgemeente en in de Christelijk-Histori- scne vrouwengroep. Daar leg gen we ons dan maar bij neer. Ver weg In de korte duur van een half jaar kan er toch heel wat veranderen. Astrid en Henri Hegge, die nu samen in een hótel in Ka tanning (West Australië) werken, zullen de eerste zijn om dat de bevesti gen, want in het halve jaar dat verstreken is sedert zij in September 1953 in het huwe- De heer en mevrouw Wensing op een van hun wandelingen. Hij werkte toen al enige jaren op een Amsterdamse bankinstelling behalve met de meestertitel ook nog gewa pend met de middelbare akte staathuishoudkunde waar van hij thans algemeen procu ratiehouder en chef van de assurantie-afdeling, daarnaast ook nog voorzitter van het pensioenfonds beambten is. Hij werkt er nu al vierentwin- tigeneenhalfjaar en geeft ons de zachte wenk, dat hij op de dag van het zilveren jubileum uitstedig is. zelfs dat hij, hoewel kinder loos, er bijna verstand van kinderen door heeft gekregen en financiën en economie. Hij vindt het daarbij een voordeel dat in zijn persoon het element van het particu liere bedrijfsleven in de raad enige versterking heeft onder gaan. De beroepspoliticus acht hij een groot gevaar. In de Haarlemse Hervormde gemeente is hij voorzitter van het College van notabelen en wijkouderling met een bijzon dere opdracht. Om zich te ont spannen wandelt mr. Wensing graag en de Sportweek ziet hem elk jaar bij de deelnemers aan de tien kilometer-mars. Van mevrouw Wensing moch ten we dat eigenlijk niet in de krant zetten, omdat zij dacht lijk traden is er heel wat voor hen veranderd. Voor Astrid (21 jaar) en Henri (27 jaar), die beiden uit Haarlem afkomstig zijn, waar Henri Hegge aan de Ramplaan 54 b gewoond heeft, bood emi gratie naar Australië de enige kans om te kunnen trouwen. Henri was in Haarlem in dienst van een autohandelaar, maar zijn inkomsten in dat beroep en wat Strid als telefo niste verdiende, bij elkaar ge rekend, vormden toch geen financiële basis om te kunnen trouwen. Een week voordat zij met de Johan van Oldenbar- nevelt naar Australië vertrok ken (op 1 October 1953) traden zij in het huwelijk en een week na hun aankomst in hun nieuwe vaderland hadden zij reeds als echtpaar werk in de huishouding van een meisjes school in Katanning, Astrid als dienstbode en Henri als huis knecht. Henri's kennis van de En gelse taal schoot, zoals bij zo vele emigranten, echter tekort en het jonge echtpaar moest van werkkring veranderen. Astrid werd dienster in een plaatselijk hotel en Henri werd aangesteld als hulp, maar hoopt, na voltooiing van zijn cursus in het Engels, waar hij op het ogenblik mee bezig is, mettertijd kellner te worden. Toch zijn de Australische bezoekers van het hótel van oordeeel, dat de beide Neder landers zich best verstaanbaar kunnen maken. Geen van beiden hebben dan ook spijt, dat zij naar Australië getrokken zijn. Hen ri zegt: „Rijkdom verwachten wij niet, maar wij willen re delijk leven". „Hier in Austra lië kunnen wij hard werken, geld verdienen en aan onze toe komst bouwen" en Astrid is het hier, zoals een goed echtgenote betaamt, roerend mee eens. Veertig jaar wijn De slagzin van de wijnkope- rij-distilleerderij-likeurfabriek Hooij in Haarlem „Bij feest klanken, Hooij's dranken" zal op Vrijdag 28 Mei en op Dins dag 1 Juni zonder twijfel door de firma zelf in practijk wor den gebracht. Vanmiddag na melijk zou de verbouwing van de winkel in de Amsterdam- straat 64 voltooid zijn en ter gelegenheid van dit feit werd er van drie tot vier uur een receptie gegeven, waarbij on getwijfeld velen gebruik maak ten van de gelegenheid om de winkel te bezichtigen, Op Dinsdag 1 Juni is er des mid dags van drie tot vijf uur we derom feest. Nu echter in de winkel aan de Rijksstraat weg 8. Dit filiaal van de firma Hooij zal dan namelijk Haar lem-Noord reeds veertig jaar van allerlei spiritualiën voor zien en naar alle waarschijn lijkheid zullen velen, die aan deze firma bijzonder prettige herinneringen hebben de eige naar geluk komen wensen met dit trotse jubileum. 60 belangrijke vredestaken... Kent U ze...? Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoornvliesoverbrenging voor blinden, moedermelk voor zwakke baby's; beentransplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blij! Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt... IP Na het zien van de Donderdagavond in de Haarlemse Schouwburg door de Neder landse Comedie gegeven première van het blijspel „Azoek. of een olifant in huis" van Alexandre Rivemale, heb ik mij afgevraagd wat er zou zijn gebeurd als een Neder landse schrijver een dergelijk verzinsel in tien tafrelen aan een toneeldirectie had aangeboden. Waarschijnlijk zou deze het manuscript hoonlachend geweigerd heb ben, in het vriendelijkste geval daaraan de raadgeving verbindend eerst maar eens bij de buitenlandse fabrikanten van kasstuk ken in de leer te gaan. Doch nu dit prutse- rige niemendalletje in Parijs enig succes schijnt te boeken, durft men er hier, door subsidies gedekt, het risico wel mee te wagen. En inderdaad: men heeft kosten noch moeite gespaard om niets tot iets te maken: Nico Wijnberg ontwierp met geest en goede smaak de décors en costuums, de muziek van Louis Bessières werd met be hulp van een voortdurend krakende en knarsende geluidsversterking ten gehore gebracht en een vrij talrijk ensemble van zeker niet de eerste de beste acteurs leerde alle onbeduidende zinnetjes keurig van buiten. Wat wil het geval? Grootvader Arsène Vigneboule is op zijn oude dag begonnen met het schrijven van avontuurlijke ver halen over de ontdekkingsreizen, die hij zo graag had willen maken. Onder invloed van de Provengaalse zon en een fles pittige Franse wijn droomt hij zich op zekere dag een witte olifant in huis, die uiteraard vrij veel opschudding teweeg brengt. Het gehele stadje Cassenargues bemoeit zich er mee. vooral omdat de lange slurf roet dreigt te spuiten in het eten van de burgemeester, die zijn positie bij de komende verkiezin gen verdedigen moet en met geen mogelijk heid weet hoe hij deze vreemde kostganger verantwoorden kan. Het heeft weinig zin deze fantastisch bedoelde geschiedenis op de voet te volgen. Rivemale heeft de tegen woordig nogal eens gebruikelijke vergissing begaan te menen dat het voldoende zou zijn over fantasie te spreken en ten be wijze daarvan maar het een of andere on waarschijnlijke dier te laten optreden. Regisseur Henk Rigters heeft buitenge woon zijn best gedaan het publiek ervan te overtuigen hoe leuk dit allemaal bedoeld was maar men gaat toch werkelijk niet naar een schouwburg om een bedoeling voor lief te nemen, hoe voorbeeldig die ook wordt gediend. Eerlijk gezegd vond ik zijn inspanning (de mise-en-scène zal heel wat hoofdbrekens hebben gekost) en die van de medewerkenden volkomen verkwist. Zelfs ondanks aardige typeringen als van Fons Rademakers (dikbuikig en rnet een indrukwekkende snor) en Mien Duymaer van Twist als de burgemeester en zijn vrouw, van Pierre Myin als een postbode en Louis van Gasteren als een gendarme bleef de verbeelding van het kleinsteedse leven in een Franse provincie zelfs ge speend van de humor, zoals wij die bij voorbeeld uit „Clochemerle" hebben leren kennen. Joan Remmelts was wel vermakelijk als de oude grootvader, in wiens benevelde brein zich alle verwikkelingen afspelen en Winnifred Bosboom stond hem als een lief tallige en ook anderszins innemende klein dochter terzijde. Van de verdere bezetting dient zeker nog Philippe la Chapeïle ge noemd te worden als de te pas en te onpas met zijn brochure-wijsheid oratorisch te koop lopende tegenenndidaat. Hulde ten slotte voor de wijze, waarop men het tafreel in de jungle had opgelost. De stem uit de olifant was die van Rijk de Gooijer, tot dusver bekend uit zijn komische creaties in radio-cabarets. DAVID KONING. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heer P. Verhuist te Santpoort. De heer Th. J. J. van Baar te Haarlem is aan de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam geslaagd voor het artsexamen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot gewoon hoogleraar in de wijsbegeerte van de godsdienst en de zedekunde aan de gemeente-universiteit te Amsterdam be noemd mr. dr. J. A. Oosterbaan. doopsge zind predikant te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13