Een menigte van 400.000 mensen was er getuige van Agenda voor Haarlem De Assemblée van Straatsburg over economische vraagstukken Oefening burger bescherming ontaard in politiek duel Bisschoppelijk mandement over houding der Rooms-katholieken Jeugd op jacht naar Colorado's Conservatief tegen conservatief Luxemburg houdt RK- socialistische coalitie Paus Pius X heilig verklaard Vietnamese orde voor Geneviève de Galard „Jan van Dommelen" met een blijspel 7 Eerste paal voor derde tuinstad Heringa en Wuthrich: 20 Aalsmeer won EHBO- districtswedstrijden Socialisten verloren 2 zetels Coventry's gemeenteraad leidde het verzet Gearresteerde Hagenaar door hof vrijgelaten Grondtoon: bezorgdheid over de katholieke eenheid Vietminh laat medische staf vrij N.A.T.U.-coricours Speciaal UNO-fonds voor economische ontwikkeling Thailand vraagt zitting van de Veiligheidsraad MAANDAG 31 MEI 1954 STRAATSBURG, Zaterdag (Van een speciale verslaggever) Vanmiddag is een drukke parlementaire periode in het Huis van Europa ten einde gekomen. De afgevaardigden uit vijftien landen zijn naar huis, waar menigeen in zjjn nationale parlement ook het nodige werk wacht. De voorjaarszitting van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa was de laatste twee dagen bijna geheel aan economische kwesties gewijd. Er bestaat een zekere band tussen de Raad van Europa en de O.E.E.S. (Organi satie voor Europese economische samen werking). Een jaaroverzicht van de OEES wordt namelijk steeds aan de Raadgevende Vergadering voorgelegd, die het dan be spreekt. Bovendien had ditmaal de OEES cok een rapport opgesteld over het zoge naamde plan-Straatsburg. Dit plan, vervat in een uitvoerig boekwerk, betreft econo mische samenwerking tussen de staten leden van de Raad van Europa en hun overzeese gebieden. Ook de staten-leden die geen overzeese gebieden hebben zouden volgens het plan bij die samenwerking be trokken zijn. In September 1952 had de Raadgevende Vergadering het plan-Straatsburg opge steld. Nu de OEES er haar mening over had gezegd, kon het hier weer ter sprake komen. Het rapport en het jaaroverzicht van de OEES werden bij de Raadgevende Vergadering ingeleid door Sir David Eccles, de Engelse minister van Openbare Werken. Deze trad hier op als-plaatsvervanger van de Engelse minister van Financiën, die voorzitter van de Raad der OEES is. Bij de OEES bestaan, zo bleek, bezwaren tegen bepaalde punten in het plan-Straats burg. Met name had Sir David er bezwaar tegen, dat er een blok van Europese staten met hun gebieden overzee zou ontstaan, waarbinnen een stelsel van preferentiële rechten zou gelden. Er zou op die manier een tegenstelling kunnen ontstaan tussen dat Europa enerzijds en aan de andere kant Amerika en Canada. Dit zou zelfs het Europese levenspeil kunnen bedreigen. Hij wilde liever de vrije wereld in economisch opzicht als één geheel zien. De Engelse conservatief Bell sprak in soortgelijke geest. Hetgeen de Deense libe raal Federspiel, die voorzitter van de economische commissie uit de Raadgevende Vergadering is, aanleiding gaf er aan te herinneren, dat indertijd de Engelse con servatief Sir Robert Boothby dit jaar niet meer als afgevaardigde in Straatsburg aanwezig een van de grote promotors van het plan was geweest. Van andere Engelse zijde werd intussen met warmte voor het plan-Straatsburg ge pleit, namelijk door de liberaal Lord Lay- ton. Hij beschouwt het plan als een regio nale regeling binnen het geheel der vrije wereld; het was altijd de bedoeling ge weest, zo betoogde hij, dat het stelsel van preferenties alleen zou mogen gelden als Amerika er mee instemde. De opvatting, dat er sprake was van een regionale rege ling binnen het geheel der vrije wereld kon men ook hor'éri vertolken door de Neder landse C.II.-senator mr. Vixseboxse. Investeringen Het vraagstuk van de investeringen is natuurlijk in het plan-Straatsbui-g van groot belang, in het bijzonder de investe ringen uit Europa in de overzeese gebieden. In de Raadgevende Vergadering zitten enkele.Franse afgevaardigden uit Afrika. Zij bespraken het vraagstuk uitvoerig. In het bijzonder deed dit de Senegalees Sédar Senghor: er moet veel meer in de overzeese gebieden worden geïnvesteerd, maar dan zo dat de winsten niet alleen naar Europa vloeien: laat men beginnen met vooral in de landbouw overzee te investeren. Dat oprichting van een Europese inves teringsbank nodig zou zijn, werd van ver scheidene kanten bestreden. Het plan Straatsburg wil geen neo-kolo- nialisme zijn, zo stond in het rapport dat de Fransman Sailer ook een „overzeese" afgevaardigde namens de economische commissie had opgesteld. Bij het rapport behoorde een ontwerp-aanbeveling aan het Ministerscomité: de strekking van die aan beveling is, dat een conferentie van de Europese landen en de overzeese gebieden zal worden belegd, waar de beoogde econo mische samenwerking zal worden bespro ken. In de tekst van de aanbeveling ston den een paar woorden, die op voorstel van de Nederlandse socialist Kapteijn zijn ge schrapt. Die woorden hielden namelijk in, dal men bij het aanvaarden van het begin sel vah economische samenwerking tussen Europa en overzeese gebieden de bestaande politieke verhoudingen in acht moest blij ven nemen. Die verwijzing naar de be slaande politieke verhoudingen vond de heer Kapteijn onjuist: sprekende over eco nomie moet men deze politieke kant van de zaak niet in een aanbeveling betrekken; men moet hier ook geen uitspraken doen die van betekenis zouden kunnen zijn voor het geval een „moederland" een overzees gebied zelfstandigheid zou willen geven. De aanbeveling is, nadat die woorden waren geschrapt, goedgekeurd met 60 tegen stemmen en 9 onthoudingen. De tegen stemmers waren de Engelsman Bell en de Fransen Pezet en Radius. De onthoudingen zullen voor het grootste deel wel zijn voort gekomen uit een overweging, door onze landgenote mejuffrouw Klompé onder woorden gebracht en toegepast: het rapport en de aanbeveling had men pas de dag te voren onder ogen gekregen. Hetgeen over het plan-Straatsburg werd gezegd was verreweg het belangrijkste in het economische debat, al kwamen cr cok andere onderwerpen ter sprake. Het hele beleid van de OEES was aan de orde. Aan gezien de OEES had kunnen rapporteren, dat de economische toestand niet ongunstig was, gaf de Raadgevende vergadering te kennen, dat men op de ingeslagen weg voort diende te gaan. Daar kwam het ten minste op neer. Een poging van de Fransman C;^!rpen- tier, rapporteur van de landbouwer Amissie, om nogmaals een aansporing tot ^minis ters te laten uitgaan tot het oprlA'ien van een supranationale landbouwge-r^-ënschap, strandde. Een kleine meerderheid was van mening, dat deze kwestie nog maar eens in de landbouwcommissie moest worden be keken. Landbouw is iets heel anders dan industrie en daar heeft de landbouwcom missie nog geen rekening mee gehouden, aldus de conservatief Lord Chesham. De terugwijzing naar de commissie geschiedde op voorstel van de Italiaanse christen democraat Boggiano Pico. Dit alles tot groot verdriet van Charpentier, die in December 1951 zijn aanbeveling betreffende land- bouwintegratie in de Raadgevende Verga dering had zien aannemen, maar nog niets van verwezenlijking had gezien. Het ijzeren gordijn Er zijn deze laatste twee dagen nog enkele andere onderwerpen aan de orde geweest. Zo heeft de Raadgevende Verga dering een resolutie aangenomen, die ie bedoeling had de Europese landen, die aan gene zijde van het ijzeren gordijn in verdrukking leven, een hart onder de riem te steken. Iets anders kon de uitspraak in deze resolutie niet zijn. Men vergeet die landen niet en zal het mogelijke doen om hen te doen terugkeren in de gemeenschap van vrije volken. De resolutie was uit naam van de commissie voor de niet in de Raad van Europa vertegenwoordigde volken voorgesteld door de Nederlandse socialist Goedhart. Namens dezelfde commissie was veen aanbeveling voorgesteld door de Duitse liberaal Pfleiderer: het Ministerscomité wordt gevraagd een cultureel fonds te stichten voor de in West-Europa wonende ballingen van achter het ijzeren gordijn. Over beide voorstellen was de Raadgevende Vergadering eenstemmig. De parlementariërs zijn nu weer uit Straatsburg verdwenen. Óp 13 September zal de Raadgevende Vergadering haar zit ting-1954 hervatten. Op de zandvlakte ten Zuid-Westen van Amsterdam heeft de oud-wethouder voor de Volkshuisvesting mr. J. J. van der Vel de, Zaterdag de eerste paal geheid voor de woningbouw in de derde hoofdstedelijke tuinstad Slotervaart. Op het 200 hectare grote terrein tussen ringspoorbaan, Sloterplas en de autoweg naar Den Haag zullen 6000 woningen ver rijzen, waarvan 1500 eengezinswoningen zullen zijn. Ook worden gebouwd twee be jaardentehuizen, een gebouw van de rijks postspaarbank, een ziekenhuis alsmede winkels en kleine bedrijven. De paal, die Zaterdag is geslagen in het Noordelijkste van de uit drie delen bestaande tuinstad-Slotervaart is voor een complex van 249 eengezinshuizen van de woningbouwvereniging voor Amsterdams spoorwegpersoneel. Op de jaarlijkse vergadering van aan deelhouders van de N.V. Technische Maat schappij Heringa en Wuthrich te Haarlem is overeenkomstig het voorstel van de directie besloten het dividend over het boekjaar 1953 vast te stellen op 20 Tot commissaris werd met algemene stemmen mevrouw Trousselot herkozen. In het gebouw van de C. J. M. V. in de Lange Margarethastraat te Haarlem werd Zaterdagmiddag door het district Noord- holland van de Koninklijke Nederlandsei Vereniging E-H.B.O. de jaarlijkse districts wedstrijd gehouden. De hiervoor uitgeloofde wisselbeker kwam in het bezit van de af deling Aalsmeer, die 297 punten vergaarde, terwijl de ter beschikking gestelde zuurstof koffer voor één jaar in het bezit komt van de afdeling Jisp. Voor deze wedstrijd waarvan de organi satie in handen was van de afdeling Haar lem bestond bij de verschillende afdelingen grote belangstelling. Met gespannen aan dacht werd het werk van de acht ploegen elk bestaande uit drie E.H.O.H.'ers door de vele aanwezigen gevolgd. Iedere ploeg kreeg twee patiënten te behandelen, die op deskundige wijze geschminkt waren om het ongeval zo reëel mogelijk te doen zijn. Naast het vele goede werk, werden er ook fouten gemaakt, welke na afloop van de wedstrijd door dr. He.vmans, voorzitter van het district Noordholland, werden besproken. Tot slot van deze geslaagde middag wer den door dr. Heymans de prijzen aan de win naars uitgereikt. De uitslag van de wed strijd luidde: 1. Afd. Aalsmeer 297 pnt. 2. Afd. Bever wijk I 227 pnt. 3. Afd. Jisp 201 pnt. 4. Afd. Beverwijk II 200 pnt. LUXEMBURG (Reuter) Bij de Zon dag in Luxemburg gehouden parlements verkiezingen is de Rooms-Katholieke partij van premier Joseph Bech als grootste uit de bus gekomen. Blijkens onofficiële uit slagen heeft Bechs partij, die in het oude parlement 21 van de 52 zetels bezette, een duidelijke overwinning behaald. De socia listen, die samen met de Rooms-Katholieken de regeringscoalitie vormen, leden lichte verliezen. De voornaamste verliezers ech ter waren de liberalen, die in het oude parlement acht zetels hadden. Volgens de niet-officiële uitslagen wordt de verdeling in het nieuwe parlement: partij) 26 zetels (winst 5)', socialisten 17 Rooms-katholieken (Sociale Christelijke (verlies 2), liberalen 6 (verlies 2), com munisten 3 (verlies 1). Volgens een regeringswoordvoerder blijft de Rooms-katholiek-socialistische coalitie van zes ministers onder premier Joseph Bech in functie. Bech is al 33 jaar zonder onderbreking minister en 17 jaar lang mi nister van Buitenlandse Zaken. De 67- jarige Rooms-katholieke staatsman is een warm voorstander van een verenigd Europa. De voornaamste taak van het nieuwe parlement is de grondwet van het groot hertogdom aan te passen aan de nieuwe toestand op 7 April ontstaan door de ra tificatie van de E.V.G. De grondwetsher ziening zal tevens de toetreding vergemak kelijken van het groot-hertogdom tot de geprojecteerde Europese politieke gemeen schap. (Van onze correspondent in Londen) Het is tot ernstige incidenten gekomen bij de eerste in Engeland gehouden oefening in burgerbescherming tegen de uitwerking van een waterstofbom. De oefening werd ge houden in de tijdens de ooidog verwoeste industriestad Coventry. De socialistische gemeenteraad van de stad had besloten geen hand meer uit te steken voor de bur gerverdediging, omdat dit, gezien de ver nietigende kracht van de waterstofbom, een verspilling van tijd en geld zou zijn. Tevens hoopte de raad, dat de staatslieden der wereld zich door dit demonstratieve besluit on de vrede zouden bezinnen. De regering gaf toe, dat tegen een vol treffer met een waterstofbom inderdaad weinig was te beginnen, maar dat de bur gerverdediging onmisbaar blijft, wanneer hulp moet worden verleend in het rampge bied van het vernietigingsveld. De oefening in Coventry werd door een 200 man sterke mobiele colonne nabij de ruïnes van de kathedraal gehouden met deelneming van slechts 60 plaatselijke vrij willigers. De burgerverdediging in Coven try van 3000 man deed niet mee. Ook de bevolking boycotte de oefening. Er waren maar enkele honderden toeschouwers aan wezig. De bom zou zijn neergekomen in het ge bied van Birmingham, 30 km van Coventry verwijderd. Aangenomen werd dat in Co ventry duizenden mensen bedolven of ge troffen waren. Honderd mensen, onder wie vele vrouwen van middelbare leeftijd, fun geerden als slachtoffers. Zij renden de hui zen uit, schreeuwend om hulp. Toen de oefening begon, arriveerden 20 socialistische gemeenteraadsleden om de menigte toe te spreken. Er ontstond een De op 7 Mei in verband met de zaak Anneke Beekman gearresteerde heer B. uit Den Haag-, wiens identiteit door de jus titie niet nader bekend is gemaakt, is Woensdag uit de voorlopige hechtenis ont slagen. De rechtbank had op vordering van de substituut-officier van justitie te Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker, de ge vangenhouding gelast, doch de gearres teerde tekende hiertegen appèl aan bij het gerechtshof, dat hem in vrijheid heeft ge steld. Voor de tweede maal heeft de rechtbank de gevangenhouding van de op 22 Maart gearresteerdeex-voogdes van Anneke Beekman, mevrouw G. M. L. van M. uit Hilversum, die op 31 Mei eindigde ver lengd voor dertig dagen. Op Zondag 30 Mei hebben de bisschop pen van Nederland gezamenlijk een man dement het licht doen zien onder het op schrift „De Katholiek in het openbare le ven van deze tijd". Dit document, dat in brochure-vorm aan de gelovigen werd verkocht, omvat 47 pagina's druks en be staat uit ongeveer 18.000 woorden. Daarin geven de bisschoppen aan de Rooms-Ka tholieken van Nederland richtlijnen ten aanzien van hun houding aan te nemen in het openbare leven van deze tijd. Het eerste en fundamentele deel ervan zet de theologische grondslagen uiteen, waarop de plicht van de Christen berust, aan het Christendom gestalte te geven in deze wereld. In het tweede gedeelte wor den in het licht daarvan concrete vragen behandeld, die de Rooms-Katholieken mo menteel op maatschappelijk en staatkun dig terrein bezig houden. Het derde deel tenslotte richt zich tegen een aantal stro mingen, die buiten het Christendom staan en geeft de nodige richtlijnen, aan de hand waarvan de Rooms-Katholieken veilig hun houding kunnen bepalen. Door het gehele schrijven kan men een zekere bezorgdheid om de Katholieke een heid beluisteren. De bisschoppen doen uit komen, dat zij de laatste tijd hebben ge vreesd, dat deze eenheid min of meer ge- MAANDAG 31 MEI Vleeshal: Lezing dr. A. Melchior, 8.15 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst; samenzang o. 1. v. Kees Deenik, 7.30 uur. Sionskerk, Eksterstraat: bijzonder concert door Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat, Bijeen komst van „De grotere Wereld", 8 uur. Roxy: „The boy from Oklahoma", 14 jaar, 8 uur. Minerva: „Mata Hari", 14 jaar, 3.15 uur. Frans Hals: „Kampioen op sokken", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Statione Termini", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De bruid was een man", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Berlijn.. Oost-zóne", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het jolige weeuwtje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ralace: „Alraune", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 1 JUNI Stadsschouwburg: Demonstratie n. a. v. het eindexamen der Toneelschool, 8 uur. Minervatheater: Piano-recital, van Willem Andriessen, 8.15 uur. Vleeshal: Lezing van dr. A. Melchior, 8.15 uur. Grote Kerk: Orgel bespeling door George Robert, 8 uur. Roxy: „The boy from Oklahoma", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Frans Hals: „Kampioen op sokken", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Lido: „Statione Ter mini", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De bruid was een man", alle leeft., 2.15, J en 9.15 uur. Luxor: „Berlijn.... Oost-zóne", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het jolige weeuwtje", alle leeft., 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Palace: „Alraune", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (Van onze correspondent in Rome) De rukwinden, de kou, de neerstriemen de regen en hagelbuien, die sedert Goede Vrijdag de Romeinse lente tot een grauwe herfst hadden gemaakt. behoren sedert drie dagen tot het verleden en Rome geniet van zonnig, zomers weer. Een buitenkansje voor de ruim honderdduizend vreemdelin gen, die in verband met de grote plechtig heden der heiligverklaring van Paus Pius X over de Alpen zijn gekomen. Zelden hebben wij Ro-me zo zeer gezien als. „centrum der rooms katholieke chris telijkheid". Er zijn 45 kardinalen, waar onder de kardinaals-aartsbisschoppen van Parijs, Toledo, Mechelen, New York, res pectievelijk primaten van Frankrijk, Spanje België en de Verenigde Staten, te Rome. en ruim vierhonderd aartsbisschoppen cn bisschoppen uit alle delen van de wereld. De plechtigheid der heiligverklaring droeg een geheel ander karakter dan gewoonlijk. Gezien het grote aantal hoge geestelijken en de toeloop van zoveel vreemdelingen werd de Sint Pieter, die „slechts" 60.001) mensen kan bevatten, te klein geacht en de Paus had dus vastgesteld, dat de eigen lijke proclamatie van de nieuwe heilige op het plein voor de kerk moest geschie den. Op dat plein en in de brede toegangs weg, die naar de Tiber leidt, waren naar schatting 400.000 mensen bijeen. Dit was Zaterdagmiddag. Even na half zes zette zich een eindeloos lange stoet van geestelijken in beweging, die van -de bron zen deur, hoofdingang der Vaticaanse pa leizen, dwars over het plein schreed, tot voor het midden van de Sint Pieter. Voor de ingang stond de met een rood baldakijn gedekte troon des pausen, de ordens-gces- telijken stelden zich ter linkerzijde, de wereldheren ter rechterzijde van de troon op. Gedurende hun processionele opmars zongen de geestelijken de litanieën der heiligen. Inmiddels had zich in de paleizen zelf en wel in de Sixtijnse kapel, een tweede stoel gevormd, de pauselijke. Deze stoet, waarin de 45 kardinalen eik met hun secretaris sleepdrager en de 400 bisschoppen, de hoge witte mijters on het hoofd, meeliepen, daal de de Scala Regia af. Aan het einde van deze stoet kwam, gedragen in de „Sedia Gestatoria", de Paus, omstuwd door zijn geestelijk en wereldlijk hof. Na het „Veni Creator Spiritus" leest de Paus met luide stem de Latijnse procla matie, waarbij de zalige Pius X wordt ge decreteerd heilig te zijn en als zodanig wordt ingeschreven in de lijst der heiligen. Een doek valt weg dat de beeltenis van de nieuwe heilige tot op dat ogenblik heeft verhuld en wij zien hem nu boven 's pausen troon op het balcon der zegeningen boven de hoofdingang der kerk. De Paus zet het Te Deum in, dat door de ganse menigte wordt meegezongen. De plechtigheid is daarmede ten einde. Bijna een half uur lang blijft de menigte de Paus nog toejuichen. Dit is voor het eerst sedert 1712, dat een Paus heilig werd verklaard. Deze laatste heilige Paus Pius V regeerde van 1566 tot 1572. vaar zou lopen, op politiek gebied en op de duur ook op maatschappelijk en cul tureel gebied. Zij vermanen hun gelovi gen, de eenheid te blijven bewaren, daar zij deze ook voor deze tijd noodzakelijk achten om de apostolische werkzaamheid van de Rooms-Katholieken in het openba re leven zo vruchtbaar mogelijk te doen zijn. De Rooms-Katholieken worden aange spoord zich aan te sluiten bij en actief werkzaam te zijn in de Katholieke socia le organisaties. De bisschoppen constateren in de laatste tijd een zekere „organisatie- moeheid" bij velen; bij anderen een zeke re reserve en soms onverholen critiek op de maatschappelijke organisaties, terwijl door sommigen, die de maatschappelijke ontwikkeling meer vanuit theologisch standpunt bezien, de vrees wordt geuit, dat de veelzijdig en sterk georganiseerde werkzaamheid van de Rooms-Katholieken ih het tijdelijke de indruk zou kunnen wekken van een streven naar invloed en macht in de wereld. In het mandement worden een aantal als' on-Christelijk gekenschetste stromin gen aangewezen en de nodige richtlijnen gegeven. De bisschoppen wijzen „het libe ralisme in zijn nieuwe vorm" af, evenals „het goddeloze humanisme, dat in de ge stalte van het humanistisch verbond ge lijke rechten tracht te verwerven bij de geestelijke verzorging van de onkerkelij- ken". Zij waarschuwen tegen de Bond voor Sexuele Hervorming, die de Rooms-Ka tholieke zedenleer over het geslachtsleven en het huwelijk aantast. Zij handhaven hun vroegere beslissing, dat het Rooms- Katholieken verboden is lid te zijn van socialistische en communistische organisa ties, onder bedreiging van kerkelijke straf fen en stellen met nadruk, dat de Rooms-Katholiek zijn medewerking niet behoort te geven aan de Partij van de Ar beid, ofschoon zij om nader aangegeven redenen niet het besluit hebben willen ne men, om het lidmaatschap daarvan uit drukkelijk en met treffen van sanctie maatregelen te verbieden. Reactie van mr. Burger. „Ik heb u een droeve mededeling te doen", zo zeide Zondagmiddag de voorzit ter van de V.A.R.A., mr. J. A. W. Burger, sprekende voor enkele duizenden VARA- leden, die op en om de tribune bij de Bos baan het V.A.R.A.-zomerfeest vierden. En hij las een fragment van het bisschoppe lijk mandement voor, waarin staat: „Ka tholieken mogen geen lid van socialistische verenigingen, zoals het N.V.V. zijn. Ze mo gen evenmin regelmatig socialistische ver gaderingen bezoeken of regelmatig naar de V.A.R.A. luisteren, dan wel zich abon neren op socialistische bladen." Mr. Bur ger zeide, dat de heilige sacramenten en een kerkelijke begrafenis geweigerd zul len worden aan die Katholiek, die dit mandement overtreedt. „Hebben wij ooit een Katholieke om roep op deze wijze bestreden?" vervolgde mr Burger. „Wij eisen voor onszelf het recht van het vrije woord op in een socia listische omroep. De Katholieken doen dat uiteraard door middel van hun K.R.O. Waarom wordt nu deze aanval op ons ge richt? Ik voel mij zeer teleurgesteld. Dit zal een bron van vérgaande moeilijkheden blijken te zijn. Het is nog altijd zo, dat ac tie reactie wekt. Deze katholieke beslis sing zal gevoelens van verwijdering, onbe hagen en verzet tot gevolg hebben bij het niet-Katholieke deel der bevolking. Ons land is daar niet bij gebaat." luidspreker-duel met de commentator van de burgerverdediging. Aangezien de socia listen over een sterkere luidspreker be schikten, ging het commentaar, dat de oefening moest vergezellen, voor het groot ste deel verloren. Een opgewonden menigte schreeuwde en juichte. Uit de massa werd naar een der Labour-sprekers geroepen: Verraders, wij moesten jullie opknopen! De politieke demonstratie was een protest tegen een passage in het officiële commen taar van de luchtbescherming, waarin een aanval werd gedaan op de raad van Co ventry, door wiens houding de slachtoffers, indien er werkelijk een bom zou vallen, zeer lang zouden moeten wachten, voordat hulp zou komen opdagen. Van socialistische zijde had men geëist, dat deze passage zou worden geschrapt, en dat de oefening ge baseerd diende te zijn op de veronderstel ling, dat al het personeel der burgerver dediging zou zijn gedood. De fractieleider der socialisten, die tevens onder-voorzitter is van de gemeentelijke commissie voor de burger-verdediging, ver klaarde in zijn rede, dat niemand bezwaar had tegen de oefening, maar dat propagan da tegen de gemeenteraad niet duldbaar was. SAIGON (AFP) Geneviève de Galard, die per vliegtuig uit Saigon naar Parijs is vertrokken, waar zij morgen wordt ver wacht, is Zondagavond door de Vietna mese generaal Nguyen Van Hinh onder scheiden met het ridderkruis in de natio nale orde van Vietnam en het kruis voor dapperheid (het Vietnamese oorlogskruis). HANOI (Un. Press) Franse helicopters maken vandaag nog een reis naar Dien Bien Phoe om 27 gevangen genomen Franse officieren van gezondheid en hospitaalsol daten op te halen. Zondag heeft de Viet minh het aanbod gedaan en de Franse opperbevelhebber, generaal Navarre, heeft het snel aangenomen. Dr. Huard, die aan Franse zijde de on derhandelingen heeft geleid over de over dracht van gewonde krijgsgevangenen, reist mee naar Dien Bien Phoe om nog eens te proberen de bevrijding te bewerk stelligen van 18 gewonde Franse officieren, wier evacuatie de Vietminh beloofd had. Zij zijn echter niet meegekomen met de laatste groep gewonden die werd vrijge laten. De jaarlijkse invasie van Coloradokevers aan de Nederlandse kust is weer begonnen. Werd Vrijdag de eerste bij de Zandvoortse politie gedeponeerd, in het weekeinde zijn deze schadelijke beestjes in grote aantallen aangespoeld, zodat heel wat oplet tende strandbezoekers vooral: bezoekertjes nuttig werk hebben gedaan door de kevers op te sporen en in te leveren. Nu is de Zandvoortse dienst van Publieke Werken ingeschakeld om het acht kilometer lange strand af te speuren, hetgeen welhaast een monnikenwerk mag heten. Ook aan het Bloemendaalse strand zijn dertig kevers gevonden. Toch schijnt de invasie nog niet zo zorgwekkend, dat inschakeling van de schooljeugd wordt overwogen. In IJmuiden bijvoorbeeld werden ze nog niet aangetroffen. Foto: de kinderen op het strand op zoek naar de kevers. In de tweede ronde om de Vrije Volk- bokaal, de kristallen trophee die als inzet geldt voor het jaarlijks toneelconcours, dat door de NATU voor Haarlem en omgeving werd georganiseerd, is de toneelvereniging ...Jan van Dommelen" te Santpoort op haar beurt uitgekomen met een stuk, dat de donateurs verdeeld over drie avonden in zaal „Zomeriust", enige bijzonder amusante uren heeft verschaft. Het was „Een vreemd meisje", blijspel in vier bedrijven door Pierre Barillet en Jean Pierre Grédy, dat enige jaren geleden bij „Comedia" al be hoorlijke successen mocht behalen. Waar schijnlijk dank zij Myra Ward en Fien de la Mar. die hierin toen de hoofdrollen ver vulden. De beide auteurs zijn in de eerste twee bedrijven niet zonder originaliteit van sta pel gelopen. De familie Veyron-Lafitte heeft danig met de dienstbodennood te kampen, juist op het moment dat een be langrijke zakenrelatie van mijnheer voor het diner is geïnviteerd. Tot overmaat van ramp blijkt dat de vorige gedienstige de flat verliet in het bezit van het gehele dessert plus de wiin, zodat mevrouw alle reden heeft de wanhoop nabij te zijn. Maar dan is ook bier de redding weer in de on middellijke omgeving, in de persoon van een gelaten stunteltje, dat door de con cierge op deze vacature was attent ge maakt. Óndanks haar weinig charmante verschijning wordt zij direct als hulp in de huishouding geaccepteerd en er zou dus verder geen enkele reden tot vrolijkheid zijn geweest, wanneer deze Agatha plotse ling over een wonderbaarlijke gave der helderziendheid blijkt te beschikken. Eerst worden haar voorspellingen met sarcasme en spot begroet, maar als de familie tot niet geringe verbazing de verschillende profe tieën prompt door de feiten ziet bewezen, tracht men dit bovennatuurlijk talent on middellijk tot eigen voordeel aan te wen den. Zo mag zij mevrouw vertellen waar mijnheer zich op een bepaald moment be vindt: zij volgt de zoon des huizes in trance op zijn meer gewaagde amoureuze wegen en ten slotte mag Agatha souperen bij Maxim's, om aldus de financiële manipula ties van een bankier te kunnen doorgron den. Tot dusver werkelijk niet onaardig bedacht, maar dan verliezen de auteurs de logica volmaakt uit het oog en zoeken zij een oplossing die regelrecht op de klucht uitloopt en waardoor de gehele intrige eigenlijk als een slappe pudding in elkaar gaat zakken. Toch is de keuze van dit stuk door „Jan van Dommelen" niet zo moeilijk te ver klaren: tenslotte zijn er tientallen zoge naamde blijspelletjes met een zoutelozer inhoud en daarbij biedt de kleine bezetting het niet geringe voordeel, dat men op een wedstrijd kan volstaan met op de planken uitsluitend de beste krachten af te vaardi gen. En wanneer men dan bovendien nog mag beschikken over een actrice als me vrouw G. Tabernal, die met deze Agatha weer een uitzonderlijk goede rol op haar naam wist te brengen, kan de keuze van dit vreemde meisje voldoende verantwoord worden geacht om voor deze gelegenheid tot opvoering te besluiten. Zelfs al werd de heer des huizes naar mijn smaak te zwaar wichtig uitgebeeld en miste hij de vereiste luchtige Franse zwier. Doch meer mag ik er niet van zeggen, want de voorstelling gold zoals bekend een wedstrijd en dan dient uw recensent ziin menin? voor zich te houden. Nederlands-Noors-Deens plan (Van onze parlementaire redacteur) De regeringen van Nederland, Noor wegen en Denemarken hebben zich uitge sproken voor een spoedige instelling van een speciaal UNO-fonds voor economische ontwikkeling. Zij willen tot de vorming van dit fonds onmiddellijk bijdragen en zulks onafhankelijk van een gecontroleer de ontwapening in de wereld. Van Ameri kaanse zijde wil men de gedachte van een dergelijk fonds onlosmakelijk verbonden zien aan die van een wereldwijde en in ternationaal gecontroleerde ontwapening. Dit blijkt uit een tussentijds rapport van de Belg Scheyven aan de economische en sociale raad van de UNO (ESC). De be doeling van dit fonds is om naast het uit gebreide UNO programma voor technische hulp aan minder ontwikkelde gebieden ook een stroom van kapitaal ten behoeve van ontwikkelingsprojecten naar deze gebieden te leiden. Het fonds zou pas in werking moeten treden wanneer tenminste een be drag van 250 millioen dollar is toegezegd door 30 landen. De hulp zal verleend wor den in de vorm van schenkingen of leningen. De regeringen van Nederland, Noor wegen en Denemarken zijn van oordeel, dat het fonds de andere werkzaamheden van de UNO op dit terrein zal stimuleren en dat de in deze vorm verleende steun er toe zal kunnen bijdragen, de spanningen in de wereld te verminderen. Zij achten de be staande economische omstandigheden in de onderontwikkelde gebieden een ernstige oorzaak van onevenwichtigheid, welke op haar beurt weer een bedreiging vormt voor de wereldvrede. „Gevaar voor de vrede" NEW YORK (Reuter/A.F.P.) Thai land heeft Zaterdag verzocht een bijeen komst van de Veiligheidsraad te beleggen ter bestudering van de dreiging, die boven het land hangt. De permanente vertegenwoordiger van Thailand bij de UNO, Thanat Khoman, verzocht in een schrijven aan Sir Pierson Dixon, de Britse afgevaardigde die deze maand voorzitter van de raad is, voorts waarnemers naar Zuid—Oost Azië te zen den met het oog op de strijd in Indochina. Khoman sprak in dit verband van een „ge vaar voor de handhaving van de interna tionale vrede en veiligheid". In 1950 heeft de UNO een commissie van veertien landen ingesteld om „de toestand in elk gebied waar internationale spanning bestaat" te onderzoeken en hierover rap port uit te brengen. Van deze commissie, die nu door een Zweedse voorzitter wordt geleid, maken ook de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije deel uit. De door Thai land gevraagde groep waarnemers zou een subcommissie van dit orgaan moeten zijn. In de burgerzaal va het stadhuis te Rotterdam zijn Zaterdag 1100 kaderleden van di zelfbeschermingsorganisatie in de A- kring Bescherming Bevolking Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen geïnstalleerd door de voorzitter van de kringraad. de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Wal- sum, in tegenwoordigheid van de burge meesters van Schiedam en Vlaardingen, respectievelijk de heren mr. J. W. Peek en JV. D. mr. J. Heusdens

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9