Dr. Rasker nam in Grote Kerk af scheid van Hervormd Haarlem Fleurige tentoonstelling oogst veel waardering Fraaie leerlingen-uitvoering der Kennemer Balletstudio Jeugd van Flora na jaren weer behoorlijk onderdak Kort en bondig Wij moeten goede beheerders zijn van Christusvergevende liefde Kindertekeningen in de Vishal Zilveren priesterfeest van dr. A. I. M. Kat Leerlingen echtpaar van der Glas-Boosman Amsterdamse Beurs MAANDAG 31 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 WASSERIJ DUYN Kampeervereniging „Helios" luidde seizoen in Burgerlijke Stand van Haarlem Koningin Juliana bezoekt Marinehospitaal Overweldigend afscheid van dokter C. G. J. Bos Tweetal predikant Ger. Kerk Haarlem-Noord Avondorgelbespeling in de Grote Kerk Zestig Montessorianen werkten op Schouwen Wethouder Geluk opende speeltuin-clubhuis dat met stuivers bijeengespaard is Verheugende beloften Di-, A. J. Rasker, die vijf jaar als predi kant heeft gewerkt in wijkgemeente III van de Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem en thans door de Hervormde Synode is aangewezen voor het hoog leraarschap in de theologie aan de Rijks universiteit te Leiden, heeft gisteravond in de Grote Kerk afscheid genomen. Talrijke Hervormden uit alle wijkgemeenten en vele belangstellenden hebben de predikant de zegenbede uit Psalm 121 vers 4, „De Heer zal u steeds gadeslaan", toegezongen, nadat zij geluisterd hadden naar zijn af scheidspreek, waarvoor hij een artikel uit de Nederlandse Geloofsbelijdenis tot uit gangspunt had genomen: „Ik geloof in de gemeenschap der heiligen". Hij koos zijn tekst uit de eerste brief van Petrus aan de door Klein-Azië verspreide Christen gemeenten, waarin deze de richtlijnen van Christus voor de onderlinge verhouding in de gemeenten heeft weergegeven. Dr. Ras ker gaf eerst een definitie van het woord „heiligen": mensen, die apart gezet zijn om God te dienen. Het zijn volstrekt geen zon deloze mensen die op pilaren naast elkaar staan, maar zij komen van hun pilaar af om elkander bij te staan, niet in kracht maar in zwakheid. Men heeft mij eens ge zegd, dat de gemeente in Haarlem als los zand aan eikaar hing, maar ik ben blijven geloven in de gemeenschap der heiligen, ook hier", ze zei dr. Rasker, „en daardoor heb ik er ook iets van gezien, dat ik niet vergeten zal''. Petrus heeft de verstrooide Christenen hun rentmeesterschap voorge houden over de genadegaven van God. De belangrijkste daarvan is de vergeving der zonden. „Wanneer wij daar ook zelf iets van willen terechtbrengen tegenover de ander dan hebben wii er elke dag gelegen heid toe. Wij moeten goede beheerders zijn van Christus' vergevende liefde", aldus de predikant Sprekende over zijn vertrek, zei hij: „Ik verlaat u niet met het gevoel, dat de gemeente in elkaar zakt nu zij wéér een predikant minder heeft, want ik geloof, in de gemeenschap der heiligen. Een ge meente wordt niet wat zes of zeven do minees er van maken, maar wat Christus haar wil doen zijn, niet alleen door de pre dikanten maar óók door de gemeenteleden". Dr. Rasker richtte zich vervolgens tot de velen met wie hij in het kerkelijk leven heeft samengewerkt. Hij sprak ook een af scheidswoord tot de andere kerken, met wier vertegenwoordigers hij in de Oecu menische Raad van Haarlem heeft ge werkt. Ten slotte herhaalde hij nog eens de belangrijkste gedachte uit zijn preek: „Ik geloof in de gemeenschap der heiligen orn aat Christus' kracht ons samenbindt. Als wij er in geloven, daoi zullen wij er door Gods genade ook iets van kunnen zien en laten zien". Namens de centrale kerkeraad dankte ds. G. J. Waardentburg de vertrekkende pre dikant voor zijn vele werk, dat zich ken merkte door kennis van zaken, grote nauwgezetheid, een vaak verhelderende visie en een streven om uiteenlopende me ningen tot elkander te brengen. Vervol gens begaven de gemeenteleden zich naar het koor, waar de centrale kerkeraad aan een lange tafel plaats nam en de praeses het officiële stuk voorlas, waarbij de predikant wordt losgemaakt van het ambt der bediening. Na deze korte plech tigheid werd dr. Rasker nog toegesproken door ds. G. Kcch uit Haarlem-Noord na mens de classis en de ring, ds J. Heidinga ngmens de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden, de heer F. H. Schneider namens de kerkvoogdij, de heer J. Vermey na mens het college van ouderlingen en de heer J. Dekker namens liet comité, dat on der de slagzin: „Aan net werk voor uw kerk" gelden inzamelt om de zorgelijke fi nanciële toestand der gemeente het hoofd te bieden. Deze actie werd mede door dr. ADVERTENTIE 4WSTE*DAMSEVAARl20'jtót'. HQ5JJ;'. MANGELWAS 55 CT. PER KG De kampeervereniging ..Helios" heeft Zon dagmorgen het seizoen 1954 in het Zandvoortse tentenkamp ingezet met een origineie vlag- genparade en enkele feestelijkheden, die grote vrolijkheid veroorzaakten onder de tal rijke kampeerders. In een vlet van de Zand voortse reddingsbrigade arriveerde op het strand voor het kamp in groot ornaat Neptu- nus. de god van de zee. om de nieuwe kam peerders te ontgroenen. Dit geschiedde met groot ceremonieel en met enorme hoeveelhe den zeepsop onder grote hilariteit van de om standers. Zelfs de voorzitter van ..Helios", de heer Hoekstra, ontkwam niet aan Neptunus' luimen en hoewel hij nu niet bepaald tot de nieuwelingen behoorde kreeg ook hij een halve teil zeepsop toebedeeld. Een vlaggen- parade. waaraan alle kampeerders mede werkten. trok door het kamp en langs het strand. Amsterdamse. Zandvoortse. Haarlem se en nationale vlaggen meevoerend, waarna de heer Hoekstra met een geestige toespraak het seizoen 1954 voor geopend verklaarde en alle kampeerders een heerlijke tijd in Zand- voort toewenste. HAARLEM. 29 Mei 1954 ONDERTROUWD: 28 Mei, J. Drijver en M. A. Antes; 29 Mei, W. van Daalen en C. H. Voetelink. GEHUWD: 29 Mei. H. Goebert en M. E. Pitcher: J. Beens en H. K. ter Smitten; W. van Geens en A. Medenblik. BEVALLEN van een zoon: 26 Mei, G. E. Wijnberg—Pleging: 28 Mei, A. E. de Wolf— van Wetten; G. M. van RijnJanssen; R. Ro bijn—Jansen; H, E. M. Krom—Felix; M. C. Langenbach—1Taling: E. M. Rijnbeek—Kabel; S. PolakHartog; 29 Mei, E. de Vos An ge vare. BEVALLEN van een dochter: 29 Mei, I. M. BeringenSnel. OVERLEDEN: 27 Mei, H. Wesseling, 58 j., Hazepaterslaan; J. W. van der Mannen Wijchers, 37 j., 2e Hoogerwoerddwarsstraat; H. C. de Vogel, 49 j.. Gedempte Oude Gracht; G. van Geest—Schols, 80 j„ Gasthuisvest; 28 Mei. P. van Vuuren, 33 j„ Meidoornplein; J. Straatsma. 85 j., Adriaan de Jongestraat; B. J. Willemsen, 78 j.. Schoterweg K. Soe- tinga—Otter, 76 j.. Duvenvoordestraat; L. J. G. Heins, 6 j., de HaassWat; M. A. D. Mees tersAndreae, 64 j., Craeyenersterlaan: A. M. SteurBlesgraaf. 55 i„ Maerten van Heems- it'erkstraat 99 Rasker op touw gezet en de eerste resul taten zijn zeer bemoedigend. Ds. Heidinga sprak er zijn leedwezen over uit dat er rondom de benoeming van dr. Rasker in Leiden enige beroering is ge weest. „Dat zal juist u, die zich niet een man van een kerkelijke groepering maar een dienaar van de kerk weet, verdriet hebben gedaan", zei bij. Ds. Heidinga stel de het op prijs, dat hij thans juist als pre ker namens de Vrijzinnig Hervormden in de gelegenheid was zijn vreugde te uiten over dr. Raskers benoeming Tenslotte werd alle gemeenteleden ge legenheid gegeven dr. Rasker en zijn echt genote de hand te reiken. Op 8 October houdt hij zijn inaugurele rede aan de Leidse universiteit. Wij vernemen, dat Koningin Juliana van plan is Woensdag een bezoek aan het Ma rinehospitaal in Overveen te brengen. Dit bezoek zou reeds enige maanden ge leden hebben plaats gevonden, doch kon toen niet doorgaan. Het is de eerste keer, dat de Koningin het Marinehospitaal bezoekt. Vanmiddag zijn de Overveense arts C. G. J. Bos en zijn echtgenote, mevrouw .To Bos— Vincent, naar Zuid Frankrijk vertrokken, waar zij voorlopig een jaar zullen verblijven. De dag voor dit vertrek hebben honderden patiënten, oud-patienten en belangstellenden nog eenmaal van hun warme genegenheid jegens het vertrekkende paar getuigd tijdens een Zondagmiddag gehouden receptie. De be langstelling was zo groot, dat de bezoekers zich in een rij in de tuin voor de villa aan de Zijhveg moesten opstellen om hun beurt af te wachten dokter en mevrouw Bos de hand te drukken. Namens het huldigingscomité werd het woord gevoerd door mr. A. S. van Nierop. In hartelijke bewoordingen gaf hij uiting van de prettige manier waarop dokter Bos altijd met zijn patiënten omging. Als geschenk van deze patiënten bood mr. Van Nierop dokter Bos de volledige encyclopaedic van Winkler Prins aan in de uitgave van Elsevier, alsmede een gouden armbandhorloge. Daarna richtte me vrouw Beijnesvan der Grinten, eveneens lid van het huldigingscomité, zich tot mevrouw Jo Vincent en bood haar na een alleraardigste toespraak „voor onderweg naar Frankrijk" eens doos bonbons en een fles eau-de-cologne aan. In de vacature ds. A. B. C. Hofland als predikant bij de Gereformeerde Kerk van Haarlem-Noord, is het volgend tweetal op gemaakt: ds. J. F. Colenbrander te Apel doorn en ds. H. W. Wierda te Loosduinen. Zaterdagmiddag werd in de Vishal door de wethouder voor Onderwijs en Kunst zaken, de heer D. J. A. Geluk, een ten toonstelling van kindertekeningen ge opend. „Het is met zeer veel genoegen, dat ik deze expositie bij het publiek inleid", aldus de heer Geluk, die verder opmerkte, dat er, zoals uit de resultaten van vrije arbeid die hier te zien zijn wel bleek dat er met kinderen veel meer te bereiken is dan men met de volgens hem verouderde onderwijsmethode mogelijk achtte. Ter wijl men vroeger al heel gauw concludeer de. dat een bepaald kind niet tekenen kon, blijkt door de moderne methode dat er in vrijwel alle kinderen mogelijkheden op dit gebied aanwezig zijn. Niet alleen voor do artistieke ontwikkeling van het kind. maar voor de ontplooiing van de ganse persoonlijkheid is dit tekenen van belang. Spreker wees in dit verband op de cursus sen voor de leerkrachten van het lager onderwijs, die de laatste jaren gegeven werden. De experimenten die door particulieren op het gebied van vrij-tekenen onderno men worden juichte de wethouder van harte toe, en hij bracht hulde aan de heer A. E, de Boer, de kunstschilder, die eerst in Zandvoort cn nu. ook in Haarlem een cursus georganiseerd had, waarvan de uit komsten op deze tentoonstelling te zien zijn. Gezien de wansmaak bij een groot ge deelte van het publiek, zag de spreker ook in het smaak-vormende van deze bezig heid een groot nut. dat niet na zal laten bij het opgroeiende geslacht sporen achter te laten. Als laatste factor noemde de jnieider nog do door dit werk geboden mogelijkheid voor het kind om zich te bevrijden van allerlei moeilijkheden, doordat het zich in de tekening uitleeft, hetgeen ten gunste van psyche en persoonlijkheid komt. Hierna sprak de heer A. E. de Boer een woerd van dank tot de wethouder, voor zijn waarderende rede. en bracht tevens dank aan de Stichting Haarlems Bloei en in het bijzonder aan de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, bij de totstandkoming van de tentoonstelling. Alvorens enkele regels aan de geëxpo seerde werken te wijden willen wij op merken dat de heer De Boer en zijn mede werkers de voormalige vishal uiterst smaakvol en feestelijk hebben versierd, waardoor het geheel een vrolijke indrux maakt. Over de tekeningen zelf is moeilijk te schrijven. Het volstx'ekt onbevangene laat zich nu eenmaal niet omschrijven. Wat ons volwassenen verheugt en verrast om zijn oorspronkelijkheid van voorstelling en kleurcombinatie is voor de kleinen hoge ernst en geheel vanzelfsprekend. Compo sities en kleurverhoudingen die door mo derne kunstenaars met groot raffinement worden gecreëerd, ontstaan natuurlijkweg uit de bezige handen dezer kinderen. De volwassene die dit wil evenaren zal steeds de mindere blijven van het kind, want de onschuld laat zich niet imiteren. Men staat werkelijk soms verbaasd over de beslist heid en trefzekerheid waarmee deze kin deren hun gedachten in kleur weten uit te spreken. Zeer juist merkte de heer De Boer op dat het kind zich met kleuren dik wijls vollediger uit dan in woorden./„Zij praten in kleuren hun mond voorbij" merkte hij geestig op. Hoewel dit vrij-tekenen zeker aanleiding geeft tot bespiegeling willen wij er ons op deze plaats toch liever niet aan over geven. De ervaring leert dat veel, zo niet alles van deze natuurlijke gave bij het ouder worden verloren gaat. Bij de be wustwording van 't oudere kind komt het verlangen naar exactheid boven en het zou dwaasheid zijn deze drang die even natuurlijk is als de fantasie van het kind niet in acht te nemen. Het is daarom dat wij evenals de heer Geluk en de heer De Boer van mening zijn dat vooral het zich geheel uitleven, een der voornaamste voordelen van deze bezigheid is. Dat de resultaten voor ons volwassenen zo verrassend zijn is een toegift, waarvan het kind zelf vermoedelijk volstrekt geen notie heeft. Een bezoek aan deze bijzon dere tentoonstelling bevelen wij van harte aan ieder aan. OTTO B. DE KAT. Gisteren vonden er in de parochie St. Bavo feestelijkheden plaats, ter viering van het zilveren priesterjubileum van dr. A. I. M. Kat, directeur van het Kathedrale kooi en de Kathedrale kooi-school St. Bavo. Om negen uur in de morgen droeg dr. Kat in de kathedraal het heilige Offer op, waarin hij dank bracht aan God voor hetgeen hij in de 25 jaar van zijn priesterschap tot stand mocht brengen. De predicatie werd gehouden door de weleerwaarde heer A. J. M. Kat, kapelaan te Amsterdam, en broer van de jubilaris. Na de Hoogmis werd door het koor het motet Jubilate Deo gezongen dat door Jaap Vranken speciaal voor dit priesterfeest was gecomponeerd. Voordat dr. Kat des middags recipieerde, ontving hij bezoek van Monseigneur J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, en de Vicaris-generaal J. Groot, die hem met zijn jubileum kwa men gelukwensen. Op de receptie, die door zeer velen werd bezocht, werd onder meer het woord ge- veord door plebaan H. W. Agterhof en de heer J. Schippers namens het bestuur van de Koorschool, waarin hij opmerkte dat, wat dr. Kat zich in zijn hoofd had gezet, ook ten uitvoer werd gebracht. De heer Bellen bood de jubilaris namens het Kerk koor een kast aan en uit handen van mevr. Van Gastel ontving dr. Kat van de interne koorschoolleerlingen een kristallen servies. Ook was een deputatie van leraren van het Rotterdamse conservatorium aan wezig om gelukwensen aan te bieden. Dr. Kat toonde zich in zijn dankwoord aan het einde van de receptie zeer dank baar voor de grote belangstelling, welke hij deze dag ondervonden had. In de avond uren werd er in de Koorschool een feeste lijk programma afgewerkt, waarvan ge nodigden en vrienden van de jubilaris dankbare getuigen waren. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdagavond 1 Juni van 8 tot 9 uur door George Robert luidt: 1. Pre ludium en Fuga C gr. t„ J. S. Bach; 2. Fan- taisie C majeur. César Franek; 3. a. Gathédrales, b. Sur le Rhin, Louis Vierne; 4. Variations sur un thème de Clément Jannequin, Jehan Alain; 5. Pastorale, Ch. M. Widor; 6. Choral II, Hendrik Andriessen. Zaterdag keerden zestig leerlingen uit vier de klassen van het Jac. P. Thijsse Lyceum in Haarlem terug van een productieve va- cantie op Schouwen. Onder leiding van twee leraren- en een lerares hebben zij van uit een kamp bij Renesse, een week lang hun diensten aangeboden bij het herstel van het eiland, waarbij de meisjes de taak hadden de werkende jongens van voedsel te voorzien. De leerlingen hebben op deze wijze te vens kennis kunnen maken met de levens omstandigheden in het rampgebied. Met grote belangstelling werd de tweede jaarlijkse uitvoering door leerlingen der onder leiding van Gloria Tschernowa, Jan Leo Zielstra en Michael Tschernoff staande Kennemer Balletstudio tegemoet gezien. Dat deze instelling de in het program ma voorkomende term „een nationale dansacademie" draagt een nodeloos mis leidend, althans aanmatigend karakter en zou in het vervolg beter achterwege kun nen blijven zich in de korte tijd van haar bestaan een onmiskenbare populari teit heeft verworven, bleek uit het enorme aantal deelnemers, die voldoende aanhang mee brachten om Zondagmiddag de Haar lemse Schouwburg zo goed als geheel te vullen. De belangstelling, waarop ik in de eerste zin doelde, gold echter (wat mij be treft) meer de kwaliteit dan de kwantiteit, al is deze laatste op zichzelf een verheu gend verschijnsel. De danscriticus name lijk heeft zich, ter beoordeling van de waarde van een opleiding, in de eerste plaats af te vragen welke vorderingen er zijn gemaakt, of er niet alleen vaktechnisch maar ook ruimer bij de begaafde pupillen van ontwikkeling sprake is. Een enigszins definitief oordeel daarover kan nu natuur lijk nog niet gegeven worden. Wij kunnen er slechts voorlopig onze voldoening over uitspreken, dal de bij de oprichting ge wekte verwachtingen geenszins worden be schaamd en dat het drietal internationaal gevormde en geroutineerde paedagogen veel aandacht aan correcte uitgangshou dingen besteedt. Prijzenswaardig is ook de doorgaans aan de afwerking der bewegin gen gewijde zorg. Men ziet duidelijk dat de reeds gevorderden goed zijn uitgedraaid, hetgeen al meer is dan men gewoonlijk kan vaststellen! Nu is een dergelijke uitvoering natuur lijk altijd een compromis tussen artistieke intenties enerzijds en het beantwoorden aan het verlangen der ouders om iets van resultaten te zien. Misschien zou men dit probleem, wat de rijkbevolkte kleuterklas sen betreft, kunnen oplossen door het ge- Haarlems wethouder van Onderwijs, Kunst-, Jeugd- en Sportzaken, de heer J. A. Geluk, in bewondering voor een der tekeningen op de tentoonstelling in de Vishal. ven van een afzonderlijke openbare les of iets dergelijks. Thans heeft men het ge zocht in de monteringen van twee spekta kelstukken: „De Poppenfee" op muziek van Bayer en een sterk bekorte versie van „De schone slaapster" onder de hier te lande bekendere titel „Doornroosje" naar het sprookje van Perrault op gedeelten uit de vermaarde muziek, die Tsjaikofsky voor het oorspronkelijke ballet van Petipa schreef. Dergelijke nummers zijn niet be stemd om critisch beoordeeld te worden. Zij vragen voornamelijk waardering voor het geweldige organisatievermogen van de leiders, die letterlijk alles tot in de pun tjes hadden verzorgd, voor de over het algemeen waarlijk schitterende costume- ring, op eigen ateliers vervaardigd, voor de vindingrijkheid in het gebruiken van ensembles en voor de betoonde, soms heel sierlijke beheersing. Intussen valt het op, als men zo tien tallen meisjes achter elkaar de revue ziet passeren, hoevelen er inderdaad behoefte hebben aan een lichaamstraining, die stel lig later ook de houding in het leven ten goede zal komen. Enkele individuële pres taties trokken tussen het vele vertederende niettemin de aandacht. De voor deze be spreking beschikbare ruimte laat uit „De Poppenfee" slechts het vermelden van één voorbeeld toe: de solo van de Spaanse pop, al was die uiteraard evenmin Spaans als de bewegingen van haar speelgoedzusters Coppélia-achtig waren. De pantomische fragmenten slaagden hierin beter dan in „Doornroosje". Alle hulde overigens voor de veel goeds belovende, zeer gespannen vertolking van de titelrol, al zou opge merkt mogen worden dat men dit meisje wellicht teveel moeilijkheden in de schoen tjes schoof. De vraag rijst trouwens (maar het is nog te vroeg voor een antwoord) of niet het gevaar bestaat, dat iets teveel van het „show"-element der vertoning als ge heel ook aan het bewegingsspel wordt mee gedeeld. Deze indruk werd vooral bij de „Sonatine" van Henk Badings gewekt, in welke abstracte composities men veelvul dig preparaties zag treffen, die eigenlijk nergens op uitdraaiden. Niettemin merkte men hierin vele bewijzen van voorbeeldige scholing op. Om nog even op „Doornroosje" terug te komen: een der beste scènes vond ik de korte pas-de-deux van de veel sfeer mee brengende prins met de goede fee in het bos. Ook de verschijning van de boze fee ten paleize mag niet onvermeld blijven. In de finale zag men reeds enkelen der leer lingen, die de lessen verscheidene keren per week volgen en die na de pauze in het kostelijke baliet „Les animaux modèles" van Francis Poulenc, die het scénario aan de fabels van La Fontaine ontleende, ruimschoots aan hun trekken kwamen en zich bijna zonder uitzondering bevredigend van hun opdrachten kweten. De beste scènes, ook choreografisch, waren die van de behaagzieke hen met twee kemphanen en die van de verliefde leeuw, waarin de vertolker van de titelrol zijn hoop voor de toekomst gevende capaciteiten bewees, al zal men vooral aan de viriele kant van dit talent sterker de aandacht moeten beste den. Van de verdere medewerkenden moe ten speciaal de Dood, Elmire en de mier worden genoemd. Na afloop was er een langdurig applaus voor leerlingen en leiders, van welken de beide hierboven eerstgenoemden als inter mezzo nog een duet op muziek van Glazoe- nov hadden uitgevoerd. DAVID KONING. Onder grote belangstelling van de auto riteiten, de buurtgenoten en de zusterver enigingen heeft de speeltuinvereniging Flora Zaterdagmiddag op haar terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat een gezellig clubhuis in gebruik genomen ter vervan ging van haar oude behuizing, die in de laatste oorlog een prooi is geworden van de noodkaeheltjes onzaliger nagedachtenis. Het nieuwe gebouwtje, dat ten dele dooi de leden van Flora zeil stuiversgewijs bij elkaar gespaard is, werd daarom zeker heidshalve maar geheel van steen opge trokken. Flora zelf bracht hiertoe f 3000 bijeen, de rest van het bouwfonds zijn de ongeveer f 8000 werd gefourneerd door leningen van de Nutsspaarbank en het gemeentebestuur. Wethouder D. J. A. Geluk, die in het keurig aangeklede, eivolle recreatiezaaltje de officiële opening verrichtte, herinnerde eraan dat Flora als een der oudste speel tuinverenigingen in Haarlem zij bestaat ruim 2^$aar reeds van haar oprichting af een v'opte zelf-werkzaamheid ontplooid heeft. kwarteeuw geleden was er nog geen spl e van gemeentelijke subsidies voor het lugdwerk en moesten de kin deren V' iral in ons van recreatieoorden gespeende Haarlem hun heil maar op straat zoeken. Het speeltuinwerk had dan ook met grote moeilijkheden te kampen, maar gelukkig heeft de bevolking en daaronder in het bijzonder de bewoners der arbeiderswijken toen zelf de han den uit de mouwen gestoken met het ver heugende resultaat dat Haarlem thans 15 bloeiende speeltuinen bezit, die in het Ver bond van Haarlemse Speeltuinvereni gingen op vruchtbare wijze samenwerken om een steeds groter deel van de jeugd „op te vangen" en mee op te voeden tot nuttige leden der maatschappij. Ook nu de overheid bij dit werk actief kan helpen is de wil om alles zoveel mogelijk zelf te doen, gelukkig over het speeltuinwerk vaardig gebleven. Een duidelijk bewijs daarvan is de totstandkoming van dit nieuwe clubgebouw, zo zei de wethouder die tenslotte de hoop uitsprak, dat deze geest van zelfwerkzaamheid en offervaar digheid ook in de toekomst de arbeid van Flora zal blijven beheersen. Voorzitter H. J. Dirks, die met zijn medebestuurderen op het met palmen ver sierde podium van het clublokaal prijkte dankte de wethouder en in hem het ge meentebestuur voor hun hulp en steun bij de heropbouw van het speeltuinwerk dat onder deze omstandigheden alle kans krijgt zich nog verder te ontplooien. Hij ver zekerde dat Flora die kansen dankbaar zal benutten mits het ook in de toekomst bij de leden evenveel bereidwilligheid vindt als bij de verwezenlijking van het club huisplan gebleken was, want strikt ge nomen zou men nog heel wat meer kun nen doen als ieder lid iets van zijn vrije tijd voor het jeugdwerk zou willen op offeren. Namens het bestuur van de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties sprak de heer J. Schuitenmaker uit Amsterdam, die zeide eigenlijk ietwat jaloers te zijn op het Haarlemse speeltuinwerk, dat nu, met 15 verenigingen reeds over elf goed-geoutil- V De pianolerares Pie van der GlasBoos- man en haar echtgenoot, de vioolleraar Chris van der Glas hielden Zaterdag in de Begijnhofkapel de jaarlijkse grote wapen schouw van hun discipelen. Het was een revue die zowat vier uur in beslag nam en waarop vijftig' goed voorbereide prestaties aan de beurt kwamen. Uiteraard moesten de recruten het eerst voor het front ver schijnen en het bewijs leveren, dat zij door aanleg en ijverige studie hun plaats op dit rijk gevulde programma werkelijk ver dienden. Geleidelijk kwamen lagere en hogere gegradueerden aan de beurt om ieder voor zich met animo en overtuiging te tonen hoe zij zich de lessen van hun mentors hadden te nutte gemaakt. Het talrijke publiek hoefde zich bij die lange reeks demonstraties geen ogenblik te vervelen, want pianosoli, vierhandige kla vierstukken, vioolcomposities en zo tussen- bei een ensemble-stuk, volgden elkaar op in boeiende lijn: allemaal muziek van voor naam gehalte, die over het geheel genomen de krachten der executanten niet te boven ging. Natuurlijk waren er nu en dan min der sterke momenten in rhythme en uit drukking te constateren, maar knoeiwerk was uitgesloten. Het gaat natuurlijk niet aan om elke belangwekkende prestatie van een zo uitgebreid programma te vermelden jriaar ik kan toch niet nalaten de voortref felijke indrukken te releveren, die ik kreeg van de vertolkingen van de Fantasie in van Mozart, de Etude in c uit opus 10 van Chopin, de Sarabande uit „das Bach- büchlein" en de Prelude in cis van Rach maninoff. Dit voor wat de pianisten betreft. En zonder iets te kort te willen doen aan de overige violisten, waaronder er ook in de lagere afdelingen waren die heel mooie beloften gaven, wijs ik op de bijzondere resultaten die getoond werden met de in terpretaties van La Cinquantaine van Ga- briël-Marie de Roemeense Volksdansen van Bela Bartok en het eerste Allegro van het Concert in d van Tartini. Het echtpaar Van der Glas werd door hun dankbare leerlingen terecht hartelijk gehuldigd. JOS. DE KLERK Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-314 Nederl.'47 99 9914 A.K.U 212K 212 Unilever 344% 341 Philips Gloeil. 327J4 328 Kon. Petroleum 508 502 A'dam Rubber 97 9414 Holl. Amer. Lijn 144 144 N. Scbeepv. Unie 137 >/3 136 H.V.A 122A 122% Deli Mij 122 A 122 Amsterd. Bank 196 196 Ned. Handel Mij. 187 187 Rotterd. Bank 184 184 Twentsche Bank 13714 187% Anaconda Copper 37% 37% Bethlehem Steel 70 69% Republic Steel 58)4 59 Shell Union 96% 95% 22 22 49 4914 leerde clubhuizen beschikt waardoor men ook 's winters de jeugd nuttige en prettige bezigheid kan verschaffen. Wat dit winter werk betrof, was de heer Schuitenmaker overigens van mening, dat men nieuwe wegen moest inslaan door de kinderen niet meer aan bepaalde knutsel-opdrachten te binden. Waarop voorzitter Dirks prompt repliceerde, dat de klantjes van Flora vol op gelegenheid krijgen om in spel en hob by eigen initiatief en eigen fantasie te ont plooien. Voorzitter J. de Groot van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen kwam de gelukwensen en een geschenk onder enveloppe namens de zustervereni gingen aanbi(\len en herinnerde eraan, hoe Flora ook in het oude houten loodsje toch altijd een veilig en prettig toevluchtsoord voor de kinderen geweest is. Hij prees de voortreffelijke sfeer van samenwerking en kameraadschap in de vereniging en sprak de hoop uit dat ook hel nieuwe clubge bouw te zijner tijd weer te klein zal blij ken voor Flora's activiteiten ten bate der kinderen. Nadat de heer H. Heitweiler zijn col lega's in het bestuur van Flora verrast had met een persoonlijk geschenk, zijnde een fraai gebrandschilderd raam van een kind op een hobbelpaard dat in de achtergevel van het gebouwtje prijkt, kwamen nog verschillende sprekers en spreeksters de vereniging gelukwensen. Mejuffrouw C. Nel sprak namens de directie van de Nuts spaarbank; de vijftienjarige Evert Smit vertolkte de dank van Flora's „jeugd- postduivenvereniging", schonk een deur mat en verzekerde voorts: „En mocht u ooit onze hulp nodig hebben dan kunt u op ons rekenen". Mevrouw Van Wieringen bood namens de kern en de leden van Flora vitrages, overgordijnen, toneelaan kleding en een compleet servies aan, waar bij „Opa" Elshout oud-voorzitter en thans tuinopzichter van Flora nog een bestuurskleed en een buitenmodel koffie pot voegde. Voorzitter Dirks bedankte tenslotte de sprekers en gevers, waaronder bok de schenkers van een aantal fraaie bloem stukken en bracht tenslotte uitvoerig hul de aan allen die aan de totstandkoming van het fraaie clubgebouw hebben meege werkt. De heer Vergers, die wekenlang al zijn vrije tijd en zelfs een deel van zijn Zondagen aan het schilderwerk besteed heeft, kreeg een extra applausje en dat was ook het lot van Hans en Gerard, twee energieke Flora-klanten van 7 en 9 jaar, die gedurende twee maanden voor, tussen en na schooltijd dapper meegebouwd heb- .ben aan „hun" clubhuis en als vrijwillige miniatuur-oppermannetjes zeker 4000 ste nen op de steigers gesjouwd hebben. De zaal beloonde hen met een minuten lange ovatie, die het stoere tweetal blozend en grinnikend over zich heen liet gaan. Het was een leuk en symbolisch besluit van een bijeenkomst die weer eens duide lijk de betekenis van het speeltuinwerk in het licht gesteld heeft. BINNENLAND Een tuinder, wonende aan de Bóeren- wetering te Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn tuin twaalf kroppen sla, bespoten met een zwaar vergif, zijn gestolen. Het is een preparaat tegen bladluis en heet paraphion. De kroppen sia zijn door een opening in het gaas langs de tuin uit de grond gehaald. Door sleutels uit te reiken aan bewo ners heeft minister-president dr. W. Drees in Hengelo een complex van 18 woningen voor bejaarden en een verzorgingshuis officieel geopend. Dr. Drees zei dat hij do wijze, waarop de stichting „Humanitas" te Hengelo het bejaardenvraagstuk heeft opge lost, bijzonder gelukkig vond, omdat men dpor de bouw van kleine woningen de zelf standigheid van de bewoners heeft gehand haafd. Uit enige voorstellen tot wijziging van de begrotingen 1953 van het hoogheemraad schap „Delfland" te Delft blijkt, dat aan het opruimen of aan het dienstbaar maken aan de kustbescherming van de bunkers in de zeewering een bedrag van f 1.639.014.26 is uitgegeven. Aangezien het werk geschiedde voor rekening van het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting, zal het be drag in zijn geheel worden gerestitueerd. Tijdens een onweer, dat Zondagmiddag boven Groningen en omgeving losbarstte is de 13-jarige Fennie Schuiling uit Groningen nabij Haren door de bliksem getroffen en op slag gedood. Het meisje had juist met enkele vriendinnetjes geschuild voor een hevige regenbui. Toen zij weer op de fiets wilde stappen werd zij door de bliksem ge troffen. De Rooms-Katholieke houten noodkerk te Rhenen is Maandagochtend vroeg door nog onbekende oorzaak tot de grond toe af gebrand. De schade wordt geschat op 60.000 gulden. Na één jaar blijkt de Rotterdamse heli port reeds te klein te zijn. B. en W. vragen een crediet van f 70.000 om het terrein met twee aangrenzende stukken grond uit te breiden. Tweeëntwintig lichamelijk gebrekkige Engelse padvindsters brengen een bezoek van tien dagen aan Nederland. Zij zullen in het internationale padvinderscentrum te Baarn verblijven. De padvindsters hebben vier jaar voor deze reis gespaard. De burgemeester van Delft, de heer D. J. de Loor, heeft Zaterdag het woord ge voerd op de wereldconferentie voor Morele Herbewapening te Caux, (Zwitserland). Hij memoreerde de practische stapen, die door voormalige strijders uit de verzetsbeweging zijn gedaan om een nieuwe verstandhouding tussen Nederland en Duitsland tot stand te brengen. HAARLEM EN OMGEVING Tijdens het blussen van een duin brandje bij de Blinkert op Donderdagmiddag heeft een der vrijwilligers een vrij kostbaar zakmes verloren. Dit mes is gevonden door de heer E. J. Mölman. per adres Nederlandse Handelmaatschappij N.V. Spaarne 56, Haarlem. De Districtskaboutermiddag van het district Haarlem van het Nederlandse Pad vindsters Gilde, die Zaterdagmiddag door de slechte weersgesteldheid niet kon doorgaan, zal nu op, Zaterdagmiddag 12 Juni om half vier gehouden worden in het gedeelte Riet- vlak van het Nationaal Park De Kennemer- duinen. De BloemendaalSe wethouder van So ciale Zaken en Volkshuisvesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is morgen. Dinsdag 1 Juni, verhinderd spreekuur te houden. De heer E. B. L. Hoogerbeets, wonende Van Oosten de Bruinstraat 23, hoopt morgen, Dinsdag 1 Juni, zijn zilveren jubileum te vieren, bij de Haarlemse Brandverzekerings maatschappij aan de Kruisstraat, waar hij als boekhouder werkzaam is. - Donderdag 3 Juni hoopt de chef monteur bij de Rijkstelefoondienst, de heer M. G. Windhorst, wonende Trompstraat 115 te de dag te vieren dat hij 25 jaar bij de P.T.T. m dienst is.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10