Vier jaar geëist tegen presidentRobert Door dr. Drees ontstoken fakkel naar Normandie PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Wereldnieuws Met fantastische verhalen kreeg hij meer dan een ton los van goedgelovige lieden MEER DAN 1000 BROEKEN! jié riUKK u fafmyMWj! De radio geeft Woensdag 2 Zangeres Anna El-Tour in Amsterdam overleden Handelsreizigers en de „vierde zuil" Goedennacht Invasie-herdenking in Normandie Tien jaar geleden begon de invasie „Stinkometer" voor selectie van fruit en vis HAMEA Zonnefilter Schouwburgdirecties loven legpenningen voor spelprestaties uit ZONBRIL.LEN K E I P Gr. Houtstraat 137 rtoast Luxor Tccli ia het zo DINSDAG 1 JUNI 1954 De officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank heeft gisteren vier jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 30-jarige vertegenwoordiger Robert L., aan wie ten laste was gelegd dat hij de leraar A. L. H. R. voor f 56.000.en zijn oom, de manu facturer J. H. L. uit Den Haag, voor f 65.000.had opgelicht. De verdachte had hun verteld dat hij president was van een wereldorganisatie, de „Conseil consulaire secret diplomatique", waarvan onder anderen Churchill, Lord Nottingham en Eugene Black, de president van de Wereldbank, lid waren. Hij vertelde hun voorts dat er een nieuwe oorlog zou uitbreken, maar dat zij zich in veiligheid konden stellen op zijn luxe- jacht, de „President Robert", dat hen naar een land zou brengen waar hij, president Robert, oppermachtig was. Zowel de oom als de leraar hebben ge loof' gehecht aan deze praatjes en hun bezittingen te gelde gemaakt, om de kosten van de reis aan „president Robert" te kun nen betalen. Het luxe-jacht vertrok inder daad met een gezelschap lieden, onder wie een notaris uit Maastricht, die de fanta sieën van de „president" voor waarheid hadden aangenomen. Het jacht maakte een zwerftocht langs de kust van West-Europa en keerde terug naar Southampton, waar het avontuur eindigde met de verkoop van het jacht. Bij de behandeling van deze zaak voor de rechtbank bleek, dat de verdachte zich als „president Robert" had laten „inhul digen" in een feestzaal te Ronsse in België. Hij droeg toen een indrukwekkend staat siegewaad, was omhangen met „ereteke nen" en had een soort maarschalksstaf in de hand. De feestzaal was versierd met de vlaggen van vele mogendheden. Er ston den bloemstukken van Churchill en Eugene Black, die, naar later bleek, door de „pre sident" zelf bij een bloemist waren besteld. De verklaringen van een der gedupeerden, de Heerlense leraar A. L. H. R., eveneens oom van de verdachte, thans wonende in Den Haag, onthulden op ontstellende wijze de goedgelovigheid van overigens toch ver standige mensen. De heer R. verklaarde dat hij door de voorstelling van zaken, welke zijn neef hem had gegeven, bewogen werd om het avontuur met het jacht mee te maken. Hij had daarvoor zijn geld geofferd. „Hij kon alles. Hij was de almachtige president van vrijwel de gehele wereld", zei deze getuige. Toen de verdachte daarop begon te spre ken over de „conseil", vroeg de president: „U gelooft dus zelf nog in deze comedie?" Verdachte: „Ja zeker, edelachtbare". Toén de president namen van leden van deze „conseil" opsomde knikte de verdach te instemmend. Maar hij keek zeer ver bluft toen de president opmerkte, dat er geen Lord Nottingham bestaat. „Gezalfd en ingehuldigd" „Heeft hij u meegedeeld, dat hij een hoge fynctie had en dat hij in Brussel zou wor den gezalfd en ingehuldigd voor zijn hoge taak?" zo vroeg de president aan de vol gende getuige, de manufacturier J. H. L. De getuige bevestigde dit en zei, dat hij ten slotte overtuigd werd door het „inhuldi- gingsfeest" te Ronsse. In December 1952 had oom 65.000, de opbrengst van zijn bezittingen, aan „president" Robert afge dragen. Twee dagen later koos het jacht zee. De echtgenote van deze getuige deed eveneens een omstandig verhaal over alles wat haar neef aan haar en haar man had verteld. Pres.: „Het leek wel een operette!" Getuige (verontwaardigd): „Mijn neef wist zo overtuigend te praten, dat iedereen onder de indruk kwaifo!" „Eed tot geheimhouding" De verdachte, die hierna werd verhoord, ADVERTENTIE Waarom nog langer zoeken? Bij ons keus uit Gen. Cronjéstraat 40-44 Haarlem-Noord Tel. 15438 ADVERTENTIE BARTELJOR1SSTR. HAARLEM TEL: 13439 FJERD. B0LSIR. 48 A DAM - TEL. 7.17162 Roslederen Storm jassen 125.-| HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Er klopt iets niet. 12.00 Alt en cembalo. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 13.50 Lohengrin, opera. 15.12 Kamerorkest en soliste. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel 18.00 Militaire causerie. 18.10 Zigeunermuziek. 18.30 Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Vocaal kwartet. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 2G.00 Radiokrant. 22.20 Zen dingsbijeenkomst. 21,.50 Amusementsmuziek. 22.15 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-bericht. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 3.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Promenadeorkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.38 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.18 Hawaiïanmuziek. 13.45 Platen. 14.10 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugd- concert. 17.15 Politiekapel. 17.50 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: De brieven bus gaat open. Correspondentierubriek o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.20 Actuali teiten, 18.30 Platen. 19.15 De Katholieken en het socialisme, causerie. 19.30 Een Ton voor Triest. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Marktprogramma. 21.00 Zolang jij bij mij bent, hoorspel. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Ge varieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Film muziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Koorzang. 16.00 Platen. 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Sopraan en piano. 17.30 Voor dracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Sopraan en piano. 18.20 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Roman Om Eva, operette (le deel). 20.30 Platen. 20.45 Roman om Eva, operette (2e deel). 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazmuziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 75 m.) gaf een ingewikkelde verklaring over de „conseil" die hem tot president had be noemd. Hij kon echter niet alles vertellen, omdat hij door een eed tot geheimhouding was gebonden. Pres.: „Was Churchill erbij toen u tot president werd benoemd?" Verdachte: „Nee, wel mr. Black en Lord Nottingham." Mr. Black weet nergens van Maar de rechtbank had een brief van mr. Eugene Black ontvangen, waarin deze verklaarde dat hij nooit contact heeft gehad met de verdachte en ook niet van een „Conseil consu laire secret diplomatique" afweet. De officier van justitie zei in zijn requi sitoir onder meer dat de verdachte het tijdstip voor zijn fantasteriien wel heel goed had gekozen. Toen de oorlog in Korea was uitgebroken, waren velen bang voor een communistische dreiging. De officier van justitie achtte bewezen dat de ver dachte de families R. en L. met zijn fan tastische verklaringen had overgehaald haar geld aan hem af te dragen. Hij noem de de verdachte een zeer gevaarlijk per soon, die lange tijd uit de maatschappij verwijderd dient te worden. Daarom vroeg hij veroordeling tot vier jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest en ter be schikkingstelling van de regering, dit laat ste op grond van een rapport van prof. Baan uit Utrecht, waarin de verdachte ver minderd teorekeningsvatbaar wordt ge noemd. De verdediger van verdachte, mr. Jos Stroom uit Maastricht, betoogde breedvoe rig, dat het bewijs voor de ten laste gelegde oplichtingen in deze zaak zijns inziens niet aanwezig is. De in deze zaak betrokken personen hadden volgens hem reeds be sloten hun neef in dit avontuur te volgen, voordat deze zijn mededelingen deed over zijn „presidentschap" en over de plannen, op het luxe-jacht veiligheid te zoeken tegenover de dreigingen van de gesueae- reerde derde wereldoorlog. Bovendien leg de de verdediger er de nadruk op, dat de verhalen, door de verdachte aan de getuigen opgedist, zo fantastisch en ongeloofwaardig waren, dat geen normaal mens er geloof aan zou hechten. Volgens de Hoge Raad wordt onder deze omstandigheden het be- wiis der oplichting niet geleverd geacht. Mr. Stroom vroeg vrijspraak, subsidiair een straf, gelijk aan het voorarrest met een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De verdachte verklaarde daarna nog, geen persoonlijk voordeel te hebben gehad noch te hebben nagestreefd. Hij erkende, bij ziin voorstelling van zaken grove fouten te hebben gemaakt. Hij kon echter niet in zien dat hij iemand had benadeeld. Nadat de rechtbank het verzoek van de verdediger tot onmiddellijke in vrijheid stelling van de verdachte had afgewezen, werd de uitspraak bepaald op 14 juni. Op 63-jarige leeftijd is gistermiddag na een ziekbed van enkele weken in het Bin nengasthuis te Amsterdam de Russische zangeres Anna ElTour, hoofdlerares bij het Amsterdams conservatorium, overle den. Zij was in Odessa geboren, studeerde omstreeks 1910 aan het conservatorium in Leningrad en gaf reeds voor de eerste we reldoorlog concerten. Tijdens de Russische revolutie vluchtte zij uit Rusland en begon een zwerftocht door vele landen. In die jaren heeft zij geruime tijd doorgebracht in Nederlands-Indië, waar ze vele concerten gaf. In. 1926 vestigde zij zich in Parijs, waar ze in het huwelijk trad. Ruim 22 jaren woonde Anna ElTour in Parijs. Ook in ons land kreeg ze reeds voor 1940 bekend heid door haar concerten, vooral in Den Haag. In 1948 verliet ze Parijs en vestigde zich in Nederland. Als zanglerares werd ze ver bonden aan het Amsterdams conservato rium, hetgeen ze tot haar dood toe geble ven is. Haar laatste tournée heeft ze een drietal jaren geleden door Israel gemaakt. N.H.R.V. treedt weer toe tot Nederlandse Vakcentrale In Utrecht heeft de Nederlandse Han delsreizigersvereniging haar algemene ver gadering gehouden. De voorzitter, de heer P. H. van der Hoek uit Dordrecht, zei in zijn openingswoord dat de vertegenwoor diger niet de man is die alleen maai" or ders ophaalt, hij is ambassadeur van de handel. Sprekende over de sociale pro blemen pleitte de voorzitter ih dat opzicht voor nauwe samenwerking met de zuster organisaties. „Maar de ogen van de ver eniging „Mercurius" zijn helaas nog ver duisterd door politieke overwegingen. Hierdoor blijft de N.H.R.V. voorlopig nog uitgesloten van een gezamenlijk overleg. Maar gelukkig lijkt het thans toch te gaan dagen voor de vierde zuil in het alge meen", zei de heer Van der Hoek. De S.E.R. staat op het standpunt, dat ook de politiek onafhankelijke vakbeweging, de vierde zuil, in allerlei overlag gehoord dient te worden, indien een onafhankelijke organisatie voldoet aan enige te stellen voorwaarden. Medegedeeld werd nog, dat in 1954 uit de liquidatiemiddelen van het voormalig Nederlands Arbeidsfront werd ontvangen een bedrag van bijna 12.000 gulden in ef fecten en van bijna f 21.000 in contanten. Deze wedertoetreding tot de N.V.C. houdt, naar uit de toelichting van de voor zitter bleek, verband met een in de toe komst te verwachten erkenning van de N.V.C. ADVERTENTIE Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat Zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. 6 Juni zal in Normandie de invasie herdacht worden. Ook Nederlandse militairen zullen hierbij aanwezig zijn. De Nederlandse regering zal worden vertegenwoordigd door de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, en door prof. mr. P. S. Ger- brandy, minister-president van de „Londense" regering ten tijde van de invasie. Uit alle delen van ons land zullen op 5 Juni auto's vertrekken met deelnemers aan de plechtigheid, die van de Nederlands-Belgische grens in colonne naar Caen in Normandie zullen rijden. De foto toont het monument op Omaha Beach", waar de geallieerde troepen aan land gingen. Charles Picot, de enige politie-agent van het dorpje St. Laurent-sur-Mer bekijkt het gedenkteken. Op 6 Juni is het tien jaar geleden dat| naar Utah Beach (Sainte Marie Du Mont), ~de geallieerde invasie in Normandië be gon. De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet.. Nederland organi seert voor de Nederlandse verzetsbe wegingen "één tocht naar de landings plaatsen in Normandië. Op Vrijdag 4 Juni zal er om half vier op de Dam te Amsterdam een bijeenkomst worden gehouden waar het woord zal worden gevoerd door minister-president dr. W. Drees, de burgemeester van Amster dam, mr. Arn. J. d'Ailly, het hoofdbe stuurslid van de federatieve raad de heer G. Ritmeester en de heer Vincent Boon, secretaris-generaal van het Comité d'Ac- tion interalliée de la Resistance. Vervol gens zal dr. Drees een fakkel ontsteken. Deze fakkel zal op een speciale wagen, be schikbaar gesteld door de gemeente Amsterdam, naar Normandië worden ge reden. Op Zaterdag 5 Juni zullen uit vele delen van ons land auto's vertrekken, die aan deze pelgrimstocht zullen deelnemen. Te Wemhout zal één grote Nederlandse co lonne worden gevormd, die onder escorte van eenheden van het Belgische leger en de politie naar Brussel zal worden geleid, waar de Belgische regering de deelnemers zal ontvangen. De Nederlandse en de Bel gische colonnes voegen zich hier samen. Bij' het graf van de onbekende soldaat zal een krans worden gelegd, waarna langs het graf en voor de Belgische regering wordt gedéfileerd. Onder escorte gaat het naar de Belgisch-Franse grens, waar een Frans escorte de Belgen aflost. In Rijssel volgt een kranslegging bij het monument voor de gevallenen. Op Zondag 6 Juni vertrekt de colonne ADVERTENTIE Iedere Dame is verwend met Molendijk's Permanent MOLENDIJK 'S DAMESKAPSALONS Santpoorterplcin 1 - Tel. 19706 Buslijn 3-4-8 waar de president der Franse republiek René Coty, een défilé zal afnemen. De lei ders der delegaties zullen aan de Franse president worden voorgesteld. Op Maandag 7 Juni wordt een plechtig heid bij het oorlogsmonument in Caen ge houden, waarna de colonnes naar België en Nederland zullen terugkeren. Uit Nederland zullen ongeveer 20 verzets strijders en een compagnie van de Irene- brigade met het vaandel, vergezeld van 20 oud-strijders dezer brigade onder lei ding van brigade-generaal Pahud de Mor- tagnes, alsmede vier vertegenwoordigers van de marine, van de landmacht en van de luchtmacht aan deze tocht deelnemen. Als officiële regeringsvertegenwoordigers zullen de minister van Oorlog, ir. Staf en oud-premier prof. Gerbrandy aan de offi ciële plechtigheden deelnemen. In Amerika is de zogenaamde „stinko meter" uitgevonden. Dit apparaat is in staat de kwaliteit van voedsel te bepalen aan de hand van de geur die wordt ver spreid. De „stinkometer" kan geen slechte van een goede geur onderscheiden - dat moet de menselijke neus doen - maar zij is wel in staat om met grote nauwkeurig heid de intensiteit van de geur vast te stellen. Dr. Lionel Farber, biochemist aan de Universiteit van California, heeft dit apparaat al enkele jaren geleden uitge vonden om de mate van bederf in vis vast te stellen. Sommige vormen van be derf, aldus dr. Farber, kunnen niet met het menselijk reukorgaan worden opge merkt, maar met de „stinkometer" kun nen zij worden ontdekt omdat een ver vluchtigende substantie wordt afgeschei den. Dr. Farber veronderstelde dat zijn uitvinding van belang kon zijn voor de selectie van fruit op geschiktheid voor inblikking of directe consumptie. ADVERTENTIE voorkomt zonnebrand Flacon 1.25. Onder voorzitterschap van de heer Hm. Deinum uit Haarlem heeft de Vereniging van Schouwburgdirecties gisteren te Utrecht na door het gemeentebestuur ten stad- huize te zijn ontvangen, waar burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz een van begrip getuigende toespraak hield in „Esplana de" een vergadering gehouden. In de loop dezer vergadering werd opge merkt dat met de stichting „Toneelcoördi natie" wel op papier, maar niet in de prac- tijk contact bestaat. Ten aanzien van het televisie vraagstuk werd de onlangs inge stelde regeling (geen uitzending van open bare voorstellingen) gehandhaafd. Besloten werd tot de gemeentebesturen in plaatsen, waar leden zijn gevestigd, een verzoek .te richten tot verlaging van de belasting op de openbare vermakelijkheden voor toneel voorstellingen en hiermee gelijk te stellen manifestaties. Voorts werd besloten tot het beschikbaar stellen van legpenningen als jaarlijkse sei- zoenprijs voor de beste prestatie als regis seur, acteur en actrice. De termijn voor deze prijs zal per 1 September ingaan. In de beoordelingscommissie hebben zitting de heren J. B. Schuil te Ha^lem, Ary den Hertog te 's-Gravenhage W. Ph. Pos te Amsterdam. ADVERTENTIE ook mei glaxan In Uw nummer geslapen Vat. Een tornado die, zoals een ooggetuig® het noemde, als een reusachtig vat over de grond rolde, heeft in het Noord-Oos ten van de Amerikaanse staat Nebraska dood en verderf gezaaid. Vier kinderen werden gedood en 20 andere personen op boerderijen werden gewond. Twee hofsteden werden volkomen wegge vaagd. Herstel. West-Berlijnse gemeente-autori teiten hebben 83.100 mark beschikbaar gesteld voor het herstel van de Evan gelische kathedraal in Oost-Berlijn, die door geallieerde bombardementen werd vernield. Arrestatie I. Twintig jeugdige leiders van de „Vrije Duitse Jeugd", een in West- Duitsland verboden communistische or ganisatie, zijn in Württemberg-Baden door de politie gearresteerd. Verder is een grote hoeveelheid propagandamate riaal in beslag genomen. Arrestatie IT. De West-Berlijnse politie heeft 147 leden van de Oost-Duitse communistische jeugdorganisatie F.D.J. gearresteerd wegens het bedriiven van illegale propaganda in de Westelijke sectoren van Berlijn. Restauratie. Deskundigen van het Indiase ministerie voor Archeologie ziin bezig met het herstel van de frescoschilderin gen in de overvloedig met beeldhouw werk versierde grotten van Adjanta bij Aurangabad in de stad Hyderabad. De grotten omvatten 24 kloosters en vijf tempels, sommige 2000 jaar oud, die in het gesteente zijn uitgehouwen. Zij geven een goed overzicht van Boed dhistische kunst over een periode van acht eeuwen. De schilderingen hebben te lijden gehad van insecten en van het weer. Gekapseisd. Twaalf personen zijn ver dronken, toen Zondag een passagiers schip met 185 personen aan boord op het Plattenmeer in Hongarije kapseisde, aldus meldde de Hongaarse radio Maan dag. Dollars. Geneviève de Galard, de moedige verpleegster van Dien Bien Phoe, heeft te Calcutta waar het vliegtuig, waar mede zij naar Parijs reist, landde tegenover verslaggevers onder meer verklaard dat zij zich voorstelt een boek te schrijven over haar belevenissen in het fort. Haar is hiervoor reeds een bedrag van 25.000 dollar geboden. Onrust. Het personeel in overheidsdienst in Argentinië krijgt, voor zover het minder dan een bepaald minimumloon verdient, loonsverhogingen variërend van 5 tot 20 procent. Er heerst de laat ste tijd arbeidsonrust in het land. Een groot deel van het industriële apparaat ligt stil. Aanvaard. Keizer Haile Selassie van Ethio pië en zijn echtgenote hebben een uit nodiging van koningin Elizabeth aange nomen om van 14 tot 16 October een officieel bezoek aan Engeland te bren gen. Hierna zullen de keizer en keizerin enige dagen in het verenigd koninkrijk blijven. Slangenbeten. Volgens statistieken van de wereldgezondheidsorganisatie belóopt het aantal sterfgevallen als gevolg van slangenbeten in de landen Waérvoor gegevens beschikbaar zijn, tussen de 30.000 en 40.000 per jaar. Noodlottig. Een 22 jaar oude student uit Oxford, Alexander Stewart Godfrey, is dood aangetroffen op het grasveld aan de voet van de 200 jaar oude biblio theek, dat het hoogste gebouw is van de universiteit. Om zijn middel zat een bergbeklimmerstouw. Men neemt aan dat Godfrey een vergeefse poging heeft gedaan om de oude Gothische toren spitsen op het dak te beklimmen een van de geliefde tijdpasseringen onder de Oxfordse studenten. De autoriteiten dachten dat dit het eerste noodlottige ongeval is geweest bij een dergelijk waagstukje. Godfrey, die een vaardig sportsman was, had zijn vorige vacantie in Zwitserland doorgebracht. Tweede. Volgens een mededeling van de „Luftreisedienst Hannover" hebben na de oorlog rond 200 Duitse vliegers in het buitenland, voor het merendeel in Zwit serland en in Nederland, hun examens als piloot afgelegd en brevetten verwor ven. Enige van deze piloten zullen deel nemen aan het eerste motorvliegsport- feest dat na de oorlog in Duitsland ge organiseerd wordt. Zij mogen echter slechts alg tweede bestuurder deel nemen. 12. Panda keek even besluiteloos naar de rug van de nijvere werker, die onverstoor baar doortikte, als had hij geen last van al die nattigheid. „Meneer", zei hij einde lijk, „zal ik dat lek repareren?" „Dat lijkt me een zeer goed idee", antwoordde de ander, een nieuw blad in zijn schrijfmachi ne draaiend. Mag ik er dan even bij?", vroeg Panda, „u zit juist pal voor de plaats waar ik werken moet". „Dus ik moet mijn werkzaamheden onderbreken, opdat gij de uwe kunt uitvoeren?", klonk het ongedul dig onder de parapluie, „helaas, dat is on doelmatig. Hier op het Advies Bureau voor Doelmatige Bedrijfsvoering wordt juist de wetenschap bestudeerd, hoe iedere werker zijn volle activiteit kan ontplooien, zonder een ander daarbij te hinderen. Indien gij niet kunt werken, zonder een ander^aar- bij te storen, is dat een bewijs, dat ge niet doelmatig zijt en dat ge dus een advies van dit Bureau van node hebt. Welaan, voor deze keer zal ik ruimte voor u ma ken, hoezeer dit ook tegen mijn principes indruist. Verspil dus verder geen kostbare tijd met luchtig gebabbel, doch werp u op uw taak, hoe zwaar deze ook moge schij nen. Labor omnia vincit, zoals wij latinis ten zeggen. Aan het werk dus, PANDA!" Bij deze laatste woorden kwam de spreker van onder de parapluie tevoorschijn en... zicht tot aangezicht met Joris Goedbloed! daar stond Panda weer eens van aange- Panda was zo verrast, dat hij plonsend een luchtsprong maakte, EEN ENKELE KEER zal het u misschien wel eens zijn overkomen dat u zich beha- gelijk in een tuinstoel wilde neerzetten, maar dat de aanraking van de gloeiende metalen armleuningen u van dit voorne men deed afzien. De zon had een paar uur op het metaal staan branden, zodat de leu ningen pijnlijk aanvoelden. Dergelijke er varingen zijn ons geen van allen vreemd, want reeds als kleuter liepen we op blote voeten door het ondragelijk hete zand, dat in dit opzicht dezelfde eigenschap vertoon de als het metaal van de tuinstoel. Maar is het dan niet merk- waardig, dat een paar meter f verder iemand ligt te zonne baden en dat hij (of zij) mis schien wel wat rood begint aan te lopen maar toch geenszins tekenen van een zó hoge tem peratuur vertoont als het hete ijzer, of het gloeiende zand? De mens kan uren in de zon vertoeven, hij kan in zeer hete streken verblijven, zonder dat zijn temperatuur noemenswaard stijgt. Dat komt wanneer we afzien van de ner veuze regelings-mechanismen omdat we als het ware één groot waterreservoir zijn waarin de honderden millioenen cellen op temperatuur worden gehouden. Deze erva ring passen we ook in het dagelijks leven toe, want elk voorwerp dat een constante temperatuur dient te behouden, plegen we in een broedstoof of waterbad te plaatsen, waardoor we de zekerheid hebben dat de gewenste temperatuur behouden blijft. Water heeft immers het voordeel dat groet hoeveelheden warmte toegevoegd of onttrokken moeten worden, alvorens een belangrijke verandering van temperatuur intreedt. We noemen dit de warmte-capa- citeit, welke voor water aanzienlijk groter is dan voor elke andere vloeistof met uit zondering van vloeibare ammoniak. Door deze grote warmte-capaciteit leent water zich in het bijzonder voor het bezwaren van een gelijkmatige temperatuur. Maar water heeft nog andere voordelen. Het bezit een grote warmte-geleiding, die weliswaar lang niet zo groot is als bij de metalen, maar die de warmte geleiding van andere vloeistoffen aanzienlijk overtreft, zodat plaatselijke temperatuursverschillen in water gemakkelijker worden vereffend dan in andere vloeistoffen. Bovendien heeft water een grote verdampingswarmte, zodat een geringe verdamping reeds aan merkelijke afkoeling tengevolge heeft. Al deze eigenschappen te- zamen maken water bij uit stek geschikt als levensmilieu, Voordcldl waarin zich uiterst subtiele levensprocessen afspelen, waar- Vün Water bij een constante tempera tuur van het grootste ge- J wicht is. Indien andere vloei stoffen hiervoor zouden moe ten dienst doen, zou het onvergelijkelijk veel moeilijker zijn de temperatuurswisse lingen te onderdrukken. Maar omdat wij voor een groot deel uit water bestaan, is die warmteregeling betrekkelijk gemak kelijk. De normale hoeveelheid warmte die wij bijvoorbeeld in rust voortbrengen, raken we bijna geheel door uitstraling kwijt en om een overschot aan warmte te verliezen behoeft slechts een kleine hoe veelheid water op het lichaamsoppervlak te verdampen, waardoor dank zij de hoge verdampingswarmte van water direct een grote hoeveelheid warmte wordt gebonden. En heeft u wel eens gehoord van de vreemdsoortige eigenschappen die aan na gels worden toegeschreven9 Daarover morgen. H. PéTILLON (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2